SPANNING Bij OPENBAAR WEGVERVOER NEEMT SNEL TOE Stakingsdreiging gegroeid Regering stelde ultimatum en weigert verder gesprek DEBRE NAAR ALGIERS Belgen kopen Starfighter vsss. Ijlklkll WW «li» II IJ OII IJ 1 ïl i I ■- Amerikaanse luchtvaart vreest service K.L.M. De Bilt: Somber Parachutisten op barricades wacht bij Ds. J. A. Raams vestigt zich te Brummen Onrust De Gaulle kan op Frankrijk rekenen Staking afgelast Nog verschanst Spanningen a Verdeeld Bitter Tarievenzaak James Bond (007) speelt hoog spel PRINS BERNHARD OP SCHIPHOL BOEKENDIEF STAL IN HET GROOT Di scussies Luehtvaartgesprek in kritieke fase Bisschop Dibelius treedt in 1961 af Scheepsolie doodt 15.000 eenden Koningin te voet prinses te paard hij Leids lustrum Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Er wordt morgen in Den Haag niet verder gesproken over de lonen in het Nederlandse wegvervoer. De wilde staking, die gisteren bijna duizend man rijdend personeel van de Nederlandse Buurtvervóermaatschappij van de weg hield, heeft ver gaande gevolgen gehad. De regering antwoordde prompt met een ultimatum dat gister middag om vier uur afliep: aan het werk of geen verdere onderhandelingen met de orga nisaties van werkgevers en werknemers. De stakers legden deze eis naast zich neer. Hiermee is een bijzonder netelige situatie ontstaan in het hele ,redj de kous °p de kop gekregen en Nederlandse wegvervoer, dat met gespannen belangstelling naar meisTeTtrzie^dirwaVmoeten bij verdie- i de wilde actie rondom Utrecht heeft gekeken. Vannacht laat kwa- nen om ons in leven te houden, men 150 chauffeurs van de Westlandse Stoomtrammaatschappij bijeen om te beslissen over een staking. GOES. Ds. J. A. Raams, emeritus predikant te Hillegersberg, die onder meer hervormd predikant is geweest te Breskens en Kloetinge, gaat zich met- terwoon vestigen te Brummen, waar ook zijn broer, ds. E. Raams, em. predikant van Hoek (Zld.), woonachtig is. Zilveren jubileum Ver. Rechtzinnig Hervormden "ziERIKZEE. Op 2 februari a.s. is het 25 jaar geleden dat de Vereniging van rechtzinnig Hervormden werd op gericht. Ter gelegenheid van dit feit zal op 2 febr. een herdenkingsdienst wor den gehouden in de Grote Kerk. In deze dienst zullen spreken ds. J. Gerritsen, Rotterdam en ds. J. P. van Roon, Er- melo. Het Hervormd kerkkoor zal me dewerking verlenen en ds. C. Bezemer zal het orgel bespelen. Op de Nutsavond van de vereniging ..Nut en Genoegen" te Dreischor vertel de de heer Willem van Iependaal over het ontstaan van de taal. volkstaal en volkshumor. De WSM onderhoudt alle verbin-: 'dingen met en in het Westland. Bij de NACO in Purmerend, die Noordhol land bedient, valt de beslissing ook; vannacht. De vakbonden hebben nog geen an-1 nulering van de bespreking van mor-i gen ontvangen. Deze annulering, zo wordt door het ministerie van Sociale Zaken meegedeeld, dient men te lezen uit het regeringsullimatum dat niet al leen gestuurd is aan het stakingsco mité in Zeist, maar ook aan NVV, KAB en CNV. Van onze correspondent PARIJS Premier Debré is op weg naar Algiers om persoonlijk te inter veniëren. Hij zal de politiek van de Franse regering, die in geen geval onder druk van de muiterij zal worden gewijzigd, toelichten en proberen, de muiters tot rede te brengen. De beweging van de ultra's is in de af gelopen 24 uur overgeslagen naar andere steden in Algerije; de door de muiters geforceerde staking is vrijwel algemeen; bloedvergieten is echter niet meer voor gekomen. De ultra's, die zich in het cen trum van Algiers hebben verschanst, zit ten nog in hun vesting, die is omsingeld door Franse troepen, waaronder de para chutisten van de ontslagen Massu. In Frankrijk zelf is het rustig. Ondanks de censuur geeft de Franse staatsradio een levendig en op het eerste gezicht redelijk objectief beeld van de situatie. Ook de vrijmoedigheid waarmee over de toestand kan worden gesproken, is tekenend: praktisch heeft de regering van de Gaulle in het binnenland nauwelijks enige oppositie te vrezen, wanneer zij (hans daadwerkelijk gaat optreden tegen de koloniale ultra's. Niet alleen dat uit de hoofdartikelen van alle dagbladen dat motief naar voren komt (zelfs van rede-, lijk reactionaire als La CroiX. het blad4 van de katholieken en van de uiterst j conservatieve l'Aurore), maar er zijn ook I andere tekenen, die daar duidelijk op| wijzen. Zo hebben zelfs de Corsicanen. die dezer dagen een staking van 24 uur zou-1 den houden om te protesteren tegen het1 opheffen van de enige spoorlijn op hun eiland, die staking afgelast. Zij zijn niet de enigen: de boeren in Bretagnë hebben besloten hun agitatie tegen de Franse regering voorlopig stop te zetten (Debré; was met hen aan het confereren toen het nieuws van de ongeregeldheden bekend werd» en de veertienduizend studenten van de hogeschool van Rennes, die ook al staakten om hun grieven tegen onvol doende huisvesting e d. kracht bij te zet ten, zullen die staking afgelasten. In Parijs zelf bemerkt men weinig of! niets van speciale maatregelen. De mi nisteries worden niet eens extra bewaakt, i alleen voor het hotel waar Massu logeert i staan een paar agenten extra. r» In de stad Algiers is het gisteren ook; de gehele dag rustig geweest. De oproer- Iingen, wier aantal op tussen de 2.000 en 2500 wordt geschat, hebben zich ver-; schanst in een groep gebouwen in de! stad, waartoe ook de universiteit, een ly-1 ceum, een bankgebouw e.d. behoren.; Voor de helft ongeveer wordt hun aan tal gevormd door studenten van tussen! de 20 en 25 jaar en voor de helft door oudere aanhangers van het F.N.F., Front Nationale frangais, waarvan de caféhou der Ortiz (betrokken geweest bij de ba- soeka-aanslag op generaal Salan) de gro te leider is. De studenten hebben zich achter een van hen. de 26-jarige Susini geschaard. De gewapende burgerwachters, die lid zijn van het F.N.F., staan onder leiding van Lagaillarde, advocaat, gedeputeerde en ex-parachutist, een man met een woes te baard en met de macht van het woord. Dat laatste had trouwens gisteravond zo rondom een uur of zes veel bewoners van de stad naar de „vesting" van de oproerkraaiers getrokken. Het zag in de Ook op de Place hyuutey in Algiers hebben jonge muiters zich verschanst achter een barricade can straatstenen en planken. Deze foto is op het plein genomen. Op de voorgrond een groep parachutisten die de muiters in bedwang houdt. Gistermorgen reden er geen bussen in het gebied van de NEM, dat een deel van Utrecht, Het Gooi en Gelderland omvat. Ook elders in het land was onrust te be speuren, al kwam het nergens tot lang durige acties: twee uur lang hebben in de ochtend de bussen van de Veluwse Autobusdiensten van en naai' Apeldoorn niet gereden en bij de CAB, een garage bedrijf in Utrecht, dat veel bussen van de Nederlandse Spoorwegen onderhoudt, brak een korte sympathiestaking- uit. Het standpunt van de erkende vak bonden is op details verdeeld: het NVV heeft bij zijn reactie laten weten, dat het overleg over loonsverhogingen bijzónder traag is verlopen ondanks een gunstig advies van de Stichting van den Arbeid in november 1959. De vakbond kan zich indenken, dat de werknemers in de ver voerssector het geduld gaan verliezen. Niettemin is het NW van oordeel, dat de wilde staking bij de NBM de lopende onderhandelingen niet had mogen doorkruisen. De bond heeft zich afkeu rend uitgelaten over het dreigement van de regering: direct aan het werk of an ders geen gesprek meer. Hiermee wor den. naar het oordeel van het NVV alle werknemers van de niet-stakende ver voersondernemingen' direct getroffen. De beide Katholieke en de Protestants- Christelijke bonden stellen, dat optreden naar buiten niet op het juiste moment is gekomen en zij stellen zich evenmin achter de staking. Duidelijk wordt niet temin gezegd dat nu moet worden voor komen, dat het overleg door prestige kwesties wordt bemoeilijkt. Dit gevaar achten de confessionele bonden, gezien het ultimatum van de regering, duidelijk aanwezig. Uit naam van de stakers bij de NBM is een bittere verklaring afgelegd waarin werd uiteengezet, waarom de staking niet op het door de overheid gewenste tijd stip is opgeheven. Wij hebben op 19 januari (de dag, waar op in Den Haag zonder resultaat is ge praat over de dreigende moeilijkheden De Nederlandse bond van Vervoerper soneel wentelt een deel van