Mr Toxopeus geconfronteerd met wonderlijke methodes K GROTE MAATSCHAPPIJEN ZOEKEN OPPERMACHT Antisemitische incidenten schande voor Duitsland EISENHOWER VOORSPELT VOORTGEZETTE GROEI STROOM VAN PROTESTEN BLEEK TEVERGEEFS Jaceoud valt tweemaal flauw tijdens proces Vierduizend Oostzaners „zoek" Bestuur is akkoord met voorwaarden oppositie Vrijgezel Gevaarlijk BVD IN ONPLEZIERIG SCHERP ZOEKLICHT Duitsers niet gewenst Opstandige stam in Oeganda USBERICHT Moeilijke start van bespreking Belgisch Kongo Vrede bij Vlisco getekend ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Van onze parlementaire redacteur Terecht Moeilijk parket WOROSJILOF IN NEW DELHI //- Hi 7 4\ „Onderzoek" Gevaarlijk Zo gaat dat Benzineoorlog in W.-Duitsland ZEER TIJDELIJK Boek en taart voor prinses Margriet VICE-VOORZITTER VAN BONDSDAG: Economische boodschap aan Congres Opera aan Ferdinand Bolstraat KNOOP AAN REGENJAS BEWIJSSTUK FEESTELIJK Schipper Slot liep naar land HERHALING;' Pak rammel voor hakenkruisen NIET GEDAAN Nog dit kwartaal emissie gewone aandelen a 100% STEMRECHT CLAIMEMISSIE Speelautomaten in egheJ taboe Met been in zinkbad (400°) gevallen Donderdag 21 januari 1960 DEN HAAG In het grote, rechthoekige gebouw van de Binnenlandse Veiligheidsdienst aan het Stadhoudersplantsoen in Den Haag liggen de ge gevens opgetast van duizenden Nederlanders. Dossiers met al lerlei persoonlijke bijzonder heden van talloze mensen, die daar zelf geen enkele weet van hebben en in vele gevallen hoogst verbaasd en veront waardigd zouden zijn als zij zouden horen wat daar alle maal van en over hen is bij eengegaard. Het huis ligt er als een blok, geheel gescheiden van de andere gebouwen in de buurt, meest grote kantoren. Op het dak staan ingewikkelde radio- en televisieantennes, 's Nachts zetten schijnwerpers muren en vensters in een vloed van geel licht. Op dit „hersencentrum" van onze vaderlandse ..geheime dienst" heeft de Eerste Kamer dinsdag het licht der openbaarheid laten schijnen. Dat ge beurde bij de behandeling van de be groting van binnenlandse zaken. De aanleiding was niet het begrotingsbe drag dat voor de B.V.D. is uitgetrokken en dat ruim zeven miljoen gulden be draagt, waarvan vijf en een half mil joen voor personeelsuitgaven en acht ton voor „geheime uitgaven". Daar over is minister rar. E. H. Toxopeus geen enkele inlichting gevraagd. Het ging erom of deze geheime dienst zijn werk wel goed doet en om de manier waarop hij werkt. Uit de toon waarop erover werd gesproken heeft veront rusting geklonken. Het is vanzelfsprekend dat een com munistische afgevaardigde tegen de B.V.D. tekeer gaat. Hij is aanhanger van een systeem dat de vernietiging van onze democratische samenleving tot oogmerk heeft. Om zich daartegen te wapenen heeft onze overheid o.a. ook zoiets als de B.V.D. in het leven moeten roepen. Hieromtrent, dus over de noodzakelijk heid van het bestaan van een dergelijke dienst, behoeft geen verschil van mening te bestaan. De bezwaren kwamen ditmaal echter ook van andere kanten, in eerste aanleg van de a.r. Enige tijd geleden werd namens de B.V.D. aan een Rotterdammer gevraagd: Meneer X. heeft gesolliciteerd naar een functie bij de overheid. Kent u die meneer? Aanvankelijk was het antwoord: Neen. Kom, denkt u eens goed na. 11 heeft toch met die meneer in het bestuur van een jeugdvereniging gezeten? Ach, ja, natuurlijk, zei de on dervraagde. Maar waarde heer, dat is biina een kwart eeuw geleden en sedertdien heb ik de man nooit meer gezien! Dat geeft niet. Ik behoef al leen maar te weten hoe u toen over hem dacht, wat het voor een soort man was. etc. Weet u, hij is vrij gezel, en dat op die leeftijd Het antwoord van de Rotterdam mer was: Waarom laat u die meneer niet eens bij u komen als u zo nodig Informaties wenst. In deze gevallen ging het er dus om dat burgers andere burgers zouden be spioneren Hiermee zijn wij dan beland bij methoden waarvan de nazi's zich bedienden en die nog steeds in Rusland met alle grondigheid