Middelburgse middenstand beeft grote plannen Ongerustheid over de invoer slachtpaarden Blijdschap in Terneuzen 16.000ste inwoner geboekt Vergelingsziekte, grootste vijand van de bietenteelt Zeeuwsch Dagblad Hoeveel nog? Overkoepelend orgaan ziet vele taken Donderdag verlichtingsappèV9 il luminatie Abd ij ge bouwen Verklaring Staten- centrale Middelburg Spaarbankboekje voor kleine Willem hert gs t enkeurin gen Nog steeds werk aan zee wering Vlissingen Zeesleepvaart voor Tot Nut van 't Algemeen De heer H. Beenhakker sprak over sociale verzekeringswetgeving Ir. Rietberg voor Noord-Bevelandse hoeren Jongen brak been „Het Nederlandse Trekpaard" Fokkers ernstig gedupeerd Districtsvergadering van het waterschap De Brede Wetering Verkeersmaquette te Renesse is klaar Tweede regionale werkplaats voor Zeeland verrezen Telefoneren met België wordt gemakkelijker Brouwershaven helpt Tuindorp-Oostzaan r Dinsdag 26 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk IV OG NAUWELIJKS twee maan- 1 den en dan zal de eerste fase van de vrije loonpolitiek worden afgeslo ten. Immers, per 1 april, zou aan de ze eerste termijn een einde komen. Pas dan valt te overzien, hoeveel en hoe groot aantal werknemers gepro fiteerd zullen hebben van de vrijere loonpolitiek. Tot zolang dient men eni ge reserve ten aanzien van het aan- Inzake perscommuniqué MIDDELBURG. Het bestuur der statencentrale Middelburg: van de Anti Revol. Partij verklaart, dat liet ver strekken van een communiqué inzake het Zeeuwsch Dagblad zonder overleg met de directie en zonder de redactie van het Zeeuwsch Dagblad daarop door het bestuur wordt betreurd. In een samenspreking met de heer j Jacq. de Smit heeft het bestuur daar over zijn leedwezen betuigd. liet verwacht, dat uit de gehouden be- j spreking het goede voor de christelijke pers in Zeeland zal worden geboren. worden gemaakt over dit evene- LUUt ment, dat zo verzekerde men ,ons een bijzondere allure zal ikrijgen. Alle leden van de samen werkende organisaties van mid- - en MIDDELBURG De Middelburgse Middenstands Centrale, het denstands- en grootwinkelbedrijf, Het "sua t intussen wel vast, datVt overkoepelend orgaan van de drie middenstandsorganisaties in de alsook de VVV zijn uitgenodigd Q.} 3 februari Centrale getal van 1.2 miljoen werknemers, Zeeuwse hoofdstad, is springlevend. De afdelingen Middelburg van deze avond bij te wonen. Er zul- t die volgens staatssecretaris Roolvink 'de drie landelijke bonden hebben de handen ineen geslagen om zo- salarisverhoging hebben gekregen, Iveel mogelijk nuttig werk te kunnen doen voor de handeldrijvende dan reeds overschreden zal zijn. middenstand, niet alleen bij het naar buiten treden, maar ook in het Er bestaat enige verwarring rond zogenaamde „inside education work". De gemeentelijke overheid dit getal, omdat men van soeialisti-1 juicEt een dergelijke samenbundeling van de Middelburgse mid- sche zijde niaar blijft beweren, da denstand van harte toe. Er kan nu over zaken die de winkeliers wat Hawj 7°^ ke argumenten te komen, want aangehouden, omdat het gemeentebestuur nu niet elk van de bonden de juistheid van de aantallen, door behoett te raadplegen, maar zich kan verstaan met het bestuur de staatssecretaris verstrekt, behoeft van de Centrale. niet te worden getwijfeld. De heer daarom 00a moeten hebben voor I licht en geluid, zeer aantrekkelijk en be- Roolvink is er de man niet naar om lYOlltclktCn 111SSC 11 V\ een mogelijke uitbouw van Middel-Menswaardig zijn gemaakt. bij len op dit „verlichtingsappèl" belangwekkende plannen worden uiteengezet. Vrijwel iedereen weet, dat de verlich ting op zomeravonden van de Abdijge bouwen een sukses is geworden. Er was steeds een grote belangstelling. Dit suk ses wettigt dan ook een uitbreiding. De commissie van voorbereiding heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heden. Het bleek dat in