badplaats boulevard bungalows I KAPPIE en de KONINGSRUIL I rijdag 22 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Uit de kerken HET GEBEURT BRESKENS Van een bijzondere correspondent BRESKENS. Het is zo goed als zeker, dat het gebeurt in Breskens. Het Scheldestadje krijgt niet alleen een boulevard, maar ook een mo dern bungalowpark. En daarmee worden grote stappen gezet op de weg naar het einddoel: Breskens- badplaats. De gemeenteraad heeft op 21 de cember besloten grond voor het bungalowpark aan een N.V. te ver kopen. De prijs bedraagt: het bouw rijp maken en het aanleggen van tennisbanen. Binnenkort heeft bur gemeester J. A. Eekhout een bespre king met de vertegenwoordiger van de N.V. om tot een definitief ak koord te geraken. En intussen kreu nen de draglines al op het traject waar de boulevard komt. In de zomer van 1958 leek het er op dat het vissersplaatsje Bres kens de doodsteek had gekregen: de boot ging weg! De veerboot naar Vlissingen die van het dorp een van de belangrijkste Zeeuwse verkeersknooppunten maakte. Da gelijks trokken grote stromen auto's door het vriendelijke vissers dorp aan de Westerschelde. De fuik lag midden in het dorp, rijen van wachtende automobilisten be zochten de als paddestoelen uit de grond gerezen restaurants en ho tels langs de kade. Souvenirwin kels en huisjesverhuurders deden goede zaken. Het in de oorlog platgebombardeer de Breskens van ruim drieduizend zie len, werd modern herbouwd. Het her rees als een vriendelijk vissersdorp. Dagelijks zorgen de bootjes met de letters B.R. op de boeg voor een le vendige drukte in de vismijn op de kade. Ook in Breskens ontwikkelde het toerisme zich stormachtig, en werd in enkele jaren een bron van inkomsten. maar de boot moest uit Breskens weg. Er kwam te veel verkeer. Er moest een grotere boot komen, en dus ook een grotere fuik. De fuik kwam Die fuik kwam er. Enkele honder den meters naar het westen. Brede verkeerswegen leidden de stroom auto's om Breskens heen, weg van de hotels, restaurants, souvenirwin kels en huurhuisjes. Grote schrik in het vissersplaatsje. Een drukkende stilte viel over de bijna verlaten ver keersweg, de hotels en restaurants. De Bressiaanse middenstand hief een klaagzang aan in de zomer van 1958. Het leek op een doodsteek voor het toerisme Daar kwam de nieuwe grote boot voor het efcrst *tn de rtïetiWe 'grote fuik buiten Breskens. De toenmalige mi nister van \eykeer en waterstaat, mr, - J. Algera aaÏMiet roer bij de officiële ingebruikneming. Hij hoorde de klaag zang aan en beloofde Breskens ter compensatie een boulevard! Licht in de Bressiaanse duisternis. Een boule vard! Het klonk erg mooi, een boule vard, want het was eigenlijk een ver sterking van zwakke plaatsen in de zeewering die iets duurder zal uitval len dan een gewone dijk. Maar toch betekent het een attrac tie voor vaeantiegangers. Een 17 me ter brede boulevard met hotels, zit banken en een wondermooi uitzicht over de boeiende Scheldemond met op de achtergrond Vlissingen en de gril lige Walcherse duinenrij. Die boulevard betekent voor Bres kens een beslissende stap: de eerste op de weg naar een volledige en ra zendsnelle omschakeling naar een vol ledig geaccommodeerde moderne bad plaats. Met de bouw van deze attractie is men enkele maanden geleden be gonnen. at eer nodiy Maar een badplaats met volledige accommodatie vraagt nog meer! In '52 De Nederlandse vrachtrijder G. A. de Rik uit Amsterdam is dinsdagavond na- bij Kloppenburg in Duitsland bij een j botsing om het leven gekomen. Hij reed met zijn vrachtwagen op een langs 1 de weg geparkeerde bestelauto, waar-1 na hij tegen een boom werd geslingif 1. Hij was op slag dood. llllllllllllllillllllllillllilllllllillllllllllllllllllilllllllllllilllllllllllliji las ik dat de Nederlandse Spoor- 5 wegen in de komende twee jaren 2 2 een aantal nieuwe diese'.elektri- 2 sche treinstellen van drie rij tui- 5 gen in gebruik zullen hemen. Zij 51 5 zullen worden, uitgerust met een 5 hele serie nieuwe snufjes. 