Deel 3: hel wachten is op de rechter.... KAPPIE en de KONINGSRUIL I Dit ging vooraf: Bonbons Goede jongen Duitsland reinigt zijn binnenwaters Verdrag van Benelux spoedig in Kamer Problemen Vier arrestaties na goudroof 1 Jack Dunkley Waar-maken WEER EEN KANS Kand. Lindeboom deed intrede te Wilhelminadorp Maandag 25 januari I960 ZEEUvrscn dagblad Pag. 1 Raoul MOET hangen van Romeinse politie VOOR een Romeinse rechtbank, waar de meest bekwame juristen van Italië in deze dagen hun vernuft slijpen om een oplossing te vinden voor de moord op Maria Feranoli en zijdelings ook voor die op Gemma Allegrini staat een jongeman, die de voornaam Raoul heeft. Raoul wordt beschuldigd van moord op Maria Feranoli. Langer dan een jaar beeft de jongen in de cel gezeten, voordat hij voor zijn rech ters werd gevoerd en de eindeloze dagen, weken en maanden zijn voor de jongen, «lie zijn onschuld vol houdt, een marteling geweest. De eerste stap naar de beklaagdenbank zette hij on bewust in de novembermaand van 1958. toen de zenuwachtige bedrijfsleider van Giovanni Feranoli tijdens een slopeml verhoor aan de politie verklaarde, dat Giovanni Feranoli aan een jongeman, genaamd Raoul opdracht had gegeven zijn vrouw Maria Feranoli te vermoorden. IJOND het midder nachtelijk uur van 10 op 11 sep tember 1958 werd in de woning Via Mo- naci 21 te Rome de 49-jarige Maria Fe ranoli, echtgenote van een. met zake lijke moeilijkheden kampende aannemer, door wurging om het leven gebracht op het moment, dat haar man op het bij kantoor van zijn be drijf te Milaan ver toefde. Personen, die op het tijdstip van de moord in de omge ving waren, spraken van een krachtig ge bouwde, zelfbeivftste jongeman met dik, zwart haar. Twee zonderlinge feiten constateerde de po litie op de plaats van het misdrijf: Maria Feranoli, aie als zeer degelijk bekend stond, had haar moor denaar kennelijk verwacht en ontvan gen in zeer spaarza me kledij: voorts waren vrij kostbare sieraden uit een ju welenkistje verdwe nen. maar een stapel bankpapier, die zo voor het grijpen lag, was achter gelaten. De politie kon geen motief vinden. In de nacht van 28 oktober 1958 werd de 47- jarige Gemma Alle grini onder dezelfde omstandigheden ver moord. Een her nieuwd onderzoek bracht de politie op het spoor van een wonderlijk afgeslo ten levensverzeke ring op de vermoor de Maria Feranoli, waardoor Giovanni Feranoli uit zijn za kelijke moeilijkhe den kon komen. Sac-, chi, bedrijfsleider van Giovanni, beken de na verhoren, dut Giovanni een jonge man, wiens voor naam Raoul luidt, opdracht tot de moord had gegeven. OMDAT de politie, slechts over de voornaam en het signalement van de ver moedelijke moordenaar van Maria Feranoli beschikte, stond zij voor een bijna onmogelijke taak. De naam Raoul komt in Italië vrij veel voor en er zijn in Rome en Milaan ongetwij feld vele duizenden jongenian- iièii te vinden, die naar deze voornaam luisteren. Een legertje rechercheurs trok naar Milaan en begon daar alle mensen te-ondervra- gen, die ooit enig contact met Giovanni hadden gehad. Da genlang bleef het onderzoek zonder resultaat, totdat op ze kere morgen enkele recher cheurs een bezoek brachten aan de familie Inzolia. Terwijl de politiemannen aan de heer des huizes de gebruikelijke vraag stelden en daarop een ontken nend antwoord ontvingen, mengde zich plotseling een klein meisje, Donatella, in het gesprek. Zij kende een „oom Raoul", een vriend van de niet aanwezige zoon van de heer Inzolia. Op de vraag van de rechercheurs, waar deze oom Raoul woonde, kon het meisje slechts een vage en onvolledige aanduiding geven. Enkele mi nuten later zat zij in de politie auto. Ruim een uur kruiste de wagen door een bepaalde wijk van Milaan, totdat de auto zoe kend de Via Tarquini Prisco binnenreed. Enkele seconden later wees het meisje het huis van „oom Raoul" aan. DONATELLA kreeg een doos bonbons en werd naar huis ge bracht. Vele