SCHOUWSE GLEUR IN 2600 KALE AMSTERDAMSE HUIZEN Goes verwacht vestiging 300 gezinnen in vijf jaar KLEINE BIJDRAGE WERD ZEER OP PRIJS GESTELD Vrederust overweegt sluiting van paviljoen Voor ieder venster en plant Ontvangst Maatregelen ter 'ing van vergelingsziekte GEVOLG VAN KERN AANWIJZING CH.U.-kiesvereniging koos bestuursleden Gebrek aan huizen met lage huren CONCERT IN VLISSINGEN Vijftien mille Geen behoorlijk schaftlokaal boete Schip beschadigde telefoonkabel Woonruimtewet voor Kruiningen onmisbaar Droeve toestand NOODKREET AAN ZEEUWSE PREDIKANTEN Zoutelande voor handhaving van woonruimtewet Luctor et Emergo hield haar jaarvergadering Preek met pauze Dertig verpleegsters méér noodzakelijk De lieer Filius te Ter neuzen overleden IC.a.o. goedgekeurd voor Zeeuwsch-Vlaanderen Classis Goes der Ned. Herv. Kerk Verliehtingsplan in Krabbendijke <1 Donderdag 11 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 AMSTERDAM Terwijl een miezerige regen het watersnood- moesten de vloeren nog drogen en kc- gebied Tuindorp Oostzaan gistermiddag in een grauwe eentonigheid vanuit wrakke stoelen tegen kaIe hulde, bracht een kleine groep Schouwse dames enige fleur in de trieste, kale woonhuizen. Deze fleur was het resultaat van de actie „Voor ieder venster een plant van de vrouwen van Sehouwen-Duive- land", die onmiddellijk na de ramp op touw was gezet en een grandioos succes werd, want in alle 2600 gezinnen zal een vrolijk Schouws bloemetje achter de ramen prijken. Mede dank zij deze spontane en originele actie heeft Schouwen-Duiveland de banden met Amsterdam nog hechter gemaakt. Tweeëntwintig dames, die allen nauw bij de aktie betrokken waren, lichtten ai vroeg in de woensdagmorgen de voe ten van het Zeeuwse eiland om de lan ge busreis naar het geadopteerde ge bied te ondernemen. Amsterdam en Schouwen hebben hoe vreemd dit ook klinkt thans elkaar geadopteerd. Na de ramp van 1953 was het immers de hoofdstad die het bijna verdronken eiland onder zijn hoede nam en toen Schouwen onlangs de kans kreeg ,,iets terug te doen'" adopteerde zij zonder aarzelen Amsterdam. Tegen het middaguur stopte de bus voor de ambtswoning van burgemees ter Van Hall van Amsterdam, waar me vrouw E. van Hall-Nijhoff en enige an dere dames van het gemeentebestuur, alsmede dames van het leger des heils, TJ.V.V., D.S.V. en Roode Kruis de Zeeuwsen een bizonder hartelijke ont vangst bereidden. Mevrouw Van Hall dankte in een korte, bewogen toespraak voor hetgeen de Schouwse bevolking voor de slacht offers in Amsterdam-noord deed. De ramp in Tuindorp Oostzaan is, aldus mevrouw Van Hall, niet te vergelijken J met de dramatische ramp van 1953, I maar de droevige omstandigheden waarin de bewoners thans verkeren als- mede het feit dat overig Amsterdam er j betrekkelijk weinig aandacht aan- schenkt, maken, dat wij diep getroffen j zijn door deze aardige geste. Nadat mevrouw W. J. G. Gunters- Hoffman, directrice van de huishoude lijke en gezinsvoorlichting ..Het Baken" het middagprogramma had bekendge maakt, werd de fraaie ambtswoning aan de Herengracht bezichtigd. Me vrouw Van Hall verhaalde in het kort de geschiedenis van het huis. Via de in spitsuren veel verwenste IJ-pont toog het Zeeuwse en Amster damse gezelschap naar het ondergelopen gebied, waar het wijkcentrum in de Be- thelkerk aan het Plejadenplein als pleisterplaats fungeerde. Hier sprak mevrouw Dijckmeester geboren jvr. de Brauiw, echtgenote van de burgemeester van Zierikzee, namens alle Schouwse dames. Zij merkte op dat het gebeurde in Tuindorp Oostzaan de Schouwse dames zeer geschokt had, temeer daar zij weten wat het is van huis en haard te worden verdreven. Met name het vrouwelijk deel van de Schouwse bevolking had behoefte aan persoonlijk kontakt met de mensen die hen zeven jaar