IPlTwee doden: droeve balans van vier vliegongelukken Generaal Challeheeft orders Parijs: vuur op muiters Acties kunnen ieder ogenblik beginnen Chauffeurs wachten rleg af ove 2. Voorstel van minister: loongrens 7450,- „IK NEEM HET RISICO ROER VAST IN HANDEN 1. VOLGEND JAAR: EERSTE MENS RUIMTE IN Rede de Gaulle op televisie Kamer is ernstig bezorgd over drooglegging Zuid-Flevoland Benzine 0.4 cent per liter omhoog België staakt TRIESTE THUISKOMST VAN TUINDORP-OOSTZANERS Onafhankelijkheid zonder beperking Chessman ontslaat zijn advocaten De Bilt: Kouder PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND EEN verschrikkelijke spanning heerste gisteravond in Algiers toen bekend werd dat een krachtmeting tussen het wettige gezag en de muitende ultra's ophanden was. Parijs juicht Afgegrendeld Tankschip Katendrecht raakte op drift LAATSTE NIEUWS LEIDERS VAN ULTRA'S VERZET Vrachtauto doodt jongen WATERWAS BENZINE: SCHEPELING GEWOND Hittegolf in Australië: 25 doden Prins Bernhard maakt „D-dav" mee J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4472 Vrijdag 29 januari 1960 DREIGENDE BURGEROORLOG IN ALGERIJE Uit het geleidelijk binnenkomende nieuws werd duidelijk dat het ogenblik van actie, waarnaar het Franse moederland en de gehele wereld al vijf dagen lang in spanning hebben uitgezien, snel naderbij kwam. Het belangrijkste bericht was dat Delou- vrier, vertegenwoordiger van de regering, en generaal Challe, opperbevelhebber van het half miljoen Franse troepen in Noord- Afrika, op last van de regering te Parijs de stad Algiers verlie ten en een commandopost op het platteland vestigden, te midden van troepen die trouw aan het wettige gezag worden geacht. Vandaar zouden zij het leger bevelen geven om de Franse natie te redden. Zij rekenen op de hulp van de Frans-gezinde mohammedaanse bevolking, om de weerstandsnesten van de ultra's uit de weg te ruimen. Generaal Challe heeft orders ontvangen om op te treden en deze orders zouden ten spoedigste ter kennis van de troepencommandanten worden gebracht. Dat wil zeggen dat het elk ogenblik tot actie kan komen, wan neer de muiters althans niet op het laatste ogenblik bakzeil ha len. Het risico staat blijkbaar ieder duidelijk voor ogen. Delou- vrier zei met zoveel woorden: „Ik neem het risico, een burger oorlog te ontketenen om afscheiding van Algerije van Frankrijk en een heengaan van de Gaulle te vermijden. Ik neem dat risico omdat ik vertrouwen in u heb, omdat ik weet dat de barricades zullen verdwijnen". Onze Parijse correspondent telefoneerde ons gisteravond: Alles wijst erop dat generaal de Gaulle het roer van het schip van staat van de Vijfde Republiek vast in han den heeft genomen. De koersen van de effecten aan de Parijse beurs zijn weer opgelopen en die van het goud zijn stationair gebleven. In Parijs en in de provincie zijn bij ultra rechtse politici en organisaties huiszoekingen gedaan. Er zijn tachtig bevelen tot voorgeleiding uitgegeven. Generaal Challe en de gedelegeerde- generaal van de Franse regering in Algerije, Delouvrier, hebben op order van Parijs de stad Algiers verlaten en hun hoofdkwartier ver daarbuiten op geslagen. Vier vliegtuigongelukken hebben gisteren de bewoners in vier streken van ons land opgeschrikt. Twee man kwamen om het leven: een Belgische vlieger en een Nederlandse. Belg viel 1 Eindhoven De ongehuwde Belg L. Buelens (22) viel in de buurt van Eindhoven te pletter, nadat hij zijn haperende Thun- derstreak buiten de bebouwde kom had geloodst. Hij had nog geprobeerd zijn toestel met de schietstoel te ver laten, maar het had al te veel hoogte verloren zodat hij twaalf meter van het wrak terecht