de schuld aan de thans ontstane situatie terug op de werkgevers, die. naar de mening van de bond de tarievenpolitiek bonden aan een hogere beloning van hun mensen: eex'st de tarieven omhoog en dan pas hogere lonen. De verlangens van het per soneel worden rechtvaardig genoemd nieuwe conflicten zullen derhalve niet uitblijven. James Bond. een detective van de Franse geheime dienst, krijgt van zijn chef de op dracht om naar het casino te Royale-les-Eaux te gaan om daar aan de speelbank tien miljoen frank in te zetten Zo start het nieuwe getekende verhaal van lan Fleming dat de lezer vandaag hij de andere strips op pagina twee zal aantreffen. Dit is een der barricades in het centrum van Algiers, waarachter ultra's ook gisteren in verzet bleven tegen het Franse gezag. De barricade op deze foto is opgeworpen in de Rue Charles Peguy. Op hel bord, dat op een boom is gespijkerd, staat dat op deze plek Roger Hernandez op 24 januari I960 voor Frans Algerije is gestor ven. Hij was lid van de burgerwacht. straten rondom zwart van de mensen, die luisterden naar de redevoeringen, welke van een balkon vaji een bankge bouw werden afgestoken. In principe kwam de teneur steeds op hetzelfde neer: „Laai de Gaulle verklaren, dat de Saha ra en Algerije Franse provincies zijn en zeggen, dat de zelfbeschikking niet door gaat. Dan leggen wij de wapens neer." GÖTTINGEN (UPIi In Duitsland is de grootste boekendief van de geschie denis gearresteerd. Het is de 49-jarige Joachim Krüger. Hij heeft boeken ge stolen met een waarde van tenminste twintig miljoen mark. In Göttingen is hij op heterdaad betrapt. Hij heeft uit vele bibliotheken boeken ontvreemd. Zijn grootste slag sloeg hij in de Oostberlijnse staatsbibliotheek. In 1951 nam hij daar een hele vrachtwagen vol boeken mee. Krüger had het vooral gemunt op kostbare boeken over mu ziek. Tegen achten, het uur van de avond klok, werden de straten van de stad ver laten. Rondom de bezette gebouwen hiel den toen, zoals ook de gehele dag, de parachutisten de wacht aan de buiten zijde van de hier en daar twee meter hoge barricaden, welke de demonstran ten rondom hun Alcazar hebben opge trokken. Die barricaden slutten echter niet volledig de gebouwen af en de hele dag is er dan ook Sen levendig verkeer geweest. Familieleden, vrouwen en kin deren, verloofden, ouders kwamen de de monstranten schoon linnengoed en mond kost brengen. Zij konden ongehinderd passeren evenals de journalisten op zoek naar informaties en de ultra's die bijv. tussen de middag hun wapens in de ge bouwen achterlieten om zich thuis te gaan scheren en wat te eten. In de loop van de dag heeft men wel elektriciteit, gas en waterleiding van de bezette ge bouwen afgesneden. Tussen de bewakende parachutisten, wier aantal steeds wordt uitgebreid met uit de provincie aangekomen militairen en de bewaakten heerst een gemoede lijke stemming. Men wisselt sigaretten uit en kranten en af en toe discussieert men minder hevig dan zondag over po litiek. Wel is de staking in Algiers gisteren vrijwel algemeen geweest. Veel caféhou ders en winkeliers hebben hun zaken niet durven openen uit angst voor moeilijk heden met hun ultraklanten. Veel bak kers en kruideniers hebben echter wel hun cliëntèle bediend, omdat anders de voedselvoorziening zou zijn spaak gelo pen. Uit alles kreeg men gisteravond in Pa rijs en in Algiers de indruk, dat de Gaul le de weg van de minste weerstand wil volgen en even wil aanzien of de bewe ging niet aan het verlopen i.s Daarop wijst ook zijn opdracht aan premier De bré om onmiddellijk naar Algiers te ver trekken. WASHINGTON (U.P.I.) In Wash ington is gisteren de beslissende fase ingegaan van de Nederlands-Ameri kaanse luchtvaartonderhandelingen. De leider van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris Stijkel. heeft na afloop van de vergadering, die gistermiddag op het State Department is gehouden, verklaard, dat de Amerikaanse dele gatie nog geen besluit had genomen over de toekenning van landingsrech ten te Los Angeles aan de K.L.M. Vandaag zal weer een bijeenkomst worden gehouden, maar de heer Stijkel kon niet zeggen of dat de laatste zal zijn. Hij was