Gent, Den Haag en Wijk bij Duurstede ongeveer gelijksoortige objekten, door middel van de zaken rooskleuriger voor te stellen dan ze zijn. grootwmkelbedrij 1 en Inmiddels dient echter te worden af- - gewacht hoe het gaat met de werkne- nildllCnStaild leidden mers, voor wie de vrijere loonpolitiek nog niets gebracht heeft. Zullen zij de tOt OpTlchtlllff HabeCO laatste twee maanden nog aan bod burg. Verscheidene vraagstukken zijn hiermee navenant. Deze attraktieve kunstzinnige vorm be zit ook grote waarde voor de handel drijvende middenstand. Deskundigen op dit terrein hebben nu reeds verzekerd, dat de Middelburgse Abdij zich bij uit- Daar is allereerst de op handen zijnde stek leent voor dit doel. Er is in West- Sanering sanering van bepaalde gedeelten van Middelburgs binnenstad. De middenstand komen of zullen zij gaan behoren tot De Middelburgse Middenstands Cen-kaPittel m0^en de vergeten groepen? Welke plannen koestert de regering in dit opzicht? Men kan verheugd zijn dat zovelen geprofiteerd hebben van de ruimere armslag, die het bedrijfsleven heeft gekregen en het stemt tot tevreden heid, dat in bepaalde bedrijven veel meer is gegeven dan men ooit met trale kortweg genoemd de MMC wil de zaken van de handeldrijvende middenstand energiek aanpakken. Tij dens een persconferentie, die onder lei ding stond van de heer L. J. v.'t West- ende, voorzitter van de afd. Middelburg van de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond, kwamen wij meer te we ten van hetgeen het bestuur van de Cen trale zich voor ogen stelt. •hebben. Stellig zullen hier en daar nieu we bedrijfspanden moeten verrijzen en ongetwijfeld vinden er vestigingen plaats in de nieuwe wijken. Bij dit alles zal de middenstand moeten en kunnen ad viseren. Dan is er het parkeerprobleem, dat in Middelburg met name op zo merse donderdagen steeds nijpender wordt. Ook in de oplossing van dit pro bleem zal de middenstand gekend moe ten worden. een algemene loonronde had kunnen richtte komenIStot'CLif'iTchaam^waar'- In persconferentie werd verder bereiken. Dat neemt onze bezorgd- in zitting hebben zowel vertegenwoor- n*®egeaeela, dat er zojuist een han- heid nm liet «een niet is gebeurd niet digers uit de Middenstandscentrale als dels- en bedrijfskontaktcommissie on- wee Me (belang "telling wachten wii uit het gemeentebestuur. Gedacht wordt der de „aam Habeco is opgericht, weg. j bierbij aan een zogenaamde Midden-1waarin zitting hebben vertegenwoor- de volgende stappen van de regering standsraad. Het college van B. en W. (digers van de Chr. Middenstandsbond, af. en de gemeenteraad zullen hierover ech-jafd. Middelburg, de Ned. Kath. Mid- Het aantal vergeten groepen mag ter n°S een oordeel moeten mt jdenstandsbond, afd. Middelburg, de spreken. Voorlopig bevindt zich de ge- v„ met met nog een groep vermeerderd d£chte van ^Middenstandszaad nog Handelsbelang, de ^adyanhet worden. in de breinen van de bestuursleden van Grootwinkelbedrijf en de VW Middel de Centrale. De eerste tijd krijgt men burg. Het initiatief tot het kontakt met de figuur, dat het Centralebestuur het bet grootwinkelbedrijf en het vreem- VLISSINGEN. Het herstel van dé drie openingen die tijdens de laatste college van B. en W. van advies dient in voorkomende gevallen. Het is echter wel de bedoeling, dat het contact tus sen de beide lichamen verstevigd zal worden. Cadeaustelsel De MMC heeft zich een aantal taken delingenverkeer ging uit van de Mid delburgse middenstand. De Habeco is reeds met haar aktiviteiten begonnen. Evenement Deze aktiviteiten bepaalden storm 1» de asphaitiaag van de nieuwe t „esteld Een van die taken is de pr0. zich voorlopig binnenskamers bij V lissingse zeewering geslagen zijn, heeft riiiktiviteitsverhosins in de middenstand rif* \rr»r*T4-\f»roirlir»rr iron V,«t «nntQ 1 zijn, heett duktivitéitsverhoging in de middenstand aanzienlijk meer tijd