INSLUIPER VAN HOTELMOORD VERDACHT Fiscale druk ook onder de loep Stijgende kosten dwingen ministers tot bestudering van uitgaven VRIJ KOUD BESLISSING LAUWERSZEE TOT JUNI UITGESTELD ROZENBURG EN IJMUIDEN GEEN CONCURRENTEN Spoorwegstaking in Engeland afgelast Aanklager opent aanval Echtpaar Franse atoombom kan elk ogenblik ontploffen werd rijk oude kostganger aan Ondertekening na half april PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BED NAAST BUREAU Zeer bezwarende aanwijzingen en verklaringen LAATSTE NIEUWS Geen overeenstemmine ambtenarensalarissen KONINGSBRUG IN DE SLOOP WILLEMSBRUG IN REVISIE Prof. Klaassen tot metaalondernemers: Moeilijk punt Aanwijzing De Atlantic naar de Middellandse zee DEEL VAN GELD IN GROND VERSTOPT Koninklijk gezin naar Olympische Spelen SPANNING IN SAHARA Gesprek over produktie van Starfighters Ontevredenheid in sigarenindustrie Nieuwe hoop voor jeugdhotel De BiltSomher Het weer overal JJ i Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 0U00-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4485 Zaterdag 13 februari 1960 REGERING MAAKT WERKSCHEMA Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een negen tienjarige los-werkman uit Rot terdam-West, die donderdagmor gen door de politie werd aange houden in verband met een reeks insluipingen, staat nu al twee dagen onder zeer ernstige ver denking nauw betrokken te zijn bij de moord op de 28-jarige Annie van der S., bijgenaamd Tijger Annie, wier lijk donder dagmorgen in een hotel in de Witte de Withstraat werd gevon den. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tijdens de gister avond gehouden besprekingen van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is over de ambtenarensalarissen geen overeen stemming bereikt. De vertegenwoordigers van de re gering stelden voor een salarisverho ging van vijf procent. Daarin zou voor werknemers van 23 jaar en ouder etsn minimum worden aangebracht van zeventien gulden per maand. Drie van de centrales van overheidspersoneel konden daarmee om uiteenlopende redenen niet akkoord gaan. Van onze weerkundige medewerker Het wintert nog- op heel veel plaatsen in Europa. Behalve dat het nog in vele streken tot vorst komt in Scandinavië zelfs tot strenge valt er ook sneeuw. Gisteren is ons land (behalve in Zeeland, waar gisterochtend enige tijd natte sneeuw en regen viel), vrijwel geheel buiten de neerslag gebleven. In Denemarken, noord- Duitsland en Zweden was dat echter anders: daar heeft het urenlang gesneeuwd. Ook in het Alpengebied en Engeland is heel wat regen en sneeuw gevallen. In zuidoost-Frankrijk heeft het gisternacht hard geregend. Al deze neerslag staat in ver band met een langgerekt gebied van lage druk dat gisteravond van de Golf van Biskaje tot in Polen reikte. Aan de noordzijde hiervan, dus boven de Oostzee, Denemarken en de Noordzee, be staat een krachtige oostelijke stroming, waarmee koude lucht wordt aangevoerd. Daar te verwachten is dat het centrale deel van het gebied van lage druk zich ten zuiden van ons land langs naar het oosten zal verplaatsen, is de kans op neer slag in de zuidelijke provincies het grootst. In de temperatuur zal niet veel verandering komen; die zal zich in dc buurt van het vriespunt blijven bewegen. Het weer is dus niet zo mooi, maar toch minder naargeestig dan verleden jaar om deze tijd. Toen beheerste de mist dag na dag het weertoneel. Voor het weekeinde is er weer kans op mist, maar die zal plaatselijk zijn en zeker geen dagen blijven hangen. De jongeman heeft de insluipingen bekend, maar ondanks de sterke aan wijzingen die er tegen hem konden worden aangevoerd blijft hij hardnek kig ontkennen iets af te weten van de moord op Tijger Annie. GELDKISTJES Grif bekende hij met behulp van een ijzeren haak zich