5 Nou, alsjeblieft! Daar kunnen we het mee doen. 2 Het laat me straal kcud wat i 5 voor snufjes het zijn. Laten we eerlijk zijn, dat hoeven we ook 5 5 niet te weten. Het gaat er niet i om wat het is, maar dat het er I Kortom: "We willen snufjes, zelfs Sj 5 nieuwe snufjes en op een zo breed mogelijk terrein. Laten ze alsje- =i blieft niet beperkt blijven tot c'e 5 Nederlandse Spoorwegen. We moeten dit breder zien E Het gaat om het glijdende, ge- f ruisloze, comfortabele en verlek- kerde bestaan. Dat is ons hoogste E doel, een genotvol leven, een E „druk-op-de-knop-bestaan." E Comfort, comfort en nog eens.. S comfort! 5 Daarvoor hebben we een rege- E ring en een parlement. Niet om E E te regeren, maar om circuspaard i te spelen. Steeds een nieuwe num- E S nier, altijd een ander nummer, beter, hoger, rijker, .crescendo! 1 1 Snufjes, snufjes, suffe snufjes, 2 sullige snufjes. E| 1 Regeerders moeten populaire jongens zijn. 5 jl Liefst vriendelijk grijnzende E ouwe jongens die je af en toe een 5 hengst op de schouder kunt ge- E 5 ven en die je op raambiljetten en E spandoeken kunt meedragen als 5 de vader aller gelovigen. Zo'n grijzende grijnzende vader E hoeft maar aan één ding te vol- 5 doen: Onverwijld dansen naar de pijpen van z'n grillige jongens. E E Want het gaat om snufjes, om 5 steeds nieuwe suffe sullige snuf- E jes. E WEERSLAG llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' De aanblik van Breskens zoals die nu nog is: vissersbotenzelfs van Urk en Texel in de winter. Langs de kade een rij half verlaten hotels en restaurants. Een intiem geheel. was er nog absoluut geen sprake van enig ontwikkeld badleven in het plaats je aan de Schelde. Een dergelijke om schakeling kost normaal wel een tien tot twintig jaar. Waar moeten de hon derden te verwachten gasten worden ondergebracht? Waar moeten ze hun ontspanning zoeken? Als alle huidige plannen doorgang vinden weet Bres kens hier toch een antwoord op. Alles kan nog dit jaar worden verwezenlijkt. Nu is het 1960. Het zal voor Bres kens het jaar van de totale en storm achtige ontwikkeling tot moderne bad plaats kunnen zijn. Want er staat nog meer op het programma. Breskens kreeg namelijk bezoek. Het waren vertegenwoordigers van de N.V. EATH die een rondgang langs een se rie Zeeuwse kustgemeenten maakten met de bedoeling er alle voor bunga- lowbouw beschikbaar gestelde grond in de nieuwe uitbreidingsplannen op te kopen. Ze deden dit voor een Duit se fabriek die zich op de bouw van aluminium bungalows toelegt, en die het oog heeft laten vallen op Zeeland dat door de uitvoering van de Delta werken hét recreatiegebied van Ne derland zal worden. Fantastisch Begin december van het vorig jaar Tracht de vertegenwoordiger, de heer J. Mast, een bezoek aan burgemeester en wethouders van Breskens, en leg de hun grootse en fantastische plan nen voor: De N.V. EATH koopt het hele uitbreidingsplan ruim vier hec tare met plaats voor 45 bungalows op. Maakt het bouwrijp, d.w.z. be