van het rationele communistische systeem worden toe gepast. Het ligt voor de hand dat de B.V.D. niet in staat is om zelfs maar een van haar kaarten op tafel te leggen, om de een voudige reden dat daarmee al zijn werk meteen van de kaart zou zijn. De positie van minister Toxopeus die volgende week de Eerste Kamer hierover van repliek zal moeten dienen, zonder dat hij zelf weet waar Abraham de mosterd haalt, is dan ook bijzonder precair. Maar het woord McCarthyisme is nu eenmaal gevallen en evengoed als het in de Verenigde Staten mogelijk is ge weest om deze ziekte tijdig uit te roeien, moet het in ons land doenlijk zijn om zelfs over een dienst als de B.V.D. het gewenste begrip en inzicht aan de burger bij te brengen. Met groot gezelschap NEW DELHI (Reuter) Veel minder mensen waren gisteren in de Indische hoofdstad New Delhi op de been om het Russische staatshoofd Worosjilof te begroeten, dan onlangs toen president Eisenhower er arriveerde. De menigte werd door de "politie op minder dan een kwart geschat van die welke voor de Amerikaanse president was uitgelopen. Met een groot gezelschap kwam Wo rosjilof woensdag per vliegtuig in de Indische hoofdstad aan voor een offi cieel bezoek. Met hem mee kwamen o.a. Frol Koslof, eerste vice-premier. Koeznetsof. plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken en mevrouw Je- katerina Foertsewa. lid van het presi dium van de Russische communistische partij. Ongeveer 200.000 mensen juichten de Russische gast toe, terwijl hij s'taande in een open auto door New Delhi reed. President Prasad en premier Nehroe hadden hem op het vliegveld verwel komd. Bjj de Nutsspaarbank te Utrecht is in december 2,47 miljoen ingelegd en 2,52 miljoen terugbetaald. Het totale tegoed bedroeg eind 1959 50,81 miljoen. Aan rente werd 1.39 miljoen betaald. Ook het pontverkeer over de Lek bij Beusichem raakte 's ochtends ge stremd toen de kabel wan de pont door een passerende boot werd meegenomen. De stremming duurde tot in de middag. Advertentie S met dit weer... déze Robinson Sterk en stevig is deze schoen. Warm, droog en oer-degelijk Door de Robinson garantie- rubberzooi bij uitstek ge schikt als beroepsschoen. Het is een schoen die be- schèrmt model 6551 met de ijzer- sterke Robinson garantie- rubberzooi. In zwart en bruin, alle herenmaten 5 t m 12 afgevaardigde prof. mr. I. A. Diepen horst, en later van de socialist mr. J. in 't Veld. De een deed het in voorzichtige be woordingen, de ander haalde voorbeel den aan. Beiden lieten duidelijk uit komen dat het werken met onjuiste ge gevens en verkeerde interpretaties een huiveringwekkende zaak is, temeer daar de betrokkenen zelf er niets van te weten komen, niet in staat zijn aan tijgingen recht te zetten, erger nog: op geen enkele manier de verzamelde „ge gevens" op hun juistheid kunnen be oordelen. Zo'n „onderzoek" gaat over u en zonder u! Uit de voorbeelden van mr. In 't Veld bleek welke vragen et aan dit werk zijn verbonden. In de gevallen, die hij aanduidde ging het om ge gadigden voor een overheidsfunctie en het is blijkbaar routine geworden om bij de voorbereiding van dergelijke benoemingen de B.V.D. in de arm te nemen. Deze moet dan blijkbaar de ..achtergronden", d.w.z. de politieke be trouwbaarheid, van de voor een functie in aanmerking komende mensen leve ren. Dat is slechts een enkel aspect van het werk van de B.V.D. Er is weinig verbeeldingskracht nodig om andere aspecten te vinden. Het verzamelen van „gegevens" over sollicitanten voor een overheidsbetrek- king op de manier zoals de B.V.D. dat doet, blijkt het gevaar van fouten in zich te dragen, fouten echter die voor de carrière van een betrokkene fnuikend kunnen zijn. Fouten boven dien, die nooit aan het daglicht be hoeven te treden. Mr. In 't Veld noemde enkele voor beelden waarbij onjuiste gegevens en verkeerde beoordeling van die gegevens toevallig op tijd werden ontdekt. Is het dan zo verwonderlijk dat de vreed zame burger zich gaat afvragen in hoeveel