II? Twee jaar cel voor dodenrit 1 KAPPIE EN DE DING-DONG DE NATUUR VEERTIG JAAR STUDENT Zijn ernst maakte indruk en hij hield zich op de achtergrond: Townsend I it de kerken Vrijdag 12 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Ere-adjudanf Steunpilaar Gast Afhankelijk BOK TERUG BIJ DE STOOTTROEPEN Naar elkaar Gedenkteken Een zwaar besluit met Akkertjes zijn „nare dagen" geen nare dagen meer AKKERTJES ONGELUK DEURNE DOOR UITLAATGAS VERGIFTIGD GEHEIM AGENT JAMES BOND lan Fleming I DE I TINTELS Jack Dunkley in en om uw huis Hij noemde haar hij de voornaam E ernst1 van Peter Townsend maakte diepe indruk op de koning toen deze zijn nieuwe ere-adjudant ontving. Na de audiëntie ontmoette Townsend de jonge Prinses Margaret op de gang. „Dit is mijn dochter Margaret", zei da koning enigszins verlegen. Die zomer werd hij echter neerge schoten en gewond. Kletsnat van de snel wegvliedende benzine, in hevige pijn, wist hij zich van nog geen 500 meter hoogte, boven Hawkurst in het graafschap Kent, de Tuin van Engeland, met zijn valscherpi te redden. TOEN hij hersteld was, werd hij naar een squadron in Hertford shire overgeplaatst. In een nabijgele- gen dorp woonide een brigadegeneraal die iedere zondagmorgen een stel van de jonge RAF-officieren voor een drankje uitnodigde. Hij had een bij zonder knappe dochter: Rosemary Ce cil Pawle. Een vrolijk, levendig, aan trekkelijk meisje. Al gauw voelden Rosemary en Peter zich steeds ster ker tot elkaar aangetrokken, en in juli trouwden zij in de St. Andrew kerk van Mucli Had'ham. In die eerste jaren ging het met hun huwelijk als met zoveel van die oorlogshuwelijken: steeds maar weer verhuizen, van het ene vliegveld naar het andere. En tegen deze onzekere achtergrond speelden zich twee grote gebeurtenissen af in hun leven: hun eerste kind, Giles, werd geboren, en Townsend werd ere-adjudant van de koning, die hun, heel attent, een van zijn cottages vlakbij Windsor Castle in bruikleen gaf. de gasten op de ontvangst, die Peter en Rosemary na afloop in hun cottage gaven. Toch, ironisch genoeg was het dit veelbelovend ere-adjudantschap. dat de rots zou worden waarop tiet huwe lijk schipbreuk zou lijden. „Pe^er Townsend was helemaal .nieuw in de wereld van het hof: en zijn werjk,was veeleisend, ook .wat gijn i/rije tijd be trof. De koninklijke "plannen werden vaak plotseling veranderd en alle per soonlijke plannen van de Townsends werden dan in de war gestuurd. Keer op keer moest Peter Rosemary op bellen om te zeggen dat hij veel later dan verwacht thuis zou komen. IN november 1945 werd Towns- end's tweede zoon George Hugo Peter gedoopt in de St. George kapel van het kasteel. De koning was pete- vader. Prinses Margaret was een van MAAR hij deed zijn werk goed. zo goed dat hij werd gekozen om het koninklijk gezin te begeleiden op zijn reis naar Zuid-Afrika. Die hele eerste na-oorlogse koningsreis bleef hij door lopend, onopvallend maar als een be trouwbaar steunpilaar, klaar staan met snelle suggesties en een hulpvaar dig woord. Een van die avonden kwam de koning naar hem toe, legde zijn hand op Townsend's schouder en zei met een dankbare glimlach: Peter, ik weet niet hoe we het zonder jou zouden kunnen doen!" Peter ging mee toen tiet koninklijk gezin de Tafelberg ging beklimmen. Maar hij bleef zich op de achtergrond houden om zich niet in dit familie uitje in te dringen. Impulsief keerde de jonge Margaret zich om en stak haar hand toe: ..Kom, ik. zal je op trekken." En zo hielden prinses en pi loot elkaar voor het eerst bij de hand. AMSTERDAM. In 1920 heeft ds. G. J. J. Rensink, Nederlands Hervormd predikant in Idaard (Fr.), zijn kandidaatsexamen in de godgeleerdheid afgelegd aan de rijksuniversiteit te Leiden. Dezer