Bally is nu de rijkste man m Diepen veen I KAPPIE EN DE DING-DONG Rel te Amiens krijgt staartje Zaterdag 13 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 MILITAIR OVERLEDEN 37 lli Olie in O.-Duits]and Zelf aan de slag Uit de kerken P. W. RUSSEL S DIEPENVEEN. Het is stil, doodstil bijna, op deze vrijdagmiddag 12 februari 1960 in Die penveen. Je zou eigenlijk niet willen geloven, dat in deze paar straten en dat handvol boerderijen vierduizend en acht en veertig mensen wonen. Maar het moet wel, want de Spaarbank zit in een gloednieuw gebouw. Alles ziet er weldoor voed uit. Bij Haremsen is „het vlees altijd voor deliger" en de bewoners boven de IJssalon wachten met moeite op de zomer, die de likkende en betalende vakantiegangers brengen moet Intussen denken ze op de ganzenfolckerij alweer aan komend Kerstfeest en met de rode brieven bus bij de sigarenwinkel blijft het zoals het altijd was: Buslichting tijdens bestelling. Het sneeuwt op de Boxbergerweg in Diepenveen, deze vrijdag. Niet hard, maar wel koud. De bomen zijn hoog en kaal en hun kruinen kunnen vast wel tot aan de IJsel kijken, die daarachter bij Deventer stroomt. Twee herrie makende vogels bevechten elkaar het bezitsrecht van een pier. Luid kabaal schoppend vliegen ze uit de bomen weg, maar even later zijn ze het eens en zitten op de rode dakpannen van een middelgrote boerenbedoening hun buit te verdelen. Hiermede danken wü fami-f lie, verenigingen en vrien den en in het bijzonder de buren voor de zeer grote belangstelling, bij ons 40- jarig huwelijk. Fam. A. Kolkman. Kolkbos, Diepenveen. Beklemde breuk Het ztfn de rode dakpannen, waar onder negen en veertig: lange jaren Hendrik M. P. Bally elke avond het hoofd te ruste legde in een bed van zyn heer. Maar niet, dan nadat hij elke dag die over Diepenveen kwam de twee paarden, de zes koeien en de vijf varkens van zijn meester had ver zorgd. Niet voor niets, oh neen. Een hele en volkomen gave rijksdaalder was elke week zyn beloning. Tot die breuk kwam, een beklemde breuk, zoals heel Diepenveen nu weet. Dokter H. Visscher sprak van „onder zoek" en van „ziekenhuis" en Hendrik M. P. Bally verhuisde naar een hospi taal, waar men hem van zijn beklemde breuk genas. Ja, zo is het allemaal gegaan en ledereen denkt, dat toen ineens be- AMIENS (Reuter) —De Franse rege ring zal een diepgaand onderzoek laten instellen naar de aard van de relletjes in Amiens waarbij meer dan honderd ge wonden zijn gevallen. Zij is van mening dat het niet alleen maar een demon stratie was van ontevreden boeren, die de organisatoren wat uit de hand is gelopen, maar een bewuste poging van ultra-rechtse groepen om onrust te zaaien. GEWELDDADEN In de kantoren te Parijs van le Cri Agricole, het blad van de boerenbond, is een onderzoek ingesteld en de leider van een rechtsgeoriënteerde boeren- weerbaarheidsvereniging is gearresteerd. Het is Henri Dorgères. die van fascisti sche neigingen wordt verdacht en zich reeds voor de oorlog als een niet onge vaarlijke man heeft doen kennen. Zijn organisatie, bestaande uit geüniformeerde en gewapende boeren, de groenhemden, j had tot taak de eisen van de boeren' kracht bij te zetten door het plegen van gewelddaden. De regering meent te we ten dat deze organisatie ook iets te ma-j ken heeft met de relletjes in Amiens. President De Gaulle heeft gisteren een onderhoud gehad met de minister van landbouw om te bespreken wat er kan worden gedaan om de ontevredenheid onder de boeren weg te nemen. De klacht van de boeren is dat zij veel te lage prijzen ontvangen voor hun producten: ,,Wij vormen een kwart van de bevol king van Frankrijk