gevallen de waarheid niet bekend wordt In enkele gevallen uit onze naaste omgeving en die wij persoonlijk heb ben meegemaakt ging het zelfs hele maal niet om gegevens over iemand, die in overheidsdienst wilde treden. Twee voorbeelden hiervan doen blij ken dat de B.V.D. er een methode van maakt de burvev zelf in te schakelen bij het „speurwerk". In het ene geval ging het erom dat iemand werd gevraagd in het bijzonder te letten op de gedragingen van een collega, van wie werd gezegd dat men vermoedde dat hij een buitenlandse mogendheid zou voorzien van gegevens welke men liever binnen onze grenzen hield. Het andere betreft een hoogst merk waardige machinatie om te proberen de betrouwbaarheid te toetsen van iemand aan wie men wilde verzoeken of zijn vrouw eventueel bereid zou zijn een oogje te houden op mensen uit de buurt en daarover inlichtingen te ver strekken. Van onze correspondent t.w. tot 54 pfennig. Dat was een laag- terecord in de Bondsrepubliek buiten BONN In de Bondsrepubliek is Bonn, waar twee benzinestations al ge- een complete benzine-oorlog aan de l ruime tijd geleden tot vijftig pfennig gang tussen de grote oliemaatschap- j zakten, pijen en de zg. vrije benzinestations. In een paar dagen tijds is de prijs van de benzine van de grote maat schappijen van 61 pfennig voor ge wone benzine tot 59 pfenning gedaald, en zelfs kan men thans in München bij de pompen van de Esso benzine voor 54 pfennig krijgen. Dit voor beeld zal spoedig gevolgd worden door de vrije maatschappijen. Die verkopen op het ogenblik nog gewo ne benzine voor 55 pfennig per liter, maar zullen wel moeten dalen tot 50 pfennig om zich tegen de grote maatschappijen te kunnen handha ven. Doordat zij de winstmarge en de ad ministratiekosten zo klein mogelijk hiel den slaagden de vrije pompstations er het afgelopen jaar in hun totale markt aandeel te vergroten tot tien a twaalf procent. Shell en B.V.-Aral gaven vorige week donderdag de stoot tot de prijsdaling. Zij verlaagden hun prijs met slechts één pfennig, maar dat was voldoende voor acht andere maatschappijen dit voorbeeld te volgen. Die acht zijn B.P., Esso, Rhein-Preussen, Purfina, Gasolin- Nitag, Total, D.E.A. en Caltex. Op dat moment kostte de gewone benzine in de gehele Bondsrepubliek 59 pfennig en de superbenzine 66 pfennig, hetgeen neerkwam op een prijsverschil met de benzine van de vrije pompstations van drie pfennig voor beide soorten benzine. Esso bond daarop opnieuw de kat de bel aan: zij ging over tot een beperk te vrije markt voor al haar pomphou ders. Deze mogen thans in geheel West- Duitsland gaan onder 59 pfennig voor gewone benzine en 66 voor superben zine al naar de concurrentie in hun omgeving van de vrije pompstations. Prompt daalde bij een pompstation van de Esso in München waar de con currentie het scherpst is, de prijs tot onder die van de vrije pomphouders, Men verwacht nu dat binnenkort de benzineprijzen nog verder zullen dalen. Maar ook ziet men in de nabije toe. komst een afspraak ontstaan tussen de vrije benzinestations, die vermoedelijk de strijd met Shell, Esso e.d. niet zul len kunnen volhouden, en die grote maatschappijen.*Daarna zal het nog slechts korte tijd duren of de benzine prijs zal wel weer boven de zestig pfen nig per liter komen te liggen. Enige druk van het ministerie van economische zaken te Bonn moge tij delijk succes hebben, op den duur ge looft men niet dat de oliemaatschappij en in toom kunnen worden gehouden. Reeds is er op aangedrongen om de prijssituatie in de benzinesector met het oog op kartelgevaren eens duchtig on der de loep te nemen. In kantoorboekhandel GRONINGEN „Duitsers niet ge wenst. Duits geld wordt niet aange nomen". In het Duits staat dit opschrift op een klein bordje, dat sinds enige tijd hangt in de grote kantoorboekhandel van de heer R. L. Lorjé aan de Heere straat in Groningen. De boekhandel heeft verder besloten voor zover mo gelijk geen inkopen te doen in West- Duitsland. De directie van het