NOG SLECHTS ENKELE EQUIPES MET BLANCO STRAFPUNTENLIJST Florentijnse finale: en UUIZINE Veneziani Recordjaar Amerikaanse industrie verwacht Alle Nederlandse ploegen I verloren tijd en kansen Nazikapitaal uit buitenland voor anti-joodse acties Inbreker met vandalistische neigingen gegrepen Mode heeft nieuwe vorm gevonden Studieconferentie van het C.N.V. Zuiderzeewerken en Deltaplan Echtpaar ontkent brandstichting VARIATIES OP DE NIEUWE ZOMERLIJN 'Smmni' i%0 Voor grijpstuiver bedrogen Eindelijk is de rustdag aangebroken; het eerste gedeelte van de 29ste Rallye Monte Carlo zit erop. Maandagnacht gingen 297 ploegen op weg, 170 bereikten het begin van de eerste klassementsproef; vannacht, wanneer de tweede en laatste proef begint, zal dat aantal weer kleiner geworden zijn. En het aantal equipes zonder strafpunten is bijzonder klein, héél klein zelfs. SNELHEID TOCH NOG KANS EINDELIJK RUST VERMOEDEN VAN DR NAHUM GOLDMANN Generale synode Ned. Herv. kerk VRAGEN OVER GOUDSE GRENSWIJZIGING Rumoer rond Carmen op Schiphol TREINBOTSING BIJ LEEDS: 5 DODEN Leidenaar ontdook afbetalingswet Vrijdag 22 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 MONTE CARLO Op de „route commune" van de Rallye Monte Carlo zijn de klappen gevallen. Waren nog 63 equipes de toegangspoort tot de eerste klassementsproef, tot Chambéry zonder strafpunten doorgekomen (63 equipes van de 170, die in de richting van Monte Carlo mochten starten)in de 570 meestal zeer moeilijke kilometers van Chambéry haar Monte Carlo heeft het strafpunten geregend, met bakken vol. Slechts een enkele equipe heeft Monte Carlo met een blanco strafpuntenlijst bereikt en helaas behoorde tot dat kleine, selecte gezelschap geen enkele Nederlandse ploeg meer, ook al waren de kansen daarvoor aan vankelijk nog aanwezig geweest. Boot en Vinke bereikten wel de finish, doch zij hadden daar meer tijd voor nodig dan het reglement voor schrijft. Ook zij zullen in de klasse mentsproef met strafpunten op hun lijst starten. Voortreffelijk werk hebben Wim Poll en Ad Bouwmeester geleverd. Hun Porsche raakte vah de weg en dat kostte hun 50 minuten. Maar toen de wagen eenmaal op het rechte spoor was, ging het ontzettend snel. Er volg de een rit, die op alle volgers een grote indruk heeft gemaakt. Op het traject, waarop zelfs de cracks maar amper het voorgeschreven gemiddelde konden draaien, liepen Poll en Bouwmeester die 50 minuten ten volle in De favoriete dames Moss en Wisdom zijn echter niet zonder strafpunten in Monte Carlo gearriveerd. Hadden zij te Chambéry nog een blanco strafregister, op het 570 km lange traject van Cham béry naar Monte Carlo, dat door de be ijzelde en besneeuwde wegen bijzonder moeilijk was, moesten ook zij hun tol betalen aan de met strenge hand rege rende routecontroleurs. Bij een van de tijdcontroles lagen zij achter op hun tijdschema en dit betekende strafpunten. Maar hierbij bleef het niet. Toen zij voor de finish arriveerden, zetten zij hun wagen binnen tien meter voor de eindstreep neer, waarmee zij het regle mentsartikel overtraden, waarbij is be paald, dat dit niet mag en dat men buiten de grens van tien meter moet blijven. De Britse dames, die juist zo blij waren, na er op het laatste eind hard aan te hebben „getrokken", op hun tijdschema voor te zijn, kregen hiermee een koude douche. Zij gingen in debat met de officials, die op dat moment echter onvermurwbaar waren. De kansen zijn hierdoor ten gunste gekeerd van de Noorse équipe Greta MolanderHelga Lundberg. en de En gelse dames Ami Hall en Vlaeria Don- lao, die eveneens te Chambéry ong vrij van strafpunten waren. Greta Molander won reeds eerder de Coupe des Dames in 1937 en 