Moslems: Leve de Gaulle! Kamer eist in vier moties: voldoende goedkope woningen BURGERVADER MAG NIET MEEPRATEN IN OOTMARSUM JUICHENDE DELEGATIE NA VOORSTEL VAN DE SCHRIJVER ULTRA'S DUCHTEN GEVAAR VAN STERKE TEGENPARTIJ Onderhandelingen Russische oorlogsschulden afgebroken Algerije zoekt solidariteit Verzet gevraagd tegen boycot van Joden en Israël GEEN BELASTINGHEFFING s PRIJZEN VAN LOTERIJEN CURSUS IN OPZETTEN PRETNEUS Morgen D-day in Tuindorp- Oostzaan Donderdag 28 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Subrandio dreigt: Chinezen vasthouden altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. AKKERTJES Ex-N.S.B.'er wil weer Nederlander zijn BOREN MOEIZAAM de echtgenote van S. is een Bel- Aartse„i va„ Nederlands op scholen van Australisch Nieuw-Guinea doodt jongetje Kongo onafhankelijk op 30 juni VERDUIDELIJKING STAKINGSRECHT GEVRAAGD CARMEN HET LAND „UITGESLEURD" Ondergrondse proeven buiten verbod Spaanse ambassadeur van Cuba naar huis Verzoekschrift aan Tweede Kamer Nederlander werd in Engeland gearresteerd PERÖN W SPANJE Luns en von Brentano naar overeenstemming I Eigen nieuwsdienst ALGIERS De zegevierende stemming onder de muiters in Algerije groeit met elk uur dat een besluit of een daad uit Parijs uitblijven. De spamiing groeit ook, want het is gisteren in de loop van de dag gebleken dat de Moslems (voor zover zij ten minste geen verbitterde tegen standers zijn van alles wat Frans is) doodsbenauwd zijn voor een zege van de ultra's. Zij hebben daarom tegen-demon straties gehouden, roepend Leve de Gaulle, weg met Massu! i-"1 ^'S'ers ee" zeer sterke komen, daar ook de banken zijn gesloten. tege.1?tt"<?ordlgfn' de Alle transacties moeten dus wachten en overmoedige ultras wel degelijk leke- bovendien kunnen de lonen niet worden rung houden met de mogelijkheid dat deuitbetaald. Moslems, die alleen van de Gaulle iets NOTA AAN PEKING DJAKARTA (Reuter) Minister Su bandrio heeft de regering van commu nistisch China doen weten, dat hij er niet over denkt de rechten en be langen van in Indonesië wonende Chi nezen tot onderwerp van onderhandeling niet Peking te maken. Hij heeft dat meegedeeld in antwoord op een nota van zijn Chinese ambtgenoot, waarin j deze om dergelijke onderhandelingen vroeg naar aanleiding van de verdrij ving van Chinese handelslieden van het I Indonesische platteland. Subandrio maakte van de gelegen- heid gebruik om de betrokken Chinezen ,te beschuldigen van „een niets ontzien-] i de hamstering van goederen met alle mogelijke middelen". Als dat zo door- 'gaat, zo waarschuwde hij. zal de Indo nesische regering ter bescherming van 'het algemene belang, ertoe worden ge- r noopt dusdanige maatregelen te nemen, dat daarvan een vertraging in de terug keer van deze Chinezen naar de Chinese volksrepubliek een gevolg kan zijn. Subandrio herhaalde het verwijt dat deze Chinezen blootstaan aan „provoce rende druk van buiten af en van die zijde ook een bepaalde gedragslijn voorgeschreven krijgen." Hij vervolgde: de goodwill van de Indonesische regering is alom bekend. Het is thans aan China op positieve wijze goede wil te tonen. Advertentie flitsen de pijn weg In Coalbrook DEN HAAG In de Tweede Kamer zijn indertijd bezwaren gemaakt tegen 'het voornemen van minister Beerman om aan de 42-jarige ex-NSB'er S. het Nederlanderschap te verlenen, hetgeen j J in onze krant van 18 december is be richt. De minister licht zijn voornemen thans aan de Kamer toe. Het blijkt dat; S., in België vertoevend, dreigt te wor-1 den uitgewezen indien hij niet het Ne-! derlanderschap verwerft. Dat S. in België verblijft, aldus de minister, is uitsluitend te danken aan Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG T T r I welwillendheid van de Belgische re- TA r t?i« 17D Voor het geval-S. zijn dezelfde criteria bouwnijverheid, heeft gisteren geen IJl LiL Üi-K aangelegd als voor de gegadigden die goede gooi gedaan. De Tweede Kamer een beroep doen op de wet van 30 juli wierp hem na zijn verdediging van het COALBROOK (Reuter, AP). Zo- 1953. s. die op aandrang van de Tweede woningbeleid maar liefst vier moties dra een smal toevoergat is geboord Kamer indertijd van de lijst werd af- voor voeten, die allemaal eisen, dat naar het deel van de kolenmijn waar - - <-,,„.,1, Automobilist week uit te verwachten hebben, zich openlijk te-jlijkworde^fan^Sr^n rf°tt Vallend Verkeersbord gen hen zullen keren en een bloedbad bak te komen. Het is duidelijk dat de aanrictiten. j staking niet te lang meer moet duren, I anders wordt het openbare leven geheel ontwricht. ding van de Frans-gezinde Mohamme danen trouwens al weer bloed vergoten. In een havenstadje hadden de Moham medaanse middenstanders geweigerd ge hoor te geven aan het door de ultra's uitgegeven stakingsparool en hun win kels opengehouden. Toen jeugdige ul tra's daarop met geweld probeerden de| winkels te sluiten, verzetten de Mos-' lems zich en er ontstond een vuurge vecht. Doden schijnen er niet bij te zijn gevallen, maar wel werden zes mensen gewond. In het centrum van Algiers, dat nog altijd wordt beheerst door de barricades waaraan de muiters, vlijtig voortbouwen, is niets veranderd. Het leger handhaaft zijn cordon, maar weigert absoluut iets te doen, hoewel te Parijs gisteren van regeringszijde nog eens is herhaald, dat er streng tegen muiters moet worden opgetreden. Uit niets is echter tot nu toe gebleken, dat de troepen enige actie overwegen. VREEDZAAM Het gevolg is dat er rondom de barri cades een vreedzame stemming heerst. De muiters ontvangen elke dag hun eten. hun tabak, kranten en schone kle ren. Zij luisteren naar muziek uit radio's en grammofoons en korten tijd met kaar ten en het ontvangen van bewonderend vrouwvolk. Van wat hun twee leiders, de caféhouder Ortiz en de ex-parachu tist Lagaillarde, eergisteren op het hoofdkwartier van generaal ChaÜe. de Franse opperbevelhebber, hebben be sproken is niets bekend geworden. De twee mannen zijn in elk geval in Al giers gebleven en van een aanstaand vertrek naar Parijs is niets gebleken. Aan de kant van de troepen, die hun wat slordig geformeerd cordon om de barricades handhaven, heerst ook een gemoedelijke achteloosheid. De soldaten zitten in groepjes bijeen en kaarten of eten. Actie schijnt wel het laatste te zijn waarop zij zich hebben voorbereid. STAKING De door de ultra's gelaste staking be- gint onaangename gevolgen te krijgen, i In de zonnige straten ligt het afval op hopen te rotten, hetgeen een verpesten de stank verspreidt. De Mohammedaan se winkeliers lijden het ergst onder de gedwongen sluiting, maar ook Franse zakenlieden beginnen in moeilijkheden te PORT MORESBY (Reuter) Op twee middelbare scholen in Australisch Nieuw-Guinea zal in het nieuwe schooljaar, dat begin februari ingaat, Nederlands worden onderwezen. Het zal geen verplicht vak worden, maar de leerlingen op de middelbare scho len te Port Moresby en Rabaul zullen worden aangemoedigd de lessen in het Nederlands te volgen. De directeur voor onderwijs van het gebied, T. Roscoe, zei gisteren: „Met Nederlands Nieuw-Guinea als naaste buur en met een aanzienlijk aantal Nederlanders in ons midden, achten wij het zeer belangrijk Nederlands te leren". Voor de scholen is een groot aantal grammofoonplaten met Neder landse liedjes besteld. Zodra de Nederlandse lessen op de scholen eenmaal goed aan de gang zijn, zullen wij proberen een Neder landse club te stichten, waaraan naar wij hopen veel leerlingen zullen deel nemen. Wij zullen dan Nederlandse streekgenoten uitnodigen op de bij eenkomsten, die geheel in het Neder lands zullen worden gehouden. Eigen nieuwsdienst TILBURG Om de weifelend over stekende negenjarige jongen J.H., uit Tilburg te vermijden, reed een automo bilist daar gisteren tegen een paal met een verkeersbord aan. Het bord kwam door de klap naar beneden, juist op het hoofd van de jongen. Die liep daar door een schedelbasisfractuur op, waar aan hij later overleed. donderdag 440 mannen van de buiten wereld werden afgesneden, gaat een microfoon naar beneden om levenste kenen. zo die dan nog mochten kun nen worden gegeven, op te vangen. Vangt de microfoon geen enkel men selijk geluid op, dan gaat een kleine filmcamera door het gat omlaag om de toestand daar beneden vast te leg gen. Tegelijk zal dan verse lucht naar beneden worden gepompt en zal men, indien er levenstekenen komen, water, voedsel, verband, geneesmiddelen en telefoonlijnen laten zakken. Zover is het nog in geen dagen. Het boorwerk vordert maar langzaam. Gisteren arriveerden