KRIS 36™ Wereldraad vraagt méér dan toeschouwershouding zeeuwse A'r=l- Middelburger stoofde De Gaulle een kool Raad Goes wil van havenplannen weten Dorpshuis Nisse in aanbouw door Zeeland Donderdag 21 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag, 4 Wethouder Koose: bon^n-Hij achtt5„het vTr"steI van.B- Kist appels voor jarig raadslid Twaalf hengsten goedgekeurd Akkertjes werken zonder tijdverlies tegen kou of griep AKKERTJES Dr. W. A. Visser 't Hooft op seminarie-lustrum I Aanrijding tussen twee personenauto's Vijfde personeelsavond „De Wilhelininapolder" Dreischor heeft de primeur Nieuwe exploitant voor ..Schuttershof" Brand in zuurstoffabriek van „De Schelde" Ds H. Bartlema wordt woensdag bevestigd Lezing over bestrijding insekten in Yerseke Scheepvaart Vlissingen Uit de kerken BROMFIETSER BOTSTE TEGEN AUTO IN GOES Scheepvaart op kanaal Ter neuzen-Gen t in '59 Medewerking aan De heer J, A. van Bennekom spreekt in Zierikzee Vast en weer vlot Pijnlijke val van zolder tentoonstelling Gaiiloise laar! van Oran Meer licht op de benoeming van ds. C. van derWoude Gevedcrte Wr 1 O welke risico's aan de plannen zijn ver- I en \A. onaanvaardbaar. U moet weten, 1*1 zei hij tot het college, wat er gebeurt \rpp| CTP'Offiri l O*Tl i als de Plannen tot industrievestiging op A A, 1 j-luUUlwUlJl het haventerrein niet doorgaan. I Andere raadsleden lieten zich in de: GOES. De gemeenteraad heeft gfS- 'zelfde Seest uit- Algemeen was men van teravond, zowel in de openbare als in de mening dat de versterkte cijfers voor een besloten vergadering uitvoerig gespro- dergelijk groot object veel te summier, ken over de havenplannen. Zoals bekend f zyn- werd aljeen een subsidie hebben B. en W. voorgesteld om een kre- va— 37.500 te verstrekken. diet te verlenen van bijna twee miljoen voor de aanleg van vier insteekhavcns, waarmee inmiddels een begin is ge maakt. De raad voelde er echter thans nog niets voor om dit bedrag beschik baar te stellen. Bij monde van de heer j. S. Visscher (soc.) werd met klem ge vraagd welke risico's aan deze plannen vastzitten. Zelfs B. en W. weten nog niet wat er allemaal gaat gebeuren. De cij fers zijn veel te summier, zo werd ge-1 steld, en uit de raad kwam duidelijk de wens naar voren om met gespecifi ceerd cijfermateriaal op papier voor de dag te komen. Intussen li-ebben zich wel enige serieuze kandidaten gemeld voor vestiging op het industrieterrein. De raad achtte he de meest veilige weg om alleen een krediet van 37.500 te ver lenen, zijnde het aandeel van de gemeen te in d.c.a.w.-werk. Burgemeester Mi- chaelis zegde toe de raad op korte ter mijn in te lichten over de verdere gang van zaken. Wethouder J H. Roose heeft een uit voerige exposé gegeven van deze ont wikkeling. Hij vertelde, dat er aanvanke lijk plannen waren voor de aanleg van vijf havens. Later is dit aantal terug gebracht op vier. De plannen kregen vastere vorm en D.C.A.W.-subsidie werd aangevraagd en op korte termijn ver kregen ter grootte van J 37.500. Het D.C.A.W.-werk is echter niet voldoende. Het gaat om de totaale ontplooiing van het haven- en industrieterrein aldus de heer Roose. Lange tijd is er zonder be trouwbare cijfers gewerkt, pas in oktober Jl. kwamen summiere gegevens beschik baar. Het bleek, dat de grondprijs 25 gulden per vierkante meter zou moeten bedra gen. Met deze prijs kan men de kern toewijzing wel retourneren, aldus de heer Roose. Zelfs In de meest eenvoudige oplossing was plan 1 aanleg twee havens» niet haalbaar. In overleg met de Grontmij is men er later in geslaagd tot een aan vaardbare prijs te komen, 'Acht gulden per vierkante meter». De beregening van plan 2 kwam zodanig voordelig uit de bus, dat het tekort van plan 1 gedekt zou kunnen worden. Het is zelfs mogelijk om nog een los wal te bouwen, aldus de wet- j houder. Technici van de Grontmij gaven ter] gaven ter vergadering een toelichting op; de plannen. GOES De c.h.u.