toegang te hebben verschaft tot woningen in Tussendijken Hij maakte daarbij ongeveer tweedui zend gulden buit en op zijn aanwijzin gen kon de politie drie lege geldkistjes opdreggen die van deze insluipingen afkomstig waren. Ook bekende hij woensdagmorgen een geldkistje met driehonderd gulden te hebben gestolen uit een flat in de buurt van de Soeten- steeg. Van het gestolen geld had hij een bromfiets gekocht en voorts goede sier gemaakt met cafébezoek en dure taxi ritten. Een geheel andere belangstelling kreeg de recherche voor deze verdachte toen donderdagmorgen omstreeks half elf de door wurging om het leven gebrachte Tijger Annie werd gevonden. KRABBELS Het tijdstip waarop de jongeman in verband met de inmiddels door hem bekende insluipingen werd aangehou den, zou geenszins uitsluiten dat hij kort daarvoor enige tijd in het hotel is geweest waar zes uur later de ver moorde vrouw werd gevonden. Tegen hem zou voorts getuigen dat hij bij zijn aanhouding nog verse krab bels op zijn gezicht had, wat op een worsteling zou kunnen duiden. Uit tal van getuigenverklaringen is het bekend dat de om het leven gebrachte Tijger Annie zeer agressief was en graag haar nagels gebruikte. Inmiddels zouden zich reeds ver scheidene getuigen hebben gemeld die met betrekking tot de thans ook van moord verdachte insluiper zeer bezwa rende verklaringen zouden hebben afgelegd Desondanks blijft hij ontkennen bij dit gruwelijke misdrijf te zijn betrokken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Volgende week zal worden begonnen met het slopen van de Koningsbrug die in de volksmond van oudsher de Vierleeuwenbrug heet. Voor de vier stenen liggende leeuwen, die uit piëteit behouden blijven is nog geen bestemming gevonden. Het is geenszins uitgesloten dat zij als orna ment een plaatsje zullen krijgen op de trappen tussen het lage en het hoge gedeelte van de in aanleg zijnde Maas boulevard. Voor waterkering De Koningsbrug over de mond van de Oude Haven was al vele jaren afgesloten voor voertuigen; slechts voetgangers en wielrijders mochten er nog gebruik van maken. De brug wordt thans opgeruimd met het oog op de aanleg van een aan alle eisen beant woordende waterkering. Voor het scheepvaartverkeer zullen de Oude Haven en het Haringvliet straks be reikbaar zijn via de thans nog in aan bouw zijnde Boerengatsluis. Technici van Gemeentewerken zijn thans bezig een onderzoek in te stellen naar de toestand waarin de Willems brug verkeert. Ook al zijn er plannen om deze brug mettertijd te vervangen door een Willemstunnel, deze tamelijk oude brug zal nog wel enige jaren dienst moeten doen. Het onderzoek strekt zich in het bijzonder uit naar eventuele verschijnselen van mate riaalmoeheid. Zo nodig zal de brug gedeeltelijk worden vernieuwd, maar deze ver nieuwingen zo deelde men ons van bevoegde zijde mede zullen het ka rakter van reparaties dragen. Van een algehele vernieuwing kan moeilijk sprake zijn want voor het probleem van de oeververbindingen houdt men vast aan de in het Tunnelrapport ge geven richtlijnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Alle ministers van het kabinet De Quay zijn gezamenlijk een studie begonnen over de omvang van de rijks uitgaven voor de komende jaren. Het onderwijs, de waterstaats werken, de defensie, de sociale zorg en de volksgezondheid eisen elk xoor zich steeds hogere bedragen. DE REGERING wil door dit onderzoek komen tot een lijst van prioriteiten op het gehele gebied van overheidszorg in plaats van dat de ministers zoals nu gebeurt voor elk departement afzonderlijk een prioriteitenlijst hanteren. In het onderzoek be trekt het kabinet ook de wenselijkheid om tot verlaging van de belastingdruk te komen. Het hoopt nog voor aanstaande zomer een duidelijk inzicht te hebben