In Kapalowé eten ze een uurtje met huid en haar RU ROL xr KAPPIE en de KONINGSRUIL Z Pag. 2 P. W. RUSSEL'S Een bordje De tam-tam Huidgenezing Nogal gronderig Dag oude Rubertstraat wendt zich tot Eerste Kamer PRINCEVIIMIRABELIE GEHEIM AGENT JAMES I BOND lan Fleming I DE I TINTELS Jack 1 Dunkley Zelf aasi sle slag Uit de kerken Zaterdag 30 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD M'n tain getamtam wekte lachlust T^LISABETHSTAD. Hoe zijn nu die Kongolezen, die op 30 juni onafhankelijk gaan wor den en hoe wonen ze? Wel, bij elkaar zijn het er dertien miljoen, dus er zijn er beslist een paar die ik niet ontmoet heb! En dan is er natuurlijk een geweldig verschil tussen de paar grote ste den en het binnenland. Maar dat binnenland trok me. En ik heb er tijdens een kort bezoek wat kunnen rondkijken. 9 Een autootje huren in Elisabethstad is niet zo moeilijk. En benzine in de tank laten lopen ook niet. Vervoer hadden we dus. In het vliegtuig, op weg van Leopoldstad naar Elisabethstad, had een Belgische verzekeringsman tegen me gezegd: „U moet eens gaan kijken naar de vissersdorpen, zo'n honderd kilometer van Elisabethstad." Dat deed ik dan ook en de Nederlandse mevrouw N. Galiart- Tripels wees de weg. „Je moet de weg naar Jadotville ne men". had de Belg in het vliegtuig ge zegd. „Na zo'n zeventig kilometer pas seer je de rivier Lufira en twintig kilo meter verder ga je rechtsaf. Er staat er gens wel een bordje." Ja. dat stond er. Maar met de tekst de andere kant op en die tekst zelf was er wellicht een jaar of vijf geleden met waterverf opgeschilderd. Nu had het een paar keer geregend, intussen.... Enfin, u begrijpt het al: nauwelijks leesbaar. Maar we vonden het. Door kuilen en gaten heen. langs en door plassen, om en over keien. Toen ineens een recht stukje zandweg, met links en rechts wat hutten. Dat was het: Kapalowé. „Jambo". groetten wij een handvol vrouwen en kinderen; ik dacht eerst dat er maar heel weinig mensen woonden, maar binnen een paar tellen kwam men uit alle hoeken en gaten naar voren toen bleek dat mevrouw Galiart de taal van de mensen sprak. Onmiddellijk een druk gesprek tussen de Nederlandse en de vissersvrouwen. Neen. de mannen waren niet thuis, vissen op het meer in de buurt. Oh, ma dame had belangstelling voor de babies op armen en rug; de zwarte moeders voelden zich zeer gevleid. En handen vol snoepjes had Madame ook. Ja, daar waren ze gek op. 9 Nauwelijks had mevrouw Galiart een pajïr zuurtjes uitgedeeld, of ze wa« om- 25 Hij zou getuigen, dat vingerafdruk ken afnemen van bepaalde voorwer pen (wat Barker constant had ge daan) alleen in noodgevallen plaats vond, wanneer het voorwerp, waar op de afdruk werd aangetroffen, moeilijk of in het geheel niet te ver plaatsen was. Bovendien moest dit afnemen, dat bestaat uit het overbrengen van een met poeder bestrooide afdruk op een soort hechtpleister, dan nog altijd ge beuren in het bijzijn van getuigen. Barker had aan dit alles niet vol daan. Op advies van de zoon van een Ba- hamese politieofficier, die bij Scot land Yard had gediend, werden op nieuw foto's gemaakt van dat ge deelte van het kamerscherm, waarop de vingerafdruk van De Marigny zou hebben gestaan. Deze keer moest deze zijn linker- pink in alle standen er op afdruk ken. Uit de foto's, die men daarna van de genomen afdrukken maakte, bleek dat de vingerafdruk die Barker had gefotografeerd, onmogelijk van het kamerscherm afkomstig kon zijn. Higgs en Callender kregen weer moed. Zij bemerkten verder dat de stem ming van de bevolking