Eerste kladderaars van antisemitische leuzen in Keulen voor rechter u Ontwerp-conventie voor Europese verkiezingen Vijf man vluchtten uit de gevangenis van Fresnes zmêtim&kt 2000 Papoea's demonstreren voor mr. Bot HET VRIJHEIDSBEELD: Geheimzinnige S. heeft niets te vorderen HET GAAT OM DE NAAM VAN W.-DUITSLAND BARBARA MOORE BEREIKT DOET Vrijdag 5 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Londense vrachtenmarkt Historische les GEEN STREEFD ATUM 4NTI-INDONESIË Wijziging normen koop- en pachtprijzen JOYRIDER KWAM AAN HET GOEDE ADRES BUITENLANDSE ZAKEN VERKLAART: Slechte beurten kwamen van zijn kant Wie scliultlis? Dr. J. P. Geelkerken overleden Gemeentepersoneel 5 pet. Besluit Beerta geschorst OVER TWEE JAAR VERKIEZINGEN? Zesde was te dik (die de vluchtelingen hadden gegrave Welk soort? Eerste Kamer bezorgd over commerciële televisie ONENIGHEID IN KONGOLESE DELEGATIE IN DEN HAAG Geen plaals voor goedkope huizen Februarinummer DOE HET ZELF Pracht handen iRiïlER Tub. 95 Cl Van onze rechtbankverslaggever KEULEN. Vandaag begint in de grote „Sehwurgerichtsaal van de arrondissementsrecht bank te Keulen een proces, welks verloop door een ieder, die ook maar enigszins over tuigd is van het wereldbelang van de politieke ontwikkeling in West-Duitsland, met argus ogen zal worden gevolgd. Twee jonge Keulenaren, de 25-jarige arbeider Paul Joseph Schoenen en de even oude winkelbedien de Arnold Adolf Heinrich Strunk, moeten zich verant woorden voor de kladderijen, waarmee zij in de kersttijd van het afgelopen jaar een vloed van antisemitische uitingen in eigen land en daarbuiten ont ketenden. In de tenlastelegging, die de officier van justitie Maier-Bode vanmorgen om negen uur zal voorlezen, staan de feiten nauwkeurig omschreven. On „Heiligenabend" 1959 togen Schoenen en Strunk in hun Volkswagentje naar een gedenkteken, dat na de oorlog ter herinnering aan de nazi-verschrik kingen op de Hansaring in Keulen was opgericht Met zwarte verf be- klodderden zij het opschrift: Dieses Mal erinnert an Deutschlands schand- vollste Zeit 1933—1945". Een Joods gemeenteraadslid had on geveer een jaar tevoren betoogd, dat dit opschrift onverbeterlijke fascisten een argument in handen zou geven voor nieuwe activiteit. Hij bepleitte daarom een verzachting van de term „schandvollste". Nadat de jonge man nen. beiden lid van de neo-fascistische Deutsche Reichs Partei, het gedenk teken aan de Hansaring hadden ont- LANDSEND 'AP) Dr. Bar bara Moore heeft vanmorgen om 23 minuten na mid dernacht het einde van haar lange trektocht dwars door Schotland en Engeland vol bracht.' Bij het aanbre ken van de dag was zij. geplaagd door een gezwollen enkel, nog bijna 100 kilometer van Landsend, haar be stemming, verwijderd. De wandelaarster had, voordat zij aan de langste étappe, die zij ooit op een dag I liep, begon, een ontbijt genuttigd van noten, tomatensap en slappe koffie. On- danks het vroege uur juichten honderden dorpelingen haar toe. Een eh twintig dagen geleden begonj de uÉfc Rusland afkomstige vrouw, die i getrouwd is met de beeldhouwer Henry Moore, aan haar wandeling van het noordelijkste punt van Schotland naar Lands' End. Het werd een triomftocht, want overal werd zij langs de weg toe- gejuicht. Als zij zich erg moe voelde behoefde zij maar ergens aan te bellen om hartelijk te worden ontvangen. heiligd. reden zij naar de grote, pas ingewijde synagoge aan de Roonstrasse en besmeurden de ingang van het Joodse heiligdom met hakenkruisen en de leuze: Deutsche fordern: Juden raus". Afgezien van deze misdrijven wor den Schoenen en Strunk ervan be schuldigd op andere openbare gebou wen en in het café-toilet van de Keul se „Moulin Rouge" met verfkwast en ballpoint propaganda te hebben be dreven voor antisemitisme en herle ving van de zo weerzinwekkende nazi- idealen. Hun wandaden wekten ver ontwaardiging in de gehele wereld