1952 en mej. Hall (met Sheila van Domm) in 1955. Alle Nederlandse equipes en het waren er nog zeven die in Cham béry nog strafpuntloos waren, hebben in dit zware traject, met zijn tientallen cols, de eerste strafpunten opgelopen. De ploegen GorisWiedouw (Citroën), RosenblattButter (Simca), Boot Vinke (DKW), PollBouwmeester (Porsche)Tak—Zwaab (Mercedes), Dooyes—Veendorp (Porsche) en Slo- temakerCrellin (Triumph) waren tot aan Chambéry door alle moeilijkheden heengekomen. „Het was een echt lekkere rallye", zei Hob Slotemaker, de Kanaal-racer van het Algemeen Dagblad, „en niet te moeilijk". Maar 580 kilometers ver der dacht hij er anders over. Waar schijnlijk op dezelfde manier als But ler dat reeds voor die 580 kilometers gedaan had. Jan Bulter was namelijk bijna reeds voor de eerste klassements proef bij de uitvallers geweest. Met de controle in zicht moest hij, ais in een snelheidswedstrijd, een Zweed passeren, hetgeen hem juist ge lukte. Daardoor kon hij in Chamibéry als eerste zijn kaart laten afstempelen en won hij enkele kostbare seconden. „Het ging gemakkelijk", zei hij, „ik had nog drie volle seconden over Daarmee boekte equipe-94 de on geluksequipe in deze rally, die al der tien maal had moeten repareren zijn eerste gelukje. Maar desondanks zijn er nog steeds Nederlandse teams kandidaat voor hoge klasseringen. Hans Tak, de Mercedes- rijder uit Bloemendaal, is naar alle waarschijnlijkheid de beste Nederlan- Ken oponthoud, waaraan geen enkele équipe in de Rallye Monte Carlo ontkomt, ook de Triumph 283 niet. Te Chaumont moest het team SoisbaultSpiers de rit onderbreken om de wagen van de nodige brandstof te voorzien. Annie Soisbault stond de pompbediende daarbij bovenop de vingers te kijken Eindelijk dus rust voor het gedeci meerde Rallye-leger. Maar al hebben de „coureurs" die gisteravond te Monte Carlo aankwamen vandaag een dag rust volgens het ralley-scheima toch zal er op die dag hard, gewerkt moeten worden. Uitgebreid zullen de kanshebbers het 280 km lange par cours van de beslissende klassements proef gaan verkenen. Die klassements proef zelf volgt in de nacht van van daag op morgen en precies twaalf uur vanacht start dan dicht bij Monte Carlo de eerste équipe en daarna vol gen de 90 hoogst gekïasseerden. Zuidhollandse damtitel ging naar RDG Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het clubkampioen schap dammen van Zuid-Holland is door RDG (Den Haag) gewonnen na'een enkelrondige competitie tussen de vier districts-hoofdklassekampioenen van der. Negen minuten kwam Tak te kort, Zuid-Holland. RDG won alle drie de negen minuten, die hem 90 strafpunten wedstrijden. De Residentiedammers opleverden. 'plaatsten zich daardoor in de demifina ..Maar alles ging goed", zo stelde Tak vol optimisme vast. „En de wagen doet het prima". Rob Goris arriveerde een kwartier te laat bij de haven van Monte Carlo. Rob Doeyes finishte 34 minuten na zijn ideale passeertijd. Opnieuw heeft ook de pech toegeslagen. Want Butter en Rosenblatt, in Chambéry nog zeer op timistisch over hun kansen, hebben het wel erg moeilijk gehad. Een lekke band en moeilijkheden met de ontste king kostten hun ruim 40 minuten. Vast staat al. dat zij zeker niet zullen deel nemen aan de beslissende klassements- le om het nationale clubkampioenschap, evenals de tweede aankomende, DDV uit Dordrecht (met de score vier punten uit 3 wedstrijden). Het Oosten (Rotter dam) en LDV iLeiden) vielen af. Het Fins Olympisch Comité heeft besloten alsnog een ijshockey-ploeg naar de Winterspelen te Squaw Valley af te vaardigen, na aanvankelijk van inschrij ving te hebben afgezien in verband met de weinige ervaring en onvoldoende