kwam. Het toestel vloog in brand en de munitie erin kwam tot ontploffing. De boer Kees Sanders was zijn ak ker aan het ploegen toen hij het toe stel aan zag komen zeilen. Het schoot vlak langs hem heen en stortte neer op een plek die hij pas had bewerkt. De straaljager kwam van de Belgi sche vliegbasis Klein-Brogel tussen Maastricht en Hasselt. Kort voor het ongeluk had Buelens over de radio aan de vliegbasis Eindhoven verteld, dat hij moeilijkheden had en dat hij een buiklanding' zou moeten maken op het vliegveld. Luttele seconden later meldde hij nat hij zijn toestel moest verlaten. Toestel ontploft bij Enschede De president zelf is gisteren tijdens een korte rit van het Elysée naar het per auto slechts vijf minuten verder gelegen Palais Royal door de Parijse bevolking stormachtig toegejuicht. Iedereen is thans in afwachting van de radiorede, die de Gaulle vanavond acht uur zal houden. Deze rede wordt om drie uur 's middags opgenomen en daarom verwachtten gisteren velen in Parijs, dat de Gaulle dan mogelijk reeds in Algerije zou zijn op het ogenblik waarop men hem via de radio en tele visie zal kunnen horen, respectievelijk zien. Wat de teneur van die rede zal zijn, kon men gisteravond ongeveer weten uit de toespraak die Delouvrier via de radio heeft gehouden, alvorens hij naar zijn nieuwe hoofdkwartier vertrok. „Er zijn", zo heeft, hij o.a. gezegd, „nog geen muiters in Algerije maar er zijn wel mannen die bereid zijn hun leven te geven voor hun overtuiging door te zeggen dat zij Frans willen blijven. Er is ook nog geen opstandig leger. Dat kan niet, want het is het leger van de republiek, dat wil gehoorzamen aan ziin hoogste chef, generaal de Gaulle. Maar er is een vreselijk misverstand, dat maakt dat niemand wil schieten. Iedereen in Algerije staat voor een wapenkwestie. Ik heb de vraag „wilt ge schieten zoudt ge schieten giste ren gesteld aan officieren en soldaten. Ik heb gezien hoe ze werden verscheurd door het probleem, hoe zij in tranen uitbarstten. Tegen dat leger zeg ik thans: het drama is of men de eenheid van het leger zoekt of de eenheid van Frankrijk, maar weet wel dat een nieuwe 13de mei niet meer mogelijk is, want er is geen nieuwe generaal de Gaulle. Daarom zult ge gehoorzamen aan uw commandanten, die op hun beurt weer gehoorzamen aan generaal Challe. die gehoorzaamt aan de presi dent van de republiek." Chaile's toespraak was veel korter en werd door een ander voorgelezen omdat hij zelf reeds op weg was naar zijn nieuwe hoofdkwartier. „Gij zijt garant voor Frankrijk in Algerije, gij vecht voor een Frans Algerije. Ge kunt niet het leger van de afscheiding zijn." Het vertrek van de beide ^hoogste Franse autoriteiten in Algerije naar hun hoofdkwartier buiten de stad zal twee gevolgen hebben: in de eerste plaats zal dit hoofdkwartier niet meer. zoals in Algiers, een open hof ziin waar Jan en alleman kan binnenkomen en waarin intriges, dreigementen, belof ten en valse geruchten hoogtij vieren In de tweede plaats zal de bewaking van het Alcazar van de muiter? stren ger worden, niemand zal er meer in of uit kunnen en er zal geen nieuwe be voorrading mogelijk zijn. Men ver wachtte trouwens dat de bewaking in handen zal worden gelegd van de ma riniers die ook in Frankrijk volgens traditie de meest disciplinaire, plichts getrouwe en betrouwbare troepen zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het wetsontwerp ter verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringen is bij de Twee de Kamer ingediend. Er blijkt uit dat de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid het advies van de S.E.R. geheel volgt: de grens wordt van 6900 gulden