gevergd dan aan-|sector probleem vormt op zichzelf vankehjk vei ondersteld werd. nog een studie, zoals de heer A. Imansé. Het aannemingsbedrijf Jac. van Oord, voorzitter van de Vereniging ..Handels- die het talud aangelegd heeft zette in belang" (afd. Middelburg KNMB), het de afgelopen dagen groot materiaal in ujtdrukte. Het prettige contact met het om het provisorische herstel zo spoedigverbond van Marktkooplieden, hetgeen mogelijk klaar te krijgen. Door de har: tst tpt uii kwam de Sint. de wind achtte-men. het. evenwel no^»$38SSmarkt. zal nog v.erèterfrt entniP zakelijk ook tijdens het weekeinde het' gehjk uitgebouwd worden. Voorts zullen beschadigde gedeelte .van de dnk voort- u„* ji1 beschadigde gedeelte vvan de dijk voort- §e aawdacht eert V*rtt>nn*crino» mil ^eennouts onaers^eepte aaarna durend te observeren. Zondagmorgen on'dOTl iis en Scmsies Oökdeêtal^s'T j j j Vergenoeging ZUl-,inog eens 'bet belang van .de Z.L.M. en - I onderlijs en excursies. Ook de etalages varen nog een aantal arbeiders doende j staan op het programma, ofschobn de grind tussen de bazaltzuilen te storten. Centrale over de verzorging en de ver- Bazalt. zand, grind en riet zijn bij de lichting nagenoeg niet te klagen heeft.. hand voor het geval zich nieuwe bescha- j De MMC stelt zich verder ten doel en- digmgen zouden voordoen. BROUWERSHAVEN. Het departe ment Brouwershaven van de Maatschap- pij tot Nut van 't Algemeen geeft don derdag in hotel Jacob Cats" een bizon- dere avond. De heer J. Verhagen, ex pert op sleepvaartgebied. houdt onder de titel ..Winter op de Noord-Atlanti sche Oceaan" een causerie over de zeesleepvaart. Hierbij worden kleuren-: dia's vertoond. j de voorbereiding van het grote verlichtingsevenement, dat in mei bij de opening van de nieuwe provinciale griffie zal plaatsvin den. De Habeco zal hierin niet alleen organisatorisch, maar ook- financieel haar steentje bijdra- len donderdagavond a.s. om acht uur meer bijzonderheden bekend quet.es te houden onder het publiek over i service, bediening, enz. En tenslotte zullen vraagstukken als de kredietverle ning en het cadeaustelsel een onderwerp j van studie vormen. De heer Imanse deelde mee, dat ook de middenstand bijzonder nauw is be trokken hoe kan het anders bij i de toekomst van Middelburg. Ofschoon zich misschien in de allernaaste toe- GOES In de gisteravond in ,,De komst in en om de Zeeuwse hoofd- Opril" gehouden besturenvergadering stad nog geen veranderingen zullen ;van de christelijke besturenbond Goes voltrekken, dient toch de middenstand omstreken heeft voorzitter M. Meij- op zijn qui vive te zijn en eigenlijk boom in enige korte bewoordingen de voorbereid op een veranderende ont- i onlangs overleden oud-voorzitter van het wikkeling. Van oudsher is Middel- C.N.V., de heer A. Stapelkamp her burg een verzorgingscentrum geweest, dacht, wat niet in het minst gold voor het kooplustige publiek. De middenstand KORTGENE. Ir. H. Riet berg, directeur van het Instituut voor Rationele suikerproduktie te Bergen op Zoom heeft tijdens de gistermiddag in de Koren beurs gehouden vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting betoogd, dat de verge- lingsziekte een van de grootste vijanden van de bietenteelt vormt. Over het algemeen kan gesteld worden, dat één keer in de tien jaar deze ziekte in erge mate optreedt en dat drie- a vier maal in een decennium van ma tig gesproken kan worden. De vergelingsziekte is een probleem, waarmee de boer veel te maken heeft. Het was dan ook geen wonder, dat voor de vergadering van gistermiddag grote belangstelling bestond. Op onderhoudende wijze vertelde ir. Rietberg over het ontstaan van deze j ziekte, een virusziekte van de biet en1 veroorzaakt door heel kleine smetstof deeltjes. die door de bladluis overge bracht worden. Spreker meende, dat de ziekte nog steeds in opmars is. Nadat hij verklaard had, dat het