MINISTER: PRIJZEN DALEN HEUS! Weigering van V-S zet kwaad bloed Uur der vergelding heeft geslagen Zuivering en arrestaties in talloze gelederen CHAUFFEUR NaV' Praten BEKENT DE N'YX MOORD TE UTRECHT SONNEVELD NOOIT MEER MET AVRO Zeven jaar voor zwakke Jaccoud KAMER AKKOORD: KIJKEN 36 GELDEN PER JAAR De BiltRustig Regering neemt maandag besluit AKKOORD OVER TERUGGAVE EX-DUITSE GEBIEDEN Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ..Show voor K.R.O.? Opluchting - „REGELRECHTE DISCRIMINATIE" - i Mutaties Kapitein ging met zijn (Duitse) schip onder Duits blad zegt: Jury na 2V2 uur: SCHULDIG S.S.-ERS BUITEN VERVOLGING Nieuwe dollarlening van de Wereldbank Sluiting kolenmijnen in Saarland Lancering Amerikaanse kunstmaan mislukt Sportnotahalf februari Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 61100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26: Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Cbefred.: G. J. BREüKER Zeeuwseh Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week. f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met «en minimum van f 1,— 15e JAARGANG No. 44T8 Vrijdag 5 februari I960 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Ik ben beslist niet van plan om op de stoel van de ondernemer te gaan zitten en. voor te schrijven dat een bepaald artikel op dit of dat tijdstip zo veel goedkoper moet wordenzei gisteren minister drs. JW. de Pousvan economische zakenin de Tweede Kamer. Het gaat niet om prijsverlagingen van de ene dag op de andere. Daarvoor zijn deze zaken veel te ingewikkeld. Het gaat om het bestrijden van inflatoire tendensen, wellicht het grootste onop geloste probleem van de hedendaagse economie, namelijk het automatisme van de prijsstijgingen bij een verhoging van de welvaart. I loed van vragen Een vloed v?n vragen werd er gister middag over de minister uitgestort, voornamelijk van socialistische zijde: waarom de prijzen van bakstenen, hout, grind, het plaatsen van haarden en kachels, van penicilline en van pap om hoog waren gegaan? Zijn antwoord was dat van De Pous zoal geen onfeilbaar heid, dan wel alwetendheid werd ver wacht. Hij legde uit dat de droogte van ver leden jaar schuldig was aan een stijging van de prijs van bakstenen: dat de antibiotica de laatste jaren steeds goed koper waren geworden: dat hij zou na gaan wat er aan de hand was met het plaatsen van kachels en haarden en dat hem als huisvader bekend was dat de yoghurt duurder was geworden, hetgeen in onderzoek is. Deze maanden De minister zegde de Tweede Kamer toe. dat hij de vaste commissie voor economische zaken voortdurend op de hoogte zou houden van de resultaten van zijn besprekingen met het bedrijfs leven. Hij kon de verzekering geven dat er deze maand en de volgende maanden prijsverlagingen te verwach ten zijn. DE GAULLE ZET MES IN HET KABINET Van onze correspondent PARIJS Voor Algerije en frankrijk zelf heeft het uur der vergelding geslagen en de zui vering woedt in leger, regering en administratie. De samen stelling van het kabinet wordt veranderd, er zijn reeksen ar restaties verricht wegens aan slagen op de veiligheid van de staat, politieke bewegingen zijn ontbonden, generaals en kolonels op nonactief gesteld of overgeplaatst en een van de meest abjecte figuren uit Alge rije, Alain graaf van Serigny, directeur-hoofdredacteur van de Echo d'Alger, is door de ma rine van een schip gehaald waarmee hij naar Rouaan op weg was, en heeft huisarrest gekregen. De Gaulle heeft besloten ditmaal geen halve maatregelen te nemen, hoezeer het hem misschien ook hindert dat de revolutie van mei 1958 nu min of meer genoodzaakt is, haar eigen kinderen te consumeren. Zo zal bij voorbeeld Jacques Soustelle, tot nu toe minister voor de Sahara en de kern energie, het kabinet moeten verlaten. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. Er bestaat een grote kans dat de show van Wim Sonne- veld die de Avro onlangs te elfder ure annuleerde, door de KRO zal worden uitgezon den, Vandaag gaan de produk- tiemensen in Am sterdam praten en de kans op een overeenstemming is vrij groot, voor al gezien het feit dat de show vrij wel startklaar is. Sonneveld wilde zich over de be sprekingen van vandaag niet uit laten. ..alleen kan ik moeilijk ont kennen dat we aan ééa tafel gaan zitten", was zijn diplomatieke com mentaar. „Wel moet me van het hart dat de argumentatie die de heren Van der Zee en Lugten- burg van de Avro de wereld ingezon- den hebben over het niet doorgaan i van mijn show toen ik in Zuid- J Frankrijk zat. heleiyiaal uit de lucht j is gegrepen. De ideeën van de Amerikaanse re gisseur Lindsey waren niet te verwe- zenlijken en ik was te weinig op het j scherm, luidde hun verweer. Ik zou notabene vrijwel co en over Lindsey's ideeën was men enthousiast. Nee. dit heeft voor mij de deur dicht gedaan. Met de Avro wil ik nooit meer iets te maken hebben". Vooral in het buitenland en bij de Franse intelligentsia maakt het een uit- muntende indruk, dat De Gaulle zich van deze figuur ontdoet. Iedereen ver- denkt hem ervan meer dan eens in de kaart var. de ultra's te hebben ge- - speeld. Binnen het kabinet bestond trouwens een oude vete tussen de beide 1 intellectuelen van. de regering Mal- raux en Soustelle welke door eerst- j genoemde, die het onbeperkt ver- j trouwen van De Gaulle geniet (ook al omdat hij in wezen geen andere dan culturele aspiraties heeft) glansrijk is gewonnen. Soustelle krijgt als troost- I prijs een ambassadeurspost in een Midden- of Zuid-Amerikaanse staat. Verder zal Guillaumat als minister j van oorlog worden vervangen door j Pierre Messmer, hoge commissaris in Dakar en reserve-overste bij de para- chutisten. Deze is bovendien een van hen, die reeds direct in 1940 de zijde van De Gaulle hebben gekozen. Sudreau. thans minister van weder- j opbouw, zal waarschijnlijk minister j voor Algerijnse zaken worden en de post van de generaal-gedelegeerde thans vervuld door Delouvrier, zal daarmee komen te vervallen. Deze laatste heeft wellicht in de afgelopen periode enige beleidsfouten gemaakt, i doch hij heeft van het begin af aan de i Gaulle gezegd, dat hij zijn functie niet ambieerde, doch deze alleen zou aan nemen uit trouw aan de generaal. WASHINGTON. (U.P.I.). Dit betekent dat de Amerikaanse be leidsbeslissingen worden gemaakt door de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen en dat leidt tot re gelrechte discriminatie. Aldus rea geerde de leider van de Nederland se luchtvaartdelegatie, staatssecreta ris Stijkel, gisteren op de weigering van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken om de K.L.M. het landingsrecht te Los Angeles te verlenen. Zoals wij gisteren al in een deel van onze oplage meldden, is die weigering aan de Nederlandse delegatie woens dagmiddag meegedeeld tijdens een State Department. De Amerikaanse delegatie deelde mee. dat het op dit ogenblik niet mogelijk was landings rechten voor de K.L.M. te Los Angeles toe te zeggen. Wij menen, zo verklaarde de heer Stijkel gistermiddag, dat wij deze dis criminatie ernstig moeten opvatten. De weigering zal niet bijdragen tot een beter begrip tussen Nederland en de Verenigde Staten. 