MIJNDIRECT1E SLOEG ALARM IN DE WIND MISBRUIK VAN VERTROUWEN Autobus- vervoer knijp Ruim 500 Afrikaanse arbeiders ingesloten De Gaulle wijkt geen duimbreed B. en W. gaan overleggen over kostenvergoeding Aarde spleet over vele kilometers Rechercheurs van B.V.D. mijden kwalijk pad niet SOEKARNO IS ALLES Perón verhuist naar Spanje De Bilt: Zacht Amerika helpt Oostzaan PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ONDANKS RUMOER OM ALGERIJNSE POLITIEK Stan verder ■iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LAATSTE NIEUWS Massu ontslagen m WREDE ONZEKERHEID Te laat Schade Mislukt In het nadeel Tweede ramp ROTTERDAM IN WATER-NOOD Signalement van aanvaller op de Oude Zijds Loonbelasting te ingewikkeld Noodkreet uit Zoetermeer MOETEN OOSTZANERS BETALEN? Beleid verzet zich niet tegen hoogovenbedrijf in Zuid-Holland .J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2311. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREDKER Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week. f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4467 Zaterdag 23 januari 1960 Van onze correspondent PARIJS De politiek van Frankrijk ten opzichte van Algerije blijft zoals zij door president de Gaulle de 16e september 1959 duidelijk is vastge steld en zoals zij door de Franse re gering is aanvaard, en zoals zij is goedgekeurd door de Franse volks vertegenwoordiging. Die politiek heeft tot doel na pacificatie en een overgangsperiode de vrije keuze van de Algerijnen mogelijk te maken de enige oplossing voor de lange crisis die Frankrijk waardig is. Het moet goed worden begrepen, dat van deze beslissing, die door politieke onderhandelingen achteraf in gevaar zou kunnen worden gebracht, niet zal worden afgeweken. Inspectie 'Hllllllllllllllllllllllll Dat zijn de belangrijkste zinsneden uit het betrekkelijk korte communiqué dat gistermiddag na het einde van de Algerijnse conferentie op het Elysée is uitgevaardigd. Daarenbo ven is aangekondigd dat De Gaulle 5 februari voor een inspectietocht van verscheidene dagen naar Al gerije zal gaan en dat hij daar con tact zal opnemen met het leger, het burgerlijke bestuur en de vertegen woordigers die de Algerijnse bevol king zelf heeft gekozen. Ook zal de generaal volgende week vrijdag over radio en televisie een rede houden tot het Franse volk. Uit een en ander kan worden afgeleid dat generaal de Gaulle zich niet van zijn stuk heeft laten brengen door de kritiek van generaal Massu op zijn persoon en zijn beleid, noch door de alarmerende berichten van on rust onder de Europese bevolking in Algerije en dat hij in de gesprekken met militaire en burgerlijke auto riteiten en leden van zijn kabinet (acht generaals, negen hoge ambte naren en zes ministers) die de con ferentie bijwoonden, de overtuiging heeft gekregen, dat hij in Algerije op de goede weg is. Althans op de enig mogelijke weg om te komen uit het doolhof van politieke hartstoch ten, interne strijd om de macht bin nen het Franse leger en van tegen stellingen tussen de belangen van de Franse kolonialisten en de Algerijn se nationalisten. Verbanning Mlllllllllllllllllllllllllllllllll In één opzicht zal Massu zijn zin krij gen, d.w.z. er is besloten tot een maatregel die reeds lang op stapel stond: het instellen van een bijzon dere rechtspleging ter bestrijding van de terreuraanslagen, om het even uiteraard of die door de Mo hammedaanse nationalisten dan wel door koloniale ultra's worden ge pleegd. Massu was, zoals wij gisteren al be richtten, uitgesloten van de confe rentie en naar het schijnt ligt er nog meer voor hem in het vat: waar schijnlijk een overplaatsing naar Frans Equatoriaal Afrika; men spreekt zelfs van Martinique. Een soort verbanning