geleden op zo grootse wijze hadden bijgestaan. Mevrouw Dijckmeester noemde enige van die voorbeelden en vertelde daarna dat de Schouwse dames de wat-kunnen-wij- doen-situatie opgelost hadden met het voeren van de vensterplantaktie, een klein blijk van medeleven: een groet! eigenlijk die in samenwerking met het bestuur van de bloemenveiling in Aals meer werd uitgevoerd. ..Zonder dit bestuur", vervolgde me vrouw Dijckmeester. „waren wij ner gens geweest. Niet alleen kochten wij de planten tegen inkoopprijs, maar de veiling zorgde ook nog voor een gra tis vervoer naar Amsterdam." zeischap, vanachter de ramen gadege slagen door talrijke Oosttuindorpers, door het gebied, dat vandaag juist vier weken geleden werd verrast door het water. Hoewel het meeste vuil wel is opgeruimd en slechts hier en daar nog een deur „uit het lood hangt", is de toe stand achter de kraakheldere gordijnen, die weer overal hangen, meer dan droe vig. Zei s sommige Amsterdammers la ten het hoofd hangen. De groep dames uit eeland reikte in het geheel zestig planten uit. Kleu rige planten, die door de getroffenen ontroerd werden aanvaard. Jullie we ten wat het is ja, maar het is hier ook zo erg", was de meest voorkomende reactie. De meest goedmoedige Amster dammers, en die zijn er toch zeer veel, berustten in het „alles sal regh kom", ook al was er geen gas, geen licht, De enige Zeeuwse slachtoffers in tuindorp Oostzaan waren de heer en mevrouw v. d. Velde aan het Mer- curiusplein. Mevrouw van de Velde, geboren ih Dreischoren de heer v. d. Veldeafkomstig uit Middel burg, wonen nu al 31 jaar in Am sterdam en hebben een kruideniers zaak. Veel schade, maar toch ook veel moed hebben deze beide Zeeu- toen, die zeer verrast waren hun bloemetje aangeboden te krijgen door mevrouw Vermeulen, de echt- I genote van de burgemeester van 1 Dreischor. Nog een Zeeuwse waart rond in Tuindorp Oostzaan en dat is mejuffrouw Van der Maas uit Zierikzeemaatschappelijk werk-1 ster van beroep. De planttM die niet werden uitgereikt door de Zeeuwsen, en dat zijn er 2540. worden huis aan huis gebracht door da mes van verschillende Amsterdamse or ganisaties. Leerlingen van de techni sche school gaan met bakfietsen achter hen aan, maar de dames overhandigen de planten, zodat zij het verlengstuk zijn van de Zeeuwse hand. De vrouwelijke bevolking van Schou wen werd op deze dag vertegenwoor digd door mevrouw Van Citterse en me vrouw Boot uit Burgh, mejuffrouw Hout man uit Haamstede, mevrouw Lunsingh Tonckens en mevrouw Elenbaas uit Re- nesse, mevrouw Van Wijk en mevrouw Rotte uit Noordgouwe, mevrouw Franc- ke en mevrouw Van den Hoek uit Kerk- werve, mevrouw Van Eeten en me- Mevrouw Van Hall (r.), echtge note van de burgemeester van Amsterdam, begroet in de arnbts- i wonirtg aan de Herengracht me vrouw Dijckmeester, echtgenote van de burgemeester van Zierikzee. vrouw Schiettekatte uit Nieuwerkerk, mevrouw Zeyler en mevrouw Van Dienst uit Oosterland, mevrouw Romeyn en mevrouw Franke uit Ouwerkerk, me vrouw Vermeulen en mevrouw Padmos uit Dreischor, mevrouw Van der Lin den en mevrouw Van Leeuwen uit Brui- nisse, mevrouw Dijckmeester en me vrouw Van der Veen uit Zierikzee, me vrouw Gaanderse uit Brouwershaven en mevrouw v. d. Velde uit Zonnemaire. Landbouwschap vraagt GOES. In de vergadering van de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap werd besloten om de hoofdafde ling akkerbouw van het Landbouwschap te verzoeken maatregelen te willen ne men ter bestrijding van de vergelings ziekte in suikerbieten. Er zal worden aangedrongen op de invoering van een verordening, teneinde te kunnen berei ken dat zich na 1 april geen voederbie ten meer op de bedrijven bevinden die door spruitvorming een gevaar voor be smetting kunnen opleveren. Om aan de bezwaren van de