en riepen overal de vraag op, of de de nazificatie in Duitsland wel voldoende was doorgevoerd. In Keulen werden kransen gelegd met op de linten de kreet: „Die Mörder sind noch unter uns" nu rijdt prins Carnaval ei rond en is de algemene verontrusting wat bedaard. Het is er de justitiële autoriteiten van Keulen waar in de jaren 19331945 elfduizend Joden werden vermoord alles aan gelegen, het proces van vandaag tot een school voorbeeld van openbare berechting te maken. Het gaat om de naam van West-Duitsland bij zijn bondgeno tenom het vertrouwen van het buitenland in de Bondsrepubliek. Zo heeft kanselier Adenauer het immers zelf gezegd? De rechtbank heeft de grootste zaal gekozen, die in het paleis van justitie te vinden is een zaal die eigenlijk gereserveerd is voor de berechting van halsmisdrijven. Meer dan zestig journalisten voor het merendeel vertegenwoordigers van buitenlandse kranten, persbureaus en radiostations (o.m. de Russische Prawda en Izwes- tia en de Moskouse omroep) hebben een plaats gekregen. De president, dr. Metzke, heeft de pauze van de be handeling gesteld op een voor de verslaggevers zo gunstig mogelijk tijdstip, zodat zij gemakkelijk met hun berichten de eerste middagedities van hun krant zullen kunnen halen. Op de tafel van de rechtbank is een micro foon van de Nord-West-Deutsche Rund funk opgesteld. Verder heeft de pre sident zeventig Keulse middelbare scholieren met hun leraren uitgeno digd. Hij meent dat vooral de jeugd bij een uitvoerige voorlichting over het proces gebaat is. De juridische problematiek, die vandaag ter sprake zal komen, is uit gebreid. De officier van justitie zal de rechtbank drie beroepsrechters en twee lekenrechters wijzen op niet minder dan tien artikelen uit het wet boek van strafrecht. Een daarvan be treft het plegen van strafbare feiten met het doel om grondwettelijke nor men te schenden of te ondergraven. Daarop staat tuchthuisstraf van maxi maal vijf jaar. De andere hebben o.m. betrekking op het beschadigen van begraafplaatsen e.d. (drie jaar), van eigendommen (twee jaar), op het beschimpen van religieuze groeperin gen ''drie jaar), op belediging (één jaar), het gebruik maken van nazi kentekenen (twee jaar) en het over treden van de wapenwet (Strunk had een uit België afkomstig pistool in zijn bezit). Als de officier van justitie erin slaagt de schennerij van de twee jonge Keulenaren te brengen onder de noe mer van de opzettelijke misdrijven tegen de grondwet, kan hij een maxi- mum straf van vijf jaar eisen. Maar zal hij dat de rechters, die vrijwel BARBARA MOORE HET DIEET In totaal heeft de onverschrokken vrouw, die felle sneeuwjachten, strie mende regenbuien, koude en wind trot- j seerde, het volgende voedsel verbruikt: zestig appels, dertig bananen, twintig I pompelmoezen, zestig kroppen sla, zestig t tomaten, tachtig sinaasappels, dertien pond wortelen, vier en een half pond honing, zeven pond kaas. dertig liter vruchtensap, een en twintig koppen koffie en enige liters water. Advertentie periode dan moet U o;> Uw hoede zijn. Als U zich rillerigvoelt in deze griep- periode dan moelÉKk) Uw hoede zijn. Neem direct een grieppoeder en U voelt zich sp^dig veel beter. Ga er mee door tot tipich weer helemaal fit voelt. MEEfra poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- nHU wüni idjyivggr 1 ffJJ' er mee dooj^ti fit voelt^Jj snel en znn ^iep- periode dan moet TJ op Uw hoede zijn. helemaal te helpen keliik in te ner LONDEN (Reuter) De stemming op de Londense vrachtenmarkt was wat gemakke lijker. Er werden gecontracteerd: 12.000 ton zwaar graan van Philadelphia naar Avon- mouth tegen 453,* sh., febr.-maart, 9.500 ton zwaar graan van de Rio de la Plata naar Antwerpen-Hamburg met optie Genua, Livorno of Napels tegen 70 sh„ maart- april, een deellading van 9.500 ton rijst van Golfhavens naar Bombay tegen 90 sh„ vrij lossen, febr.