VUF NEDERLANDSE TEAMS IN DE KLASSEMENTSPROEF Rome bijna klaar om gasten ie ontvangen Opnieuw een uitwedstrijd voor Nederlandse ploeg Rj Nederlander Pesman behoort tot zeven favorieten voor de titel de HZC en Robben ongeslagen maïzena du ryea Geld voor Olympische Spelen dankzij Zaterdag 23 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Rallye Monte Carlo nadert einde Equipe Tak-Swaab hoog genoteerd MET POEMA EN AL Geslaagd dank zij RESA - HILVERSUM LANTERFANTEN Nieuw wereldrecord voor Jon Konrads Twee dravers afgekeurd BESCHEIDEN Op eigen risico naar Tocht van 13 dagen met Sqnaw Valley het Olympisch vuur Babysitter.... Loting voor de Davis Cup 1960 Einde april naar Noorwegen Kans Schema Afgelaste wedstrijden NATIONAAL STEENTJE RAMP DE EUROPESE SCHAATSKAMPIOEN SCHAPPEN Mej. B. Burgerhout en P. Lukowski wonnen Nederlandse skititels Prinses Irene door lawines geplaagd Goede loting voor Van der Grift TRAINER HOORDE ZIJN ONTSLAG VIA RADIO... MONTE CARLO De Ne derlandse autowereld kan voor lopig dik tevreden zijn. Vijftien ploegen vertrokken er uit de verschillende startplaatsen, zeven arriveerden er in Monte Carlo en van deze zeven zijn er vijf geplaatst voor de laatste klassementsproef: Tak—Swaab (Mercedes) 110 strafpunten; BootzVinke (DKW) 140 straf- p.; GorrisWiedow (Citroen) 160 strafp.; DooyesVeendorp (Porsche) 310 strafp. en Rosen blattButter (Simca) 370 strafp. Overigens zal Rosen blatt zo werd gisteravond vernomen van deze hem ge boden gelegenheid geen ge bruik maken. Hij vertrekt niet. Dit was voor Nederland het belang-1 rijkste resultaat var een gehele dag cijferen van de rekenkamer van de i Rallye Monte Carlo, die tot opdracht had om de 90 equipes te selecteren, die tot de laatste klassementsproef worden toegelaten. Men vond er overigens 93, omdat op de 90e plaats zich vier ploe gen ex aequo klasseerden. Onder deze negentig bevonden zich, vonder boven wonder, nog acht teams, die er in geslaagd waren Monte Carlo zonder strafpunten te bereiken. Het waren: Payrot-Marion (Fr.) met Ci-| troën, gestart te Parijs; Scot-Armstrong (Eng.) met Ford, gestart te Parijs; Schliger-Beroldy (Fr.) met Peugeot, ge start te Parijs; Engseth-Midttun (Noor wegen) met Volvo, gestart te Oslo; Lewis-Nash (Eng.) met Triumph, ge start te Glasgow; Bremer-Vainola (Fin land) met Saab, gestart te Parijs; Har- rison-Haberson (Eng.) m. Ford, gestart te Parijs; Quilico-Michot (Fr.) m. DKW, gestart te Parijs. De meesten van u kennen reeds de gebeurtenissen op het laatste stuk van deze Rallye, van Chambéry naar Monte Carlo. Het was ongetwijfeld het lastig ste traject van de gehele route naar Monte Carlo, een traject, waarop de ingevallen dooi een verlichting kon geven. Vooral de Col de Granier was een verschrikking: enkele wagens vlo gen daar op elkaar, anderen slipten tegen de scherpe rotswanden, zoals de winnaar van het vorig jaar, Coltelloni, die zijn linkerspatbord hier moest ach terlaten en met een voorlopige nood- reparatie 20 minuten verspeelde. De Franse equipe, Trautmann-Chevron, uit Athene gestart, kreeg een defecte stuur- Advertentie Xederlunds Talencentriim j Vraagt ons prospectus Talen: Ned.. Frans, Duits, Engels L.O. en M.O.A. Onderwijzersakte Wiskunde L.O. en M.O.A. Mulo A—B. H.B.S. en Gymn, Praktijkexamens: Boekh., Ned., Frans, Duits. Engels en Hoofdcorrespondent. inrichting, waarmee hij van de lijst van j de straf puntlozen verdween. De dames- j equipe, Soisbault-Spiers (met poema; en al> verspeelde op de Col de Rousset I 17 minuten door een stevige slip en bij de bestijging van de Cucheron kreeg de favoriete damesequipe Moss-Wisdom strafpunten, toen haar wagen dwars over de weg kwam te staan. Niet minder dan 24 van de 177 equipes, die uit Chambéry vertrokken, vonden op dit deel hun Rallye-dood. Daaronder behoorde ook de grootste pechvogel van het Nederlandse