veehou derij zoveel mogelijk tegemoet te ko men zullen voor opgeslagen bieten, die met een kiemremmingsmiddel zijn be handeld, of voor gekopte bieten geen bij zondere maatregelen worden voorge steld. Met voldoening constateerde de Ge westelijke Raad, dat bij de vaststelling van het tracé tot verbetering van de weg Goes-Hoedekenskerke in ruime ma te rekening is gehouden met de belan gen van de land- en tuinbouw. Met de P.Z.E.M. is overeenstemming bereikt over de door deze maatschappij te betalen vergoedingen voor het plaat sen van hoogspanningsmasten bij de bouw van de lijn Vlissingen-Goes. De raad was van oordeel, dat een redelij ke basis voor schadevergoeding is be reikt. De hulpactie aan de droogtegebieden is nu afgesloten. In geld werd ontvan gen van een bedrag van 144.161.40 terwijl 2518 ton ruwvoeder werd gedistribueerd. Als lid van de door Ged. Staten in gestelde recreatiecommissie zal door de georganiseerde landbouw worden voor gedragen de heer P. Ton te Grijpsker- ke. In verband met liet aftreden van de heren W. Koster te Axel en M. D. den Hollander te Goes zullen aan het dagelijks bestuur worden voorgedragen als voorzitter van de sociale commis sie de heer Joh. Breure te Colijnsplaat en tot plv.-voorzitter de heer P. Vink te Kuitaart. Een rijk assortiment aan planten lag op het karretje, dat door de straten van Tuindorp Oostzaan reed. j POORTVLIET. De kiesvereniging der c.h.u. heeft haar jaarvergadering ge- I houden. De heer E. Ph. Nieuwkerk open de de vergadering. Voor de tien nieu we leden zette de heer Nieuwkerk daar na de beginselen van de c.h.u. uiteen. Omdat haar uitgangspunt eeuwig is en het materialisme in de wereld de bo ventoon voert heeft de c.h.u. een opdracht te vervullen, aldus spreker. De bestuurs verkiezing die daarna volgde, en waar bij vijf nieuwe leden werden gekozen, gaf de volgende uitslag te zien: voor zitter: E. Ph. Nieuwkerk. sekretaris: J. Overbeeke, penningmeester: Joh. Geu ze Dzn., leden: W. J. van Doorn, Joh. van Dieren, M. Geuze, J. A. Kesteloo. In een uiteenzetting over de hernieuw de c.h.u. activiteit door de heer E. Ph. Nieuwkerk kwam o.a. de kritiek van de kant der p.v.d.a. op de rede van ir. Geu- ze en F. H. van de Wetering ter spra ke. Ir. Geuze had nl. gezegd, dat de p.v.d.a. het evangelie miste, terwijl dit door enige leden van de p.v.d.a. werd be twist. Duidelijk bleek, aldus spreker, dat hetbeginselprogram der p.v.d.a. elke par- I tijvorming op godsdienstige grondslag verwerpelijk acht. Zij wil wel plaats re serveren voor God, en dan nog beschei den. Dec.h.u. neemt echter juist God als haar uitgangspunt. Dit is het grote ver schil. Daarom had ir. Geuze toch gelijk. GOES. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat het zeer ongewenst zal zijn artikel 31 van de woonruimtewet (vorderingsmogelijkheid) buiten werking te stellen. Er zijn in Goes nog veertig houten en veertig stenen noodwoningen, die moeten verdwijnen. De houten barakken ver keren in een bedenkelijke staat van onderhoud. Voorts zal moeten worden voortgegaan met de ontruiming en afbraak van de 25 nog resterende woningen van het com plex van 51 zeer slechte woningen van „Nieuw Goes". In het bijzonder in de eerstkomende jaren zal de ontruiming en sanering van Goes-Noord met kracht moeten worden aangepakt c.q. voortgezet. Het betreft hier meer dan 100 woningen. Te zamen zullen dus 205 woningen moeten worden gesaneerd. Deze te saneren huizen zijn echter vrijwel zonder uitzondering be woond door gezinnen voor wie het huur- plafond ligt beneden het huurpeil van de nieuwbouw. Het is nie mogelijkge- bleken woningwetwoningen te bouwen met een lagere huur dan 12 a 13 gulden per week. De bewoners van de te saneren huizen betalen thans meestal geen hogei*e huur dan maximaal 7 of 8 gulden