-maart en 9.500 ton hout en stukgoederen van Brits Columbia naar northern range tegen 100.000 dollar f.i.o., maart-April. HOLLANDIA <ANP) Bij het ver trek van de staatssecretaris van bin nenlandse zaken, mr. Bot, van het vliegveld Sentani bij Hollandia. heb ben gisteren tweeduizend Papoea's en Indische Nederlanders gedemonstreerd voor het stationsgebouw. Zij wilden daarmee ..de talrijke verlangens en wensen, die onder de bevolking van Hollandia leven". tot uitdrukking brengen. De betoging was georgani seerd door het christelijk verbond van werknemers. Mr. Bot verliet gisteren Nederlands Nieuw-Guinea na een intensieve tour nee van enkele weken door dit ge bied. Hij vertrok naar Port Moresby, de hoofdstad van Australisch Nieuw- Guinea. Hij zal ook nog bezoeken re%eringro"eiSBonn ee.'^aanknopingt I ^Stlten^voor hif'liter" de^mland de nog steeds levende idealen uit de jaren 1933-1945 een van hen bracht na zijn arrestatie de Hitlergroet. Zijn het misschien provocateurs, die punt hebben willen geven? Strunk en Schoenen hebben verschillende malen Oost-Duitsland bezocht en sommige j Westduitsers hebben van dit. feit gre-i tig geprofiteerd om het communisme j voor de Keulse schennerij verant- woordelijk te stellen. In dit verband kan het leerzaam i zijn te bedenken, dat in de jaren rond' 1930 toen het er om ging de republiek van Weimar omver te werpen, com munisten en fascisten in hun strijd vaak zij aan zij hebben gestaan. De hier toonaangevende „Kölnische Rundschau" wees gisteravond in een beschouwing op deze historische les. Het blad meent echter dat, terwijl de samenzwerenden in het begin der dertiger jaren gemakkelijk spel had den, de kaarten in de tegenwoordige constellatie anders liggen: „Ook al is deze democratie van Bonn nog niet honderd procent in orde en ook aï zitten wij nog met het probleem van het antisemitisme, dit betekent zeker niet dat wij toelaten, dat deze demo cratie beledigd wordt, dat wij werke loos aan de kant zullen staan als groene jochies-samen met uitgekookte wereldrevolutionairs een nieuw 1933 proberen voor te bereiden." naar Nederland terugkeert. Vóór zijn vertrek verklaarde mr. Bot dat hem op zijn rondreis bijzon der waren opgevallen het zelfbewust zijn en de wil van de bevolking om voor ui: te komen- Het doel waarnaar gestreefd moet worden, zei hij, is de Papoeabevolking zo snel mogelijk tot zelfontwikkeling te brengen. Hij acht te het moeilijk daarvoor een streef datum te bepalen door de grote ver schillen. in de residenties bestaan. Mr. Bot had onder de bevolking aarzeling geconstateerd over de hou ding van Nederland. Dat had hem er nog sterker van overtuigd dat men op de ingeslagen weg voort moest gaan en ..dat wij ons door geen en kele inmenging van onze koers moe- te laten afbrengen". Bij een betoging te Sorong was mr. Bot verrast door de anti-Indonesische stemming van de bevolking. Iets wat hem later op zijn hele rondreis was opgevallen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Binnenkort is een wij ziging van de normen voor de koop- en pachtprijzen van grond en woningen in de landbouw te verwachten. Zij houdt in een verhoging als gevolg van de huurverhoging, die tegen 1 april op komst is. Minister mr. V. G. M. Marijnen deel de dit gisteren in de Tweede Kamer mee in antwoord op vragen van de so cialist C. Egas. Naast deze verhoging zullen enkele verschuivingen komen in de bestaande verhouding tussen de prijzen voor grond en bedrijfsgebouwen, met dien verstan de, dat de normen voor de bedrijfsge bouwen omlaag gaan. De minister gaf de Kamer de verze kering, dat de verhoging de ruimte, die beschikbaar is voor verhoging van de landarbeidersionen, niet zal opteren. Van onze correspondent GOUDA Op zoek naar nachtrust heeft gistermorgen in alle vroegte een joyrider, wiens „geleende" auto was verongelukt, aan de Koningin Wilhelmi- naweg in Gouda een paar