contingent, Slotemaker met de Engelsman Crellin, die nog „blank" rondreed. Even buiten Cham béry vloog een steen dwars door de radiator van zijn Triumph en daarmee was het afgelopen. Slechts 153 ploegen bereikten Mo naco. Zii kwamen uit de volgende start plaatsen Athene 2 (van de 14 gestarte wagens); Oslo 61 (van de 88); War schau 17 (van de 24); Lissabon 10 (van de 31); Glasgow 32 (van de 72); Parijs 22 (van de 40); Frankfurt 4 (van de 12); Den Haag 4 (van de 9); Rome 1 (van de 7). Gisteren was het een dag van lanter fanten in Monte Carlo en een dag van wachten. Eindeloos wachten op het klassement, dat tegen het middaguur beloofd was, dat daarna pas om twee uur zou verschijnen en, dat even voor zessen dat wil zeggen zes uur voor het begin van de klassementsproef, die om middernacht vertrok bekend werd. Slechts twee Nederlandse ploe gen kregen geen toestemming voor de slotproef Borgerhoff MulderDen Hollander (Alfa Romeo) en de pech vogels PollBouwmeester (Porsche), die op weg naar Monte Carlo van de weg waren geraakt, hiermee 50 mi nuten verspeelden en in een imposante race, deze achterstand tot een kwartier in Monte Carlo reduceerden. Maar daar zij over de zes verschillende secties, waarin ChambéryMonte Carlo was verdeeld, telkens strafpunten kregen, was het aantal te groot geworden. Tak, die Swaab als co-equipier heeft, is de hoogst geklasseerde Nederlander in de rangschikking. Met honderd tien punten bezet hij de 24ste plaats, een plaats, die nog vele mogelijkheden biedt, aangezien de onderlinge verschil len betrekkelijk gering zijn en in deze nachtelijke klassementsproef elke se conde te vroeg of te laat bij een con trole één strafpunt oplevert. Voortreffelijk werk hebben eveneens Bootz en Vinke geleverd. Met 140 straf punten bezetten zij de 33ste plaats. Ook Gorris en Wiedouw met 160 straf punten 37ste zijn nog lang niet uit geschakeld voor een aanmerkelijk ho gere klassering. Deze equipe heeft de vrijdag niet alleen gebruikt om uit te rusten, uitgebreid heeft zij in een door de rallyeclub Holland beschikbaar ge stelde auto de route van de proef ver kend. DooyesVeendorp, de vierde Nederlandse equipe, staat met 310 straf punten 62ste en Rosenblatt bezet met 370 strafpunten de 69ste plaats. Opvallend is dat geen van de favo rieten tot de acht hoogst geklasseerden behoort. Nog opvallender is misschien, dat er van dit achttal maar liefst zes Parijs als startplaats hebben gekozen. DELFT. In de wintercompetitie water polo voor dames heeft H.Z.C. in afdeling A de competitie ongeslagen beëindigd. De Hil- versumse dames wonnen hun laatste wed strijd met 52 van A.Z.P.C. Zian is van de tweede plaats verdreven door 't Gooi, dat de competitie besloot met een fraaie over winning van 3—0 op Neptunus te Arnhem. In Zaandijk zegevierde Nereus met moeite over D.W.T. (54). De eindstand luidt nu: I. H.Z.C. 14 pnt., 2. 't Gooi 11 pnt., 3. Zian 10 pnt., 4. Nereus 6 pnt., 5. en 6. D.T.W. en Neptunus (Amersfoort) beide 5 pnt. 7 Neptunus (Arnhem) 4 pnt., en 8. A.Z.P.C. I. pnt., alle uit 7 wedstrijden. In B zijn De Robben door de overwinning van 10—0 op P.S.V. ongeslagen gebleven. De O.D.Z. heeft zich van de tweede plaats verzekerd door R.D.Z. met 51 te slaan. Het IJ is als derde geëindigd door met 3—1 H.Z.P.C. te kloppen. De. stand luidt hier, met de wedstrijd R.D.Z.—H.D.Z. nog te spe len. als volgt: 1. De Robben 14 pnt.. 2. O.D.Z. 12 pnt.. 3 Het IJ 7 pnt., 4 en 5. G.Z.C. en H.Z P.C.. beide 6 pnt.. alle uit 7. 6 en 7 R.D.Z. en H.D.Z. met elk 3 pnt uit 6, 8. P.S.V. 3 pnt. uit 7 wedstrijden. In de finale komen H.Z.C. en De Robben voor de bezetting van de plaatsen een en twee, alsmede O.D.Z. en 't Gooi voor de plaatsen drie en vier. In de voorronden van de strijd om de K.N.Z.B.