KOLLEGES LIETEN ZICH VOORLICHTEN OVER ZWEMINRICHTINGEN Zierikzeeënaar stal accu uil dragline De Banier van de Koning Praten en handwerken kan wel tegelijk Schipperszoon verdronk voor de ogen van zijn vader Grote schade aan Belgisch schip Vrijdag 5 februari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Besprekingen Middelburg-Vlissingen Probleem overdekte nader in studie Zeeuwsch Dagblad Functies Voorlichtingsavond over gladiolenteelt Gestrand schip bij Bath vlotgesleept UITWISSELING SCHOLIEREN Kaderdagen CJBTB in Hedenesse Zeeuws geld POLITIERECHTER MIDDELBURG Ver. Rechtz. Hervormden vijfentwintig jaar PLATTELANDSVROUWEN BEWEZEN: Cul tu reel cent ruin in Waarde Groentetelersdag Duits schip ramde Belg op Westerschelde Vrije techniek C.J.M.V. VIERT JUBILEUM RACEFIETS Inleg bij Nutsspaarbank minder dan vorig jaar A.R. kiesvereniging Kamperland bijeen Jan Lemaire jr. herdacht Hans Henkemans treedt op in Concertzaal Causerie over Palestina V erkeerso vertreders voor kantongerecht Raad Rilland-Bath vergadert maandag Schip op zandplaat, hulp afgeslagen Ds J. van der Haar hield tijdrede Jaarvergadering van Onderling Hulpbetoon VLISSINGEN Na de door Middelburg en Vlissingen gelan ceerde „dubbelstad'-gedachte hebben de gemeentebesturen van beide plaatsen de gewoonte re gelmatig bijeen te komen om met elkaar van gedachten te wisse len over vraagstukken die de twee Zeeuwse steden gezamen lijk aangaan, in het bijzonder op het gebied van de planning. Tot dusver hadden de besprekingen een zuiver oriënterend karakter, ofschoon reeds contacten werden gelegd met instanties, die even tueel de gemeentebesturen op be- Protestants-Christelijk TT et IS in tal van verenigingen in Zeeland gebruikelijk in de eerste maanden van het jaar een jaarver gadering te houden. Een van de agen dapunten is dan in de regel: verkie zing bestuursleden. Dit is een belangrijke zaak, tenmin ste bij een groot aantal verenigingen. Bij verenigingen, die eigenlijk over bodig zijn, maar nog steeds uit sleur in stand worden gehouden, heeft een bestuursverkiezing ook weinig te be tekenen. Er zijn veel belangrijke verenigin gen in ons gewest. Wat ziet men nu echter vaak? Dit: dat in diverse dorpen en steden bestuursfuncties in een vrij groot aan tal verenigingen door dezelfde mensen worden bekleed. De voorzitter van de afdeling van de Z.L.M. of de C.B.T.B. is tevens voor zitter van het schoolbestuur, voorzit ter van de bouwcommissie voor de kleuterschool, penningmeester van het burgerlijk armbestuur, bestuurslid van de muziekvereniging, voorzitteT van de kiesvereniging, penningmees ter van het Oranjecomité enz. Bovendien is dan de goede man nog| lid van de gemeenteraad soms zelfs nog wethouder en ouderling of prr- tident-kerk voogd. Die man is te beklagen. Zijn gezin heeft redenen om te jam meren. Wij zullen deze semie-beroepsbe- stuurders geen verwijt maken. Dikwijls krijgen deze mensen tegen wil en dank velerlei functies op de schouders gelegd. Zij willen keer op keer bedanken voor de eer, doch ster ke aandrang van de leden der vereni gingen en organisaties heeft da" tot gevolg dat de man besluit „b»t nog maar een jaar te doen". Voor enkele van deze mensen is het inderdaad mogeüik een groot aantal bestuursfuncties te vervullen. Dat zijn dan ook beslist mannen met singuliere gaven. Anderen echter kunnen de last niet torsen en betekenen weinig in diverse van de door hen beklede functies, ter wijl er ook zijn, die te vergelijken zijn met kaarsen, die aan twee kanten branden. In deze maanden houden tal van I verenigingen een jaarvergadering met CADZAN'D. Met een causerie van bestuursverkiezing. Weer zullen er de heer A. de Koeyer over het onder- aftredende