maar wij krijgen niet meer dan een tiende van het na tionale inkomen". -LEIDEN De twintigjarige zeemi licien J. Boerman uit Kampen, die eind januari op het vliegveld Valkenburg ernstige brandwonden had opgelopen toen een employé daar een emmer ben zine over een brandende kachel gooi de. is donderdag in het Academisch ziekenhuis te Leiden overleden. De man die daartoe uitgedaagd de ben- tine op de kachel wierp, da dit dat er water in de emmer zat. Zo adverteerde boer Abraham Kolkman op de derde dag tan deze maand in het Deventer Dagblad om. iedereen te bedan ken. Twee dagen later sprak de ene helft van Diepenveen tot de andere helft van Diepenveen: „Heb je het gehoordvan Ballyr. kend werd: Hendrik Bally, vijf en zes tig jaar oud en drager van een Ko ninklijke Onderscheiding voor veertig trouwe dienstjaren als boerenknecht, werkt nog steeds voor één riks per week bij boer Kolkman. Maar het is anders, zeggen ze aan de tapkasten van Diepenveen, de brande wijn met suiker in de eeltige hand. Boer Abraham Kolkman is lid van vele zaken. Ook van een Begrafenis vereni ging. Eind januari vergaderde dat be stuur en toen kwam ineens boer Kolk man, binnen. Of hij als lid ■even het> woord mocht voeren? Jawel. Kolkman, dat moogt ge. Het is niet waaiLwat ze allemaal van:, me vertellen, sprak Kolkman; er wordt' over mij geroddeld en dat wil ik tegen spreken. En hij ging weer naar zijn boerderij aan de rand van het Kolk bos, bij de bocht van de Boxbergerweg en naast de bevroren sloot. Belegde broodjes ,,Niet waar? Roddelen?". Heel Diepenveen krabde eens in en aan het oor om het zo goed mogelijk te kun nen horen. Roddelen over Kolkman? Hij had juist zijn veertigjarig huwe lijksfeest gevierd. Hij had nog geadver teerd in de krant om iedereen, en spe ciaal de buren, te bedanken. De rode azalea's met de kaartjes er aan staan nog steeds op de venster bank achter de groen geschilderde ramen, links en rechts van de bruine deur van de boerderij. "Een paar van de elf kippen scharrelen wat rond en uit een smal schoorsteentje komt een rookpluim. Intussen is het allemaal gebeurd: knecht Bally raakte zijn breuk kwijt en ontdekte dat het leven voor een riks in de week niet te leven was. Hij ging een rusthuis in en krijgt nu AOW. ..Bally maaide nooit erg goed", heette boer Kolkman nu gezegd. En bij het veertigjarig huwelijksfeest van de boer liep Bally^met de belegde broodjes in zijn broekzakken: „Niet één, weineen man, volgepropt!" Zo'n man als Bally eet de oren van je hoofd, zegt me een andere boer; er zijn boeren die hem nog niet in dienst Heel klein staat het geschilderd op de dakgoot: De Kolkbos. Het is in deze boerderij in Diepenveen, dat Hendrik M. P. Bally bijna een halve eeuw zijn wekelijkse rijksdaalder verdiende. zouden willen hebben al gaf je geld! r toe en Kolkman heeft hem toch 49 jaar te eten gegeven. j Ja, ja, hij heeft negen en veertig jaar als een beer mogen werken opi De Kolkbos, zegt een ander, en hij at' de broodkorstjes uit de afvalhoop; Kolkman zelf heeft gezegd, dat het eten voor de kat en de hond nog niet veilig voor Bally was. Riks goedgekeurd Een grote boer met geweldige schouders kijkt me met dichtgekne pen oogjes aan en zegt: ,,Is het waar, dat ze in de stad allemaal zo rijk zijn?" Even later bekijkt hij een aan plakbiljet, dat een film aankondigt: Nachtvoorstelling ,,De Zedenpolitie Grijpt In". Hij zit in het verenigingsleven,! die Bram Kolkman, zegt iemand. Hij is bestuurslid van de Vereniging voor Volksvermaak, van de Reisclub voor Ouden van Dagen en van het Zieken fonds. Hij is een belangrijk man, in Diepenveen. Maar met Aartje wil het- niet zo,1 