zich ten gun ste van De Marigny begon te keren. Steeds meer weddenschappen wer den afgesloten in het voordeel /an de verdachte. De noteringen, nog steeds in .zijn nadeel, stonden nu 5 tegen 4. Maar ook Adderley, de openbare aanklager, leek optimistisch gestemd. Hij was in het bezit gekomen van een bewijsstuk, waarvan de verdedi ging het bestaan niet wist en dat volgens hem, beslissend zou zijn. Nancv de Marigny bezocht haar echtgenoot voor de laatste maal in de gevangenis. Als getuige a décharge mocht zij hem tijdens de rechtszaak niet opzoe ken, totdat zij haar verklaring, die pas aan het einde zou plaatsvinden, had afgelegd. Higgs had besloten dat zij als laat ste zou getuigen. Vijftig anderen zouden haar voorgaan. Terwijl de bewaker toezag, namen man en vrouw afscheid. Weldra zou het doek opgaan: met kloppend hart en droge keel wacht ten de acteurs hun beurt af: Alfred de Marigny, Harold Christie en lady Oakes, Edward Melc-hen, James Bar- ker, Eric Hallinan en Alfred Adder ley, Geodgrey Higgs. Ernest Callen der, Geordes de Visdelou en Betty Robert. Alleen Grisou de Maltese kat scheen geen last van plankenkoorts te hebben. HOOFDSTUK 12. IS OCTOBER: In de hete ochtend van de 18e Oc tober stonden drommen mensen ge duldig te wachten voor het grote ge le gebouw, waarin over enkele uren het proces tegen Alfred de Marigny zou beginnen. De rijke ingezetenen hadden hun bedienden gestuurd om een plaats voor hen vrij te houden. Vele wachtenden brachten stoelen mee. omdat de toeschouwers niet in de rechtszaal mochten blijven staan. Een grote politiemacht was op de been om eventuele relletjes de kop in te drukken. Eindelijk zwaaiden de grote deure die toegang gaven tot de rechtszaal open en iedereen dromde naar bin nen. Men stond op toen de rechter, Sir Oscar, Bedford Daly, klein en vrien delijk, in vol ornaat verscheen. Sir Oscar was 63 jaar oud en vervul de zijn verantwoordelijke taak op de Bahama-eilanden reeds sinds 1939. Het vorige jaar was hij in de adel stand verheven en zijn onkreukbaar heid was een erkend feit. Evenals de procureur-generaal Eric Hallinan, was hij een Ier, die aan het Trini ty College in Dublin had gestudeerd. Hij kon bogen op een uitstekende staat van dienst. Rustig nam hij plaats als gold het geen proces, dat de ganse wereld in beroering hield. De geheel uit mannen bestaande jury werd beëdigd. In de za-al werd zacht gepraat en gefluisterd. Alfred de Marigny zat in de be klaagdenbank, gekleed in een licht blauw pak; bedachtzaam kauwde hij op een lucifer. Hij zag er wat bleek uit, was ma gerder geworden, maar maakte een opgewekte indruk en wuifde naar zijn vrienden. Hij had zijn baard afgeschoren. Iets verderop zat Higgs. beheerst, knap, bijna hooghartig, een merk waardig contrast vormend met zijn assistent, de wat opgewonden Callen der. Adderley torende hoog boven ieder een uit en maakte in zijn zwarte kle ding een haast dreigende indruk. Met zijn grote verstandige ogen scheen hij ieder in de zaal op te ne men; geen detail leek hem te ont gaan. Hallinan tenslotte, het lange gezicht strak in de plooi, was verdiept in zijn aantekeningen. Het proces begon. Hallinan en Adderley waren ie openbare aanklagers. Op hun (gebruikelijke') vraag .schuldig of onschuldig" antwoordde De Marigny, dat hij onschuldig was Adderley viel daarop meteen fel uit en beschreef beklaagde als een sluwe en gewetenloze moordenaar. Als eerste getuigen verschenen en kele technici van de Britse lucht macht. die verklaringen aflegden over de foto-apparaten, die Barker bij