bij de mijn per vliegtuig uit de Verenigde Staten aan gevoerde boorkoppen van tungsten. Die zouden, naar men hoopte, sneller door de oerharde gesteenten heen ko men dan de diamantboor, die de afge lopen dagen was gebruikt. Ook het werk aan de betonnen schacht, enkele honderden meters ver der, vorderde maar langzaam. gevoerd, is nu opnieuw voor naturalisatie er in ieder geval voidoende goedkope krijgen Nederland SSg woningen worden gebouwd nu maar van hem en zijn grote gezin kan<*e minister de particuliere bouw kan gevoeglijk worden aangenomen dat zijl sen heeft geboden om huizen te bou- België niet zullen verlaten. wen in de lagere huurklasse. WASHINGTON (A.P.) De op 11volg van de recente besprekingen tussen januari begonnen onderhandelingen premier Kroesjtsjef en president Eisen- tussen de Verenigde Staten en de how er. Amerika leverde de Sowjetunie Tndfllre do turonrlr. ïiTnvoIrloo^lort Van onze correspondent. ENSCHEDE. Sedert de laatste ge meenteraadsverkiezingen kent het stadje Oostmarsum in Noord-Oost-Twente het instituut van de zogenaamde voorverga deringen, waar alle raadsleden, inclusief de wethouders, aanwezig zijn, maar waarvoor de voorzitter, burgemeester H. F M. Baron Schimmelpenninck van der Oye, geen uitnodiging ontvangt. In deze voorvergaderingen worden alle agendapunten van de komende raadsver gadering onder de loep genomen en het gevolg is dat in de openbare vergadering TUNIS (Reuter). De Algerijnse na tionalistische beweging F.L.N. heeft gisteren bij de conferentie van Afri kaanse volkeren aangedrongen op op richting van een „bevrijdingsbrigade" die zou moeten gaan opereren in Alge rije. De F.L.N. bood verder strijdlustige Afrikanen een opleiding in de techniek van de „revolutionaire onafhankelijk heidsstrijd" aan. De F.L.N. stelde de conferentie voor de volgende zes voorstellen aan te ne men: -I bij de onafhankelijke landen krach- tig aan te dringen op erkenning van de voorlopige Algerijnse regering: o die landen te verzoeken de Alge- rijnse nationalisten in hun strijd financieel te steunen; o die landen in overweging te geven represaillemaatregelen te nemen tegen Frankrijk omdat dat land voor de strijd in Algerije tienduizenden Afri kaanse militairen zou gebruiken; 4 een Algerijnse bevrijdingsbrigade op te richten; r afkeuring uit te spreken over de materiële en financiële hulp van dé landen van het westelijke blok aan Frankrijk; A het aanknopen van culturele en economische betrekkingen met de voorlopige Algerijnse regering aan te bevelen. De F.L.N. liet mededelen dat zij mi- litair sterk genoeg is en daarom de voor-i gestelde bevrijdingsbrigade liever wil zien beschouwd als een politiek blijk J van solidariteit. De woordvoerder van de F.L.N. zei dat in Franse „hergroeperingscentra" in Noord-Afrika zich ongeveer 500.000 mensen achter het prikkeldraad bevin- den en dat de strijd in Algerije al tus-1 sen 500.000 en 600.000 mensen het leven heeft gekost. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid prof. dr. I. Samkal- den heeft de minister van justitie ge vraagd of hij van plan is dé indiening te bevorderen van een wetsvoorstel dat de betekenis van het stakingsrecht voor onze rechtsorde zou verduidelijken en versterken. De heer Samkalden vroeg dat omdat het arrest van de Hoge Raad van 15 japuari inzake de boycot van de Panhon- libcq-schepen de meer dan een iaar be staande spanning rondom het stakings recht niet heeft kunnen opheffen. Bij het spelen is gistermiddag het driejarig zoontje van de familie Reu- kers te Marienvelde (gem. Ruurlo) in een sloot geraakt en verdronken. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL Op 30 juni wordt Kongo onafhankelijk. Daar is men het gisteren op de rondetafelconfe rentie in Brussel over eens gewor den. De Kongolese afgevaardigden juichten luid toen minister De Schrijver met het voorstel ter tafel kwam 30 juni te kiezen als dag waarop de onafhankelijkheid van Kongo plechtig zal worden afgekon digd. Deze datum betekent een com promis, want de Kongolezen hadden 1 juni geëist, de Belgen wilden de onafhankelijkheid pas op 15 juli doen ingaan. Algemene opluchting en vreugde kenmerkten de sfeer op de conferentie woensdag. Na het aanvankelijke ge harrewar over de agenda en de bevoegdheden van