ambtenaren kregen het een kwartier lang druk. Toen wist de politie, dat in het huis aan de Via Tarquini Prisco de familie Ghianni woondede enige zoon heette Raoul. Alle onderzockings- ambtenaren in Milaan werden naar de wijk geroepen en voor de mid dag verstreken was, beschikte de politie over een groot aantal gege vens, die echter verre van ongun stig waren voor Raoul Ghianni en zijn familie. Zowel buren als werk gevers prezen de jongeman om zijn ijver en humeur; de familie had een uitstekende naam. Tegen de avond kwam Raoul thuis van zijn werk. De opsporingsambtena ren zagen dat hij krachtig gebouwd was. een zelfbewuste tred had en dat golvend zwart haar zijn schedel bedek te. Het net werd dichtgetrokken en tot ontzetting van zijn familie en de gehele buurt werd Raoul zonder ver hoor gearresteerd en_ op transport ge steld naar Rome. Bijna op hetzelfde moment werd Giovanni Feranoli in het huis Via Monaci 21 te Rome. waar zijn vrouw twee maanden daarvoor was vermoord, gevangengenomen op be schuldiging opdracht te hebben gege ven zijn vrouw le vermoorden. Zelfs de meest onbevooroordeelde toeschouwer is in de maanden, die volgden tot de ontdekking gekomen, dat het gedrag van de Romeinse poli tie vanaf dit moment op zijn zachtst gezegd ietwat merkwaardig is gewor den. DE POLITIE wees Raoul als de schuldige aan op de volgende gronden: De doodzenuwachtige Sacchi had de naam Raoul genoemd en deze Raoul, een van de duizenden in Mi laan, beantwoordde aan het signale- schreven. De publieke opinie, geschokt door twee bijna identieke moorden, ging aan de doeltreffendheid van het politie-apparaat twijfelen. En ook po- litie-autoriteiten hebben opdrachtge vers aan wie zij verantwoording ver schuldigd zijn. Toen de Romeinse politie meende de moordzaak-Feranoli „rond" te heb ben, ging zij alle pogingen in het werk stellen het onwaarschijnlijke waar te maken. Slechts van hieruit geredeneerd valt de manier, waarop zij de alibi van de jonge Ghianni ging aanvallen, te verklaren. De alibi van Raoul Ghianni, die moest bewijzen, dat hij in de nacht van 10 op 11 september tussen half twaalf en twaalf uur onmogelijk in Rome kon zijn geweest om de moord te plegen, luidde als volgt: Hij had op 10 september tot tien voor zeven 's avonds op zijn fabriek gewerkt. Een automatisch ponssys teem bewees, dat Raoul tot dat tijd stip in de fabriek was geweest. De volgende morgen was hij om negen uur in een bankgebouw van Milaan bezig een elektrische machine te re pareren. AI het personeel van de bank, dat op 11 september om ne gen uur in het gebouw aanwezig was geweest, getuigde zonder uitzon dering, dat Raoul daar op dat tijd stip aan het werk was geweest. Volgende week: Politie heeft maar één getuige 20 Een taaie zwarte massa, die men bij de lijkschouwing in Sir Harry's maag aantrof, werd nooit geanaly seerd. Alle getuigen waren aanwezig: Charles Hubbard. Dulcibel Effie Hen- neage, Harold Christie, Georges de j Visdelou. Betty Roberts, Jean Ains- lie, Dorothy Clark en bediende. De Marigny werd apart genomen en ver- der door Melchen m de slaapkamer i van de vermoorde ondervraagd. Naast hem stond een glas water i en De Marigny dronk er uit zonder i hier verder bij na te denken. Gedach- i teloos nam hij een Lucky Strike uit een pakje, dal binnen zijn bereik j was gelegd. Het onderzoek werd na de lunch voortgezet. Ook de hertog van Windsor kwam zich van de situatie op de hoogte stel len. Toen hij voorbij kwam, stond ie dereen op en De Marigny merkte hoe de hertog hem lang aankeek. Een gevoel van vrees, dat hij nooit had gekend, kwam over hem. Zijn angst was gerechtvaardigd. Om 6 uur die avond werd hij weer geroepen. Ditmaal stelde men hem officieël in staat van beschuldiging, en hij werd gearresteerd onder ver denking de moord op Sir Harry Oakes te hebben gepleegd. Toen men hem vroeg of hij nog iets wilde regelen, zei hij: ..Ik had graag dat U zich in verbinding