bedrijf, een der grootsten in zijn soort in Noord- Nederland, wil op deze wijze uiting geven aan zijn teleurstelling over de antisemitische gebeurtenissen in West- Duitsland van de laatste weken. SOESTDIJK. Een deputatie van het Prinses-Margrietfonds heeft Prinses Mar griet gistermiddag op paleis Soestdijk bij haar zeventiende verjaardag een boek en de gebruikelijke taart aangeboden. Van onze correspondent BONN Een schande voor West- Duitsland. Dat is het oordeel van professor Carlo Schmidt, de socialis tische vice-voorzitter van de Bonds dag, over de anti-joodse incidenten in West-Duitsland. Schmidt zei gisteren in een verkla ring in de Bondsdag: „Wij Duitsers hebben niet het recht anderen met de vinger na te wijzen." Omdat in Duitsland onder het teken WASHINGTON (Reuter) In zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Congres heeft president Eisenhower een voortgezette groei van de Ameri kaanse economie voor 1960 en later voorspeld. Voor de betalingsbalanspo sitie van de Verenigde Staten voorzag hij een matige verbetering in het lo pende jaar. De import zal wellicht in een langzamer tempo stijgen dan in Hersencentrutn van Nederlands geheime dienst". Doden in Oost-Afrika KAMPALA (Reuter, UPI) Dui zenden inheemsen zijn sinds zondag in opstand tegen het Britse bestuur van Oeganda in Oost-Afrika. Er wor den op grote schaal gebouwen in brand gestoken. Alleen al in het dis trict Boekedi, in het oosten van Oeganda, werden acht mensen ge dood als gevolg van de onlusten. Duizend man militairen en politie zijn ingezet om orde en rust te herstellen. Een honderdtal leden van de opstandi ge stam der Boekedi's is gearresteerd. Oorzaak van de moeilijkheden schijnt te zijn ontevredenheid onder de bevol king over de belastingen. De politie opende o.a. het vuur op 500 inborlingen, toen dezen een aanval de den op een politiebureau in Palissa. Twee aanvallers verloren het leven. Tot in wijde omtrek is de avondklok inge steld. Veel opstandelingen richten hun aan vallen ook op de stamhoofden en hun familieleden. Met speren en messen gaan zij deze mensen te lijf. Een stamhoofd en zijn vrouw werden al gelyncht; zeventien andere hoofden ontkwamen ternauwernood, toen woe dende negers hen poogden te overmees teren. MÜNCHEN (Reuter) De vroegere bewaker van het concentratiekamp Saehsenhausen, Richard Bugdalle, is gisteren tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Hij werd ervan beschuldigd ten min ste '28 gevangenen na afschuwelijke martelingen van het leven te hebben beroofd. GENÈVE (A.P., Reuter). Op deAndré Zumbaeh, de zoon van de ver derde dag van het proces tegen de bekende Geneefse advocaat Pierre Jaccoud, is de verdachte tweemaal flauw gevallen. De 54-jarige Jaccoud wordt ervan beschuldigd Charles Zumbaeh met revolverschoten en messteken om het leven te hebben gebracht in een vlaag van jaloezie. Jaccoud was overmand door jaloezie vanwege het feit, dat zijn voormalige maitresse Linda Baud, een knappe bru nette, intieme relaties onderhield met Van één onzer verslaggevers Vervolg van pagina 1. AMSTERDAM. De beslissing is dan gevallen. Het gebouw voor de Ne AMSTERDAM Ongeveer vierduizend bewoners van Tuindorp-Oostzaan zijn officieel zoek. Zij hebben zich ondanks herhaalde oproepen nog steeds niet ge meld bij de afdeling bevolking van Am sterdam. De evacuees, die zich wel hebben ge meld, hebben gisteren van de Amster damse gemeentelijke dienst voor sociale zaken een legitimatiekaart toegestuurd gekregen op vertoon waarvan zij met door hen begeleide kinderen tot 1 februari gratis gebruik kunnen maken van de Am sterdamse trams en bussen en gratis toe gang hebben tot Artis. Andere facili teiten zullen nog bekend worden ge maakt. Bovendien zal het niet geregis treerd zijn bij de komende terugkeer naar Tuindorp-Oostzaan -moeilijkheden kunnen opleveren. Het ondergelopen tuindorp is gister morgen bezocht door de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, de directeur-generaal voor de openbare orde en veiligheid, mr. F. R. Mijnlieff, het nieuwe gebouw er over een jaar of!en de secretaris-generaal van binnen - vijf fn al zijn heerlijkheid kunnen staan, jiandse zaken, dr. A. H. Günther. Zij wer- VROFGER ^en verSezeM door mr. G. van Hall, de burgemeester van Amsterdam IJsbericht. ontleend aan de ijskaartjes van Rijkswaterstaat van gisteren: Reltdiep: geen vaart, 1. drijfijs; Terhorne- Stavorengeen vaart, middelzw. drijfijs in geul ol' slop,; Houkesloot: geen vaart, mid- delzw. drijfijs in geul of slop; Noordwillems- kanaal geen vaart. 