Zomergarderobe krijgt gestalte Uw haren rijzen te berge KLERENKAPSELS EN JUWELEN VOOR DE NIEUWE ZOMER Triomf voor het figuur Negro-look hij sieraden Metalen HARING WORDT DOORGELICHT Filmsterren over nieuwe mode Zaterdag 30 januari 1960ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Mantels Mantelpakjes Jurken Kleuren en stoffen Marie Antoinette Accessoires Bevrijdt U Meer dan kwart eeuw bij kinderpolitie NOOIT GEDROOMD KANS KINDERSCHOENEN OUDERS SPIJBELEN LAAT HET SCHONE SNOEPKOUS ZELDEN OF NOOIT van de week door Rita Beukman PARIJS. Drie weken lang werden in de belangrijkste Europese modecentra shows gehouden om de nieuwe zomermode haar aanzien te geven. Drie weken reisde u met ons mee door Italië en Frankrijk en elke ochtend bij het ontbijt kon u in het Algemeen Dagblad leien, wat de vorige dag in de salons van de voornaamste couturiers naar voren werd gebracht. Toga's en tuniques. Manzü-lijnen en Negro-Look, zigeunerinnenstijl. zui len als silhouet en Eiffeltoreninspiia- ties; elke ontwerper en ontwerpster gaf zowel hier in Parijs als in Ita lië, naar eigen fantasie en persoon lijkheid de nieuwe mode voor 1960 ge stalte. Het moet u wel zijn gaan dui zelen bij de kennismaking met tei- kens weer andere lijnen en details. Als u op dit moment reeds uw zo mergarderobe wilde gaan samenstel len. zou u nauwelijks meer weten wat te kiezen om up to date te zijn. Toch is het allemaal .minder ingewikkeld dan het lijkt, want 'oor alle varia ties heen tekenen zich bepaalde ken merken af die de leidraad voor de zomergarderobe gaan worden, voor u privé en voor de confectie. Zo zal de nieuwe mode er uitzien: BIJ de mantelpakjes zijn lange, vloeiend getailleerde jasjes overal in de meerderheid. Ook die coupe is erop afgestemd in Long-Torsostijl, het bovenlichaam lang en rijzig te doen lijken. Bij pakjes met ongetailleerde jasjes worden, evenals bij de man tels. monumentale schouders veel toe gepast, met grote kragen en laag aangeknipte mouwen. BIJ de jurken wordt er vooral naar gestreefd het figuur weer meer te doen uitkomen. Bij de in monumenta le stijl gehouden japonnen, worden de heupen vooral gem&ikeerd door de toepassing van kokerrokken. De bovenpartij krijgt in contrast daarmee meer flou, onder andere dooi kimonomouwen. Strak omsloten door de stof wordt het lijfje, bij de japon nen die in Long-Torsostijl zijn uitge voerd- De aangerimpelde rok is daar bij dikwijls schuin geknipt. De hals is laag en bootvormig. Bij uitgespro ken zomerse of geklede japonnen, worden veel heel diepe déco,'eté's in de rug toegepast. De zomer van 1960 wordt dus inderdaad het seizoen van de onbedekte rug. VV'AT DE KLEUREN betreft zal wit, bruin en beige in uw zomergarde robe de hoofdrol spelen. Verder is groen in allerlei nuances, met een BIJ de mantels zult u uit drie ver schillende stijlen kunnen kiezen. De mantels met een monumentale lijn hebben wijde aangeknipte mou wen met diepe armsgaten en grote van de hals wijkende kragen, die de schouders sterk markeren. Naar de zoom lopen deze mantels aansluitend toe, terwijl er dikwijls horizontale na den bij worden toegepast, om de brede uitbouw van de bovenpartij n-og duidelijker te accentueren. Verder zullen de demi-redingotes veel opgang gaan maken. Dat zijn mantels die van voren min of meer aansluitend de curve van het figuur volgen en achter een vloeiende, rech te lijn hebben. Bij de mantels van het uitgesproken redingote-type komt de Long-Torsostijl veel voor. Het rokgedeelte is daarbij ruim aan een streng aansluitend, tot over de heu pen doorlopend bovenstuk gezet. Heel jeugdig kleden die nieuwe Long-Tor somantels, bij voorkeur in gladde stoffen, zoals in Shetland en serge, uitgevoerd. In alle malensoorten en kleuren zijn geruite jurkjes reeds voorhanden in de Franse confectiecollecties. LLES streeft omhoog hij de nieu we kapsels in Parijs, met als top punt hoge knotten in ballonvorm, zoals de mannequins van Dior bij voorbeeld dragen. „Mèches Spirituel- less', plukjes haar die opzij van het gelaat ver naar buiten uitstaan als de punten van Salvador Dali's snor, of de vleugeltjes van