dus. George Bidault aan wie tot 1 februari de toegang tot Algerije is ontzegd, heeft een briesend communiqué uit gegeven waarin hij tegen die maat regel protesteert, herinnert aan zijn werk in de illegaliteit en dreigt met een eventueel „handelen boven de reglementen". Hij heeft echter wij selijk zijn reis voorlopig afgelast. Roer om iiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiii; Het is daarbij opmerkelijk dat de M.R.P., de r.k. republikeinse partij waarvan hij een der voormannen is, hem eigenlijk de laatste 24 uur open lijk heeft gedesavoueerd. La Croix, het dagblad van de M.R.P., spreekt van ..een bevestiging van het gezag van Parijs", terwijl Forces Nouvel- les, het weekblad van de partij, gis teren duidel'ik schreef dat de poli tiek van zelfbeschikking voor Al gerije wel onderwerp van nadere verklaringen kon zijn maar zeker niet kon worden geweigerd. Zoals het er gistermiddag uitzag wa ren de Gaulle en zijn regering dus als overwinnaars gekomen uit de eerste ronde van een mogeliik nieu we strijd met de Franse ultra's in Algerije. Het is zeker niet onmogelijk dat de regering nu van haar overwinning gebruik zal maken om behalve de in ballingschap gezonden Massu andere ongewenste elementen Algerije te verwijderen, resp. iC voorkomen dat ongewenste elemen ten zich naar Al°"eriie begeven om daar onrust te stoken. Dat laatste was het geval met Pidault. Het eer ste zou op het ount staan te over komen aan Bia gpi die eens de Gaulle in het zadel hielp maar nu een overtuigd tegenstander is van diens Algeriinse nolitiek. Hoe het zij er is in Algerije op het ogenblik heel wat te zuiveren. ook uit te Mevr. Prinsloo (links), de echtge note van een van de zes blanke op zichters, die met enige honderden ne gers opgesloten zitten in een mijngang, wachtte in haar auto op de terreinen van de mijn op nieuws. Van onze correspondent PARIJS Gisteravond heeft het Franse departement van defensie be kend gemaakt dat generaal Massu is ontslagen als militair commandant en burgerlijk prefect van de stad Al giers. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Crépin. Voordat de beslissing valt over een eventuele nieuwe post voor generaal Massu zal hij door de Gaulle worden ontvangen, vermoedelijk om te verkla ren of hij voortaan loyaal zal zijn of niet. Van die verklaring zal afhangen of hij elders nog een kans zal krijgen. Eigen nieuwsdienst JOHANNESBURG Een muur van naar schatting achtduizend ton steenkool en rots bevindt zich al ruim een etmaal tussen „on geveer 506" mijnwerkers en de buitenwe reld. De mijn, waarin al deze mannen op ongeveer 180 meter onder de oppervlakte zijn opgesloten, ligt in Zuid-Afrika. Vandaar dat in officiële mededelingen die „ongeveer 506" zijn verdeeld in „ongeveer 500 negers" en zes blanke opzichters. Buiten de mijn, gelegen in het uiterste noorden van de Oranje-Vrijstaat, bij Coalbrook, stonden gis teravond, na uren en uren wachten, twee ongelijke grote groepen vrou wen. Het ene blanke groepje vrouwen had de bange zekerheid dat hun man, zoon of verloofde daar be neden was. De veel grotere groep, uit negerinnen bestaande, moest ge noegen blijven nemen met dat wrede en harteloze „ongeveer 500 negers". Donderdag begon de aarde in wijde omtrek te splijten en te scheuren. De directie van de mijn Clydesdale werd daarop attent gemaakt door een automobilist die brede en diepe scheuren had zien verschijnen in de weg die hij bereed. Naar pas veel later bleek waren die scheuren de tekenen van gigantische verzakkin gen in de aardkorst waaronder hon derden mannen als mijnwerker hun dagelijks brood verdienen. ROTTERDAM. Voor het onderhou den van een luchtlijn van Bournemouth via Rotterdam of Amsterdam naar Düs- seldorf heeft de op het vliegveld Gat- wick in Surrey gevestigde Britse lucht vaartmaatschappij Air Safaris Ltd. een aanvraag ingediend- Het is de bedoeling, dat deze dienst nog dit jaar geopend wordt, te beginnen met twee en latëf uitbreidend tot vier retourvluchten per week. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het ter spra ke brengen van de binnenland se veiligheidsdienst in de Eer ste Kamer deze week had ken nelijk ten doel een bijdrage te leveren tot verbetering van de werkwijze van dit apparaat. De bezwaren richtten zich niet tegen het bestaan van deze dienst, maar tegen bepaalde methoden waarvan hij zich blijkbaar bedient. De voorbeel den die de socialistische frac tievoorzitter mr. J. in 't Veld noemde een ervan dateerde in ieder geval uit de periode van zijn Zaandamse burge meesterschap, van 1948 tot 1952 zou men wellicht als verouderd kunnen beschouwen, in de ver onderstelling dat er intussen verbetering is aangebracht in de werkmethoden. Maar de aanmaningen tot voorzichtig heid die de anti-revolutionaire woordvoerder prof. dr. I. A. Diepenhorst loosde, vonden- waarschijnlijk hun grond in voorvallen van recenter datum. Bovendien hebben wij in ons eerste artikel (van 21 januari) enkele ervaringen geschetst uit de praktijk van de laatste jaren. Deze kunnen wij met nog andere aanvullen. Het is nog niet zo lang geleden dat in Amsterdam het sterke vermoeden rees dat enkele rechercheurs van de BVD zich vrij regelmatig ophielden in een Amsterdamse café, waar vele journalisten tot de stamgasten beho ren. Uit die tijd dateren ook de klach ten dat aan enkele journalisten is ver zocht hun medewerking te verlenen door het verstrekken van inlichtingen die zij tijdens hun werk voor hun bla den hadden ingewonnen of zouden kun nen inwinnen. Aan één journalist is bijvoorbeeld gevraagd of het mogelijk was door te dringen in het comité dat een besloten avond 'had georganiseerd waarop redevoeringen van Algerijnse verzetsstrijders door middel van een bandrecorder ten gehore werden ge bracht. Dit „binnendringen" zou dan moeten gebeuren onder het mom van een interview. In deze gevallen is dus geprobeerd gebruik of liever misbruik te ma ken van het vertrouwen dat het pulbliek schenkt aan een journalist, dus aan de pers in het algemeen, als deze zich als zodanig en in zijn functie bezig houdt met het verzamelen van gegevens die vanzelfsprekend uitsluitend voor pu- blikatiedoeleinden bestemd zijn. In dit vertrouwen ligt verder de mogelijkheid besloten dat er meer wordt verteld dan gepubliceerd kan worden, wat zelfs in de meeste gevallen voorkomt. Dit vertrouwen zou worden beschaamd in dien de pers enig ander gebruik van haar verworven kennis zou maken, welk dan ook. Indien het publiek en nu willen wij onder het publiek gerust ook de overheid en haar dienaren verstaan! dit vertrouwen niet meer bezit, bete kent dit schade aan de openbaarheid, zonder welke onze samenleving niet meer denkbaar is. De pogingen van de agenten van de BVD journalisten voor hun werk in te schakelen, is vanzelfsprekend mislukt. Aan het feit van deze pogingen zelf is destijds, om even vanzelfsprekende redenen, geen ruchtbaarheid gegeven. Het leek ons echter thans, nu de me thoden van de BVD in de Eerste Ka mer te berde zijn gebracht en mogelijk de genoemde voorbeelden als ver ouderd zouden kunnen worden aange vochten, in het belang van de open baarheid noodzakelijk melding te ma ken van ontoelaatbare praktijken uit het recente verleden. De opzet om tot verbetering van de werkwijze te komen, moet voorop blij ven staan. De suggestie van mr. In 't Veld dat de betrokkene in kennis wordt gesteld van hetgeen tegen zijn verle den wordt ingebracht, kan moeilijk gelden als een constructieve poging