weet men uitvoerig te berichten. Met* jonge Bram zijn zoon wel. Maar doch*- ter Aartje niet. Aartje is getrouwd met de textiel- arb^ider Jansen; faraüieruzie pver ertëïiisen zo. V&En bovendien: het Landbouwschap keurde in 1947 - het arbeidscontract Tussen-'Kolkman en zijn knecht met die rijksdaalder Toon per week goed", weet iemand die heel best op de hoogte is „Er is nu een nieuw on derzoek van de provinciale raad naar de houding van de plaatselijke com missie in Diepenveen. Maandag ko-mt' de uitslag". Christie vond hem, terwijl hij op zijn rug lag. Er werden geen pogin- gen gedaan om te onderzoeken hoe i iiet mogelijk was, dat er een voch- I tige krant onder het lijk lag, hoe i zich beddeveren konden bevinden op dat deel van het lichaam, waarheen de electrische ventilator niet had ge blazen. Oakes had vele vijanden in alle de len van de wereld en overal op het eiland. Moord uit wraak zou bij voor- beeld mogelijk zijn geweest door een van zijn bedienden, die hem vrees den. maar tegelijkertijd haatten, maar het wapen, dat werd gebruikt 1 komt niet voor op de Bahama-eilan- den. Er blijven nog vele vragen open. Ook over Harold Christie. De arme Harold Christie, de man die dit eiland groot maakte en zich tijden lang door de moord achter volgd moet hebben gevoeld, en voor wie de dood van Oakes wel de slechtst denkbare reclame voor zijn eiland was. Maar ondanks dat vraagt men zich keer op keer af, hoe het mogelijk was dat hij rustig doorsliep, terwijl zich vlak bij hem een ware slach ting afspeelde. Hij merkte niets. Christie weet dat aan het onweer, dat alle geluid hou hebben over stemd. Het kan. Sommige mensen slapen vaster wanneer de wereld om hen heen schijnt te vergaan. Toen ik eens in Venezuela was. sliep ik door een vreselijk noodweer heen, waarbij vele mensen gedood werden en honderden dakloos. Toch sta ik bekend als iemand die zeer licht slaapt. Sir Harry Oakes in elk geval sliep niet. Wat deed hij dan wel? Was hij be zig met zijn gouden munten, die hij zo zorgvuldig had opgespaard? Reik te hij diep voorover in een geheime bergplaats en sloeg de moordenaar toen toe? Wij weten het niet. Maar het 'hoeft naar het gevoel van de schrijver niet altijd een raad sel te blijven. De hele zaak werd van begin af aan fout aangepakt. Onderdelen van het onderzoek werden gestaakt, waarop men juist had moeten doorgaan. Velen die bij het proces waren be trokken zijn dood: Adderley stierf aan een hartaanval, Melchen, Bar ker. Maar vele anderen leven nog. Er zou een nieuw onderzoek kun nen worden ingesteld en dan zijn hier enkele punten en vragen, die op een oplossing en een antwoord wach ten. le Zal men nu proberen tenminste een van -'e twee bewakers van Westbourne, die op de nacht van de moord aanwezig moeten zijn geweest, op te sporen? Waarom deed deze man, of de den deze mannen niets? Waar zijn zij nu? 2e Zal men eindelijk het verschil van mening tussen kapitein Sears en Harold Christie verder onderzoe ken? Beide mannen zijn nog steeds in leven. 3e En Raymond Schindler! Laat hem zijn ervaringen meedelen. Hij heeft een uitstekende reputatie in de Verenigde Staten en bezit een 'dossier over de zaak Oakes, vol met bijzonderheden. Het is zijn mening, dat ook nu nog, de moord kan worden opgelost. 4e Waarom werd het lichaam van Oakes nooit nauwkeurig onder zocht, in die zin dat men getracht heeft na te gaan welk wapen dooi de moordenaar werd gebruikt? Toen bleek hoe belangrijk het was om dit te weten, was de begrafe nis reeds lang achter de rug. 5e Dr. Ulrich Oberwarth, die de lijkschouwing verrichtte, zou moeten getuigen. Hij deed zelf onderzoekin gen eit heeft zijn eigen theorie over de moord. 