1 De opvattingen van de Amerikaanse regering inzake landingsrechten voor de K.L.M. hebben zich tijdens de onder handelingen gewijzigd, deelde hij mee. Bij het begin van de besprekingen had zij de indruk gewekt dat zij bereid was de rechten te verlenen, indien Neder land duidelijk zou aantonen dat sinds 1957 (toen zij werden geweigerdi de Alle instanties in Al giers doen koortsaoh'i- hun best de ravage, die de muiters de vorige week hebben aange richt, op te ruimen. Op het ogenblik is hel ech ter op vele olaaisen nog een grote chaos. Stapels losliggende kinderkopjes vormen in het algemeen nu niet bepaald een prettige ondergrond om er een wandeling op ie doen. Vooral de postbode in het centrum van Algiers kan dat beamen. Met zo'ii zware tas is men het evenwicht snel kwiit. Nee. de postbode in de Aieerünse hoofd stad is niet t- benüden Trwwens. hij niet al leen. SONNEVELD voor mij de deur dicht Dat is mede oorzaak van de om standigheid, dat Delouvrier zeker niet uit de gratie zal geraken, maar moge- U"\ zelfs minister zal worden. Robert Buron. minister van verkeer en water staat. fervent katholiek en gaullist en daarom door de Gaulle hooggeschat, zal waarschijnlijk een andere porte feuille krijgen, wellicht die van de Franse gemeenschap. In Algerije is de kolonel Godard, directeur van de nationale veiligheids dienst van Algerije van zijn functie ontheven en hij zal worden ingedeeld bij een eenheid, die in de rimboe tegen de Algerijnse nationalisten vecht. In geheel Algerije zijn, althans volgens officiële mededelingen, ongeveer 150 'nnt in beeld zijn I bevelen tot arrestatie uitgevaardigd. Het Franse leger in Algerije, vooral hel hoofdkwartier gonst uiteraard ook bijeenkomst van bijna twee uur op het situatie was veranderd. Het was niet moeilijk aan te tonen dat sinds het ingebruik nemen van straalvliegtuigen en mede door andere technische ontwikkelingen, die situatie volledig was veranderd. Toen echter werden plotseling andere argumenten naar voren gebracht, tot woensdag werd meegedeeld dat de verlangde rechten slechts aan de K.L.M. konden worden verleend, als daar gelijke nieuwe voordelen voor Amerika tegen over stonden. VIER ROUTES De heer Stijkel wees er op dat Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen die rechten'1 allang hebben: zij kunnen ver bindingen onderhouden van elk punt in de Verenigde Staten naar Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen en naar alle verder liggende punten. Voor Nederland staan daar slechts vier nauwkeurig omschreven routes naar de Verenigde Staten tegenover, zónder het recht op verbindingen met verder lig gende punten. Aan het feit dat de Amerikaanse maatschappijen geen grotér,gebruik van hun rechten maken kan geen argument worden ontleend, zo gaf de heer Stijkel te kennen. Hij deelde mee. dat hij niet akkoord was gegaan met het afsluiten van de onderhandelingen. Ingevolge de over eenkomst van 1957. zo voegde hij daar aan toe, kan ik dit probleem automa tisch opnieuw met de Amerikaanse regering bespreken, zonder daar toe stemming voor te vragen. Hij zei te UTRECHT De 23-jarige chauf feur J. C. van D. heeft tegenover hoofdinspecteur Tieman van de Utrechtse recherche bekend dit weekeinde de vrouw A. J. Meijer (Dikke Alie) op haar woonschuit om het leven te hebben gebracht. De politie had zoveel aanwijzingen tegen hem verzameld, dat hij na langdurige verhoren door de knie- en ging. De officier van justitie, mr. W H. Overbeek, wenst zich nog niet uit te laten over de vraag, of opzet tot do den in het spel is geweest en of het 1 slachtoffer is beroofd. Wel staat vast, dat agressie, sexualiteit en drank een rol hebben gespeeld. Over de aard van de lelastlegging is nog niets be kend. Vandaag wordt de verdachte voor de rechter-commissaris geleid, aan wie de officier zal vragen Van D. op te sluiten. AAP Bij het onderzoek van de recherche heeft een aapje een belangrijke rol gespeeld. Toen de chauffeur naar de herkomst van enkele krabben in zijn gezicht werd gevraagd, beweerde hij j dat