gekregen. DEZE MEDEDELING heelt minister Korthals gedaan in het mondeling overleg, dat hij met de vaste commissie voor verkeer en waterstaat der Tweede Kamer heeft gehad. Ook de eventuele afdamming van de Lauwers- zee, zo zei minister Korthals, is een vraagstuk dat in het geheel van de rijksuitgaven wordt bekeken. WELISWAAR ZIJN de aanloopbedragen voor dit werk betrekkelijk ge ring, namelijk drie miljoen gulden voor het eerste en acht miljoen gulden voor het tweede jaar, maar in het derde tot en met het zesde jaar zou de sluiting van de Lauwerszee 81 miljoen gulden vergen. MET EEN BESLISSING wil minister Korthals dan ook wachten tot de studie van het totaal van de uitgaven, waarvoor het rijk zich de komende jaren gesteld ziet, bekend zal zijn. DIT TIJDSTIP zag de minister nog voor het zomerreces van de Kamer. Het zal dan niet zo zijn dat de Tweede Kamer een algeheel financieel debat gaat houden, zij zal rustig alleen over dc nota-Lauwerszee kunnen praten. De minister weet dan echter wat hij zieh aan uitgaven kan veroorloven. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Eerder vroeg dan laat zal het tweede Nederlandse hoogoven- bedrijf er komen, zal er een oplossing worden gevonden voor de gerezen moeilijkheden. Dat tweede Nederland se hoogovenbedrijf op de gunstigste plek. die men zich kan denken, zal niet tot schade van de huidige produktie in IJmuiden werken maar eerder als aanvulling. IJmuiden en Rozenburg samen als tegenhanger van de Duitse industriële macht: zo liggen de kaarten. Draadstaai Met deze argumenteringen heeft prof. dr. L. H. Klaassen, hoogleraar aan de Economische hogeschool te Rotterdam gistermiddag voor de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid in Utrecht een gedegen pleidooi opgezet voor een tweede ijzer- en staalbedrijf in Nederland. Bij het huidige produktieprogram- ma van de IJmuidense Hoogovens gaat het dit bedrijf goed, maar er wordt in IJmuiden voornamelijk vlakke plaat gewalst. Er" is dus plaats voor eer, tweede bedrijf, dat een ander program ma (draadstaali aanpakt. Alleen al het feit, dat er in 1975 ruim twee miljoen ton staal meer dan thans nodig zal zijn in Nederland geeft deze opvatting een ferme steun, aldus de hooggeleerde spreker, die het veelgehoorde bezwaar van de hand wees als zouden de IJmui dense en de Rotterdamse hoogovens concurrenten van elkaar gaan worden: zij zullen eerder eikaars aanvulling vormen. Goedkope erts Rozenburg heeft met zijn Europoort de mogelijkheid geschapen goedkoop erts en goedkope Amerikaanse kolen tot voor de deur van het nieuwe ijzer en staalbedrijf te krijgen goedkoop, omdat de havens voor massaal vervoer in supertankers er komen. Al zal de Atlantische staalfabriek dan ook in het begin niet op rozen zitten, temeer daar de financiering van het nodige stichtingskapitaal ad vierhonderd mil- ioen natuurlijk moeilijkheden oplevert (zolang eisen worden gesteld aan dej nationaliteit van de geldgever, zei prof. Klaassen) er ligt een reeks van moge lijkheden in het verschiet. Hij noemde in dit verband de krans van toeleveren de en afnemende bedrijven, die zich rondom Rozenburg zal vormen, aange trokken door een goedkope producent. Tal van ministeries, kantoren en bedrijven hadden al met het oog op de verkeerschaos, die ongetwijfeld het gevolg zou zijn van de spoorweg staking. bedden in gereedheid ge bracht voor employé's die geen ge legenheid meer zouden hebben om tussen huis en werk heen en weer te reizen. AI die maatregelen, geno men op advies van de Londense politie, zijn vergeefs geweest, maar het was inderdaad een dubbeltje op zijn kant. Van onze correspondent LONDEN. Te elfder ure is gister avond laat bij vredesbesprekingen die acht uur hadden geduurd, op het Britse ministerie van vervoer een overeenstemming