GEZIEN, Draaimolens in Kongo's oerwouden DE NATUUR P. W. RUSSEL'S KAPPIE EN DE DING-DONG Uit de kerken ZEEUWSCH DAGBLAD In schoon Vlaams Mager en zorgelijk Dat zie je nooit meer Massieve galerijen Schril U bent rijk „Hollandse Boot" 75 jaar Jack Dunkley in en om uw huis 1959 IETS MINDER DAN JAAR DAARVOOR Dinsdag 2 februari I960 Pag. 2 EL1SABETHSTAD Frans is behalve natuurlijk de vele en verschillende negertalen de officiële spraak in de Kongo. En daarom viel het op, dat ik ineens een Kongolees van zestien jaar hoorde roepen: ..Poessie pas soppo" Het was niets anders dan ,,Poes pas op" en de ge waarschuwde kat sprong nog juist weg voor het wiel van een vrachtwagen. Dat gebeurde allemaal een paar kilometer voorbij Kapalowé, het dorp in het Kongolese binnenland, waarover ik u de vorige keer verhaalde. Een missiepost was er gevestigd en er werden jonge Kongolezen opgeleid tot onderwijzer. Het „Poessie passoppo" is een van de wei nige uit het Vlaams overgenomen woorden. O ja, plus een knetterende uitdrukking, die u als Nederlander ook heel best zou verstaan, maar die zich moeilijk hier laat afdruk ken. A RM was die missiepost, beslist wel. Een kerkje met hele kleine bank jes van ruwe planken, klassen met voor ons middeleeuwse schoolbanken en gestencilde vellen papier om van te leren. Maar met vuur stond de zojuist uit België gearriveerde onder wijzer voor de klas en met oneindig geduld ontleedde hij met zijn zwarte leerlingen een zin. Ergens over de binnenplaats van ruwe leem liep een oude man met een hele lange baard. Niet in klooster- kleding; gewoon in lange broek en wit openstaand hemd. Hij droeg een klein ijzeren brilletje en hij had een kop. die elke tekenaar onmiddellijk het schetsblok uit de binnenzak had doen halen. ..Een Nederlander' werd me ge zegd, ..broeder Winkelman uit Rot terdam". Het klopte, maar geen spoor meer van een Rotterdams ac cent bij deze zeventig-jarige missie broeder. Verrast was hij een landge noot te ontmoeten. ..Vijf en dertig jaar geleden was ik voor het laatst in Ne derland". vertelde me broeder Winkel man en hij deed het in een schoon Vlaams. ..Nog eens terug? Weineen. ik blijf hier en ik zal hier wel dood gaan. Maar voorlopig niet. neem ik aan. Ik heb nog teveel te doen. Er moet getimmerd en geschaafd en de dieren moeten ook verzorgd. Mijn rug is wel wat krpm en ik loop niet meer zo vlug. maar werken kan ik nog best." ..De dieren moeten verzorgd." Wat voor dieren heeft u en hoe komt u Tussen Leopoldstad* en Elisabeth stad kreeg ik in de Sabena Boeing 707 Inter continental nog iets uitgelegd. ,.We vlie gen op 11 kilometer hoogte en onze cabine is een drukcahinezei de stewardess. Mocht er een storing in het systeem van suurslofrijke-lucht-toevoér zijh in de ma chinedan valt boven uti hoofd automa tisch een luikje open en daaruit komt dan een maskertje. Dat moet u voor mond en neus houden en dan doorademenIk mocht het een keer proherenmaar deed het eigetdijk foutwant de neus moet ook in dat maskertje. Intussen voel je je op zon vlucht bijna ren Flits Gordon. I iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiL I - r r -t I, 5 - - I i 5 -• ,#l &g 1 hebben de lezers, die 's morgens i =j m de krant het eerst kijken naar E 5 het weerbericht en de beschou- 5 wing van onze weerkundige mede- s werker gelezen dat ..het kan vrie- S zen en kan dooien". =j sj Ze gaven, om met de vrouw s' 5 van onze sigarenwinkelier te spre- ken. zowel 't een als 't ander af. S 5 Met zo'n weerbericht kun je |j nog alle kanten uit. zei buur- Ei 2 vrouw-van-twee-hoog. 5 't Kan vriezen en 'i kan dooien. E