De zonderlinge Goese dominee H. J. Buddingh Generaal Kitching komt persoonlijk commandant Palstra installeren VROLIJKE KLANKEN BIJ TALRIJKE FESTIVITEITEN Laatste K.M.S. vier woningen overgedragen KRIS 36™ door Zeeland 0hrisielijk Organisatieleren MOSSELHANDELAAR SLOEG KALKOEN MET BEZEMSTEEL Ingewikkelde vecht partij in haven van Hansiveert Steno en typen WEGVERBETER11SG Meer deelnemers voor voetbaltornooi Nieuw Duits contact Verantwoord beleid Redactie V er kiezing en Bestuur Niiddenstandsbeleid? NCBB-problemeit Partij in het G.O. Grote belangstelling voor C.N.V.-films WAnöeLinqen öoor öe zeeuwse histoRie Vreemde manieren Nieuwe commandant Leger des Heils Goede eigenschappen Jaarvergadering van „De Lofstem" Vrijdag 5 februari I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Bij de Coop. Boerenleenbank „Drie wegen" is in de maand januari ingelegd 103,873,58 aan spaargelden en er werd 56.007,72 terugbetaald. Het totaal aan spaargelden bedraagt 3.176.054,02, er werden zeven nieuwe boekjes uitgegeven en het totaal aantal spaarrekeningen bedroeg 954. De gemeentewerklieden onder leiding van de heer J. B. de Boer te Zierikzee, die in het kader „hulp aan Tuindorp- Oostzaan" vrijdag naar Amsterdam vertrokken zijn, zullen morgenmiddag rondom drie uur terug keren. Zij hopen om drie uur bij de Val aan te komen. In het Nederlands Hervormd deugd- gebouw te Rilland zullen dinsdag 9 februari de kinderen, geboren in '45, '48, '58 voor de derde en laatste maal worden ingeënt. De minimum leeftijd, waarop met de inenting begonnen wordt, mag niet beneden de drie maanden liggen. Tijdens de jaarvergadering van de varkensvereniging „Steunt Elkander" te Kapelle werden de aftredende bestuurs leden, de heren A. de Schipper en M. Eversdijk-Vleugel herkozen. De gemengde christelijke zangver eniging „Hosanna" te Zoutelande heeft haar ledenvergadering gehouden. Na een jaaroverzicht gegeven te hebben werd de heer J. v. Sluijs als bestuurs lid herkozen. Na de pauze vertoonde de heer H. J. Schoenmaker kleurendia's over zijn Marokkaanse reis. Het comité voor bejaarden te Hoede- kenskerke heeft een gezellige avond be legd ter bespreking van de nieuwe plannen. Ook de uitslag van de ver loting werd bekend gemaakt waarbij vele prijzen uit de bus kwamen. Uit het financieel verslag van de varkensvereniging „Draagt elkanders lasten" te 's Heerenhoek bleek dat men een nadelig saldo heeft van 248,59. Desondanks is de situatie door het batig saldo van 1958 van 3909,toch nog vrij gunstig. De belangstelling voor de vergadering van de wielerclub van 's Heerenhoek was niet zo groot als andere jaren. Er werd besloten om komend seizoen een profkoers te houden en een tweede koers voor amateurs. Na het bespreken hiervan, schonk men aandacht aan de prestaties van de renners C. Raas en F. Boonman. De hengelvereniging te Schore heeft haar algemene vergadering gehouden. Het aftredend bestuurslid de heer J. Hengstdijk werd herkozen, terwijl de heer I. J. Drever tot secretaris werd be noemd. Er zullen deze zomer twee con coursen worden gehouden in hef. kanaal en één in de Schelde. De Z.L.Mj afdeling Borssele organi seert 23 februari a.s. een herdenkings avond in het Verenigingsgebouw i.v.m. het 25-jarig bestaan. Het voorlopig pro gramma vermeldt: vertoning van en kele films en optreden van de accor deonvereniging „De lustige trekkers". Bij de spaarbank van de Coöp. Boe renleenbank van Borssele werd in de maand januari ingelegd 111.543,16 en terugbetaald 75.848,59. Aan rente over 1959 werd bijgeschreven voor een be drag van 47.287.11, terwijl het saldo aan het einde der maand 1.821.500,87 bedroeg. De collecte voor het getroffen Tuin dorp Oostzaan, die werd georganiseerd door de Afd. Dreisehor van het Ned. Rode Kruis heeft 1.036,80 opgebracht. Voor de bejaarden van Bruinisse heeft de heer P. D. Sieling uit Melissant kleurendia's vertoond over zijn reis naar Noorwegen. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Looft den Heere" te Westkapelle heeft voor de bejaarden op Ter Mante- linge verzoeknummers ten gehore ge bracht. Mej. J. Catshoek, leidster aan de openbare kleuterschool te Kruiningen, is beroemd tot hoofdleidster aan de open bare Kleuterschool te Dreisehor. Ten overstaan van notaris J. J. van Dijke is voor wed. P. v. d. Velde-Steen- poorte in het openbaar een woning ver kocht aan de Irenestraat lil te Kruinin gen. Hoogste inschrijver was de heer A. de Bel te Kruiningen voor ƒ7437. Koper was de heer H. C. Dek te Kruiningen voor 7450. Bjj de gehouden verkiezingen in de Hervormde Gemeente van Schore en Vlake zijn tot notabelen «rfkozen de he ren Chr. Rijn, J. van Koeveringe en J. van Hanegem. Allen aanvaardden de be noeming. De heer ir. G. D. Kloosterman te Heemstede is op 1 februari in dienst getreden als hoofd van de technische dienst vanhet waterschap Schouwen- Duiveland, Het comité, dat in Noordgouwe gel den zal inzamelen voor de aanschaffing van uniformen voor leden van de mu ziekvereniging „Con Amore" is als volgt samengesteld: mevr. Geluk-Delst, mevr. Vis-Hendrikse, burgemeester N. A. van Wijk en de heer A. P. Kort. De varkensvereniging te 's-Graven- polder telt thans zestien leden en vier donateurs. Er is een nadelig saldo van twintig gulden, doch een reserve van 1277,86. Voorziter W. L. Harthoorn