strating, verlichting, electriciteit- gas- eu waterleidingaansluiting, riolering en beplanting. Legt twee tennisbanen aan, en bouwt het hele complex in enkele maanden tijd vol met alumini um bungalows Als het aluminium dorpje eenmaal is verrezen zal de EATH het hele bouwrijp gemaakte terrein zomaar aan de gemeente overdoen. Bovendien is de N.V. bereid een waarborgsom van een half miljoen gulden te stor ten voor het geval ze haar verplich tingen aan de gemeente niet zal na komen. Breskens vond het wel wat. Een bou levard en een bungalowpark tegelijk, en bovendien vlak bij elkaar, zou wel eens een hele omschakeling naar een moderne badplaats kunnen betekenen. Maar wat waren het voor huizen? „Therma-Fertighauser" die in enke le dagen in elkaar worden gezet. Iets nieuws voor Nederland, nooit van ge-1 hoord. ..Komt u maar kijken in Lin- gen op de fabriek", nodigde de heer Mast het gemeentebestuur uit. Ze zetten er haast achter. Op 17 de- cember stapte het gemeentebestuur in de bus naar Lingen. een stadie 50 km achter de grens bij Hengelo. Ze bezich- tigden de daar tentoongestelde alumi- i nium bungalows en keerden tevreden naar Breskens terug. Enkele dagen later werd in de ge meenteraad besloten de grond aan de N.V. EATH te verkopen, voor de to tale prijs van het bouwrijp maken en de aanleg van de twee tennisbanen, op voorwaarde dat alle percelen wor den volgebouwd. B en W. moeten het type goedkeuren, de waarborgsom blijft gehandhaafd en alles moet in IN. LINGEN STAAT een rijtje „Therma-Fertighauser", het ge meentebestuur van Breskens heeft ze bekeken. Ze zijn wel licht solide, maar allerminst mooi. Maar de vertegenwoordiger van EATH (Everlasting Aluminium Thermo House) deelde mede dat in Breskens een ander type, dat spe ciaal voor het meer van Lugano is ontworpen, gebouwd zou kunnen worden. Ze worden in onderdelen vervaardigd, en kunnen als de nor male betonfundering eenmaal is ge legd, in enkele dagen tijds worden gebouwd. Het is een zekere Otto Förster in Lingen die een drukkerij bezit, die de aluminium bungalows in li centie bouwt. Het patent zou door een uit Roemenië afkomstige vluch teling in Noorwegen zijn verkregen, en bij het architectenbureau Nach- tigall in Lugano berusten. De bungalows die sinds 1958 wor den gebouwd schijnen in Duitsland al enige ingang te hebben gevon den. Een van de bewoonsters van een „Therma-Fertighaus,, in Lingen, Frau Hilgenfeldt, is overigens zeer tevreden met haar woning. Vooral de temperatuur in huis vindt ze al tijd buitengewoon aangenaam. Dat houdt verband met een speciale vin ding die in de aluminium bunga lows werd verwerkt: de aluminium buitenwand staat op twee centime ter afstand van een tweede alumi nium wand die door steenwo! en as falt van de spaanderplaat-binnen wand is geïsoleerd. De ruimte van twee centimeter is een koker die voor de luchtcir- culatie dient en in verbinding staat met ventilatoren in het dak, die zo bediend kunnen worden dat naar be hoeven koude of warme lucht aan het interieur kan worden onttrok ken. Bij de constante binnen-tempe- ratuur heeft men dan bovendien het voordeel van een laag kolen- of olie- verbruik. De fabriek bouwt verschillende ty pes aluminium bungalows. Van elk type kunnen de details als dakhoek, aantal kamers en ramen, worden afgewisseld. Allerlei extraatjes als een kelder, terras, douche, bijzon dere deuren of vloerbedekking kan men er nog bij kopen. Goedkoop zullen de huizen waarschijnlijk niet zijn. Het kleinste model van