Als alle mensen een wapenspreuk E moesten hebben, dan zou de zin =j S over het vriezen en net dboien E S een zeer passende zijn voor een E E zekere categorie. Voor de lieden, S die nooit precies zeggen, wat ze E E willen, zelfs niet in zeer belangrij- ke zaken, waarin een besliste keu- E =j ze noodzakelijk is. Altijd een slag E om de arm houden, zich steeds dekken voor het geval de omstan- E E digheden veranderen, dat is een E levenswijze, die tal van mensen E zich hebben aangemeten. E 5 Vriezen, dooien 5 Nooit weet je. waar je aan toe E E bent met deze lieden. E aan de kost?, vroeg ik de overste, een Engelse pater, die vloeiend Nederlands en Frans sprak. ..We hebben honderd koeien en vijf tig geven er melk. En we hebben ook varkens. Die zijn voor de verkoop. Van het geld. dat het varkensvlees opbrengt kopen we de nodige zaken. We brengen de varkens met een vrachtwagen naar Elisabethville. zo'n honderd kilometer van hier dus. De melk verkopen? Och neen, dat brengt geen geld op. Daarvoor is de afstand te groot. We drinken de' melk hier zelf met de jongens en de rest voeren we_op aan de varkens." Het gezicht van de overste was mager en zorgelijk, Hij heeft het moei lijk. daar even voorbij Kapalowé in de Kongo. Het is allerminst vet sop pen op zijn missiepost. Voor hem is de kunst elke keer de magere eindjes aan elkaar te knopen. Maar hij weet niet anders. En ze betalen hem een prijs voor zijn varkensvlees, die ver beneden de prijs ligt die hij er was hij een zakenman voor zou kunnen maken. Maar hij is geen zakenman. Hij leidt een missiepost en daar wordt van geprofiteerd. Heel anders was dat in Luisha, tus sen Kapalowé en Elisabethstad. Ik kwam er langs op mijn terugweg naai de stad en ik was tevoren attent ge maakt: ..Als je langs Luisha komt, mag je vooral niet vergeten er langs te gaan. Dat zie je nooit meer, dat kom je nooit meer tegen." Nu t\)i\ dat soort opmerkingen voor mij genoeg om er heen te gaan. Er stond weer zo'n klein bordje langs de weg: Pensionat. Op dat punt stuurde fk van de hoofdweg af. Een kilometer of acht hobbelde ik over gaten en ste nen. in r.'n twee, niet harder dan der tig kilometer. Toen ineens achter die bochtniet te geloven. Het paleis van een rijke sjeik ergens in Koeweit was er niks bij! Midden in het oerwoud, helemaal afgesloten van welke bewoonde we reld ook, ligt daar dat Pensionat van Luisha. Een complex van uit schit terend natuursteen opgetrokken ge bouwen. dat geschikt zou zijn om er grootse diplomatieke ontvangsten of bals te geven. Meisjes worden hier opgeleid, Kon golese meisjes. Ze leren er rekenen en schrijven, converseren en om gangsvormen. Rose jurkjes hebben ze aan. allemaal en het zijn Belgische zusters die er de leiding hebben. „We hebben op dit moment 360 meisjes, maar we hebben plaats voor ruim 400 hoorde ik. Op dat moment wandelde ik door massieve galerijen, aan een kant open en had het uitzicht op vijvers en bloementuinen, volières met vogels en statig trippelende pauwen, die hun gekleurde verenpracht wijd lieten uitstaan. ik zag een eetzaal zo voortreffelijk, zo schoon en zo modern, dat het mij allemaal als ongeloofwaardig voor- i kwam in deze omgeving. Daar, midden in het oerwoud, speel den de kinderen in draaimolens en op schommels en zij dansten er hun eigen inheemse dansen bij, met een paar vingers roffelend op een leeg blikje. Dit was de toekomst van het binnen kort onafhankelijke Kongo, die hier werd opgeleid. de jeugdige kapsels. Versierselen, die soms bestaan uit een witte wollen draad en soms uit papieren sterretjes of bloemen. -)(- De hemden