en penningmeester W. J. Braamse zijn her kozen. Contributiewijziging was niet no dig om het uitkeringspercentage op 80 te bepalen. De verzekeringspremie voor geslachte varkens komt voor rekening van de vereniging. Voor de chr. vrouwenvereniging te Oosterland heeft de landelijke presiden te, mevr. Rijks-Ruijs, gesproken over Finland. Ook werden dia's vertoond. De heer J. Priemis, die aftrad als voorzitter van de afdeling Schouwen van de N.F.O., is op een vergadering der afdeling dank gebracht voor zijn activi teiten. Voorts werden films vertoond, o.a. de Zeeuwse fruitfilm. De melkcontrolevereniging „Vooruit gang zij ons doel" te Vrouwenpolder heeft haar jaarvergadering gehouden, waarop de voorzitter na 21 jaar zijn func tie neerlegde. Er werd een nieuw be stuur gekozen en een uitvoerig overzicht gegeven van de produktie van het af gelopen jaar. De N.C.V.B. in Vrouwenpolder heeft de maandelijkse vergadering gehouden. Ds. J v. d. Wal sprak over het onder werp „Rond dg Bijbel". Op 28 februari as. hoopt men de jaarvergadering te houden. De C.B.T.B.-afdeling Vrouwenpolder heeft haar jaarvergadering gehouden. Bij de bestuursverkiezing werd de, voorzit ter herkozen. Twee nieuwe leden wer den ingeschreven. De heer J. de Jager Mol sprak over „Het werk onzer han den". De collecte die te Souburg door de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis werd gehouden voor Tuindorp Oostzaan heeft ƒ729,28 opgebracht. Het bedrijf H. J. Burger hield in hotel ,.De Zwaan" te Kapelle haar jaarlijkse contactavond. Er werden enige films vertoond en verder werd het toneelstuk „Zie ze rennen" onder regie van de heer Haanebrink uit Goes opgevoerd. ST. MAARTENSDIJK, 4 febr. Uien 40- 35 15.12—15. idem 55-70 20—18,50; bonken 20.51; drielingen 12,49; picklers 4; stek 4.10 10. aanvoer 26 ton. Aardappelen; Furore 13.0710: drielingen 6 50; voer 4.31. Aanvoer 14 ton. Tarwe 30— 32: gerst 24—27; bonen 24—25; kleine erw ten 23—40; schokkers 3812; bruine bonen 110—1.25: koolzaad 35—40; blauwmaanzaad 1,101,26. MIDDELBURG. Op vier december ontstond er in de baven van Wemeldin- ge een ingewikkelde maar felle vecht partij tussen de gebroeders B. enerzijds en enkele schippers anderzijds. De ge broeders B. uit Terneuzen voeren met hun schip de haven binnen, terwijl hun vader met zijn spits op een afstand volgde. Voor de sluis lagen enkele Bel gische spitsen afgemeerd. Een van de Belgische schippers riep de gebroeders B. enkele kwalijke woorden toe, en Het er een scheldpartij op volgen. Vader B. hoorde het aan en was nog niet afge meerd of hij ging naar de scheldende schipper toe, om te proberen hem tot kalmte te brengen. Er volgde echter een vechtpartij. Daarop trokken de gebroeders B. par tij voor hun vader en mengden zich in de strijd waarin na korte tijd nog veel meer schippers en zelfs een schippers vrouw waren betrokken. D gebroeders B. stonden donderdag voor de Middelburgse politierechter, ver dacht van mishandeling. Ze verklaarden dat hun vader met vredelievende bedoe lingen naar de scheldende schipper was gegaan, maar van boord werd geslagen. Toen waren zij hulp komen bieden, waarbij de een na de ander bij de strot- zou zijn gegrepen. Een toesnellende schippersvrouw zou van T. C. de B. zelfs een trap hebben gekregen, een schipper zou door hen zijn mishandeld. De politierechter maakte de verdach ten er in heftige bewoordingen op at tent dat de getuigenverklaringen anders luidden, en dat zij zich in de strijd had den geworpen om eens even een flink nummertje te vechten. De vader van de verdachten verklaarde als getuige a dé charge dat hij door de scheldende schip per van boord was geslagen, en dat hij zijn zoons plotseling zag vechten. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, zei uit de stukken de indruk te hebben gekregen dat de manier van bin nenvaren wellicht terecht de ergernis van de schippers zou hebben Kunnen wekken. Hij achtte de broers, die „zich met hartstocht in de strijd hadden ge worden" wel degelijk schuldig aan het ten laste gelegde en vroeg voor beiden een boete van 25 of vijf dagen. Het vonnis luidde conform. „Dan is het een paard, dan weer een varken, en toen was het een kalkoen die door mijn tuin liep", verklaarde de mosselhandelaar J. Z. nit Yerseke die voor het hekje stond omdat hij op 18 december van het vorige jaar een kal koen van zijn overbuurvrouw die door zijn tuin liep met een bezemsteel had afgeranseld. Het dier had enkele ge kneusde ribben opgelopen. „Er lopen al tijd maar weer dieren van de overbu ren door mijn tuin", zei verdachte. „Ze trappen de bloemen en bollen ka pot waar mijn vrouw zo fier op is". „Als ze er weer lopen sla ik er op!" had hij gedreigd. En hij deed het. De overbuur had een schikking van twintig gulden willen treffen, maar verdachte meende dat dat toch wel te veel was „voor een beestje van drie kilo". „Maar dat beest kon er toch niets aan doen", merkte de politierechter op. „De slagen waren voor mijn over buurvrouw bestemd", verklaarde ver dachte openhartig. „V zocht uw eigen recht55, meende de officier, „en ransel de de kalkoen af". Hij vorderde een boete van 25 gulden of vijf dagen. Ver dachte vond had hij zichzelf duur had verdedigd. Maar de politierechter von niste met vijftien gulden of drie dagen. De 47-jarige tractorchauffeur