zes bij zes meter grondoppervlak kost in Duitsland 11.800 mark, terwijl het grootste model van 9 bij 21 meter in eenvoudigste vorm 64.000 mark moet kosten. Daar komen nog de transportkos ten en de aankoop van de grond bij. In de grondprijs te Breskens zullen de kosten van het bouwrijp- maken volgens de vertegenwoordi ger van de N.V. worden verdiscon teerd. gpssgp g mmg ||gg DOOR OEOFFRBV 18 Om zeker te zijn dat zij zich niet hadden verslapen, besloot hij West bourne op te bellen: Hij ging zijn kantoor binnen en kreeg even later een bijna verdwaasde Christie aan de lijn: „Etienne'*, hijgde hij, .Har ry is dood, vermoord". Etienne legde de telefoon op de haak en dacht een ogenblik na. Hij besloot dat zijn eigen werk voorging. Per slot van rekening was hij cor respondent van diverse Engelse en Amerikaanse bladen, die recht had den op- dit ongetwijfeld schokkende nieuws. Hij stelde een kort telegram op en zond dit naar Associated Press in Miami. Alfred de Marigny kleedde zich aan en reed met zijn wagen naar het politiebureau om een rijvergunning te halen voor één van zijn auto's. Vandaar ging hij naar de kippenfok kerij, die hij kort geleden had ge kocht en vertrok toen weer naar Nassau, waar hij even na elf uur aankwam. Hier schreeuwde een vriend hem toe: „Sir Harry is dood". Op dat ogenblik was ook de hertog van Windsor op de hoogte gesteld. Zijn eerste daad was om een censuur te leggen op al het uitgaande nieuws maar hij had eerder moeten zijn. Het bericht van Etienne Dupuch was reeds in Miami aangekomen en het verspreidde zich in een razend tem po over de wereld. Verslaggevers vertrokken naar Nas sau en zelfs de militaire successen van ple geallieerden op Sicilië en Italië waren even totaal vergeten. Het was niet moeilijk te constate ren dat de moord in zekere zin stuntelig was verricht. Sporen waren er overal. Men mag daarbij echter niet ver geten, dat de moordenaar ook wei nig moeite meende te moeten doen om afdrukken te voorkomen. Hij re kende er immers op, dat deze mèt Westbourne in de vuurzee zouden verdwijnen. Inderdaad: sporen waren er over al: een rode handafdruk tekende zich duidelijk af op de muur, ongeveer een meter boven de grond. Sporen van bloed en vingerafdrukken wa ren te vinden op de buitenkant van de deur, die toegang gaf tot de ka mer, waarin Christie had geslapen. Sporen die werden achtergelaten, toen de moordenaar naar binnen kij kend, tot zijn verbazing nóg een sla pende man aantrof. Een telefoonboek lag met bloed be spat naast het bed van de vermoor de. De matras bleek totaal uitge brand, maar er bovenop onder het lichaam van het slachtoffer trof men een vochtige krant aan. Er waren bloedige vingerafdruk ken op de deur van Christie's kamer die naar een terras leidde. Nu, enkele uren lang, was het de hertog van Windsor, die de lakens uitdeelde. Hij moest wel, er was nie mand anders. En, voc^dat ^nen zijn fatale be slissingen gaaty becritiseren, mag men niet vergeten, dat hij deze nam temidden van de "algemene chaos die op Westbourne heerste. Harold Christie bv. was zo van streek dat hij de hulp van alle mo gelijke mensen inriep, die er niets mee te maken hadden. Hij belde zijn broer Frank en hing op zonder deze zelfs te vertellen waar hij was, zodat Frank naar de politie moest gaan om nadere inlichtingen te krij gen. Hij trof het echter niet best. Men had nauwelijks tijd om hem te woord te staan. Ook de politie was volkomen in paniek door de gebeurtenissen van de afgelopen nacht. Zij