een Volendams mutsjekomen bij menig kapsel voor. Korte haren worden gekapt in de stijl van coiffures, die vroeger al- leert met lange haren te bereiken waren en de pruik is door postiches vervangen. Die postiches worden ge bruikt om hoge chignons ook met kortere haren op te bouwen. "J/'OOR de avond worden deze hoge kapsels met een overvloed van parels, strass of kralen versierd. Ma rie Antoinette kan nauwelijks meer sieraden in haar hoge pruiken ge dragen hebben dan de moderne vrouw in haar avondcoiffure. Lin termans, die pas in Parijs een salon opende, en hier de uitverkoren ont werper voor auonclkapsets is gewor den, maakt ter completering van avondtoiletten hoge, V-vormig op gewerkte coiffures, die geheel met colliers van parels en strass zijn doorvlochten. Mèches Spirituelles, ver opzij van het gelaat uitstaande pluk jes haar, werden hier bij een vrij korte dagcoiffure toegepast. \OK in Parijs kan men hier inspira* tie, aan de kledingstijl van nege rinnen ontleend, signaleren by de nieuwe lijnen en kleuren, of de accessoi res die daarbij horen. De modistes toon den ons bijvoorbeeld hoeden in neger- stijl, nonchalant uit taft gevouwen of uit grof, primitief stro vervaardigd. Menig hoog opgewerkt kapsel is op de haar dracht van Josephine Baker afgestemd en bij de sieraden geven chokes de toon aan, die de hals van oor tot schouders be dekken. TMOR brengt dergelyke chokes byvoor- beeld, geheel van metalen kettingen ver vaardigd, en zyn nieuwe mannequin, een ïmilatii), draagt deze sieraden bij zo mer- en avondtoiletten op liaar lange, onwaarschijnlijk dunne hals. Ook chokes in parels en kralen uitgevoerd komen veel voor. En in verhand met de onbe dekte ruggen, sieraden die van voren strak om de hals sluiten en achter van een grote, rijk met kleurige stenen be zette hanger zijn voorzien. Hoog opgewerkte. klassieke kapsels gaan de jeugdige Parisiennes deze zomer onder andere dragen, bij de Grieks geïnspireerde toiletjes. voorkeur voor een soort lichtend groen-geel, erg in trek, naast oranje van fel mandarin tot zachte zandtin- ten. geel, rood en vele tinten blauw, hardrose en purperrood in donkere en lichte nuances. Bij de stoffen zijn de bouclé's uit het modebeeld verdwe nen. Gladdere weefsels komen daar voor overwegend in de plaats. Zijde wordt bij de nieuwe zomermode ver rassend veel toegepast. Droge, stevige zijden weefsels voor zomerse mantels bijvoorbeeld, shantoeng voor pakjes, dunne doorzichtige zijden stoffen voor geklede toiletten. De toonaangevende kleurencombinaties zijn wit met zwart en bruin met wit, beige met oranje, bruin of zachtgroen en geel met oran je of zachtblauw. Strepen en ruiten zijn overal de uitverkoren dessins, zo wel in Italië als in Parijs. YY7ILT U UW garderobe vroeg in de lente door actuele accessoires reeds een modieuze toets geven, ga dan markante hoeden dragen met hoge bol en van een brede rand voorzien, chignonkapjes in ballonvorm, of hoge dopjes zonder rand. op fez en Nefer- titehoofddeksels geïnspireerd- Grote langwerpige, of brede tassen horen daarbij en schoentjes met smalle mid delhoge hakjes, spits van leest in Spaanse stijl of met een afgeplat neus je, om de voet kleiner te doen lij ken. Die schoentjes hébben meestal een garnering op de voorvoet in de vorm van lederen strikken, roosjes in ton sur ton of in een der kleuren van de kleding, lederen franjes, knopen enzovoort. Bij pakjes met een monumentaal silhouet laten de Parijse confectionairs onder andere blouses in Long-Torsostijl dragen. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- eh zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. IJMUIDEN (ANP) Binnenkort kan de haring, die door de visserij-onder zoekingsschepen wordt gevangen, wor den doorgelicht. Het rijksinstituut voor visserijonderzoek in IJmuiden heeft een röntgenapparaat gekocht waarmee snel het aantal wervels van de haringen kan worden geteld. Daaraan kan onder meer het ras, waartoe de tiaring behoort, wor den vastgesteld. Vroeger moest elke ha ring worden gefileerd, voor het ras be kend werd. Opvallend grote sieraden met afhan gende stenenwaarvoor onder andere de jeugdige Laurent een sterke voor keur heeftworden vooral gedragen bij japonnen met een diep decolleté. Mejuffrouw Van Dctli: overwegend „heerlijke boeven", die knulletjes die je op het bureau krijgt. TAEN HAAG. Wie mejuffrouw M. S. van Deth slechts opper vlakkig kent en haar deze zaterdag ergens in de residentie ontmoet, zal misschien groeten: „Goeden- morgen of goedenmiddag inspec- trice", of tegen een kennis: ,,Die vrouw met dat grijze haar is hoofd- inspectriee van de kinderpolitie hier in dt stad." Omdat de leden van dit korps als onderdeel van de recherche geen uniform dragen, zou een vreemdeling de politie vrouw echter niet als zodanig her kennen, terwijl omgekeerd vele Ha genaars vandaag ook niet zullen merken, dat zij juist haar funktie Heeft neergelegd. Gisteren heeft mejuffrouw Van Deth, voor het laatst aan haar bureau ge zeten. In het oude gebouw van de Gemeente Politie aan de Burgemees ter van Karnebeeklaan. waar zij ja renlang als chef van de afdeling kin derpolitie de scepter zwaaide. ..Brouwer, luister eens effe'", on derbrak zij een gesprek, dat wij nog deze week met haar hadden, bij de binnenkomst van een van haar re chercheurs. „weet jij nog wanneer ik H.I. geworden ben?' Rechercheur Brouwer herinnerde het zich ook niet meer precies. Even later kwam er achter ergens vanuit het gebouw een telefoontje, dat het antwoord gaf op deze vraag: ,,In 1949. inspectrice." Elf jaar lang stond deze vrouw dus aan het Hoofd van de kinderpolitie in Den Haag en had de leiding over een hecht team van ongeveer vijfentwin tig inspecteurs en inspeetriees. re chercheurs en agentes. In het totaal ..diende" mejuffrouw Van Deth ruim dertig jaar. die zij op vier jaar bij de zedenpolitie na, steeds op dezelf de afdeling doorbracht* Als jong meisje had ik nooit durven dromen nog eens als politievrouw car rière te maken, vertelde de in Brus sel geboren hoofdinspectrice ons in haar werkkamer op het bureau, waar honderden Haagse boefjes .in de loop der jaren gelegenheid kregen, over hun pekel- en ernstiger zonden na te denken. Zoals in het begin van deze eeuw nog gebruikelijk was, hielden de ouders van mejuffrouw Van Deth hun dochter thuis, ondanks het feit dat zij graag in de verpleging wilde. Tijdens een vakantiereisje door de Verenigde Staten nam deze echter haar kans waar, volgde een verpleeg stersopleiding en keerde met het di ploma naar Brussel terug, waar zij, voordat zij bij de Haagse Gemeente Politie kwam, enige tijd op allerlei sociale terreinen werkzaam was. Toen de kinderpolitie zelf nog in de kinderschoenen stond, had het werk een heel ander karakter, vertelde hoofdinspectrice Van Deth, die de he le ontwikkeling van dit korps in Den Haag heeft meegemaakt. De controle over pleegkinderen, te huizen, bewaarplaatsen, enzovoorts was toen vooral van belang. Nu steeds meer sociale instellingen een deel van de taak van de politie overnemen, be-; perkt zich de dienst van de inspec- teurs. rechercheurs en inspeetriees eigenlijk tot een soort eerste hulp bij ongelukken. Men doet het echte poli tiewerk in verband met strafrechte lijke minderjarigen, maakt proces-ver- baal op en treedt bij de nazorg over deze jongeren uitsluitend nog advise rend op. komen, weglopen, stelen en allerlei ander ernstig kattekwaad uithalen, worden door de politie opgespoord, waarna men op het bureau probeert achter het waarom te komen. Het werk van de kinderpolitie strekt zich zelfs herhaaldelijk tot in het buiten land uit, omdat steeds meer minder jarigen. vooral uit wat men noemt de betere milieus, van huis weglopen en de grens overtrekken. Naast honderden heel tragische ge vallen van mishandelde kinderen, ba by's en kleuters, die door hun ouders zonder meer onverzorgd werden ach ter gelaten, of brutaalweg in de wacht kamer van liet bureau aan de Burge meester van Karnebeeklaan te vonde ling werden gelegd, heeft mejuffrouw Van Deth ook tal van leuke voorval- Advertentie Op spijbelende kinderen wordt te genwoordig vooral ook streng gelet. Een jongen of een meisje, dat meer dan eens zonder reden de school ver