in deze richting. Het gaat immers hele maal om de juistheid en de betrouw baarheid van de gegevens welke de BVD omtrent iemand verzamelt. Als deze juist zijn, is de zaak daar- ••nee meteen ook uit. Het heeft dan niet de minste zin om de betrokkene erover in tei lichten. En als die gege vens juist zijn, bovendien ook de daar uit voortvloeiende beoordeling of in terpretatie, dan kan er ook geen spra ke zijn van twijfelgevallen, waarvan mr. In 't Veld het aanleggen van een lijst door de minister van binnenlandse zaken verlangde. Het komt dus alle maal weer terecht on de kwaliteit van het werk van de BVD en als men uit gaat van de omstandigheid dat een dienst als die van de BVD voor ons land een noodzakelijk kwaad is, kan openbaarheid niet anders dan gunstig uitwerken! Echter geen openbaarheid; in de7e zin lat de B V.D nu maar eensI te voorschijn moet komen met zijn' „gehele hebben en houden". Geen zin-1 nig mens zal zoiets vorderen en dit is ook zeker niet de bedoeling van de DJAKARTA (Reuter)".' President Soekarno heeft de functie overgenomen van hoogste leider van leger, marine en luchtmacht van Indonesië. Hij heeft daarmee thans alle leidende functies in de staat aan zich getrokken. Bij presidentieel decreet is gisteren het centrale bureau van de militaire gezaghebbers, gevormd door de drie stafchefs, opgeheven. Door de maatre gelen van de president zijn de stafchefs ontheven van hun bevoegdheid zelf regelingen te treffen in de gebieden, die onder hun commando staan. Soekarno zal zich laten bijstaan door een aantal plaatsvervangers, onder wie militaire functionarissen. De dagelijkse leiding van de defensie zal worden uit gevoerd door eerste minister Djuanda en de minister van defensie, Nasution. Soekarno is nu behalve president: premier: voorzitter van de nationale adviesraad, die hem moet adviseren over de uitvoering van het regerings beleid, waarvan de grote lijnen worden bepaald door het Volkscongres, welks samenstelling hij praktisch in de hand heeft; leider van een nieuwe „partij" in de vorm van een nationale volksbewe ging, die de enige politieke organisatie is, die niet wordt bedreigd door een verbod bij presidentieel besluit; opper ste leider van de strijdkrachten. BUENOS AIRES (Reuter) De vroe gere president van Argentinië, Juan Perón, is van plan binnenkort te ver huizen naar Malaga in Spanje. Sedert zijn verbanning in 1955 heeft hij in verscheidene Zuidamerikaanse landen gewoond. Op dit moment woont hij in de Dominicaanse republiek. Ex-president Perón zou zich vooral niet in willen laten met de verkiezin gen in Argentinië, die in maart worden gehouden. Dit zou een der redenen zijn van zijn vertrek naar Europa. Eerste Kamer. Maar het signaleren van ontoelaatbare praktijken zal iedere keer weer als daartoe aanleiding be staat. eis van parlementaire democra tie en gezonde openbaarheid zijn. De Eerste Kamer is in dit opzicht misschien in het nadeel ten opzichte van de Tweede Kamer, die een vaste commissie voor de B.V.D. bezit. Deze bestaat uit de voorzitters van de vijf fracties van de K.V.P., Partij van de Arbeid, V.V.D., A.R. en C.H. In deze commissie kan de minister van bin nenlandse zaken de inlichtingen ver strekken voorzover dit mogelijk is althans welke dienstig zijn om gere zen vragen te beantwoorden en uit de wereld te helpen. In omgekeerde rich ting kunnen de fractievoorzitters onbe lemmerd hun bedenkingen opperen en suggesties leveren. Het zou voor de Eerste Kamer wellicht aan beveling verdienen zo'n zelfde com missie in te stellen, met om daarmee allerlei zaken maar stil letjes binnenskamers af te doen, want zo is de instelling van onze Staten- Generaal nu gelukkig ook weer niet, maar om ingelicht te worden omtrent allerlei