zijn aap daaraan schuldig was Een deskundige kwam eraan te pas om de juistheid van dit verhaal vast i te stellen. Hoewel het verhaal nogal onwaar schijnlijk klonk, werd toch een onder zoek ingesteld. Zelfs het nageivuil van de aap werd onderzocht, maar res ten van een menselijke huid weiden niet aangetroffen. Ook de patholoog- anatoom dr. Zeldenrust heeft de krab ben bestudeerd, maar hij kwam even eens tot de slotsom, dat zij niet van het bewuste aapje afkomstig konden zijn. VEEL GEDRONKEN Van D. blijkt zaterdagavond, zowel in gezelschap van de gewurgde vrouw als alleen, tal van café's te hebben bezocht. *s Nachts na drie uur drong hij de woonark van de vrouw binnen, waar zich korte tijd later het gruwe lijk drama voltrok. De dader had in I de daaraan voorafgaande uren zeer veel gedronken. Reeds geruime tijd stelt de ge meente een onderzoek in naar de toe standen op de woonscheepjes aan het Zandpad, die door vrouwen van om streden renutatie worden bewoond. Van de zijde van de politie werd er in dit verband de aandacht op geves tigd. dat sanering van deze buurt een bestuurliike aangelegenheid is. Het onderzoek van de gemeente heeft ech ter nog niet tot zichtbare resultaten geleid. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Nederlandse On derwijzersvereniging gaat toch praten met liet verbondsbestuur van het N.V.V. Dat is het resultaat van een breedvoe- I rig gesprek in de verenigingsraad van de onderwijzers, waarin het beleid van het hoofdbestuur met algemene stemmen j werd goedgekeurd. I Maandag verzocht het hoofdbestuur van het N.V V. om een gesprek over de situatie die was ontstaan na de be kendmaking dat onderwijzers zich on- I der de vanen van de Algemene bond van ambtenaren konden scharen. Die mededeling werd door de N.O.V. met i weinig enthousiasme ontvangen. Het hoofdbestuur annuleerde prompt een ge sprek dat met de hoofdbestuurders van hel N.V.V. zou worden gevoerd. Nu de gemoederen wat zijn afgekoeld zal het gesprek alsnog doorgang vinden. MOSKOU (Reuter, AP) Een en verdachte twintig leden van de bemanning van het Westduitse vrachtschip Carsten Witt, j zijn gered door het Russische schip Strelna. De Carsten Witt ging tijdens i' een zware storm onder in het zuidelijk deel van de Oostzee; de kapitein ver- I dween met zijn schip in de golven, i Er werden van de Carsten Witt een reeks dramatische noodseinen opge vangen. Vijf schepen haastten zich naar de opgegeven positie. De Strelna be reikte het zinkende schip, dat een in houd had van 1445 ton, het eerst. Op dat moment hadden de 21 Duitse zeelui [het schip al verlaten, ze werden zwem mend aangetroffen en uit zee opgepikt. De Strelna bracht de geredden naar Klaipeda (Memel). (Van onze correspondent) DÜSSELDORF. Er zou thans volledige overeenstemming tussen Nederland en Duitsland zijn bereikt over de teruggave van de voormali ge Duitse gebieden aan onze ooster buren, aldus schrijft het christelijke dagblad Rheinisehe Post te Düssel- dorf. Woensdag is dr. Lahr uit Bonn naar Den Haag vertrokken, volgens het blad om de desbetreffende over eenkomst met Nederland te onderte kenen. De Duitsers, die aanvankelijk hebben HAMBURG Noorwegen zal een ho tel voor zijn zeelieden in Hamburg bou-j wen. In 1962 zal dit project, dat drie1 gestaan op onvoorwaardelijke terug miljoen Mark gaat kosten, gereed ko- #ave van alle correctiegebied inclusief men. Jaarlijks lopen duizend tot 1300 grensstrook.]es e.d., die voor de oorlog Noorse schepen Hamburg aan met on- ^an jien toebehoorden, zouden aldus de g'eveer 50.000 Noorse opvarenden. Het hotel zal één- en tweepersoonskamers (in totaal 112 bedden) tellen, alle voor zien van douche en wc. Ook zijn thans plannen gereed geko men en goedgekeurd voor de