mm Onze fout is: we hebben ze UNIVERSITEIT ZONDER STUDENTEN DAMPO DE NATUUR Niets ©verfreff ga I KAPPIE en de KONINGSRUIL v P.W. RUSSEL'S Geen zwarte artsen Bouw-stop De een z'n dood Dronkaard molesteert vrouw en kinderen 00M 1 BAZURKA j en JAMPIE W. Lohman I GEHEIM AGENT I JAMES BOND lan Fleming Grootste ter wereld 3§= &wies.1ir*Ahuidl I DE I TINTELS 1 Jack Dunkley in en om uw huis Uit de kerken 25 miljoen gulden Donderdag 28 januari I960 ZEETJWSCH DAGBLAD Pag. 2 -a-#*-»*#*#*#*#*-»-*#*#*# srANiEVSTAP lUEOPOLDSTAO j\ JHjsabethstapi T EOPOLDSTAD. Over vijf maanden dus. Dan zal de Kongo volledige onafhankelijkheid krijgen en is aan de wens van de zwarte leiders voldaan. „Het zat erin", zegt me een Belgische ingenieur in Leopoldstad, al twaalf jaar in de Kongo. „Het zat er dik in, zoals ze in Hol land zeggen. Direct na de relletjes in november van het vorig jaar al. Er waren toen twee mogelijkheden: het leger inzetten en erop slaan of de orde zoveel mogelijk handhaven en gaan praten. We hebben dat laatste ge daan. Dat betekende: zeer binnenkort een onafhankelijke Kongo." Het zou lachwekkend zijn wanneer ik een persoonlijke mening gaf over de „toestand in Kongo". Tijdens een verblijf van een week kan men geen land leren kennen. Men kan wel naar mensen luisteren en onthouden of opschrijven, wat die mensen zeggen. En die mensen, die soms een paar jaar, soms tientallen jaren in dat land wonen, kunnen interessant zijn. Een groot diner, 's avonds voor tweehonderd en vijftig mensen door de gastvrouwe die Sabena heet aan gericht. brengt mij in contact met een koffieplanter. ..Het zijn er niet zoveel, de koffieplanters in Kongo", zegt hij. „want de koffie uit Brazilië bijvoorbeeld is beter. Maar we zitten hier toch al bijna twintig jaar met een groepje van zeven man. We vin den, dat we iets van Kongo afweten". ,,We hebben een paar grote fouten gemaakt, in de afgelopen halve eeuw", zegt de planter. ,,Dat heb ik ook al die afgelopen jaren niet zo gezien, maar dat zie ik nu wel. We hebben de Kongolezen niet opgeleid. We heb- Dp. naam van de Basoekoe-stam U de laatste weken door de wereldpers gegaan toen er onlusten in de Kongo warén. Deze Basoekoe-vrouw ontmoette ik aan de buitenkant van Leopoldstad en zij is als zwarte vrouw onalledaags genoeg om haar foto nader te bekijken, dacht ik. Advertentie Darnpo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind ben geen zwarte artsen hier, geen zwarte apothekers. Alles wat we heb ben is een universiteit in Leopold stad. Die is helemaal nieuw en er zit ten vijftig studenten. Dat is alles. O ja, plus één zwarte ingenieur". De man neemt zijn whiskyglas en drinkt. „Ik ben. het was in 1938, ook eens in Nederlands Indië geweest. Natuurlijk hebben de Nederlanders daar ook fouten gemaakt. Maar er werd door de inlandse bevolking ge studeerd. Ik sprak er toen met Indo nesische vaklieden, met ingenieurs en doktoren. Maar weet u: één ding is natuurlijk ook waar. Je kunt een Indonesiër naar mijn idee veel ge makkelijker iets Ieren dan een Kon golees". Ik luisterde en maak te een paar notities. Aan de hoek van een grote tafel zat de heer H. Cor nells, de gouverneur- generaal van de Kongo. Een innemend man. streng maar vriendelijk met het gezicht van een wijs mens. Men was kort ge leden begonnen met de bouw van een nieuw paleis voor hem. Nu is er juist dezer dagen op dracht gegeven die bouw onmiddellijk stop te zetten. „Hetzelfde is gebeurd met de bouw van hui zen voor Belgische amb tenaren hier rond Leo poldstad", hoor ik. „Ziet u, als Kongo een keer onafhankelijk is, dan komt er natuurlijk wel een tijd van samenwer king, maar er zullen toch honderden en later duizenden Belgen naar huis gaan. Die tijd is niet zo gek ver meër weg. Het heeft dus geen enkele zin om nog hui zen voor Belgen te bou wen". Dertien miljoen Kongolezen wonen er in dit land en 112.000 blanken, van wie er zo'n dikke tachtigduizend de Belgische nationaliteit hebben. Por tugezen, Grieken, Italianen en een handjevol Nederlanders en Fransen vormen de rest. En zoals overal: de een z'n dood is de ander z'n brood. Er zitten nu al niet-Belgen te loe ren op die Onafhankelijkheidsdag. „Dan krijgen wij meteen meer in vloed", vertelt me een Griek, die een winkel in alles heeft. Lampetkannen en fietsen, gloeilampen, sigaretten en 23 ,,Nu, en waarom zegt hij het dan"?, snauwde Higgs bijna. ,,Ik weet het niet", zei de Marigny, „het moet een valstrik zijn". Inspecteur Johnny Douglas van de Bahamese politie was de volgende getuige. Hij verklaarde dat De Marigny hem voor zijn arrestatie vragen had gesteld, die op zijn zachtst gezegd, eigenaardig waren. Vragen als ,,Kan een man worden veroordeeld als het wapen waarmee de moord is gepleegd niet wordt ge vonden?" ,,Kan de jury alleen op grond van sterke vermoedens het schuldig" uitspreken?" Twee poli tieagenten die daarna werden on dervraagd, getuigden da Melchen en Barker juist waren, toen zij ver klaarden dat De Marigny 's mid- dags om 3 uur was ondervraagd. Higgs en Callender keken wantrou wend naar hun cliënt. Maar deze voelde zijn kansen ver beteren en toen de eerste verhoren achter de rug waren en de zaak verwezen werd naar het Hogere Ge rechtshof. was hij zelfs in een stra lend humeur. De Marigny had iets bemerkt, wat de anderen was ontgaan. Bar ker of Melchen hadden zich zelf in de val gelokt. Zij hadden een be langrijk tijdstip later gesteld om zo doende in staat te zijn vingerafdruk ken te vervalsen. Het was voor hen van het grootste belang dat zij de ze zouden vinden vóór de Marigny op Westbourne werd ondervraagd Als zij de vingerafdrukken pas daar na zouden vinden, dan betekende dat niets meer. Het kon dan best geweest zijn, dat de Marigny tijdens de ondervraging in de kamer van de vermoorde iets had aangeraakt, een glas of een sigaret En aangezien zij de tijd waarop Barker de vingerafdrukken had ge nomen niet konden wijzigen, moes ten zij wel het tijdstip waarop De Marigny werd verhoord, anders stel len. Ongelukkig voor hen echter, kon de Marigny bewijzen dat hij om 11 uur die bewuste morgen aanwezig was. Er waren zeker wel 12 andere getuigen die dat konden bevestigen, terwijl eveneens kon worden bewe- zen dat hij die middag om 3 uur in zijn eigen huis was geweest. ,,Ik denk niet, dat ik ga hangen, heren", zei hij overmoedig tegen zijn advocaten. Maar deze waren niet zo overtuigd. Zij besloten zich terdege voor te bereiden op de zitting van het Gerechtshof, die pas in oktober zou worden gehouden. De Marigny ging weer achter de tralies. Higgs en Callender namen het be wijsmateriaal samen door en kwa men voor de zoveelste maal tot de conclusie dat de zaak er somber voor stond. De Marigny was in de buurt van Westbourne geweest, toen de moord kon hebben plaats gevon den. Zijn haren waren volgens ge tuigen, door vuur geschroeid. Hij en Sir Harry Oakes hadden een heftige woordenwisseling gehad en lady Oakes leefde met haar schoonzoon op gespannen voet. Het overhemd dat hij die nacht gedragen had, was spoorloos. Zijn uitlatingen tegen in specteur Douglas waren bezwarend. Een agent had verklaard dat De Ma rigny op de morgen van de moord, zich vreemd en bijna hysterisch had aangesteld, toen hij op het politie bureau een rijvergunning had ge haald voor een van zijn nieuwe wa gens. En dan was er tenslotte de vin gerafdruk op het kamerscherm, dat in het vertrek van de vermoorde had gestaan. Dat bewijs alleen al was voldoende om de Marigny te doen hangen. De enige hoop voor de verdedi ging was, wist Higgs nu, dat het verhaal van Barker kon worden ont zenuwd. Maar hoe? In Victoria Avenue kwamen Nan cy, Schindler, Higgs en Callender bijeen. Higgs begreep dat. wilde hij de twee detectives uit Miami be strijden, zijn kennis over het nemen van vingerafdrukken aanzienlijk moest worden uitgebreid. Hij besloot ervoor naar New York te gaan. waar hij vrienden had die hem hier bij zeer zeker wilden helpen. Schindler deed daarna een voor stel dat onmiddellijk werd aangeno men. Hij wilde de hulp inroepen van professor Leonard Keeler van de North Western University. Professor Leonard Keeler had een ..leugen- onldekker" ontworpen. Voordat Higgs naar New York vertrok om de tech niek van vingerafdrukken te bestu deren, bezocht Keeler de Marigny in diens cel. Hij stelde hem een reeks van vaak ingewikkelde vragen en verklaarde daarna, dat De Marigny onschuldig was. De Marigny juichte. ..Het kan niet meer fout gaan, Godfrey", riep hij uit. Maar uitspraken van ,,ieugen-ont« dekkers" worden in de Britse recht spraak niet als bewijs erkend. Er waren concretere gegevens nodig. ..Ik hoop dat je gelijk hebt", zei Higgs en ging naar huis in somber gepeins verzonken. Hij was weliswaar overtuigd ge raakt van de Marigny's onschuld maar het zou moeilijk zijn het be wijsmateriaal, dat tegen hem werd aangevoerd, te ontzenuwen. En zo verstreek de tijd. HOOFDSTUK 11 DE DAGEN VOOR HET PROCES Het waren hoogtij dagen voor de winkeliers, barkeepers en hoteleige naars van Bay Street. Alle kamers op het eiland waren verhuurd, wat voor de tijd van het jaar een op merkelijk feit was. Handenwrijvend zagen de zakenlie den van Nassau toe hoe een stroom van verslaggevers het eiland bezet te, hoe de gehele wereld belang scheen te stellen in de rechtspraak die op 18 oktober zou beginnen. Wordt vervolgd V. ZIEZO... WE ZIJHER; CIESAANDE NOORDPOOL jfÊi opera mundi Zo, het bliksembezoek van Leopold stad zit er op. De laatste passagiers stap pen weer in de Boeing 707 en een Kongo lees haalt de hekken rond het viegtuig weg.,Qnzf volgende stop is: Elisabethstad, iéts meer dan 1800 kilometer verder. Want u weet, dat zo'n Boeing 950 km per uur vliegt en in zo'n dik kwartier zitten die 240 kilometer er dus op! O ja, en tot slot nog dit: toen ik zo aan het vliegen was met die Boeing zag ik achteraan elke motor een hele serie orgelpijpen. Bij aankomst in Leo poldstad heb ik de gezagvoerder ge vraagd waarvoor er zo'n hele serie van uitlaatpijpen nodig was. ..Dat zijn de geluiddempers", zei hij. En direct er achteraan spoot hij deze wetenschap naar voren: „Voor tien miljoen dollar zijn er proefnemingen gedaan voor men de juiste geluiddem per had en 550 verschillende modellen heeft men gebruikt". Als je dat allemaal zo hoort, dan is een paar dubbeltjes voor een luchtpost brief toch eigenlijk niet duur. Nauwelijks de cel uit door iiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii SUilll II Mill IHHIIIIIIIHIIKIIIWUIIII SS door Van onze correspondent Precies een week heeft een 46-jarige jurkjes, u kunt het allemaal bij hem Nijmeegse vishandelaar van de vrijheid krijgen. Net zoals de meeste Griekengenoten na zijn zoveelste gevangenis- hebben wij ons verbaasd over de ontwikkeling van de industrialisa tie in Zeeland. Wij dat zijn mijn buurman en ik. We regeren namelijk zo'n beet je mee in Zeeland. Zoals zoveel mensen doen. We zijn de stuurlui aan de wal; pseudo-ministers, pseudo-gedeputeerden zogezegd. Wij hebben ons mirakels ver baasd. Laat nou Krabbendijke bij na een nieuwe conservenfabriek te pakken hebben en de daar al gevestigde fabriek grote uitbrei dingsplannen. Dat hadden we niet voor mogelijk gehouden, want Krabbendijke is niet eens een kerngemeente en sinds de minis ter van economische zaken in Zeeland vier kernen heeft aange wezen. dachten buurman en ik in onze onnozelheid, zoals nu wel blijkt - dal in die plaatsen een groot bos van fabrieksschoor stenen zou verriizen en daarbuiten slechts woonplaatsen zouden kun nen zHn voor boeren cn hun op perlieden. Wij dachten dat dc vlieger van de industrialisatie alleen in Goes. Zierikzee. Terneuzen en St. Maar tensdijk op zou gaan. Nu gaan echter de gemeentera den van Kapelle twee nieuwe industrieën en Krabbendijke met de prijzen strijken. Buurman en ik hebben er be hoefte aan openliik bekend te ma ken ':at nsetHo-ministers er oseudo-gedenuteerdon wat betreft de industrialisatie de dienst niet kunnen uitmaken. Evenmin als echter ministers en gedeputeer den. zoals wel is gebleken. In dc gemeente Brouwershaven werd een collecte gehouden voor de gedu peerden in het rampgebied „Tuindorp- Oostzaan". Deze collecte bracht 1368,50 op. I heeft hij zijn winkel in een „zwarte buurt", dus ver weg van de winkels van de Belgen. „Wanneer Kongo onafhankelijk is, dan zal de K.L.M. wel in Leopoldstad mogen landen", zegt me een Belgische ambtenaar. „Nu komt de K.L,M., op weg naar Johannesburg, aan de grond in Brazzaville. Dat is Frans en ligt hier aan de overkant van de Kongo-rivier, Dc klanten, die men in Leo werft, worden per auto naar het vliegveld van Brazza gebracht. Maar wanneer de Kongolezen baas in eigen huis zijn, dan zullen de Nederlanders vast en zeker ook in Kongo landen". N'djili, de luchthaven van Leo, is een bijzonder modern en mooi aangelegd vliegveld. De Sabena heeft er een eigen hotel en dat kan wedijveren met alle mooie en grote hotels ter wereld. De landingsbaan zelf ook. trouwens. Ik vertelde u al, dat onze gezagvoerder de tonnenzware Boeing 707 Interconti nental met zijn honderd en vijftig pas sagiers als een veertje zo licht en voor zichtig aan de grond zette. Later hoor de ik hoe dat kon, De start- en landingsbaan van Leo is, met die van Honoloeloc, dc groot ste ter wereld voor passagiersvliegtui gen: 4600 meter. En daarom heeft de Sabena dc piloten op de Boeings niet in België maar in Leopoldstad ge traind. Met andere woorden: de gezag voerder kende de baan als zijn broek zak. straf te hebben uitgezeten. Dit keer is de man, die aan drank verslaafd is, gearresteerd wegens mishandeling van vrouw en kinderen. Gisternacht werd hij na hevig verzet door de Nijmeegse politie aangehouden, omdat hij trachtte de voet van zijn achttienjarige dochter te breken. De buurtgenoten weten al precies wat er aan de hand is wanneer hulpgeroep opklinkt uit de woning van de vishan delaar aan de Haagbeukstraat. Dinsdag avond omstreeks negen uur was het weer zover. De vishandelaar, beschon ken thuisgekomen, mishandelde zijn vrouw en kinderen. Toen de ijlings ge- alarmeerde politie arriveerde, had de man de deuren op slot gedaan en zijn j vrouw en drie kinderen buiten gezet. j j| Later op de avond bezocht de man opnieuw enkele café's. Zwaar beschonken keerde hij in de nacht terug. Hij drong de slaapkamer van zijn achttienjarige dochter binnen om haar te mishandelen. De vrouw kreeg een stoelzitting naar haar hoofd gegooid. Door dit misbaar werden de buren echter gewekt. Zij waarschuwden onmid dellijk de politie. 010 G AATHAAR H ETCA51NO re RoyALE-LES - E Au X. JA.MAAR IK HE& BESLOTEN HET NIET TE DOEM, WAMT JE ZOU HET TOCH MAAR TERUG MOETEN BErTAUEJN ALS jDJ MET VAKANTIE REhTif Advertentie - babyderm-zeep 35=5 SumiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHHiiiiiiiiii' piiiiiiiiiiiiiiiHiiiiuiiitiniuitiiit door Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii/iiinii fiiiiiri'iiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht ((tweede universi- I teits-predikant)Ph. W. Bergkotte te Oosterbeek; te Utrecht als pred. voor I bijz. werkzaamh., contact en jeugdwerk; J van der Werf te Naarden: te Ouds- I hoorn (vac. A. J, Jori'ssen); H. A. van I Slooten te Onstwedde. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Wedde: F. C. Kleinman, eervol ontslagen predikant te Goor. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde: J. M. Visser te Dokkum; te Haamstede-Kerk- werve: C. Verhage te Hilversum-C. De pelargoniums of geraniums die 82- Baron de Fricandelle treuzelde niet men met bak en al binnen gezet heelt lang. Behendig klom hij langs de touw- de houten balkonbakken moeten ladder omhoog, naar het dek van de Over die Boeing 707. dat machtige nu vooral niet te warm gezet worden; Kraak en koning Grote Trom volgde straalvliegtuig met zijn vier motoren. een z5er Tja lig verwarmde kamer is Daar stond de laatste nu oog in oog met moet ik nog even iets vertellen Nietj hen al meer dan voldoende; als j ^ïjn ambtgenoot, Libertien III. alleen dat de prijs voor één zo'n toe- 7e "raar vorstvrij staan is het wel ..Lukte het niet, daarginds in Opdol?" stel 25 miljoen gulden is hoewel u dit Soed Ze niogen in die koele omgevinginformeerde deze. als een niet alledaagse uitgave moogt n'et vee' water hebben: ze kunnen Grote Trom hief zijn armen wanhopig zjen best een maand zonder water. De bla- ten hemel. ..Lukken." riep hij uit. „Wat Maar tijdens dat vliegen kunnen de deren en vooral de oudere zullen wel'kon er niet lukken? Het grootmachtig gezagvoerders via de radarneus van gnnl worden, doch dat is niet erg: protocol van deze hofmaarschalk ver- het vliegtuig op 240 kilometer afstan-1 vroeg in het voorjaar kan men de bood mij zelfs het haar te kammen!" weten of er slecht weer op komst is. planten een flink stuk terug snoeien „Dat is niet juist, sire," kwam de ba- Dat liikt geweldig en dat is het ook en dan komen er ook genoeg jorfge ron tussenbeide._„Het protocol verbiedt Maar die 240 km is ook wel nodig, bladeren. anderen uw haar te kamen., de ko ninklijke hofkapper, in dit geval!" ..Kwili-kwala wat maakt dat uit!" was het antwoord. „In elk geval, ik mocht niks!" De dikke vorst nam Libertien nieuws gierig op. „Maar hoe is het u vergaan op mijn eiland, blanke broeder?" wilde hij weten. „Gij had géén last van het protocol.. Libertien III slikte. „Dat is het 'm ■juist. sprak hij. „Ik moest in alles uitblinken! Bij het eten op jacht. ter-visvangstvreselijk." Zo is het maar net." beaamde Kap- moeten opgeven, vind ik dat de konings- ruil ja prima geslaagd is!" Iedereen zette grote ogen op. ,,J," vervolgde Kappie. „Grote Trom zal het niet in zijn hoofd halen om op zijn eiland ooit zo'n gevaarlijk iets als het protocol in te voeren! En Libertien heeft geleerd hoe gevaarlijk vrijheid kan 7Vln I TTii val 7ir»ln txtr»! rl z-, L- c n 1 K z. 'nooit iets. Het GEbiedt. En het gebood pie. „En omdat jullie 't allebei hebben I hofmaarschalk?" Onder auspiciën van de Hervormde Jeugdraad werd in het gemeentelijk ver enigingsgebouw te 's-Heer Arendskerke een filmavond gehouden. De heer C. Baaijens te Kapelle be haalde te Middelburg het praktijkdiplo ma moderne bedrijfsadministratie. afdeling Biezelinge van de N.C. - - L B voert het toneelstuk „Op eigen erf zijn! Hij zal zich wel deksels goed be- ten gronde" op in Souburg op 9 februari denken, voor hij in Opdol het protocol in Serooskerke op 17 februari en in afschaft!" Biezelinge op 19 februari Tróm "bliiiS UW verstand!" ricP Grn''e Op maandag 8 februari a.s. zal in het 11 om OIIJ. Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierik- Ja, ja.. sptak Libertien vlug. zee een fiimavond worden gegeven door Fricandelle, wees opnreuw mijn jhet Ned. Bijbelgenootschap. Enkele ,Kom, 'prachtige films zullen vertoond worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2