dagen, na veertig jaar dus, is hij met lof geslaagd voor het doctoraal examen aan de ge meentelijke universiteit van Am sterdam. De nu bijna 62-jarige predikant hoopt binnen twee jaar te pro moveren tot doctor in de theo logie. Twee jaar geleden nam ds. Rensink, die daarvoor verscheide ne grotere gemeenten als predi kant had gediend, een beroep naar tdaard aan om zich, naast zijn ambtswerk, aan de theologi sche studie te kunnen wijden. Van een onzer verslaggevers GRAVE. „Ze hadden beloofd onze bok wel te zuilen terugbrengen, maar j wij wilden die arme Huzaren van Bo- reel de moeite sparen. Daarom hebben we het beest zelf maar even gehaald". De Stoottroepers uit Grave hebben hun mascotte dus toch weer terug: j eerlijk gestolen, zoals hij door de Hu- zaren in Oldebroek dinsdag ook eerlijk was gestolen. Het beest was in eenzaamheid gestald bij een neef van de commandant van de huzaren, ergens op een buitengoed in Epe. De commandant dacht, dat zijn met zoveel moeite veroverde buit daar uiter- mate veilig zou staan, maar hij had bui ten het vernuft van de Stoottroepers ge rekend. Deze trokken er des nachts op uit, tastten eerst vergeefs het buiten goed van de ritmeester van de Huzaren vlak bij Zwolle af en kwamen daarna in Epe terecht. Het was raak. De bok werd zachtkens uit zün stal gehaald en ver dween per truck naar Grave. Hoe de stoottroepen de plaats wisten? Door nauwkeurig inlichtingenwerk zeg gen ze zelf. Door verraad, zeggen de huzaren vergramd. I A L was het misschien onbewust, de -V prinses begon toen ai steeds meer van Townsend af te hangen. Deze reis betekende immers voor haar oudere zuster de bedenktijd die de koning haar gaf in haar romance met prins Philip. En zodra men in Londen was teruggekeerd en de verloving werd bekendgemaakt. kwam Margaret steeds meer alleen te staan, en zij begon telkens het gezelschap van haar vaders ere-adjudant op te zoeken. Hij was charmant en vertelde de in koninklijk isolement opgevoede prinses steeds gewillig van wat zij „de grote Wie was deze Peter Wood- bridge Townsend? Hij werd in november 1914 geboren in Rangoon, waar zijn vader bij het Binnenlands Bestuur werkte. Peter ging school in Haileybury, en werd in 1933 cadet op de RAF-academie te Cranweli. Toen de oorlog uit brak was Hij 24, en al een flight lieutenant. En ook toen al droeg Townsend die bedees de, peinzende gelaatsuitdruk king die hem tot nu is bijge bleven. Sa - li Pa L GAUW behaalde hij drie overwinningen en in februari 1940 •i*- kreeg hij het eerste DFC „voor leiderschap van de hoogste rang". In september kreeg hij zijn tweede en in mei 1941 het DSO voor „buitengewoon leiderschap en organisatievermogen, en vastberadenheid in luchtgevechten". buitenwereld" noemde. Zij verlangde er naar zelf ook vrij door Londen te kunnen lopen, zonder herkend te wor den en het centrum van een grote menigte te zijn. Op zekere avond be trapte Townsend de jonge prinses toen zij klaarstond, een -doek om haar krul len, om zonder hofdame of detective de straat op te gaan. Hij raadde het haar af, maar zij was vastberaden het te doen en dus besloot hij mee te gaan. Samen liepen zij de Mali of, Trafel- gar Square over. de Strand in en na men toen een taxi terug naar Clarence House. Voor alle andere negen miljoen onderdanen van haar zuster die deze metropolis bewonen zou dit kleine, aan doenlijke uitstapje doelloos zijn ge weest. Maar voor prinses Margaret betekende het een reis in de vrijheid, een korte pauze tussen het almaar aan gestaard worden, een stap in de ver rukkelijke anonimiteit. ER GINGEN weken, maanden, twee jaar voorbij. Steeds meer groei den prinses en piloot naar elkaar toe. Hij was zo heel anders dan de kennis sen uit haar koninklijke kring. Altijd beleefd, maar