gebrek aan beter van hen had ge leend: daarna kwam Mabel Ellis, het meisje dat Sir Harry Oakes op de laatste avond had bediend. Maar pas bij het verschijnen van Harold Christie, begon het proces goed. Advertentie Huidzuiverheid - Huidgezondheid ïwermd door wel veertig kinderen, die roepend en handen uitstékend oni haar heen stonden te dringen. Polly, polly", zei ze en het werd iets kalmer. Of er geen tam-tam in het dorp was? Ja en of. Een knaapje van een jaar of elf ging er een. halen, uit een hut. Hij kwam er mee naar me toe en ik deed, zittend op de hurken, enige pogingen: het werd een. rythme waar de zwarte kinderen alleen maar om moesten la chen. Puistjes verdrogen door Purol-poederqpapier IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIjL i Het schijnt niet erg Kongolees te zijn geweestwant de manier waarop uw dienaar de tam-tam bewerkte in Kapalowé ontlokte aan de jeugdige be woners een schaterende lachbui- keken ze naar blanken. Als ze op de verkeerde kant van de stoep liepen was er geen sprake van opzij gaan. Het enige goede dat ik ontdekte was, dat ze het gewoon vonden dat blank en zwart als mens evenveel waard zijn. In Kapalowé was dat anders. Daar was het meer dat nog respect hebben voor elkaar. ,,Dag oude", zei mevrouw Galiart in het Kiswahili tegen de bejaar de man, wetende, dat deze aanspreking tegelijk een onderscheiding inhield. En terwijl ze het zei, zakte ze door de knieën en klapte voorzichtig een paar keer met de handen op elkaar. Jambo, jambo madame", sprak de man, maar niet dan nadat hij met zijn oude arm het stukje hoed van het hoofd had gehaald en tegelijk wat doorzakkend in zijn oude botten en ook de handen op elkaar klappend. Een beslist ontroerend tafereel. En tegen het einde van de dag, nadat we uitvoerig met handen en met „Jam- bo"-zeggen langdurig afscheid hadden genomen, schoof ik in Elisabethstad achter een tafel, waarop ik een rasecht inlands diner kreeg voorgezet: Mwambe. Daar waren kip en rijst en pilepili en een soort hele fijne spinazie, die in wer kelijkheid bestond uit manjok-blaren. Over dat alles heen een saus, die zo be werkelijk is, dat men bijna een dag met de voorbereiding ervan bezig is. Wel, ik ben blij dat ik het eens ge proefd heb. Maar om tegen m'n vrouw te zeggen: Laten we dat thuis ook eens eten" nee, dat nou weer niet. Ik vond het nogal gronderig smaken, zo bij elkaar. Maar ze zeggen, dat je het pas heerlijk vindt na de vijfde keer. De vraag is of ik zover kom. 2 hebt u gelezen tot welke ontzet- tende gevolgen eenzaamheid kan f= leiden. Een jongen uit Deurne 3 werd door de bewoners van het 3 dorp gemeden. Niemand wilde om- gang met hem hebben. Toen zocht die jongen omgang met de bier- fles en probeerde uit het gerste- ff nat het plezier te halen, dat de 3 dorpsgemeenschap hem niet gun- 3 de. Hij heeft met ëen gehuurde auto drie meisjes doodgereden. De rechtbank zal een vonnis 3 moeten vellen over deze jongen. Een vonnis over de vereenzaam- S Er vallen niet alleen doden in 2 oorlogen. Zij sterven niet alleen door het toppunt van haat en ge- weid, maar ook als reactie op ge- 5 niepigheid en tartende hoon. Daar- om spreekt de belijdenis der kerk 5 al over doodslag als de mensen 5 (slechts) reppen over haatgevoe- lens. Misstn:en zijn er ook in onze omgeving mensen, die wij al ja- renlang laten liggen en in de woes- tijn der eenzaamheid laten voort- ploeteren. Laten we ons herzien. God wil een gemeenschap op aarde. (ÏTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiT De collecte ..Voor ieder venster