waarschuw de de hertog dat, tenzij onmiddellijk maatregelen werden genomen, veel van het bewijsmateriaal door de vochtige lucht van het eiland verlo ren zou gaan. Het enige juiste wat de hertog nu had moeten doen. was Scotland Yard inschakelen. Britse detectives, bekend met de Engelse wetten wa ren de aangewezen mensen o£n de ze moord op te lossen. Maar de gro te vochtigheid vereiste haast. De her tog had daarom, tot de mannen uit Londen zouden zijn gearriveerd, de grote Amerikaanse criminele recher che kunnen inschakelen. Dat was men zeker wel verplicht aan de voor malige bewoner van het eiland. Maar de hertog deed niets van dit alles! Hij stelde zich in verbinding met twee detectives in Miami, die in dertijd bij zijn bezoeken aan Florida als zijn lijfwacht hadden gefungeerd en verzocht hun onmiddellijk te ko men. De twee mannen arriveerden met het volgende vliegtuig, Edward Walter Melchen, verbonden aan de afdeling moordzaken van de politie in Miami en James Otto Barker, als inspecteur werkzaam in het la boratorium. dat aan dit politiebureau was verbonden. Het waren ongetwijfeld twee gerou tineerde mannen. De bedoeling was, dat ze de politie van New Providence zouden assisteren, maar reeds di rect na hun aankomst namen zij het heft in handen. Melchen was de oudste van de twee, een bonkige kerel, bepaald niet knap. met een forse neus en een buikje, een veteraan die reeds in meer dan 500 zaken een aandeel had gehad in de onderzoekingen. Barker had een geheel ander voor komen: Hij leek wel wat op Robert Ryan, de filmster: een stevige knaap, die vooral op vrouwen grote indruk maakte. Het was Barkers taak om de vi- gerafdrukken te onderzoeken, maar nadat hij zich op Westbourne snel had overtuigd van de situatie, ver klaarde hij dat het nu te vochtig was om iets te doen.... Intussen was in Nassau de ontstel tenis algemeen. Als verdwaasd lie pen de mensen over de straten, zich niet bekommerend over wat ze zelf zeiden, of wat er tot hen werd ge zegd. De „Nassau Tribune" schreef: „Het is niet eenvoudig de persoon van Sir Harry in woorden uit te beelden..." om iets verder dra matisch te vervolgen: „De kapitalen die hij in het eiland belegde, waren niet bedoeld om eigen toekomst te verzekeren...Hij deed tiet om ons, om anderen te helpen (Wordt vervolgd) overleg met een stedebouwkundige worden uitgevoerd. Toen de N.V. nog- Zou die op alle voorwaarden ingaan, dan zou het een en ander wel een hele stap in de ontwikkeling van Breskens als bad plaats betekenen. Niet dat de ook daar geldende woningnood verkleind zou worden. Ook is het niet zo dat een legertje bouwvakarbeiders uit West-Zeeuws-Vla anderen voor enige tijd werkgelegenheid zouden kunnen vinden. Maar het zou wel voor Bres kens betekenen dat er nog deze zomer een compleet park van luxe-bungalows voor het beter gesitueerde publiek ge opend zou kunnen worden. Vooral in een tijd waarin beter gesitueerde Duitsers uit het Roergebied de val op de Nederlandse kust hebben. Het hele plan ligt dus in de recrea tieve sector: vlak achter de nieuwe boulevard die tussen de nieuwe fuik en het dorp komt te liggen, en dicht bij J de Bressiaanse strandèn en duinen. Nu is het uitbreidingsplan nog een grote I lap kale Zeeuwse klei, grauw en troos teloos. Kleine witte paaltjes duiden hier en daar vaag het toekomstig ver loop der straten aan. Zal dit het toe komstig centrum van het badleven gaan worden? Olodeldorp Wellicht nog meer! De EATH heeft verdergaande plannen. Het bungalow dorpje