nooit van ontzag ver vuld. Maar al toen werden hier en daar enkele grijzende wenkbrauwen opge trokken. Die jongeman overschreed de onzichtbare grens die koningin en prin sessen moet scheiden van hun diena ren. Hij noemde de koningsdochter bij de voornaam! Zij hem ook! Zij dans ten samen op personeelsfeesten! Zij gingen samen paardrijden en wande len! Er werden hoofden geschud. Het gelukkigste waren prinses en pi loot tijdens de verblijven op het Schot se kasteel Balmoral. Daar had konin gin Victoria, die matriarch waaraan al haar opvolgers worden gemeten, kleine steenhopen laten bouwen om grote dagen van de familie mee te ge denken. k EENS, op zomervakantie, toen Pe ter Townsend en prinses Marga ret aan het paardrijden W£yren,wvonden zij enkele losse stenen en de rest van die vakantie trokken zij er iedere dag op Uit om samen huhjei'geü Steenhoop te bouwen die de andere zou evenaren. Hij staat daar nog, als gedenkteken van vervlogen dagen van geluk, van een droom die geen werkelijkheid werd. In februari 1952 stierf de koning, en Achter het hek; symbool voor de barrière die tussen de prin ses en de piloot staat. dat werd een reden temeer voor de prinses om het gezelschap van Towns- end op te zoeken. Zij miste de wijze leiding en de goede raad van haar va der en het was onvermijdelijk dat zij zich zou wenden tot de enige andere ervaren man in haar kring. Townsend werd. adjudant van de ko ningin, en toen de koningin-moeder en de prinses van Buckingham Palace naar Clarence House gingen verhuizen, had Townsend daarbij de leiding. Intussen was zijn huwelijk op echt scheiding uitgelopen. Zijn vrouw werd schuldig bevonden aan overspel met John de Laszlo, zoon van de bekende portretschilder, met wie zij enkele maanden later trouwde. In het kroningsjaar maakte Towns end zich gereed om koning in-moed er en prinses te begeleiden op hun reis naar Rhodesië. Maar toen klonk de eerste van de twee donderslagen. Volgende keer; 36 Maar opnieuw was gebleken hoe de haat, die in 1943 aan de opper vlakte kwam, was blijven smeulen op een eiland dat geen echte rust meer kent. Ondanks al het werk van Harold Christie was de blanke ge meenschap op New Providence een zieke gemeenschap geworden Onder de palmen, onder de zon in de helder blauwe hemel, aan de rimpelloze zee, op het witte strand, heerst vrees, vieren geruchten en ge roddel hoogtij. HOOFDSTUK 15 Hoelang geleden zij ook gebeurd zijn, onopgeloste moorden of moor den die tot een proces geleid hebben, dat de schuld van een verdachte niet onomstotelijk vaststelde, blijven de aandacht van de politie vragen. Men heeft de laatste tijd gepoogd de moordzaak Oakes opnieuw te doen behandelen. Al deze pogingen zijn mislukt. Het parlement van de Ba- hama's heeft een nieuwe behandeling afgewezen en in laatste instantie ook het Britse parlement. Alle daarvoor ondernomen pogin gen van Harold Christie en van de Amerikaanse detective Raymond Schindler zijn op een mislukking uit gelopen. Echter, men mag de auto riteiten van de Bahama's niet te hard beoordelen. Het waas van geheimzin nigheid, waarmee de Marigny zich altijd had omringd, de nachtelijke rit langs Westbourne, de gespannen ver houding met zijn schoonfamilie, ze waren voldoende om de brave nota belen van het eiland ervan te overtui gen, dat alleen de Marigny de dader kon zijn geweest. De tijd gaat verder. De hertog van Windsor verdween van de Bahama's, Hallinan werd Sir Eric Hallinan, verschillende mensen, die nog leef den in de nacht, waarin Sir Harry Oakes werd vermoord, zijn overle den. Maar vele anderen zullen u nog kunnen vertellen van die merkwaai- dige man, die harde en toch trieste figuur wiens schaduw tot de huidige dag valt over levende mensen. Sir Harry Oakes was