-fractie was gisteravond niet voltallig tijdens dc gemeenteraadsvergadering. De plaats van de heer F. P. J. Polder man was leeg. Hij vierde nl. zijn 65ste verjaardag. Deze mededeling van burgemeester Michaëlis kwam voor de raadsleden als een verras sing. Spontaan besloten zijn, op voorstel van de heer Visscher, een blijk van belangstelling te zenden. HLet werd een kist appels. Blijk baar had de heer Polderman zo veel belangstelling voor de bespre king over de havenplaniien, dat hij later op de avond toch nog ter ver gadering verscheen. GOES Gisteren is te Goes de ver plichte hengstenkeuring voor dekking, georganiseerd door de Kon. Vereniging i „Het Nederlandse trekpaard" gehouden.; Goedgekeurd werden de volgende hengsten: Frits van Zeeduin eig. J. jMaljaars Jzn. Oostkapelle; Nico van; Heikant eig. C. Mesu N. en St. Joost- Advertentie flitsen uw klachten weg Van een medewerker ------ ï,-i "Vi r-na I DRIEBERGEN. Naar drie zijden land, Leon van Roza eig J. MaljaarsI ,1 R if fheeft de Hervormde kerk van Neder- Jzn. Oost Kapelle:_Eric_ van Moustic emmtH WHW lUtuitiu een biizondere roeping in de oecumene, volgens dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal va n de Wereldraad van kerken: 1. zij moet haar verdeeldheid overwinnen; 2. haar j theologische publicaties moeten meer j gericht worden op de in dif opzicht ondervoede gebieden elders; 3. zij moet veel meer van haar leden stimuleren neig. E. Koppejan Jzn. Zoutelande; P. I i Dingemanse Zoutelande en P. Wisse RITTHEM. Tijdens de ö6- Biggekerke; Anthon van othene eig. w. meenteraadsvergadering werd een Elke dag kijkt de burgerij van Nisse met genoegen naar de bouw van het nieuwe dorpshuis aan het dorpsplein. Weliswaar stagneerde de bouw van- wege de vorst, maar toch begint er enige tekening in de situatie te komen. Temidden van al het latwerk zijn reeds j de contouren van de verschillende ruimten waar te nemen. Wanneer de DREISCHOR. Binnenkort zal of- j bouw zal zijn voltooid valt nog niet Burgemeester Miehaelis moest toege- fieiecl in gebruik worden gesteld de ri- met zekerheid te zeggen. De mensen de Buck en zn. Meliskerke (tevens op genomen in het Keurstamboek)Carlo eig. W, de Buck en zn. Meliskerke; Gambo v. d. Liter eig. W. de Buck en zn. Meliskerke; Costaud v. Nieuwe Lin- ;de eig. J. Maljaars Jzn. Oostkapelle; Unicum van Monnikenhof eig. fa. D. A. Timmerman en zn. Kattendijke; Nico van Hoosterhof eig. J. Q. C. Lenshoek [Kloetinge; Max van Lindershof eig. W. de Buck en zn. Meliskerke; David eig. J. der Weduwen Kerkwerve; C. Pad mos Olkerzee; L. P. Hanse Noordwel- le; J. R. P. Eerman Dreischor; A. N. Steendijk Azn. Nieuwerkerk. Voorgebracht 22 hengsten waarvan 12 i hengsten werden goedgekeurd. Dat er slechts 12 hengsten werden goedgekeurd is vrijwel normaal te noemen voor de ze keuringsplaats. -Slechts twee hengsten waren afwezig. Ondanks het gure weer was er een zeer goede belangstelling. AXEL. Op het kruispunt Prins Hen- j drikstraatJulianastraat vond gisteren een aanrijding plaats tussen twee per sonenauto's. Een auto bestuurd door Van L. uit Groede reed door de Julianastraat van uit-de richting Oosterstraat en de wa gen van W. uit Steenbergen