bereikt die de spoor wegstaking voorkomt. Deze staking had zondag om middernacht moeten beginnen en zou het gehele openbare leven in Groot-Britannie hebben ver lamd. Edward Heath, de energieke nieuwe minister van vervoer zat zelf voor op een laatste ronde-tafelconferen tie tussen de spoorwegdirectie en de drie betrokken bonden, die het .onderling verre van eens waren. Zij hebben tenslotte echter een tussentijdse loons verhoging van vijf procent aanvaard, VERSPEELD De bond van spoorwegarbeiders (N.U.R.) had gezegd te zullen staken tenzij onmiddellijk een aanzienlijke tussentijdse loonsverhoging werd ge geven, in afwachting van het rapport over een nieuwe arbeidsovereenkomst, dat al over twee weken zou verschijnen. Daarmee had de bond alle sympathie van het publiek verspeeld, al is voor bepaalde groepen spoorwegpersoneel zeker enige loonsverhoging gewenst. Maar miljoenen anderen dreigden vol komen onnodig in de werkloosheid te worden gestort door een op gebroken overeenkomst en beloften gebaseerde staking. SMERIG Een van die beloften, gedaan bij dé vorige serie loonsverhogingen, was dat da efficiency en kwaliteit van 'het werk zouden stijgen. Daar is weinig of niets van te merken geweest. Veel te vaak rijden treinen allerminst op tijd, snel- goed is soms dagenlang zoek, en trein- coupé's en stationswachtkamers en -toiletten zijn vaak ontstellend smerig.', Op een eindpunt van de grote expres- treinen, als het Londense Liverpool Street Station, hangt in de badkamers bijvoorbeeld het vuil al jaren drie dui men dik van het plafond. POGINGEN Niet alleen door de ministeriële bemiddelaars, maar ook door het T.U.C. (het overkoepelend congres van vakverenigingen) en politici zijn gisteravond wanhopige pogingen in het werk gesteld de staking te voor komen. Want het prestige van de vakbonden is door dit conflict ge vaarlijk laag gedaald Voor de Tweede-Kamercommissie was dit uitstel een moeilijk punt. Volgende; week komt de begroting van verkeer en waterstaat in behandeling en steeds is j het de bedoeling geweest de nota-Lau- werszee plus de oude motie-Burger fin-l gediend bij de algemene politieke beschou- wingen op 30 september vorig jaar) tot inpoldering van deze zee tegelijk te be- handelen. Na het. mondeling overleg met minister Korthals was een meerderheid van de commissie van oordeel dat aan de wens van de regering tegemoet, kan worden gekomen. De begroting van verkeer en waterstaat zal dan zonder het vraagstuk - Lauwerszee worden behandeld. Over en kele maanden in mei of in juni komt dan de nota-Lauwerszee afzonderlijk in bespreking en valt de beslissing over de afsluiting. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het passagiersschip Atlantic, waarmee de American *,mes gedurende enige maanden een lijndienst tussen New York en Amsterdam heeft onderhouden, maar die wegens gebrek aan belangstelling moest worden opgehe ven, is nu gekocht door de American Export Lines. Deze zal het schip van begin mei af gebruiken in een dienst tussen de Ver enigde Staten en de Middellandse Zee. Om de Atlantic beter geschikt te maken voor dit nieuwe vaargebied, zal het schip een flinke verbouwing ondergaan. TASTBARE SPANNING IN ZAAK TEGEN VAN R. Van onze speciale verslaggever BOSTON. Roerloos, in spanning luisterend hoorde Willem Marie Louis van R., de 31-jarige van moord ver dachte Nederlandse marconist, gisteren hoe de openbare aanklager voor de provinciale rechtbank van Suffolk in Boston hem de moord op Lynn Kauff- man toeschreef. „Na een intieme verhouding, waarvan ik u de schokkende details later zal vertellen", aldus de openbare aanklager, John McAuliffe, „sloeg de beschuldigde het meisje „hulpeloos" en zette hij haar aan de kant, of beter: overboord." „WIM ZIEN" Er was geen plaats meer vrij in de