een plant" ten bate van Tuindorp-Oostzaan bracht in Dreischor 97,01 op. 0 Onder leiding van mej. Hondius ver- gaderde de afdeling Grypskerke van de N.C.V.B De heer Schoenmaker uit Zou- telande hield een lezing over zijn reis naar Marokko en vertoonde kleuren- i dia's. Het dorpje zelf lag eigenlijk aan weers zijden van de smalle weg. Links een soort pleintje met de hutten er omheen, rechts de hutten zomaar wat bij elkaar ge bouwd. De meeste woninkjes hadden een onderkant van leem met direct daarop het dak van gedroogd nou ja. ge droogd gras of zo. ,,Zo op het eerste ge zicht niet te geloven, maar die daken zijn waterdicht", vertelde mevrouw Ga liart. En om door het deurtje te komen moest men eerst op de knieën. De mensen waren bepaald opvallend vriendelijk en de hele kleine kinderen om zó mee naar huis te nemen. Overi gens: de moeders met de babies op heup of rug kwamen nu ook aanzetten om een snoepje te krijgen. En denk niet dat het in Kapalowé zo gaat als bij ons: dat je een hummel van anderhalf geen vier kant en hard en glad zuurtje geeft. Wel- neen. de zwarte moeders drukten het hun kinderen vlotweg in de hand en de kleintjes staken zuurtjes met papier en al in de mond. Vlak voor mijn neus gebeurde dat ook en ik heb toen toch echt maar die protesterende lippen van elkaar en het intussen kletsnatte zuurtje eruit ge haald en eerst van papier ontdaan. De operatie werd in het begin even arg wanend, maar later begrijpend door mama gevolgd. Eén man was er: ik zag hem pas na tien minuten. In de schaduw van een hut zat hij in een bijzonder oude en half vergane ligstoel. Hij was misschien tachtig, misschien negentig, maar heel: oud en zo mager, dat je de ribben achter zijn openhangend hemd kon tellen. Een witte en korte baard had hij en een i a -1\ vilten hoed zonder rand stond er op zij^LllllCll eil flllier V.H. J O.ÓU hoofd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het conflict over de gebrekkige woningen in de Rubertstraat te Hoogerheide is thans in de Eerste Kamer aangeland. De commissie van de bewoners van de Rubertstraat heeft zowel de kwestie van de gebreken aan de woningen als ten aanzien van de huurprijs voorge legd aan de commissie van bezwaar schriften van de Eerste Kamer. De bewoners dringen bij de kamer commissie aan op een neutraal en des kundig onderzoek naar de huizen en een herziening van de huur, die in overeen stemming moet worden gebracht met de kwaliteit en de standing van de wonin gen en het geboden woongerief. Advertentie cafa-restaurants En nu het verschil met de Kongolezen van middelbare leeftijd, die ik in Leo en Elisabethstad had gezien. Soms minach tend, soms uitdagend, soms honend aparte zalen voor recepties en partijen ZONDAG MUZIEK IN BEIDE ZALEN s door ÏLmHiimimiimmmtWHimM piuiiiiiiiHiuifinMimiiimt!) door PAUI_,FAUL,S w.Dpizzee? WORD JeRRR.BPR, WAKKER I Goeo LIEEje, PAG, IK KAM NIET TE LAAT KOMEN ir-i DB ZAA< HEB JEMARQO WEER IM SLAAP- vr oA i ii IK Wou DAT ze jezeioewJ WAAROM ZBJB WAKKER 1 MAKEN r DE NATUUR IN EN OM UW HUIS IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllll Ook al valt het op dit ogenblik met de sneeuw nogal mee, als uw groen- blijvende heesters en vooral coniferen onder een dikke laag sneeuw komen te zit:en -s dat voor hen niet zo prettig, de takken buigen onder die zware vracht helemaal door en het is ook niet denkbeeldig dat ze afbreken. Dat moet men zien te voorkomen; niets onplezie riger dan het afbreken van takken Bij bladverliezende heesters kan men dat door middel van snoeien nog wel her