mensen uit hun bed gebeld. Hij had pech: een van de mensen die hij zo wekte, was een politieagent. De agent zag in een oogopslag dat de jongeman dronken was en hij bracht hem naar het politiebureau. Bij zijn komst daar was een raadsel opgelost: het raadsel van een verlaten auto, die beschadigd bij de Julianasluis was ge vonden. De auto was eerst tegen een beton nen paal en daarna door de haag ge reden. Hij was van een vertegenwoor diger. Het bleek dat de jongeman (de achttienjarige H. T. L. 1 na een feestje wat in de auto van zijn vader wilde rijden. In plaats van zijn vaders wa gen had hij echter die van de verte genwoordiger uit de garage gehaald. De Rundschau doet de voorspelling, dat Duitsland zeker met nog meer fascistische wandaden zal worden ge confronteerd. Het blad doet daarom een beroep op het verantwoordelijk heidsbesef van de oudere «generatie vooral op die van opvoeders en Xe-j raren. „Onze jeugd moet in radicaal-1 democratische geest worden opge voed. Wij zijn de jongeren óók ver antwoording schuldig ten aanzien van het gerucht, dat in Bonn zoveel vroe gere nazi's zetelen", aldus de Köl nische Rundschau. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Uit de officiële Dr. Zwi Asaria, de rabbijn van commentaren op het raadselach- Keuien, geestelijk leider van de nog tige geval van de genaturaliseer de Pool A. S. uit Breda, die bij de gerechtelijke uitzetting uit zijn woning onder meer had gezegd, dat hij naast vorderingen op fir ma's nog 35.000 gulden te vorde ren heeft van het ministerie van buitenlandse zaken, valt thans op te maken, dat de ring van ge heimzinnigheden zich begint te sluiten rond de hoofdpersoon in dit mysterieuze geval: de heer maar 1400 Joden in de. Domstad (voor dé oorlog woonden er 18.000) zal van daag hei proces meemaken. Hij zal de waardige zwijgende getuige zijn tegen de waanzin, die aan de basis ligt van al hetgeen Strunk en Schoenen wordt verweten. Een waanzin, die zich in Duitsland misschien zonder levens vatbaarheid opnieuw heeft aange diend. Die zich in de kiosken weer doet gelden in de vorm van jeugd- boekjes over „Die alte Kamerad- schaft", en die de kop opsteekt in organisaties ais „Duitse Stormjeugd". Strunk en Schoenen hebben het lu guber idiotisme van het nazidom rondgeklodderd. Zij staan vandaag als a q c gigantische zondebokken terecht. z,eii. Maar mét hen alle weer roerige poli- tieke imitators van de opperkladder- onmiddellijk na de behandeling uit- t schilder Adolf Hitler bijv. degenen, spraak doen (misschien vandaag nog, die de fascistische leuze kerfden in anders morgenochtend) overtuigend een deurpost in het toevallige café, kunnen aantonen? waar uw verslaggever zich gisteren op zijn tocht door Keulen een ogenblik terugtrok. Hier raakt men aan een punt, dat in de justitiële en publicistische be spiegelingen over deze zaak een be langrijke rol heeft gespeeld. De ver dachten zijn nog jong, en waren dus de luiers nauwelijks ontgroeid, toen de waanzin van het nazisme miljoenen Duitsers 'in zijn greep had. Kan men deze jongens hun wandaden ten volle aanrekenen? Strunk en Schoenen wa-j ren tot voor kort lid van de D.R.P.,1 de Deutsche Reichs Partei, een in een enkel deel van Duitsland verbo den fascistische organisatie. De D.R.P. heeft zich inmiddels van hen gedistancieerd en de „Kreis Köln" j opgeheven nadat de voorzitter enkele; dagen onder verdenking van mede-1 plichtigheid in arrest had doorge bracht. De vader van Schoenen staat in j Keulen bekend als een antinazi, die na d<% oorlog zeer veel drukorders verzorgde voor de Joodse gemeente., Naar de gezindheid van de ouders van; Strunk in 1934, het geboortejaar van hun zoon, behoeft men niet lang tej gissen. Zijn voornamen Adolf (Hitier) en Heinrich (Himmler) spreken duide lijke taal. DELFT. Militaire taptoes zullen dit jaar ook worden gehouden in Amster dam, Enschede en Den Bosch. Met an dere steden wordt nog onderhandeld. Het betreft hier zogenaamde ..kleine taptoes", van één voorstelling, in tegen- De contacten tussen hem en het mi nisterie hadden, althans van de zijde van het ministerie, niets geheimzin nigs, aldus is ons medegedeeld. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft driemaal bemoeiing gehad met de heer- A. S. EENMAAL ANDERMAAL De tweede keer. dat buitenlandse za ken met S. van doen kreeg, was toen hij wederom in Warschau de hulp van de Nederlandse ambassadeur in Polen 'cwam inroepen. Hij was toen in geld- ood geraakt en vroeg om geld. Dat verd hem geweigerd. Hem werd een passagebiljet aangeboden voor een vliegreis naar Amsterdam, waarvan hij de kosten later in Nederland zou kun nen terugbetalen. De heer S. zou dit aanbod van de hand hebben gewezen. Hij wilde het bedrag in contanten ont vangen, wat werd geweigerd. Hij ver liet daarop de ambassade. De volgende morgen keerde hij terug, accepteerde het passagebiljet en is daar op per vliegtuig naar Nederland ver trokken. Het voorgeschoten bedrag van rond tweeduizend zloty's waarvan de tegenwaarde 380.08 was, heeft hij nim mer terugbetaald. Op het ministerie van buitenlandse zaken stelt men met grote nadruk, dat S. nimmer in opdracht of op verzoek van dit ministerie naar Polen is geweest. Omdat hij de Nederlandse nationaliteit had verworven, werden hem dezelfde faciliteiten verleend die iedere landge noot geniet als hij in het buitenland in moeilijkheden geraakt. TEN DERDEN MALE Het derde contact, dat tussen buiten landse zaken en de heer S. heeft be staan, was een ministeriële beschikking van 8 november 1957, waarbij op grond van de artikelen, 66. 75 en 87 van de Paspoortinstructie Nederland als gevolg van „ambtsberichten" over de heer S. zijn paspoort werd ingetrokken. Dit mi nisteriële besluit, dat genomen werd omdat het niet in 's lands belang werd gacht dat de heer S. nog langer de be schikking had over een Nederlands pas- AMSTERDAM Te Amsterdam is op tachtigjarige leeftijd overleden dr. J. P. Geelkerken, emeritus-predikant van de Nederlands hervormde kerk. Van 1911 tot 1915 was dr. Geelker ken predikant bij de gereformeerde kerk van Epe en daarna tot 1926 ver bonden aan de gereformeerde kerk van Amsterdam-zuid. Na zijn afzetting door de buitengewone Generale synode der gereformeerde kerken te Assen in maart 1926, bleef hij bij de gereformeerde kerk van Amsterdam-zuid (in hersteld verband). Na de hereniging van de gereformeer de kerken in hersteld verband met de hervormde kerk bleef dr. Geelkerken hervormd predikant tot 1946, toen hij met emeritaat ging. BEERTA. Een besluit van de raad van Beerta om het gemeentepersoneel een salarisverhoging van vijf procent te geven is op voordracht van de minister van binnenlandse zaken door de Kroon geschorst. „We bevinden ons in goed gezel schap", zei burgemeester De Haan van Beerta. „want ook het Rotterdamse be sluit tot toekenning van een gratificatie aan het gemeentepersoneel is immers geschorst". De raad van Beerta had het besluit genomen omdat hij het door het Rijk toegekende voorschot van negen procent over drie maanden ontoereikend achtte. De gemeenteraad van Haarlem nam woensdagavond een motie van de socia list P. W. Voskuilen aan, waarin de re gering werd verzocht de salarissen voor het overheidspersoneel alsnog met in gang van 1 augustus jongstleden met minstens vijf procent te verhogen. Een tweede motie van de heer Vos kuilen om het gemeentepersoneel van Haarlem een voorschot van vijf procent te geven in plaats van de drie procent over drie maanden werd verworpen. Ook de Apeldoornse gemeenteraad nam gistermiddag een motie in deze geest aan. De eerste maal was dat toen de heer A. S. in Warschau op d^ Nederlandse ambassade kwam mededelen, dat hij zijn paspoort was kwijtgeraakt. Hij heeft i—-----los, toen van de Nederlandse diplomatieke I