-beker zijn de laatste beslissingen gevallen. De Zwemclub Rotterdam won in afdeling C met 5—2 van Aegir en S.V.H. moest de punten aan Merwede laten (1—2), waardoor naar de eindstrijd gaan de Zwem club Rotterdam. Merwede en Surae. In D won De Vest met flinke cijfers (61) van Brandenburg en S.E D.N.A. met 4—0 van Duinkikkers, waardoor zich plaatsten S.E.D.N.A.. De Vest en Brandenburg, door i een beter doelgemiddelde dan De Vecht streek. In E leverde Neptunus (Zutphen) j fraai werk door tegen Zwemlust een score van 1—1 te halen en van U.Z.S.C. met 4—0 te winnen. A.Z.C. 1882 zegevierde met flin ke cijfers (7—0) over Zeist, waardoor zich hier plaatsten A.Z.C. 1882. Neptunus en Zwemlust. 220 yards in 2 min. 1,9 SYDNEY. De wonderlijke Jon Kon- rads, het jonge broertje van de bijna even wonderlijke Ilse Konrads. heeft op verbluffende wiize het wereldrecord op de 220 yards vrije slag verbeterd, maar hij bleef op de 200 meter boven het wereldrecord van de Japanner Tsuyos- hi. Konrads legde de 220 yards af in 2 min. 1,9 sec. en bleef daarmee 0,3 sec. onder zijn eigen wereldrecord. Tsu- yoshi had in juli te Osaka een tijd van 2 min. 1.5 sec. voor de 200 meter la ten afdrukken. Dit alles gebeurde tij dens de series voor de kampioenschap pen van Nieuw Zuid Wales, die in eén 55 yards-bad te Sydney gehouden wor den. Het merkwaardige van dit- nieuwe we reldrecord was echter dat Konrads het welhaast op commando maakte. Het lag in zijn bedoeling om gisteren zijn wereldrecord op de 1650 yards aan te vallen en hij had de wedstrijdorganisato ren gevraagd dit nummer te laten ver- zwemmen vóór de 220 yards, op welks record hij tijdens de finale een aanval wilde doen. De organisatoren weigerden en toen beval Konrad's coach, Don Tal bot, nu, tijdens de series het wereldre cord op de 220 yards aan te vallen. Talbot had een schema opgesteld, waaraan Konrad zich, volgens Talbot, precies heeft gehouden. Hij zwom de 55 yards in 27.S sec., de 110 yards in 57,9 sec-, de 165 yards in 1.29,8 en de 220 yards in 2.01.9. Daar van de 17 zwemmers, die voor de 1650 yards hadden ingeschreven, zich 12 terugtrokken, behoefden geen series op dit nummer te worden gezwommen, zodat de kans groot is, dat Jon Kon rads ook dit record verbetert. HILVERSUM. Deze week zijn drie hengsten op de Hilversumse draversbaan herkeurd. De uitslag was niet te best. Brin d'Amour en Rentinus werden af gekeurd, de eerste wegens het te laat tonen van goede prestaties. Een nogal omstreden motief, uiteraard vooral om streden door de teleurgestelde eigenaar de heer Co Roodenburg. Rentinus werd ook op eigen prestaties afgekeurd. Curlew, de recente Amerikaanse im port, is aangehouden. Hij zal later nog eens op zijn nog te leveren prestaties worden beoordeeld. Waaruit wederom blijkt, dat ook ten aanzien van de keuze van de startplaats het gelukselement sterk met de Rallye Monte Carlo is verbonden. Zoals gezegd, de favorieten moesten, voor bun doen althans, met bescheiden plaatsen genoegen nemen. Coltelloni, de man die verleden jaar de Rallye won, is nu met 300 strafpunten 50ste. Dave Morley, de winnaar van de laatste Tulpenrallye, had het aanzienlijk beter. Toch kwam hij ook niet verder dan een 22ste plaatse met zijn 90 straf punten. FerefcMonraisse, die in 1958 Rallye winnaars waren, staan thans op de 47e plaats met 190 strafpunten. John Adams, winnaar van de Tulpenrallye' in 1956, bezet met 300 strafpunten een beschei den 61ste plaats. Voor de Coupe des Dames zijn twee teams sterk favoriet. De strijd zal hier wel voornamelijk gaan tussen de SAAB- equipe, Greta Molander en Helgo Lund- berg, en de Francaises Vanson en De- rolland (Simca). De Noorse combinatie staat met 50 strafpunten 16e, de fran chises komen met 160 op de 28ste plaats. i TAIPEH (ANP) Vijf nationalisti sche Chinese sportbeoefenaars, vier he- SQUAW VALLEY (A.N.P.) Walt ren en een dame, zullen over twee we-Disney, die ceremoniemeester is van de ken naar de Olympische