per week. Vaak zelfs lager. De noodwoningen bijv. doen thans een huur van 5.95 per week. Bijna in alle gevallen dient ont ruiming te worden bewerkstelligd mid dels de zg. „doorstroming". Hierbij moet echter de gemeentelijke overheid rege lend kunnen optreden krachtens toege kende bevoegdheden, menen B. en W. Het is gelukt op deze wijze 26 woningen te ontruimen van „Nieuw Goes". Boven dien kon worden^ bereikt dat vrijwel alle onbewoonbaar verklaarde woningen waarvoor een ontruimingstermijn was bepaald zijn ontruimd. Woningen die in feite onbewoonbaar moeten worden ge acht zijn er echter helaas nog vele. Gedurende de komende jaren zullen nog vele woningen moeten worden ontruimd waardoor een doorstroming via een be staande zg. goedkope woning moet worden bewerkstelligd, aldus B. en W. Ook aan de jonge mensen, die willen trouwen en hun huwelijk vaak al te lang moeten uitstellen moet worden gedacht eveneens aan jonge gezinnen welke bij anderen inwonen. Het aantal ingeschre venen die willen gaan trouwen bedraagt momenteel 93. Het aantal woningzoekende gezinnen die inwonen bedraagt thans 54. Vestigingen Trots vertelde mevr. Dijck meester dat Schouwen, naast de giro-overschrijvingen aan MIDDELBURG. De aannemer J. B. uit Kapelle is door de kanton rechter veroordeeld tot een boete van vijftig gulden omdat hij voor zijn personeel bij woningbouw geen be hoorlijk schaftlokaal had geplaatst en omdat geen voorzieningen waren ge troffen voor eerste hulp bij onge lukken. Kassenbouwer G. van G. uit Lewe- dorp had de arbeidslijst voor zijn personeel niet in orde. Het kostte hem vijftien gulden boete. De landbouwer J. J. uit Souburg zou het rampenfonds en de planten-zonder toestemming schapen hebben actie, niet minder dan vijftien j wS To'esTemn^. ben, de Vlaardingse Orkestvereniging op zichzelf viel gisteravond niet te beluis- hoe de strijd tegen de eeuwige i De kantonrechter "besloot' de efgënaar teren' Kuiler stond b« dlt concert dus vijand, het water, leeft. van perceel te horen en de zaak: jmengesteld orkest een eenheid te maken, 1 h""dp" Beroepsmusici houden er vaak andere j I opvattingen op na dan dilettanten en j plegen vooral het tempo nogal eens op te voeren. Maar de Rotterdammers schenen gis teravond bij de ouverture „Titus" van Mozart en vervolgens bij de 38ste Sym phonic van deze componist hun musi- ceerdrift in de Maasstad te hebben ge laten. Vooral in de ouverture (met dik gespeelde staccatomaterD mankeerde het aan de nodige doorzichtigheid, ter-1 In „Brittannia" vond gister avond de jaarlijkse uitvoering plaats van de Vlissingse Orkest vereniging die onder leiding van Jan Kuiler werken van Mozart, Beethoven en Mendelssohn uit voerde. Het ledental van deze vereniging is er de laatste jaren niet op vooruitgegaan, vandaar dat een flinke versterking met leden van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest nodig was. Het 1S volkomen te begrijpen dat de Vlissingse Orkestvereniging enkele gro te werken op haar programma had ge zet, maar had men daarnaast met uit sluitend eigen materiaal niet enkele kamermuziekwerken kunnen uitvoeren? mille bijeen bracht voor de i hebben. In ruü voor te verrichten slachtoffers Wel een bewijs I arbeld blJ .M' mochteI1 de schapen op.zjchzelf Viel gisteravond niet te beluis- I Ket bewuste perceel worden geweid. teren Kuiler %tond bij dit concert dus voor de taak om van dit tweedelig sa- Mevrouw Dijckmeester dankte vervol- aan U°uc*en. gens mevrouw Van Hall voor de mede deze begaafde violist worden toegeschre ven maar zeker ook aan de correcte begeleiding van de Vlissingse Orkest- verervging. Onmiddellijk concerteerde men hier op een hoger plan, zodat een grote mate van eenheid tussen orkest eïi de tech nisch zeer bekwame, met warmte en gevoel spelende solist