GEHOORD HET KWAM DOOR de BEROEPENLIJST IN AMSTERDAM H 1 KAPPIE EN DE DING-DONG I Uit de kerken P. W. RUSSEL'S aan- FLITS GORDON in het heelal fSjhÈÉZiiZt Gelderland stelt kunstprijs in I BOON EXPOSEERT IN ARNHEM Baanhoekbrug niet op oude pijlers Zweedse fabriek naar Hoogezand-Sappemeer Sloper door vallende muur gedood GEHEIM AGENT JAMES BOND I lan Fleming DE TINTELS j Jack Dunkley Dinsdag 9 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 AARLEM Misschien komt het allemaal door de beroe- penlijst van het Amsterdamse telefoonboek. „Om een of andere reden ben ik daarin blijven staan en toen kwamen die telefoontjes, drie jaar geledenof ik les wilde geven", vertelde me gisteren de keramiste mevrouw Jos H. Eppens-van Veen. „Ik kon het niet want we woonden in een heel klein flatje en ik had geen plaats. Toen heeft mijn man zijn werkkamer ont ruimd. Zijn bureau ging naar de slaapkamer en ik richtte een atelier in. Dat is dan eigenlijk het begin geweest van wat u nu hier ziet". De zon scheen hevig, gistermiddag in de Wagenweg in Haar lem. Bij nummer 12 zat een klein bescheiden bordje op de deur: Keramisch Instituut stond er. En mevrouw Eppens maakte zelf open. LES GEVEN EN NEMEN Nu is het misschien zo, dat „de keramiste Jos van Veen" u meer zegt dan „mevrouw Eppens". De laatste is de echtgenote van de Haarlemse bedrijfseconoom drs. H. E. Eppens. De eerste is de vervaardigster van de urnen, die sinds 1947 in het Nationale Monument op de Dam in Amsterdam staan. En die twee samen, tenslotte, zijn één en dezelfde. Kunt u het volgen? Geboren in Amsterdam is ze en school gegaan in Zwitserland, heeft ze. Toen terug naar het vaderland en naar de kunstnijverheidsschool. Vlak na de oorlog, in 1945, was dat en tegelijk had Jos van Veen toen haar eigen ate lier op het Amsterdamse Olympiaplein. Terwijl ze leerlinge van die kunstnijver heidsschool was gaf ze zelf al les in de glazuur-techniek en op dit moment is ze vrijwel de enige in Nederland die dat nog steeds doet, aan parti culieren. Zelf gaan doen i Van wie leerde u die techniek?, vroeg ik. „Van niemand", was het verrassen de antwoord. „Ik heb het geluk gehad, dat ik een paar waardevolle boekjes -uit 1923 in handen kreeg. Ik heb ze gelezen en ben het zelf gaari doen. Vijf jaar heb ik dat atelier in Amster dam gehad en ik had er leerlingen die nu grotere pottenbakkerijen hebben dan ik". Die kunstnijverheidsschool duurde intussen niet zo lang, voor Jos van Veen. Ze zei „Dag" tegen de school en ging zelf experimenteren. Lopend vuurtje Wel, en toen kwam de econoom Ep pens in haar leven. Er werd getrouwd en niet meer met keramiek gestoeid, als ik dat zo oneerbiedig zeggen mag. Tot die telefoontjes. Zoals gezegd: de naam van mevrouw Eppens (als Jos van Veen, wel te verstaan) was hi de beroepeniyst van het telefoon boek blijven staan. Jaren. En drie jaar geleden werd ze dus gebeld. „Ik wist helemaal niet, dat mijn naam nog al tijd in die lijst stond", zei ze gister middag. Goed, u weet al van dat ontruimen van die ene kamer en mevrouw Ep pens-van Veen ging dus weer les ge ven. Zomaar, als een lopend vuurtje, kwam de ene leerling na de andere. „Dat moest eigenlijk anders kunnen", vond mevrouw Eppens tegen haar man. „Dat je ook belangstellenden buiten Amsterdam kon bereiken". Gevondenin Haarlem En intussen kwam die ongelukstij ding. De heer Eppens, die in Haarlem werkte (en werkt) kreeg op een be ijzelde weg tussen Amsterdam en Haar lem een ernstig auto-ongeluk. Gewond, flink gewond, en met een hersenschud ding (een zware) ging hij naar het ziekenhuis. „Hij knapte gelukkig weer helemaal op, maar