1. cast ijsDrentse uc -zo Fen n offfne: uithet'°Pera aan het Museumplein, in de hoek hoofdvaart: geen vaart. 1. vast ijs; Meppelei- De raad WH net zo. teil poging, uit neiveiligheidsmuseum en een diep: geen vaart. 1. drijfijs; Zwarte water: midden van de raad ondernomen, om waar»cn een veiiigneiasmuseum en een geen vaart, middelzw. opeengep. drijfijs. De- i ij_p kwestie nog eens voor badinrichting bevinden. Zeei leeizaam demsvaartgeen vaart, middelzw. vast. ijs: «'e netelige kwesue i og ee wa£. m da verband een cltaat U]t de han. Twentekanalen: norm. vaart, blank water: 1 leggen aan een onparujuig touege v«ui delingen van de Amsterdamse gemeen- Apeidoorns kanaal; Hattem-Heerde: geen deskundigen, wevd met ongekende be- teraad anno 1929, waarin stond te lezen Uit de vertogen van de tegenstanders - - - - van de wethouder bleek dat bij hen voor- derlandse Opera komt vlak bij de Pijp. keur bestond voor de vestiging van de vaart, 1 drijfijs; Heerde-Apeldoorn: geen vaart, middelzw opeengep drijfijs: Apel- doorn-Dieren: geen vaart. 1. drijfijs: Gro- ningen -Stroobos norm. vaart. 1. drijfijs: Stvoobos-Terhornebep. vaart, middelzw. verspr. drijfijs; Terhorne-Lemmer: geen vaart, middelzw. drijfijs in geul of slop; Gro- ningen-Hoogezand: norm. vaart., blank water: Hoogezand-Winschotengeringe vaart. 1- drijfijs: Hoogezand-Baarleveldgeen vaart. 1. drijfijs; Baarleveld-Klazinaveen: twee schepen Fonejacht-Leeuwarden: bep. vaart, middelzw. verspr. drijfijs; Leeuwardcn-Har- lingen: norm. vaart. 1. drijfijs; Meppel-Hoge- veen; geringe vaart, middelzw. verspr. drijf ijs: Hogeveen-Klnzinaveen: geen vaart, 1. vast ijs; Zwartsluis-Steenwijk: geen vaart, 1. drijfijs; Steenwijk-Tjeukemeer: geen vaart, sluitvaardigheid verworpen. hoofdstad het Museumplein in alle op Voordat de beslissing, die ïnartnst Zj<gj$-en favoriet, was. Toen reeds was er tegen het advies van vrijwel alle dij sprake van de bouw van een opera. Een bouw van een opera betrokkenen en commissie, waarin Rerlage zitting had. interesseerden, werd genomen, naa ciea(jviseerde sterk voor de vestiging van Amsterdamse raad, kritisch afschouwd een ge*D0UVV -irï de buurt van Concert- door een overvolle en emotioneel gcia- geb0UVVj stedelijk Museum en Rijksmu-1 den tribune, vele uren volgepraat De wethouder die deze zaak moest be hartigen, mr. G. van 't Huil, zette nog eens uitvoerig uiteen waarom volgens Van onze correspondent DEN HELDER Schipper Jaap Slot i 1 van De Drie Gebroeders, die sedert dat bil de toenmalige B. en W. van.de zaterdagavond volhardend alleen op hnnfrtstaH hol, Museumplein in alle od- zyn gestrande schip was gebleven, heeft de strijd gistermorgen opgegeven. Hij is naar land gelopen. Met de enige Texelse boot die gisteren heeft gevaren de diensten waren we gens de storm gestaakt is hij naar zijn huis in Den Helder gegaan Daar is hij meteen in bed gedoken. Als hij weer is uitgerust wil hij naar zijn schip terug. Op het ogenblik wordt De Drie Gebroeders van het strand af bewaakt. seum. Gisteren voelden de nazaten van de vroede vaderen der twintiger jaren niets meer voor de redeneringen van toen. De Ferdinand Bolstraat won het pleit. Niets kon daaraan meer iets ver anderen: geen beroep op de ontelbare protesten uit de burgerij, geen telegram- ter-elfder-ure van de Bond van Neder landse Architecten. venter-Lemelerveld vast ijs; kan. bevaart de^ngeving _viel het middelzw. vast ijs; Aimelo-Wiene: norm. hem de Ferdinand Bolstraat de aange- vaart, 1. drijfijs: ZwoMe-Vroomshoop: geen wezen plaats voor «de opera was. Het vaart, middelzw. vast ijs; Almelo-Koevordenterrein van de oude RAI is ruim. zo geringe vaart, middelzw. verspr. drijfijs; De- betoogde hij, en vooral: het is op korte een schiP, .