dingen die niet in de openbare vergadering kunnen worden behandeld, om de eenvoudige reden dat het bij- zondr-e werk van de B VD. zulks niet gedoogt. Parlementaire conti ole is op verschillende manieren mogelijk en deze is er stellig niet een van de minst vruchtdragende van. Wanneer de directie na die waar schuwing de mijn onmiddellijk had laten ontruimen, zou de ramp mis schien geen honderden mensen in vrees en rampspoed hebben gedom peld en zouden geen honderden mensenlevens in gevaar zijn geko men. De mijndirectie greep ook nog niet in toen ongeveer 200 mannen, som migen overdekt met een dikke laag kolenstof, de oppervlakte bereikten en meldden dat zich een zware in storting had voorgedaan. Die in storting zou „niet ernstig" zijn ge weest. De 24-jarige Louis Nagy, Hongaar van afkomst, dacht daar anders over. Hij dankt zijn leven aan de voor zienigheid die het hem mogelijk maakte blindelings door wolken kolenstof 700 meter langs een hel ling van puin en kolengruis naar bo ven te kruipen. Een van de anderen die ontsnap ten aan de eerste, geen slachtoffers makende, instorting, de 35-jarige Gert van der Merwe, berichtte dat drie negers gewond waren geraakt. De tweede, zoveel ernstiger instor ting deed zich volgens hem ongeveer drie en een half uur na de eerste voor. Die instorting was zo hevig dat de lucht met haast explosieve kracht uit de mijngangen werd gedrukt, waardoor de luchtverversingsinstal latie onklaar geraakte. Over een af stand van vele kilometers moet toen de aardkorst in beweging zijn ge komen. De redders stonden voor een schier hopeloze taak. Zij moesten zich een weg van ongeveer twee kilometer banen door een barrière van steen kool en los gesteente. Blank en zwart werkten in de diepte broeder lijk naast elkaar, want in doodsnood telt men in de mijnen de huidskleur niet. Het leven van deze redders hing van ogenblik tot ogenblik aan een zijden draad. Niet alleen is de mijn gevuld met giftige gassen, zodat zij zuurstofmaskers moesten dragen, maar bovendien kon de plof van elk brok vallend steen de voorbode van nieuwe instortingen zijn. De reddingsploegen werkten door, hoewel de kans op redding van de ingeslotenen snel kleiner werd. Tenzij er een wonder gebeurde zou deze mijnramp een plaats hoog op de lijst van de ergste mijnrampen ter wereld krijgen. Bovenaan die lijst staat de ramp die op 26 april 1942 in Mandsjoerije 1549 mijnwer kers het leven kostte. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Door een sterke vervuiling van het rivierwater en de daaruit voortgekomen verstopping der filters van het Drinkwaterleidingbe- dnjf staan hele stukken Rotterdam droog. Gisteravond werd de waterdruk door het bedrijf teruggebracht tot vijftien meter, nadat in de ochtend al niet meer dan negentien meter waterdruk op de leidingen stond De maatregel werd genomen om kunstmatig het ge bruik in te tomen. Er wordt nu dag en nacht gewerkt •m de filters schoon te krijgen. Voor- il de hoge gebouw»") hebben, wan neer zij geen eigen installaties heb ben om het water op te stuwen, vee last van de stiuatie. Geysers en boi lers weigeren dienst, omdat de druk niet voldoende is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het wordt zo lang zamerhand een wonderlijke situatie in het Nederlandse busvervoer. Overal houden directies van buson dernemingen het hart vast over het toenemende verloop in hun perso neel personeel, dat voor zware nachtdiensten een beloning krijgt, die ook volgens de directies in geen verhouding staat tot de geleverde prestatie. Het loopt dus weg en de diensten van de ondernemingen worden hier en daar met kunst- en vliegwerk in stand gehouden. De Citosa in Bos koop heeft, zoals wij al hebben ge meld, nog meer diensten