C. R. uit Haamstede was op 13 december bij een voetbalwedstrijd tussen Burgh 1 en Zie rikzee 11 aanwezig. Ook hij behoorde tot die mensen die toen van oordeel wa ren dat het oordeel van de scheidsrech ter in die wedstrijd niet altijd even juist was geweest. Er werd gejoeld, ge drongen, en plotseling stond verdachte voor de scheidsrechter en gaf hem een harde stomp in het gezicht, zodat er zelfs bloed stroomde. Verdachte gaf de mishandeling toe en betuigde zijn spijt over het gebeurde. Hij had de scheids rechter reeds zijn excuses aangeboden. „Dat zijn toch geen manieren, en dat bij een voetbalwedstrijd. Die mag toch zeker geen vechtpartij worden", meen de de politierechter. „Sport moet sport blijven", meende de officier. Hij vond hei bedenkelijk dat het zo vaak voor komt dat men de scheidsrechter lastig valt, en dat die blij moet zijn het vege lijf te hebben kunnen redden. Hij vor derde een boete van 40 of acht dagen. Het vonnis luidde conform. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen: 3/2 Eng. North- cambrian. Dts Inge R. Christophersen, Zwe. Karesuando 4/2 Ned. Hunter. Vlissingen vertrokken: 3/2 Ned. Frans van Seumeren, Chi. Lebu, Noo. Havkong, Eng. Northcambrian, Ned. Jato 4/2 Zwe. Karesuando. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. sche pen) 3/2 Meidoorn, Vrede, Pirola, 4/2 Lis_ sekehk, Guineekust, Kloosterdijk, Stad Utrecht, Sagitta, Schokland. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 3/2 Amyntas, Senegalkust, Alnati, 4/2 Eems- mond, Hado, Europa, Da Costa, Eljo. MIDDELBURG. De uitslag van het examen, afgenomen door de Nationale Ver eniging van leraren in stenografie ..Groo- te" luidt; Typen Nederlands 120 aansl.-min: Geslaagd de dames: A N M van Daalen, P de Jonge, J S Joziasse, C de Kam, N de Kam met lof, C J de Pagter te Mid delburg; A J Bertijn, J J R Borger, N J Clarisse, P M L van Esbroeck, J M Geertse, A M de Graaf, L Langeraar, M A Oele te Vlissingen; A Minderlioud te Gapinge; C Bouwens te Groede; J B van Grol te Retranchement; N de Visser te Ritthem; S Dieleman te Sint-Kruis; N M M Rijkers te Oost-Souburg; J S Roeting met lof te Veere; W Lievense te Westka pelle; en de heren J Domisse (met lof), M P H J Jacöbse, C Maas, P Poppe. W J Sinke, J Walhout te Middelburg; P J de Koning te Vlissingen; J Siereveld te Arnemuiden; B Duininck te Cadzand; P v d Bosse te Gapinge; B Sturm en J Ver meulen te Vrouwenpolder. Typen Nederlands 175 aansl.-min.: mej J E Moens te Vlissingen. Typen Engels 120 aansl.-inin.: de dames E Poelman met lof te Middelburg; C Job- se met lof te Oostkapelle; E M Sanderse met lof te Veere; H A J van der Wal te Vlissingen. Typen Duits 120 aansl.-min.: de dames H A J van der Wal te Vlissingen; G Job- se te Oostkapelle: E M Sanderse te Veere. Typen Frans 120 aansl.-min.: de dames E Poelman met lof te Middelburg; H A J van der Wal te Vlissingen. Kantoorsteno Nederlands 130 lettergr.-min. Geslaagd de dames E Dieriokx, J F C Han- se, N A Wiltenburg, W van Bel te Middelburg: J E Moens te Vlissingen; E Wisse te Aagtekerke; G Jobse te Oostka pelle; CAM Daalhuizen te Oost-Souburg; P W Hoogedeure te Veere. Kantoorsteno Nederlands 165 lettergr.-min: Geslaagd mej S T P van Kerkhoven te Middelburg. Kantoorsteno Engels 100 lettergr.-min.: Geslaagd de dames J C M Debrauwer met lof, W M M den Otter met lof te Mid delburg: A M Vreeke te Domburg; J van Soelen te Oost-Souburg. Stenotypiste Engels: Geslaagd mej T G Hoogesteeger te Middelburg (met lof voor typen). Kantoorsteno Duits 100 lettergr.-min.: Ge slaagd mej E P P Bataille te Vlissingen. Dictaat Nederlands 130 lettergr.-min.: Ge slaagd de dames T G Hoogesteeger, S T P van Kerkhoven te Middelburg; D J Hof man te Vlissingen. Het diploma voor par ticulier-secretaresse kon worden uitgereikt aan de dames S T P van Kerkhoven te Middelburg en D J Hofman te Vlissingen. 's-GRAVENPOLDER. Het uitbrei dingsplan van 's-Gravenpolder zal op nieuw aan een wijziging moeten wor den onderworpen. Op welke wijze dit zal dienen te geschieden is n-og niet be kend, Dit zal voornamelijk afhangen van het nieuwe tracé voor de weg GoesHoedekenskerke. Gedeputeerde staten hebben nl. in beginsel het tra cé voor de weg door de kom der ge meente bepaald als volgt: Goesestraat- weg, Dorpsstraat, uitbreidingsplan ten westen van de Bosseweide en_ via de Molendijk naar de Lenshoekdijk. Te vens zal worden overgegaan tot ver wijdering van de twee gevaarlijke bochten bij de Albertinahoeve en zul len rijwielpaden langs de bestaande weg worden aangelegd, hetgeen reeds een grote verbetering voor het verkeer zal betekenen. STAVENISSE. Voor de onderlinge damcompetitie werden de navolgende partijen gespeeld: W. Vermaas—J. Dij ke 0—2; A. Moerland—A. Stoutjesdijk 0—2; Jo Vermaas—A. J. van Oeveren 02; Jo. van OeverenJ. J. Bosloper 2—0; J. Dijke—W. Vermaas 2—0: A. StoutjesdijkA. Moerland 20; A. StoutjesdijkJo. v. Oeveren 02. KLOETINGE. Het is thans reeds be kend dat er meer teams aan het voet baltornooi, dat de v.v. „Kloetinge" op 2e Pinksterdag organiseert, zullen deel nemen dan vorig jaar. Zoals bekend wordt er in dit tornooi gestreden om de fraaie Hollandia-wisselbeker die vo rig jaar in bezit kwam van „Kapelle". De volgende Belgische clubs gaan aan genoemd tornooi deelnemen: „Royale Union Sportive de Laeken" uit Brussel; „Royal Excelsior" uit St.