rechtszaal. Het publiek had drie uur gewacht voor de zaak begon. Het be stond voor het overgrote deel uit vrouwen, die waren gekomen „om Wim te zien". „Onze knappe beklaagde", aldus McAuliffe, „deed zich op het schip de Utrecht voor als een vrijgezel. Hij was echter getrouwd met een eveneens 31- jarige Nederlandse vrouw" (Mevrouw Nel van R. zat vooraan op de publieke tribune, slechts een paar meter van haar echtgenoot vandaan) „die hij niet meer had gezien sinds de Utrecht in mei van het vorige jaar voor een reis om de wereld was vertrokken." SPANNING Zo nu en dan wendde Van R. zich tot zijn verdedigers, meestal onverstaan baar, maar een paar maal hoorde ik hem zeggen; „Noteer, dat wat hij zegt niet klopt met de feiten". De spanning in de rechtszaal werd schier tastbaar toen McAuliffe beschreef hoe het lijk van Lynn Kauffman in de haven was gevonden. Duidelijk liet hij de tegenstelling uitkomen tussen me vrouw Kauffman voor haar dood een knappe, gescheiden, 23-jarige brunette en nadat zij bij Spectacle Island, in de haven van Boston was opgevist: half ontkleed en verminkt. ALIBI Toen Van R. tien dagen nadat me vrouw Kauffman was gevonden werd gearresteerd, bleek hij, zoals McAuliffe het uitdrukte, een alibi „in elkaar te hebben gedraaid". Het was een alibi „voor een bepaalde tijdsspanne, waar van hij zelf heeft gezegd dat die van eminent belang was. Wij zullen aan tonen dat beklaagde verklaringen heeft afgelegd, waarbij alleen de moordenaar belang kan hebben.' Een minderheid van de Tweede-Kamer-1 wil de kwestie toch volgende week sprake brengen en een beslissing forceren j via de motie-Burger. Zulk een uitspraak ~g van de Kamer zal voor de regering een ËA m (rekening moet houden, als zij straks haar lijstje gaat opstellen, zo menen deze leden. Minister Korthals zegde nog toe, dat, wanneer de beslissing over afsluiting positief uitvalt, daarmee in 1961 zal wor- den begonnen. Is het besluit afwijzend, dan kan onmiddellijk met de versterking j van de zwakke plaatsen in de oude dijk worden begonnen. Het onderzoek daarnaar is voltooit}. ROME (A.P.) Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen zijn voornemens tijdens de Olympische Spelen een veertiendaags bezoek aan Rome te brengen. Van onze correspondent EINDHOVEN Politiemannen hebben achter een loods in het plaatsje Zeeist bij Eindhoven een schat in de grond gevonden: twaalf duizend gulden in een kartonnen ko ker. De schatgraverij geschiedde op aanwijzing van het Helderse echt paar B. dat was gearresteerd omdat het ervan werd verdacht zestigdui zend gulden van een inmiddels over leden kostganger te hebben ver duisterd. De heer P. Thomas was vijf jaar PARIJS (Reuter) Alles is gereed i een platform, bevindt zich de bom die in de Tanezrouft, de woestijn van de't°t ontploffing gebracht zal worden, dorst in het hart van de Sahara. Elk Naar verluidt weegt het projectiel on- ogenblik kan daar de eerste Franse ge~!;®r 'en -nn atoombom tot ontploffing worden ge- iXt.?«^2ïïci,W,^ bracht. Van half zeven vanochtend af te de laatste dagen koortsachtig om alles is alle verkeer in de lucht boven de ;n gereedheid te brengen vor de kern- Sahara verboden, een aanwijzing dat ontploffing. het uur nul met rasse schreden nadert. Een speciale lift heeft het projectiel De beperkingen voor het luchtverkeer naar de top van de toren gehesen. Een boven de Sahara werden gisteren door enorm groen kruis is op het platform de Franse regering afgekondigd. Onlangs geschilderd, waar de kernbom op rust. maakte Parijs bekend, dat de lucht vaartmaatschappijen, wier routes over de Wr'prlïi»rirlit Sahara lopen, tijdig gewaarschuwd zou- den worden wanneer de eerste Franse kernexplosie zou worden teweeg ge bracht. Ook op 21 januari kwam er een der gelijke waarschuwing, maar die