elke keer dat hij tussen Am sterdam en Haarlem reed en het was buiten glad, dan was ik zenuwachtig", aldus mevrouw Eppens, gistermiddag. De oplossing zou natuurlijk zijn: wo nen in Haarlem. Twee jaar hebben de Eppens naar een huis in Haarlem gezocht en sinds september vorig jaar hebben ze het. Met alle voordelen: geen zenuwach tige wachttijden meer voor zijn vrouw, wanneer de heer Eppens van kantoor naar huis gaat en plaats voor mevrouw Eppens zelf om er een atelier op na te houden. Ook prinses Marijke Er was ook een manier gevonden, om de belangstellenden voor keramiek buiten Amsterdam te bereiken. Een schriftelijke cursus. Nu had mevrouw Eppens-van Veen die in 1947 ook verbonden was geweest aan de school van Kees Boeke en prin ses Irene onder haar leerlingen telde, intussen een boek geschreven. Over keramiek en de keramische kunst. „Het manuscript was klaar, maar verder kwam het niet", vertelde ze. „Voor Iti een grote oven worden de keramische produkten van lerares of leerlingen gebakken. Hier zet mevrouw J. H. Eppens-Van Veen een bak in de warmtegever. En dat gekke mannetjedat eruit steekt? O, dat is een grapje van ons. Omdat ive die oven zo leeg vonden. 33 Higgs brulde: „We hebben gewon nen" en danste met de forse Calen der door de zaal. Het lawaai hield Nog nimmer hadden zich dergelijke taferelen van opwinding en vreugde in een Engels gerechtshof afgespeeld, nimmer tevoren werden zoveel han den gedrukt, schouders beklopt, nooit klonken zo alom steeds maar weer hysterische kreten van vreugde en opluchting. En in deze manifestatie van ont spanning en geluk, wandelden Halli nan, procureur-generaal, en A. F. Ad- derley, openbaar aanklager, zwijgend naar buiten. De Marigny werd op de schouders gehesen onder het gezang van ,,For he's a good fellow". Enkele maanden eerder had dezelf de massa klaar gestaan om hem te lynchen.... Eindelijk lukte het hem om in een klaarstaande wagen te stappen. Een juichende massa mensen vulde de straten en omringde de auto. ,,Vond u het proces interessant?" schreeuwde een vrouw. Interessant neealleen maar vervelend, ik kwam er echter door uit de gevan genis en geloof medaar voelde ik me niet thuis.. De Marigny lachte bitter. ,,Ik neem aan dat hiermede het doek zakt", zei hij nog. Ook de meeste verslaggevers ver trokken. De volgende dag verzocht Alfred de Marigny aan Keeler om nogmaals, nu in aanwezigheid van Nancy, Higgs en Callender de proef met de leugen-ontdekker op hem toe te pas sen. Iedereen keek naar de naald die heftig in beweging moest komen zo dra de ondervraagde ook maar de geringste leugen zou verkondigen. Keeler vroeg: „Toen u de dames naar huis had gebracht ging u daar na direct weer naar huis terug?" Ja ,,Ging u niet naar Westbourne? ,,Nee". Heeft u Sir Harry vermoord?" ,,Nee". ,,Was u in zijn kamer toen iemand anders hem vermoordde?" ,,Nee". Heeft u het kamerscherm aange raakt tussen het ogenblik van de moord en de ontdekking ervan?" ,.Nee?" De naald had geen moment bewo gen. De zaak Oakes was voorbij. De ju ry liad uitspraak gedaan. Maar de verslaggevers waren niet tevreden. Ze vroegen Hallinan wat er nu ging gebeuren. „Niets meer", zei Haillinan, „de zaak is gesloten alles is voorbij". Nee, eigenlijk was niemand tevre den en zeker Harold Christie niet. Christie had meer dan iemand an ders onder het proces geleden. Hij zag er mager en jaren ouder uit. Evenals Nancy Oakes, besloot hij zich in verbinding te stellen met een particulier detective in New York, die alsnog de moordenaar zou moe ten opsporen. ,,Nu was het nog niet te laat", dacht hij. Maar Hallinan wees Christie erop, dat