poort- ward he™ "°1V 0, vertegenwoordiger in Polen een laisser toegezonden, met het verzo J P stelling dus tot de Taptoe-Delft die tien passer gekregen, waarmee hij naar Ne- P°orl aan het departement terug dagen duurt. derland kon terugkeren. heer g heeft op dit besluil niet gereageerd. Op 17 april 1959 werd de 'pas. die hij op 11 september 1957 in i Breda had gekregen ter vervanging van de pas die in Polen verloren was ge- gaan, door de marechaussee te Wuust- i wezel ingehouden, toen de heer S. op die dag daar de Belgische grens passeer- i de. De door de heer S. genoemde ,,ge- heimzinnigc mijnheer De Vries" is voor de autoriteiten van buitenlandse zaken een volslagen raadselachtige figuur. Het ministerie heeft nimmer iemand op dracht gegeven contact op te nemen met de lieer S. teneinde hem te ver zoeken reizen naar Polen te maken. Indien de heer S meent regelmatige aanspraken te hebben op een vordering op hel ministerie, moet hij deze aan spraken doen gelden in een proces, al- Van onze correspondent gegraven en cipiers hebben hem met man en macht weer in het daglicht moeten trek- ken, want hij kon niet meer heen of i PARIJS. Vijf gedetineerden uit jweer- de gevangenis van Fresnes, de groot- Ambriès de ter d0üd veroordeelde - ste en meest trieste gevangenis van hee(1 het plan bedacht. Hij wist ,n de Franse hoofdstad, zijn gisternacht, bezit van een schop en een schoffeltje ontsnapt. Een van hen is nog geen te komen en daarmede heeft hij in de drie uur later door de politie weer kelder onder zijn ce! een gang van zes gearresteerd in de kamer van een nieter lengte en een centimeter of der- s_,.„ vriendin in de Parijse binnenstad. De tig middellijn naar de vrijheid gegra- paalde^verd'enk'ingën" tegen "de hëër"s. nnHpvDrt tiraovViij iorviarid riici m Rol. i ven. onscvccr drie-en-een-halve meter tt -/ïin oniiuHoitAi-i in KTodorluDfl BRUSSEL (A.N.P.) De mogelijk heid bestaat, dat in de zes landen van de Europese gemeenschappen in 1962 rechtstreekse algemene verkiezingen kunnen worden gehouden voor het Eu ropese parlement. Dit heeft de voor zitter van de werkgroep voor de Eu ropese verkiezingen uit het Europese parlement, de Belg Dehousse, gisteren in Brussel verklaard ter gelegenheid van het gereedkomen van een ont werp-conventie voor deze verkiezin gen. Volgens het ontwerp zal het direct ge kozen Europese parlement 426 leden tellen. Nederland en België zullen elk 42 leden kunnen afvaardigen, Duitsland. Frankrijk en Italië elk 108 en Luxemburg achttien. Gedurende een overgangspe riode zal eenderde van het aantal parle mentsleden door de nationale parlemen ten uit hun midden worden aangewezen. De afgevaardigden zullen voor vijf jaar worden gekozen. Zij zullen hun functie wel kunnen verenigen met het lidmaat schap van een nationaal parlement, maar niet met het ministerschap of met een functie in de E.E.G., Euratom of E.G.K.S. ALS THUIS Voor de eerste Europese verkiezingen zullen volgens het ontwerp de nationale kiessystemen gelden.Het nieuwe parle ment zal dan het definitieve systeem moeten vaststellen. De minimum-leeftijd voor het actieve kiesrecht zou volgens het ontwerp-conventie niet onder de 21 jen niet boven de 25 jaar mogen liggen Het ontwerp zal nu eerst worden be handeld door de politieke commissie van het Europese parlement. Daarna zal het nog het Europese parlement en de mi nisterraden van de Europese gemeen schappen moeten passeren. DEN HAAG Vele leden van de Eerste Kamer vragen zich af. of de invoering van commerciële televisie, zoals de staatssecretaris van o. k. en w. zich die voorstelt, wel past in de Nederlandse denkwijze, en of daardoor op den duur geen onherstelbare schade aan onze cultuur wordt toegebracht. Aldus het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de onderwijsbe groting 1960. Men vraagt van de regering een uit eenzetting over de economische over wegingen, die