-Niklaas; „Spor ting Beveren Waes"; V. C. Jong I,ede" en „Volharding" uit Aalst. Behalve Ka pelle en Kloetinge zullen ook nog en kele andere Zeeuwse clubs acte de pré- sence geven. Tafeltennisclub BIGGEKERKE Onder de naam ,.Big Smash'" is in Biggekerke een ta feltennisclub opgericht. De heer J. R. v. Oordt treedt op als voorzitter, ter wijl de heren J. Kleinepier, F. v. d. Heide, K. de Buck en C. Schreyenberg deel uitmaken van het bestuur. De vijftien leden tellende club houdt iedere vrijdag clubavond in het arbeiders kamp. Het ligt in de bedoeling na de oefenperiode in te schrijven voor de competitie. „Vader, het beste paard van stal" MIDDELBURG De Christelijke Film- actie Middelburg en Omstreken vertoont op dinsdag 9 februari a.s. in de Schouw burg de film Vader, het beste paard van stal" naar het boek van Hans Nick- lisch, vertaald door Godfried Bomans. Met het amusante beeld van de in zijn doen en laten nog jeugdige professor Kelder, die 's morgens met zijn kinde ren in looppas zijn rondje doet, alvo rens over te gaan tot de dagelijkse be slommeringen, zet deze film de toeschou wer midden in een brokje sprankelend gezinsleven. De voorstelling begint om acht uur. TUIN/BOUWBOND HIELD JAARVERGADERING TERNEUZEN. De kring Zeeland van de tuinbouwbond heeft in Des Pays Bas haar jaarvergadering gehouden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. de Milliano uit Oostburg herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. de Rijk te Oudelande. In de vergadering kwamen o.m. ter sprake de vergunningen voor kleinfruit en groentetelers langs de Belgische grens. Er werd gehoopt op een soepele behan- delang van de aanvragen. Voorts werd de telers aangeraden de vakscholen te bezoeken. Oliebollen voor bejaarden WEMELDINGE. Op 12 februari a.s- hoopt de afdeling Wemeldinge van de bond voor ouden van dagen haar tienjarig bestaan feestelijk te herden ken. In verband hiermee zal er op zater dag 6 februari a.s. een oliebollendag worden georganiseerd, zodat de inwo ners van Wemeldinge mee kunnen hel pen om de herdenkingsdag te doen sla gen door zoveel mogelijk oliebollen te kopen. Rijnberg, die „Rillandia" na de tweede Wedstrijd tussen O.D.I en „De Denkers SINT-MAARTENSDIJK. De dam verenigingen „O.D.I." uit Sint Maar tensdijk en „De Denkers" uit Stave- nisse speelden in het verenigingsge bouw een wedstrijd. Daar de heer A. Stoutjesdijk uit Stavenisse ziek was, speelde de heer A. Walrecht uit Sint Maartensdijk voor „De Denkers". De uitslagen waren: A. WalrechtC. Men- here 0—2; J. van OeverenJ. W. van Houdt 02; A. J. van OeverenJ. P. v. d. Reest 0—2; G. de RijkeG. Lind- hout 11; J. VermaasJ. Quist 20; H. PriemH. Duine 2—0; J. J. Bos loperL. Heijboer 20; A. Moerland P. Knuist 2—0; J. van DijkeA. Pol derman 02; A. van HaaftenL. Bos 20; W. VermaasA. Knuist 02. Het hoofdbestuur van de Nat. Chris ten Onderofficierenvereniging, de NCOOV, heeft opnieuw contact opgeno men met Duitse Evangelische Onderof ficieren. Vier leden van de Nederlandse vereniging namen deel aan een bezin- ningssamenkomst in Hofgeismar nabij Kassei. Pfarrer W. von Knebel leidde de samenkomst. Er werd in de Bijbel gestudeerd en men zag gezamenlijk films. Het is begrijpelijk, dast vooral in de kringen van de Ned. Christelijke Bond van Overheidspersoneel het doen en la ten van de regering ten aanzien van de salarissen van de ambtenaren nauwkeu rig wordt gadegeslagen. Voorzitter J. ten Heuvelhof van de NCBO heeft in een artikel „Verantwoord beleid" uit voerig toegelicht, waarom het hoofdbe stuur akkoord is gegaan met de rege ling, die de regering voorstelde. ,,Men kan thans" zo schrijft hij „een. voor schot krijgen en het zou onjuist zijn ge weest deze uitkering van de hand te wijzen, omdat wij niet voldoende ver trouwen in deze regering zouden hebben. "Wij hebben geen reden eraan te twijfe len, dat de regering fatsoenlijk de gege ven belofte zal nakomen. Bij de vast stelling van de definitieve voorstellen zijn wij op onze qui vive om te berei ken wat de Bond zich gesteld heeft". Tot de redactieleden van het orgaan van de NCBO zijn benoemd de heren J. ten Heuvelhof, B. L. de Jong en W. Wieringa. Voorts nam het hoofdbestuur afscheid van de heer J. Schouten, die de dienst van de Bond ging verlaten als gevolg van een benoeming bij het CNV. Woensdag 16 maart zal de groep Volksgezondheid van de NCBO in het Groothandelsgebouw te Rotterdam in een landelijke vergadering bijeenkomen. De heer J. A. Valk, economisch direc teur van de Provinciale Ziekenhuizen in Noordholland zal spreken over „Modern personeelsbeleid op het terrein van de volksgezondheid" De groepsraad van de PTT van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel heeft nogal wat wijzigingen ondergaan. Er werd een nieuwe voorzitter gekozen, namelijk de heer K. Hofman. De heer H. Brinkman werd benoemd tot secreta ris. De heer J. Dijksman werd ten slotte benoemd tot lid van de groepsraad. Het bestuur besloot voorts begin juni een algemene landelijke vergadering te houden. De plaats en de juiste datum zullen nog nader worden onderzocht. De Ned. Bond van Protestants-Chris telijke beroepsgoederenvervoerders heeft bij de bestuursverkiezingen de voorzit ter, mr. dr. E. P. Verkerk bij accla matie herkozen. De bestuursleden