geen edel mens, maar ook geen schurk. Hij had honderden vijanden gemaakt, maar nooit is van hem gezegd, dat hij oneerlijk of onoprecht is geweest. Nooit heeft men kunnen beweren, dat hij zijn goud alleen voor zichzelf hield. Vele duizenden hebben directe of indirecte steun van hem gekre gen. De bedragen, die hij aan lief dadigheid uitgaf waren fantastisch. Er bestaan twee Harry's Oakes. De ene leeft voort in de herinnering van hen, die evenals hun voorouders een hard maar goed bestaan vinden in Dover Foxcroft. de plaats waar Oakes uren lang in dromen verzon ken kon zitten onder zijn geliefde bo men. In deze streken wordt nog met eerbied en liefde gesproken over ,,die jongen die het zo ver schopte in de wereld". De andere Oakes kan men vinden in alle delen van de wereld, waar vroegere goudzoekers met wrevel en haat praten over ,,die Oakes" met wie niemand goede vrienden kon blijven. De Marigny ontmoette eens zo'n veteraan in Toronto. De goudzoeker vroeg botweg: „Hebt u Harry ver moord?" „Nee", zei de Marigny. „Dat is dan jammer", zei de oude, „ik had je er graag de vijf voor ge geven". De andere Oakesde man, die geld als water uit de grond haal de en het even snel weer uitgaf, die golfvelden aanlegde, landhuizen kocht schilderijen verzamelde en weer weg gaf en ruzie schopte met ministers. Die een vrouw trouwde voor wie iedereen alleen maar woorden van lof kon vinden. Een vrouw, die wei nig wist van de kwade demonen, die het leven van haar man en anderen beheersten. Lady Oakes lééft, zoals zovelen nog leven,zovelen, die er recht op hebben te weten, wie de ware schul dige is aan de dood van Sir Harry Oakes. De schrijver heeft zelf onderzoe kingen gedaan, en de resultaten daar van kunnen een nieuw licht werpen op deze zaak, die onrust zal blijven verwekken op en om het eiland, waar de moord is geschied, zolang er geen veroordeling is gevolgd. Wat de verdachte uit dit proces aangaat: de tijd dat de Marigny van huis was om de vrouwen van de Ca nadese officieren terug te brengen was te kort om de moord zoals die was geschied, te hebben gepleegd. In het huis van De Marigny werd niets gevonden dat verband kon houden met een moord. Toen Mel- chen en Barker hem sommeerden het overhemd te tonen, dat hij in de bewuste nacht had gedragen, zou hij er, wanneer hij zich schuldig had ge voeld, een uit de wasmand hebben kunnen halen en kunnen zeggen: Dit is het. Wie had dat kunnen tegen spreken? De Marigny echter deed niets om zichzelf te helpen. Waarom zou hij? Dank zij het gestumper van Mel- chen en Barker zijn vele bewijsstuk ken vernietigd, andere zijn reeds de eerste uren na de moord verloren ge gaan. In de vroege ochtend van 8 juli sloeg iemand met een vreemd wapen vier gaten in de schedel van Harry Oakes, achter en boven het oor. Westbourne had twee bewakers. Al le landhuizen hadden die sinds de opstand van de inheemsen. De be wakers van Oakes echter verdwenen bijna onmiddellijk na de moord. Sir Harry Oakes lag niet in bed. Dat staat vast. Hij werd eerst ver moord, toen op het bed gelegd en daarna in brand gestoken. Dit is on omstotelijk vast komen te staan. (Wordt vervolgd) Advertentie flitsen uw klachten weg DEN BOSCH (ANP). De recht bank in Den Bosch heeft gistermor gen de 25-jarige Ios-arbeider J. B. uit Deurne veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en intrekking van zijn rijbewijs gedurende vijf jaar. Tegen deze man, die op de avond van 8 november 1959 onder invloed van alcohol verkerend drie meisjes uit Deurne heeft dood gereden, was drie jaar gevangenis straf en voor de tijd van tien jaar in trekking van het rijbewijs geëist. De drit meisjes, de zusters Martha, Maria en Wilhelmina Kuyten, liepen die avond, gearmd met hun verloof den aan de