6e De politie uit Florida zou moe ten worden ingeschakeld. Men kan zeker opgeven welke beroepsmoorde naars indertijd in dit gebied opereer den. Reeds herhaaldelijk zijn verhalen uit Amerikaanse gevangenissen naar buiten doorgedrongen, waar veroor deelden zouden hebben bekend, de moord op Oakes te hebben gepleegd. Deze bekentenissen echter werden als ongeloofwaardig, als nonsens af gewimpeld door de autoriteiten. 7e Er zcu een onderzoek moeten worden ingesteld naar de tweevoudi ge poging tot moord op Alfred de Marigny in Havana. Het is ten slotte mijn vaste me ning dat de oplossing van de moord ligt onder het witte marmeren mau soleum dat staat in Dover-Foxcroft. Indien iemand toestemming zou ge ven dit graf te openen, zou kunnen worden onderzocht hoe het lichaam door de moordenaar werd geschon den. 8e Zolang deze moord, die om een oplossing schreeuwt niet wordt opge lost, zullen de talloze legenden die eromheen gewezen zijn blijven leven. Zij zullen pas verstommen als het recht zijn loop heeft gehad. Dit verhaal werd geschreven als een poging een eerlijk beeld te ge ven van Sir Harry Oakes. Als een bijdrage vooi het recht, dat eens zal moeten geschieden. SLOT „Be heer En Hendrik M. P. Bally? Hfl heeft nog nooit zo genoten. Hij is de rijkste man van Diepenveen, in zijn bed in het rusthuis Het Weterman in datzelf de Diepenveen. Hy ligt maar in bed, in zijn gestreepte pyama, met zijn eerste echte brilletje op en een boor apparaat, zodat hij na dertig jaar iedereen weer eens behoorlijk kan verstaan. De AO W-uitkering is voor hem het grootste wonder op deze wereld en ook, dat de zondag een rustdag is. .,Ik ging niet naar de kerk", zegt hij, ,,want de heer deed het ook niet; we werkten gewoon op zondag". ,,De heer" dat is dan boer Kolk man, die in 1935 het laa*tste costuum aan Bally gegeven heeft, zo weet Die- penveen te melden. ,,De heer" moet nu zijn zes hectare zelf" bewerken, j want zijn wel forse zoon is in zoverre geestelijk gestoord, dat hij het werk niet kan verzetten. En de boerin hoeft nu haar bril niet zo drie of vier keer per jaar meer aan Bally te lenen om ,,in een boek met grote letters" te lezen. Hij keek wel Eigen nieuwsdienst BERLIJN In Mecklenburg, Oost- Duitsland, zijn naar verluidt belang rijke olielagen aangeboord. Russische ingenieurs en geologen stellen daar thans een onderzoek naar in. De Russische autoriteiten hebben voor dit onderzoek speciale boorinstal laties beschikbaar gesteld. Over de tot dusver verkregen resultaten zijn geen mededelingen gedaan. Ja, er is heel wat veranderd, in een paar dagen, in Diepenveen. Het vijf en zestig jaar geleden op Eerste Kerstdag geboren kindje Hendrik M. P. Bally voelt zich als een vorst en rookt sigaren. Zijn oude. met draad jes bij elkaar gebonden pijpje, ligt al dagen in de vuilnisbak en hij heeft het gevoel, dat je van die AOW de hele wereld kunt kopen. Hij had het allemaal eerder moeten weten, dat van lonen en prijzen en op slag en C.A.O.'s. Dan was hij mis-, schien wel getrouwd geweest. =E ,,Als ik wel eens naar de meskes keek dan dacht ik altijd: één rijks- j daalder dat is vast te weinig voor; twee man", zegt hij nu. .Illlllll!l!!llinilllllllllll!llll/||||||,| DE NATUUR IN EN OM UW HUIS llllll|||||lllllll||llllllllllllll||||||||ill«llllllllflllll|IIIIIIIIIIIIP«i«iii(ifiiiMiiaiiiti««iiiiiiiiiiai*aiiiii»iiiii«iiiiaiiiiiiiliiiiiiiiiillllllllllllllllll«liiiii,iiiiiM,,iIM„ll„|,ll|||||||||||||||ltt|||||||||||||f||||||||||| De cineraria of asbloem is een kleu rige kamerplant; houdt echter een beet je rekening met het interieur; de kleuren moeten het daar