naderde het kruispunt over de Prins Hendrik straat van af de Stationsstraat. Beide voertuigen liepen ernstige schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GOES. Op de vijfde personeels avond van de Koninklijke maatschappij ,,De Wilhelminapolder" presenteerde gisteravond het Amsterdamse cabaret gezelschap „Amstel Cabaret" een vlotte revue. De avond werd gehouden in de Prins van Oranje en de grote zaal was prac- tisch geheel bezet. In het verloop van de avond bleek dat het gezelschap eni ge moeite had om de vaart er in te houden, maar niettemin wist men af en toe enkele gulle lachsalvo's te ver oorzaken. Intussen wordt dc situatie kritiek, want steeds meer gegadigden melden zicli voor industrievestiging in Goes. De heer Roose deelde mede, dat een groot bedrijf in zwaar metaal uit Den Haag plannen heeft om '/.ieli in Goes te vestigen. Dit bedrijf zal voorlopig werk kunnen schaffen aan 170 man pesoneel, met een uitbreiding tot .300 man. Pasveer sloot wn dat hei huidige voorstel van B en ooizuiveringsinstallatie volgens liet sys- W 'zeer prematuur Is teem Pasveer aan de YVelleweg. Deze De heer Visscher bleef echter nog met rioolzuiveringsinstallatie is met dit sys- enkele vragen zitten. Hij vroeg zich af teem de eerste in Zuid-Nederland. Het geheel bestaat uit een eenvoudig rioolgemaaltje met een autohiatisch werkende rioolpomp met een capaciteit van 35 kubieke meter per uur. die het rioolwater door middel van een pers- 1 leiding naar het circuit pompt. Dit i circuit is een ringvormige in de grond uitgegraven sloot, die is bekleed met straatkeien, waarvan dé voegen zijn GOES In de gisteravond gehouden volgewasscn met cement. Het circuit gemeenteraadsvergadering heeft burge-l heeft een omtrek van 75 meter en een meester H K. Michaëlis meegedeeld, dat inhoud van 210 kubieke meter met een de heer J Bordui uit de J. Roggeveen- oppervlakte van circa 330 vierkante me- straat te Goes bereid is het Schuttershof ter Het ongezuiverde rioolwater wordt te gaan exploiteren De raad besloot om.jn het circuit door middel van een ro de exploitatie in handen te geven van torinstallatie in een circulerende bewe- deze persoon. ging gebracht, terwijl tevens door mid del van deze rotor het water wordt be- Zoals bekend heeft de heer Branden-iucht en de nodige zuurstof wordt toe burg de wens te kennen gegeven om per gevoegd. 1 maart de exploitatie van het Schutters- hof te staken. De overeenkomst met de heer Bordui is van tijdelijke aard. In het kader van de toewijzing ontwik kelingskern is het mogelijk om rijks subsidie te verkrijgen voor sociale en culturele doeleinden. Voor de verbouwing van aannemer Huijbrengtse uit 's Gra venpolder doen hun uiterste best. Twee weken geleden heeft burgemees ter J. D. Jansen officieel de eerste steen gemetseld van het in aanbouw zijnde dorpshuis. VLISSINGEN. In de zuurstoffa briek van de Kon. Mij. ,,De Schelde" is dinsdagavond een brand uitgebroken doordat een windvlaag in de schoor steen van een oliekachel sloeg. Er ont stond een explosie toen de terugstro mende olie oververhit raakte. De fel brandende olie bracht een aantal raamkozijnen en houten dakbal ken aan het branden. De bedrijfsbrand weer greep snel in en wast de brand te bedwingen. Het gevaar voor ontplof fing van de aanwezige zuurstofflcssen kon hierdoor vermeden worden. De schade kon beperkt worden ter wijl de produktie van zuurstof geen ver traging ondervindt. rekening-courant-overeenkomst ge sloten met de Bank voor Neder landse gemeenten ten bedrage van 50.000 gulden. Voorts werd de rekening 