zuimt, wordt op een goede dag door een inspecteur van de kinderpolitie gewekt, uit bed gehaald, en naar school gebracht. Voor tegenstribbelen de ouders heeft de politieman in bur ger eventueel een stok achter de deur in de vorm van een proces-verbaal. Kinderen die nachten lang niet thuis- niet aan uw oog voorbijgaan. Raadpleeg tijdig uw oogarts. de voorgeschreven bril heeft OPTIEK OPRIL GROTE MARKT GOES, TELEFOON 203.9 len meegemaakt in haar dertig-jari ge loopbaan bij de Haagse Gemeente Politie. Zo werd er hijvoorbeeld eens een joch op het bureau gebracht, dat het presteerde per dag meer dan vijfen twintig gulden te stelen en aan aller lei snoepgoed ook weer op te maken. Hij werd in een kindertehuis onder gebracht, waarover hij later voor een korte vakantie weer thuis zo oppijpte tegenover een vroeger kame raadje. dat deze belangstellend infor meerde, wat hij moest doen om er ook in te komen. ,,Nou joh, dan moet je maar veel centen stelen en goed je moeder pes ten". luidde het advies, dat zoals la ter bleek, braaf werd opgevolgd, met het gewenst resultaat bovendien. Wordt op zulke „heerlijke boeven" nu eens eeht kwaad! Mejuffrouw Van Deth is het in de kwart eeuw, die ze bij de Haagse kinderpolitie doorbracht, zelden of nooit geweest. HOLLYWOOD. Het ziet er naar uit dat Yves Saint Laurent onder de vrouwelijke leden van de Amerikaanse filmkolonie weinig koopsters voor de modellen uit zijn nieuwe „boezemloze" collectie zal vinden. Verschillende stdh-en van het witte doek gaven gis teren. naar aanleiding van Diors pre mière te kennen, meer geïnteresseerd te zijn in een Natural-Look, Kim Novak: Ik geef de voorkeur aan een eenvoudig silhouet, dat de curven volgt, die we nature hebben meegekregen. Jo Morrow: Parijs kan zoveel voor schrijven. Ik heb een eigel stijl, want ik zie graag mannen om mij heen. Janet Leigh: Ik denk dat geen van ons er als een plank wil uitzien. Op het gebied van noviteiten in zacht en soepel leder uitgevoerd, is vooral Italië toonaangevend de laatste jaren. Ook in Nederlandse winkels en warenhuizen, waar kleurige, uit die renhuiden vervaardigde accessoires steeds meer de aandacht trekken, kan men dat herhaaldelijk constateren. Het nieuwste wat wij op dit gebied voor u ontdekten, zijn tasjes van Venetiaans leer, beschilderd met goudkleurige roosjes en bewerkt met strookjes band fluweel in diverse kleuren. Heel ro mantisch zijn deze tasjes en vooral geschikt om een zomers avond- of cocktailtoilet te completeren. Veelvuldig als avondtasje, of voor een bezoek aan schouwburg of bios coop gebruikt, worden ook de grote beurzen, die nu in allerlei kleuren en uitvoeringen voorhanden zijn. Ze zijn net groot genoeg om er een zakdoek je, wat los geld en make-up artike len in op te bergen, terwijl de nieuw ste exemplaren bovendien aan de ach terzijde van een brilétui voorzien zijn. Geeft men er echter de voorkeur aan een grote tas mee te nemen wanneer men de deur uitgaat, dan kan men de ze bijvoorbeeld in de garderobe van schouwburg, bioscoop, enzovoort ach terlaten, en alleen zo'n grappige beurs met inhoud bij zich houden. Ook van soepel Italiaans leder, in vrolijke kleuren uitgevoerd, vervaar digd, zijn de nieuwste asbakjes, die speciaal ontworpen zijn om op de leu ning van een makkelijke stoel of een bank te plaatsen. Een metalen bakje is daarbij aangebracht in een met klei ne steentjes gevuld leren zakje, dat overal waar men het neerzet, op een ronde leuning, op een schuine rand, enzovoort, kan blijven staan. 9 Van Nederlands fabrikaat is de fraaie nieuwe portefeuille, die wij voor meneer ontdekten. Behalve om er con tanten en postzegels in te bewaren, is de portefeuille ook als agenda te ge bruiken. In een uitschuifbaar gedeelte is namelijk een jaaragenda met een persoonlijk memorandum, en een ka- lenderbloc met dagindeling en notiti-, strookjes aangebracht. Voor iedere maand wordt een nieuw kalenderbloc bij de portefeuille geleverd. Wij weten waar deze noviteiten ver krijgbaar zijn. Even een briefkaartje en u hoort van ons. Idver'en'ie handcrème

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9