bij het vraagstuk van de commerciële t.v. een rol hebben gespeeld. Ook vraagt men een nadere omschrijving van de maatstaven, die zullen worden aangelegd bij het toe kennen van zendmachtigingen. Men verwacht, dat de televisienota ook zal worden toegezonden aan de Eerste Kamer en daar ook zal worden behandeld. dus de mededelingen van het ministerie i en VOOJ. bel passieve kiesrecht niet onder van buitenlandse zaken. de 25 en boven de dertig jaar. VERDENKINGEN Over de rol van de politieke partijen bij de Europese verkiezingen bepaalt het ontwerp slechts, dat de bepalingen. Verdere informaties gewagen van be- f die in elk van de zes landen gelden, van - oaalde verdenkingen tegen de heer S. Maar wat stellen de twee jonge anderen, waarbij iemand die in Bel- j drie-en-een-halve meter omtrent zijn activiteiten in Nederland mannen zelf voor? Zijn het alleen maar nozems, die eens wilden opvallen en daartoe gebruik maakten van leuzen, die zij met hun onvolwassen oren in het milieu van onverbeterlijke fascis ten opvingen? Vertegenwoordigen zij dus slechts een kwajongenskwaal, waarvoor kanselier Adenauer het ook in Duitsland scherp bekritiseerde re cept van het pak slaag uitschreet? Of zijn Strunk en Schoenen bewuste neo-nazi's, die zich met open ogen hebben geleend tot het verbreiden van DEN HAAG. Voor meer goed kopere woningen ts in Den Haag geen plaats. B. en W. hebben de initiatief nemer van de goedkope P.T.T.-wonin- gen de heer Van der Toom. laten weten dat zij geen grond meer ter beschikking hebben. De heer Van der Toorn heeft 62 zevenkamerwoningen in Mariahoeve in aanbouw voor prijzen tussen de 22 en 25 duizend gulden per stuk. Hij had op nieuw bouwgrond gevraagd in dit stads deel voor 174 achtkamerwoningen, die voor twintigduizend gulden kunnen worden gebouwd. Deze bouwgrond is echter al bestemd voor de bouw van 103 villa's. Het gemeentebestuur raadt de heer Van der Toorn aan in de rand gemeenten grond te zoeken. Advertentie gië bij verstek ter dood is veroor- ondei' de 8rond- deeld, zijn nog steeds voortvluchtig.! NACHTWERK Een zesde, die mee in het complot, Drie oevaneenen die samen in de rei is geweest, heeft niet geboft. Hij bleek bovcn de zijne verbleven hadden gehoord dat hij aan het graven was. Tijdens het luchten vertelden zij hem dal en hij vroeg hen toen mee te doen. Daarom I maakten zij een gat in de vloer van hun cel en daardoor lieten zij zich iede re nacht zakken om Ambriès te kunnen helpen. Twee maanden zijn zij bezig geweest i eer zij onder een dikke muur van 1014 meter hoogte zich hadden doorgegraven en een opening naar buiten gemaakt. Toen zij eenmaaj gereed waren hebben nog twee andere gevangenen, die op de vierde verdieping van het gebouw waren opgesloten, hun tralies doorgs- vijld en zich met de anderen uil de voeten gemaakt. NA EEN UUR Eerst na een uur ontdekte een van de veldwachters die rondom het gebouw patrouilleren het gat en werd er alarm gemaakt. Tot nu toe heeft men slechts één ontvluchte gevonden. Van hem weet men dat de anderen auto's en bromfiet sen die ir de buurt geparkeerd stonden hebben gestolen en zich daarmede uit de voeten hebben gemaakt. Wat de interne bewaking en het toe zicht op de gedetineerden in de gevan genis van Fresnes aangaat, buitenstaan ders hebben daarvan na de ontvluchting van de vijf geen bijzonder hoge dunk meer. Om zelf te maken of te doen Haardbankje; tafelcomfoor Bijzettafeltjes; gereedschapskist Naaimachinetafel Behangen: schilderen Bestrijding houtworm Versterken en verzwakken van negatievenfijnkorrelontwikke- ling Interessante artikelen over Plastic buizen: schoorstenen Accuzaklampen: kamerplanten Uw groentetuin in i960 Grondbeginselen fototoestel Om en in de donkere kamer Elektrische leidingen Bijzondere vormen van antennes Koop het nieuwe nummer bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. toepassing zullen zijn. en