werd na vijf uur weer ingetrokken. Toen be trof het een proef. De hardnekkige ge ruchten van de laatste dagen, dat de explosie elk ogenblik kan worden ver wacht, samen met de waarschuwing aan Ter plaatse wordt het eigenlijke mo ment van de ontploffing bepaald, zei een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie gisteren. In hoge mate 'hangt het bepalen van het uur nul af van de weersomstandigheden boven de Sahara. Men mag namelijk niet het risi co lopen, dat er als gevolg van slecht weer radioactieve neerslag teweeg ge- de luchtvaartmaatschappijen, doen "sterk bracht zal worden in bewoonde streken, vermoeden dat het ditmaal ernst is. Stalen toren Grote spanning heerste gisteren in de buurt van de oase Reggan. Ten zuiden daarvan, bij Hamoudia, in het centrum van het meest onherbergzame deel van de Sahara, staat een honderd meter hoge stalen toren, In <U top van deze toren op SCHIPHOL Uit het K.L.M.-vliegtuig uit Hamburg stapte gisteravond Conny Froboess met haar vader. Drie dagen blijft het I7-jarige Duitse zangeresje in ons land. Zij zal opnamen maken voor een grammofooplaat, waarop zij twee liedjes in het Nederlands zingt, optre- wee dochters en de drie zoons van den in een televisieprogramma en een I 8e 'teer Thomas hopen vurig dat ook receptie voor teenagers houden. dat bedrag nog te voorschijn komt. geleden bij het echtpaar ingetrok ken. Hij had zijn boerderij en enke le huizen verkocht, zodat hij be schikte over een bedrag aan con tanten van dik honderdduizend gul den. Zeer tot verdriet van de kinderen betoonde de heer Thomas zich vrij royaal tegenover zijn hospes. Hoe wel deze, de 62-jarige heer B. zijn kapperszaak sloot, scheen hij toch tot een zekere welstand te geraken. KAPITAAL SLONK Een poging van de kinderen om de bejaarde boer onder curatele te stellen faalde en intussen slonk het kapitaal. Toen de heer Thomas op 31 januari overleed in de leeftijd van 72 jaar, leerde een accountants onderzoek dat er naast de verant woorde uitgaven een bedrag van zestigduizend gulden werd vermist. De grote vraag was waar dat geld was gebleven. De oude man was het laatste half jaar bedlegerig geweest en hij kon het geld, als het er toen nog was, moeilijk buitenshuis heb ben gebracht. De politie vermoedde dat het echt paar wel meer van de verdwijning van het geld moest weten en zij ar resteerde het vorige week in de nacht van vrijdag on zaterdag in Meerveldhoven bii Eindhoven. De heer en mevrouw B. logeerden daar sinds het begin van de vorige week bii een familielid. De echtelieden werden naar Den Helder teruggebracht en aan een scherp verhoor onderworpen. Aan vankelijk hielden zij star en stijf hun onschuld vol. De politie onder zocht hun huis anderhalve dag lang nauwgezet, maar nergens bleek geld verstopt te zijn. BEGRAVEN Bij een aanhoudend verhoor be kende het echtpaar ten slotte de verduistering en het vertelde dat het een deel van het geld naar Bra bant had meegenomen om het in Zeelst te begraven. Of de resterende 48.000 gulden eveneens daar in de buurt liggen begraven, heeft de politie nog niet uit het tweetal kunnen krijgen. De DEN HAAG (A.N.P.) De Duitse, Belgische en Nederlandse ministers van defensie hebben gisteravond op het de partement van defensie in Den Haag van gedachten gewisseld over de vraag, hoe de produktie van de F 104-G Starfighter I het meest economisch ter hand kan wor- I den genomen. Bij 'het overleg zou nog niet zijn vast gesteld hoeveel Starfighters België en I Nederland zullen aanschaffen. Voor bei de landen zullen vermoedelijk een 350 stuks moeten worden gebouwd door vliegtuigfabrieken in de Duitse Bonds- republiek, België en Nederland. Het is [waarschijnlijk dat Nederland er twee honderd zal bestellen en België 150. Daarnaast zullen er nog een twintig