-.^w,termjfn beschikbaar.Met_ het na^gees; va„ dfi Nederlandse opera-cultuur zal men over een jaar ofhoofd van Sutton-in-Shield in het graaf- wat in de omgeving van een van Am-1 schap Nottinghamshire heeft de raad De middelzw. verspr, ui^iqs, iSunuwmviifsViiari. —o- - tr *r..n norm. vaart. drijfijs; Eindhovenskanaal:i volgens mr. Van t riUÜ nogal mee. bep. vaart, middelzw. verspr. drijfijs; Noor- Ferdinand Bolstraat kon verbreed wor- dervaart: bep vaart, middelzw. opeengep. j den, het nabijgelegen Amstelkanaal drijfijs; Beatrixkanaal: bep. vaart. I. drijfijs: bood gelegenheid tot het inrichten van Wilhelminakanaat: bep. vaart. i. drijfijs'. een feestelijke waterpartij", de veel- Markkanaal: geringe vaart, 1. drijfijs; vaart j. Piin" zou te ziiner tiid gesa- Amsterdam-Rotterdam via Gouda: norm. gesmacie „rijp zou ie zyner wju se&cj vaart, 1. drtjfljs: vaarten in N. o. polder: "eerd worden entenslotte.eiwas yo - norm. vaart, blank water. I doende parkeerruimte. Volgens hem zou LONDEN (Reuter, APi. Het school- sterdams verstoten buurten moeten zoe- van hondskanselier Adenauer opgevolgd ken. Tenzij de geschiedenis zich her- en vijf leerlingen een aframmeling ge- haalt, en een zoveelste besluit van de geven omdat zij hakenkruisen op de hoofdstedelijke raad voor de zoveelstespeelplaats hadden gekalkt. Daarna be maal zal worden herroepen. Amsterdam i val hij de belhamels de hakenkruisen heeft ook op dit punt pMl rijke historie. J uit te wissen. moorde. Waarschijnlijk was het de be doeling van Jaccoud, André te doden, en was de moord op diéns vader een vergissing. Toen de echtgenote van de verdachte, Erna Jaccoud, gisteren haar verklaring aflegde, viel Jaccoud flauw. Hij woont het proces bij in een ligstoel. De ver dachte is sedert zijn gevangenneming geestelijk en lichamelijk zeer verzwakt. Mevrouw Jaccoud was op de hoogte van de betrekkingen, die haar man met Linda Baud onderhield. Op de avond van de moord op 1' mei 1958. kwam haar man laat thuis. Zij nam toen aan dat hij tot diep in de avond op zijn kantoor had gewerkt. Toen Jaccoud. werd verdacht bezwoer hij zijn vrouw de moord niet te hebben gepleegd. Kort voor zijn arrestatie ver zocht hij haar naar een wapenhandelaar in Parijs te gaan, teneinde navraag te doen naar een revolver, die hij in zijn bezit had gehad. Op het ogenblik, dat de revolver ter sprake kwam, verloor Jaccoud het be wustzijn. Kreunend werd hij de zaai uitgedragen. Erna Jaccoud vertelde la ter, nadat de zitting was heropend, dat zij zelf een met bloed bevlekte regen jas samen met andere oude kleren had ingepakt, en deze had gezonden naar het Rode Kruis. Deze regenjas is een belangrijk be wijsstuk in de zaak, want vlak bij de plaats, waar de moord werd gepleegd, vond men een knoop, die aan de bebloe de jas moet hebben gezeten. BRUSSEL (Reuter) Op de eerste dag van de rondetafelconferentie, die in Brussel over de toekomst van Belgisch Kongo wordt gehouden, hebben rich al twee ernstige moeilijkheden voorgedaan. Het aantal afgevaardigden van Kon golese zijde is naar de smaak van de Belgische onderhandelaars, te groot- Zij zien de conferentie ook meer als een informatieve, dan een waarop be slissingen kunnen worden genomen. Een opvatting, die lijnrecht tegenover die van de Kongolese afgevaardigden staat: Een commissie is gisteravond begon nen om regels op te stellen voor de conferentie, die beidt partijen zouden moeten bevredigen. De Belgische premier Eyskens. die de conferentie opende, drong er bij de Kongolezen op aan openhartig en 'zon der ressentiment te spreken over de toe- koms: van het land. Na de openingsrede ontstonden de eerste ernstige moeilijkheden. Van Bel gische zijde werd bezwaar gemaakt