Winterspelen Olympische Winterspelen in Squaw Val- te Squaw Valley reizen, zonder dat zij ley, heeft medegedeeld, dat 'het Olym- weten of zij mogen deelnemen. Het O- pisch vuur op 1 februari per straalvlieg- lympisch Comité van Nationalistisch tuig van Athene naar Los Angeles zal China (Formosa) wordt momenteel worden gebracht. In Los Angeles nemen niet erkend door het Internationaal O" atleten de vlam over om deze lopend lympisch Comité (I.O.C.) omdat zijn naar Squaw Valley te brengen, waarmee naam. Chinees Nationaal Olympisch^ dagen gemoeid zullen zijn. Comité, niet strookt met het feit dat dit comité slechts een klein gedeelte van De schaatsenrijder Kenneth Henry, China vertegenwoordigt. Aan een ver- winnaar van de gouden medaille op de zoek om naamswijziging heeft dit comi- 500 meter tijdens de Winterspelen in té tot dusver niet voldaan. Oslo 1952, zal na de openingsplechtig- Intussen wordt met het I.O.C. onder-heden het vuur met de vlam ontsteken, handeld om toch toelating tot Squaw waar het van 18 tot 28 februari zal blij- Valley te verkrijgen. ven branden. GRIMSBY (UPI). Me vrouw Cockerill moest naar de kapper en dat betekende voor rechtshalf Ron Cockerill van de voetbalvereniging Grimsby Town dat hij op zijn twee jaar oude dochter Karen moest pas sen. Ongelukkigerwijze kon zijn echtgenote echter alleen bij de kapper terecht op een uur, dat Ron behoorde te trainen. De voetballer nam Toen zijn dochter mee naar het voetbal veld, maar daar was niemand te vinden, die tijdens de training op Karen wilde passen. Ron zet te zijn dochter toen weer in de auto en reed naar huis. Enkele dagen later kreeg hij twee brieven in de bus: een re kening van de kapper en een brief van zijn vereniging, die hem beboette met tien pond (f 100wegens het ontbreken op de training ROTTERDAM. Het lot, dat de in deling en de wedstrijden om de Davis beker bepaalt, is de Nederlandse ten niswereld ook dit jaar niet goed gezind geweest: voor de derde achtereenvol gende maal heeft Nederland een uit wedstrijd gekregen. Een mogelijk ge- llukje hierbij is, dat deze wedstrijd niet bij voorbaat voor Nederland verloren is, want de tegenstander is Noorwegen, waartegen onze tennisploeg op 29, 30 april en 1 mei te Oslo speelt. De enige kans, dat dit alsnog een thuiswedstrijd voor Nederland wordt, is, dat de banen in Oslo nog niet „ontdooid" zouden zijn, zoals overigens in het verleden slechts éénmaal is gebeurd Noorwegen behoort niet tot de top groep van de Europese tennislanden. Geenszins. Het neemt in feite een even bescheiden plaats in, als Nederland in de laatste jaren. Het heeft van 1947 af. toen de Noren voor het eerst voor de Davis-beker uitkwamen, nimmer de derde ronde bereikt: slechts een paar malen de tweede. Het heeft altijd wonderbaar lijk geluk gehad met de loting. Van de vijftien wedstrijden speelde het er slechts twee uit! Een van die uitwedstrijden was in 1957 tegen Nederland. Deze wedstrijd werd de laatste zege in de Davis-beker van onze ploeg: 41. Toen speelden voor ons land Van Dalsum en Dehnert; bij de No-ren Sjoewall, Sohoel en Jagge. Sohoel speelt nu geen wedstrijden meer; Sjoewall en Jagge kwamen verleden jaar nog uit te gen Zuid-Afrika (05) en ook voor de Koning Gustaaf-beker. Men zou echter verkeerd doen hierin een goede kans op een zege in de ko mende wedstrijd te zien. In de eerste plaats waren de Noren over hun spel zeer ontevreden, zó zelfs dat zij aan de KNLTB een revanche-wedstrijd vroegen, te Oslo te spelen. In de tweede plaats hebben de Noren nu het niet geringe voordeel van een thuiswedstrijd, terwijl hun spel, getuige verschillende uitsla gen tegen buitenlanders, een opgaande lijn vertoont. Al had Nederland een heel wat kanslozer wedstrijd kunnen treffen, het staat vast dat deze wedstrijd heel zwaar voor onze spelers wordt. De winnaar van deze wedstrijd