in het buitenland. Daarover zijn rap porten opgemaakt en op grond daarvan kwamen ook de in de ministeriële be- j schikking genoemde ambtsberichten bin- nen, die aanleiding waren zijn paspoort I in te trekken. Mededelingen van de heer S. aan der- den, over door hem geconstateerde on- regelmatigheden bij het uitvoeren van werken op vliegvelden en in legerplaat- sen in Nederland, werden al enige tijd I geleden aan de bevoegde instanties ge-1 rapporteerd. Er is daarop een onderzoek ingesteld J naar de vermoedelijke onregelmatighe- j den. doch zonder resultaat. Dit onder zoek heeft enige maanden in beslag ge nomen en is op enkele kleine onderde len na, zo goed als gereed. Tijdens dit onderzoek is de heer S. bij herhaling uitgenodigd het verdere bewijsmateriaal dat hij zeide in zijn bezit te hebben ter beschikking van de onderzoekende instanties te stellen, waar hij dan tevens zijn constateringen zou kunnen toelichten en officieel aan gifte zou kunnen doen van malversaties, waardoor hij zakelijk zou zijn geschaad. GEEN WOORD De heer S. heeft nooit gereageerd op deze uitnodigingen. Hij heeft ook nim mer officieel aangifte gedaan. Hij be paalde zich er toe in een kring van re laties de beschuldigingen te uiten, an deren inzage te geven van documenten, die het bewijs van ernstige malversa ties zouden bevatten, terwijl hij er steeds bij vertelde, dat hij door al die corruptiegevallen in zijn zaken ernstig neerd. Advertentie en nimmer ruw of schraal BRUSSEL (Reuter. ANP) De Kon golese deelnemers aan de rondetafel conferentie met België willen de voor zitter van de Abako. Joseph Kasavoe- boe, die onlangs uit de conferentie weg liep, niet meer aanvaarden als hun leider en woordvoerder. Kasavoeboe's plaats, als woordvoerder van de delegatie is ingenomen door Alphonse Ngoeboeloe, de voorzitter van de Afrikaanse Solidariteitspartij. en zijn functie van leider van de delega tie van de Abako ter conferentie door de Auce-voorzitter van die partij. Da niel Kanza. De groepering van samenwerkende Kongolese partijen is gisteren uiteen- breed opgezet onderzoek ingesteld, v?;. in-twee rfe^en- Er is een twee- Daarbij zijn zelfs pijpleidingen en on- der daa?vangisTat?™f Lolm^m^r dl dergronclse installaties opgegraven voorzitter van de Kongolese National! omdat de heer S. had beweerd, dat Beweging. daarmee opzettelijk sabotage zou zijn Kanza verklaarde gisteren dat Ka- gepleegd, savoeboe in de Kongo stemming tracht Nergens is een spoor gevonden dat 1 maken tegen de vertegenwoordigers- er op zou kunnen duiden, dat de bewe-van Abako die aan de conferentie ringen van de heer S. enige grond van^'l" blijven deelnemen. „Hij tracht blijk- waarheid bevatten. Dit onderzoek heeft] baar het alleenvertoningsrecht te ver sterk de indruk opgeleverd, dat de heer 1 voor bet veroveren van onze Het is de Homomelis die hef 'm doet werd gedupeerd. Niettemin kwam hij nimmer persoonlijk tot een aangifte. Ondanks deze zonderlinge houding van de heer S. in deze zaken, is een S. onrust en verdenking wil zaaien in allerlei overheidsinstellingen, waarbij andere bedoelingen zouden voorzitten dan een onderzoek naar onrecht zoals hij doet voorkomen. Wanneer er sprake is van enige ge heimzinnigheid in deze affaire, aldus een officiële commentaar, dan bestaat die uitsluitend aan de zijde van de man, die thans zo kwistig is met mys teries en spreekt van geheimzinnige machten die hem zouden hebben geruï- onafhankelijkheid". zei Kanza. HOEK VAN HOLLAND. Het wrak van de kustvaarder Bermuda, die voor de kust van Hoek van Holland kap- seisde en de vijf opvarenden in de stuurhut mee de diepte in sleurde, is na twee weken zoeken gevonden Be- tonningsvaartuigen plaatsten er gister middag een lichtboei boven. Het wrak ligt op ongeveer twee mijl ten noorden van de Noorderpier vin Hoek van Holland. I

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5