bie tenzaad absoluut vrij is van de ziekte somde hij een aantal mogelijkheden op voor de terugkeer van de luis. Hij noem de vier punten: de voederbietenkuil, stekbieten in kuil, bietenopslag (koppen) en het onkruid (vooral muur). De belangrijkste ..broedplaats" vormt de voederbietenkuil. Daarnaast overwin teren de luizen met name op de vogel kers en sierstruiken. In het voorjaar vliegen ze uit en pikken dan rustig een plant uit. die reeds besmet is. Op die plant gaan zij zich vermeerderen. En dat geschiedt in snel tempo. Komt de luis vroeg in het voorjaar dan is het noodzakelijk te spuiten, aldus ir. Riet berg. Ook over de bestrijding van de ver gelingsziekte deelde ir. Rietberg het een en ander mee. Het liefst zag spre ker. dat na I april geen voederbieten (met spruiten) meer aanwezig zijn. Met ingang van deze datum is ook de verwijdering van koppen op de wei landen en de dijken aan te bevelen. Voorts moeten de perceeltjes bieten zaad sterk in de gaten worden gehou den. Een gesloten gewas vond ir. Riet- Hierna werd het woord gegeven aan de heer H. Beenhakker, districtsbestuur der van het C.N.V., die sprak over „On ze sociale verzekeringswetgeving een moeilijke zaak?" Hoewel spreker er de nadruk op legde dat het motto van de cuaserie niet van hem was, verklaarde hij toch dat degeen van wie het wel was •de waarheid dicht benaderd was. De heer Beenhakker stelde dat de gehele so ciale wetgeving inderdaad een ingewik kelde materie is, maar dit komt doordat alles na elkaar is gekomen en ook door de grote verscheidenheid die er op dit gebied is. Met behulp van het flanelbord berg evenzeer van groot belang Maar lijke wij2e de organisatie van "het mi- r tlheSt"^g no°dzake; msterie van Sociaie Zaken en Volksge- ^tPw?Ttizondheld en de vele verschillende bij dit wljUpractlsch aan ^le grens zitten met ministerle behorende instanties. De heer LS v,„f®uadBeenhakker besloot zijn betoog met te wijzen op de hiaten die er zijn in ziekte-, ongevallen- en invaliditeitswet, welke u-i - schetste de heer Beenhakker op duide- groot belang. Maar ïjike wiiy.f» de oreanisalif» van h^f mi. Europa geen gebouwencomplex dat zo geëigend is voor een unieke verlichtings- attraktie. Het laat zich aanzien, dat de overheid aan dit projekt medewerking zal verlenen. BEDENKINGEN TEGEN GARANTIEBELEID JN VERGADERING Z.L.M. Retranchemcnt In de jaarvergade ring van de afdeling Retranchement van de Z.L.M. heeft de voorzitter, de heer C. J. Almekmders-Masclee, bedenkingen geopperd tegen het garantiebeleid van de nieuwe regering waarbij de kostprijs als garantieprijs is losgelaten. Voorts wees de voorzitter op de uitstekend ge slaagde tentoonstelling in Aardenburg. De heer mr. J. F. G. Schlingemann, al gemeen secretaris van de Z.L.M. hield een praatje' over de landbouw. Hij deelde mede, dat voor de excursie die in juni naar de Deltawerken in het Ha ringvliet wordt gehouden, zoveel belang stelling bestaat dat de spidoboot Eras mus vijf dagen moest worden gechar terd. Spreker wees tevens op de ontvolking van het platteland en stelde dat indus trie-vestiging voor Zeeland van groot belang is om het wegtrekken van de bevolking tegen te gaan. Ook de volle dige elektrificatie van de provincie zou daardoor bespoedigd worden, hetgeen ook de landbouw ten goede komt. Nadat de heer Schlingemann had gesproken over de internationale samenwerking in de landbouw, beantwoordde hij vragen betreffende de aankoop van gronden door buitenlanders. De heer Sinkb van de voorlichtings dienst vertelde hierna over de Europa- rgizen van de ZL.M. die hij .met dia's en kleurenfilm, toelichtte. Burgemeester J. A. Leenhouts onderstreepte daarna GOES. De Centrale premiekeurin gen in Zeeland worden woensdag 3 fe bruari in Goes gehouden. Alle Zeeuwse stamboekhengsten zullen zich dan voor jury en publiek presenteren en dingen naar de hoogste primeringen. Na de keu ringen