1959 van het burgerlijk armbestuur met een totaal bedrag van 6363 gulden aangeboden. De begroting 1961 van deze dienst werd aangenomen, waarbij de gemeentesubsidie werd bepaald op 4000 gulden. De gemeenterekening 1957 werd vastgesteld. Er bleek een batig slot te zijn van 3451 gulden. Door Gedeputeerde Staten is bezwaar gemaakt tegen de verstrekking van een subsidie van 2500 gulden ten behoeve van de muziekvereniging voor de aan schaf van nieuwe uniformen. Thans werd besloten een annuïteitslening te ga randeren gedurende tien jaren tegen 414 procent. Jaarlijks zal hiervoor een sub sidie van 312 gulden worden verleend. Op aandringen van Gedeputeerde Sta ten werd besloteh het uitbreidingsplan in hoofdzaak opnieuw vast te stellen. Financiële medewerking zal worden verleend aan een brochure inzake de economische ontwikkeling van Walche ren. De bijdrage werd vastgesteld, op vijf cent per inwoner. Aan Bouw- en Woningtoezicht zal op dracht worden .verleend tot het maken van een rioolwaterzuiveringsinstallatie volgens het systeem van dr. ir. Pas veer. Ten slotte werden nog enkele subsi dies toegekend aan de vereniging rij wielpad Walcheren en voor de nazorg van het Buitengewoon Lager Onderwijs. Voor de afd. St. Maartensdijk van de N.C.V.B. sprak de heer J. Aarnoudse, hoofd der chr. school over „kinderleed". De afdeling St. Phllipsland en A. J. Polder van het Nederlandse jeugd Rode Kruis hield een inzameling van speel goed en versnaperingen ten behoeve van de jeugd in hel rampgebied. I.v.m. het vertrek van mej. L. Snoek is tot hoofdleidster aan de kleuterschool te Dreischor benoemd mej. J. Catshoek te Zierikzee. thans werkzaam bij het kleuteronderwijs in Kruiningen. In zaal Veeburg te Krabbendijke ver toont de Cefa-filmdienst zaterdag de film „Pastorie van Hinton". De export van mosselen naar Frank rijk en België is tengevolge van de gladde wegen belangrijk verminderd, de uitvoer naar Frankrijk is zelfs tot een kwart van het gemiddelde gedaald. De herv. meisjesvereniging „Zonne straaltjes" en de herv. jongelingsver eniging „Nieuw Leven" te Schoondijke geven vrijdag 29 en zaterdag 30 januari a.s. in De Zwaan hun jaarlijkse uitvoe ring. Opgevoerd wordt het stuk: ,,Q Bella, Donna Lucia". om elders de gemeenschap der kerken te gaan dienen. Dr. Visser 't Hooft zei dit en nog veel meer gistermiddag in de her vormde kerk te Driebergen voor een aandachtig gehoor, bestaande uit oud seminaristen, studenten en gasten van het hervormde seminarium, dat giste- m ren beurtelings in stille ootmoet en on-1 nadat het zo lang de oecumenische be- zijn voor toenadering tot enige niet- roomse kerk. Maar men moest blij ven hopen, dat er op enkele punten van minder belang zou blijken dat er iets veranderd is. Zo is hel te wen sen, dat het concilie zich uitspreekt over bijv. de godsdienstvrijheid en dat deze uitspraak zal staan op het niveau van het beste r.k. theologische denken. Geen kerk Dr. Visser 't Hooft maakte ernstig bezwaar tegen het sdiema, waarin men de Wereldraad als de protestantse te genspeler van Rome ziet. Dat kan niet: de wereldraad is geen kerk en haar grondslag is geen geloofsbelijdenis, maar alleen een basis onder een be gin van gesprek tussen de kerken. Rome wordt intussen veel actiever, der grote vreugde zijn tienjarig bestaan herdacht. De secretaris-generaal van de We reldraad had in zijn toespraak eerst en kele actuele aspecten van de oecume nische ontwikkeling in het jaar 1959 besproken, een ontwikkeling die aan leiding geeft tot veel misverstand en speculaties. Dat laatste was