opge trokken tot 7450 gulden met ingang van 1 januari 1960. Voor degenen die in de periode tus sen 31 oktober 1959 en 1 januari 1960 door een collectieve maatregel een loonsverhoging hebben gehad zodat zij boven de oude loongrens kwamen maar nog beneden de nieuwe, wordt de wij ziging van de loongrens geacht te zijn ingegaan op 1 november 1959. Ook het voorstel van de S.E.R. om verhogingen van de loongrens voort aan te koppelen aan de indexcijfers van de lonen en de prijzen wordt door VLISSINGEN Het tankschip Katen drecht, dat door twee sleepbootjes van Rotterdam naar Vlissingen werd ge bracht om daar te worden gesloopt, is gisteren ter hoogte van Westkapelle los geslagen. De sleepboot Scaldis vertrok uit Zeebrugge en maakte vast. De Katendrecht dreef nadat zij op drift was geraakt in de richting van de kust. Er waren vier Rotterdamse run ners aan boord, die alle pogingen aan wendden om een stranding te voorkomen. De Scaldis maakte vast kort nadat de runners op driehonderd meter van het Noorderhoofd een anker hadden uitge bracht. De Scaldis zal de tanker bij rus tiger weer naar Vlissingen brengen. ALGIERS De twee leiders van de muiters die zich in het centrum van Algiers hebben ingegraven, Ortiz en Lagaillarde, hebben van nacht laten weten dat zij van de voorstellen van Delouvrier niet wil len weten en hun verzet zullen voortzetten. Daarmee is opruiming van hun barricades door middel van geweld bijna onafwendbaar geworden. In Parijs houdt de regering ernstig rekening met de mogelijkheid dat de muiters nog voor de radiorede van de Gaulle tot een tegenoffensief zullen overgaan, zich zullen meester maken van de zenders van Radio- Algiers, van het postkantoor en van de regeringsgebouwen om vervolgens een tegenregering te vormen. Het programma van die regering is gis teren al in Algiers gepubliceerd. De muiters hebben vannaeh verklaard dat zij het heil van Frankrijk stellen boven de persoon van de Gaulle en de president in geen geval zullen volgen op zijn politieke weg, „die naar het verderf leidt". Voor het eerst sinds het afkondigen van het uitgaansverbod in de nach telijke uren was er gisteravond werkelijk niemand op straat. De bevolking vreest dat er plotseling gevechten zullen uitbreken. de regering opgevolgd. Wijziging zal in het vervolg geschieden wanneer een van deze cijfers een afwijking heeft van 3 procent of meer vergeleken bij het cijfer waarop de laatste herzie ning van de loongrens was gebaseerd. Als peildatum van de loonindex zal men 31 juli nemen. Voor de prijsin dex zal men het gemiddelde beschou wen over de periode van een jaar, ein digende medio augustus. Dat zal dan tot gevolg hebben dat eventuele nieu we verhogingsvoorstellen steeds vóór of op 15 oktober gereed zullen zijn. Nieuwe verhogingen zullen dan steeds met ingang van 1 januari daaropvol gend kunnen worden ingevoerd. ZIEKENFONDSEN Als een werknemer door een wijzi ging van zijn cao of een andere col lectieve salarisverbetering in de loop van een jaar de loongrens overschrijdt, zal hij voor de rest van dat jaar voortaan toch verzekerd blijven. Op 1 januari van het volgende jaar kan dan aan de hand van de dan geldende loongrens worden bezien of hij verze kerd blijft. Hierdoor zal het in- en uitschrijven der verzekerden zoveel mogelijk worden beperkt. Door de verhogi.ig van de loon grens zullen er heel wat werknemers zijn die weer verplicht verzekerd wor den ingevolge het ziekenfondsenbe- sluit, hoewel zij reeds een particulie re ziektekostenverzekering hadden ge sloten, Voor deze categorie wordt voorgesteld de verzekeringsovereen komsten te doen vervallen. Zij die tot deze categorie behoren, zullen