bestuursleden ziin. die De- werp: „Het aocl van jeugdwerk en de nositie der christelijke a er ar Iers leefd doch vriendelijk vragen met zjjn gisleren de kaderdagen van de voor een herverkiezing in aanmerking c.J.B.T.B. in Zeeland, ditmaal in het te mogen komen. Alvorens deze man- vormingscentrum „Hedenesse", inge- nen te pressen zich toch weer her- het openingswoord van de voorzit. kiesbaar te stellen is het van belang ,er der c.J.B.T.B. de heer P. S. Dek- zich eerst eens af te vragen of het j ker kwam direct de heer De Koeyer misschien een vorm van naastenliefde aan bet woord. Hij merkte op. dat i*. A** iocto« f,. -vtjawinioTv 5 het jeugdwerk zjch moet aanpassen bij is om de lasten te verdelen jde-bestlande toestanden en. mogelijkije- Wn geloven dat men dan bovendien j den. Er dient evenwel een theoretisch op den duur zal ontdekken, dat het ideaal te 2ijn. De heer De Koeyer was verenigingsleven in het algemeen bK v,an mening, dat het jeugdwerk intefr; verdeling van bestuursfuncties overj™^ ST. MAARTENSDIJK. De vereni ging tot bevordering van de teelt van intensieve gewassen hield een contact avond waarin de heer Poosterveen> di recteur van de Coöp. Bloembollenveiling H.B.G. te Lisse een lezing hield. De heer Poosterveen zei onder meer dat de teelt van gladiolen niet beschouwd moet worden als bijzaak, want er is een grondige kennis voor nodig. Alleen bij een intensieve beoefening kan men goede resultaten verwachten. Het jaar 1959 was volgens spreker abnormaal geweest, omdat vooral het eiland Tho- len veel te lijden had van de grote droogte. De heer J. Oostdam, hoofdver tegenwoordiger van het in- en verkoop bureau H.B.G.merkte op, dat een goed assortiment een eerste vereiste is. Te vens zei hij dat de knollen moeten wor den behandeld als eieren. paald terrein van advies moeten dienen. VLISSINGEN Zowel het Engelse s.s. ..Filleigh" als het Belgische m.s. „Santiago", die woensdagavond bij Bath op de Westerschelde met elkaar in aanvaring kwamen en daarna aan de grond liepen zijn in de loop van donderdag weer vlotgebracht. In de vroege morgen ging de bemanning van de „Santiago", die de avond daarvoor het zinkende schip verlaten had. weer aan boord. Met vereende krachten wist men het grote lek ter hoogte van de machinekamer provisorisch te dichten. Na door enkele sleepboten vlotgebracht te zijn. werd het schip, begeleid door een pompboot, naar Antwerpen ge sleept. Tezelfdertijd werd de „Filleigh" door vijf Belgische sleepboten vlotge- trokken. Hoewel het schip scheuren vertoonde aan de voorsteven, heeft de „Filleigh" zijn reis van Antwerpen Tijdens de laatste zeer recente ver gadering werden de mogelijkheden en moeilijkheden onderzocht met betrek king tot de stichting van een overdekt zwembad. De beide kolleges van burge- o meester en wethouders hadden daartoe j naar Rotterdam voortgezet, de heer J. A. C, Bierenbroodspot, di recteur van de N. V. Sportfondsen en een vooraanstaand man van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond, uitgenodigd eens zijn visie te komen geven over al les wat' de stichting van een overdekt zwembad met zich meebrengt. De heer Bierenbroodspot verklaarde zich ten volle bereid, reisde naar Zee land en gaf beide kolleges door mid del van dia's een uitgebreide voorlich ting over het grote aantal zweminrich tingen al dan niet gecombineerd met een open zwembad, die met medewerking van de N.V. Sportfond sen in Nederland werden aangelegd. In het bijzonder belichtte de heer Bie renbroodspot het momenteel in aan bouw zijnde Sportfondsenbad in Rotter dam-Zuid. Hij vertoonde een film, waar in het grote nut werd gedemonstreerd, dat een goed geoutilleerde, overdekte zweminrichting voor de