der diverse categorieën zullen de hoogst geklasseerden weer worden terug geroepen tot deelname aan de strijd om het Zeeuwse kampioenschap. Het einde van deze grote hengstenkeuringen wordt gevormd door een défilé van kampioe nen en oud-kampioenen. Op donderdag 4 februari vinden te 's-Hertogenbosch de centrale hengstenkeuringen voor Noord- Brabant plaats. YERSEKE Het tweejarig zoontje van de heer A. v. d. E. kreeg in de stal een trap van een veulen, waardoor hij een ernstige beenbreuk opliep. Het ventje werd onmiddellijk naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. TERNEUZEN. Een gelukkige vader kwam zaterdagmorgen op het gemeentehuis aangifte doen van de voorspoedige geboorte van zijn zoon Willem Adrianes. De va der was wel heel verbaasd, dat hij zoveel in de belangstelling stond, Hij werd in de burgemeesters kamer ontvangen, waar burgemees- wenste de afdeling een gestadige groei toe. Tenslotte voerden de L.J.G. en de Z.P.M. de klucht „Annemarie, zeg jij het maar" op verdienstelijke wijze op. GOES. In de algemene le denvergadering van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Ver eniging „Het Nederlandsche Trekpaard" heeft de algemeen voorzitter, de heer J. A. Stole uit St. Philipsland medegedeeld dat het hoofdbestuur talrijke be sprekingen heeft gevoerd naar aanleiding van de invoer van slachtpaarden uit het buitenland. Zowel met landbouworganisaties als met vertegenwoordigers van politieke partijen is over deze zaak gesproken en is er op gewe zen, dat de Nederlandse paar denfokkers door de invoer van KWADENDAMME. Onder leiding van de gezworene W. Boonman vond maandagmiddag in het verenigingsge bouw te Kwadendamme de eerste dis trictsvergadering plaats met de stembe voegde ingelanden van het district. In zijn openingswoord heeft de gezworene W. Boonman een schets gegeven van de opbouw en inrichting van het nieuwe waterschap samengesteld uit de polders of waterschappen die op 31 december 1958 werden opgeheven. Hij betoogde dat de districtsvergaderingen, zoals de ze in het nieuwe waterschap op grond van bepalingen van het reglement zijn samengesteld, een adviserende taak heb ben en tevens het contact bevorderen de giftige bestrijdingsmiddelen. Om de vergelingsziekte wat langer uit de bieten te houden kan de plant enige tijd vergiftig voor de luis ge maakt worden. Tenslotte gaf ir. Rietberg de raad mee: wees toch voorzichtig met het vergif. Aan de hand van kleurendia's kre gen de aanwezigen nog een duidelijk beeld van de vergelingsziekte in de praktijk. De vergadering stond onder leiding van de heer S. van Langeraad te Kamperland. wetten nodig vernieuwd en vereenvou digd moeten worden. Tijdens deze bijeenkomst werd tevens 1 bekend gemaakt dat op 8 februari in wde „Prins van Oranje" de film „Echo der bergen" wordt vertoond door de C.N.V.-filmdienst en dat de jaarvergade ring plaats vindt op 7 en 8 maart. I11 snel tempo verrijst uit de mod der de nieuwe conservenfabriek van Cor Oostrom in Kapelle. De bouw van dit omvangrijke fabriekscom plex zal zo spoedig mogelijk klaar moeten zijn. De directie toil n.l. in het komende fruitseizoen starten met de produktie. Voor Kapelle be tekent de vestiging van deze fabriek een enorme aanwinst. Voor de pro duktie kunnen vele personen inge schakeld worden. Inmiddels wordt ook hard gewerkt aan de perslei ding, voor de afvoer van afvalpro- dukten, naar de Westerschelde. Er heerst nu nog een grote chaos op het fabrieksterrein, maar over enkele maanden hoopt men toch zover te zijn, dat de grote hal kant en klaar is. met de hoofdingelanden en het dagelijks bestuur. Tevens wordt hierdoor de mo gelijkheid geschapen, dat door het da. gelijks bestuur een beleid wordt ge voerd dat zoveel mogelijk is afgestemd op de belangen van de ingelanden. Vervolgens stelde hij aan de orde de vastgestelde voorlopige begroting dienst 1959 en 1960, die nader