en britehen zijn allang doorgedrongen in.de omgeving van Kapa lowémaar een beetje schim voor alles wat blank is zijn de kinderen nog nel. Een zak zuurtjes blijkt liét middel te zijn om hel ijs te breken en ook: bewondering en aandacht voor de versierselen in en op in zo'n mooie omgeving ons werk i tz mogen doen", antwoordde zij. Daar- zz mee had ze bijzonder diplomatiek mijn opmerking omzeild. Maar intussen 1 tt had ik de spijker wel degelijk op de kop geraakt. Het hele pensionaat met al zijn rf schitterende, tuinen en aanplanten is j het gevolg geweest van een belofte. Toen madame Coussin in 1949 stierf, vroeg zij haar echtgenoot haar te be- loven een pensionaat voor inlandse meisjes te bouwen. Die echtgenoot was en is de directeur van de Union I rz Minière de mijntrust in de Kongo. Monsieur Coussin hield zijn belofte en reeds in 1950 trokken de eerste i bulldozers veertig kilometer buiten I Elisabethstad het oerwoud in om er 7111)111111111111111)11111111)1 het eerste egaliserende werk te doen. Meteen werd met de bouw begonnen. i ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜI Twee jaar geleden werd het laatste cement gebruikt en nu is dat enorme, luxueuse, schitterende en magnifieke i gebouwencomplex klaar. Miljoenen en miljoenen heeft het gekost en het; is nog steeds monsieur Coussin die er j de dagelijkse kosten betaalt. j 27 .Barker vertelde o.a. van de vin gerafdruk of vingerafdrukken van de beklaagde, die hij op het kamer scherm had gevonden." ..Tegen wie zei Barker dit?" .Tegen lady Oakes en de anderen in haar slaapkamer." ,Op welke dag vond de begrafenis plaats?" ,.Ik geloof dat dat de 15e juli was. ..Hoe lang heeft u samen met ka pitein Barker aan deze zaak ge werkt?" ..Sinds 8 juli." ..Ging u. na de onderzoekingen in Nassau., samen met hem naar Mia mi?" ..Ja". ..Wanneer zag u hem daarna weer?" ..Toen we uit Miami naar Bar Har bor vertrokken." ..Wanneer kwam u in Bar Harbor aan?" „Woensdagmiddag." ..Wanneer was de begrafenis." „Donderdagmorgen". „Reisden u en Barker samen?" „Ja." „Sprak u samen ook over de moordzaak?" „Ja." „Kwamen ook de vingerafdrukken ter sprake?" Er volgde een stilte. Toen zei Melchen: „Nee de vinger afdrukken kwamen niet ter sprake." Er ging een gemompel door dt zaal. Sir Oscar Daly keek op van de aan tekeningen. die hij maakte en staar de in stomme verwondering naar Melchen. Callender juichte inwendig. Alles ging veel beter dan hij had durven honen. Hij vervolgde: „Geeft u toe dat d« ontdekking van een vingerafdruk in de kamer, waar de moord heeft plaats gevonden, een zeer belangrijk bewijsstuk is?" „Dat zou ik niet willen ontken nen." ..Wanneer hoorde u voor het eerst dat de vingerafdruk van de beklaag de op het kamerscherm werd aan getroffen?" „Ik verklaar hierbij voor eens en altijd, dat ik dit hoorde in Bar Har bor. op de middag na de begrafenis, toen Barker het lady Oakes vertel de". zei Melchen geprikkeld. „U hebt met hem dus de gehele reis gemaakt èn naar Miami èn naar Bar Harbor èn terug?" „Ja." ,.U is samen in dienst genomen en heeft samen alles onderzocht?" „Ja." „Barker, uw collega, heeft ontdekt dat de vingerafdruk die hij op de plaats van de moord vond. van be klaagde was. Wanneer zal dat ge weest zijn?" „Hij moet het geweten hebben vóór we naar Miami vertrokken." „Hij verklaart, dat hij het reeds wist op de 9e juli op de dag dat be klaagde werd gearresteerd. Hij heeft dat in een interview meege deeld. En ondanks dat durft u te zweren dat u met hem de hele reis naar Miami en Bar Harbor hebt ge maakt, daar aangekomen bent op de 16e juli, zonder dat Barker