twee maanden de tijd krijgen om desge wenst aan hun verzekering te laten weten dat zij hun ziektekostenverze kering zullen handhaven. NEW YORK (AP). De eerste Amerikaan die, vei'moedelijk in 1961, in vier en een half uur drie banen in een kunstmaan om de aarde gaat beschrijven, zal het voor een deel aan zijn eigen reactievermogen dan ken wanneer hij na die pioniers- vlucht behouden op aarde terug keert. Dit is de mening van vijf deskun digen van het nationale bureau voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA), die uitvoerig verslag hebben uitge bracht over de vorderingen bij de opleiding van de zeven Astronauten en bij de technische voorbereidingen van het projekt Mercury. De NASA maakte gisteren bekend dat de eerste Astronaut over een half jaar zijn eerste korte proefvlucht boven de Atlantische Oceaan zal ma ken, in het spoor van de aapjes Sam en miss Sam, die onlangs soortge lijke, maar kortere proefvluchten volbrachten. Van onze correspondent AMERSFOORT. Op de Bisschops- weg, een drukke en smalle voorrangs- weg in Amersfoort, is de negenjarige Rennie Haen gistermorgen met zijn fiets onder een vrachtauto gekomen. Hij werd gedood. De toedracht van het on geluk is nog niet bekend. De viering van het twaalfde lustrum van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden vond gister avond een romantisch einde in het Scheveningse Kurhaus. Schijnwer pers zetten daarvan de gevel in gloed en wierpen een extra glans op de toiletten van de vele gasten. Onder die gasten bevonden zich het Konink lijk paar en prinses Beatrix. Op de foto arriveren de Koningin een reüniste van de VVSL en prins Bernhard bij het Kurhaus. HILVERSUM De rede die president de Gaulle vanavond om acht uur tot het Franse volk richt wordt ook via de Neder landse televisie uitgezonden. De. Nederlandse Televisie Stichting neemt de uitzending rechtstreeks van de Franse televisie over. Een tweede vlieger verloor gister avond het leven in de buurt van En schede. Zijn straaljager van het type F 86 K Sabre stortte neer in een wei land van de boer H. Scholten aan de Usselerhofweg te Usselo. Het toestel ontplofte op de grond. Brokstukken vlogen over een grote afstand in het rond. De slag van de explosie was niet al leen in Enschede maar zelfs in Hengelo te horen. Honderden nieuwsgierige automobilisten reden naar de onheils- plek en bemoeilijkten het werk van de ambulance, de reddingsploegen van de vliegbasis Twente en van de brand weer. De straaljager behoorde tot het 700ste squadron van de basis Twente. De omgekomen piloot is de 27-jarige gehuwde tweede luitenant-vlieger R. Messie uit Enschede. 3 Feilloos op zee geland Sergeant-vlieger P. J. Jong uit Katwijk aan de Rijn maakte gistermid dag een feilloze landing op de wilde Noordzee voor de kust van Schevénin- gen, nadat zijn Avenger op vijftien a twintig mijl ten westen van Valkenburg motorstoring had gekregen. Na op een van de vleugels te zijn geklommen, stapte hij rustig in zijn reddingboot, Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Blijkbaar onder de indruk van de ramp in Tuindorp-Oost- zaan toonde de Tweede Kamer zich gisteren uitermate bezorgd over het gewijzigde regeringsplan om nu toch eerst Zuid-Flevoland droog te leggen in plaats van de Markerwaard, die veel duurder uitkomt. De begroting van hel. Zuiderzeefonds was aanleiding om minister Korthals, van verkeer en waterstaat, duidelijk te maken dat men vreesde dat er dooi de bouw van Zuid-Flevoland een ge vaarlijke trechter bij Amsterdam zal ontstaan, waarin het water bij noor delijke of noordoostelijke wind om- hooggestuwd zal worden. Alle woord voerders drongen er sterk op aan ook