volksgezondheid in het algemeen en voor de revalidatie van patiënten in het bijzonder kan heb ben. De gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen hebben het betoog van de heer Bierenbroodspot met grote aan dacht gevolgd. Zij zullen het probleem „een overdekte zweminrichting voor de dubbelstad" nader in studie nemen. ZIERIKZEE. Evenals voorgaande jaren zullen ook deze zomer weer uit wisselingen van scholieren uit Zierikzee en omgeving met het buitenland plaats vinden. Uit Saint Hilaire (Normandië) komt een groep kinderen voor veertien dagen naar Scnouwen-Duiveland en wel van woensdag 20 juli tot woensdag 3 augus tus. Daarnaast is een uitnodiging ontvan gen voor een groep Zierikzeese kinde ren om deze zomer naar Hatfield (bij Londen) te gaan. Omtrent aankomst en vertrekdata hiervan is nog niets be kend, maar getracht zal worden de beide uitwisselingen niet samen te laten vallen. De leeftijd der scholieren die hier voor in aanmerking komen ligt tussen 14 en 18 jaar. Voor de reis naar Hatfield genieten zij die verleden jaar een schoolkind uit Hatfield te logeren gehad hebben voor rang. De jongeren kunnen al tijd nog wel van de ouderen leren. MIDDELBURG. Op uitnodiging van de Z.V.U- gaf bet Nationaal Thea ter van België, „De Koninklijke Neder landse Schouwburg", een opvoering van Cos+a du Reis' „De Banier van de Koning' (Les etendards du roi) in de Schouwburg te Middelburg. In „De Banier van de Koning" behandelt de in Bolivia uit Franse ouders ge boren schrijver Costa du Reis het fijnzinnige thema van het ontstaande gewetensconflict bij de priester-arbei ders in Noord-Frankrijk, die door hun orde worden teruggeroepen op het mo ment dat hun experiment vruchten voor de kerk zal afwerpen. De Orde meent echter dat het experiment van de priester-fabrieksarbeider niet met de priesterlijke waardigheid strookt. Het werk van deze idealistische en hardwerkende priesters moet in het stuk, in zijn totaliteit naar voren ko men uit de twee priesters Jean Pierre Cramail en Luc. de Restores, (resp. Ray Verhaeghe en Roger Coorens) Noch uit hun uitspraken, noch uit de nevenfiguren Martine en Philippon wordt de omvang van de priesterar beid duidelijk. Martine (Tine Balder) is het gevallen maar bekeerde meisje 'pèh' daar ziet ze alleen maar naar uit. Haar weinig indrukwekkende uitingen' een zo groot mogelijk aantal personen "uit de veelheid van 'gedachten, die staan zo goed als met in relatie tot de Ihij naar voren bracht stippen wij nog1 handeling. De twee hoofdfiguren Cra- i i u - nvtrnl nvrlo Prr rwo o In+ovi 1#1*>7 rtin n z>7 iiL- in belangrijke mate gebaat is. 4 rivprtsntip GULDENS VOORDELIGER I aan, dat de organisaties niet zoveel be slag op het leven mogen leggen, dat ze de kerk als ievensmilieu benadelen. Ten slotte betoogde de heer De Koeyer, dat de C.B.T.B. en C.J.B.T.B. geen so ciaal milieu moe ven vormen als standsorganisatie, omdat dit de integra tie in het geheel benadeelt. In de middaguren werd een industrie en het demonstratiebedrijf in de B-aakman bezocht en in de avond uren maakten de aanwezigen kennis met Canada, over welk land. de heer L. Kodde het een en ander vertelde. BRUINISSE. De heer P. de ij Waal heeft, toen hij het erf ach- i. ter zijn woning in de Oudestraat jj omspitte koperen munten van p. voor de Franse revolutie, toen jj de provincie nog haar eigen geld muntte, gevonden. 3" MIDDELBURG. ,,Dit isi met een proeftijd van twee jaar, en geen kwajongensstreek meer",!®®'1 van f 200 of veertig dagen. zei de officier van Justitie, mr. yerdachte gaf toe onder invloed van J. L. Andreas tegen de achttien-1 Vlissingen naar Goes te zijn gereden. jarige draglinemachinist A. J. de: ren Jeweest! had® op u|wS9eSdfn B. uit Zierikzee die voor het Vlissingen iets gedronken, en bemerkte hekje van de Middelburgse poli-! °p„Jef "a"..