te gen de aanwezigheid van twee „buiten landers", waarmee onder andere de Franse rechtskundige Croquez werd be doeld. die zou optreden namens de lei der van de Abako, Joseph Kasavoeboe. Deze vertoeft op het ogenblik in de ge vangenis, vanwege zijn aandeel in de moeilijkheden, die vorig jaar in Leo- poldstad ontstonden. Nadat de Kongolezen van hun kant bezwaar hadden gemaakt tegen de aan wezigheid van enkele „koloniale" amb tenaren ter conferentie, was het slot, dat de Fransman de conferentiezaal moest verlaten. Een Zwitserse jurist, die als adviseur zou optreden, zal, wan neer hij arriveert, ook een gesloten deur vinden. de afgelopen twee jaar, terwijl de ex port zal profiteren van de grotere wel vaart in het buitenland. Anderzijds, aldus Eisenhower, bestaat er kans op toenemende Amerikaanse investeringen in het buitenland. Daar door kan het totale tekort op de be talingsbalans in 1960 nog steeds be trekkelijk groot zijn. Over 1959 bedroeg het circa vier miljard dollar en voor 1960 hoopt men het terug te kunnen brengen tot drie miljard of minder. De blik richtende naar de komende tien jaar, verklaarde de Amerikaanse president, dat de naoorlogse stijging van het geboortecijfer een grote toe neming van het aantal beschikbare werkkrachten betekent, wat een unie ke gelegenheid zal bieden tot verhoging van de produktie. Er zullen in de jaren zestig het dub bele aantal arbeidsplaatsen moeten wor den geschapen van de jaren vijftig. Het meerderjarig worden van deze grote groep jonge mensen zal ook gro te stijgingen in de woningproduktie, produktie van consumptiegoederen en dienstverleningen van allerlei aard ver eisen, zei hij. Eisenhower was van mening dat uit- breiding van de export het belangrijk ste doel van het Amerikaanse bedrijfs leven in het komende jaar moest zijn. De vermindering van de beperkingen op de invoer van dollargoederen heeft in het afgelopen jaar de afzetmoge lijkheden voor Amerikaanse produkten al aanzienlijk doen stijgen. van de swastika zes miljoen joden wa ren vermoord is volgens hem het voor komen van anti-joodse incidenten juist in West-Duitsland zo schandalig. Schmidt somde verscheidene oorzaken op: een ziekelijk verlangen naar publi citeit, politiek sectaris-me dat in som mige gevallen „elders" kon zijn aan gewakkerd, en vlegelachtigheid van jon geren. De schuld aan het optreden van de jeugd lag volgens Sctimidt voor een groot doel bij de ouders en onderwij zers. Het is volgens hem de taak van het gehele Duitse volk de verkeerde beïnvloeding van de jeugd tegen te gaan. Slaagt het daarin niet dan zal het nooit een gezonde geest kunnen ademen. De gehele Bondsdag stemde met de ze verklaring, waarin ook op het bui tenland een toeroep op welwillende me- dewlrkinè werd gedaan, met applaus in. Kurt-Georg Kiesinger, de minister president van de Westduitse deelstaat Baden-Württemtoerg. verklaarde giste ren in het parlement in Stuttgart ech ter dat volgens hem de anti-joodse ac ties geen politieke achtergrond hebben. Kiesinger, oud-voorzitter van de com missie van buitenlandse zaken van de Westduitse Bondsdag, geloofde op grond van officiële cijfers over in West-Duits land wegens anti-joodse acties gearres teerde lieden dat die acties voor het merendeel het werk zijn geweest van schoolkinderen en jongelui zonder poli tieke achtergrond. Van een nieuwe golf van nazisme in West-Duitsland is naar zijn mening geen sprake. Volgens een gedetailleerd overzicht van het American Jewish Congress, een grote organisatie van Amerikaanse jo den, liebben zich in de afgelopen drie weken anti-joodse incidenten voorge daan in 25 over alle werelddelen ver deelde landen. Het overzicht van het American Je wish Congress is in handen gesteld van de Amerikaanse vertegenwoordiger in de subcommissie van de Verenigde Na ties voor bescherming van minderheden tegen discriminaties. Die subcommissie behandelt een resolutie waarin er bij de commissie voor de rechten van de mens op wordt aangedrongen alle bij de