W. Dijkstra, G. J. de Jong, L. D. v, d, Berg en P. de Vrij keerden eveneens op hun zetels terug. Voor de eerste maal namen zitting in het bestuur de heren H. Postma en W. Hamstra. De Christelijke Middenstandsbond heeft met een zekere instemming; de nieuwe middenstandsnota van de staats secretaris dr. G. M. J. Veldkamp ont vangen, al verheelt men niet, dat de in houd wat teleurstellend is, omdat ze geen nieuws bevat, een soort voort gang snota" is van de nota van 1954. Maar zo vraagt deze Bond zich af: de nota heeft waarde als documentatie materiaal, wij vragen echter een mid- denstandsbeleid. De Ned. Chr. Beambtenbond worstelt met enkele problemen. Men wil worden de bond voor de werknemers in de han del, het bank- en verzekeringswezen, de administratieve kantoren en de vrije be roepen. Dat levert nog wat moeilijkhe den op en daarom is besloten geen leden meer over te schrijven naar andere or ganisaties, alvorens overeenstemming is bereikt over de terreinen, die onze bond in zijn nieuwe vorm krijgt te beheren. Evenmin wil men overschrijvingen ver richten alvorens de christelijke vakbe weging garanties geeft, dat de bond fi nancieel gezond blijft. Het zal echter wel lang duren voor men. volledig over eenstemming over deze materie bereikt. De Bond van Verenigingen voor Christelijk Nijverheidsonderwijs-is nogal ontstemd overlÜe gang van zaken bij het Georganiseerd Overleg. De Bond is bij dit overleg niet betrokken, maar stelt zich op het standpunt, dat de schoolbe sturen werkgevers zijn in de ware zin van het woord. Weliswaar subsidieert het rijk, maar ten slotte zijn het de be sturen, die aanstellen en ontslaan. Sa- mensprekingen met de staatssecretaris van Onderwijs hebben nog niet tot het gewenste resultaat geleid. De Bond wacht thans af wat het resultaat zal zijn van de in de Tweede Kamer over dit onderwerp gevoerde discussie. SOUBURG. In de stampvolle zaal van Rehc' fh heeft de filmdienst van het C.N.V. gisteravond de film „Echo der bergen" vertoond. Naar wij verne men zien velen in Souburg zelfs uit naar een hervertoning omdat men geen plaats- kaarten had weten te krijgen. In de mid daguren was eveneens voor een stamp volle zaal de kinderfilm „Kalle leeft in spanning" vertoond. RILLAND-B ATHGeb.: Rudolf Mari- nus, z. v. Tjeerd de Jong en Grietje Dirk- sen; Pieter z. v. C. Rutijn en J. v. d. Wek ken; Cornells Wilhelmus Maria, z. v. Se- bastianus Helena Musters en Petronella Cor nelia Stander; Yvonne d. v. R. Waarden burg en J. M. T. Verhoeve: Cornelis Johan nes. z. v. W. Heerschap en C. v. Doorn; Theresia Jones, d. v. P. J. v. Onselen en C. Kraft; Geh.: Albert de Geus. 24 jr.. te door i, van Wallenburfl aan öe oude zangwijze. „Niet goed, overzingen!" schreeuwde Buddingh er doorheen. Toen de voorzanger weigerde zijn werk langer te doen, pakte hij een voor stander van de nieuwe methode beet en bracht hem naar het voorlezersbankje om 'het werk over te nemen. Velen verlieten de kerk, „de bende van Korach, Dathan en Abiram", vol gens Buddingh. Hij stond nergens voor. Zo zag hij eens een wat al te opgedirkt meisje on der zijn gehoor. Hij klom van de preek stoel af, breidde zijn handen over 'haar hoofd en bad God dat Hij haar de kracht mocht geven „die drekgoden voor de mollen en vleermuizen te wer pen." Geen wonder dat de mensen soms wel wat onrustig in de kerk zaten. Ver onderstel dat de dominee midden in de preek naar je toekomt om je op een of andere zonde te wijzen! Of dat/hij je naam noemt, zoals met de vrouw ge beurd was die hem tot echtgenoot wil de hebben en met de vrouw van bak ker De Jt, Een and nieuwigheid was de we kelijkse viering van het H. Avondmaal, zoals hij dat in Engeland gezien had. Daardoor vervreemdden zich velen van hem, maar zijn ware vrienden sloten zich des te inniger bij hem aan. Maar de meeste volgelingen verloor De conflicten in zijn gemeente waar over ik in het vorige artikel iets ver teld heb, waren niet de laatste. Ds. Buddingh hield er zulke eigenaardige manieren op na en was bovendien zo koppig en dwars dat veel trouwe ge meenteleden hem verlieten. De groot ste scheuring ontstond tengevolge van de afwijking van de leer. Toen bleef hij met een klein groepje over, en dit groepje is de oorsprong van de "rije Evangelische Gemeente te Goes. Zijn preken waren zeer eenvoudig, meer een improvisatie dan een precies- ingedeelde preek. Toch moesten geleer den zowel als eenvoudigen naar hem luisteren en velen gingen niet ongeze gend naar huis. Zag hij iemand in de kerk tegen wie hij iets had, dan kon hij niet preken Ziedend van toorn kwam hij van de preekstoel af en liep maar heen en weer zonder iets te zeggen. De mensen vonden dat zelfs nog stichtelijk ook. „Dominee heeft de Geest niet," fluis terden zij elkaar toe. En het gebeurde nogal eens dat hij „geen opening". „geen licht" had en dan stil zat Ie luisteren naar het preeklezen van een ouderling. In zijn eerste gemeente Big gekerke was het ook al zo geweest. Als hij aan ..geestelijke verlatingen" leed hij omstreeks 1860. In zijn innerlijk lt- kon hij niet optreden en zat als een j ven had zich een grote verandering vol- verslagene inde kerk, terwijl ouderling trokken. Hij ging ook anders preken. Wijnand een preek las uit Comrie of Tot nu toe had hij altijd zeer dogma- Smytegelt. Eens