stelde met mijn advocaat". ,.Wie is dat"? „Alfred Adderle", zei De Marig ny. Dit werd hem beloofd. Even later bracht men hem onder politiebewa king naar de gevangenis van Nas sau. De deur van cel 2 sloeg achter de verdachte in het slot HOOFDSTUK 10 De Marigny zette zich in zijn ge vangeniscel neer op een ruwe houten bank, die in de hoek stond en schud de het hoofd. De waarheid was dit maal erger dan zijn naarste dromen. De nacht viel. Een flauw licht gluurde door de tralies naar binnen. In de verte klonk het geluid van een klagende calypso in een zwijgende wereld, zang die ongetwijfeld moest komen uit een neger-nachtclub niet ver van de gevangenis. De Marigny trachtte zich te herin neren, welke. Eigenaardig was daar een nachtclub? Volgens hem, die meende alle gelegenheden in Nas sau te kennen, niet, en tóch Op de een of andere manier scheen dit alles hem van het grootste belang. Belangrijker dan al het andere m De gedachte hield hem gevangen: „Waar kwam dit gezang vandaan?" „Waar?" Ze hield hem bezig,' weken en maanden daarna. Nancy Oakes vertrok onmiddellijk uit Bennington Vermont naar Bar Harbor toen zij het vreselijke nieuws hoorde. Zij trof daar haar moeder in een staat van volslagen wanhoop. Samen wachtten zij op het stoffe lijk overschot van Sir Harry, dat per vliegtuig naar Bar Harbor zou wor den vervoerd. Maar zelfs nu gebeur den er vreemde dingen: Foto's van het lijk werden gestolen en het vlieg tuig werd telegrafisch verzocht naar Nassau terug te keren. Men bracht de kist naar het ziekenhuis in Nas sau. haalde het lichaam er uit, waar na nieuwe foto's werden gemaakt. Intussen had dokter Ulrich Ober- wath van het ziekenhuis der Baha ma's armen, handen en baard van De Marigny onderzocht, zonder iets te vinden dat leek op verbrand of geschroeid haar. Sir Harry Oakes werd in Dover- Foxcroft begraven. De hertog van Windsor werd verte genwoordigd door majoor George Wood. Twee mannen wachtten, bloots hoofds. buiten het huis. Het waren Melchen en Barker. Zij groetten majoor Wood, toen deze hen nader de. „We hebben die De Marigny al bij na op de electrische stoel", fluister de Melchen. Inmiddels verwezenlijkte Barker een plan dat in feite even afschuwe lijk was, als de moord op Sir Har ry Oakes. Na de begrafenis was la dy Oakes uitgeput op haar bed neer gevallen. Haar kamer stroomde vol met familieleden en bekenden, die zich in een kring om haar heen schaarden. Daar waren, afgezien van Melchen en Barker, dr. EUis, zwager van Sir Harry (tweede echtgenoot van Jen ny Oakes-Babson), majoor Wood, Walter Foskett en vele anderen, die straks in de rechtszaal als getuigen zouden moeten optreden. Toen stond Barker op. Hij leek wel een beetje op een zeer gewichtige en vooral wrekende rech ter. Zijn woorden vielen rauw in een doodse stilte. In korte zinnen gaf hij zijn visie op de moord van de zo juist ter aarde bestelde. Hij vertelde aan de zwijgend luis terende aanwezigen, dat De Marigny uit de garage in Westbourne een stok met een scherpe punt zou heb ben genomen, waarmee hij de kamer van sir Harry was binnengeslopen. Er waren harde woorden gevallen en De Marigny had toen meedogenloos toegeslagen. (Barker demonstreerde hierbij met gebaren hóe het precies gebeurd was Het was doodstil in de kamer, al leen het schreien van lady Oakes werd gehoord. Hier luisterden men sen, waarvan niemand behalve dan misschien George Wood zich kon voorstellen hoe men zó maar, in koe len bloede, iemand kon vermoorden.. Het afgrijzen stond op ieders ge zicht te lezen. Barker ging meedogenloos verder: „Sir Harry was nog niet dood. Zijn bloed spatte tegen de muur toen hij wanhopig trachtte zijn revolver te pakken. De moordenaar sloeg opnieuw en weer en weer Toen besproeide hij het bed met benzine en stak het in brand. Hij smeet Sir Harry op het bed. De vlammen maakten de doodstrijd van de stervende nog vreselijker Sir Harry stierf een ellendige dood." Barker