een aantal afgevaar digden was men het tenslotte vrij snél eens over het eerste punt van de agenda, bepaling van een datum voor het uitroepen van de onafhanke- lijkeid. Een dreigende schaduw over de vreugde wordt evenwel geworpen door het vreemde gedrag van Kasa- voeboe, de leider van de machtige Abako, een der grote partijen in Kongo. Hij is na melijk spoorloos verdwenen. Maan dag was hij nog bij het overleg in Brussel tegen woordig. Hij eiste toen onafhanke lijkheid op zeer korte termijn en verliet de bijeen komst. Men vermoedt in Brussel dat de heetgebakerde Kasavoeboe via Parijs naar Kon go is vertrokken- Er bestond tussen hem en de andere leden van het zg. kartel van natio nalistische par tijen, waartoe ook de Abako behoort, geen overeenstem- min over de da tum waarop de onafhankelijkheid moest ingaan Het is beslist niet uitgesloten dat Kasavoeboe, zodra hij in Kongo terug is, de onafhankelijkheid uitroept; on getwijfeld zal dat tot bloedvergieten leiden. Verscheidene Kongolese afge vaardigden op de rondetafelconferentie hebben zich afkeurend over Kasavoe- boe's gedrag uitgelaten. toekomstige betrekkingen met België moet nog worden gesproken; het Bel gische bestuur over Kongo begon 51 jaar geleden. Zoals het er thans uitziet zal dit als volgt geschieden: Op 15 februari worden de defini tieve aanbevelingen van de ronde tafelconferentie over de structuur van de toekomstige staat Kongo bekend gemaakt. Beide kamers van het Bel gische parlement zullen er zich op 24 maart over uitspreken. Van 16 mei tot 6 juni worden in Kongo verkiezingen gehouden voor de provinciale raden en de Tweede Kamer, die voor de Senaat, de Eerste Kamer, op 15 juni. De eerste Kongo lese regering wordt vijf dagen later gevormd. Op 30 juni komt het eerste Kon golese parlement voor de eerste keer bijeen. Op die dag wordt dan de onafhankelijkheid uitgeroepen. Kamerlid stelt vragen Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid de heer J. H. Scheps heëft de minister van justitie gevraagd of het juist is dat de Amsterdamse vreemdelingenpolitie hem, terwijl hij be zig was te onderzoeken of hij de Spaan se mejuffrouw Maria del Carmen Sal- dago een verblijfsvergunning kon verle nen, voor een voldongen feit heeft ge steld door haar het land uit te leiden. De Spaanse zou door de vreemdelin genpolitie in een auto zijn gesleurd. De heer Scheps wil weten of dat juist is en of zij daar zelf aanleiding toe heeft gegeven. Verder zou de dienstdoende recher cheur „Met Beerman heb ik niets te maken" hebben gezegd, toen mejuffrouw Del Carmen Saldago zich op minister Beerman had beroepen met de verkla ring dat die haar zaak zou onderzoeken. De heer Scheps heeft de minister ge vraagd of hij indien dat zo is van zijn ontstemming heeft doen blijken en welke maatregelen hij denkt te nemen. de zaken zo goed blijken te zijn bespro ken dat vrijwel alle besluiten zonder discussie worden genomen. Grote onbekende In de laatstgehouden raadsvergadering heeft de voorzitter nu een ernstige klacht gericht aan het adres van de raad. „Alles wordt besproken en doorgenomen in voorvergaderingen", zei de burge meester, „en ik ben daar niet bij Ik weet als voorzitter helemaal niet meer wat er in Ootmarsum gaande is." "Wethouder G. F. Hulsink verklaarde dat in de voorvergaderingen geen blad voor de mond wordt genomen, hetgeen in de raadsvergadering wel moet wor den gedaan. In deze vergaderingen krij gen de raadsleden van de wethouder alle gewenste inlichtingen en worden ook toestanden op verschillend gebied te Oostmarsum besproken Dat is een van de voornaamste oogmerken. De wethouder gaf te kennen dat het insti tuut van de Voorvergaderingen voor honderd procent tot tevredenheid werkt, al wilde hij toegeven dat de raadsver gaderingen daardoor minder interessant zijn geworden. De heer Hulsink wilde evenwel de toezegging doen een en an der te veranderen in de zin zoals de voorzitter dat wenst. De burgemeester merkte op dat in de raad alles kan worden gezegd en ge vraagd Hij achtte de voorvergaderingen niet verkeerd, maar, zei hij, breng wat daarin wordt gezegd, in de openbaar heid. De gemeente heeft het recht te weten hoe de raad over verschillendê punten denkt. Sowjetunie over de afwikkeling van de Russische schulden uit de