®redTa dat hij niet goed J ii. meer kon rijden. In Goes besloot hn tierechter stond, verdacht van een hotel te zoeken en de auto aan dé het stelen van onderdelen uit een dragline. „Het is met deze diefstal als met het stelen van vee in een weide", ging de offi cier verder, „een in het land staande dragline is overgeleverd aan de eerlijkheid van de buurt". kant te zetten. Maar in de Lange Vorst- straat reed hij tegen de gevel van een pand. Hij werd in Goes ter ontnuchte- van zijn zoontje, en doordrenkt van ruwe uierkmansgeest en Marxisme (Martin van Zundert) doet pittige uit spraken die zijn vaak wat onbeholpen houding maskeren. Daartegenover is het beheerste en kundige spel van pa ter Guillaume Laboureur Jan Cam- mans) een verademing. Hij komt op last van de Orde de priesters naar Pa rijs terugroepen. De priesters zitten echter midden in hun werk dat ze niet in de steek willen laten nu ze er de eerste vruchten van kunnen gacin plukken. De Orde beschouwt het ech ter als een onwaardig experiment dal met politieke elementen wordt ver mengd. Na ellenlange scènes van zie-' lestrijddie gelukkig van tijd tot tijd door het verfrissende spel van Ger- maine Loosveldt als Madame Móreau worden doorbroken, gaat hoofdrolspe ler priester Cramail toch me\ pater Laboureur mee naar Parijs. Maar zelfs deze langverwachte aftocht en over gave is niet overtuigend. De vier taferelen werden voor een en hetzelfde décor gespeeld. Deze so bere en eenvoudige entourage miste echtereen zekere suggestieve werking niet. L>e regie berustte bij Maurits Balfoort. ZIERIKZEE In de Nieuwe Kerk is een herdenkingsdienst gehouden ter ge legenheid van het vijfentwintigjarig be staan van de Vereniging van Rechtzin nig Hervormden, welke dienst door een groot aantal belangstellenden werd bij gewoond. Na orgelspel door ds. C. Bezemer, en zang van het Reohtz. Hervormd Kerk koor sprak de heer Jonker een openings woord. Spreker herinnerde aan de tijd van 25 jaar geleden in de Herv. Ge meente van Zierikzee en aan het feit dat de oude kerkelijke kiesvereniging „Steunende op de Bijbel" toen werd veranderd in de Ver. van Rechtz. Her vormden. Naast herdenken moet er ech ter bezinnen zijn en vooral het jonge geslacht zal er zich bewust van moeten zijn wat men met het verkr-egene kan doen. De oprichter der vereniging ds. Joh. Gerritsen uit Rotterdam ihield een herdenkingsrede getiteld „In 't verleden Ugt het heden.." Hij besprak de vele veranderingen dia de afgelopen vijfentwintig jaar hebben plaatsgehad, zowel politiek- economisch als in het leven der kerk. Ook wees 'hij er nog op dat de ver eniging er één is van rechtzinnige her vormden, hetgeen o.m. inhoudt dat zij werkt voor geestelijke verdieping der gemeente. Dit zullen we echter daadwerkelijk doen als we ons laten leiden door Gods hand, aldus ds. Gerritsen. Voorts sprak ds. J. P. van Roon uit Ermelo (voor heen te Zierikzee) over het ÖüderiVêrp in het nu wat komen zal". Hij wees er op dat wij mensen van het heden een schakel vormen tussen het voorgeslacht en het nageslacht. mail en de R'.tores laten wel duidelijk zien dat er in hun geweten storm rond waart door veel stemverheffing en i houdingen en gebaren van vertwijfe ling en moedeloosheid. Aanvaardbare] priesters zijn het echter nauwelijks. Philippon, geschokt door het verlies WAARDE. Naar wij vernemen zijn de plannen om te komen tot een cultureel centrum in de gemeente Waar de In een vergevorderd stadium. De plannen zijn klaar, het is alleen nog wachten op de goedkeuring. Wellicht zijn de woorden cultureel cen trum een wat te weids begrip