VEERTIG GRENSHERZIENINGEN SCHERPE KRITIEK OP MINISTER BEERMAN Ambtenaren per 1 januari 1960 Verdrag IV eder land-Duits land bijna gereed RODE HAND DREIGT IN DUITSLAND 6 procent meer Geen overeenkomst Eems-Dollard In Olympisch pak Schallies en Van Hemert hadden weer succes Vandaag Ereraad C.D.U. gaat geval Ober! ander onderzoeken VERONTWAARDIGDE KAMER: AMERIKA DISCRIMINEERT Tabaksproces in Bremen op komst PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND "nfifina 15e jaargang N». H82 Woensdag 10 februari 1960 Regering stelt voor PRINSES MARGARETROSE VAN ENGELAND SNEEUWBLAZER VOOR SCHIPHOL Verrassing BOEK LIT ROULATIE Mr. L. de Blécourt niet op het matje Nazi-slachtoffers Grenscorrecties Rijnvaart Eems-Dollard Oorlogsgraven Laatste noord over landingsrechten nog niet gesproken Wielrijdster aangereden Grenslanden jen Burgemeester verliest van lompen wasser ii Saneringsplan voor Alkmaar verandert Spijtoptanten in Eerste Kamer NAAR LONDEN Protectie l Loonsverhoging in de landbouw Auto tegen vrachtauto - een dode Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUK ER Zeeuwscli Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— start-het Algemeen Dagblad met een serie artikelen over de meest besproken vrouw van koninklijken bloede: Van onze correspondent BONN De Franse terroristenorgani satie De Rode Hand is, na een korte pe riode van rust, opnieuw in de bonds republiek aan de slag gegaan. Zij heeft een reeks Westduitsers dreigementen ge zonden, zelfs met de dood en aanslagen op schepen en bedrijven gedreigd. Een dreigement ontving o.a. het 37- j jarige lid van de Bondsdag Hans-Jürgen Wischnewski, een socialist. Hij werd met de dood bedreigd. Wischnewski heeft een studie van de nationalistische bewegin gen in Afrika gemaakt. Onlangs bezocht hij een nationalistisch congres in Tunis, waar hij zich bepaald niet pro-Frans uitsprak. Een aantal Westduitse journalisten dat reizen heeft gemaakt naar Noord-Afrika en zeker geen pro-Franse, eerder pro- nationalistische artikelen heeft geschre ven, is eveneens telefonisch bedreigd. Tot hen behoort de reisredacteur van de Süddeutsche Zeitung Hans-Ulrich Kemps ki. Het was Kempski, een ex-parachutist, die enige weken geleden het interview publiceerde, dat hij had met de Franse generaal Massu. Dit interview leidde tot de rebellie in Algiers. Een Hamburgse rederij ontving dezer dagen de mededeling, dat op haar bezit tingen aanslagen zouden worden ge pleegd. Tot de vloot van deze rederij be hoort het vrachtschip Bilbao, dat enige maanden geleden door de Franse ma rine werd geënterd, omdat men te Pa rijs een seintje had gekregen dat het schip wapens voor Algerijnse opstande lingen zou vervoeren. Dit bleek niet het geval. Van onze correspondent BONN Een ereraad van de West duitse regeringspartij, de C.D.U., zal op verzoek van de minister van vluchtelin genzaken prof. dr. Th. Oberlander een onderzoek instellen naar diens politieke verleden. Dit geschiedt op verzoek van Ober lander zelf, die de laatste tijd niet slechts door politieke tegenstanders, maar ook door partijgenoten fel is aan gevallen. De ereraad zal het geval-Oberlander nauwkeurig onderzoeken en daarbij ook nog niet gepubliceerde documenten over het nazi-verleden van de minister in handen trachten te krijgen. Het gaat hier o.m. om documenten die een nieuw en voor de minister bepaald ongunstig licht op zijn verleden zouden werpen. Inmiddels neemt het aantal bondsdag leden van de C.D.U., dat het aftreden van minister Oberlander eist, toé. Zoals bekend wordt Oberlander ervan be schuldigd verantwoordelijk te zijn voor de moord op duizenden Joden in de vroe gere Poolse stad Lemberg. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Op Schiphol is giste ren een nieuwe sneeuwruimer overge dragen aan de directie van de lucht haven. Het apparaat kan 7600 kubieke meter sneeuw per uur ruimen door de sneeuw over een vijf meter brede baan op te zuigen en ongeveer vijftig meter ver weg te blazen. De grootste landings baan van Schiphol kan op die manier in een uur tijds sneeuwvrij worden ge maakt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De .regering heeft haar definitieve voorstel tot verhoging van de ambtenarensalarissen gedaan: een verhoging van vijf procent van de salarissen en verbetering van de ove rige financiële positie waaronder de verwerking van de huurcompen- satie in de salarissen met één pro cent. Gemiddeld komt dit neer op een verhoging van zes procent, die de rege ring wil zien ingaan op 1 januari van dit jaar. Op de gistermiddag gehouden vergade ring van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft minister Toxo- peus deze voorstellen gedaan. De minister van financiën prof. dr. Zijlsira en staatssecretaris Roolvink woonden de bijeenkomst bij. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De langdurige en deels moeizame onderhandelingen tussen Nederland en de Duit se Bondsrepubliek zijn thans zover gevorderd, dat binnen zeer korte tijd een verdrag tot stand kan komen. In de Tweede Kamer heeft staatssecretaris dr. Van Houten dit op vragen van verscheidene Kamerleden meegedeeld en een overzicht gegeven van de stand van zaken. Voor de ambtenarenorganisaties die om deze vergadering hadden gevraagd, kwam dit aanbod nog enigszins als een verras sing. Minister Toxopeus immers, had te verstaan gegeven geen besluit te zullen nemen voor eind februari. Blijkbaar heeft het kabinet toch kunnen besluiten dit lange salarisoverleg te bespoedigen. De datum van 1 januari j.l. betekent voor de ambtenaren een teleurstelling, daar zij op een vroeger tijdstip hadden aangedrongen. Minister Toxopeus heeft daarop toegezegd dat, als zou blijken dat de gemiddelde datum van ingang van de loonsverhogingen in het vrije bedrijf vóór 1 januari komt te liggen, deze datum bepalend zal zijn voor de maand waarin de verhoging van de ambtenarensalaris sen kan ingaan. Een mogelijk verder gaande verbete ring van de positie van de laagst bezol digde ambtenaren zal de regering nog overwegen. Toezeggingen hieromtrent op voorstellen van de organisaties kon zij gisteren niet doen. De ambtenarenorganisaties hebben in de bijeenkomst van gisteren nog niet besloten de regeringsvoorstellen te accep teren. Zij hebben verzocht in eigen kring hierover beraad te mogen voeren, waarop j het overleg over de salarissen is ver- j daagd. Vrijdag 12 februari komt het ge-j organiseerd overleg 's avonds weer bijeen.1 De nog steeds zeer belangrijke kwestie van de herziening van de pensioenen, waarbij de beruchte „aanpassing" aan het algemeen ouderdoms- en het wedu wen- en wezenpensioen, als ook de wen- sen tot waardevastheid van het overheids- pensioen, zijn in de vergadering van gis teren niet aan de orde geweest. De vraagstukken hieromheen zijn zo ingewikkeld, dat een aparte vergadering van het georganiseerd overleg nodig is. Deze vergadering zal worden gehouden op 1 april. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De vroegere Amsterdamse politierechter, mr. L. de Blécourt. is in conflict geraakt met de journalist J. W. L. Lamers, die hem model heeft laten staan voor een boekje, getiteld ..Op het matje voor de rechter". Het boekje, een pocket, is kortgeleden door de N.V. Uitgeversmaatschappij Else vier uitgegeven. De auteur had het geschrift, dat is samengesteld uit een groot aantal voor zijn krant geschreven rechtbankimpressies, opgedragen aan mr. De Blécourt. De voormalige politierechter heeft nu te kennen gegeven, dat hij niet wenst geassocieerd te worden met de artikelen van de heer La mers. Elseviers Uitgeversmaat schappij heeft zich daarom genood zaakt gezien de publikatie van „Op het matje voor de rechter" uit te stellen totdat alle exemplaren door het veranderen van de omslagen en het verwijderen van de opdracht ontdaan zijn van de vermelding van de naam van mr. De Blécourt, De staatssecretaris bevestigde, dat zeker niet alle Nederlanders, die heb ben geleden onder het nazi-regiem, voor schadeloosstelling in aanmerking kunnen komen. Alleen zij, die zijn ver volgd wegens ras, geloof of wereld beschouwing vallen hiervoor in de ter men. De uitbetaling van de schadeloos stelling zal geschieden in het kader van de andere financiële regelingen (vergoeding voor de zogenaamde Aus- landbonds e.d.) als som ineens. De Ne derlandse regering zal voor verdeling aan de Nederlandse nazi-slachtoffers hebben te zorgen, zonder verdere in menging van Duitse zijde. De Nederlands-Duitse grens zal op veertig plaatsen worden herzien. Dit be tekent dat de toekomstige grens zal af wijken van de vooroorlogse, want er zijn twintig correcties bij die geen verband houden met de in 1949 uitgevoerde wijzi gingen. Ze houden verband met de wegen aanleg, regularisering van grensriviertjes en dergelijke. De door Duitsers bewoonde correctiegebieden Elten, Tudderen en Dinxperlo gaan terug naar de Bondsre publiek, met uitzondering van honderd ha bos in Elten en enkele kleine wijzi- gingen. Staatssecretaris Van Houten ontkende met klem dat de rijnvaartkwestie uit het pakket onderhandelingen was gelicht. De Nederlandse regering houdt vast aan het rechtsstandpunt van de Acte van Mann heim. Zij acht het noodzakelijk dat het verdrag met de Bondsrepubliek de mo gelijkheid opent het rijnvaartvraagstuk aan het Internationale Gerechtshof voor te legge- Over een vaststelling van een grens in de Eemsmonding is geen overeenstem ming met de Bondsrepubliek mogelijk, zo zei de staatssecretaris. Daarom is vast gesteld dat dit vraagstuk door elke partij aan het Internationale Gerechtshof dan wel aan een internationale arbitragecom missie kan worden voorgelegd. Delfzijl kan de toekomst met vertrou wen tegemoet zien, zo meende dr. Van Houten. Tijdens de onderhandelingen is veel aandacht besteed aan de belangen van de haven. Er zal een permanente NederlandsDuitse Eems-commissie ko men, als ook een scheidsgerecht. Landaanwinning in de Dollard kan het waterstaatkundig regiem in de Eemsmonding beïnvloeden en zij zal dan ook alleen worden uitgevoerd in onder linge overeenstemming. Dit geldt niet voor een oppervlakte van ca. duizend ha in het Nederlandse deel van de Dol lard. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren volledig achter de Nederlandse eis aan de Verenigde Sta ten tot het verlenen van landingsrech ten aan de K.L.M. in Californië ge- GOES. Tussen Kuitaart en Klooster- zande is de 43-jarige wielrijdster me vrouw J. Smits uit het Zeeuwse Terhols gistermiddag bij het oversteken door een personenauto aangereden. Zij was op slag dood. Mevrouw Smits reed op het rijwiel pad naast de verkeersweg. Direct nadat een autobus was gepasseerd, wilde zij de weg oversteken. De achter de bus rijdende personenauto merkte zij te laat op. plaatst. In krachtige bewoordingen, zoals „miskenning van de vrijheid in de lucht" en „discriminatie van de Nederlandse belangen", sprak de Ka mer met algemene stemmen haar diepe