bouw van een Nederlands zeemanshuis. Reeds om- j Jstreeks juli dit jaar zal het gebouw ge reed zijn en onder leiding komen van de vicaris Pettinga. predikant van de (Nederlandse protestantse gemeente al- I hier. Staatssecretaris Stijkel Befehl (war) Befehl Eigen nieuwsdienst GENÈVE (Reuter, A.P.) De jury heeft gisteren Pierre Jaccoud, voormalig deken van de orde van advocaten in Genève, schuldig bevonden aan de moord op de 62-jarige Zwitserse zakenman Charles Zumbach. De rechter veroordeelde de nu zeer Jaccoud en dat het proces vol van zwakke 55-jarige Jaccoud tot zeven vergissingen is geweest. Punt voor jaar gevangenisstraf, en tien jaar ver- punt brak Floriot de aanklacht af; var. „o het hoogtepunt van zijn betoog was, dat Jaccouds dolk te lang was om als BERLIJN. De Westberlijnse justi tie heeft de vervolging gestaakt van ongeveer 250 vroegere leden van het beruchte bataljon negen van de S.S. j van de geruchten, omdat veel generaals Dit bataljon heeft in 1941 zeker 20.000 verwachten dat de onderhandelingen zullen worden hervat, al wist hij niet NEW YORK (Router) Volgende "eek staat in de Verenigde Staten de ischrijving open op een ö5". 25-jarige bligatielening van S 100 miljoen ten' socialistische partij, zou daar niet af- istc van de Wereldbank. In de eerste wijzend tegenover staan, integendeel, en jaar van de looptijd heeft geen. Gisteravond was echter nog geen over- Hossing plaats. eenstemming bereikt. en kolonels, die zich tijdens de opstand Russische en Poolse Joden doodgescho- met de muitej-s hebben ingelaten, zich ten. De massale executies geschiedden niet al te veilig voelen. Generaal De Gaulle heeft het voor nemen thans snelle en zo mogelijk ook afdoende maatregelen te nemen. Het liefst zou hij zich daarbij gesteund weten door de aanwezigheid van een of meer socialistische ministers in zijn kabinet. Guy Mollet. secretaris van de in Lithauen. De leden van het bataljon voerden bevelen uit die van hogerhand kwamen, aldus de justitie in West-Berlijn, Zij konden niets doen dan deze bevelen opvolgen, anders dreigden er strenge straffen, zelfs de doodstraf. lies van burgerrechten na zijn invrij heidstelling. De ruim anderhalf jaar, die Jacoud in voorarrest doorbracht, zullen in mindering van zijn straf wor den gebracht. Jaccoud doodde op 1 mei 1958 de za kenman uit wraak en jaloezie, omdat Jaccouds minnares hem had verlaten en daarna omgang had met de zoon van de vermoorde. Dolk te lang VOORDAT de jury zich 5E in dé raadkanier terug- S trok, had de verdediger van Jaccoud, de beroemde S Par ij se jurist René Flo- riot, tijdens de ochtendzit ting gezegd, dat er geen enkele ze kerheid bestond over de schuld van wapen te hebben gediend voor de moord. De andere verdediger wees op de verklaringen van de deskundigen van de verdediging, die op onjuistheden bij de bewijsvoering hebben geatten deerd. Afzonderlijk kwamen de ex perts tot de conclusie, dat de deskun digen van de openbare aanklager zich moeten hebben vergist. In zijn slotpleidooi riep Floriot uit. dal hij nog nooit een zaak had meege maakt. waarbij de bewijsvoering zo zwak en breekbaar was als in dit ge val. Overtuigd NIET BERUSTEN Hetgeen prins Bernhard heeft gezegd over de luchtvaartonderhandelingen, zei de heer Stijkel, geeft de Neder landse openbare mening weer. „De ver klaring van prins Bernhard acht ik zeer redelijk". De president-directeur van de K.L.M. de heer Aler, heeft gisteren de Aiiieri- Alle 250 lieden die thans aan een be rechting ontkomen, wonen in West- Duitsland en West-Berlijn. Het onder-, kaanse beslissing een moeilijk te zoek naar de gedragingen van twee yaarden realiteit genoemd. Hij b hoge officieren van het beruchte batal jon negen, de 54-jarige dr. Alfred Fil