wacht een interessante thuiswedstrijd; tegen Engeland! Engeland behoort met Frank rijk, Italië en Spanje, als laatste vier van vorig jaar, tot de vier landen,, welke zijn vrijgesteld van het spelen van de eerste ronde en die vier moeten de tweede ronde „uit" spelen. Ook uit dit oogpunt zou een succes van onze ploeg uitermate welkom zijn. Dan zou er althans na drie jaren weer eens een Davis Cup-wedstrijd in ons land zijn! De loting, welke te Melbourne met de Davis Cup als lotingsbus" door de voorzitter van de Australische bond, in bijzijn van buitenlandse autoriteiten, is verricht, had het volgende resultaat: Eerste kwart; Zweden tegen Zuid- Afrika (winnaar in de tweede ronde tegen Spanje); Roemenië tegen Polen; Duitsland tegen Tsjechoslowakije. Tweede kwart; Finland tegen Argenti nië (winnaar in de tweede ronde tegen Frankrijk)Zuidslavië tegen Denemar ken; Egypte tegen Oostenrijk. Derde kwart; Turkije tegen Brazilië; Zwitserland tegen België; Noorwegen te gen Nederland (winnaar in tweede ron de tegen Engeland). Vierde kwart; Israël tegen Chili, Luxemburg tegen Monaco; Ierland tegen Hongarije (winnaar in tweede ronde te gen Italië). Eerstgenoemde landen hebben een thuiswedstrijd, met dien verstande, dat buiten-Europese landen in Europa moe ten spelen. En tot die zone behoren ook Egypte, Israël en Turkije. Er staan dus enkele verre reizen op: Chili moet naar Israël, Argentinië naar Finland, Bra zilië naar Turkije! Het kan nauwelijks grilliger. Interessant is ook, dat Ierland twee jaren geleden, toen het tegen Hongarije een uitwedstrijd lootte, zich terugtrok, omdat het niet van zins was te Budapest te spelen. Maar nu moeten de Hongaren naar Dublin. Duitsland kan het ook merkwaardig treffen: na de wedstrijd tegen de Tsjechen zo goed als zeker een uitwedstrijd tegen Polen. De loting van de Aziatische zone voor de Davisbeker (zes deelnemende landen) heeft tot resultaat gehad: Korea tegen Japan (winnaar tegen de Phillippijnen) India tegen Ceylon (winnaar tegen Thai land). De inschrijving voor de Amerikaanse zone sluit pas op 15 februari. De eind strijd voor de Davisbeker is bepaald op 26, 27 en 28 december te Sydney. „Ik heb tijdens mijn wintersport vakantie geskied en gebobtkan men tegenwoordig zeggen, hoewel men de techniek van het skiën, noch die van het bobsleeën beheerst. Maar om niet te fantaseren behoeft men gewoon maar een ritje te gaan maken met de „skibob", een nieuw snufje op het gebied van de wintersport. Het appa raat bestaat uit een vaste ski met daarop een zadel, een beweegbare ski om te sturen aan de voorzijde en twee korte ski's, welke onder de schoenzolen worden bevestigd en dienst doen als remmen. De skibob kan geheel uit elkaar genomen wor den en dan als een soort handtasje, dat overigens nog altijd zeven kilo gram weegt, worden meegedragen. De dame links op de foto torst za'n tasje de juffrouw' rechts zal kunnen vertel len dat zij geskied en gebobt heeft DEN HAAG (ANP) De afdelingen Friesland, Drente, Dordrecht én Gouda van de KNVB hebben alle voor vandaag vastgestelde wedstrijden afgelast. De af deling Noord-Brabant deed dit voor de voor vandaag en morgen te spelen wed strijden, Van het Nederlands Handbal- verbond zijn alle veldhandbalwedstrijden in de afdeling Amsterdam afgelast. Illllll llllllllllllllllllllluilIllllllli llllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHi -X- Hel meer van Albano, tiaar de roeiwedstrijden de gemoederen zullen bezig houden. Roven op de heuvel de zomerresidentie (links) van Paus Johannes XXIH. OME (UPI). Dat de Italianen de fundamenten «.voor de komende Olympische Spelen zo stevig hebben kunnen leggen de bouw van talrijke nieuwe sport accommodaties heb ben zij voornamelijk te danken aan hun voet- baltoto. Geld is nog al tijd het belangrijkste voor een land, dat de organisatie van de Spe len krijgt