teleurstelling uit over de Ame rikaanse afwijzing, die „niet past in de bondffenootschanpeliike verhouding die wij met dit land hebben". De regering werd verzocht opnieuw stappen te doen om een herziening van de Amerikaanse beslissing te verkrij gen. Deze uitspraak was vervat in een door de fractievoorzitters Oud, Romme. Burger. Bruins Slot en Tilanus inge diende motie, die met algemene stem men werd aangenomen. De Nederlandse equipe voor de Olympische Winterspelen in Squaw Valley heeft gisteren, vóór het vertrek naar de Verenigde Staten, een „vrije dag" gehad in Amsterdam. In de hoofdstad wer den de Olympische costumes uit gereikt en toen de rijdsters en rij ders zich hadden verkleed, kon de binnenstad worden verkend. Een onderdeel van het Amster damse programma voor de Olym pische ploeg vormde ook de tra ditionele rondvaart door de grach ten. De kunstrijdsters Sjoukje Dijkstra (in het midden en Joan Haanappel en de lange-af stands specialist Jan Pesman maakten daarvan gebruik om op de voor plecht van de rondvaartboot te gaan staan. Gisteravond zijn de Nederland se deelneemsters en deelnemers aan de Winterspelen van Schiphol vertrokken. Op het Leidseplein snapte een fotograaf Jeen van den Berg en zijn vrouw,. De Oorlogsgraven-stichting krijgt door de bepalingen van het verdrag verschei dene faciliteiten. Voor een periode van tien jaar zullen jaarlijks duizend fami lieleden van overleden gedeporteerden gratis vervoer in de eerste klas van de Duitse spoorwegen krijgen, indien zij een bezoek willen brengen aan in West- Duitsland of "West-Berlijn gelegen kerk hoven of gedenkplaatsen. De staatssecretaris deelde voorts mee dat de grenslanderijen, die zich nog in handen van de staat of lagere overheid bevinden, aan Duitsland zullen worden terug verkocht. Dit betreft ca. 1250 ha. Voor grensoverschrijdende beken en ri vieren komt een permanente Neder landsDuitse grenswatercommissie, die maatregelen zal kunnen voorstellen om wateroverlast, verontreiniging etc. van deze wateren tegen te gaan. Nederland en Duitsland zullen zich verder verbinden de verkeersverbindin gen te land en te water, die over eikaars grenzen reiken, te verbeteren. De Tweede Kamer reageerde gister avond in de replieken nauwelijks op het nieuws. Alleen de a.r.-woordvoerder mr. B. W. Biesheuvel gaf er een voorlopige mening over, die van enige bezorgdheid getuigde. Voor Delfzijl was er z.i. nog geen enkele oplossing bereikt. De woordvoerders van de andere frac ties gingen aan de mededelingen van de staatssecretaris op dit punt geheel voor bij, blijkbaar omdat men nog niet vol doende tijd had gehad om deze zaak on der de knie te krijgen. AMSTERDAM (ANP) De ge meente Ilpendam heeft het kort geding verloren, dat de lompenwasserij van de heer G. Damen in Den lip tegen haar had aangespannen. In zijn uitspraak bepaalde de presi dent van de rechtbank te Amsterdam dat B. en W. het bedrijf, dat zij op 7 januari na een ontploffing hadden I gesloten en verzegeld, onverwijld moe ten ontsluiten en ontzegelen. B. en W. hebben, aldus het vonnis, van hun bevoegdheid krachtens de hinderwet gebruik gemaakt voor een geval waarvoor hun deze bevoegdheid niet is gegeven. De sluiting is onrecht matig geschied. De sluiting en verzegeling was ge schied omdat B. en W. van oordeel waren dat de lompenwasserij gevaar opleverde voor de buurt. Dat werd echter ontkend in een rapport van de dienst van het stoomwezen en ook door een als getuige-deskundige ge hoorde technisch hoofdambtenaar van de arbeidsinspectie. ALKMAAR Het saneringsplan voor Alkmaars binnenstad, dat is ont worpen door prof. Wieger-Bruin, zal ingrijpend worden