Verenigde Naties aangesloten landen te verzoeken anti-joodse acties en in het algemeen alle acties voortvloeiend uit rassen- en godsdiensthaat tegen te gaan en de schuldigen streng te straf fen. Eigen nieuwsdienst HELMOND De nu al maan denlang slepende moeilijkheden tussen het bestuur van P. F. van Vlissingen Co.'s Katoenfabrie- ken en de oppositie, bestaande uit de groepen van de heren H. L. Fentener van Vlissingen Sr. en H. J. Bonda, zijn tot een oplos sing gekomen. Tussen alle par tijen is volledige overeenstem ming bereikt. Het bestuur heeft alle condities, die door de opposi- Iwe§ "aar een volledige samen! tie waren gesteld, aanvaard. werkmg tussen Vlisco en Unilever open. Hiertegenover heeft de opposi tie zijn aanzienlijke pakketten ge wone aandelen Vlisco overgedra- groep'United Africa van Unilever, zou een onveranderd dividend over het ver dubbelde aandelenkapitaal zeer wel mo gelijk zijn. Een andere voorwaarde van de op positie is een wijziging van het stem recht, waarbij de bepex-king hiervan tot maximaal zes stemmen per aandeel houder, ongeacht het aantal aandelen dat hij bezit, komt te vervallen. Nu het bestuur alle voorwaarden van de oppositie heeft aanvaard kunnen aan deelhouders vermoedelijk nog dit kwar taal een claimemissie van gewone aan delen tegen 100% verwachten. Zoals wij vorige week berichtten, moet een samen werking tussen Viiseo en Unilever, die meer dan 60% van de produktie af neemt, niet uitgesloten worden geacht. Nu er tot tevredenheid van beide partijen een oplossing is gekomen, gen aan de vennootschap. Het bankiershuis Gebr. Teixeira de Mattos is hierbij ingeschakeld. Onder de druk van de omstandig heden deelde het bestuur van de Vlis co vorige week mee, dat het met liet opstellen van de definitieve voorstel len nog niet klaar was en dat dit nog enige tijd in beslag zou nemen. Hierop heeft de oppositie het bestuur laten kenbaar maken, dat zij op zeer korte termijn een beslissing verlangt. Een van de voorwaarden van de op positie, die thans door het bestuur van de Vlisco zijn aanvaard, is o.m. een emissie tegen 100%, waarbij de houders van de thans uitstaande aandelen recht van voorkeur zouden krijgen, en wel zo danig, dat het bezit van een aandeel recht geeft op toewijzing van een nieuw aandeel. Op basis van de huidige koers van 590% komt de theoretische claim- waarde uit op ca. 2.380, waarbij dan rekening is gehouden met een onver anderd dividend van 14%. Het bestuur heeft destijds evenwel een verhoging van het dividend toegezegd. Hoe groot het dividend over 1959 zal worden is nog niet bekend. Op grond van de behaalde resultaten over 1959, waarin naar globale schat- De gemeenteraad van Veghel heeft het in bezit hebben van de in tal van café's staande speelauto maten verboden. B. en W. hebben voordat zij dit ver bod voorstelden eerst overlegd met de justitie om er zeker van te zijn dat overtreding van het verbod tot vervol- ging zal leiden. Zij verwachten dat de exploitanten van de sneelautomaten een gerechtelijke uitsoraak tot in hoog ste instantie zullen uitlokken. De speelautomaten hebben in Veghel volgens B. en W onhoudbare toestan- den tot gevolg gehad. Zo vergokten ge zinshoofden hun hele weekloon op de automaten. Ook is het voorgekomen dat jongelui geld stalen om maar te kun nen gokken. BREDA. Bij zijn werk in de me- S'enfa^iek Excelsior in Ooster hout klom dinsdag de 25-jarige arbei der C. Kasteleins uit Oosterhout op de rand van een zinkbad. dat een tem peratuur van vierhonderd grauen celcius had. Door de hitte smolten de zolen van zijn rubber laarzen, zodat de heer Kasteleins zich niet op de been kon ting een brutowinst is behaald van 18 houden en met zijn rechteronderbeen in miljoen tegen ca. 13 miljoen over 1958, het zinkbad gleed. Andere arbeiders de uiterst sterke vermogenspositie en trokken hem eruit. Het slachtoffer i-s in de vaste afzetmogelijkheden via de zorgwekkende toestand in het ziekenhuis

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7