tweede wereldoorlog die voortvloeiden uit de Amerikaanse leveranties krachtens de leen- en pachtwet, zijn gisteren weer afgebroken. De afspraak, aldus de Amerikaanse motivering, was dat alleen onderhandeld zou worden over de schuldenkwestie. De Sowjetunie wilde echter ook handels kwesties aan de orde stellen. De hervatting na vele jaren van de onderhandelingen over de aflossing van de Russische schulden was een ge- Amerika houdt vol: Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De Amerikaanse regering schijnt haar geduld met het zich in Genève voortslepende overleg over een verbod van proeven met kernwapens te gaan verliezen. Zij wil, wanneer de Sowjetunie volhardt in onverzettelijkheid, echter toch nog een poging wagen een compromis te be reiken en overweegt daarom een voor stel inhoudende een verbod van be paalde categorieën kernproeven in afwachting van een later af te kon digen algemeen verbod. Naar verluidt zouden de westelijke mogendheden een verbod willen voor stellen van die kernproeven die vol gens de opvatting van zowel oost als west op afstand met instrumenten aantoonbaar zijn. Hieronder vallen niet de zogenaamde kleine ondergrondse proeven, die gemakkelijk verward kunnen worden met aardschokken. Oost en west zijn het er ook over eens dat proeven die in de atmosfeer en in de wereldruimte worden geno men wel aanwijsbaar zijn. Veel kans op een compromis is er echter niet. Dat liet gisteren in Genève Semjon Tsarapkin, de Russische politieke woordvoerder in de conferentie over een verbod van de proeven met kern wapens, blijken toen hij in het open baar verklaarde dat de Sowjetunie nimmer akkoord zal gaan met een ge deeltelijk verbod dat de mogelijkheid van het nemen van kleine ondergrond se proeven zou openlaten. tijdens de tweede wereldoorlog goederen, waaronder zeer veel oorlogsmateriaal, ter waarde van 10.8 miljard dollar. Sedert het einde van de oorlog heeft de Amerikaanse regering tevergeefs ge tracht Moskou te bewegen over te gaan tot geleidelijke aflossing van die enorme schuld. Amerika toonde zich indertijd zelfs bereid genoegen te nemen met terugbetaling van 0,8 miljard dollar. De Sowjetunie wilde toen niet meer dan 0,3 miljard dollar terugbetalen. Dat was in 1951, toen de onderhandelingen ongeveer vier jaar hadden geduurd. Na 1951 werd over deze kwestie niet meer onderhandeld tot de hervatting van het gesprek op 11 januari. AMSTERDAM (ANP) De boycot van Israël en de Joden door de Ara bische landen is door het internatio naal hoofdbestuur der Joodse culturele organisatie B'nai B'rith op haar eerste vergadering (Amsterdam) veroordeeld als „een politiek van agressie" tegen Israël en „een economische oorlog" tegen de Joden over de gehele wereld. Het hoofdbestuur dringt er bij rege ringen en particuliere bedrijven op aan zich tegen de boycot te verzetten, opdat aan deze immorele internationele toestand een einde zal komen. De president van B'nai B'rith. Label A. Katz uit New Orleans (V.S.) gaf een overzicht van de gehele boycot-actie. Hij zei dat de Arabische Liga haar leden lanmoedigt de boycot als een aanvals wapen te benutten „door de onderdanige houding van vele industrieën en rege ringen". Zwarte lijsten Eerst werden alle bedrijven geboycot, Joden of Joodse die commerciële MADRID (Reuter) De Spaanse regering heeft Juan Pablo de Lojendio ontheven van zijn post als ambassa deur in Havana. De vorige week beval president Fidel Castro deze diplomaat onmiddellijk Cuba te verlaten na een heftige woordenwisseling voor de Cu baanse televisiecamera's. banden hadden met Israël, vervolgens breidde de boycot zich over een veel groter gebied uit. Er werden publieke lijk zwarte lijsten, van Amerikaanse en andere bedrijven, zowel Joodse als niet- Joodse aangelegd. Toch hebben vele landen geen enkel initiatief getoond om deze aantasting van de rechten hunner onderdanen tegen te gaan, aldus de heer Katz. Het gevolg is geweest, dat de Arabische Liga steeds brutaler werd en de boycot steeds inten siever. Daar staat tegenover dat de boycot telkens onder het gewicht van zijn eigen arrogantie bezweek, wanneer hij met resolute tegenstand werd ge confronteerd. In dit verband wees de president op de weigering van West-Duitsland en Nederland acht te slaan op de Arabi sche eisen aan de boycot mee te werken. Geen der beide landen heeft bij zijn handel op het Midden-Oosten daardoor enige schade geleden, zei de president. Een delegatie uit het hoofdbestuur van B'nai B'rith werd gisteren op paleis Soestdijk door koningin Juliana ontvan- KASAVOEBOE .spoorloos. Verdacht van fraude Van onze correspondent LONDEN De in Londen wonende Ne derlandse bankdirecteur G. W. en de 51-jarige accountant A. H. zijn gisteren in Londen gearresteerd. Zij worden er van verdacht ten nadele van een niet- Engelse bank, die een bijkantoor heeft in Lombardstreet in de Londense city, een grootscheepse fraude te hebben ge pleegd. Er zou een bedrag van een miljoen gulden mee zijn gemoeid. Het onderzoek in deze zaak heeft 21 DEN HAAG De Nationale raad van twintig proeent zullen moeten be z .1. _T.-1 1O. tolor. voor maatschappelijk werk heeft m een verzoekschrift aan de Tweede Ka- ---omer zijn bezorgdheid uitgesproken Kongo zou aanvankelijk, zo was ne over de bepaling in het wetsontwerp v,an 1tot wijziging van de Loterijwet, dat 1964 de onafhankelijkheid verwerven, na een lange reeks van voorbereidin gen op het gebied van het binnenlands bestuur. Dit gehele proces wordt thans versneld, nadat het de laatste dagen duidelijk was geworden, dat uitstel van het verlenen van de zelfstandig heid alleen maar tot meer bloedver gieten zou leiden. REPUBLIEK Waarschijnlijk zal Kongo een repu bliek worden, de conferentie zal er zich nog over beraden. Ook over de van de bruto opbrengst van prijsvra gen en loterijen zestig procent ten goede dient te komen aan het doel en dat voor kosten en prijzen niet meer dan veertig procent mag wor den besteed. Dat maximum van veertig procent noopt de instellingen prijzen in natura gratis of veel goedkoper te verkrijgen. Dat zou niet zo erg zijn, ware het niet dat de winnaars in de toekomst over de waarde van hun prijzen een belasting talen. De meesten zullen daar niet toe be reid of in staat zijn. zodat zij zuilen verlangen de prijs in geld uitgekeerd te krijgen. Hierdoor zal, aldus de raad, niet kunnen worden voldaan aan de bepaling dat de kosten niet meer dan veertig pro cent mogen bedragen. Dit is des te bezwaarlijker, omdat de animo van het publiek om aan loterijen en prijsvragen mee te doen vermindert door de attractie van de voetbalpool. Vermeerdering van de kosten voor pro paganda is daardoor nodig. De raad verzoekt de leden van de Ka mer dringend te willen bevorderen dat de voorgenomen belastingheffing niet zal worden toegepast op prijzen van lote rijen en prijsvragen ten bate van chari tatieve instellingen. AMSTERDAM. - Morgen is het voor de verdreven bewoners van Tuin- dorp-Oostzaan .,D-day". Dan mogen zij naar hun woningen terugkeren. De rioleringen zijn nog niet gereed, maar in het oude deel van het dorp zullen toiletwagens van de stadsreini ging klaar staan. De waterleiding functioneert weer. Met het vernieuwen van de elektriciteits- en gasmeters wordt vandaag een begin gemaakt. In de meeste scholen zal op de eerste dag weer les kunnen worden gegeven. SE VILLA (Reuter) Juan Peron, de door revolutie uit zijn land ver dreven Argentijnse dictator, is gisteren in de Spaanse stad Sevilla aangeko- men, waar hij voorlopig zal gaan wo- "jt..d/Dominicaanse gelicht met valse wissels. republiek u j- sin^s 1958 m ballingschap heeft gewoond. In de herfst van 1955 vluchtte hij uit zijn land weg en vond onderdak De verdediging van dit beleid bleek dus weinig indruk te hebben gemaakt. Minister J. van Gisteravond rolden achter elkaar vier volkshuisvesting en moties uit de replieken, twee van de socialistische oppositie en twee van de grootste regeringsfractie, namelijk van de K.V.P.-ers Andriessen en Van Vliet. De motie-Andriessen was nog het zachtzinnigst, daar deze op een totaal van 85.000 woningen in 1960 in ieder ge val de totstandkoming eiste van vijf duizend goedkope woningen extra, in het midden latend of dit woningwetbouw dan wel particuliere bouw zal zijn, maar met de voorwaarde dat als na een half jgar blijkt, dat de particuliere bouw in deze categorie niet is geslaagd, het kwantum van 5.000 uit de woningwetbouw zal moeten komen. 2500 Gezien de stemming van de meerder heid van de Kamer maakt deze motie gerede kans van slagen. Bovendien kan minister Van Aartsen er na zijn eigen woorden eigenlijk weinig bezwaar tegen aanvoeren, daar hij zelf heeft gezegd, dat hij terstond maatregelen zal nemen om de bouw van goedkope woningen te ga randeren als mocht blijken, dat dit jaar het bouwprogramma van 80.000 wonin gen niet zou worden gehaald. Tussen hem en de meerderheid van de Kamer staan dus een 2% duizend goedkope woningen. Daarmee is minister Van Aartsen die wel weet, dat dit een gedachte is die behalve bij de K.V.P. ook bij de A.R. en waarschijnlijk ook wel bij de libera len in goede aarde is gevallen een uitweg geboden, zodat het best mogelijk is, dat hij vanmiddag een gemakkelijke keuze heeft. De motie-Bommer eist zonder meer 42.500 woningwetwoningen, wat de mi nister 's middags reeds had afgewezen, daar hij in eerste aanleg de particuliere bouw in de gelegenheid wil stellen daar is de nieuwe subsidieregeling geheel op gerichtzijn prestaties op het ge bied van de goedkopere bouw te tonen. De andere motie-Bommer zet de nieuwe subsidieregeling geheel opzij en is dus zo voor de minister al onaanvaardbaar. ZWAARDERE STEUN De nieuwe premieregeling voor de particuliere bouw is er helemaal op in gesteld, zo had minister Van Aartsen betoogd, dat lagere huurklassen zwaar der worden gesteund dan de hogere. Tot nu toe is er in de goedkope sector niet zo heel veel tot stand gekomen, wat nog voornamelijk is gebeurd door de grote ondernemingen die iets voor hun werknemers wilden doen. Er is nu een regeling die onmiddel lijk een huurverlagend effect heeft, wat niet het geval was bij het vorige sy steem, waarbij de premie werd uitge streken over de gehele levensduur van de huizen. Minister Van Aartsen be toogde dat hij de woningwetbouw niet wilde terugdringen tot vooroorlogse ver houdingen. Het oogmerk was er voor te zorgen, dat de particuliere bouw zich meer zou gaan richten op de goedkopere woningen. De woningbouwverenigingen •zouden overigens ook in de toekomst nog een grote taak behouden. NOG EENS 20 PROCENT Bij huurverhogingen zal de rijksbij drage aan de goedkopere particuliere houw allengs verminderen. Het is wel aannemelijk dat er na 1 april 1960 nog een huurverhoging' komt, zei de minis ter, een verhoging van bijvoorbeeld twintig procent en daarmee zou de pre- miebijdrage van een belangrijk deel van de B- en C-woningen komen te verval len. Die van de A-woningen, de goedkoop ste categorie, zou naar de mening van de minister in de loop van tien jaar kun nen worden afgebouwd. Het streven is om af te komen van de situatie, dat 97 pro cent van de woningbouw door de over heid wordt gesubsidieerd. Daarbij is het de vraag of de institu tionele bouwer, dat zijn dus de grote verzekeringsmaatschappijen, in de bouw van A-woningen zal treden. De minister merkte hierbij op, dat de behoefte aan de duurdere woning afloopt en dat er intussen belangstelling is gebleken voor de goedkopere bouw. MEER DAN 80.000 Indien er voor de goedkoopste wonin gen onvoldoende belangstelling zou blijken, is het de bedoeling dat het aantal woningwetwoningen van 37.500 in ieder geval zal worden verhoogd tot 40.000. In de 37.500 woningwetwoningen zijn de 5000 woningen voor de financieel zwakkeren, waarvoor een extra bijdrage van twee gulden per week wordt ver leend, inbegrepen. Met het aantal van 40.000 woningen in de particuliere sector zouden er dit jaar, zo verzekerde minister Van Aartsen de Tweede Kamer, zeker meer dan 80.000 woningen worden gebouwd. Hij heeft nooit overwogen om de 5000 extra ge subsidieerde woningwetwoningen boven de 37.500 te plaatsen, maar hij zegde de Kamer toe, dat als het programma van 80.000 niet zou worden gehaald, hij niet zou aarzelen om terstond maatregelen te nemen. Wat er echter boven die 80.000 wordt gebouwd, zal dan uit de vrije sector moeten komen. ADVIES AFWACHTEN Minister Van Aartsen zei ernstige bezwaren te hebben tegen renteloze kredieten in de vorm van tweede hypo theken, zoals de K.V.P.'er Van Vliet had bepleit Ook wees hij gemeentelijke garanties voor leningen aan woning bouwverenigingen, die in de particuliere sector wilden bouwen, van de hand. Des ondanks diende gisteravond de K.V.P.'er Van Vliet een motie in deze richting in. Minister Van Aartsen wilde liever af wachten wat in dit opzicht de commissie van prof. De Roos zou adviseren. Deze commissie stelt een onderzoek in naar de mogelijkheid van het verlenen van grotere zelfstandigheid van de woning bouwverenigingen. Vanmidddag gaan de debatten over de begroting van volkshuisvesting verder. Van onze correspondent ARNHEM Een groot aantal burgemeesters uit Gelderland heeft gisteren in het Arnhemse Provin ciehuis de vroede hoofden bijeen gestoken om van gedachten te wis selen over de vraag hoe de natio nale bevrijdingsdag het best en het waardigst, kan worden gevierd. De burgervaders en de andere aan wezige Gelderse hoogwaardig heidsbekleders deden dat op uit nodiging van het Nationaal Comi té, dat zich heeft belast met de voorbereiding van de viering van de 5de mei 1960 en dat nu regio naal voorlichting en adviezen ver strekt over de viering van de ko mende bevrijdingsdag. Gelderland had daarvan woensdag de „feest- primeur". Katterig De directeur van het bureau van het Nationaal Comité, de acteur Ben Groeneveld. gaf de heren veel tips voor het organiseren van plaat selijke festiviteiten, er daarbij op wijzend, dat feestvieren voor een Nederlander niet gemakkelijk is, omdat ons volk van huis uit de ge woonte heeft om eerst de kat maar eens uit de boom te kijken. Daartegenover staat het type van de joolmaker. die het doorgaans al leen maar zoekt in de platte „lol". Tussen die twee polen ligt de ware •feestviering, zei de heer Groe neveld. Vooral de jeugd mag bij de viering niet vergeten worden, zei hij verder. Meteen pleitte hij voor de invoering van meer feest dagen in Nederland, want die kun nen we in deze jachtige tijd best gebruiken, vond hij. Fris Bij de komende feestviering zal men vooral aandacht moeten schenken aan de straatversiering, de verlichting en de opstelling van aantrekkelijke programma's. Niet komen aandraven met die eeuwi ge historische optochten en even min met de vervelende oudholland- se huisjes van karton, riep de heer Groeneveld. die pleitte voor meer fantasie en meer frisse ideeën bij het organiseren van festiviteiten. Het comité heeft nog een massa adviezen in petto voor hen die se rieus over deze materie willen xvorden doorgelicht, zo vertelde hij. Aan het slot van de bijeenkomst keken de burgervaders naar de ve le voorbeelden van straat- en pleinversiering en erepoorten, die de heer Groeneveld had meege bracht. Van een onzer verslaggevers derde betrokkene. De twee gearresteerde mannen zullen vanochtend voor de magistraat van Mansion House verschijnen. De beschul diging luidt dat zij, in samenwerking W., die zeer bekend is in Nederlandse en Engelse financiële kringen, was o.m. directeur van Comeor. Het echtpaar W. bracht in de oorlog zestien maanden door in het concentra tiekamp Bergen-Beisen. Na de oorlog werd W. importeur van Max Factor Cosmetics te Amsterdam en directeur van een Nederlandse bank. In 1954 vestigde het paar zich m Engeland. Toen het financieringshuis, waarvan W. directeur was, in 1958 fail liet ging met een nadelig saldo van ongeveer negenhonderdduizend pond, moest W. vier maanden in een zieken huis doorbrengen met een zenuwin zinking. bij de dictator van Paraguay, Stroess- ner. Na in verscheidene landen van Zuid- en Midden-Amerika te horen te hebben gekregen dat hij ongewenst- was wegens zijn politieke activiteit kwam hij terecht in de Dominicaanse republiek. Peron heeft enige tijd geleden van de Spaanse regering toestemming gekre gen, zich in Spanje te vestigen. De Spaanse regering had eerst de mening daarover gevraagd van de tegenwoor dige regering van Argentinië. BONN, (Reuter) Een woordvoer der van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag meegedeeld, dat de ministers Luns en von Brentano er in zijn geslaagd de standpunten in de tussen West-Duits land en Nederland hangende kwesties nader tot elkaar te brengen. Wij hopen dat er binnenkort een algehele oplossing kan worden bereikt, zei hij. De twee ministers hebben de dinsdag in Rome geëindigde bijeenkomst van Euromarktlanden benut om van ge dachten te wisselen. Dr. Rolf Lahr, het hoofd van de Westduitse delegatie voor de onder handelingen met Nederland gaat vol gende week naar Den Haag om de besprekingen voort te zetten.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5