stellen, doch bij een conifeer is dat niet mogelijk: het model is meestal voor goed verloren en men moet de sneeuw dan voorzichtig afschudden. De vogels krijgen het in deze tijd van het jaar ook te kwaad; er is on voldoende voer voor hen te vinden. Te genwoordig ziet men in vele tuinen al de bekende vogelhuisjes; dat is prettig I voor hen; allerlei etensaival kan er in gestrooid worden. Vogels vinden heL echter niet zo prettig als dat vogelhuis je van een schuin dak is voorzien; ze hebben liever een open tafel, dus zon der dak er boven; dat dak belet hen ihet uitzicht; ze moeten alle kanten kun nen uitkijken. In de tuin zal men nu of straks ook een plek sneeuwvrij moeten maken; de grotere vogels komen niet graag in dat vogelhuisje, doch zullen het voer veel lie ver van de grond af zoeken Alle etens resten kunnen er ook voor gebruikt wor den en tegenwoordig kan men in de zaadhandei ook allerlei vogelzaden be stellen; gemengde zaden en vooral zon- nepitten zijn ze gek op. Een stukje kaas kan men voor de koolmeesjes ophan gen; pinda's kan men aan een draad rijgen en zo kunt u hen helpen. 84. Bij de aankomst van de Kraak te j.Niez was de stad wederom getooid met bonte, vrolijke versieringen. Uit de stra- j ten klonk vrolijke marsmuziek. Kappie, I die op de brug stond, nam dat alles glimlachend in zich op. ,,De koning is terug van zijn plezier reis.." mompelde hij. ,,Dat denken die landrotten tenminste: Niemand, behalve wij hier op de Kraak, weet dat het ja 1 een studiereis is geweest I ..Een studiereis met niks dan ellende en narigheid!" verbeterde de maat. Kappie keek hem een ogenblik streng en zwijgend aan. i ..Ben je vergeten hoe dit avontuur begon, jong?" vroeg hij toen. De maat draaide zenuwachtig aan het roer. ,,Het was net zo'n dag als nu.." ver volgde Kappie. ,,De haven was versierd en aan de kade lag een deksels mooi I jacht.1" ,,Hou toch op!" riep de maat ge kweld. ..Plaag me niet. zo!" I ..Pas dan maar op, dat je deze keer nergens tegen op vaart jong!" antwoord de Kappie. „We hebben nu wel geleerd, hoe gauw je je vrijheid kwijt bent, als je in verkeerd vaarwater komt. Hoe zei die kakelobbes van een Fricandelle dat ook weer. „De vrijheid is als een broos ei.." herinnerde zich de maat. „En vrijheid zonder protocol is een ei zonde! schaal. „Dat laatste geldt alleen voor konin- 'gen.l" meende Kappie. NED. HERV. KERK Beroepen te Burgh op Schouwen: F Don te Nisse. GEREFORMEERDE KERKEN Ds. C. van der Woude te Leeuwar den heeft de benoeming tot hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kam- pen als opvolger van wijlen prof. G, M. den Hartog. om onderwijs te geven m het kerkrecht, aangenomen. Beroepbaarstelling. De classis Gro- ningen heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard de heer E. C. Kim. kand. te Groningen en F. Spoelstra. kand. te Groningen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) 1 Aangenomen naar Ruinerwild-Koec- kangen: J. van Bruggen, kand. te As sen. CHRIST. GEREF. KERKEN Preekconsent. De theologische stu denten J. Otter, K. Enschede en J P Versteeg te Amsterdam mogen voor gaan in kerkdiensten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn: M. Blok te Russen; te Leerdam: Chr. van Dam te Rotterdam-Z: te Nunspeet: p. Honkoop ie Yerseke: te Waardenburg C. Mole naar te Leiden: te Nieuw-Beijerland: A. tHonkoop te Goes. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Aangenomen naar Gorinchem, tevens predikant voor de B.Z.J. Moerland te Wormerveer.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2