tweepersoons uitvoeringen kant en klaar uit de Verenigde Staten worden betrok ken. Verwacht kan worden dat Zwitserland zijn keuze van vliegtuigtype door de be slissing van Nederland en België even eens op de Starfighter zal laten vallen. Een dergelijk besluit is evenwel niet eer der te verwachten dan in de herfst van dit jaar. UTRECHT (A.N.P.) Onder de werk nemers in de sigarenindustrie heerst on tevredenheid over de hoogte van de loonsverhoging per 1 april, die niet zoals aanvankelijk werd verwacht vijf procent zal bedragen. Deze ontevredenheid kwam gistermid dag tot uiting in Utrecht, waar afgevaar digden bijeenkwamen van de Algemene Nederlandse bedrijfsbond voor de tabak verwerkende industrie, aangesloten bij het N.V.V. Met algemene stemmen werden een verklaring en een motie aangenomen, waarin de produktiviteilstrend voor de sigarenindustrie ruimschoots voldoende werd genoemd om de gevraagde loons verhoging van vijf procent te realiseren. De afgevaardigden hebben hun be stuur niettemin opdracht gegeven de voorstellen van de werkgevers te aan vaarden, omdat de rooms-katholieke bond eveneens met de voorstellen ak koord is gegaan. De werkgevers hebben geen percen tage genoemd, maar willen een vast be drag per week uitkeren op basis van een 45-urige werkweek. Van onze Haagse redactie SCHEVENINGEN Een brief van B. en W. van Den Haag heeft de hoop doen herleven bij het stichtingsbestuur van het in moeilijkheden zijnde jeugd hotel aan de Leuvensestraat. Hierin wordt meegedeeld, dat de raad gevraagd zal worden een lening goed te keuren die het voortbestaan van het hotel voor lopig waarborgt. De subsidieregeling die was gebaseerd op de bedcapaciteit, waarbij uitbesteding naar een schip in de Scbeveningse haven niet was opge nomen, zal mogelijk nader worden be zien. Deze twee vooruitzichten bieden het jeugdhotel een wat minder somber pers pectief. Duits-Nederlands verdrag Van onze correspondent BONN Het Duits-Nederlandse ver drag over de gemeenschappelijke vraagstukken zal niet voor half april kunnen worden ondertekend. Dat maakte de Westduitse regering gisteren bekend. De Bonner verklaring zegt verder, dat men in Westduitse regeringskrin gen „zeer gelukkig is" dat de lange en moeilijke onderhandelingen met suc ces konden worden beëindigd. Gehoopt wordt dat de goede verhouding met het naburige Nederland door net opruimen van de gevolgen van de oor log thans van alle druk bevrijd zal zijn en zich ten gunste van beide landen zal ontwikkelen. Het verdrag moet nu redactioneel gereed worden gemaakt, waarna het kan worden goedgekeurd door de beide regeringen. Het K.N.M.I. in De nilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met slechts wat ver spreid voorko mende neerslag. Nevelig weer met plaatselijk mist. Matige tot zwakke noord oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt MIESJE: Morgen Valen- v.' tijndag. februari: zon op 8.00, zon onder i'n it op 20 °9' maan onder 8.32 15 februari: zon op 7.58. zon on der 11 j2; maan op 21.20, maan onder max. temp. weer in wind er. Helsinki onbew. stil -12 Stockh. h. bew. O -4 Oslo h. bew. N -5 Kopenh. sneeuw O 0 Aberdeen sneeuw w o Londen regen NNO 4 A'dam geh. bew. ONO 2 Brussel geh. bew. ONO 6 Luxemb. regen ZO 2 Parijs regen O 5 Bordeaux h. bew. Z 9 Grenoble geh. bew. ONO 6 Nice zw. bew. WNW 13 Berlijn geh. bew. NO 3 Frankf. mist zw 2 München sneeuw wzw 2 Zurich zw. bew. stil 4 Genève zw. bew. wzw 4 Locarno zw. bew. stil 1 9 Wenen geh. bew. ozo Innsbr. regen w 8 Belgrado 1. bew. zzo 10 Athene zw. bew. ozo Rome h. bew. wzw 15 Ajacclo regen wzw 14 Madrid 1. bew. zw 7 Majorca 1. bew. zw 14 Lissabon h. bew. w 13 neersl. 7—19 uur in mm 0 0 0 5 1 0.6 0 0 0.1 0.2 7 6 2 0 2 3 5 6 17 0 2 0 3 4 1 0 4

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1