voor de verbouwing van de oude school. Het ligt in de bedoeling, dat het schoolcom plex totaal verbouwd en gemoderniseerd wordt. Deze ruimte wordt als gymnas tieklokaal ingericht. Daarnaast wordt een lokaal gereserveerd voor de repe titie-avonden van de muziekvereniging en andere verenigingen. En dat is ten slotte toch cultuur. MIDDELBURG. Een aantal Wal- cherse groentetelers kwam gisteren in de cantine van het Middelburgse vei linggebouw om te luisteren naar cause rieën door deskundigen verbonden aan het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen. Ir. Ten Kate sprak over de mogelijkheid van beregenen met wa ter. dat wordt betrokken via de water leiding. Een bijzonder voordeel bij dit water is dat men zich geen zorgen hoeft te maken over het zoutgehalte terwijl de kwaliteit goed is. Doch daar over het; algemeen met vrij geringe capaciteit wordt gewerkt is de druk nogal laag. De heer Ten Ca te ried zijn toehoor ders a-an. nu er behoefte bestaat aan ring ingesloten nadat een arts de bloed- j extra water omdat dit een meer op- ?r0eJ JJaf* genomen, en hjd Seconsta-j brengst geeft, zuinig met de vochtvoor- teerd dat de vertegenwoordiger ernstig 12ieni*g om te springen. onder invloed was. - GOES „Begin nooit met een knoop in de draad dames", klonk het gisteren in een van de zalen van de „Prins van Oranje", waar een veer tigtal dames zich, gewa pend met handwerkattri- buten in een kring had geschaard. Het advies werd gegeven door me vrouw C. J. M. van Male- Biersteker uit Gorssel, die de leiding had van een door de provinciale handwerkcommissie van de Bond van Plattelands vrouwen georganiseerde dag. Alle mogelijkheden van de edele borduurkunst werden onder de loupe genomen en de dames konden zich geheel uit leven in stik-, flanel-, kruis, maas-, koninginne en nog wat andere steken. Het was de eerste keer dat deze dag op betrekke lijk grote schaal kon wór den gehouden, omdat Zee land ten opzichte van de andere provincies nog steeds achterblijft op het gebied van handwerken. Wanneer echter met een- eenzelfde animo wordt voortgeborduurd is de achterstand spoedig weg gewerkt. Afgaande op de prestaties die gisteren werden getoond zal Zee land als „beginnertje" zeker goed voor de dag komen op de tentoonstel ling van handwerkstuk ken, die tijdens de voor jaarsvergadering van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen op 6 mei in Utrecht wordt gehouden. De werkstukken die hier getoond worden, zijn de bekroonde stukken in de provinciale wedstrijden. De opzët van de hand werkcommissie is om in de verschillende afdelingen van de bond handwerk- clubjes te stichten, die door de aanwijzingen van een „voorwerkster" het handwerk op hoger peil brengen. In de morgenuren werd de vrije techniek van het borduren besproken en beproefd. Met noeste ijver staken de dames de naald met zuiver-zijden draad in een grove lap en het re sultaat was een kleurig lapje, voorzien van kruis jes, streepjes en vier kantjes. 's Middags gaf mevrouw Van Male deskundig ad vies op meegebrachte werkstukken, die varieer den van schorten tot wand versieringen. In een schrift tekenden de dames de aan wijzingen op die hen op een schoolbord waren voorgeschild^-d. Met een kleine variatie op een overbekend thema staat wel vast, dat praten en handwerken wel dege lijk samen kan gaan, want terwijl er over allerhande dingen werd gekout, ver minderde de vaart in en de kwaliteit van het werk beslist niet. De handwerkcommissie voor Zeeland bestaat uit: mejuffrouw J. A. Olde- man te Middelburg, me vrouw J. Luteyn-van Cruyningen te Zuidzande, mevrouw M. Vogelaar-de Zeeuw uit Kruiningen en mevrouw J. Goemans-Van. Langeraad uit Zonnemaire. TERNEUZEN. Bij de