vorm van het nationale team. De voetbalvereniging Allen Weer- Ons jeugdwerk UTRECHT. Het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft in Utrecht een studieconferentie gehouden, die gewijd was aan het onderwerp .,Ons jeugd werk'". Inleider was de heer J. C. Gor- deau. jeugdwerkleider van „Werkende jeugd", de jongerenorganisatie van het C.N.V. De heer Gordeaumeent, dat het jeugdwerk in de christelijke vakbewe ging nog niet die aandacht krijgt, die het verdient. In dit verband merkte hij op, dat degenen die nonchalant doen over en tegen d,e jeugd, de rekening spoedig gepresenteerd krijgen, omdat er in een ontkerstende wereld niet veel kans is, de christelijke beginselen „la ter" te verklaren en te instrueren. Wan neer de christelijke beginselen van jongsaf worden meegegeven zo zei hij, worden zij een stuk van het levenspa troon van de mens. De heer Gordeau noemde de scholing en de kennis van de leden der vakbe- baar te Bussum heeft besloten de entree proef over bijna 600 km die in "de nacht van de zondag te spelen voetbalwedstrijd van vandaag op morgen moet worden Allen WeerbaarRapiditas 3e klasse afgelegd. KNVB af te dragen voor de getroffe- weging bepalend voor de kracht en de nen van Tuindorp-Oostzaan. Bestuurs- invloed van de gehele organisatie. Hij Maar de grootste pechvogel was toch leden, gewone leden en donateurs zullen 'voegde hieraan toe, dat men door traa«>- vvel Rob Slotemaker. Kort nadat hij zondag ook entree betalen. heid meestal zowel in de communicatie- Chambéry had verlaten, veroorzaakte ^an Europese kampioenschappen techniek als wat betreft de wezenlijke een opspringende steen een lek in de kunstrijden zulen 94 rijdsters en rijdersiinhoud van het werk. beneden de maat radiateur. Wel heeft de ondernemende 14 landen deelnemen. Bij de wed- blijft. ..Werkende jeugd" kan en moet Nederlander nog getracht in een ga- strijden, die van 5 tot 8 februari te Gar-[volgens hem in dit opzicht school ma- rage het euvel te reparereit. maar dit misch Partenkirchen worden gehouden, ken. temeer omdat de christelijk-socia kostte zoveel tijd, dat Slotemaker de zullen de vlaggen van de deelnemende TENTOONSTELLING OPEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met enkele korte woorden heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, in Den Haag gisteren de onderwijstentoon stelling Zuiderzeewerken en Deltaplan geopend. De tentoonstelling die met hulp van aannemers van waterbouwkundige wer ken en specialisten van Rijkswaterstaat door de stichting Onderwijstentoonstellin gen is georganiseerd, zal nu een rond gang maken langs de Nederlandse schooljeugd. Het materiaal is daartoe transportabel en duurzaam geconstru eerd. De expositie bestaat uit enkele in structieve landkaarten en maquettes, die in kort bestek een voortreffelijke indruk geven van de waterbouwkundige techniek in het IJsselmeer en het Del tagebied. BREDA (ANP) Het Roosendaalse echtpaar M. T., dat verdacht van brand stichting in zijn huis aan de Fortuin straat te Roosendaal is opgesloten in Breda, ontkent hardnekkig, iets te ma ken te hebben met de brand die enke le weken geleden onder verdachte om standigheden in huis uitbrak. Een uitgebreid onderzoek van het ge rechtelijk laboratorium te Den Haag heeft inmiddels aan het licht gebracht, dat zich in de vuurhaard in de kast onder de trap vloeibare brandstof moet hebben bevonden. Naar de justitie te Breda meedeelde zijn er thans voldoende aanwijzingen om het onderzoek met kracht voort te zetten. Het gaat er slechts om, zo werd eraan toegevoegd, uit te maken of de man of de vrouw als hoofddader moet worden beschouwd. door Rita Beukman FLORENCE Simonetta en Fabiani