bereid, zo zei hij, in Washington te blijven zolang de onder handelingen nuttig blijken te zijn, anders zou hij naar Den Haag terug keren. Het werd mogelijk geacht dat de onderhandelingen vandaag zullen wor den opgeschort tot de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Dillon, op 8 februari van zijn vakantie op Jamaica in Washington terugkeert. SOESTDIJK. Prinses Irene is gis teravond na een wintersportvakantie :in Sankt Anton naar Wenen vertrokken. Haar trein, komt aaar hedenmorgen an. Prinses Irene zal een week in Wenen blijven. Zij zal er naar enkele carna valsbals gaan en de befaamde Spaanse rijschool bezoeken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Belgische rege- De Belgische minister van landsver dediging, Gilson, deelde gisteren in Brussel mee, dat de westelijke mogend- ring heeft besloten voor de luchtmacht neden in totaal ongeveer duizend Star straaljagers van het type Starfighter fighters zullen bestellen. De Belgische aan te schaffen. Dat is te Brussel be-1 industrie, zei hij, kan orders tot een kend gemaakt na de kabinetsvergade- totaal bedrag van twintig tot dertig mil- ring van maandag. Jard 'rank verwachten. De Belgen volgen in deze beslissing de Nederlandse keuze van eind vorige jaar. Naar verluidt hadden de Nederlandse; !en Belgische luchtmachtdeskundigen zich al eerder in een advies aan hun beide [regeringen uitgesproken ten gunste van de Starfighters boven het Franse toestel Mirage. De Belgische regering motiveert haar) w1stU-Du«slfnïisVNecto\an1\un Xft|h°°*d. va" ,de kerk machten met de Starfighter zullen uit-1 Duitsland., kondigde gisteren aan dat rusten en dat een vergaande integratiehij volgend jaar zal aftreden. In mei daardoor mogelijk wordt. Het vliegtuig;wordt hij 80 jaar. zal in gemeenschappelijke produktie in Eigen nieuwsdienst BERLIJN. Bisschop Dibelius, Europa worden vervaardigd, waarmee grote belangen van de Belgische industrie worden gediend. Motoren in België Daarmee doelt de Belgische regering op de fabricage van de motoren in België. Waarschijnlijk zullen ook motoren voor vliegtuigen bestemd voor West-Duitslandgezet, heeft de afgelopen weken het le in België uitbesteed kunnen worden. I ven gekost aan bijna vijftienduizend waardoor een omvangrijke produktieeenden. mogelijk is. De olie bedekte de westelijke kust van Ook voor-de Nederlandse vliegtuig-1Jutland, tengevolge waarvan eenden de! bouw- en electronische industrie, die bij'olie tussen de veren kregen, de bouw van de Starfighter wordt be- Jachtopzieners en honderden jagers trokken, is het Belgische besluit vanhebben de dieren, die een zeer langza- grote betekenis. 'me dood stond te wachten, afgemaakt. KOPENHAGEN (Ritzau) Afgewerk te olie, die van schepen overboord Temidden van andere reünisten uit de jaargang 1927maakte koningin Juliana gisteren een rondgang door Leiden, waar het twaalfde lustrum van de VVSL werd geopend. Van onze correspondent LEIDEN De ogen van één van de vele honderden reünisten, die gisteren naar Leiden kwamen om de eerste dag bij te wonen van de viering van het zestigjarig bestaan van de Vereniging van vrouwelijke studenten, dwaalden al spoedig af naar de erewacht, die werd gevormd door leden van de jLeidse Studenten Carrouselvereniging. Het waren de ogen van koningin I Juliana en haar belangstelling gold vooral één lid van de erewacht: prinses Beatrix. Even naar Schiphol De Koningin heeft de dag van giste ren niet helemaal in Leiden doorge bracht. 's Middags was zij „even" weg om haar echtgenoot te begroeten, die toen op Schiphol terugkeerde van zijn reis door Zuid-Amerika. Toen later op de middag in het clubgebouw van de jubilerende vereniging een receptie werd gehouden was de Koningin er echter alweer bij. Op het Stationsplein in Leiden wachl ten gistermorgen meisjesstudenten mei borden die de getallen 1,900 tot en mei 1960 vermeldden. De Koningin „meldde" zic'h bij 1927; in dat jaar was zij lid ge worden van de VVSL. Prinses Beatrix, gekleed in een donkerblauwe uniform, lachte haar moeder uit de erewacht- te-paard vrolijk toe. Door tie stad In een lange rij trokken de ruim 2500 reünisten en ongeveer vijftienhonderd leden van de WSL door de stad, langs de academie, waar de rector magnifi cus, professor mr. J. E. Jonkers zich 'bij de ingang had opgesteld. In de middaguren werd in de Pieters kerk de plechtige opening van het twaalf de lustrum gehouden. De praeses van de WSL, mejuffrouw M. de Vos tot Nederveen Cappel hield er een rede. De Koningin was toen naar Schiphol. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL Prins Bern- hard heeft gisteren na terug keer van zijn reis door Mexico en de Nederlandse Antillen in voor hem ongewoon scherpe bewoordingen de houding ge hekeld die de Amerikaanse autoriteiten tot nu toe tegen over de kwestie van de lan dingsrechten voor de K.L.M. hebben ingenomen. De Prins noemde het een bar schandaal dat de zaak nog niet ten gunste van Nederland was beslist. Volgens hem zijn de moeilijkheden rond Los Angeles voor het grootste gedeelte te herleiden tot de concurrentie- vrees van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, de Panamerican. Deze maat schappij, aldus de Prins, is bang voor de goede naam die de KLM heeft. „Maar laten ze dan zelf betere service bieden", zo vervolgde prins Bernhard. „Ik heb genoeg met Amerikaanse maat schappijen gevlogen om het verschil tussen hun service en die van de K.L.M te kunnen beoordelen". In een op schrift gestelde verklaring betoogde de Prins dat het toch wel een heel won derlijke situatie zou zijn als een ver binding, die door het gebied in kwestie zelf sterk wordt gewenst, niet tot stand zou kunnen komen door tegenwerking uit concurrentievrees. Nederland is altijd een goede bond genoot van de Verenigde Staten ge weest en met Californië zijn de econo mische betrekkingen bijzonder hecht. Aan andere maatschappijen heeft men wel vliegrechten op Los Angeles ver leend. De Prins was ervan overtuigd dat een objectief oordelende Amerikaan de K.L.M. niet in een uitzonderings positie zou plaatsen. De verklaring van prins Bernhard, die zei op doorreis in New York niets nieuws over de onderhandelingen tè hebben vernomen, was het hoogtepunt van de persconferentie, die hij na zijn aankomst op Schiphol gaf. Voordat de Prins op de conferentie verscheen had een ambtenaar van de RVD mede gedeeld dat een vraag over de landings rechten welkom zou zijn. De Prins had zijn verklaring in het vliegtuig voor bereid, en wilde die kennelijk per se aan de vooravond van de hervatting van de onderhandelingen in Amerika afleggen. PARAMARIBO (ANP). ln het westen van Suriname, nabij de samen vloeiing van de Tibiti en de Coppena- merivier. is een Super pipercub van de burmaamse luchtvaartmaatschappij neergestort. Over het lot van de twee Surinaamse inzittenden is nog niets be kend. Een militaire patrouille is op weg naar de plaats van het ongeluk. Uit de lucht is waargenomen dat het toestel op de wielen is neergekomen, maar daarna over de kop is geslagen. Prinses Beatrixin een donkerblauwe uniformmaakte deel uil van de erewacht- te-paarddie op het Leidse Stationsplein de reünisten verwelkomde. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur- Aanvankelijk en kele opklaringen, maar in de noorde lijke provincies nog enige regen. Later vanuit het zuidwes ten weer toenemen de bewolking. Gelei delijk tot matig en naar richtingen tus sen zuidwest en zuidoost draaiende wind. Ongeveer de zelfde middagtem- peraturen als gis teren. MIESJE: Gezellig de stad in! Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro B M jjffi - B B B 116666. telefoon Directie en administratie 01100- f B «Jhn®, "IE 151 B B fSj É&sfpf |§l«m gpwjj Losse nummers 13 cent. 2438 Redactie: ui 100-2317. bij geen gehoor: Chef- B B H B 1^11 R _B B fl B Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal redactie 01100-3991 B MUS frw 9g H B fiBf E M BH I H 1 i i M B Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24: Terneuzen. ff jA MlB M V XfG# mB B Byfl WMH Bk# HM WnÊ Nieuwstraat 38, tel. 01130-3189; Zierikzee, Havenpark M 24, tel. 01110-2991. lv iQzn Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREl'KER PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND u. jaargang n» 4469 ms aS januari 9

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1