moeten in krimpen. Het spant niet alleen in Boskoop, maar ook in het Oosten, in Brabant en overal, waar de industri ële lonen stukken hoger liggen dan de sinds jaren bevroren lonen voor het openbaar vervoer. CIRKEL Bij de BBA in Breda liet men ons een vreemd aspect van deze zaak zien: de prijs van de weekkaarten, waarop juist in de wintermaanden veel personeel naar en van de fa brieken wordt vervoerd is nog steeds op het peil van vlak na de oorlog gehandhaafd. Dat betekent, dat de fabrieken profiteren van lage ver voerskosten voor hun personeel, terwijl de BBA er niet mee uit komt. In theorie en naar men ons ver zekerde ook wel degelijk hier en daar in de praktijk heeft dit het wonderlijke gevolg, dat de fabrieken hogere lonen kunnen betalen door hun minimale vervoerskosten en dat juist deze fabrieken het personeel van de vervoersondernemingen weg lokken GEEN WEEKKAARTEN De BBA heeft er dan ook toe moe ten overgaan in enkele rayons geen nieuwe weekkaarthouders te accep teren, een maatregel, die bij ver scheidene andere autobusonderne- mingen ook wordt overwogen. De onderbezetting bij de Citosa is ongeveer twintig percent van het totale personeel. Men kan daar geen kant meer uit. In Enschede, waar de TET het openbaar vervoer goed deels in de hand heeft, zuigt het be drijfsleven het rijdend personeel van de TET weg. Het is op zijn minst ge nomen opzienbarend, dat de over heid haar vervoerspolitiek in dit op zicht handhaaft, zegt men overal in den lande, waar het vervoer per bus voor steeds grotere problemen komt te staan. KLEIN Bij de NZHVM, een dochteronder neming van de Spoorwegen, is het personeelsprobleem nog niet nij- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Rooie Tinl, een be woonster van de Oude Zijds Achter burgwal die enkele dagen geleden ter nauwernood aan de dood is ontsnapt na dat een onbekende gepoogd had haar te wurgen, is in zoverre hersteld dat zij spoedig het ziekenhuis zal kunnen ver laten. Zij heeft aan de politie een vrij dui delijk signalement van de dader kun nen opgeven. Dit signalement klopt pre cies met de gegevens die de recherche van het bureau Warmoesstraat ook nog van een ander heeft ontvangen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de Eerste Kamer zijn stemmen opgegaan over de extra last die de regeling van de loonbelasting de werkgevers op de schouders legt. De gecompliceerdheid van de voorschriften maken het invullen van de loonstaten uiterst moeilijk. De omstandigheid dat de voorschriften telkens worden gewijzigd, maakt de zaak nog moeilijker. Er wordt gevraagd of enige vereenvoudiging mogelijk is. BAARLE NASSAU De heer eir me vrouw Van der Bruggen uit Rotterdam zijn gisteravond in Baarle Nassau met hun auto verongelukt en om het leven gekomen. Een ander Rotterdams echt paar dat in de auto zat werd ernstig gewond in een ziekenhuis te Tilburg opgenomen. Het gemeentebestuur van Zoe termeer heeft in telegrammen aan de ministerraad en aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat de aandacht gevraagd voor de moei lijke situatie waarin de gemeente is komen te verkeren nu 's avonds na half acht geen openbaar vervoer meer mogelijk is. De verbindingen tussen Zoetermeer en omliggende steden wordt onderhouden door de Citosa te Boskoop. Deze onderne ming heeft wegens personeelsge brek thans besloten tot stopzetting van de avonddiensten na 19.30 uur. pend, maar het wordt het wel: er wordt uit alle macht personeel ge worven tot in Friesland toe, om dé bollentijd en de nieuwe buslijnen, die in Leiden de trams gaan vervan gen niet met een fnuikende onder bezetting tegemoet te gaan. Vrouwelijke chauffeurs bij de NBM in de Betuwe, angst in het hart bij een paar kleine Friese busonderne mingen