zorgden gisteren voor het belangrijkste nieuws in het kader van de Florentijnse modeweek. Evenals Capucci en Patrick van Rome brengen deze beide couturiers voor de komende zomer allerlei varia ties op een nieuwe lijn met mo numentale ronde of rechte schouders, die daarmee voor de nieuwe mode definitief toonaangevend blijkt te wor den. Simonetta verbreedt de schouders door de toepassing van cape-aehtige effecten en zeer laag aangeknipte marionettenmouwen. Grote in reliëf opgewerkte knopen past zij veel toe en franjes koos zij dit seizoen als uitver koren garnering. Menig soepel aanslui tend avondtoilet krijgt in haar collectie bijv. een sierlijk mouvement door een rand van in reliëf opgewerkte franjes langs de zoom. Bij de japonnen, die het lichaam dikwijls zeer strak omsluiten, worden nauwe rokken toegepast, die de rondingen van de heupen sterk doen uitkomen. Een brede ceintuur omvat daarbij de smalle taille van de manne quins. Zomerse noot BREED en cape-achtig zijn de mantels in haar collectie en aan de mantelpakjes, overwegend met lange jasjes juist zoals bij Capucci, geven korte wijde mouwen een zomerse noot. Vrij aansluitende jurken met rokken, die de heupen markeren brengt Simonetta ook voor de avond veel. Bij de heel korte cocktailjaponnen worden de wijde rokken heel verfijnd met wikkeleffecten uitgevoerd, alsof de stof om een korte crinoline is gedrapeerd. Een sterke rondbooglijn bij schouders en mouwen kenmerkt de nieuwe ont werpen van Fabiani. Heel diepe decol- leté's, die de rug tot in de taille on bedekt laten, past hij bij zomerjaponnen veel toe. Deze ontwerper onthaalde de buitenlandse bezoekers van de Floren tijnse modeweek op een kleurige, fees telijke show, want dat Romeinse mode huis bestaat deze zomer een halve eeuw. Wat er de afgelopen zeven jaar in het Palazzo Pitti aan Italiaanse mode zo al voor het voetlicht is gebracht, liet Fabiani ter gelegenheid van dit jubi leum als opening van zijn show nog eens de revue passeren. Flitsen HOE SNEL de mode in onze tijd wisselt, bleek uit de modellen die bij die flitsen uit het ver leden werden getoond. Uitzonderlijke creaties, waarmee deze ontwerper in dezelfde Sala Bianca nog slechts enkele seizoenen geleden een daverend succes oogstte, leken nu onwaarschijnlijk ouderwets, toen zij gisteren hier midden tussen de tientallen voorbeelden van de nieuwste manier van kleden werden getoond. Dat er in deze jaren ook een grote verandering is gekomen in de techniek van de couture viel bij deze confrontatie van het verleden met de nabije toekomst van de mode het sterkst op. Schuingeknipt BIJ VENËZIANI, die gisteren ook haar collectie toonde, wordt alle aandacht op de mo- strijd heeft moeten staken. naties niet worden getoond. le gedachten meer gaan leven en meer waardering krijgen, naarmate zij meer uitingsvormen hebben. Spreker vestigde er de aandacht op, dat* het werk Van de jeugdorganisatie van het C.N.V. steeds in omvang toe neemt: Het gaat niet meer alleen om de vorming van jeugdleiders, maar ook het kampwerk krijgt steeds meer bete kenis. terwijl het orgaan van ..Werken- de jeugd" zo langzamerhand stevig is i ingeburgerd. De heer Gordeau concludeerde, dat' het helpen van de jongeren bij het vol- wassen worden in de eerste plaats de in andere landen. Wel is er natuurlijk d^^h'rjehjtfoci^^eweg"'ng™ zich^n het christelijk-sociale vlak niet afzijdig kan houden bij het instrueren van het opgroeiend geslacht. Van onze correspondent - een groot verschil tussen een haken- BONN. Dr. Nahum Goldmann, de kruis op een muur in West-Duitsland voorzitter van het wereldverbond van i en een op Sen muur in New York, zei Joden, gelooft niet dat