vooral het geval met de pauselijke aankondiging van het algemene concilie van de Romein se kerk. Er is intussen geen enkel teken, aldus dr. Visser 't Hooft dat dit concilie van enorme betekenis zal MIDDELBURG. Woensdag 27 ja nuari zal ds. H. Bartlema in de Koor kerk worden bevestigd door ds H. J. Diekerhof uit Eindhoven als predikant voor buitengewone werkzaamheden (le- gerpredikant) YERSEKE Ongeveer veertig per sonen woonden in hotel „De Oester- beurs" een vergadering bij, waar de ge zamenlijke fruitkwekers spraken over de bestrijding van insekten in de fruitbo men met „Duphax". Een en ander werd toegelicht met lichtbeelden. De heer Overloop van Kapelle dankte de aanwe zigen voor hun belangstelling. Viissimg-en aangekomen: 19/1 Dts Amisia, Ned. Fendo, Ned. Jura. Ned. O&ile-R. 20/1 Dts Anrtjeoltmann, Dts Olaf, Dts Karl, Eng. Plover, Bel,, Internos. Ned. "Ritornel Vlissingen vertrokken: 19/1 Dts Krautsand, 20/1 O-een Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. sche pen) Beta, Michel Swenden, SilvretJta, Ca- Gepasseerd naar zee (Ned. schenen19/1 teil. 20/1 Stanislas, Eems. Loire met sleep. Huibergen, Aaltje, 20/1 Wulp, Ittersum. en vernieuwing van het Schuttershof zou deze bijdrage zeer welkom zijn. De meeste gegadigden werden enigs zins afgeschrikt door het feit, dat héle maal niets bekend is wanneer deze sub sidie verstrekt zal worden. Deze factor stelde het college van B. en W. in een nadelige onderhandelingspositie. Niettemin is de heer Bordui bereid, tegen een huur van 2850 per jaar, de exploitatie op zich te nemen. De gemeen te zal alleen het noodzakelijke onderhoud v©or haar rekening nemen. Advertentie GOES. Op de hoek van de J. A. van der Goeskade en de Kleine Kade vond gistermorgen omstreeks negen uur een aanrijding plaats tussen een bromfiets en een personenauto. De auto. bestuurd door K. uit Goes, kwam uit de richting Zaagmolenstraat en uit te genovergestelde richting naderde de bromfietser. B. uit Middelburg. B. was bij het rechtsafslaan nabij de brug te ver naar links gegaan, waardoor hij te gen de voorkant van de auto botste. B. liep lichte verwondingen op en werd door dr. T. F. v. d. Werff naar het St. Joanna ziekenhuis gebracht. De ma teriële schade was niet groot. TERNEUZEN. Zeevaart: opvaart aan tal 2.784 b.r.t. 3.181.216. afvaart 2.788, b.r.t. J 3.241.381. Totaal 5.572 b.r.t. 6.422.597 In 1958 l aantal 6103 b.r.t. 7.294.906 Type der schepen in 1959 1958: Kustvaar- I clers t.m 499 brt 1593 1828, schepen van 500 t.m. 4500 brt 974 1051, schepen van 4501 t.m. 8000 brt 217 185. BINNENVAART: Geschut: Westsluis 9.573 met. 5.599.000 ton j laadvermogen (schepen groter dan 1.100 t). Geschut: Middensluis 11.673 met 5.187.000 ton laadvermogen (schepen tot 1100 ton). I Geschut: Oostsluis 25.862 met 6.302.000 ton I laadvermogen (kleinere schepen tot 50 me- ter lengte en diverse tonnage). Totaal ge- I schut: 47.108 met 17.088.000 ton laadvermo gen. Totaal-generaal over 1959: Geschutte zee lschepen 5.572 (6.422.597 b.r.t.). Geschutte bin- nenvaartschepen 47.108 met laadvermogen 1 van 17.088.000 ton. Totaal aantal schepen 52.680. Nationaliteit der zeeschepen op- en afge-1 'schut in 1959: Aantal, b.r.l. Nederland 827 464.000, Duitsland 780 534.000, Engeland 532 530.000, Zweden 196 384.000. Spanje 71 201.000. Noorwegen 70 200.000. Finland 55 119.000, Denemarken 44 49.000, Portugal 36 56.000, Panama 28 112.000, Frankrijk 25 76.000, Bel gië 24 113.000, Italië 22 117.000, Rusland 21' j 54.000, Liberia 16 72.000, Griekenland 8 37.000, Costa-Rica 1 18.000. Turkije 4 12 000. Polen 4 3.0Q0, IJsland 3 4.000, Ierland 3 2.000. 