viering van het vijfenzestigjarig bestaan van de C.J.M.V., in het jeugdgebouw ,,De Schaker gaf de voorzitter, de heer J. Koster een terugblik. Ds. Timmermaft was, samen met de toen nog jeugdige notaris G. Vos, de oprichter van de ver eniging. Hetwoord van ds. Timmer man: ,,Gy hebt een roeping te vervul len" geldt nog steeds aldus de heer Koster. In zijn historisch overzicht memoreer de hij ook de oprichting van de kna pen vereniging ,,Joas" op 26 februari 1891. welke thans nog een bloeiende afdeling is. Tussen knapen- en jonge- mannenvereniging werd in 1920 een jongelieden af deling ingelast, die in 1927 ophield te bestaan. Deze herrees echter weer in 1929 als ..Excelsior". De zondagschool Samuel" werd in 1933 opgeheven om samengesmolten te wor den met andere zondagscholen onder leiding van ds. Casemier. De C.J.M.V. toonde haar veelzijdigheid door nog een ontspanningsclub, padvindersgroep en de meisjesvereniging ,,Wees een zegen" te stichten. Elke zaterdagavond komt een jongensclub van 50 leden in Bethel bij een. Met trots mag het C.J.M.V. terug zien op de afgelopen jaren, wanneer het maar geschiede in de wetenschap dat God met ons is geweest. Na bijbellezing door de heer' A. Rijkse zong men geza menlijk gezang 136. De quiz en de opgevoerde toneel stukjes werden tot een feestelijk ge heel gesmeed door de accordeonmu- ziek van Marian van Hecke en Mar griet van Houte, terwijl ook de school- hand „The Gay Dogsmedewerking verleende. De regie van de geslaagde avond was in handen van de heer C. Koster. WEMELDINGE. Tussen de de'po- weggedaan". Op do racefiets zat name- langstelling valt waar te nemen voorl^jer, gg en gga v(m<j Eistermor- u.„t lijk geen verlichting. Verdachte kreeg groenteteelt in kassen. ur„-„.ij 1 de ene bekeuring na de andere, en De heer P. A. Spoelstra lichtte de; to®R Op VGstsrscllhld0 een aan- Alles kwam door de racefiets' Hierbij is het echter zaak bij bere gening op het groentebedrijf de juiste installatie te bedienen. In de middaguren sprak de heer J van Aggeien over de ontwikkeling op zei'het gebied van de kassenbouw. a. Een voor Zeeland actueel probleem j hem omdat in ons gewest een stijgende be- De jeugdige verdachte erkende samen met een vriend naar Ouwerkerk te zijn gegaan om uit een dragline onderde- negentienjarige wmkelbedieude J len weg te nemen. Het resultaat van de van A; ul,t, heb tocht was een accu die volgens de litierechter. mr. B. S. Sieperda enige honderden guldens kostte. - „stoorde zich" volgens de officier van teler ten slotte voor over d verwar-varing plaats die aan de 25-]arige Verdachte had aeDrobeerri rip acru od Justitie, „nergens aan". Op 17 septem-1 mingsproblemen in kassen. Hij kon - - - een radio te plaatsen Toen dat misf hcr van 1,et voriS .iaar reed hij door hierbij putten uit een internationale er- fukte^denzf de accu verkopen. Bü het donker over de rijksweg te St. Phi-'varing: ook in de V.S. bestuurde hij een vorige tocht had verdachte's vriend1 i,Ps'antlf en kreeg- met een lamp een i reeds een vetspuit uit de dragline weg- seinvan de rijkspolitie om te stoppen, genomen. Verdachte reed zijn reacnets snel j door. ..Ik was driftig" zei hij tegen „Hier besteelt de ene collega de an- ,d® politierechter. Zijn snelle manoeuvre dere". merkte de officier nog op. „het ,everde h®m ®en l10et® ,an 2j guIdcn is een gemene vorm van diefstal." Voor- conform de eis op. Louis H. Coster, van het Belgi sche motorschip „Emerence" het leven heeft gekost. al omdat het feit de laatste jaren op Schouwen en Dulveland reeds meerde re malen is voorgekomen, meende hij dat er een zware straf moest volgen. Hij vorderde een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, en een boete