zweeg even en vervolgde toen-plechtig: „In dezelfde kamer waar de moord plaats vond, ontdekte ik vingerafdrukken van De Marig ny". (Wordt vervolgd) I)it is Frank Arnaude befaamde auteur van deze serie artikelen over de mysterieuze moorden van hel Rome van 1958, welke serie vandaag wordt besloten. ment van de vermoedelijke moorde naar van Maria Feranoli. Zij schonk geen aandacht aan het feit, dat het karakter van Raoul Ghianni tegengesteld was aan dat van een moordenaar en zeker aan dat van een man, die zich voor geld laat om kopen een moord te plegen. Raoul Ghianni stond bekend als een goede, werkzame jongen, die een bijna week gemoed had en onpasselijk werd als hij bloed zag. Daarbij kwam, dat de jongeman over alibi's beschikte, die het praktisch onmogelijk maakten, dat hij de moord had gepleegd. Twee dagen na de arrestatie had de politie de beschikking over de volgen de gegevens: Het meisje Reana, dat met haar vriend in de portiek van Via Monaci 21 had gestaan, toen de moord werd gepleegd, herkende in Raoul Ghianni de jongeman, die zij van de trap had zien komen. De jonge monteur, die op het tijd stip van de moord in de Via Monaci op zijn vriend had gewacht, verklaar de ten stelligste, dat Raoul Ghianni niet de man was. die hij uit de Fiat- 1100 had zien stappen. De verklaring van Sacchi werd door Giovanni Feranoli als verzinsel be- bestempeld. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Eindelijk zijn de eer ste beslissende stappen ondernomen te gen de verontreiniging van de Duitse binnenwateren. Nadat er reeds jaren over was gediscussieerd, heeft tenslot te de Bondsdag het desbetreffende wets ontwerp goedgekeurd waardoor de re gering het recht zal krijgen de afvoer van bepaalde stoffen in binnenwater ge heel of gedeeltelijk te verbieden. De toestand van de Duitse kanalen en rivieren heeft inmiddels een der mate hoge graad van verontreiniging gekregen, dat de drinkwatervoorzie ning voor grote gebieden van Duitsland in ernstig gevaar is gekomen. Aange zien echter verscheidene federale lan den een dergelijke bevoegdheid van de centrale regering destijds bestreden, en een daartoe uitgelokte rechterlijke uitspraak hierover nog hangende is zal nog moeten worden afgewacht of bij I de uitvoering nog verdere vertraging |zal optreden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister De Pous ver wacht, dat na de regeringsconferentie van de landen van Benelux op 6 fe bruari gewijd aan de landbouwvraag stukken het verdrag van Benelux in het parlement kan worden' behandeld. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer merkt hij op, dat de re gering aan een spoedige ratificatie van het verdrag het grootst mogelijke ge wicht hecht. Het zal de belemmering wegnemen voor het sluiten van een handelsverdrag met de Sovjetunie en in het algemeen zal de eenheid van optreden van Benelux in de toekomst van groot belang zijn. TAE POLITIE tobde met nog enke- ■*-' le andere problemen. Tot dan toe had men als vaststaand aangeno men, dat de moord op Maria Ferano li en Gemma Allegrini door dezelfde man waren gepleegd en dat de man, die zondags voor de moord op Maria Feranoli tevergeefs had gepoogd haar flat binnen te dringen, haar moorde naar was geworden. Raoul Ghianni kon echter onomstote lijk bewijzen, dat hij op die bewuste zondag en in de nacht van 28 oktober onmogelijk in Rome kon zijn geweest. Hij had ook een sluitend alibi voor de nacht van 10 op 11 september. De politie liet toen haar veronder stelling'. dat beide moorden door één man zouden zijn gepleegd, schieten en Va<u onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse re- chen'ie heeft gisteren vier „kooplieden" gearresteerd, die ervan worden verdacht de hand te hebben gehad in de diefstal van de auto met 60.000 gulden aan goud- monsters dinsdagavond op de Jacob van Lennepkade te Amsterdam. Een routine-onderzoek, waarbij alle mogelijke verdachte