ontstond. Grote tvaardering voor deze uitvoering is zeker op zijn plaats. Na de pauze hoor de men een vertolking van de Eerste Symphonie van Beethoven die weliswaar de geladenheid en het explosieve van de „Titaan" m^e, maar door haar cor recte uitvoering een waardig sluitstuk van dit concert vormde. TERNEUEN. Het Spaanse zee vaartuig Mote Calera uit Bilbao, op weg van Antwerpen naar zee is in de nacht van dinsdag op woensdag bij Terneu- zen voor anker gekomen tijdens plotse ling opkomende mist. Het schip heeft bij het voor anker gaan een telefoon kabel voor de verbinding van eeuwsch- Vlaanderen met Zuid-Beveland geraakt, die als gevolg daarvan uitviel. De P.T.T. heeft overgeschakeld op een andere ka bel, waardoor het telefoonverkeer voort gang kon vinden. Het rijkskabelschip ..Poolster" zal vandaag de kabel naar boven halen voor reparatie. KRUININGEN In de vergadering van de raad is uitvoerig gesproken, over het schrijven van de ministers van maat schappelijk werk en van volkshuisves ting en bouwnijverheid, inzake het bui ten werking stellen van enkele artikelen van de woonruimtewet. B. en W. stelden voor te berichten, dat gezien het groot aantal woningzoekenden, de toepassing van deze wet nog niet gemist kan wor den. Kruiningen neemt als gevolg van de aanwezigheid binnen zijn grenzen van verschillende diensten en instellingen met veel wisselend personeel een aparte plaats in. De heer Pouwer zag in opheffing der wet een bedreiging der economisch zwakkeren. Volgens de heer Witte moe ten de sporen van een abnormale tijd langzamerhand uitgewist worden. Bo vendien zijn de huurwoningen voor een groot gedeelte in handen van de wo ningbouwverenigingen, waar de overheid voldoende is vertegenwoordigd om een rechtvaardige toewijzing van woningen te garanderen. Het particulier initiatief zal zijns inziens door de opheffing der wet bevorderd worden. De heer West- strate had ernstige bedenkingen. Waar om deze maatregel alleen in een pro vincie als Zeeland? Eerst ontneemt men deze provincie de mogelijkheid tot in dustrievestiging en daarna suggereert men dat er voldo'ende woningen zijn. De heer Griep was principieel voor ophef fing dezer overheidsmaatregel, doch kon het standpunt van B. en W. wel delen. Verschillende leden stonden afwijzend tegenover het ministeriëe schrijven op grond van tactische overwegingen. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Het voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging der grenzen van de gemeen te Krabbendijke, Kruiningen en Waarde, werd aangenomen onder voorbehoud dat de boerderij van de heer J. M. Nieuwen- huijse bij de gemeente Kruiningen zal blijven. Aan gebrs mukasse uit Kloosterzande zal de uitvoering worden opgedragen van de rioleringswerken in het eindje De Rondte Met deze uitvoering is een bedrag van 97.648 gulden gemoeid. SCHOORSTEENBRAND THOLEN. Bij de heer T. Jeroen.se in de vijftienhonderdgemetenpolder brak een schoorsteenbrandje uit, evenals in de winkel van de heer H. J. Donker. Beide brandjes waren echter spoedig ge blust. Hulp van de brandweer behoefde niet te worden ingeroepen. werking en het vele werk die de aktie j ook voor haar hadden meegebracht erv:; overhandigde haar twaalf lepeltjes van de dorpen op Schouwen-Duiveland. „Als er ooit iets onverdiend is, is het dit wel", merkte mevrouw Van Hall in haar dankwoord op. Vriendelijke woor den van dank aan mevrouw Gunters gingen vergezeld van enige trommels Zeeuwse babbelaars. Ook de heer P. C. Besanger, administrateur ter gemeente secretarie. die na de ramp van 1953 ge ruime tijd in Zeeland vertoefde en de Schouwse dames tijdens de aktie met raad en daad bijstond, werd in de hul de betrokken. Ds. C. Lebbing, hulppredi kant van de hervormde gemeente en voorzitter van de wijkraad, zei dat de