alleen wanneer nieuw bewijsma teriaal werd gevonden, het proces zou kunnen worden heropend. Chris tie protesteerde, hij zei, dat de auto riteiten zélf een onderzoek moesten instellen, zélf bewijs moesten verza melen. Maar Hallinan kón niets doen, ook hij zat in een weinig benij denswaardige positie. De hertog en hertogin van Windsor kwamen terug. Zij vonden echter een ander eiland, dan dat zij hadden ver laten. Angst en achterdocht namen steeds meer bezit van Nassau. De rechter Sir Oscar Daly, be zocht enkele dagen na het proces- Betty Roberts en wenste haar geluk met de ferme wijze, waarop zij haar verklaring had afgelegd. ,,Je bent een flinke meid", zei hij. Raymond Schindler, in New York, deed nog een poging om de zaak weer op gang te krijgen. Hij schreef een brief aan de hertog van Windsor: .Aangezien het mij bekend is, hoe uwe Hoogheid meeleeft met. het wel en wee van de Bahama-eilanden, ben ik zo vrij uw aandacht te vragen voor een uiterst belangrijke kwestie. Het is mijn vaste overtuiging dat de moordenaar van Sir Harry Oakes kan worden gevonden, veroordeeld en te rechtgesteld. Tijdens het verhoor en het proces van Alfred de Marigny was geen volledig onderzoek mogelijk. Bewijsstukken werden veronacht zaamd. Het is daarom dat mijn col lega Leonard Keeler en ondergete kende, zonder enige betaling of ver goeding te vragen, onze diensten aan bieden om alsnog de moordenaar te ontmaskeren." De hertog antwoordde niet persoon lijk. Schindler kreeg een hoffelijk be dankbriefje van zijn secretaris. De Nassau-Tribune, geredigeerd door Etienne Dupuch, gaf het volgen de commentaar: ,,Na dit proces kan Nassau weer vrijer adem halen Men heeft deze zaak weieens de zaak van de tragische vergissingen genoemd. De eerste en wellicht de grootste, werd gemaakt door Zijne Koninklijke Hoogheid de Gouverneur, die kenne lijk het verkeerde telefoonnummer moet hebben gedraaid, toen hij in- plaats van Scotland Yard, Melchen en Barker aan de lijn kreeg.... Men mag echter toch niet vergeten dat Z.K.H. in alle goede trouw heeft gehandeld en gedaan heeft, wat hij goed achtte voor deze kolonie. Verder willen wij niet nalaten onze vreugde uit te spreken over het feit, dat ook onze geëerde ingezetene Ha rold Christie zich van nu af aan ze ker weer heel wat onbezorgder aan zijn groot levenswerk kan wijden. De heer Christie heeft veel voor ons eiland gedaan en wij zijn hem grote dank verschuldigd De volgende dag stapte De Marig ny in zijn wagen en reed naar de gevangenis. Hij stopte en liep in de richting vanwaar hij gezang hoorde. Wordt vervolgd de schriftelijke cursus heb ik in het boek geput en alle gegevens, omge werkt natuurijk, uit dat eerder ge schreven werk gebruikt". Q In oktober vorig jaar zyn de schrif telijke cursussen in pottenbakken be gonnen. En nu: nu zijn er leerlingen in Delfzijl en Goes, in Dongen, Velp, Valkenburg, Hengelo, Perzië en Israël. Plus aanvragen uit België. Ja, en een van de cursisten is een meisje, dat u bepaald wel kent: prinses Marijke. aimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiir Somsonzin „Natuurlijk, er zijn een heleboel pot tenbakkers die les geven", zei mevrouw Eppens-van Veen nog. „Ze zetten de mensen ac'hter een draaischijf. Daar leert men draaien, zeker, en soms zeer goed. Maar ze leren er niet hoe je giet- klei maakt, hoe je tegels maakt, hoe je een oven stookt, hoe je de tempe ratuur opvoert, hoe je gips giet en hoe je de glazuur-techniek onder de knie krijgt. Er bestaat bijna geen vaklite ratuur en verzamelaars vertellen soms de grootste onzin. Wat wij beogen? Een echte deskundige voorlichting ge