u dit be langrijke feit heeft verteld?" „Ja." Callender ging zitten en kon niet nalaten triomfantelijk te gluren naar een plechtig voor zich uitkijkende Ad- derley. Sir Oscar Daly vroeg: „Kapitein Melchen, vindt u het niet vreemd, dat kapitein Barker u op de reis naar Miami, niets van die vingerafdruk vertelde?" „O, ja", zei deze, „dat vind ik zeer zeker". De volgende dag echter herriep Melchen wat hij gezegd had. Hij zei dat hij zich nu herinnerde dat in zijn tegenwoordigheid „Op 9 juli Barker en Pemberton naar het laboratorium van de RAF waren gegaan, om een vingerafdruk te onderzoeken, die, naar zij zeiden, van beklaagde was. Sir Oscar smeet zijn pen ongedul dig voor zich neer. Callender stond op en werd bijtend sarcastisch. „Kijk, kiik". riep hii uit: „Wat toevallig! Welk een merkwaardige vergissing!" De volgende getuige was James Ot to Barker. De detective had zich terdege voor bereid. Wetende dat een stevig maai niet goed is voor een man, die wordt ver- hoord, had hij alleen een glas limo nade genomen. Hij zag er gedistin geerd uit met zijn grijzende har«n en knap gezicht. Hij maakte dan ook een uitsteken de indruk op de menigte in de stamp volle zaal. Higgs begon overrompelend. Hij protesteerde tegen het feit dat de foto van de vingerafdruk als be wijs werd aangenomen. „Het beste bewijs", zei hij, „was het kamerscherm mét de afdruk er op". Sir Oscar interrumpeerde: „Uw protest is ongegrond." „Maar op het kamerscherm staat geen vingerafdruk meer", zei Higgs. „Is de foto ervan dan niet voldoen de?" Higgs zei: „U en ik weten dat het ongebruikelijk is een vingerafdruk „af te nemen". Wij hebben alleen het woord van Barker, dat deze var, het kamerscherm afkomstig is. Het is mijn mening dat de vernietiging van de oorspronkelijke afdruk op het scherm bewust en met voorbedachte rade is geschied." „Suggereert de verdediging." vroeg de rechter, „dat de vingerafdruk wel licht een vervalsing is?" „Dat suggereert zij." Eric Hallinan stpnd op en protes teerde heftig. Adderley bleef koel voor zich uit kijken. Toen de zitting verdaagd werd had de verdediging' goede hoop, dat de rechter de foto van de vingerafdruk niet meer als bewijsstuk zou erken nen, maar de volgende dag werd de ze verwachting de bodem ingeslagen. Wordt vervolgd Omdat hij het zijn vrouw beloofde. Op haar sterfbed. En zo zag ik dan op een middag tijdens een bliksembezoek aan. twee missieposten het verschil. U bent rijk, zei jjc tegen de mij rondleidende zuster. „Ja. rijk, dat we Arme paters die geen zakelijke in slag hebben, beduveld worden met de prijs van het varkensvlees en geen afzetmogelijkheid voor hun koeien- melk zien; die scharrelen om het meest noodzakelijke te kunnen aan schaffen en door een geweldig enthou siasme op de been worden gehouden om hun moeilijke werk voort te zetten. En een uiterst rijk meisjespensio naat, waar het aan niets ontbreekt, waar ijskasten net zo voorhanden zijn als schoenenrekken, plastic borden, personen- en vrachtauto's. Een bijzonder schrille tegenstelling, als ik zo mag zeggen. Waardoor mijn ontzag voor zo'n Rotterdamse broeder Winkelman met zijn vijf en dertig Kongolese oerwoud- dienstjaren" wel heel groot gewor den is. AMSTERDAM Haar vijfenzeven- tig jarig bestaan heeft de Hollandsere Stoomboot Maatschappij te Amsterdam jE zonder veel ophef gevierd. Een korte E herdenkingsrede ging op een bijeen komst 'van commissarissen, directie en vertegenwoordigers van varend-, kan toor- en kadepersoneel vooraf aan de uitreiking van vier koninklijke onder scheidingen. Hel gehele personeel zal op een feestavond worden