bijdrage die de Schouwse vrouwen le veren op de bodem van het gevoelsle ven komt. De mensen uit Zeeland, die hand en bloem geven, zullen altijd in onze gedachten blijven, besloot ds. Leb bing zijn betoog. Na deze bijeenkomst wandelde het ge- Een van de zestig. De geste van de Schouwse vrouwen werd ook hier heel vriendelijk begroet. Het aantal ingeschreven aanvragen van buiten Goes bedraagt thans 255. Boven dien is Goes aangewezen als ontwikke lingskern. De kans. dat dientengevolge een aantal nieuwe bedrijven zich hier zal vestigen is hopelijk groot, aldus B. en W. Het is niet overdreven, meent het college, dat binnen een periode van vijf jaar alleen al door het feit van de kern aanwijzing circa 200 a 300 gezinnen in Goes een woning zullen verlangen. B, en W. komen tot de conclusie dat de mogelijkheid om woonruimte te vor deren moet blijven bestaan, alleen al vanwege de preventieve invloed van een dergelijke bevoegdheid. ZOUTELANDE. De gemeenteraad heeft op voorstel van B. en W. uitgespro ken dat het ongewenst is de woonruim tewet voor Zoutelande buiten werking te stellen, tenzij de gemeente de be schikking krijgt over voldoende woning wetwoningen. De heren P. Leijnse (ch), P. Kleinepier (gem. belangen") en K. Wouters (ar) stemden tegen het voor stel van B. en W. Het gewijzigde plan voor de uitbrei ding van het verenigingsgebouw met een keuken -leslokaal -foyer kwam voorts aan de orde. De raad stelde een krediet van 18.000 gulden beschikbaar. In dit bedrag is de opbrengst van de verkoop der oude school (13.000 gulden) begre pen. Een premie werd verleend voor verbetering van de woningen Molenweg 6 en Werendijkseweg 11. Een verzoek van de heer J. Jan se om een schuurtje te mogen vergroten werd niet ingewil ligd omdat niet aan de wettelijke eisen is voldaan. Mevr. E. Mienesse te Zeist en de heer A. Blankenburgh te Nieuw- dorp kunnen bouwgrond op de hoek van de Molenweg kopen voor 15 gulden per vierkante meter. Van een medewerker AMSTERDAM Gerefor meerd Amsterdam is niet afke rig van experimenten met de kerkdienst. Maakten wij onlangs melding van de ..kinderneven- diensten". de avonddiensten ont snappen evenmin aan de ver nieuwing. In de wijk rondom het lokaal Oude Schans in het oude cen trum van de stad gaat men het proberen met een nieuwe opzet van de catechismuspredi- king. Na een preek van ongeveer een kwartier volgt er een pau ze, waarin de gemeenteleden el kaar kunnen ontmoeten en te vens schriftelijke vragen kunnen worden ingeleverd. Deze vragen worden aan de predikant voor gelegd die daarna de preek na der uitwerkt of toelicht. BERGEN OP ZOOM In een brief - j aan de Zeeuwse en Westbrabantse wijl ook met name in het adagio der verschillende kerk- symfonie wat saai werd gespeeld en ook predikanten van veisehille c e !de zuiverheid te wensen over liet Ge- gemeenschappen vestigt het bestuur lukkig dat het presto beter uit de snaren van Vrederust de aandacht op de pre- kwam, waarbij de voor een amateur c.aire personeelsvoorziening van deze zeer zuiver gespeelde fluitpartij te vei-- protestantse psychiatrische inrichting, melden valt. j,;r js een tekort aan vrouwelijke ver- Na dit Mozartiaanse gedeelte was Jan pleegkrachten, dat zich het sterkst Bresser de solist in Mendelssohn's Viool- laat gevoelen in de vrouwenpaviljoen? concert. Dat dit concert voor viool en van de stichting. Wanneer niet op kor- orkest het hoogtepunt van de avond werd moet niet uitsluitend aan het spel van TERNEUZEN. Woensdag overleed plotseling de heer J. F. K. A. P. Fi- 1 lius. wonende aan de Scheldelaan. De 1 heer Filius werd in 1902 in Rotterdam 1 geboren. Na zijn schoolopleiding was hij eerst als commies, later als assistent werkzaam bij het directoraat belastin gen en accijnzen. In 1927 is de heer Filius als zelfstandig