toegewezen. WELNU, de Azzuri bezaten dat in rui me mate. De Totocal- clo, zoals de voetbal pool op het Apennijns Schiereiland wordt ge noemd, stond er borg voor, dat in Rome iets groots kon worden ver richt Er waren mil joenen guldens nodig; zij kwamen er, want de sport is in Italië een nationale zaak. Een deel uit de op brengst van de Toto- calcio ging naar het Italiaans Olympisch Co mité (CONI), dat zijn plannen kon ontvouwen en ten slotte besloot een aantal nieuwe sta dions en sporthallen te bouwen en de reeds be staande zódanig te res taureren, dat ook déze bouwwerken er als gloednieuw uit zouden komen te zien. Het Italiaanse volk speelt graag in de pool, omdat het weet, dat het daardoor de gezondheid dient; Immers, het grootste deel van de opbrengst wordt in de lichamelijke opvoeding en de sport geïnves teerd. En toen het ver nam, dat Italië de Spe len van 1960 mocht or ganiseren, speelde het nóg intensiever mee. HET winnen van een groot bedrag was niet het belangrijkste. Neen, door het spelen in de toto droeg men zijn steentje bij aan de organisatie van de grootste gebeurtenis, die de sportwereld kent. CONI kreeg de finan ciën binnen; het geld stroomde en de illusies, die men eerst nog had gekoesterd betreffende de bouw van de mo dernste sportcentra, konden worden verwe zenlijkt. Rome is thans bijna gereed haar gasten te ontvangen. Het verkeer, de aan- en afvoer van al die duizenden naar de sportarena's is nu het grootste probleem, waarvoor organisato ren zich geplaatst zien. De Italiaanse hoofdstad is tijdens de spitsuren een hel. Er is een extra brug gebouwd over de rivier de Tiber, maar men weet, dat dit bij lange na niet voldoen de is om de verkeers- slagaders, die Rome rijk is, te ontlasten. De nieuw aangelegde in valswegen van de stad zuilen het zwaar te ver duren krijgen. DE straten, die naar het Olympisch sta dion leiden, zullen op de openingsdag op een bepaald ogenblik voor alle verkeer gesloten zijn, opdat hoog, even tueel koninklijk bezoek, zonder te ivorden ge hinderd de tribunes kan bereiken. Op de ande re dagen echter, ver wachten de organisato ren min of meer een ramp. Dag en nacht wordt er gewerkt om een uitweg te vinden, opdat verkeersknopen en ongelukken tot een minimum gereduceerd kunnen worden. Italië wil een goed gastheer zijn. Het wil de Spelen van dit jaar tot iets onvergetelijks maken. Het Olympisch Velodrome, kampplaats der wielrenners. 1 zij deze gezamenlijke actie kon gister middag de slalom worden gehouden. Bij de dames werd mej. B. Burger hout in de slalom die in twee man ches werd verreden met een totaal- tijd van 2.19.0 eerste. Daardoor werd Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. Het tweetal Schulte-Post is in een koppelwedstrijd over 100 km te Kopen hagen op de vierde plaats geëindigd ach ter resp. Terruzzi-Arnold, Van Steenber- gen-Severeijns en Nielsen-Lykke. LECH AM ARLBERG, (U.P.I.) Prinses Irene heeft gisteren niet kun-Z1J kampioen van Nederland nen deelnemen aan de slalom van de Nederlandse Skikampioenschap, pen, welke te Lech am Arlberg zijn gehouden. De prinses verblijft in St.- Ankton en toen zij zich op weg naar Lech wilde begeven, bleek de weg te zijn afgesloten in verband met het gevaar van lawines. Aanvankelijk heeft het ernaar uitge zien dat de wedstrijden, die donderdag reeds voor een dag moesten worden uit gesteld in verband met sneeuwstormen en slecht zicht, ook gisteren niet zouden worden voortgezet De baan was door plotseling opgekomen vorst met een ijs laag bedekt. De deelneemsters en deelnemers hebben daarop zelf de han den uit de mouwen gestoken om een re delijke piste te verkrijgen. Alleen dank Op hetzelfde parcours, dat 550 meter lang was, een hoogteverschil had van 170 meter en 42 poortjes telde, werd bij de heren P. Lukowsky eerste met een totaaltijd van 2.04,8, waarmee hij zijn titel van vorig jaar prolongeerde. De meervoudige ex-kampioen J. Boon moest met een tweede plaats genoegen nemen. De uitslagen waren: Dames: 1. B. Burgerhout, 2.19,0; 2. M. Tjeenk, 2.38.1; 3. G. de Boer. 2.36.1; 4. O. Lukowsky, 2.42.6; 5 N. Strengholt. 