veranderd. Dat deelde de burgemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wvtema gisteravond aan de raad mee. Er waren veel bezwaar schriften ingekomen. Het college heeft daarom een nieuwe versie van het plan voorbereid dat een grotere oppervlakte zal bestrijken. De tekstdichter en de componist teerden in de bloemetjes gezet nadat htm liedje teas gekozen voor het internationale liedjesfestijn op 29 maart in LondenLinks staat Willy ran Ilemertdie de tekst schreef, en rechts Dick Schallies, de muziekmaker. FOTO ONDER: Rudi Carrellde man die „ft at een geluk" naar de over winning zong. Van onze speciale verslaggever HILVERSUM Willy van Hemert en Dick Schallies hebben de nationale finale voor het Eurovisie Songfestival voor de tweede maal gewonnen: ditmaal met hun liedje „Wat een geluk". De jeugdige vocalist Rudi Carrell gaat het zingen op de internationale finale in Londen. Willy van Hemert was de tekstschrijver en Dick Schallies was de componist van ,Een beetje", het liedje waarmee Teddy Scholten verleden jaar triomfeerde in Cannes. Dit schrijversduo heeft zijn kracht wel bewezen door nu opnieuw als eerste uit de bus te komen. „Wat een geluk" een onbekommerd vrolijk gevalletje over een jongeman die doodgewoon plezier heeft in het leven, werd al even losjes en vrolijk gebracht door Rudi Carrell. Deze zanger-cabare tier, wiens ster vooral de laatste tijd Van onze Haagse redactie DEN HAAG Alle vijf grote fracties in de Eerste Kamer zijn gisteren in de bres gesprongen voor de spijtoptanten in Indo nesië. Het toelatingsbeleid van minister mr. A. C. W. Beerman toelating van tweeduizend spijtoptanten per jaar ontmoette algemene kritiek. De toelating moet aanzienlijk versneld worden, er moet geen maximum-aantal per jaar worden gesteld, zo meen den de senatoren. sterk is gestegen, won met zijn vertol king niet alleen de eer en de moei lijke opdracht voor Londen, maar boven dien een omhelzing van Hanny Lips, een omhelzing van Annie Palmen en van Teddy Scholten een bos bloemen. 340 liedjes waren er voor deze finale inge zonden. Acht werden er voor de camera's gebracht, en daarvan won „Wat een ge luk" met 225 jury-punten met ruime voorsprong. De presentatie-jury van deskundigen in Bussum besloot eenstemmig aan de vertolking van Rudi Carrell de voorkeur te geven; Annie Palmen was de andere vertolkster van dit liedje. Op 29 maart zal Rudi Carrell dus in Londen onder de schijnwerpers staan om bij de Europese finale van het vijfde „Eurovisie Songfestival" de eer van Ne derland te verdedigen. DEN HAAG A.N.P. I Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft in principe besloten tot een loonsverhoging van vier procent in de akker- en weide- bouw en de veehouderij ingaande 1 april 1960. Tevens is besloten zich hieromtrent te wenden tot de minister van landbouw en visserij en de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Een flagrante discriminatie, zei minis ter mr. J. H. A. H. Luns. die door de Kamer om een verklaring was gevraagd, niet te rijmen met de goede verstand houding die steeds heeft bestaan, een volledige negatie van de Nederlandse belangen, de meest onverbloemde protec tie van de Amerikaanse luchtvaart. Zestig a zeventig procent van de we reldluchtvaart vliegt onder Amerikaan se vlag, aldus de minister. Als een der gelijk machtig land een zo eng protec tionistisch voorbeeld geeft, kan men zich niet verbazen als andere landen dit vol-, gen Nederland had iets anders mogen verwachten. Het laatste woord is er nog niet over gesproken, zei minister Luns. die ten slotte de Kamer meedeelde, dat hij maan dagavond de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag op de hoogte had gebracht van het standpunt van de Nederlandse regering in dezelfde lijn als hij voor de Kamer had uiteengezet. Het felst in zij n afkeuring van heij||||||p|t|^M ministeriële beLeio||f^L was de grijze libe-EjL, U raai mr. R. H. ba-KllL fM ron de Vos Steenwijk. Laat[,M^ de minister dit be-f;j§|g<, leid niet op het gehele kabinet schuiven .'n nu1 en - de hij; het is zijnf eigen politiek. De^ 4H kinderen van^k spijtoptanten. die^HutHf Ajnl automatisch de donesische natio-B^^KUttm naliteit hebben. Minister mr. vervloeken niet a. C- W. Beerman alleen hun oudersonder vuur om de indertijd gedane keus, maar ook de minister om dit beleid. Erger lijk is het dat gescheiden moeders van Nederlandse nationaliteit voor hun kinderen een visum nodig hebben om dat deze kinderen de nationaliteit van hun vader houden, die in vele geval len de Indonesische is. De minister toont zich wel een trouwe bewaker van het gezinsverband. Hij zegt dat deze scheidingen niet echt zijn maar be grijpt hij dan niet dat het geen grapje is? Het is duidelijk: op humanitaire overwegingen hoeft men bij deze be windsman niet te rekenen, daarvoor moet men bij deze minister oorlogs misdadiger zijn.. Als er tweeduizend spijtoptanten per jaar worden toegelaten, duurt het ze ven jaar voordat ze allemaal hier zijn. Hij heeft dan de kans dat er in die tijd al een aantal zijn gecrepeerd. De minister vindt het kennelijk niet erg. Het maakt zijn probleem kleiner. Dit kabinet zou een christelijk-sociale politiek voeren. Men ziet hier het re sultaat. De liberale woordvoerder leek zijn opwinding nauwelijks meester, toen hij deze voor de Eerste Kamer wel zeer forse veroordeling voorlas. Hij eindig de met een bewogen pleidooi: „Eerst de vrouwen, de kinderen en de ouder van dagen naar Nederland en dan de jongemannen, die vrezen straks in dienst te moeten om tegen Nieuw- Guinea te vechten". De senaat was kennelijk wat ge schrokken van de woorden die baron De Vos van Steenwijk had gebruikt Want zowel mr. J. van Bruggen (c.h.) als prof. Diepenhorst (a.r.) en mr. Cammelbeek (soc.) distancieerden zich van zijn woorden. Maar de conclusies verschilden niet veel. BREMEN (A.N.P.) Op 1 maart zullen vier Nederlandse tabaksmaat schappijen in een civiel geding voor de rechtbank van Bremen hun eigen domsrechten op te Bremen aangevoer de partijen Java-tabak verdedigen. Zji eisen afgifte van tabak, die twee jaar geleden door de Indonesische re gering is geoogst op ondernemingen die aan het beheer van de maatschap pijen waren onttrokken. Het zijn de cultuurmij Djelboek, de Landbouwmij Oud-Djember en de Besoeki Tabakmij, die gezamenlijk op treden, en de Landbouwmij Soekowo- no. De eisen zijn gericht tegen de Deutsch-Indonesische Tabakhandelge- sellschaft, waarin een aantal Bremense tabaksmakelaars en de Indonesische maatschappij PPN-Baru gelijkelijk zijn vertegenwoordigd. ZUTFEN (A.N.P.) De 39-jarige vertegenwoordiger P. Buikstra uit' Arn hem is gistermiddag bij een auto-ongeluk op de rijksweg Warnsveld-Lochum om het leven gekomen. Ter hoogte van War- ken (gemeente Warnsveld) botste hij met zijn wagen op een vrachtauto met aan hanger, die in een bocht moest remmen voor een 1 andbouwtractor. De heer Buik stra was op slag dood. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Wisselende be wolking en latei- enkele buien. Tot matig of krach tig toenemende noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. MIESJE: Wat een geluk voor Rudi Carrell! 11 FEBRUARI: zon op 8.05, zon onder 17.44; maan op 16 47. maan onder 7.04. 'A

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1