de golf van hlJ- anti-Joodse acties in de gehele wereld' Omdat er in West-Duitsland geen het gevolg was van communistisch ^s|0.to joden overgebleven - ge- gestook, maar wel houdt hij ernstig looft dr Goidmann dat de golf van rekening met de mogelijkheid dat erneonazisms meer een gevaar voor de centraal leiding aan is gegeven. gehele mensheid dan voor hel jodendom Goldmann liet blijken dat hij daar-j alleen betekent, bij dacht aan neo-nazistische leiding. Hij. bracht namelijk in. herinnering dut T-TTTRfIPVOFDFN na de tweede wereldoorlog veel nazi-, ïlLiixUt obu kapitaal naar het buitenland was over- n H dpn nndpr Duitsers scho1en te Zeist wordt gehouden, zal gebracht. Bewijzen kon hg niet ver- L0°|e/0v^rtonen doen om dat gevaar begonnen worden met het verkiezen van eieren. man. secundus-assessor en ds. Ph. F. Faber, tertius-assessor. Alle leden zijn herkiesbaar. De snynode zal zich vervolgens be zighouden met de behandeling van het Bondskanselier Adenauer heeft met schriiv<rnopgesteld DEN HAAG. Op de vergadering van de generale synode der N.H. kerk, die op 8 en 9 Februari 1960 op Woud- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. De Amsterdamse cen trale recherche heeft in nauwe samen werking met de politie te Bloemendaal een inbreker gearresteerd, die de laatste maanden in tal van plaatsen voor tien duizenden guldens aan gouden en zil veren sieraden heeft gestolen en boven dien voor kapitalen aan huisraad kapot heeft geslagen. De man. de 36-jarige zeeman P. H.. heeft o.a. inbraken gepleegd in Bloemen daal, Velsen, Zandvoort. Hilversum. Aer- denhout, Sassenheim. Bussum en Heiloo. Hij hield er een bijzondere werkmetho de op na. Met een tegel sloeg hij bij villa's, die hij op het oog had, een ruit in, om een deur te- kunnen openen Hij had doorgaans een bijl bij „Het is niet bekend", zei hij, „wat' er van die kapitalen is geworden. Menj zou mogen verwachten dat er wet eetij bepaalde bestemming aan is gegeven." De rol van het communisme achtte hij klein, al was het volgens hem moge lijk dat in sommige gevallen commu nisten de aanstokers achter de schermen waren geweest. In ieder geval is volgens dr. Gold mann de golf van anti-joodse acties zeker niet uitsluitend het gevolg van de publiciteit die aan het eerste incident in Keulen werd gegeven. KLACHT TEGEN ADENAUER waarmee hij allerlei meubelstukken, zo als kasten en laden, kort en klein sloeg. Hij stal alles wat maar enige waarde had. Voornamelijk had hij hel gemunt op geld en op sieraden. Hij heeft in de loop van enige maanden voor een kapitaal aan broches, arm banden, horloges, hangers e.d. gestolen. De politie van verscheidene gemeenten heeft maandenlang naar de vreemde sinjeur gezocht totdat men eindelijk wist wie de dader was. Toen de politie dit eenmaal wist en er vrij spoedig achter kwam dat hij dikwijls op bezoek ging bij een. vriendin te Am sterdam werd het huis van de vriendin dagen lang in de gaten gehouden. Zaterdagavond had de inbreker te Bloemendaal weer drie villa's bezocht. Na zijn operaties vertrok hij naar Amster dam waar hij laat in de nacht op de Prinsengracht ontdekt werd door een rechercheur, die wel begreep dat hij weer een bezoekje aan zijn vriendin kwam brengen. De politeman rende op de inbreker af, greep hem in zijn nek, maar door de gladheid van de weg struikelde de rechercheur, waardoor hij zijn arrestant moest loslaten. Weliswaar loste hij enige schoten op -de vluchteling, maar de lang- gezochte wist nog juist te ontkomen. Van dat ogenblik af zijn de recher- zich1 c^eurs van de centrale recherche dag en dellen van de rok gevestigd, die zelfs hij vrij sportieve mantelpakjes „en biais" zijn uitgevoerd. Het