preekte hij daar zelfs tisch en zonder voorbehoud de absolute in geen zes weken. predestinatieleer gepreekt. De deur der Soms was er vólgens zijn men-' genade werd slechts op een klein kier- ..een ban in het leger". Dan kon tje geopend en met zware termen werd beslist niet preken. Eerst moest de ba., de verdoemelijkheid van de zondaar er uit. Dan wierp hij zijn preekmantel over de preekstoel en liet de gordijnen voor de ramen dicht doen: de kerk moest in de rouw. De ban werd we. eenzijdig op de voorgrond gesteld. Nu werd het anders. Hij bracht een ruim en blij evangelie en helde over naar de algemene verzoeningsleer. gebeden of weggezongen. De gemeente Hij had het vaak zeer moeilijk met i' l 1. L ..t -lifinlirralf '/tin i-oean/1 Ael t nn nn Het hij zingen tot ze geen stem meer hadden. Was de ban weg dan kon hij dierbaar preken en vloeiden de woor den uit zijn mond. Als er slecht gezongen werd, moest men de psalmen soms drie-, viermaal overdoen. Als jullie niet goed zingen, kan ik niet goed „preken", zei hij. Dat overzingen kwam geregeld voor toen hij het ineens in zijn hoofd kreeg de psalmen (van Datheenl op hele en hal ve noten te laten zingen, rhytmisch noemt men dat tegenwoordig. Die schrapjes aan de noten stonden er toch niet voor niemendal! Het was te verwachten dat het psalmgezang een 's-Gravemoer en Maatje de Bruijn, 23 'jaar. janboel werd. Een groot deel hield zich Van een medewerker AMSTERDAM. Het komt zelden voor dat de generaal van het Leger des Hells persoonlijk territoriale comman danten installeert. Maar op 11 februari is dat het geval: in de grote zaal van het Amsterdamse Ivrasnapolsky leidt generaal Wilfred Kitching dan kolonel W. F. Palstra tot zijn nieuwe werk in. indië. Hij heeft daar met zijn echtge- TT note veldwerk gedaan en was later aan Hoewel er officieel geen enkele aan-|jie^ nationale hoofdkwartier te Bandoeng wijzing voor bestaat, hoopt men m Le- verbonden gerkringen dat de komst van de gene-1 Na de oorlogsjaren die hij in Japanse raai tevens een bevordering voor de "kampen doorbracht, kwam hij naar Ne- n A A v— 1c 1 er v Ir Vs at, .4 r rr AP: iv.r „r heer Palstra inhoudt: vorige com mandanten van het Nederlandse terri toria hadden de hogere rangen van commissioner of lieutenant-commissio- RILLANDVERZORGDE ZEVENTIG JAAR LANG: Rilland-Bath De Muziekvereniging „Rilland'" bestaat zeventig jaar! Zeven tig jaar achtereen heeft dit korps zijn vrolijke klanken op talrijke festiviteiten laten horen. Zeventig jaar „Rilland"; dat betekent zeventig 'jaar muziek! De muziekvereniging „Rilland" werd in 1890 opgericht. Het aantal muzikanten dat lid van dit korps werd, was toen nog klein. De directeur in die dagen was de heer K. Koets; als voorzitter fungeerde de heer Minnaards. Grote bloei Na de eerste wereldoorlog, waarin de ook om deel te gaan nemen aan con coursen. Steeds meer successen boekte het korps en kwalificeerde men de uitgevoerde op drachten met „uitmuntend". Harde klappen zichzelf. Zijn veranderlijkheid en on evenwichtigheid kwamen meermalen duidelijk aan liet licht. Nu eens zei hij tot zijn vrienden: ,,Bidt toch voor mij, dat ik niet van 't ene uiterste in het andere val." Maar d,e volgende zondag klonk het koud en hard van zijn lip pen: „Wie het niet aanstaat dat ik zo preek, die moet maar vertrekken." En velen vertrokken. Vooral toen hij de vaste bodem van Gods woord kwijt raakte. Hij verwierp de goddelijke Drieëenheid en had scher pe kritiek op de Catechismus, die hij een onvolledig boekje vol gebreken noemde. Zijn bezwaren waren meer te gen de theologische termen en uitdruk kingen gericht dan tegen de zaak zelf. Dr. Gunning, die een dik boek over hem geschreven heeft (zijn eerste plaats was Wiihelminadorp bij Goes), zegt het zo: De dwalingen zitten meer in zijn hoofd dan in zijn hart. Tot zijn dood toe heeft Buddingh niet anders gepre dikt dan het evangelie van Jezus Chris tus en zondag 1 van de door hem ver achte Heidelberg&e Catechismus bleef zijn persoonlijke geloofsbelijdenis. Van ds. Buddingh zijn ook heel mooie en goede dirfgen te vertellen. Hij was een man des gebeds en veel verrassen de gebedsverhoringen zijn uit zijn leven bekend. Eens was hij bij een arm ge zin op huisbezoek. Er waren stoelen te weinig en die er in de kamer stonden waren zo slecht dat ze niet „bezeten" konden worden. ..Here, die mensen hier hebben een stoel of wat nodig, wilt Gij die hun ge ven?" bad hij. Enkele ogenblikken la ter kwam er een stoelmatter vragen of er ook stoelen te behandelen waren. Toen hij met bakker De Jonge in de gevangenis te Middelburg zat, verdwe nen op zijn gebed de wandluizen uit zijn cel. Bij verflauwing in het gebed zagen zij er weer lopen. Als hij in schuren optrad, zoals in de r*> 3 4. j I eerste jaren na de Afscheiding nogal Als opvolger van kol. Palstra is in de eens „eJbellrde> werdcn op 7,ifns gebed kakelende kippen of loeiende koeien stil. ner (de Engelse rangaanduidingen worden soms letterlijk, soms helemaal niet .vertaald). Kolonj^l Palstra is 53 jaar. Hij is een „kincf van het Leger"; zijn ouders wa ren officieren. Toen hij zestien was Werd zijn vader, divisie-officier op Cele bes. In 1925 kreeg de jonge Palstra zijn eerste aanstelling als officier in Ned. derland. waar hem de leiding van de William Bootnkweekschool werd opge dragen. Tot -het vertrek van comman dant Ahlberg was hij chef-secretaris van het Nederlandse territorie. Hij is de tweede Nederlander die hier te lande commandant is. functie van chef-secretaris benoemd lt.