te beginnen met de dijk tussen Enk huizen en Lelystad, die de grote lap water tussen de Afsluitdijk en Am sterdam in tweeën zou snijden. Minister Korthals wees er op dat Zuid-Flevoland een lichtere financiële last betekent, het Gooi uit zijn be volkingsmoeilijkheden helpt en de ver bindingen over de weg van Amster dam met het oosten en noorden aan zienlijk verbetert. Toch deed minister Korthals de toe zegging dat hij nog eens 'zou bekijken wat er zou kunnen worden gedaan. Over het resultaat beloofde hij de Kamer commissie zo spoedig mogelijk in te lichten. Voor de overgrote meerderheid van de Kamer was dat voldoende. Maar de so cialist ir. Posthumus vond het te vaag. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Tijdens een spelletje, waarbij enkele dienstplichtige militairen van de zeemacht in een werkplaats op het marinevliegkamp Valkenburg elkaar uitdaagden, greep een van de schepelin gen een emmer naar hij dacht gevuld met water, die hij in de richting van de kachel gooide. Het water was echter benzine, die in brand vloog. De bij de kachel staande vliegtuigmaker J. Boer man liep ernstige brandwonden op- Het slachtoffer is twintig jaar en ongehuwd. Het ongeluk gebeurde woensdagmiddag. Hij diende een motie in, waarin werd geëist dat tegelijk met de droogmaking van Zuid-Flevoland de dijk tussen Enk huizen en Lelystad zal worden aange legd. Deze zal dinsdag in stemming komen. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. SYDNEY (Reuter) Zes zuigelingen en vijf volwassenen zijn gisteren be zweken door de hitte. In Sydney heeft de heersende hittegolf nu al 25 mensen het leven gekost. Acht van die 25 slacht offers waren zuigelingen. schakelde zijn noodzendertje in en be gon liehtkogels af te schieten. „Zijn laatste rode lichtkogel zagen we om vijf uur", vertelde de commandant van Hr. Ms. patrouillevaartuig Hadda, de heer R. H Berts. „Binnen een paar minuten hadden we hem aan boord. Hij was doodkalm na de anderhalf uur in zijn dinghy." Commandant Berts was met zijn schip vlak bij de haven van Seheveningen, toen hij de melding van het ongeluk kreeg. Hij stoomde op volle kracht naar het vak waarin de vlieger moest liggen. Om een paar minuten over vijf kon de oudste officier aan boord, ltz. 2e klas E. Brouwer, een allerminst zenuwach tige drenkeling de hand reiken. De eer ste reactie van Jong was: „Heeft lang geduurd. De vorige keer maar een half uur." Het was namelijk zijn tweede noodlanding die goed eindigde. De Hadda bracht de vlieger in Sehe veningen aan land. Zodra het schip in de haven was gemeerd, stapte hij over in een klaarstaande auto en reed in hoog tempo naar Valkenburg. 4 Botsing bij de landing Op de vliegbasis Soesterberg kwamen gistermiddag twee straaljagers van het type Thunderflash bij de landing met elkaar in botsing. Ze vlogen in brand en werden grotendeels vernield. De beide vliegers konden zich tijdig redden. De straaljagers, ingedeeld bij een squadron van de vliegbasis Deelen, waren kort na elkaar geland. Het eerste toestel kwam als gevolg van een ver keerde manoeuvre op de linker helft van de landingsbaan die was bestemd voor het tweede. Een botsing was on vermijdelijk. Van een onzer verslaggevers ZEIST Voorafgaand aan het her nieuwde loon- en tarievenoverleg tus sen regering, busondernemers en werk- I nemers, dat morgenochtend in Den Haag zal worden gepleegd, zijn be sprekingen gevoerd door de werkge vers onderling. De inzet was een gezamenlijk stand punt voor de komende onderhandelin gen. Daarbij is als belangrijk onder deel naar voren gekomen het doorbe rekenen van de lonen in de tarieven. De indruk is, dat de meeste direc ties van dochterondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen, die gisteren in het gebouw van de NBM te Zeist bijeen waren, geneigd zijn, deze clau sule bij de komende besprekingen met de regering te laten vallen. De directie van de NACO heeft gis termiddag bekend gemaakt, dat zij dit standpunt huldigt. Het overleg in Zeist werd bijge woond door directeuren van zestien dochterondernemingen van de NS. Vanmorgen vergaderen de bij de KNVTO aangesloten ondernemingen, waar eveneens een bepaalde geneigd heid is te vinden om de doorbereke ning te laten schieten. (Bij de KNVTO zijn ook de dochterondernemingen van de NS aangesloten.) Met een heropening van het gesprek met de regering in het zicht is het rus tig gebleven aan het vervoersfront, al hebben zich tijdens de nachtelijke ver gaderingen van woensdag vele stem men verheven voor staking. De NACO, die het vervoer benoorden het Noord zeekanaal en over de Afsluitdijk in handen heeft, besloot na een roerige vergadering in Alkmaar het oorspron kelijke ultimatum: vrijdag staken als er donderdag geen uitsluitsel is over de doorberekening der lonen los te laten. Ook bij de NBM en de VAD, die in Hilversum en Ermelo bijeenkwamen, is besloten het overleg met de rege ring af te wachten. Het besluit om te blijven werken werd gevoed door de hoop, dat de tarieven- clausule zal worden geschrapt door de vereniging van dochterondernemingen van de NS. Met deze wetenschap hebben vele stakingscomité's besloten dinsdagavond opnieuw vergaderingen uit te schrijven om dan de nieuwe toestand te bespreken. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De benzine zal op 1 februari aan de pomp 0,4 cent per li ter duurder worden. Deze verhoging van de verkoopprijs is het gevolg van prijsstijgingen op de wereldmarkt voor aardolieprodukten. De grote oliemaatschappijen in ons land zullen echter voorlopig afzien van ook noodzakelijk geworden prijsverho gingen voor lichtpetrol'eum, tractor- petroleum, haardolie, gasolie, autogas- olie en huisbrandolie. Na besprekingen met minister De Pous hebben zij be sloten op deze wijze medewerking te verlenen aan het prijsstabilisatiebeleid van de regering. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Van gisteravond tien uur af rijden er in België geen treinen meer. Het openbaar ver voer deed mee met een algemene 24-uursstaking, die beschouwd wordt als een door de socialisten gepropageerde agitatie tegen de huidige regering. Als inzet gelden de lonen, de prijzen en het feit, dat de economische onderhandelingen op een te smalle basis zijn gevoerd. Aangenomen wordt, dat arbeiders van verscheidene bedrijven zich vandaag bij de staking zullen aan sluiten. De openbare diensten is ge sommeerd te blijven functioneren, hoewel het moeilijk zal zijn de amb tenaren naar en van hun burelen te krijgen. Alle schepen, die bestemd waren voor de Antwerpse Scheldekaaien, kregen gisteravond het verzoek voor Vlissingen te ankeren of op stroom te blijven liggen. De dok werkers zullen zich bij de staking aansluiten. Kongolezen in Brussel eisen: BRUSSEL (A.N.P.) De onafhanke lijkheid moet volledig en zonder enige beperking zijn. Deze eis stélden de ver tegenwoordigers van het kartel van Kongolese nationalistische partijen gis teren op de ronde-tafelconferentie in Brussel. Een dag tevoren bereikten de Kongolese en Belgische afgevaardigden overeenstemming over de datum waarop Kongo onafhankelijk wordt, 30 juni. Verder eisten de afgevaardigden uit Kongo dat tijdens de ovegangsperiode de periode waarin verkiezingen worden gehouden voor het eerste Kongolese parlement Kongolezen bij het Bel gische bestuur van de kolonie worden