2.52.7; 6 P. Stevens (die vlak voor de finish was ge vallen) 3.42,5. Heren: 1. P. Lukowsky, 2.04,8; 2 J. Boon, 207,8; 3. P. Kerdel, 2.13,9; 4. J. Quaring, 2.16.5; 5. L. Polak 2.23,2; 6. F. Minke 2.23.3; 7. F. v. d. Schaar. 2.24.0: 8. O. Schreuder, 2.26,4; 9. F. Gosling, 2.27,0; 10. A. I. Deknagel 2.33,1. Van een onzer verslaggevers OSLO Opnieuw heeft Oslo, schaatsmetropool van oudsher, het internationale keurkorps van schaatsenrijders binnen zijn mu ren ontvangen, zonder vertoon, maar met een bevolking, die meeleeft en die weet, waarover zij praat; met een ijspiste in het traditionele Bisletstadion, die glanst van kwaliteit; Van die dertig rijders warden er ze ven als serieuze-kandidaten voor de Europese titel beschouwd en onder deze zeven bevindt zich één Nederlander. Jan Pesman uit Holwierde. Maar Pesman. die donderdag nog een lichte verkoudheid heeft opgelopen, is reeds zo goed als zeker van een plaats in het vliegtuig naar Squaw Valley en op de vraag naar zijn verwachtingen voor de Europese titel, antwoordde de Ne derlandse kanshebber: ,,Och, het is eigenlijk een aanloop voor de Olympi sche Spelen". Maar ondanks die uitlating wordt in de kampen van de tegenstanders terdege -ekening met de Nederlander gehouden- De drie Russen Stenin (25 jaar), Gon- charenko (28 jaar) en Gurow (22 jaar), de titelhouder, de Noor Johannessen, de wereldkampioen, de Fin Jarvinnen (25 jr.) en diens landgenoot Salonen (26 jr.) weten zich door hem ernstig bedreigd, vooral op de lange afstanden. Van de andere Nederlanders behoort de jonge sprinter Van der Grift tot de besten op de 500 meter. Mede gezien zijn loting is de kans niet uitgesloten, dat hij zijn persoonlijke tijd vandaag zal verbeteren. Met de grootste spanning heeft echter Jeen van den Berg te kampen. Hij be hoort tot de rijders in Oslo, die alleen met heel hard rijden in de allerbeste vorm nog kans heoben op een retourtje naar California. Wij zijn benieuwd, maar tegelijkertijd bevreesd dat de opgave voor de Friese onderwijzer te zwaar zal zijn. Kees Broekman gaat zijn vierde Olym pische Spelen tegemoet en vandaag zijn veertiende (en laatste) poging de Euro pese titel te veroveren. Op zichzelf reeds een fraaie prestatie, maar of de 32-jarige Nederlandse verwarmingsspecialist on der de eerste tien zal eindigen is een bijzonder grote vraag. Algemeen neemt men aan, dat Knut Johannessen zijn titel zal prolongeren, maar onmiddellijk noemt men de oud titelhouder Goncharenko als zijn groot ste tegenkandidaat. Maar of men gelijk zal krijgen zal men moeten afwachten er zijn veel kapers op de kust Inmiddels kijken de ploegleiders be denkelijk naar de hemel en naar de ther mometers. De zachte lucht, die over West-Europa stroomde heeft nu vrijwel Oslo bereikt en toen gisterav— geloot werd voor de series stond het kwik precies op 0. Met onzekere vooruitzichten voor de komende dagen. Het kan letterlijk vriezen of dooien. Met het oog hierop hebben alle ploeg leiders hun voornaamste troeven in de eerste groep geplaatst om voor hen het nadeel van uitgetrapte bochten zo Hein mogelijk te maken. In dit opzicht heeft Nederland niet erg gunstig geloot, vooral niet op de 5000 meter. Slechts Pesman had het geluk in het eerste paar te rijden tegen de .weinig constante Deen Stille. Broekman komt in de vierde rit tegen de zwakste van het gehele stel (volgens ser Rapelli. Maar de Graaf en v.d. Berg komen pas in de 10e en He serie aan bod, de eerste tegen de onbetekenende Frans man Kouprianoff en de tweede tegen de Russische sprinter Gurov. Van der Grift trok de Noorse jongere Aanes. Het wordt voor de Nederlanders een aangelegenheid van ,,doe het zelf". Op de 500 meter was de loting iets gunstiger. Jan Pesman komt in de derde rit tegen de Zweedse ~J-en v. d Grift vindt in de vijfde rit de zeer snelle Rus Stenin tegenover zich. D Graaf kreeg op deze afstand ook de 10e rit, met de onervaren als tegen stander. in de volgende rit vindt Broek man zijn oude tegenstander Sc'erstoh terug en v.d. Berg mag in de 13e sprio de kracht testen van de opkomende Noor Maier. Het resultaat van de loting was: 500 meter. Ie serie. Malkin (Eng.)