schuin ver werken van de stoffen geeft die rokken een soepele beweeglijkheid. De fraaiste resultaten werden met deze techniek bereikt bij de avondensembles, bij voor keur in prachtige zijden weefsels uit gevoerd. Zo'n avondcombinatie bestaat uit een schuingeknipte strompelrok, waarin men zich nauwelijks kan voort bewegen en een rijk geborduurd jasje met een vrij strenge snit. Chokern, die de hals met dikke rijen kralen van de schouders tot bijna aan de kin bedekken, werden door Fabiani en Simonetta als nieuwe mode voor sieraden geïntroduceerd en beide ont werpers brengen hoge suikerbrood- hoeden o.a. in satin en taft uitgevoerd om op de hoge pruikachtig opgewerkte kapsels te tronen. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid G. M. Nederhorst (P.v.d.A.) heeft aan de minister van binnenlandse zaken ge vraagd of hij bereid is de spoedige in diening van een wetsontwerp tot herzie ning van de gemeentegrenzen van Gou da te bevorderen. Het Kamerlid brengt in herinnering dat Gouda ai in 1948 het verzoek tot de Kroon heeft gericht te bevorderen dat de Goudse grenzen zouden worden uit gezet. Volgens de heer Nederhorst belem mert het lange uitblijven van een be slissing over de grenswijziging de ont wikkeling van Gouda in ernstige mate en dreigt het de bouwactiviteit, de in dustrialisatie en de voorzieningen in de recreatie te verlammen. Minister: Terug naar Spanje Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Op het vliegveld Schiphol heeft zich gistermiddag bij de uitgeleiding van een ongewenste vreemdelinge een merkwaardig inci dent afgespeeld, dat nogal opschud ding wekte. Een zakenman probeer de de uitgeleiding van de vreemde linge te voorkomen door haar haar paspoort en het passagebiljet te ont rukken. Twee rechercneurs slaagden er in de zakenman te achterhalen en hem te dwingen de papieren weer af te geven. Daarna kon de vreemde linge in het vliegtuig worden gebracht waarmee zij naar Spanje zou terug keren. Het was de 28-jarige Spaan se Maria del Carmen Salgado, die op last van de minister van justitie het land moest verlaten. De Amsterdamse vreemdelingen dienst meende reeds lang dat er meer dan voldoende termen aanwezig wa ren om het meisje, dat op kosten van de zakenman naar Nederland was gekomen en hier een betrekking had gekregen in de Prinses Mar grietstraat. een langer verblijf in ons land te doen ontzeggen. Het gedrag van het meisje had volgens de politie daartoe alle aanleiding gegeven. Nadat de minister van justitie was ingelicht over de handel en wandel van Maria del Carmen heeft de be windsman persoonlijk bevel gegeven het meisje uit ons land te doen ver wijderen. Dinsdagmiddag is Maria door twee rechercheurs in de woning van haar werkgeefster aangehouden en per politieauto naar het tehuis voor meisies gebracht. Gistermiddag werd zit onder strenge bewaking naar Schiphol vervoerd om daar per vliegtuig het land te verlaten. NIET BEDREIGD De Joden die in West-Duitsland wo nen behoeven zich evenmin bedreigd te voelen, zo meende hij, als de Joden zijn raad aan alle Duitsers, degenen die hakenkruisen of anti-joodse leuzen op muren kladderen een flink pak slaag te geven, de Hamburgse politieagent Horst Schmidt een gewetensconflict bezorgd- Zo zeer zelfs, dat Schmidt bij de justitie een aanklacht tegen de bondskanselier heeft ingediend wegens aanzetting tot onwettige handelingen. Het is niet waar- schijnlijk dat de justitie de aanklacht in behandeling zal nemen. In ieder ge val kan de bondskanselier niet vervolgd worden zolang zijn parlementaire on schendbaarheid hij is lid van de Bondsdag niet is opgeheven. door de commissie voor het sektewe. zen over de kerk