1 Zuid-Slavië 2 7 000. Marokko 2 3.000. Argen- I tinië 1 5.000. Roemenië 1 3.000. Bulgarije 1 3.000, Libanon 1 3.000. Nationaliteiten der binnenschepen in 1959: Aantal: Nederland 30.178. België 15.527, Frank rijk 651. Duitsland 389. Zwitserland 306. Luxemburg 8. Diverse naties (jachten en dergelijke) 49. I ZIERIKZEE. Op vrijdag 29 janua ri houdt de vereniging tot bevordering j van het christelijk onderwijs in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw een le- denvergadering. Om de droge stof" j op de vergadering zo snel mogelijk af te handelen, werden de jaarverslagen reeds aan de leden toegezonden. Te-; vens vindt er een bestuursverkiezing plaats, onder meer zal er een voorzit ter worden gekozen. De heer J. A. van Bennekom. directeur van de christelij ke kweekschool te Middelburg spreekt tijdens deze bijeenkomst over het on- derwerp ..Vijf gladde stenen". j HANSWEERT. Op de Westhaven- MIDDELBURG. „Je zal het. leiden. Hij heeft een ronde inborst. dam is het 1500 ton metende sieepschip I mischien niet willen geloven, maar ..Zie je, ik ben kok geweest bij mus 3 vast gevaren eget®j^gav™cjft. heb generaal De Gaulle nog eens De Gaulle", verduidelijkte hij. En toen ioas alles klaar en helder voor St. FHILIPSLAND. Mejuffrouw J. Vaders zal zich het moment dat ze van de zolder viel waarschijnlijk nog lang herinneren. Ze viel nl. voorover en kwam daar bij bijzonder ongelukkig terecht. Een liphte hersenschudding en een drietal, gebróken fjibbep waren het pijnlijke en trieste resultaat. door twee sleepboten vlot schip was geladen met kunstmest en op een kool gestoofd weg van Vlaardingen naar Sas van Gent. De dames A. Okkerse, N. Jumelet, L. van de Woestijne en M. Jonker uit Bruinisse slaagden in Bergen op Zoom voor het examen machineschrijven. Ik kijk de man die dit tegen me me. „Vertel es", vraag ik, „was 't zei eens aan. Hij heeft wel een flink een kieskauwer?" Hij schudt zijn postuur, maar niet direct het ka- hoofd. „Nee, dat kan ik niet zeggen, rakter om de onverstoorbare, ge-hij kon lekker eten, was niet lastig, vreesde president van de vijfde maar had toch zijn bepaalde ,voor- Franse republiek om de tuin te keur. Kool was ie overigens niet erg -wild op!" De heer J, J. de la Vienne uit Mid delburg, nu chef-kok bij „Bosch en Duin" in Oostkapelle, zet zijn koksmuts NED. IIERV. KERKEN Beroepen te Hoevelaken (toez.) P. F. J. Lamens te Kamerik, te Nederhomert, T. Langerak te Vinkeveen. te Meppel H. de Noo te Jytrijp-Hommerts. Beroepbaarsteliing: de heren A. van GOES. Op een vergadering van Dorssen. Soerabajastraat 12bis te de G.M.V.V. werd besloten meaewer- j Utrecht en J. J. Duvekot, vicaris te king te verlenen aan de tentoonstelling j Den Haag, Frankenstraat 86. zijn be-lde Bevelanden, die in de week van 18 roepbaar. tot 23 april in de veiling te Goes zal GEREF. KERKEN worden gehouden. Aangenomen de benoeming tot predi- Voorts besloot men op 18 mei een, kant in algemene dienst (aanvullende reis te maken naar de Gero-fabrieken in praktische opleiding» J. J. Thomas te I Zeist, waarvoor zich nu reeds vele da- Hilversum. mes opgaven. NED. PROT. BOND Na de pauze werd de film ..Uw tuin Benoemd tot voorganger te Hilversum uw trots" vertoond, die welwillend: R. C. v. d. Voet, herv. pred. te Em- was afgestaan door de vereniging van men. [Nederlandse bloemisten in Den Haag. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Slikkerveer Chr. van Dam;# Tijdens een vergadering van de ijs- te Rotterdam en A. F. Honkoop te Goes.club ,,Ons Genoegen" te Colijnsplaat zijn OUD. GEREF. GEMEENTEN de heren Joh. de Waard en J. Korsmze Tweetal te Lisse B. Toes te Kinderdijk j als bestuursleden herkozen. De heer en E Dumarchie van Voorthuijsen te P Sies werd gekozen als penningmeester Leersum. in de vacature van de heer P. de Bruyne. i ,,Ja, ik heb eens een grote taart i i af. ..Warm, zo'n ding op je hoofd", L - l vervolgde hij: „Ik heb eens een paar ?,oeten bakke.n .vo.°.r.de generaal. Een schouderklopjes gehad van ..L'Asperge" (zo noemen ze De Gaulle in Frankrijk wegens zijn statige gestalte en zijn gro- te neus), maar die waren lang niet mats. En ik ben toch ook geen kleine jongen. De Gaulle meende het echter goed. Wat ik in hem altijd waardeerde, was dat ie zo'n grote belangstelling had voor het keukenleven.'' De la Vienne haalt een sigarettenpak je voor de dag. Hij biedt me een stroo tje aan. Het is een Gauloise. ,,Ja, hij had zijn voorkeur, ik ook" vertelt hij, terwijl ik bij de eerste trek een hoest bui krijg. ,,Hoe bent u eigenlijk met .monsieur le président" in aanraking gekomen?" „Als president heb ik hem nooit mee- gemaakt, maar wel als generaal. Wei I wat dat laatste betreft, hij was er een. Iedereen sidderde voor hem. En je moest hem niet .tegenspreken. Want dan zette hij je even op klassieke Fran- se wijze op je nummer. Ik leerde hem kennen na de oorlog in hotel Marienberg in het Zwarte Woud. Daar was ik kok. Een best baantje toen. De Franse be- zettingstroepen waren niet zuinig met i hun salaris. Ik werkte er al voordat de Fransozen er kwamen. In de oorlog namelijk stuurden de Duitsers me naar hun „Heimat", waar ik eerst moest werken in een machinefabriek in Stutt gart. Maar het schijnt dat ik in die fa briek weinig produktief was voor het Derde Rijk. want al gauw stond ik in de keuken, wat mezelf en ook de Mof fen beter beviel. Bij de bevrijding zat ik ergens in Tsjecho-Slowakije", waai de Russen ons terugstuurden. Ik ben toen nog een tijdje naar het Zwarte Woud getrokken". Dc la Vienne bewaart aan die tijd de prettigste herinneringen. Op het ogen blik heeft hij geen kontakt meer met De Gaulle, „Die is nou een beetje tf hoog voor me geworden" zegt de Mid delburger, „maar als ik hem zou vra gen of hij zich die taart van Oran nog herinnert, zou ie stellig ja' zeggen". „D* taart van Oran?" weging alleen maar geobserveerd heeft. In dit verband wees hij op de bijzon der verwarde reacties na het incident op Rhodos, waar een r.k. particulier toezeggingen aan orthodoxen deed en daaraan ruchtbaarheid gaf, waarna het Vatic a an een wild,e en nog niet her roepen commentaar gaf. Trouwens: dr. Visser 't Hooft zou he lemaal niet gelukkig zijn met officiële contacten met de R.k. kerk. Daar zijn wij nog niet aan toe, zei hij: te veel obstakels staan een gesprek nog in de weg; laat alles nu verder rustig en stil en vooral ordelijk geschieden. Schuim Het gaat niet om een stukje oecume nische gymnastiek van enkele specialis ten, Als dit zo was, dan staat er slechts een facade opgetrokken. Dan is de hele oecumenische activiteit al wordt ze dan sinds de oorlog nog zo geaccepteerd in de kerken een beet je schuim op de golven en niet een golfbeweging vanuit de diepte. Daarom vraagt de Wereldraad van de kerken en haar leden meer dan een toeschou wershouding. Van de ochtendsamenkomst vermel den wij slechts, dat daarin de rector, prof. dr. H. Berkhof, en de conrector, dr. J. M. de Jong, het woord gevoerd hebben en daarbij de zaken aangeroerd hebben, die in ons blad van eergisteren vermelding vonden. Gelukwensen