werden toege licht door de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, die vooraf een overzicht gaf van de voorbereidingen die moesten worden getroffen om te komen tot de opbouw en inrichting van het nieuwe waterschap en het opstellen van de be grotingen. Hij wees erop, dat in ver band met het ontbreken van gegevens omtrent de achterstand van de openba re werken, de waardering van de be zittingen van de voormalige polders of waterschappen en de fixering van de schulden het dagelijks bestuur nog niet in de gelegenheid was de definitieve polderlasten te berekenen. Voorts gaf hij een overzicht van de werken die in 1959 werden uitgevoerd, terwijl het hoofd van de technische dienst, de heer G. Beenhakker, een technische uiteenzetting gaf van de on- derhouds- en kapitaalswerken die voor de dienst 1960 in de begroting zijn op genomen. Uit de vele vragen die vanuit de ver gadering werden gesteld bleek de grote belangstelling van de aanwezigen. Be sproken werd betreffende het district het onderhoud van de wegen, het be delven van de waterleidingen, het zui veren der waterafvoerkanalen, de dijks- verhogingen en -verzwaring van het dijkvak Hoedekenslcerke en de correctie die zal worden aangebracht inzake het dijkgeschot voor de gronden van het herverkavelingsblok Hoedekenskerke en ten slotte nog de wegverbetering, tra- ;cé "s-GravenpolderKapelle. De gezworene Boonman sloot met een kort woord van dank voor deze geslaag de bijeenkomst. RENESSE. De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Renesse, burgemeester mr. G. F. Lun- singh Tonckes heeft op de jaarvergade ring meegedeeld, dat de verkeersma quette gereed is gekomen en binnenkort te bezichtigen zal zijn. De maquette is opgesteld in de barak van het dorps huis. Gedacht wordt in deze barak ook het verkeersonderwijs aan de scholen te geven. Voor de verkeerscursus heb ben zich reeds 30 personen opgegeven. Het ledental van de vereniging bedraagt ongeveer 200. Voorts werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het probleem van het linkslopen buiten de kom der gemeente. Op 21 maart wordt een bin dingsavond gehouden. De kas sloot met een batig saldo van ƒ311.58. In de vacatures C. A. de Vroomen en P. de Graaf werden tot bestuurslid gekozen de heer Z. Rozeboom en me vrouw V. d. Weijde. De heer B. Boot werd bedankt voor zijn werk als tijde lijk secretaris. slachtpaarden uit het buitenland ernstig worden getroffen. Deze mededeling deed de heer Stols. nadat uit de vergadering was geconsta teerd, dat er ongerustheid bestaat bij de fokkers. Zij horen weinig over acti viteiten, die door het hoofdbestuur wor den ontwikkeld teneinde te pogen aan de h.i. ongewenste situatie een einde te maken, werd opgemerkt. Voorgesteld werd een protestvergadering te houden. De heer Stols deelde mede dat de in voer van slachtpaarden verband houdt met ruilovereenkomsten, die de regering met andere landen heeft getroffen. Uit de discussie bleek, dat het zeer wetd betreurd, dat de paardenfokkers van de ze ruilovereenkomsten de dupe zijn ge worden en men vroeg zich af, of wel voldoende met de belangen van, deze groep wordt rekening gehouden. De voorzitter van het district Zeeland, de heer J. Q. C. Lenshoek, deelde in deïe vergadering mede dat het ledental omstreeks kerstmis 1993 bedroeg en dus beneden 2000 was gedaald. Het gevolg daarvan zou zijn dat de vertegenwoor diging van Zeeland in het hoofdbestuur van vijf op vier zou worden terugge bracht. Een ledenwerfactie heeft tot ge volg gehad, dat zich nog acht leden heb ben opgegeven in 1959, zodat het leden tal 2001 bedroeg. Geleidelijke teruggang aan contribu tie-inkomsten en sterke teruggang jaar op jaar van het rijkssubsidie zijn oor zaak, dat men gekomen is tot de nood zaak het kapitaal aan te spreken. Wil men de premiekeuringen op peil houden, dan zal gerekend moeten worden op een kapitaalvermindering