bert en Gerhard Schneider (49), wordt i evenwel voortgezet, zo werd meege-1 i deeld. aan- beves tigde dat de K.L.M. het hoofd niet in de schoot zal leggen. Hij was er van overtuigd dat de Nederlandse argu menten de Amerikaanse regering in de nabije toekomst zullen overtuigen. Van onze parlementaire redacteur f DEN HAAG Het kijken naar de televisie zal eerlang 36 gulden per jaar gaan kosten. De Tweede Kamer heeft ~isteren aan de verhoging van het kijk- I eld zonder veel bezwaar haar goed- j veuring gehecht. Wanneer de verhoging I zal ingaan en of er nog een overgangs regeling zal komen staat evenwel nog niet vast. Tegenover het verhoogde kijkgeld staat de uitbreiding van het aantal zenduren tot 22 per week met ingang van 1 oktober Deze verhoging van het kijkgeld be tekent in geen enkel opzicht een voor uitlopen op welke beslissing ook ten aanzien van reclame in de televisie of van de commerciële televisie. In dit verband zei staatssecretaris Scholten dat hij niets kon zeggen over de be loofde nota, waar ten departement© en in samenwerking met staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp, van economische zaken hard aan wordt gewerkt. Over de mogelijkheden van een tweede kanaal zei mr. Scholten dat hierover besprekingen aan de gang zijn en dat hij er zeker van is dat het er op den duur van zal komen. De vrijstellingen van betaling van kijkgeld en uitbreiding er van hangen helemaal af van de ontwikkeling, zei de staatssecretaris. Hij deed geen toe zegging ten aanzien van de mogelijk heid om bij voorbeeld een grotere groep bejaarden ontheffing te verlenen. Van onze correspondent LOS ANGELES (Reuter) De lance ring van een nieuwe kunstmaan van de SAARBRüCKEN. Nog in de loop Amerikaanse luchtmacht. Discoverer 9, is van dit jaar zullen zes kolenmijnen in gister enmislukt. De 135 kilo zware kunst- Saarland worden stilgelegd, n.l. Kohl- maan bereikte niet de vereiste kring- wald, Heinitz-Decken, Reden, May- loopsnelheid en viel daardoor naar de bacht, Camphausen en Jagersfreude.aarde terug. De oorzaak van de misluk- Voor ultimo 1961 zou nog de mijn Vik- king schijnt te zijn gelegen in een hape- Ambtenarensalarissen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de ministerraad van aanstaande maandag zal de rege- ring haar standpunt bepalen inzake de salarissen voor het overheidspersoneel, waarover de besprekingen in het geor ganiseerd overleg reeds enkele maan den gaande zijn. i Vertegenwoordigers van de drie vak bonden en het Ambtenarencentrum zullen dinsdag in Den Haag bijeenko men om het resultaat van deze beslis- j sing te vernemen. Verwacht wordt dat in de eerstvolgende bespreking met de minister van binnenlandse zaken over eenstemming wordt bereikt over het percentage, waarmee de salarissen van de atnbtenaren kunnen worden ver hoogd. S DAARNA somden de se openbare aanklager Cornu 2 en de raadsman van de H weduwe nogmaals alle S feiten en hun conclusies op. De laatste deed we derom een beroep op de jury om het schuldig uit te spreken. Na studie van het zorgvuldig bijeengebrachte ma teriaal, aldus de raadsman van de weduwe Zumbach. zult u tot de con clusie komen, dat het hier een geval betreft waarin een gerechtelijke dwa ling praktisch tot de onmogelijkheden behoort. De openbare aanklager zei tenslotte: Ik ben er van overtuigd, dat Jaccoud deze moord heeft begaan. Hij deed dit met voorbedachten rade. waaruit blijkt, dat hij gevaarlijk is. Onbewogen Rheinischer Post, Nederland thans in zoverre zijn tegemoetgekomen, dat zij het grootste deel van de zg. Wijlerberg te Nijmegen een bosrijk gebied waar in twintig Duitsers wonen blijvend aan Nederland afstaan, VERKOCHT Intussen echter is dit gebied reeds geruime tijd geleden door een Duitse