onthaald. IiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiHiHiiiiiiifiiii lllllllillllIllllliliIIlllllllllllllilllIIIIII1IIIIIII1III1 Vaak rollen ze in de maatschap pij ér nog wonderwel doorheen. is hun portemonnee goed maar maatschappelijk, en geestelijk zijn ze viezer modderplassen, die in pe- tussen vries- en dooiweer straten worden gemeden E dikwijls gevuld. E moreel dan de E riodes op de WEERSLAG. iTlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliMlllllimillllllHIIUIIIIIIIIIl llij is Italiaandoctorandus in de eco- 1 nomie en hij beheert aan de buitenkant van Elisabethstad een farm. Met zijn Italiaanse vrouw en Kongolees personeel, dat met veel vrouwen en kinderen op het terrein van de boerderij woont. O ja, dat wilde ik u juist zeggen: de koeien daat zijn zwart-wit.„Kan Hollandse en Friese origine, via Xuid-Afrika hier ge ïmporteerd", hoorde ik. De vierjarige René Jongstra van het Ericaplein in Capelle aan den IJssel is gisteren in de Rozensingel verdron- ken Hij was met een vriendje aan het spelen en is daarbij in een onbewaakt ogenblik in het water gevallen. Admiraal Barjot, onderbevelhebber i van de Europese zeestrijdkrachten van i het Noordatlantische pact, is, zestig ja ren oud. te Parijs overleden. Hij was sinds 1954 opperbevelhebber van de Franse vloot, Nog steeds komen er klachten binnen I over de Aphelandra; de mooie sier- bladplant die na de bloei de bladeren laat vallen. Toch is dat niet nodig; het komt door een veel te droge atmos- feer; men zal veel meer moeten sproei en en de mooi getekende bladeren kan men wel behouden, doch dan dient men 1 ze alle dagen even vochtig te maken 1 met lauw water. De potgrond dient men ook matig vochtig te houden en vooral met met koud leidingwater gie ten: het water moet beslist eerst op kamertemperatuur zijn. Aangenomen naar Slochteren: J. Feu- nekes te Zandeweer. Bedankt voor Stavenisse: A. Breure te Ond-Vossemeer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dieren (vac. H. v. d. Plaat! H. J. Heynen te Oude- en Nieu we Biltzijl: te Medicine Hat. Alberta Canada (Christian Reformed Church): J. H. Binnema te Lemmer. Aangenomen naar Barendrecht voor te stichten derde pred. plaats: P Joose te 1 Andel Nbr. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wageningen (tweede maali: C. Hegeman te Arnemuiden. 1. Hei kan zeer onrustig zijn nabij Kaap Vergetelheid; verraderlijke zee stromingen maken het er de schepen onveilig en een storm steekt er even snel op. als een schip kan vergaan. De goede sleepboot Kraak hadden de elementen echter met rust gelaten, die dag. Kappie kon dan ook met een zucht van verlichting zijn zeekaart ter zijde schuiven. ,,Trek die rimpels van je gezicht, jong!" riep hij tegen de maat, die achter het stuur stond. Eenmaal on der de Admiralen, behoeft men niks meer te betalen! zegt het spreekwoord. Heeft je opa je dat nooit geleerd? Kijk. nou varen we midden lussen de op de watervlakte. Nauwelijks echter was hij uitgesproken, of met donderend geraas werd de Kraak opgenomen en pardoes weer neergesmeten! ..Alle kniezebietersstamelde Kap pie, terwijl hij zijn normale stand trachtte te „ervinden, ..Dit was ja een vloedgolf...Er moet iets bijzonders aan. En Kappie wees naar enkele stipjes(de hand zijn.." Admiralen-eilanden door... het gevaar is voorbij!" DEN HAAG <ANP>. Het landelijk prijsindexcijfer van het levenonderhoud was gemiddeld in 1959 één punt hoger dan in het jaar daarvoor. Inclusief a.o.w. bedroeg het 123 en exclusief a.o.w. 118 (op basis 1951 is 100).

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2