van vijftig gulden of tien dagen. De politierechter vonniste conform. Tegen de vertegenwoordiger H. A. J. die onder invloed achter het stuur ran zijn auto zat en in de Lange Vorst- straat, tegen de gevel van een pand op reed vorderde de officier van Justitie een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een week. De politierechter von niste met twee weken voorwaardelijk De Emerence, die een kleine 1000 ton meet, werd bij de aan- Ivaring zwaar beschadigd en is 1 VLISSINGEN. - Bij de Vlissingse d°?r de Ee]gische Nutsspaarbank is in januari aanzienlijk minder ingelegd dan in dezelfde maand van het vorig jaar. In januari 1960 be- KAMPERLAND. De heer Iz. Tan- ge. voorzitter van de A.R. Kiesvereni ging Ned. en Oranje, heeft tijdens een ledenvergadering in ..Renata" medege deeld dat de heer A. Sandee tot vice- voorzitter is benoemd. De heer J. de Wolf uit Serooskerke sprak over A R. en C.H. en concludeerde dat deze par tijen zeker samen kunnen gaan. Op 4 en in 1959 234.252,74 en 161.901.68 maart spreekt de heer Van der Sluis,'in Terneuzen 54.035,11 en 74.232,77 secretaris van het centraal comtié. en in 1959 59.201,56 en J 41.957,63. droeg de inleg namelijk 111.626.11 en in 1959 1.188.183,11. De terugbetaling bedroeg respectievelijk 911.233,30 en 814.146.89. Bij het hoofdkantoor werd in januari 1960 ingelegd 613.725,14 en terugbe taald 477.293.18; in januari 1959 wa ren deze cijfers 709.165,07 en 505.620.62. In Souburg was het in ja nuari i960 63.216,87 en 35.676,67 en in 1959 61.097.84 en 41.493.93; in Goes in 1960 265.796,01 en 225.651,22 Zware schade werd toegebracht aan het Belgische schip Emerence toen dit gistermorgen op de Wester- schelde werd aangevaren door de Oost-Duitse vrachtboot „Halle". Het Duitse schip, waarop men een aan varing niet meer wist te voorkomen, boorde zich met een daverende klap in de stuurboordzijde van de Emerence. De boeg van het schip trof de Emeren ce voor de machinekamer en het stuur huis. Op dat moment kwam juist de 25-jarige zoon van de schipper uit de stuurhut naar buiten. Vermoedelijk door de stoot is de jongen, zonder dat iemand het gezien heeft, overboord ge slagen en verdronken. Op de Halle werd onmiddellijk alarm geslagen en een sloep gestreken. De hulp die geboden werd sloegen de op varenden van de Emerence echter af. sleper Catharina Letscher, naar Wemeldinge gebracht. De kapitein van de Halle heeft wei- I licht erger voorkomen door zijn schip langzaam vooruit te laten slaan waar- Donderdagmorgen in alle vroegte ploegde de Emerence door het water van de Westerschelde in de richting van Antwerpen. Als tegenligger naderde het Oost-Duitse zeevaartuig Halle van de „Deutsche Seereederei" uit Rosstock. Dit 6.724 ton metende en met stukgoed geladen schip was op weg van Antwer pen naar Rotterdam. Omstreeks 7 uur verliet de Emerence plotseling de stuur boordzijde van het vaarwater en stak door de schepen aanvankelijk een com pacte massa bleven. Daardoor kreeg het zeewater niet direct de kans om in de schepen door te dringen. De te hulp ge snelde sleepboot Catharina Letscher, die ook bij de berging van de Santiago aanwezig was, heeft de Emerence naar Wemeldinge gebracht. De Halle is opgestoomd naar Vlissin- MIDDELBURG. Voor de opvoering van, „De Banier van de Koning" door de Koninklijke Nederlandse Schouwburg in de Schouwburg te Middelburg, onder auspiciën van de Z.V.U.werden enige minuten gewijd aan de, aan het begin van deze week overleden Jan Lemaire Jr. De voorzitter van de Z.V.U., mr. F. W. Adriaanse wees op de grote verdien ste die de overledene voor het Zeeuws amateurtoneel heeft gehad. De i jver waarmee hij werkte om het amateur toneel te stimuleren had de bewondering