ook doen. Een blauwe cineraria moet men niet in een blauwe omgeving zetten: die voldoet veel beter in een licht geel interieur Cineraria's moeten vrij veel water heb ben en giet ze daarom elke morgen Zolang de plant nog niet in volle o'oei staat kan men haar wekelijks ook een weinig bemesten; de bekende ka- merplantenkunstmest kan men vooi dit doel heel goed gebruiken. Uw laatbloeiende azalea kan nu ook wel in de warme kamer gezet worden; de bloemknoppen zullen nu ver genoeg in ontwikkeling zijn dat de warmte hun geen kwaad meer kan doen. Wel moet u de potgrond flink vochtig hou den want die vezelige grondkluit is veel eerder verdroogd dan u wel denkt Besproei de azalea zolang de bloem knoppen de kleur nog niet doorlaten een paar maal daags met lauw water De .ionge scheutjes die zich naast de bloemknoppen ontwikkelen moeten weg geknipt worden; die zouden anders al le voedsel wat voor de bloemknoppen bestemd is tot zich trekken. Uw vruchtbomen zowel appels als peren als andere vruchtbomen die nen ook besproeid te worden tegen al lerlei ziekten en parasieten. Het is nut tig de bomen te besproeien met vruchtboomcarbolineum: houdt u er echter wel rekening mee dat het heel iets anders is als timmermanscarboli- neum en dat men die in- geen geval voor het sproeien van vruchtbomen mag gebruiken, want dan zullen alle bloemknoppen verbranden en gaan de bomen dood. U kunt ze besproeien met een oplossing van zeven procent. 11 Verontwaardigd krabbelde de maa ïvereind. ..Daar heb je het nou riep hij uit. „Nou valt hij mij k nog aan! Dat moet je ook niet doei. '<appie. Met dat getier en geren maak je die vogel helemaal over stuur. „Overstuur?!" loeide Kappie „Die dekselse vogel?! IK ben ja overstuur! Dat beest hééft mijn briefopener en mijn gouden vulpen ingeslikt! Maar ik zal hem die overgehaalde streken af leren „Dan raakt hij van de leg af., waarschuwde de maat. „Van de leg!" herhaalde Kappie ho nend. „Jong. hij is altijd van de leg af! Het is een prutser in het leggen, dat heb ik tuist gelezen!" „Dan is het helemaal erg, dat je hem van streek maakt!" vond de maat. „Als hij toch al zo moeilijk legt. Die vulpen heb je vast per ongeluk opge- jgeten, hè beestje? Kijk toch 'ns. Kap pie.. wat een lieve ogen! Daar kun je toch, niet boos op blijven Die lieve ogen waren al enige ogen blikken strak gevestigd op de buik van de maat, waar een horlogeketting schommelde. Voor iemand er op ver dacht was werd de maat voor de twee de keer gevloerd en werkte de Ding- Dong het horloge smekkend naar bin nen DEN HAAG. Twee Engelse admiraals, Sir Ralph Edwards en Sir Philip Vian. zullen 4 maart de première van de film Breng de Bismarck tot zinken in het Haagse Astatheater bijwonen. De vloot voogden hebben indertijd deelgenomen aan de slag op de Atlantische Oceaan, waarin op 21 mei 1941 het. Duitse slag schip Bismarck tot zinken werd gebracht. NED. HERV. KERK Beroepen te Molenaarsgraaf (toez.): G. J. Rebel te Huizen; te Ede (vijfde predikantsplaats) E. F. Vergunst te Rijssen; te Zoetermeer J. Vermaas te Veenendaal. De classis Sneek heeft preaparatoir geexamineerd en beroepbaar verklaard L. van Loo, Noorderhorne, Sneek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Urk: E. Venema te Zwijndrecht: te Schiedam: R. Slofstra te Harderwijk. GEREF GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht: C. Hegeman te Gcnemuidcn en A. Elshout te Utrecht. De eerste is beroepen. Tweetal te Krabbendijke: C. Hegeman te Genemuiden en W. C. Lamain te [Grand Rapids. De laatste is beroepen. 1 Beroepen te Benthuizen: M. Blok ta Rijssen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2