- kolonel F. Holland, die ondanks zijn naam van Britse afkomst is. Hij werk te als korpsofficier in Engeland en in Schotland, werd in 1930 overgeplaatst naar IJsland waar hij later „tweede in bevel" werd. voerde in Groot-Britannië het bevel over grote korpsen en divi sies en werd in 1958 chef-secretaris van het Leger in Schotland. Lt.-kolonel Hol land wordt in dezelfde samenkomst op 11 februari aan het Nederlandse terri torie voorgesteld. Studentenconferentie C.H.L Na de start in Utrecht en de voortzet ting in Delft, zal nu de 3de christelijk- historische studenten-conferentie te Am- Een tweede oorlog kwam en weer j sterdam worden gehouden. Dit gebeurt vereniging het verre van gemakkelijkI kreeg Rilland harde klappen te ver- a.s. zaterdag in de Agnietenkapel aan de had, omdat veie leden hun woonplaats duren. Het was in die tijd bijzonder Oude Zijds Voorburgwal 231, moesten verlaten, maakte het korps direct na de oorlog een periode van grote bloei door. Het ledental steeg aanmerkelijk en het was in die dagen vooral de heer J. Krijns, die zich voor „Rilland" bijzonder ver dienstelijk maakte. Onder zijn deskundige leiding groeide het corps al spoedig tot één der T>este korpsen van geheel de om geving uit en spoedig besloot men dan Gevonden voorwerpen VLISSINGEN Op het politiebureau zijp inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: diverse rijwielen, autosteps, handschoenen, sleu tels, gouden kinderring, zilveren medail le, witte wollen das, tabakspijp, groene herenregenjas, shawl, standaard van fo totoestel. wit kindertasje, driewielig kin derfietsje, linker rubberlaars, wit hand pompje, vijf oude autobinnenbanden, blauwe ceintuur, rode etui met ballpoint, poes, geelzwarte shawl, zwarte hond en 43 schriften. ENTREE VLISSINGEN NADERT VOLTOOIING VLISSINGEN De eertijds uit stedebouwkund'ig oogpunt weinig fraaie indruk die elke vreemdeling bij het binnenkomen van Vlissingen te verwerken kreeg, behoort grotendeelt tot het verleden. Met het gereedko men van de laatste vier wonin gen uit een bouwplan van 117 ten behoeve van het Pensioenfonds week- en uurloon Personeel K.M.S., is nu de Paul Kruger- straat van de Keersluisbrug tot het kruispunt Bloemenlaan om zoomd door moderne flats. Het eerste gedeelte van het bouw plan kwam in 1958 gereed waarna be gonnen werd met de resterende serie, die in de loop van 1959 opgeleverd wer den. Aannemer B. Stegink droeg gister morgen tijdens een korte plechtigheid het resterende viertal over aan ir. N. van Ginkel, in kwaliteit van voorzitter van het pensioenfonds van de Kon. Mij. „De Schelde". Het talrijke gezelschap waaronder bur gemeester mr. B. Kolff, de wethouders Ch. J. Gillissen Versc'hage en W. Pop pe. de heer J. Moll, directeur van Ge meentewerken en de heer Van Glerum, hoofdingenieur voor de wederopbouw in Zeeland, bezichtigde hierna de woningen die naast een woonkamer en een keu ken beschikken over drie slaapkamers en een douchecel terwijl in de ruime kelder voor elke huurder een opberg plaats gereserveerd is. Later op de mor gen verzamelden zich bestuur eit geno digden in het ..Scheldekwantier" waar- verschillende sprekers het woartj voer den. Ir. N. van Ginkel dankte namens het Pensioenfonds het architectenbureau Jobse en aannemer Christiansen voor de vlotte uitvoering en prima afwerking van het bouwplan. Burgemeester Kolff uitte zijn tevreden heid over de grote verbetering welke het gereedkomen van deze moderne woningen voor de entrée van Vlissingen vormt. Hij merkte op dat enkele jaren geleden dit gedeelte van de Paul Kru- gerstraat nog geheel uit noodwoningen bestond.... Architect J Jobse overhandigde de heer D. Romijn, hoofdopzichter van het Pensioenfonds, een boek over architec tuur als blijk van dank voor de pretti ge samenwerking tijdens de bouw. De heer Van Ginkel bedankte ten slotte de verschillende sprekers waarna het gezel schap nog enige tijd bijeen bleef. moeilijk om te repeteren. Men ge bruikte voor de repetitieavond de muziektent, omdat er nu eenmaal voor deze gelegenheid geen zaal beschik baar gesteld werd. De muzikanten kwamen in die dagen niet alleen met hun zware instrumenten aansjouwen maar ook met grote planken, die moesten dienen om de muziekminnen- den in deze open ruimte tegen de kou te beschermen. Met man en nacht spijkerde men voordat de repetitie be gon de open gaten dan met planken dicht. Na de oorlog was het leed al weer gauw vergeten en enthousiast begon ..Rilland" opnieuw. Het hoogtepunt in de na-oorlogse periode vormde de dertigste april 1959, toen „Rilland" voor het eerst in nieuwe uniformen naar buiteh trad. Bijzonder verdienstelijk hebben zich in de- afgelopen jaren gemaakt de heren J. Rijnberg, directeur. J. Koppejan, voorzit- zitter, J. van Gorsel, secretaris en J. Pol derman, penningmeester. FEESTAVOND RILLAND-BATH, In een schitte rend versierde zaal met rechts hel vaan- del en links de vlag van de drumband vierde jubilerend ..Rilland" haar ze ventigjarig bestaan. De voorzitter va» het jubilerende muziekgezelschap, de hef J Koppejan, sprak een openmes- woord waarin hij het