uiterste linkerkant van de Vlierdenseweg, toen de snel aanrijden de auto, bestuurd door J B. hen al le drie van de jongens losrukte en do delijk verwondde. J. B. was na het ongeluk doorgereden. Eigen nieuwsdienst DEN BOSCH. Door het uitlaatgas van zijn auto is gisternacht in Vught de 27-jarige monteur J. de Witte uit Apeldoorn om het leven gekomen. gUr m, M u door p. w M O «25 iiiiinuiiiuimiiiniiiiiiiitiHiNtirc gniiiiiiiiiniiiiiiniuinniinniiiiii- HA,MENEERT/NT6L,HET WORDT MACHTIG ZONDER DIE OlAVE DE VRIES. door allllllRinillllllllllllllllHlllllllfwl HOOR 'ES HieR.WlMPlEJU VERWACHT DATJE NET ZÓ I HARD ZULT WERKEN AIS ANDERS. JA,DAT BEDOEL IK JUIST,MENEER TINT6L-HET WORDT MACHTIG"/ llllllllllllllllllllllllllllliilliliitiiiiiiifiiiiiiiiiii(iliiiiiltllllilM,i,*|||,|i|ii,|"«,Mi"||«it<ai|"iii»iii(iiiiii*iiiiiiiiiii»iiiiitiiiiiifiiiiriiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiii)tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil|||iii, Zo graag winkelen als een gewoon mens Chlorophytum comosum is een be kende sierbladplant; ze geeft lange bloemstengels die voorover hangen en waaraan eerst witte bloempjes ko men en Later ontwikkelen zich op die stengels vele jonge plantjes. Die vor men zelfs wortels en u kunt ze heel gemakkelijk van de moederplant afne men en elk jong plantje kan dan af zonderlijk opgekweekt worden. Als de longe plantjes dorre blaadjes krijgen is dat een bewijs dat men ze te warm kweekt en dat de atmosfeer te droog is; die kan men veel beter in een ma tig verwarmde kamer opkweken. 10. De maat en de meester stonden aan dek nog wat te praten over de vreemde vogel, die op zo'n ongewone manier aan boord was gekomen. „Het dier zit tectinisch niet verant woord in mekaar," vond de meester. „De snavel is veel te zwaar voor de kop, de kop is veel te zwaar voor het lijf en het lijfafijn, ga zo maar door! „Maar het heeft lieve ogen!" wierp de maat tegen. „Het heeft een goed eh, karakter! Ik heb jarenlang kippen ge houden en ik heb kijk op pluimvee Op dat moment werd hun gesprek onderbroken, doordat de Ding-Dong het dek opstormde, achtervolgd door een briesende Kappie. „Houdt hem tegen!" schreeuwde de ze. „Zo'n lamgeslagen driekwart Ik zal hem eens een paar optaters ge ven, dat hij zeesterren ziet!" .Nee Kappie!" riep de maat schril. „Je mag dat beest niet slaan! Hij •leeft vast niks kwaads gedaan! Daar is hij niet toe in staat, met zulke lie ve ogen. En beschermend wilde hij het dier in de armen sluiten. Hij had echter net zo goed kunnen proberen een voortda- verende stoomwals tegen zich aan te drukken UIT DE KERKEN NED. HERV. KERK Beroepen te Hoog Blokland en Lin- schoten: R. E, Kuus, kand. te Zeist. Aangenomen de benoeming tot secr - generaal van het jeugddepartement van de wereldraad van kerken te Genève ds. A. H. van den Heuvel te Utrecht, secretaris van de oecumenische jeugd raad in Nederland. Ds. H A. C Hil- dering te Oegstgeest die tegen 1 sep tember a.s. als zendingspredikant emeri taat heeft aangevraagd is beschikbaar voor een kleine gemeente of voor bij stand in het pastoraat. Beroepbaarstelling. De heer R. E. Kuus, kand. te Zeist, Oude Arnhemse- weg 140 en G. J. Rebel, Havenstraat 1 N.H.zijn beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Bergum (tweede maal): R. Petersen te Oude Meerdum. Examens. De classis Alkmaar heeft prop. geexamineerd en beroepbaar ver klaard de heer A. J. van Gorcum. Fon- teynverschuurstraat 7 te Alkmaar, kand. aan de V.U. en de classis Gouda D C. 1 l gereformeerde pastorie te Berg ambacht, kand. aan de theologische ho geschool te Kampen, die beiden terstond beroepbaar zijn. VRIJ EVANG. GEM, Beroepen te Velp: H. F. Huson Musselkanaal. te

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2