ingeschakeld. Dit achten zij een garantie voor een democratische gang van zaken tijdens de verkiezingen. Kasavoeboe Intussen is er bij de ronde-tafelconfe. rentie een brief binnengekomen van de „verdwenen" nationalistische leider Ka savoeboe. In deze brief geeft hij een opsomming van zij'n bekende eisen, o.a. het onmiddellijk uitroepen van de onaf hankelijkheid. In tegenstelling tot wat men woensdag dacht, neemt men thans aan dat Kasa voeboe niet onderweg is naar Kongo. Hij zoti nog altijd in Brussel zijn. Kasavoeboe deed in zijn brief een be roep op zijn partijgenoten van de Abako, zich weer aan zijn leiding te onder werpen. Hij kondigde voorts aan ver kiezingen in Kongo, die door de Belgen worden georganiseerd, te zullen boy cotten. SAN FRANCISCO (UPI) Op nieuw heeft Caryll Chessman, de elf en een half jaar geleden ter dood ver oordeelde Amerikaanse misdadiger, het nodige opzien gebaard. Gisteren ontsloeg hij namelijk zijn drie verde digers. Chessman heeft bij de federale dis trictsrechtbank in San Francisco een petitie ingediend, waarin op juridische gronden wordt betoogd dat de terecht stelling moet worden uitgesteld. Chess man zal op 19 februari in de gaskamer ter dood worden gebracht. Gisteren werd de petitie in San Francisco behandeld. Chessman wilde zijn argumenten persoonlijk toelich ten. Dat werd evenwel niet toege staan, alleen zijn raadslieden waren daartoe bevoegd, besliste de rechtbank. Daarop ontsloeg Chessman zijn verde digers, staande het proces. Hij voert thans zelf zijn verdediging. De afgelopen jaren kwam het al eerder voor dat Chessman als zijn eigen advocaat optrad. In de cel stu deerde hij rechten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vandaag mogen de elfduizend bewoners van Tuin- dorp-Oostzaan weer in hun wonin gen komen. Kort na negen uur wordt er ook prins Bernhard ver wacht, die het tuindorp in zijn kwa liteit van voorzitter van het Natio naal rampenfonds zal bezoeken. De heer P. C. Besanger, de Amster damse gemeentelijke coördinator, zei gisteren: „Het slagen van „D-day" zal afhangen van het aanpassingsvermogen van de terugkerende bewoners. Zij zul len, ondanks alles wat er over deze ramp is geschreven en getoond op tele visie en film, schrikken van de toe stand." Autoverkeer in liet dorp zal pas maandag mogelijk zijn. Dan wordt het dorp weer voor iedereen opengesteld. Over de omvang van de schade kunnen nog geen cijfers worden genoemd. Gisteren zijn in Amsterdam de twin tig werklieden aangekomen die zullen helpen bij de schoonmaak van Tuindorp- Oostzaan. De ploeg is samengesteld uit gemeentewerklieden van vrijwel alle gemeenten op Schouwen Duiveland. Het eiland, dat na de watersnood van 1953 door Amsterdam werd geadop teerd, had de schoonmaakhulp direct na het bekend worden van het nieuws over de overstroming in Tuindorp- Oostzaan aangeboden BEZOEK De vaste commissie van verkeer en waterstaat uit de Eerste Kamer heeft gisteren een oriënterend bezoek aan Tuindorp-Oostzaan gebracht. Gisteren was op de beide giro rekeningen die voor de leniging van de nood in hel verdronken tuin dorp zijn geopend 1.101.474,71 bij elkaar. Daarin was nog niet begrepen de ruim vijf ton, die de straatcollectes in 115 afdelingen van het Rode Kruis hebben opgebracht. De andere 220 afdelingen zullen nog collecteren. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk krachtige tot stormachtige wind, ruimend van zuidwest naar west tot noord. Lagere tempera turen dan gis teren u a [o$> MIESJE: Waar is al dat geld deze maand toch gebleven? 30 JANUARI: zon op 8.25, zon onder 17.22; maan op 9.18, maan onder 20.34.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1