moet niet alleen een fraai park worden, zelfs een kolossale show-room! De show-room van de alu- minium-bungalowfabriek die de EATH in Breskens hoopt te bouwen. Het „Therma-Fertighaus" zoals de alumi nium bungalow heet is voor ons land iets nieuws en moet op krachtige wij ze worden gelanceerd. De N.V spaart kosten noch moeiten om een model-dorp in Breskens op te trekken. Het klimaat voor de vestiging van een bungalowfabriek in Breskens is goed. Voortreffelijke arbeidskrach ten zijn in Zeeuws-Vlaanderen genoeg te vinden. Breskens ligt centraal voor het Nederlandse, Franse en Belgische kustgebied waarin de bungalows moe ten worden gelanceerd en de be nodigde spaanderplaten worden dicht bij huis, namelijk in Koewacht in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, vervaardigd. De N.V. wil het uiterlijk van het model-dorp dan ook volledig in de hand houden: kleuren van de huizen bepalen, de beplanting vaststellen en een centrale televisie-mast oprichten zodat de bungalows zelf niet worden ontsierd. urnmin Maquette t an de boulevard waar Bres kens zijn hoop op heeft gevestigd 77. „Als .dit..puf...de vrijheid is...heb ik er..oef...genoeg van!" hijgde Liberticn III. De vorst lag al die tijd aan de kop van het groepje blanken, dat zich haastte om vóór de inboorlingen de kust te bereiken. Uit die woorden bleek weer *ens. dat de vorst wel wat had opgesto ken van het lesje, dat zijn ontevreden onderdanen hem hadden geseven Bo vendien zat de schrik, die zij hem had den aangejaagd, hem nu in de benen en 1 daardoor kwam hij sneller dan de an-: deren vooruit. Kappie maakte zich onder het hollen nieuwe zorgen. „Hoe krijgen we die overgehaalde wilden uit ons kielzog...." vroeg hij zich af. „Of beter: hoe raken we snel van het eiland?" Daarbij kwam nog de zorg voor zijn goede^ sleepboot Hoe zou het daarmee staan? Lag het schip nog steeds vast op de zandbank, of had de getijstroom het misschien losgemaakt? Het viel niet mee, om al deze zaken te overwegen 'met achter zich de weeklagende maat en de foeterende meester en op enige afstand, de akelig gillende eilanders. Gelukkig was het eiland Libertas niet^ zo era groot en dus geraakten Kappie en de zijnen spoedig aan de grens. Daar lagen nog de prauwen, waarmee Liber ticn ter visvangst was gegaan. ..Ahoy. mannen! Daarheen!" schreeuwde Kappie. „Zo snel mogelijk 'in de boten.,.!" NED. HERV. KERK Beroepen te Slocüteren: J. Feunekes te Zandeweer. Beroepbaarstelling. Ds. J. G. Kooren, koopvaardij pred. te Rouen (Fr.) is be roepbaar. Zijn adres in Nederland is: Mathenesserweg 282a, Rotterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude: D. Slag boom te 's-Gravenzande; te Nieuwpoort: G. Blom te Meerkerk. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Drietal te Amsterdam-Noord De Elp Landsmeer: de dames M. de Boer te Vlissingen. M. J. Hamel te Workum en M. C. Stubbe te Twisk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aagtekerke: A. Elshout te Utrecht. „Bei?ar,kl voo>' Amsterdam-Centrum: M Blok te Rijssen: voor Melis kerke: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid; voor Werkendam: P Honkoop te Goes. ~,In ecn ziekenhuis is gistermiddag de 33-jange tandtechnicus J. Bosch uit Maastricht overleden. Hij was daar dinsdagavond opgenomen met een sche- delbasisfractuur die hij had opgelopen toen hij door plotseling naar links uit wijken op de Viaductweg met zijn bromfiets onder een auto was gekomen. i

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2