stichting (Rheinisehes Heim) aange kocht voor een bedrag van DM 400.000,- zodat het gebied, hoewel Nederlands, toch Duitse eigenaars heeft. Het koopverdrag is zowel voor een Duitse als voor een Nederlandse nota ris gesloten, zodat het vermoeden be staat dat deze transactie is voortge vloeid uit een handig diplomatiek spel letje, dat tussen Bonn en de voormalige Duitse eigenares van dit gebied is ge speeld. GRAAG TERUG Volgens de Rheinisehe Post zouden de twintig Duitsers, die op de Wijlen- berg wonen, persoonlijk in Den Haag een verzoek hebben overhandigd ook 1 deze berg terug te geven. Daar zal, wanneer de berichtgeving juist is, dus i niets van komen. De landbouwgebie den langs de Wijlerberg zouden echter wel naar Duitsland teruggaan. De grens zal dan tussen akkers en bos komen j te liggen. De beide douane-instanties hebben volgens de Rheinisehe Post de j plaats waar hun kantoren zullen wor- den gevestigd al bepaald. I De Finse regering heeft president j Eisenhower uitgenodigd om een bezoek aan Finland te brengen wanneer hij zij reis door de Sowjetunie heeft be- eindigd- Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond te 23.15 uur: Rustig weer met opklaringen, maar hier of daar ook een bui. De zelfde middag- temperaturen als gisteren of iets lagere. MIES JE: Nee, ik blijf rustig thuis. 6 februari: zon op 8.14, zon onder 17.35: maan op 12.34, maan onder 3.11. max. neer- teiny. slag toria geheel worden stilgelegd. Door deze maatregelen zullen 9627 mijnarbeiders worden getroffen, die evenwel niet behoeven te worden ont slagen. daar maandelijks reeds 300 tot 400 arbeiders vrijwillig het mijnwerk het Saargebied verlaten. Hierdoor ring van de tweede trap. Aanvankelijk deelde de luchtmacht mede, dat de lancering was geslaagd en dal getracht zou worden vandaag een instrumentencapsule te bergen in het gebied van de Stille Oceaan nadat die door de kunstmaan was uitgestoten. Enige Van onze Haagse redactie ontstaat een hiaat in de rationele ar- uren later kwam de mededeling dat de beidsbezetting. 1 lancering was mislukt. DEN HAAG -De nota betreffende de lichamelijke opvoeding en de sport t w zal binnen twee weken aan.de Tweede i Zumbach. en poging tot moord op diens Kamer worden aangeboden. vrouw Marie Zumbach. 5j JACCOUD had, voordat de jury zich uitsprak, het S laatste woord. Geholpen S door twee politiemannen stond Jaccoud op, of- schoon de rechter hem had gezegd dat hij mocht blijven zitten. Negentien maanden heb ik op dit moment gewacht. Ik heb erop gewacht in het openbaar te mogen verklaren, dat ik onschuldig ben, een onschuld die ik van de eerste tot de laatste dag heb staande gehouden, zo zei Jaccoud slechts. Vijf vrouwen en zeven mannen, die de jury vormden, kwamen na twee en een half uur tot hun besluit. Diepe stilte heerste in de stampvolle zitting zaal toen de voorzitter van de jury 1 opstond en de rechter de beslissing mededeelde. Jaccoud leek volmaakt onbewogen toen de beslissing viel: schuldig aan de moord op Charles j in gr 7-19 li. wind c. in mm Helsinki zw, bew. Z -lü 0 Stockh. zw. bew. Z -1 0 Oslo sneeuw ZZO -1 0.4 Kopenh. geh. bew. ZZO -1 0 Aberdeen 7.w. bew. NW 9 0 Londen regen WNW 9 1 Adam regen Z 9 0.1 Brussel onbew. Z 8 2 Luxemb, zw. bew. zzw 8 2 Parijs onbew. zw 9 0.2 Bordeaux zw. bew. wzw 10 9 Grenoble zw, bew. stil 10 2 Nice zw. bew. zw 12 0 Berlijn zw. bew. O zo -1 0 Frankf. geh. bew. O 4 3 München sneeuw ZZO 0 3 Zurich zw. bew. stil s 3 Genève half bew. WZW 9 0 4 Locarno geh. bew. NNW 4 0 Wenen zw. bew. ZO -8 0 Innsbr. regen stil 4 0-1 Belgrado onbew. ozo Athene half bew. NNO Rome regen ZO 9 2 Ajaccio L bew. O 11 s Madrid zw. bew. ZW 9 0 Lissabon ható bew. ZW IS

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1