-Bro- gren (Zweden); 2e serie. Salonen (Finl.)- Stille (Den.); 3e serie. Dahlberg (Zw.)-Pes- man (Ned.); 4e serie. Golloz (Fr.)-Goncha- renko (Rusl.); 5e serie. Stenin (Rusl.)- v. d. Grift (Ned.); 6e serie. Jarvinen (Finl.)- Johannesen (Noorw.); 7e serie. Aas (Noor- w.)- Tynkkynen (Finl.); 8e serie. Monaghan. (Eng.)-Nilsson (Zw.); 9e serie. Gurov (Rus- l.)-Kouprianoff (Fr.); 10e serie. Berini (Zwits.)-de Graaff (Ned.); lie serie. Seier- sten (Noorw.)-K. Broekman (Ned.); 12e se rie Aanes (Noorw.)-Saitsev (Rusl.): 15e se rie. J. v. d. Berg (Ned.)-Maiev (Noorw.); 14e serie. Rapelli (Zwits.)-Kosisjikin (Rusl.); 15e serie. Hearn (Eng.)-Tapiovaara (Finl.). 5000 meter. Ie serie. Stille-Pesman; 2e se rie. Dahlberg-Stenin; 3e serie. Aas-Topiovaa- ra; 4e serie. Rapilli-Broekman; 5e serie. Jarvinen-Nilsson; 6e serie. Hearn-Johanne- sen; 7e serie. Gilloz-Goncharenko; 8e serie Berini-Monaghan; 9e serie. Brogren-Salonen; 10e serie. De Graaf-Kouprianofflie serie v. d. Berg-Gurov; 12e serie. Seiersten-Kosis- jkin; 13e serie. Aanes- v. d. Grift; 14e se rie. Saitsov-Maier; 15e serie. Tynkkynen- Malkin. De Nederlandse kunstrijder Wouter van Toledo zal niet deelnemen aan de Europese kampioenschappen, welke vol gende maand in Garmisch Partenkirchen worden gehouden. Wouter zal namelijk dit jaar eindexamen van de Mulo moe ten doen. Sittardia wipt Heyenrath Eigen nieuwsdienst SITTARD Toen de trainer van Sit tardia, de heer Nie Heyenrath, donder dagavond naar de sportuitzending van Radio-omroep Zuid luisterde, hoorde hij onder de gemengde berichten, dat ere divisieclub Sittardia hem als trainer aan de kant had gezet. Dat was hard nieuws voor Heyenrath die van het bestuur van Sittardia over zijn ontslag nog niets had gehoord. Pas vrijdagmiddag kr^eg hij een aangetekende brief, waarin bet be stuur hem meedeelde dat Mi zuiver om „speltechnisehe redenen" was ontslagen. De heer Heyenrath was over deze gang van zaken begrijpelijk niet te spreken. Hij meent op de eerste plaats, dat het niet zijn schuld is, dat Sittardia in de onderste regionen van de eredivisie ver zeild is geraakt. Volgens zijn oordeel is Sittardia een ploeg zonder cracks, die wint als het meezit en verliest bij tegen slag. En op de tweede plaats vindt hij de manier onbehoorlijk, waarop Sittardia hem zonder voorafgaand gesorek aan de dijk heeft gezet. Nic Heyenrath heeft zijn sporen in Sittard overigens wel ver diend In 1942 begon hij Sittardse Boys te trainen en ook na de fusie van deze club met Sittardia bleef 'hij aan bod On der zijn leiding kwam de ploeg in de eredivisie Met dit ontslag heeft Sittardia de voet sporen gedrukt van MW, dat enkele we ken geleden ook zijn trainer onverwacht aan de dijk zette. Ook MVV verkeerde toen in een précaire positie op de standenlijst. Maar MW zag toen juist ook tal van geblesseer de krachten terugkeren in de oloeg die toen snel uit het staartje vari de ranglijst wegvluchtte Of Sittardia nu ook iets dergelijks verwacht? Volgens Heyenrath moet de ploeg zich met een beetje geluk in de eredivisie kunnen handhaven. Naar verluidt zou Sittardia, evenals MVV, zijn geluk willen henroeven met een Duitse trainer. Kennelijk denkt men ook in Sittard. dat de mysterieuze krach ten alléén uit liet oosten komen

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9