van velen gewekt. Op verzoek van mr. Adriaanse namen de aanwezigen staan de een halve minuut stilte in acht, ten einde de overledene te herdenken. MIDDELBURG De vermaarde pia nist Hans Henkemans geeft op donder dag 11 februari des avonds om achtuur een recital in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg. Hij zal werken ten gehore brengen van Bach, Beethoven, Debussy. Fauré. Chopin en hemzelf. dit dwars over. met het gevolg dat dit gen waar men het gat in de voorste schip dwars op de koerslijn van de snel j ven met igen middelen wist te repave- naderbij komende Halle kwam te liggen. I ren. Daarna heeft het schip zee geko- De gevolgen waren verschrikkelijk, zen. BIEZELINGE De Hervormde Ge meente heeft een gemeenteavond belegd, welke onder leiding s-tond van de heer M. Verhulst. In zijn openingswoord deel de de heer Verhulst mede dat ds. Schneider door ziekte verhinderd was. De gast van deze avond was ds. A. J. Mooy uit Schore die een causerie hield, toegelicht met lichtbeelden over Pales tina. De avond werd gesloten door dr. H. W. ter Haar. BERGEN OP ZOOM. E.G. uit Sint Jansteen moest zich voor het kan tongerecht verantwoorden, omdat hij op de Halsterseweg met een vrachtauto in aanrijding was gekomen met de motor van A. A. uit Halsteren. A. werd over een afstand van twintig meter over de weg geslingerd en liep zulke verwondin gen op dat hij invalide zal blijven. E.G. was doorgereden maar J. W. uit Hal steren. die het ongeluk had gezien, waar schuwde de rijkspolitie en dank zij snel optreden van wachtmeester Bliek uit Halsteren werd G. op de pont naar Zeeuwsch-Viaanderen aangehouden. G. zei in zijn verweer zich niets te herin neren van het ongeval. Conform de eis werd G. veroordeeld tot honderd gul den boete sub. twintig dagen. J. A. S. uit Axel was op 30 novem ber op de rondweg te Roosendaal in aanrijding gekomen met J. L. Conform de eis werd S. veroordeeld tot een boete van tien gulden subs, twee dagen. RILLAND-BATH De gemeenteraad van Rilland-Bath komt maandag bijeen. Op de agenda staan onder meer de volgende punten; het aanstellen van een timmerman in vaste dienst, wijziging van de jaarweddenverordening van ge meentewerklieden en de oprichting van een stichting tot exploitatie van een dorpshuis. WEMELDINGE Het 130 ton meten de motorschip Dependent is giste*frior- gen bij Stavenisse, bij hoog water op een zandplaat gelopen. De hulp, die door het uitgevaren ber gingsvaartuig ..Adja" werd aangeboden meenden de opvarenden niet te moeten aanvaarden. GOES. Voor de afdeling van de S.G.P. heeft gisteravond in zaal Krijger ds. J. van der Haar. hervormd predi kant te Sint Maartensdijk, een tiidrede gehouden over „Hemels troongezicht" (Openbaringen 4). Met grote aandacht werd deze rede beluisterd. BAARLAND. De vereniging var kensverzekering „Onderling hulpbe toon'" heeft in het verenigingsgebouw haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren I. Mol en B. P. Tramper beiden herko zen. De uitkeringen voor het jaar 1960 wer den als volgt bepaald; varken van 7 tot 12 weken 45 (was f 30), van 12 tot 16 weken 55 (was 40) van 16 tot 20 weken 65 (was 50) terwijl de kiloprijs van 1.30 vuil gewicht onveranderd bleef. Besloten werd de inentingskosten wederom voor de helft ten laste van de vereniging te nemen. WEMELDINGE. Ter gemeente-se cretarie is over de maand januari aan gifte gedaan van de volgende gevon den voorwerpen: een groene hand schoen; een f ietspompje; een huissleu tel; een blauw kinderhandschoentje; een balpen en vulpotlood in etui: een grijs handschoentje; een paar fietstas sen; een sleutel: een grijze sjaal en een portemonnee met inhoud.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3