voor industrievestigingen (dan zul je eens wat beleven, zei een busdirecteur in Friesland) en enige spanning ook bij Maarse en Kroon in Aalsmeer, waar men de zaak dank zij een listige interne or ganisatie op gang houdt: het zijn de argumenten, die woensdag in Den Haag opnieuw ter tafel komen, als daar het gesprek tussen ministeries, werkgevers en werknemers wordt hervat. Nieuwe tarieven worden als de enige mogelijkheid beschouwd om uit de huidige, snel toenemende narigheid te komen. AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam zullen met het bestuur van het wijkcentrum Tuindorp- Oostzaan overleggen in hoeverre het redelijk zou zijn om van de évacué's in de twee jeugdherbergen en op de Zuiderkruis een vergoeding van de kosten te vragen. Ruim zevenhonderd évacué's zijn MINISTER DE POUS: DEN HAAG. Over de plaats van vestiging voor een tweede hoogovenbe drijf in Nederland wil de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous zich nog niet uitlaten. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt hij hierover dat de vestigingsplaats wel van groot belang is, doch niet op zich zelf kan worden beschouwd. Het heeft dan ook geen zin, aldus de minister, een onderzoek in te gaan stel len naar zulk een vestiging aan het Sloe of in de kop van Noordhoiland, nu de technische, economische en financiële vraagstukken nog in studie zijn. Voorts merkt de bewindsman op dat het beleid wat betreft de spreiding van de industrie zich niet verzet tegen de vestiging van een nieuw hoogovenbedrijf in het Zuidhollandse havengebied. De spreiding is er juist op gericht ruimte te laten voor dergelijke vestigingen in het Westen des lands. met in de och tend plaatselijk enige regen en later enkele op klaringen. Mati ge, langs de kust af en toe krach tige of harde vind tussen zuic en zuidwest. Aanhoudend tacht weer. MIESJE: Voor lij is het voor jaar. in de drie centra ondergebracht. Te verwachten is dat een niet onbelang rijk deel van hen althans de eerste weken daar zal blijven. Zoals wij gisteren meldden was er enige ongerustheid ontstaan, toen de dienst van sociale zaken de maat regel had genomen om van de évacué's in de drie centra een ver goeding te vragen. Het bleek later, dat de maatregel zonder voorkennis van de wethouder van sociale zaken was genomen, die toen besloot de zaak in het college van B. en W. te bespreken. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Philip Young, heeft aan burgemees ter Van Hall van Amsterdam een cheque van vijfduizend dollar (18.850 gulden) overhandigd. De heer Young zei dat de cheque een middel was voor de regering van de Verenigde Staten om haar bewondering tot uiting te brengen voor de Nederlan ders „het enige volk ter wereld dat zijn land met eigen handen heeft op gebouwd". Hij zei ook. dat eefi bij drage van de ambtenaren van de Amerikaanse regering in Nederland nog zou volgen. Toto Het bestuur van de KNVB heeft een bedrag van vijftigduizend gulden, af komstig uit de opbrengst van de toto, ter beschikking gesteld van de slacht offers van de overstroming. Op de dag, dat de bewoners van Tuin- dorp-Oostzaan hun huizen weer zullen betrekken krijgen zij een pakket van het Rode Kruis. Op de drie invalswegen worden 2.800 pakketten met schoon maakartikelen en 2.800 pakketten met levensmiddelen (de laatste geschonken door een groot bedrijf) uitgereikt. Ook is er beddegoed beschikbaar. Het hospitaalschip J. Henry Dunant blijft nog enige tijd bij Tuindorp-Oost- zaan om zieken te kunnen verzorgen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft meegedeeld dat van het Hongaarse en Turkse Rode Kruis blijken van belang stelling zijn binnengekomen. JL l

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1