Na de koffie hebben vertegenwoordi gers van bevriende instellingen err col leges hun gelukwensen aangeboden in een ontvangst die onder leiding stond van de Groninger hoogleraar dr. H. de Vos, de voorzitter van de commissie voor het theologisch hoger onderwijs, welke levens als curatorium van het se minarie fungeert. Na een kort woord van de synode- praeses dr. A. A. Koolhaas, bood dr. M. de Jonge uit Blija een grote disco theek van kerkmuziek aan, waarna ds. F. J. Pop namens Kerk en Wereld als „huisbaas" dus een fraaie re productie voor het nieuwe seminariege bouw overhandigde. Namens het aartsbisschoppelijk grootseminarie Rijssenburg, aan de andere kant van Driebergen, sprak prof. J. H. A. Vermeulen woorden van waardering voor de protestantse bezinning op het pastoraat en voor de sfeer en binding die in zo korte traditie is gevormd. Hij bood voor de bibliotheek het boek „Begegnung der Christen" (ontmoeting der chris tenen) aan. Van de vele sprekers noemen we ver der prof. dr. G. J. Hoenderdaal die na mens het seminarie van de Remon strantse broederschap met lege handen kwam, maar toezegde een volgende keer misschien een exemplaar van de remonstrantie bij zich te hebben. (In zijn antwoord zei prof. Berkhof even later: „Die hebben we al ,en zelfs weer legd"). Dr. J. P. van Heest, curator van het seminarie van dc Evang.-lu- therse kerk vroeg zich af, of het niet mogelijk was de arbeid in Driebergen ook aan de andere kerken ten dienste te laten komen. Er waren duidelijke tekenen van instemming. Verder spraken nog dr. J. M. van der Linde, namens het seminarie van de Evangelische broedergemeente uit Zeist, prof. dr. A. J. Ratfcer uit Lei den en de visitator-generaal jhr. L. de Geer. In deze samenkomst, die ook werd bijgewoond door ds. F. J. S. Rumai- num van de Evang. chr. kerk van Nieuw-Guinea, prof. dr. W. H. Beeken kamp van de prol. theol. faculteit te Brussel, prof. dr. Nic. H. Ridderbos na mens de theol. faculteit aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en bijzonder veel prominenten uit hervormde kring, is ontstellend veel gelachen. Geen dei- sprekers liet r,a het seminarie of vo rige sprekers vliegen af te vangen. Maar prof. De Vos wist met bijna on- belogen gezicht alle vliegen weer le bestemder plaatse te doen terugkeren. In meer interne kring is gisteravond de lustrumviering besloten, waarbij van dc zijde der oudseminaristen prof. dr. H. Berkhof wegens zij» vertrek naar Leiden bijzonder gehuldigd werd. Van een medewerker LEEUWARDEN Op de benoeming van ds. C. van der Woudc, praeses van de generale synode der Gereformeerde kerken, tot hoogleraar in het kerkrecht en de kerkgeschiedenis aan de Kam per Hogeschool is thans nieuw licht ge vallen: de veronderstelling dat men hier te doen had met een „tussenpaus" wordt bevestigd door liet Friesch Dag blad, dat vertrouwelijke informaties uit de kring van curatoren en hoogleraren der hogeschool heeft gepubliceerd. Zoals bekend werd het in gerefor- taart van anderhalf bij anderhalf. Een knots van een ding. Op die taart moest ik een grote landkaart garneren, waar op de opmars van de geallieerde strijd krachten van noord-Afrika tot in Duits land was aangegeven, 't Was een kunst werkje, jammer dat ie opgeslokt moest worden. Ikzelf heb er overigens geen stuke van gegeten. Het gebak verdween in de kelen van de oiïiciereto „Ja, een taart is nu eenmaal om op gepeuzeld te worden!" Inderdaad, maar je moet niet den- UNIHMIIIB ken, dat me alleen maar De Gaulle en meerde kring wat verrassend gevonden, taarten interessèren. