Leger weigert vuur op muiters Leiders van rebellen geen keus Snel overleg over lonen en tarieven bij busdiensten De Gaulle wil ijzeren vuist in Algerije - Debré aarzelt im WEL EEN SCHOOL - GEEN LERAREN Eis Kongo: 1 juni vrij REGERING BESTOOKT De BiltMist I WEL PRATEN - (NOG) 1 1 NIET ONDERHANDELEN BEGROTING WIJKT VOOR DRUK VAN TWEEDE KAMER PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eerst orde Gewetensconflict Met Juin De enige LAATSTE NIEUWS IJllllllllllllllinilllllllllllHllillllllllllMIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIRIIIIIIIIIIillllllllllllilllHlllllllllllilllllllllllllllllliniHlllllilllllHj Resultaat van bewogen interpellatie PRINSESSEN MET VAKANTIE Als wassen niet meer helpt met telegrammen SPARTA-RANGERS NIET OP T.V. Wat weegt zwaarder 1 kilo wol of 2 pond lood? Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directit en administratie 01100- 2438. Redactie: Oi 100-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendtjk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREVKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1 1,— is® jaargang No. 4471 Woensdag 27 januari 1960 VIJFDE REPUBLIEK WANKELT IAE moeilijkheden met de ul- tra-rechtse elementen in Algerije hebben gisteren de om vang aangenomen van een ge zagscrisis van de eerste orde en de Vijfde republiek wankelt op haar grondvesten. De mui ters die zich in het centrum van Algiers hebben ingegraven houden stand en het leger schijnt niet van zins het vuur op hen te openen. Het kabinet- Debré staat op het punt uiteen te vallen en generaal de Gaulle onderzoekt de mogelijkheden om, krachtens de mogelijkhe den die de Grondwet hem ver schaft, zelf het roer in handen te nemen en parlement en ministers naar huis te zenden. Als hij meent in voldoende mate te kunnen vertrouwen op het leger, zal hij een ultimatum stellen aan de muiters. Mocht het antwoord daarop negatief luiden, dan zal hij in zijn hoe danigheid van opperbevelheb ber het vuur op de opstande lingen laten openen. In tegen stelling tot premier Debré, die onder alle omstandigheden bloedvergieten wenst te ver mijden, en die bereid is tot een compromis met de muiters, denkt de Gaulle niet aan toe geven. Wat er zou kunnen ge beuren wanneer het leger in grote meerderheid ongehoor zaam blijkt, was gisteravond nog een open vraag, maar het staat vast dat in dat geval het leven van de Vijfde republiek nog slechts een kwestie van da gen zou zijn. In Parijs heerst grote spanning. Ontelbaar zijn de besprekingen die dag en nacht worden gevoerd op het Elysée en in de ambtswoningen van premier Debré en de ver schillende ministers. Een ein deloze stroom van geruchten bemoeilijkt het onderkennen van de feiten. Over de toestand in Algerije komen slechts schaars berichten binnen, maar het is duidelijk dat men daar reeds denkt aan een nieuw „Al gerijns wonder", een nieuwe staatsgreep dus. Onze Parjjse correspondent telefoneerde ons gisteravond; Zal de Gaulle voet bij stuk houden en het leger in Algerije laten optreden tegen de muiters, wan neer deze straks niet zullen toegeven aan een ultimatum, dat hij hen zal stellen? En wanneer hij zulks niet doet, wat moet er dan van Frank rijk terechtkomen? Dat waren de twee vragen, welke iedereen zich gisteravond te Parijs stelde en om het antwoord te weten zaten miljoenen de gehele avond aan de radio. Nadat premier Debré in de nacht van maandag op dinsdag een blik sembezoek aan Algerije had gebracht en daar had gesproken met de ver tegenwoordiger van de Franse rege ring, met de opperbevelhebber gene raal Challe, en met parlementsleden uit Algerije, heeft hij verslag uitge bracht aan de Gaulle en daarna een radiorede gehouden, die kennelijk door de Gaulle zelf was opgesteld. De zinsneden ervan konden zó uit de mémoires of uit vroegere toespra ken van de generaal zijn overgeno men. In die radiorede deed de pre mier een beroep op het verstand van de muiters. Er ls aan herinnerd, dat de politiek van Frankrijk door de Gaulie duidelijk is omschreven, dat zij de steun heeft van de volksvertegenwoordiging en van de natie. Er is gezegd, dat er voor Algerije geen andere oplossing was dan die van vrijs meningsuiting, dat het nodig is dat eerst de pacificatie tot stand komt en dat dat een bewijs is, dat Frankrijk van plan is in Algerije te blijven. De uitdrukking Frans Algerije is geen enkele keer gebruikt. Wel heeft Debré rhetorisch vragen aan zijn gehoor ge steld; Hoe kan men denken dat Frank rijk neutraal zal zijn? Zijn belangen zijn eer zijn immers in Algerije vast gelegd enz. Tot slot heeft Debré ver klaard dat alles verloren kan zijn wan neer niet eerst de orde zal zijn hersteld. De korte commentaar van een woord voerder van de rebellen, die op die rede is gegeven luidde: „Wij kunnen het standpunt van Debré niet delen en dus verwerpen wij het. Ondertussen Is de orde niet hersteld. Debré heeft namelijk uit Algerije de overtuiging meegebracht dat het Franse leger deze keer wel niet, zoals de 13e mei gemene zaak met de opstandige ultra's (wier gelederen toen waren ver sterkt door honderdduizenden Fransen in Algerije, die wel de Gaulle aan het bewind wilden, maar die minder reac tionair waren dan de muiters van thans) zal maken, maar dat de order tot schieten op opstandelingen veel offi cieren voor een gewetensconflict zou stellen. Met andere woorden, dat de Gaulle niet geheel zeker zou kunnen zijn van de trouw van het leger, wan neer niet eerst op alle mogelijke andere manieren zou worden gezocht naar een oplossing zonder bloedvergieten. Naar die oplossing scheen men gister avond aan het zoeken. Ortiz en Lagail- larde, de leiders van de muiters, zijn bij generaal ChaJle geweest, die hun vrije aftocht met vliegende vaandels en slaande trom heeft beloofd, een onder houd met de Gaulle en de mogelijkheid, dat Soustelle door de Gaulle zal worden benoemd in een hoge functie in Alge rije. Het is niet onmogelijk, dat zij van daag reeds bij de Gaulle om een onder houd komen vragen. Vele keren confereerde premier Debré gisteren met president de Gaulle, nadat hij terug was gekeerd van zijn bliksembezoek aan Algiers. Hier verlaat de minister-president het Elysée, na een van zijn conferen ties met het staatshoofd. hem schaart en alleen zekere kringen in het leger en de Algerijnse ultra's heb ben het nog niet door. Artikel 16 van de nieuwe grondwet laat de mogelijkheid open tot buitenge wone volmachten van het staatshoofd, „wanneer de instellingen van de repu bliek, de onafhankelijkheid van de natie, de integriteit van het grondgebied of het nakomen van internationale verbin tenissen op een ernstige en directe wijze worden bedreigd en de normale functionering van de openbare macht wordt onderbroken". Deze omstandig heid is thans zeker aanwezig. Zoals men weet geniet Soustelle het vertrouwen van de ultra's en anderzijds zal hij waarschijnlijk trouw zijn aan de Gaulle en is hij misschien de enige, die de ultra's het voorlopig nog onverteer bare brok van de zelfbeslissing kan doen slikken. Terzelfder tijd zijn ook verte genwoordigers van het Franse leger in Algerije (waarhij de schoonzoon van de Gaulle) naar Parijs gegaan om daar in hoogste instantie hun moeilijkheden kenbaar te maken. Men wist gisteravond nog niet hoe de Gaulie op dit alles zal reageren. Het moet ten enenmale uitgesloten worden geacht, dat hij zal terugkeren van zijn plannen voor Algerije of dat hij zelfs maar bereid zal zijn het woord zelfbe slissing terug te nemen. Hij zou natuur lijk kunnen aftreden, doch hij weet maar al te goed, dat hij het land dan in een chaos stort. Dat begrijpt iedereen in Frankrijk zelf, waar men zich achter Zij die menen dat de Gaulie plannen in die richting heeft, vinden hun ver moedens bevestigd in de omstandig heid, dat de Gaulie gistermiddag een onderhoud met de voorzitter van de As- semblée Nationale heeft gehad en met maarschalk Juin. De procedure van het artikel 16 voorziet namelijk in consultering van de premier, de voor-« zitters van de kamers, het bijeenroe pen van het parlement, een boodschap aan de natie enz. Mogelijk dus. dat de Gaulie vrijdag zijn radiorede met die boodschap zal verenigen en dan zelf, bekleed met alle volmachten, naar Al gerije zal gaan, vergezeld van maar schalk Juin en Soustelle. Men ziet het: nog zijn er oplossin gen mogelijk, die de Gaulle in staat kunnen stellen. Frankrijk van de on dergang te redden. Dat zou dan voor de derde keer zijn. Alles zal echter af hangen van de omvang van dat deel van het Franse leger, dat geen lijdelijk verzet zal plegen en dat zijn plicht zal doen in gehoorzaamheid en trouw aan de regering. Is dat deel te gering, dan staat een militaire dictatuur voor de deur. Radio-Algiers, dat in handen van het wettige gezag is, meldde gisteravond laat, dat er koortsachtig wordt onder handeld tussen Algiers en Parijs om een definitieve breuk tussen Algerije en het moederland te voorkomen. In Parijs hebben rechtse elementen de studenten opgeroepen tot een staking uit sympathie met de muiten in Algerije. Van onze correspondent AMELAND. In Nes op Ameland zijn de fundamenten gelegd voor het moderne gebouw van de samengestelde school voor land bouw- en landbouwhuishoudonder- wijs. In september wordt de school geopend. Iedereen zal dan aan wezig zijn: de sprekers (die de grote betekenis van de school voor Ameland zullen onderstrepen), de autoriteiten (die aan het project hebben meegewerkt) en de leer lingen. Alleen leraren zullen er niet zijn: Ameland mag wèl een school bouwen, maar geen wonin gen voor het onderwijzend perso neel. Het onderwijs wordt thans in een noodschool gegeven. Er zijn vier leerkrachten, die aan de uloschool zijn verbonden: twee voor de landbouwhuishoudafdeling en één voor de landbouwafdeling. Er is één vacature. Eén van de leerkrachten voor het ulo gaat binnenkort met pen- siben. Voor zijn opvolger is in Nes geen "woning. Twee leraressen (van de landbouwhuishoudafdeling) moeten straks, als het toeristen seizoen begint, de kamers die zij hebben gehuurd ontruimen; daar moeten dan badgasten in. De ambtenaar, die voor de school is benoemd, woont in Ballum en omdat er geen goede busverbindin gen zijn moet hij dagelijks heen en weer fietsen. Dat begint hem te vervelen en hij is gaan solliciteren. Ook het hoofd van de landbouw school woont in Ballum en wel in een woning die bestemd is voor het hoofd van de Ballumer lagere school, die een ander huis heeft moeten huren. Het gemeentebestuur heeft zich nu met zijn problemen maar tot het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen gewend. Ook dinsdag was de toestand in het centrum van Algiers hoogst ver ward. Ultra-rechtse kolonisten ver schansten zich nog altijd achter hun barricades. Deze foto werd genomen in de Rue Michelet. Ultra's en een aantal leden van de burgerwacht staan hier op wacht. BRUSSEL Op 1 juni moet de on afhankelijkheid van Kongo worden uit geroepen. Deze eis stelden de Kongo lese afgevaardigden op de rondetafel conferentie in Brussel gisteren una niem, nadat er een compromis was bereikt over een agenda voor het over leg. Uit naam van de Belgische regering verklaarde minister De Schrijver, dat 1 juni voor de overdracht van de sou- vereiniteit aanvaardbaar is, mits dat technisch mogelijk blijkt. Er moet namelijk voor die datum nogal een en ander op het gebied van het be stuur in Kongo geregeld worden. Ook zijn de Belgen en Kongolezen het er allesbehalve over eens wat het begrip onafhankelijk precies inhoudt. Agenda Hoe het ook zij, de afgevaardigden van beide landen op de rondetafel conferentie begonnen gisteren aan het eerste agendapunt: vaststelling van de datum waarop Kongo onafhankelijk wordt. Is men het daar eenmaal over eens, dan moet er verder beraad slaagd worden over de structuur die de nieuwe sttaat krijgt, alsmede die van de provincies, over de algemene verkiezingen die dit jaar in Kongo ge houden moeten worden en over de be trekkingen tussen het Belgische be stuur en de te kiezen Kongolese auto riteiten. Met de mededeling dat zijn lichaam vol blauwe plekken en kneuzingen zit, arriveerde de Kongolese nationale lei der Patrice Loemoemba gisteren per vliegtuig in Brussel. Hij was de dag tevoren uit gevangenschap vrijgela ten om aan de rondetafelconferentie in Brussel te kunnen deelnemen. De blauwe plekken waren het gevolg Van de ruwe behandeling die Loe moemba in gevangenschap zegt te hébben ondervonden. Geen breuk Bij het overleg met de Belgische autoriteiten zal Loemoemba de onmid dellijke onafhankelijkheid van Kongo eisen. De banden met België wil hij echter beslist niet verbreken. Hij zei België boven elk ander land te ver kiezen voor nauwe samenwerking. Ik wil niet dat Kongo onder de voogdij van een ander land komt, verklaarde hij. T)EN HAAG De druk, die gisteren de hele dag van velerlei 3 3 zijden op de regering is geoefend, heeft tot resultaat gehad 2 dat zij de voorzitters van werkgevers- en werknemersorganisaties 2 in de vervoerssector tegen vanmiddag half vijf heeft uitgenodigd 2 voor een gesprek op het ministerie van verkeer. De regering stelt zich niet voor de onderhandelingen over de g lonen in de vervoerssector dan onmiddellijk te hervatten, maar 2 §j is bereid te spreken over „het klimaat van op zo kort mogelijke g 2 termijn te openen nieuwe onderhandelingen". Blijkt dat klimaat 3 om half vijf gunstig te zijn, dan kunnen de onderhandelingen 2 2 nog diezelfde middag beginnen. Minister Korthals en staatssecre- g 2 taris Roolvink nemen aan het gesprek deel. 2 De r.k. bond van vervoerspersoneel heeft terstond een beroep g 2 op de werknemers gedaan zich nu te onthouden van wilde stakin- g gen om de regering geen argumenten in handen te geven om de 2 loononderhandelingen verder op te schorten. 2 WENEN (ANP). Prinses Beatrix zal in de loop van de volgende week na-ar Oostenrijk reizen voor een winter sportvakantie. De Prinses zal zich in Sankt Anton bij haar zuster, prinses Irene, voegen, die daar dan is terugge keerd van haar bezoek aan Wenen. Prinses Irene is gisteren in Wenen aan gekomen voor een bezoek van een week. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering zal het overleg over de lonen en tarieven in de autobusdien sten op korte termijn voortzet ten. Wanneer blijkt dat de sta kingen dit overleg niet nadelig beïnvloeden, zal het gesprek waarschijnhjk nog deze week worden gevoerd. De regering zal daartoe onverwijld contact zoeken met de vakcentrales. Dit is het resultaat van een bewogen Kamerdebat, volgens op een spontaan door de Kamer toegestane interpel latie van de socialistische fractievoor zitter mr Burger. Voor de minister van sociale zaken, mr dr Van Rooy, die met zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat drs Korthals en zijn staats secretaris Roolvink de zware druk van de gehele Tweede Kamer kreeg te ver duren, was het een wat verdrietige dag. De regering was tegen de stakingen flink opgetreden, zo meende hij zelf. TELEGRAM aan deelnemers Na het ultimatum van maandagmid dag aan het stakingscomité van de NBM, ging dinsdagmorgen een tele gram uit naar alle deelnemers in het overleg. De regering was niet bereid, zo heette het in dit telegram, het op woensdag 27 januari vastgestelde over leg doorgang te laten vinden. Zij deel de voorts mee dat zij wel bereid bleef tot een gesprek, mits dit in een rustige sfeer zou kunnen geschieden en. sprak de hoop uit, dat verder overleg begin volgende week plaats zou kunnen heb ben. De telegrammen waren onderte kend door minister Korthals. De Tweede Kamer heeft op dit re geringsbeleid met een, voor ons parle ment zeldzame, voortvarendheid ge reageerd. De behandeling van de be groting van volkshuisvesting en bouw nijverheid werd onderbroken, om de katholieke heer Van der Ploeg ge legenheid te geven vragen te stellen. De Kamer gaf hiervoor toestemming, waarbij de heer Burger liet aanteke nen, dat hij van plan was een inter pellatie aan te vragen. Of hij dit al dan niet zou doen was afhankelijk van de antwoorden op de vragen van de heer Van der Ploeg. MINISTER gaf uitleg Achter de regeringstafel maakte mi nister Van Aartsen plaats voor minister Van Rooy, die aan de kop van de rege ringsdelegatie binnenstapte, nog on wetend wat hem te wachten stond. Op de twee korte vragen van de heer Van der Ploeg gaf hij een kleine uiteenzet ting: de stakingsactie werd door de regering gevoeld als een druk, die het overleg in rustige sfeer niet mogelijk maakte. De staking was bepaald geen kleine actie, ook al stonden de vak centrales er niet achter. Volgende week wilde de regering verder zien. Daarop begon het van vele kanten vragen te regenen. De heer Van der Ploeg was niet bij zonder tevreden gesteld. Nog minder content bleken de socialisten Roemers, Nederhorst en Posthumus. De christelijk-historische mr. Beer- nink vond het erg zonderling dat een minderheid wilde stakers het overleg in deze bedrijfstak doorkruiste. Prof. Romme meende dat de rege ring moest onderzoeken of de sfeer wel zo bedorven was dat het overleg niet kon plaats hebben. Zou dit niet het ge val zijn, dan moest het onverwijld voortgang vinden. INTERPELLATIE direct toegestaan Of minister Van Rooy nu al betoog de dat men oog moest hebben voor de gevolgen van een staking, waardoor Advertentie 24 uur lang in het centrum van Neder land honderdduizend reizigers waren gedupeerd, dat na het aanstaande weekeinde de gemoederen wel zouden zijn afgekoeld en de nodige rust her steld en dat uitstel geen invloed had op het tijdstip van de loonsverhoging, het hielp hem niets. Mr. Burger ver zocht om zijn interpellatie, waar de Kamer geen bezwaren tegen had en minister Van Rooy verklaarde namens de regering bereid te zijn direct te ant woorden. Hierdoor kreeg de Kamer meer dan volgens de procedure van het stel len van vragen gelegenheid tot een diepgaand debat. Mr. Burger verlang de van de regering dat zij haar tele gram van dinsdagochtend zou intrek ken en het overleg zou voortzetten. Met wie onderhandelt de regering: met de bonafide vakbonden, of met het stakerscomité? Is voortgang van het overleg afhankelijk van" een kleine groep stakers? KEULEN (ANP). De 249 ton me tende Nederlandse aak Lina uit Gronin gen is gisteren voor de haven van Keu- len-Mülheim na een aanvaring gezon ken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering is gisteren bestookt met telegrammen waarin in krach tige taal werd geprotes teerd tegen haar beslissing om de besprekingen over de lo nen en tarieven in het wegver voer pas weer te herstellen wan neer de stakingen zouden zijn beëindigd. DE VOORZITTER van de Konink lijke Nederlandse vereniging van transportondernemingen telegra feerde: „Dringen aan op hervat ting bespreking op allerkortste termijn, zo mogelijk toch op 27 januari." De DIRECTEUR van de Noord- Zuid-Hollandse vervoermaat schappij telegrafeerde: „Verzoek u de besprekingen over de lonen van het vervoerspersoneel woens dag toch te laten doorgaan." HET NEDERLANDS verbond van vakverenigingen telegrafeerde: Dringen er op aan de bespre kingen over lonen en tarieven in de sector van het personenver voer over de weg op het voorge nomen tijdstip te hervatteen." HET VERBONDSBESTUUR van de Katholieke arbeidersbeweging te legrafeerde: „Verzoeken de be sprekingen met het vervoersper soneel op 27 januari alsnog te laten doorgaan." HET CENTRAAL SOCIAAL werk geversverbond telegrafeerde: „Dringen aan op hervatting van het overleg over de arbeidsvoor waarden in het personenvervoer op 27 januari." ROTTERDAM. Tot onze spijt blijkt het ons verstrekte bericht dat de voetbalwedstrijd SpartaGlasgow Rangers op 9 maart door de televisie zou worden uitgezonden niet juist. Van de zijde van het bestuur van Sparta wordt ons medegedeeld dat er over deze aangelegenheid geen con tact is geweest tussen Sparta en de NTS en dat het nimmer in de bedoe ling heeft gelegen deze wedstrijd uit te zenden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Wisselende bewol king en overwegend droog weer met plaatselijk mist. Zwakke wind en temperaturen iets la ger dan dinsdag. MIESJE: Plaatselijk heldere groentesoep. 28 januari: zon op 8.28, zon onder 17.18; maan op 8.11, maan onder 18.03. 'V Hetzelfde? Weegt U het eens met uw handen/ op tafel - een pak met 1000 gram wol op de ene' en 2 pond lood op de andere. Wat zegt uw gevóel U? En wat zegt uw gevoel U als U het Zeeuwsch Dagblad "weegt" tegen elke andere Zeeuwse courant? De actualiteit van het landelijke, inter nationale en plaatselijke nieuws? De gezellige rubrieken? De boeiende verhalen en feuilletons? Maak, als U nog géén abonnee bent, kennis met deze gezellige krant voor héél het gezin. U krijgt haar 4 weken lang thuis voor slechts f 1,12. Aan de administratie van het Zeeuwsch Dagblad, postbus 4, Goes. Bezorgt U het Zeeuwsch Dagblad gedurende 4 weken bij mij thuis voor slechts I1,12.lk verplicht mij met deze kennismaking verder tot niets. straat: plaats datum: handtekening:. 1 f

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1