ven op het gebied van pottenbakken en glazuren en zodoende een cenTum van Nederland te vormen". Voor mij persoonlijk is het al weer heel lang geleden dat ik gebakken heb in het algemeen en potten in het bijzonder. Maar wellicht zit u al een hele tijd met het probleem: waarheen met mijn bakneigingen? Wel, ik dacht, dat u dan met het werk van mevrouw Ep pens-van Veen op de hoogte diende te zijn. door llllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll V r bent u misschien ook onder de in druk gekomen van het bericht dat in de Overijsselse plaats Diepen veen de landarbeider Bally vijf tig jaar lang bij een boer heeft gewerkt voor één harde rijksdaal der per week. Zo'n vrek van een boer, zei mijn vriend. Zo'n vrek, ze moes ten hem in een konijnenhok doen en door de tralies laten eten. Die vriend van mij staat name lijk nog al gauw met zijn oordeel klaar. U en ik zijn op dat punt wat voorzichtiger. Natuurlijk. Die vriend van mij hij heeft dit stukje voor het is gepubliceerd gelezen is op het ogenblik een sociaal voelend mens. Hij heeft een bedrijf met 21 man personeel en zelfs waterspoeling in de toi letten voor de arbeiders laten aan brengen. Twee jaar geleden. Toen moest hij wel. want anders hield hij geen personeel meer. 'Daarom heeft hij nu het recht een krasse opmerking over die Diepenveense boer te maken. Had hij dat twee jaar geleden gedaan, dan zou hem onder de neus zijn gewreven dat hij dan ze ker zelf eerst eens een paar uur boven „de doos" moest hangen. Maar nu kan buurman fors van zich af spreken. Hij heeft het be wijs geleverd zeer sociaal voelend te zijn.... WEERSLAG. 4é Joyce Boekee uit Bloemendaal is een van de leerlingen van mevrouw Eppens, die ik gisteren in dat Haarlemse atelier aantrof. Onder leiding van haar leer meesteres is Joyce hier aan het werk op de kleine draaischijf. Van onze correspondent ARNHEM Aan de vele culturele prij zen die in Nederland worden uitgereikt, heeft de provincie Gelderland er nog een toegevoegd: de Quarles van Ufford-prijs, toe te kennen voor een bijzondere presta_ tie op het gebied van de beeldende kunst, letteren en muziek. De prijs, groot 4000 gulden, komt be schikbaar uit de rente van het fonds, dat bij het vertrek van jhr, dr. C. G. C. Quar les van Ufford als commissaris der Ko ningin in Gelderland is gesticht. Tot dus ver werd deze rente bestemd voor jeugd werk en de studie van culturele vraag stukken. De Quarles van Ufford-prijs wordt dit jaar voor het eerst toegekend. Er zal dan een schilderij bekroond worden. Van onze correspondent Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De plannen, om bij Baanhoek een nieuwe verkeersbrug over de beneden Merwede te bouwen naast de bestaande spoorbrug in de lijn Dordrecht-Gorkum, gebruik makend van de pijlers van de spoorbrug, is door een onaangename verrassing aan zienlijk achterop geraakt. Bij belastingsproeven is gebleken, dat de op hout gefundeerde pijlers, die de spoorbrug al sinds het eind van de vorige eeuw torsen, er ondanks hun dubbele breedte, geen tweede brug bij kunnen dragen. Van meet af aan had men daar even wel bij Rijkswaterstaat en bij de Spoor wegen wèl op gerekend, zodat er nu in allerijl een nieuw plan moet worden ontworpen. Daarbij wordt rekening ge houden met een aparte verkeersbrug op eigen pijlers. Dit plan zal niet alleen enige slordige miljoenen meer moeten kosten, maar gaat bovendien een aan zienlijke vertraging met zich brengen. Het idee, om op de bestaande pijlers een tweede brug te leggen, dateert al uit de jaren dertig. Van onze correspondent GRONINGEN. De Zweedse confec- tie-industrie Melka te