van ongeveer dui zend gulden met als gevolg lagere ren- teopbrengst. Het werd betreurd dat Provinciale Staten afwijzend hebben beschikt op het verzoek tot verhoging van het subsidie tot 2250 gulden. Het is gebleken, aldus de voorzitter, dat sommige leden der staten onze toelichting niet of zeer op- vlakkig hebben bestudeerd. In de kring vergaderingen is, deelde de voorzitter mede, bezwaar gemaakt tegen de benoe ming van juryleden, die geen fokkers zijn. Keuringen De voorzitter deelde mede dat het ge meentebestuur van Goes een beker be schikbaar heeft gesteld voor de beste driejarige hengst op de centrale keuring; de Commissaris der Koningin heeft een medaille beschikbaar gesteld voor de kampioen. Voor de merrie- premiekeu ringen zijn voorlopig data vastgesteld: Schouwen-Duiveland 1 juli, Tholen en St. Philipsland 8 juli. Zuid-Beveland juli. Oost- Zeeuwsch- Vlaanderen 1 juli en West- Zeeuwsch- Vlaanderen 30 juli. Voor Noord-Beveland en Walcheren moeten de data nog worden vastgesteld. De secretaris, de heer J. J. Cappon die door de aanwezigen voor zijn werk hulde werd gebracht gaf een duidelijk jaarverslag, waaruit de resul taten van diverse keuringen bleek. Spe ciale aandacht wijdde de secretaris in dit verslag aan de prachtige resultaten, door Zeeuwse fokkers bereikt op de na tionale tentoonstelling. Van een lonende handel in paarden kan in het algemeen niet worden ge sproken. Alleen voor beleerde werkpaar den, die voor alle werk geschikt zijn, worden goede prijzen besteed en voorts vonden hoogwaardige fokpaarden wel af trek tegen bevredigende prijzen. Ten aanzien van de gezondsheidstoe- stand van de paarden deden zich in het algemeen geen bijzondere afwijkingen voor. In Zeeuwsch-Vlaanderen werd in een geval met zekerheid miltvuur geconsta teerd. Aan het slot van zijn heslag merkte de heer Cappon op, dat het noodzakelijk is dat op elk boerenbedrijf een paarden span aanwezig is. Op het paard kan men steeds vertrouwen, op het kunnen be schikken over olie voor tractoren niet steeds. Men denke, aldus de heer Cap pon aan de laatste oorlog en de Suez- erisis. De burgemeester van Terneuren, mr. Teilegen overhandigt de gelukkige va der een spaarbankboekje voor zijn zoontje. ter mr. P. H. W. F. Tellegen hem, nadat de inschrijving had plaats gevonden, feliciteerde, omdat de jonggeborene de 16.000ste inwoner van Terneuzen is. Met de beste wensen voor ouders en kind overhandigde de burgemeester de nog wat beduusde vader een spaarbank boekje, waar de eerste inleg 50) reeds was gedaan. Willem Adrianes is de tweede zoon van het echtpaar Jelte Kwint en Maartje Suzanna Jozina Wie- land. Hij werd vrijdag om 18.55 uur in het Juliana-ziekenhuis geboren. Moeder en zoon verkeren in blakende welstand. Het gezin Kwmt-Wieland vaart op het binnenschip „Strijd en volhard", maar heeft als waladres Azaleastraat 9. Terneuzen is de laatste jaren snel ge groeid. In 1837 werd de 2.000ste inwo ner ingeschreven. Op 1 januari 1910 waren er 8174 ingezetenen. Dit aantal groeide gestaag: in 1946 12.640 inwoners; in 1954 14.101 en op 1 januari 1958 wa ren er 15.036 zielen. Binnenkort voorlichting TERNEUZEN. Aan de Industrieweg Is de tweede regionale werkplaats voor Zeeland verrezen. Hiermede is in een grote behoefte voorzien, omdat tot nog toe de cursisten uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Middelburg moesten reizen. In de nieuwe werkplaats zwaait de heer F. J. Marinus, bijgestaan door een magazijn meester en een administrateur, de scep ter. De heer MarinUS "Wordt door een commissie, bestaande uit leden van werkgevers- en werknemersorganisaties, van advies gediend. Het nieuwe, moderne gebouw heeft kantoren, kantines, een theorielokaal en een groot magazijn met gereedschappen. Aan dit magazijn is de ArTeVowerk- plaats gebouwd, waar de cursisten leren hoe zij de gereedschappen moeten han teren. Voorts