belastingconsulent naar Terneuzen gekomen. Voor de oor log maakte hij deel uit van de gemeen teraad en heeft hij in verschillende func ties het verenigingsleven in deze gemeen te gediend. DEN HAAG (A.N.P.) Het college van rijksbemiddelaars heeft de nieuwe regionale c.a.o. kanaalzone Zeeuwsch Vlaanderen goedgekeurd. Zij loopt tot 1 april 1962. Ruim vierduizend arbeiders in vijf ondernemingen zullen o.m. twee loons verhogingen van zes cent per uur krij gen, een met terugwerkende kracht tot 1 augustus 1959 en een met terugwer kende kracht tot 1 januari 1960. te termijn meer hulp beschikbaar komt, zal men tot sluiting van een of meer paviljoens moeten overgaan, al dus het bestuur van de Vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland. Het vraagt of de Zeeuwse en Brabantse dominees de aandacht van jonge vrou welijke gemeenteleden op deze taak willen vestigen. De geneesheer-directeur, dokter M. van dgr Beekzei het ons zo: Met dertig a vijf en dertig nieuwe ver pleegsters meer dan nu. kan ik nor maal draaien. Als dat niet lukt, zul len misschien zeventig patiënten weg moeten, de maatschappij in, waaraan zij nog niet aangepast zijn. Voor die maatschappij betekent dit een zware belastingof als men wil: een aanslag op de geestelijke volksgezondheid Voordat men misschien bezorgd het hoofd gaat schudden over het gebrek aan offerbereidheid bij het tegenwoor dige jonge geslacht: het aanbod van verplegend personeel was niet kleiner dan vroeger. Maar de mogelijkheden zijn veel groter. Om bij Zeeland té blijven: er zijn verschillende nieuwe ziekenhuizen in dat gewest bijgeko men. En sinds enige tijd kent men het instituut van de ziekenverzorg- sjers. En in het algemeen geldt, dat men vroe ger al gauw bij ziekenhuis of sanato rium terechtkwam als men menslie vend werk wilde doen. Een paar an dere mogelijkheden van de tegenwoor dige tijd; gezinshulp, maatschappelijk Dit is het vroegere doktershuis op Vrederust, ivaarin sinds kort een voor opleiding is gevestigd van aspirant- verplegenden die nog geen achttien jaar zijn (de minimumleeftijd van verpleeg krachten). Dokter Van der Beek zegt ervan: Ik had gedacht dat het voller zou worden. werkster, bejaardenverzorgster en nog' meer van deze betrekkelijk jonge be roepen. Gediplomeerde verpleegsters, die het kader van een inrichting zouden moe ten vormen, kunnen in allerlei medisch en sociaal werk een zelfstandige werk kring krijgen. En de bezetting van ziekenhuizen en inrichtingen moet naar de eis van deze tijd veel intensiever zijn dan vroeger: één verpleegster per patient is tegenwoordig helemaal niet vreemd in een ziekenhuis. Elastiek rekken 2fO LIGT de situatie in ons land, in heel Europa en zelfs in de Verenigde Staten. En de sociale positie van het verplegend personeel speelt sinds in 1955 de salarissen zijn aangepast geen afschrikwekkende rol van betekenis meer. Wat misschien voor psychiatrische in richtingen wèl een rol speelt is de op leiding voor het diploma B, die men hier krijgt en die zwaarder is dan de ziekenhuisopleiding. ZOUTELANDE. De muziekvereni ging „Luctor et Emergo" heeft in Mid dendorp haar jaarvergadering gehou den. De voorzitter, de heer P. Maas, sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat de dakloosheid der vereniging nog voor de zomer 1960 opgeheven zal zijn. Wanneer slechts één instantie zijn medewerking toezegt, zal de muziek tent dit voorjaar nog gereed komen. Uit het jaarverslag van de secreta ris vernamen wij, dat de vereniging dit jaar 22 malen voor het voetlicht is getreden. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek dat de lijstcollecte voor nieuwe instrumenten 2375 gulden heeft opgebracht. Er is echter voor 3545 gulden aangekocht. Van gemeente zijde werd niets ontvangen. Momenteel zijn er 25 werkende le den en een groot aantal leerlingen. Het hoogtepunt van deze jaarvergadering vormde het moment, toen de heer P. Mesie met niet minder dan 41 nieuwe donateurs kwam aanzetten. De aftre dende bestuursleden, de heren P. A. Riemens, A. Louwerse en P. Mesie werden met meerderheid van stemmen herkozen. In principe werd besloten aan het concours 1960 op Koudekerke deel te nemen. Verder werd vastgesteld in het vervolg de donatiegelden gelijktij dig bij het uitreiken der programma's te innen. Dit zal dit jaar plaats vinden j voor 27 februari. GOES. De classis Goes der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren het breed moderamen afgevaardigden naar de pro vinciale kerkvergadering en een lid van de classacale zendingscommissie geko zen. Voor het merendeel waren het her verkiezingen. Als praeses van de classis werd gekozen ds. Blok te Ellewoutsdijk. Ds. S. P. de Roos uit Rotterdam hield een causerie over het voorstel tot revi sie van de gezangenbundel. Een geani meerde bespreking volgde. Voorts maak te de classis kennis met de heer en mevrouw Maat. De heer Maat is direc teur van de nijverheidsschool te Biak (Nieuw-Guinea). De classis is met de zending op Nieuw-Guinea verbonden en I er ontspon zich een vruchtbaar gesprek Hoe dit nu zij: er is overal een tekort, jover de aI-beid in Biak. dat bijvoorbeeld Vogelenzang te Ben- nebroek al dwingt sinds jaar en dag enkele paviljoens gesloten te houden.; Vrederust heeft dit tot nu toe kunnen' voorkomen. Wel is de personeelstoezet- i ting geslonken: zes jaar geleden had deze inrichting bij een patiëntental, van ruim negenhonderd meer dan 180' verplegenden in dienst: nu is dat aan- dagavond om acht 'uur te'houden open tal gedaald tot 155, onder wie dan nog; bare vergadering van de gemeenteraad een aantal oudverpleegsters die een( stellen B. en W. voor tot het realiseren halve dienst waarnemen. van een gedeelte van het plan tot ver- Deze 155 doen hetzelfde werk als de 180 betering van de straatverlichting. Nu en- van zes jaar geleden. Je kunt elastiek *eIe gedeelten van dit straatverlichtings- wel rekken, zegt dokter Van der Beek, blan reeds zijn uitgevoerd, aldus de toe maar op een gegeven moment is de «enting van het college, blijkt het te- KRABBENDIJKE. In' de op dins- rek er helemaal uit. Dat moment heeft men thans wel bereikt. Dertig ly/TET DIE dertig of vijf en dertig nieuwe krachten erbij kan de inrich ting gewoon blijven draaien. Maar dan is er nog geen sprake van een nieuwe re aanpak van bijvoorbeeld de arbeids- therapie, die volgens de nieuwste ont wikkeling meer individuele behande ling en dus kleinere groepen vraagt. Dat gebeurt op Vrederust nu nog in vrij grote groepen. Maar deze en andere verbeteringen ko men pas aan de orde, wanneer de op roep aan Zeelands en Brabants domi nees veel meer reacties oplevert dan vijf en dertig die nu direct dringend nodig: zijn. meer dat de bestaande (oude) straat verlichting totaal onvoldoende is. B. en W. zijn dan ook van mening, dat het nieuwe verhchtingsplan met spoed dient te worden gerealiseerd. Het nieuwe ge deelte omvat het plaatsen van 13 mas ten aan de Oostweg vanaf Doelstraat tot de Rijksweg, het ombouwen en her plaatsen van 7 masten aan de Stations weg vanaf het stationsgebouw tot de Noordweg, alsmede 1 mast in de Julia- nastraat bij het pand van B. Meeuw- sen. liet ombouwen en herplaatsen van 9 masten in de Wilhelminastraat. en het plaatsen van 14 masten in de Noord- weg. De kosten van dit plan worden ge raamd op 16.000. Verder is er een voor stel om akkoord te gaan met. het door Ued. Staten ontworpen plan tot grens wijziging van de gemeenten Krabbendij ke. Kruiningen en Waarde. Ten slotte zijn er enkele onderwijszaken op de agenda geplaatst.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3