en de Pinkstergroe. pen en met een concept rondschrijven aan de kerkeraden over de z.g. Geloofs- zending. Het pastoraal advies inzake de Heili- ge Doop, dat reeds in de synode van 17 november 1959 werd behandeld zal thans verder besproken worden. De secretaris-generaal der N.H. kerk dr. E. Emmen zal verslag uitbrengen van zijn bezoek aan Brazilië, Suriname, Curacao en Noord-Amerika. Tenslotte zal de synode een aanial benoemingen doen. Eigen nieuwsdienst LONDEN In volle vaart ootste gis teren een sneltrein die onderweg was van Glasgow naar Londen, tegen een goederentrein. Vijf doden en negen ge wonden werden geteld. Het ongeluk ge beurde bij Settle in de omgeving van de stad Leeds. De spoorbaan bij Settle was in bei de richtingen versperd als gevolg van de treinramp. nacht bezig geweest om de inbreker op te sporen. Gistermiddag om twee uur wist men dat hij in café aan de Jan Evertsenstraat rustig een glaasje bier zat te drinken. Daar werd hij gearresteerd en gefouilleerd. DUIZENDEN BENADEELD Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM De recherche is aan een onderzoek begonnen naar een ver eniging. die in Rotterdam ,aan het werk is geweest met contributies e.n reductie bonnen bij winkeliers. Duizenden Rot terdammers zouden deze vereniging met kleine geldbedragen hebben gesteund de contributie bedroeg een dubbel tje in de maand en geloof hebben gehecht aan de belofte, dat na afloop van een bepaalde periode bonnen be schikbaar zouden worden gesteld, waar op vele winkeliers reducties zouden uit keren. De periode verstreek en er kwam r.iets van de bonnen terecht. WASHINGTON (UPI). - Het Ameri- kaanse departement van handel ver wacht voor vele takken van de Ameri kaanse industrie een recordjaar. te meer nu de staalstaking lot een oplos sing is gekomen. Verwacht wordt dat de staalindustrie een recordproduktie Van 125 miljoen ton j ingots zal behalen. De bouwnijverheid zal naar verwachting tot een omzet van $55.3 miljard komen. Wel bestaat er onzekerheid over de arbeidstoestanden in de koperindustrie, waar een langdurige staking wordt ge vreesd, en bij de spoorwegen over ver nieuwing van de arbeidscontracten. De Amerikaanse auto-industrie zal in 1960 alles op alles zetten om de toe nemende Europese concurrentie te weerstaan. In de schoenen- en leerin dustrie wordt een grotere concurrentie van Europese en Japanse zijde ver wacht. De verkopen van de elektronische in dustrie worden voor 1960 geraamd op $10 miljard tegen $8,8 miljard in 1959 en $7 miljard in 1958. De verko pen van chemische produkten zullen naar raming met 9 procent toenemen tot $27 miljard. De textielindustrie, die in 1959 _Mr al aanzienlijk betere resultaten heeft be- dan later in moeilijkheden "geraken." haald dan in 1958. zal de opgaande lijn in 1960 voortzetten. De Amerikaanse filmindustrie boekte in 1959 1,2 miljard aan bruto-ontvang- sten, hetgeen iets meer was dan in 1958. Ook hier wordt een verdere toeneming verwacht. De buitenlandse vraag naar Ameri kaanse films blijft groot. De export in. deze bedrijfstak maakt ongeveer de helft uit van de bruto ontvangsten. Van onze correspondent DEN HAAG Conform de eis heeft de Haagse rechtbank de 47-jarige Leidse zakenman G. H. A. L. een boete van duizend gulden en het storten van een waarborgsom van drieduizend gulden met een proeftijd van twee jaar opge legd, omdat hij honderden malen de wet op het afbetalingsbedrijf had over treden. L. liet zijn klanten lang niet altijd de verplichte aanbetaling storten, wat te meer laakbaar werd geacht om dat velen zich zo gemakkelijk zware afbetalingen op de hals halen en zij A

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7