zijn er de werkplaatsen waar de cursisten worden opgeleid tot draaier, electrisch en autogeen lasser, machinebankwerker en onderhoudswer ker. Een uitgebreide collectie gereed schappen en machines staat hen hierbij ter beschikking. In vele Zeeuwsvlaamse gemeenten worden binnenkort voorlich tingsavonden gehouden over de moge lijkheden die de regionale werkplaat sen, waar vanaf 1945 tot heden 55.000 personen werden opgeleid, bieden. Hier bij worden ook alle gewenste inlichtin gen omtrent loondervingsvergoeding, prestatie-premies en reis- en pensionkos ten verstrekt. Het aantrekken van nieu we cursisten wordt verzorgd door het Gewestelijk Arbeidsbureau in samenwer king met de directeur van de regiona le werkplaatsen. Verkiezingen De vereniging voor bedrijfsvoorlich ting „Walcheren" h 'd een praatavond. Tijdens deze bije: >mst besprak de rayonassistent „De 'elt en bewaring van aardappelen". Het echtpaar A. van Oost-Franke aan de Hoenderweg te Si t. Annaland vierde het 40-jarig huwelih eest. De heer J. .Q C. Lenshoek werd her kozen als voorzitter. De aftredende be stuursleden werden herkozen. Het zijn heren A. L. C. Brooijmans te Tholen, Iz. Groenewege te Hoedekenskerke, Jac. de Putter te Axel, C. H. A. Stols te St. Philipsland en A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. In de vacature, ontstaan wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd van de heer Iz. van Maldegem te Kortgene werd benoemd de heer R. J. Scheele te Wissenkerke. De heer Iz. Groenewege te Hoedekens kerke werd benoemd als lid van het hoofdbestuur en de heer I. de Buck te Grijpskerke als diens plaatsvervanger. Voorts werd de heer A. J. E. Temmer man benoemd als lid van het hoofdbe stuur. De heer A. J. Termote te IJzendijke werd benoemd als jurylid voor de stam- boekmerriekeuringen. De heer dr. J. Tesink, directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland heeft daarna een in leiding gehouden over „Gezondheids dienst en trekpaardfokkerij". M.i.v. 1 februari MIDDELBURG. Met ingang van 1 februari a.s. zal het mo gelijk zijn van België uit automa tisch met Nederland te telefone ren. Iedere Belgische abonné zal dus van die datum af een Neder lands telefoonnummer kunnen draaien, vernemen we uit Schut- tevaer. De PTT in ons land is eveneens reeds lange tijd bezig om de apparatuur voor een automatisch telefoonverkeer met België gereed te krijgen, maar de voor bereidingen hiertoe zullen nog geruime tijd vergen. Voorlopig is het telefoonver keer van Nederland uit nog zgn. half- automatisch. De telefoniste van het tele foonkantoor kan reeds vele gesprekken automatisch afdoen, zodat te lang op aansluiting wachten wordt voorkomen. In Hansweert heeft men pogingen In het werk gesteld zo spoedig mogelijk automatisch telefoonverkeer met Ant werpen te verkrijgen. Voor de schippers zon dit een belangrijke verbetering zijn. Zij moeten uitklaren, schutten en vaak telefonisch contact opnemen met de ontvangers van de lading in de Belgi sche havenstad. In vele gevallen is er geen tijd om lang op een verbinding te wachten. Vooral in de beginuren van de Belgische kantoortijden wordt het ge duld dikwijls heel erg op de proef ge steld. Iu Hansweert hoopt men, dat men bij de PTT de belangen van de schip pers erkent en voorrang geeft aan deze automatisering. BROUWERSHAVEN. In Brouwers haven is een huis-aan-huis-collecte ge houden ten bate van de getroffenen in Tuindorp-Oostzaan. Binnenkort wordt een straatcollecte gehouden, waarvoor vooraanstaande figuren hun medewer king toezegden. Onder de plaatselijke collectanten bevinden zich onder meer: burgemeester J. L. van Leeuwen, hoof den van de lagere scholen, plaatselijke predikanten, een wethouder, de plaatse lijke geneesheer, een ambtenaar van het gemeentebestuur en vertegenwoordi gers van plaatselijke arbeidersbonden

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3