Gotenburg is van plan in Hoogezand-Sappemeer een fa briek te bouwen. Zeker enkele honder den arbeiders zullen hier na verloop van tijd werk kunnen vinden. Vandaag ko men enige mensen van Melka naar Hoo gezand-Sappemeer voor het voeren van besprekingen. Waarschijnlijk zal dan al een contract worden getekend. Het industrialiserende Hoogezand-Sap pemeer heeft de komst van de Melka- fabriek te danken aan een reis, die burgemeester Boekhoven het vorige jaar naar Zweden maakte. Toen werd het eerste contact gelegd. Melka heeft in Denemarken, Noorwe gen, Zwitserland en Duitsland al ver kooporganisaties gesticht. Omdat de plannen voor een Europees vrijhandels- gebied nog een beetje in de lucht zwe ven, heeft de directie van Melka het raadzaam gevonden binnen de tolmu ren van Klein-Europa een produktiebe- drijf te stichten. De keuze is op ons land gevallen vanwege de lage lonen en de steun van de overheid. De Melka heeft in de Zweedse hoofd vestiging te Gotenburg vierduizend man aan het werk. 1 ARNHEM In het Gemeentemuseum van Arnhem wordt tot 14 maart een ten- toonstelling ingericht van het grafische werk van Jan Boon. De expositie wordt I samengesteld uit eigen bezit, aangevuld 1 met een aantal schilderijen en tekenin- illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH «en uit Particuliere collecties. O DOYLBIS GEN SPI O/S. MAAK, OATüESiooe ."Z.ENDERKOMT. 5lllllHIIIIIIIIIHIIIIHIIIIMIKIIimil RifiiiiiiiKiiiiifiiiniuiiiiiiiniuiiiit} liiiniiiiiHiiiiiniiiiiiiniuiiiiiHiii minui Eigen nieuwsdienst SINT ANNAPAROCHIE Bij het slopen van een onbewoonbaar verklaar de woning is de 55-jarige heer A. Ho gerhuis uit Sint Annaparochie gisteren onder een vallende muur gekomen en gedood. Zijn dertigjarige zoon die mee hielp bij het slopen, werd ook door de muur geraakt. Hij werd vrij ernstig gewond. 7. Iedere minuut, die Kappie en de meester langer wegbleven, werd de stemming aan boord van de Kraak somberder. De maat zat mismoedig het hoofd te schudden en slaakte diepe zuchten. „Ik heb nog zó gezegd, dat zij hier moesten blijven," zéi hij. „Dat heb je toch gehoord, Okki? Daar komt niks dan ellende en narigheid van, zei ik. Wie gaat er nou ook naar een eiland, dat elk moment in zee kan zakken? Dat is spelen met je leven „Glimpiepers!" riep Okki, die aan de reling stond te turen. „Hel eiland is al niet meer te zien I" De maat luisterde een ogenblik naar het geruis van de go! /en in de verte. „D-dan z-zijn ze ver-verloren, Okki," stamelde hij. Maar Okki maakte een ongeduldig gebaar. „Stil nou 'ns, Ome Tjeerd, ik zie wat! Ja! Daar komen ze! Ze hebben het ge haald! Maar maar wal heelt de ouwe nou toch opgevist?! Het lijkt wel 'n uit z'n veren gegroeide kip!" NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven: L. Blok te Capelle a.d. IJssel. Aangenomen naar Meppel: vac. dr. Th. C. Frederikse. H. de Noo te Jutrijp- Hommerts. Bedankt voor Bosfcopp: H. S. J. Kalf van Bennebroek. Ds. G. J. J, Rensink te Idaard slaagde aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam (cum laude) voor het doctoraal examen theologie. GER. KERKEN Benoemd tot predikant in vaste dienst bij het gevangeniswezen en de psycho patenzorg te Avereest: H. Munnik te Maastricht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Veen: M. Blok te Rijssen te Noordseschut en P. H. Feggelink te Maarssen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Sint Annaland: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Tweetal te Veen: M. Blok te Rijssne en C. Molenaar te Leiden. Beroepen te Benthuizen'. M. Blok t« Rijssen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2