figuren op de korrel zijn genomen, leidde de recherche ten slotte naar de 31-jarige koopman A. D. J., een bewoner van de Van Lennep- buurt. Bij hem en bij -drie vail zijn kor nuiten. de 22-jarige G. W„ de 44-jarige M. P. en de 37-jarige B. V. R„ deed men in de nacht van zaterdag op zondag een I inval. Vrijwel al het gestolen-e werd in de woningen van de arrestanten aangetrof fen. Sommige gouden ringen waren reeds van hun edelstenen ontdaan. Gisteren waren de eerste verhoren van de verdachten nog niet voltooid. Er zijn aanwijzingen dat de 31-jarige J. een, oude bekende van de politie de roof van de auto heeft opgezet. De gangen van de bestolen vertegenwoordiger moe-1 afgelegd"- ljLIMIIIIt>l|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIMllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllMIHIiyi hield ook niet meer vast aan haar ten entée töd zorgvuldig zijn mening, dat de man die zondags voor nnrC!C!,r a tv t W;A inm de moord een poging had gedaan dei CHtoSMAiN W AA Lr J flat binnen te dringen, de moordenaar moest zijn. Een waardig rechtsbegrip van het oude Rome luidt: In dubio pro reo in geval van twijfel geldt deze twijfel ten gunste van de verdachte. MEN KAN het de Romeinse politie niet al te kwalijk nemen, dat zij dit beginsel in het onderzoek niet tot toepassing bracht. Maandenlang had- SAN FRANCISCO (AFPi - Elf en een hall' jaar in de dodencel zitten is een buitengewoon wrede straf, die een inbreuk betekent op de grondwet. Het veertiende amendement op deze grond wet verbiedt buitengewoon wrede straf fen. Aldus luidt het argument waarmee ge probeerd wordt de terechtstelling van de ter dood veroordeelde Amerikaanse misdadiger Caryl Chessman, op 19 fe- den kranten onvriendelijke dingen ge- bruari te voorkomen. 79. Langzamerhand drong het tot de eilandbewoners door. dat Libertien niet van plan was om bij hen terug te ke ren. De prauw met de vorst was nog slechts als een stipje zichtbaar, dat bijna de plek genaderd was, waar de Kraak voor anker lag. „Mwoegbibi togo..!" riep zijn volk ont steld. „Opperhoofd keert niet terug! Wij hebben hem wel zeer erg bang gemaakt Dit is een vlucht!" En de wilden begonnen luid te klagen. „Nu hadden wij een opperhoofd, sneller dan Grote Trom „Hij liep sneller dan de wind Waait....!" „Geen haai kon zijn prauw bijhouden merspijt! Jammerspijt... nu zijn wij hem kwijt!" Van deze en andere uitroepen maak ten zij een treurige lofzang, die door de wind over het water werd meegevoerd. Libertien, die juist bij de Kraak was l'aangekomen, voelde een rilling langs zijn rug lopen. „Hoor nu eens" dacht hij. „Zij zijn vast weer bezig met een van hun ruwe volksgebruiken! En van dat volk ben ik nu een tijdlang koning geweest...Brrr Had ik mij maar aan het protocol ge houden"! Hij wiste zich het zweet van het ge laat en hees zich aan boord. Niet veel later bereikten cok de anderen het vei lig schip. WILHELMINADORP. Met een preek over Openbaring 5 vers 5 heeft Kandidaat H. Lindeboom van Delft zon dagmiddag zijn intrede gedaan in de Ned. Herv. Kerk te Wilhelminadorp. In de morgendienst werd hij bevestigd door Prof. Dr. W. H. Beekenkamp uit Delft. Na de preek werd de nieuwe predi kant toegesproken door ds. F. M. Nijs- sen uit Goes, namens de Ring en na mens de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Goes (ds. Lindeboom zal twee dagen per week in Goes gaan ar beiden), door burgemeester P. j. Evers namens het gemeentebestuur en door ou derling C. Burger namens kerkeraad, kerkvoogdij en gemeente. Na afloop van deze dienst werd nog een bijeenkomst gehouden in het Wilhel- mmahuis. Tijdens deze bijeenkomst werd o.m. het woord gevoerd door de vorige predikant, ds. Ph. Cornelder, thans predikant te Rotterdam en door de heer A. Hoboken, die namens de Kon. Maatschappij „De Wilhelminapolder" ds. Lindeboom het gedenkboek van de maatschappij aanbood.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2