feestprogramma bekend maakte en heette tevens het oud ste erelid, de heer Blok, welkom. De heren Burger, De Toonder en Nagelker- ke werden als afgevaardigden van de Zeeuwse Bond voor Fanfare- en Harmo niegezelschappen welkom geheten. De heer Koppejan sprak tevens in harte lijke bewoordingen over de directeur J Rijnberg, die „Rilland" na de tweede wereldoorlog tot de sport van uitmun tendheid bracht. De muziekvereniging die met de drumband en de signaalafde ling een prachtig gezelschap voor het dorp is, bracht na een hartelijke toe spraak van de heer Burger een viertal speciaal ingestudeerde nummers ten ge hore. Het „Fakosters"-cabaret presen teerde daarna nog op aardige wijze de revue Van de hak op de tak. Op 5 fe bruari wordt de tweede feestavond ge houden. Het centrale thema is: „Christelijk- Sociale Politiek". In de morgenvergade ring zal prof. dr. J. E. Andriessen te Amsterdam daarvan een economische benadering geven, 's Middags spreekt dan prof. dr. P. A. van Stempvoort te Groningen over: „Fundering van Chris telijke Politiek, een theologische bena dering. Onder voorzitterschap van prof. dr. G. C. van Niftrik te Amsterdam zal een forum de gerezen vragen beantwoor den. Naast de beide sprekers hebben daarin nog zitting de Tweede Kamerle den F. H. van de Wetering en H. Kik- Om aan geld te komen werden er in de gemeente van ds. Buddingh geregeld bidstonden gehouden. Daarbij gingen niet alleen de harten, maar ook de beur zen van de mensen open. Zo kon men een Christelijke school stichten zonder een cent schuld. Als hoofdonderwijzer werd benoemd de heer Bloemendal, tot nu toe werkzaam bij het openbaar on derwijs. Een bepaald salaris kon men hem niet garanderen, hij moest het maar met God wagen. En het heeft ■hem aan niets ontbroken, hij had het volstrekt niet minder dan vroeger. Nu begon men, te denken aan de zorg voor weduwen en wezen. Op de Westwai had men een stuk land met een huisje gekocht, maar de bewoners wilden het huis niet verlaten, het was een' Ra- ehabshuis. een huis van ontucht. Zon der dreiging of dwang, alleen door aan houdend bidden, verlieten ze het na vier maanden geheel vrijwillig. Ds. Buddingh was ook erg milddadig. Gierigheid was zijn grootste vijand. Hij gaf veel weg en had dan ook meestal geen geld bij zich. Toen hij eens met een nogal gierige ouderling liep. kwam een bedelaar op hen af en vroeg om een aalmoes. Buddingh had geen beurs bij zich of deed alsof, maar vroeg die van zijn ouderling. Hij haalde er geen geldstuk uit, maar schudde hem hele maal leeg* in de pet van de verbaasde bedelaar. Kon hij zelf niet geven dan wist hij anderen te bewegen in de zak te tas ten. Een arme weduwe moest met haar i kinderen van de opbrengst van twee kert. Aan deze conferentie zijn voor belang- koeien leven. Op ee"n morgen vond ze stellende studenten geen kosten verbom, er een dood in de stal liggen. Wenend den. Desgewenst kunnen zelfs de reis- kwam ze bij Buddingh haar nood kla- kosten boven 7 vergoed worden. Aan- vang: 10.30 uur SINT-MAARTENSDIJK. In de jaarvergadering van de zangvereniging „De Lofstem" is in beginsel besloten op het zangconcours uit te komen in de ere-afdeling. Dit concours wordt waarschijnlijk in Goes en Middelburg gehouden- In verband met het concours werden de leden opgewekt de repeti ties regelmatig te bezoeken. De heer J. de Bruin, bestuurslid, en de heer Th. M. Hartog, voorzitter, werden her kozen. De heer P. M. Bazen neemt ook dit jaar het bodeschap waar. WINTERVERGADERING VAN C.B.T.B. AXEL - Dc C.B.T.B., afdeling Oost Zeeuw.s-Vlaanderen heeft haar tweede wintervergadering gehouden onder lei ding van de heer P. v. Hoeve. Er werd door de heer Jac. Dieleman een cause rie gehouden over het werk van het land. bouwschap in het district. Vervolgens sprak de heer Marinussen over het ont- werp-wet op de inkomstenbelasting. Uit de vele vragen die over dit ontwerp wer den gesteld bleek hoezeer de spreker de toehoorders had geboeid. gen. Hij had op dat ogenblik geen geld om haar te helpen. „Maar de Here zal wel helpen." 's Middags ging hij naar een rijke boer even buiten Goes, een van zijn ouderlingen. „Broeder, ik heb gehoord dat je zul ke mooie koeien hebt. Mag ik ze eens zien?" „Zeker dominee, ga maar mee naar de schuur. „Wat 'n mooie koeien heeft God je toch gegeven, broeder." zegt Buddingh. „Inderdaad dominee, allemaal gena degaven Gods." „Welnu, als je daar zo van overtuigd bent, kun je gemakkelijk een van je koeien bij weduwe x. brengen, die van morgen een koe dood had." Do boer trok een bedenkelijk gezicht. „Ik kan toch niet alles weggeven!" „Dan moet je ze maar houden, ik heb mijn boodschap gedaan," Er werd nog even gepraat, ButUingh bad met de boer, ook voor hem, zijn gezin en zijn koeien en ging naar huis terug. Twee dagen later kwam de boer hem al vroeg opzoeken met de woorden: „Ik heb de koe bij de weduwe gebracht, dominee." „Zo, heeft God je hart gewillig ge maakt?" „Ja dominee, maar langs een harde weg. Gisteren lag een koe dood in mijn stal en nu heb ik van de levende de beste maar bij haar gebracht," In sommige kringen in Zeeland is de invloed van Buddingh nog merkbaa;. Daarbij denk ik aan zijn liefde voor de psalmen van Datheen en zijn afkeer van vaccinatie en assurantie.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4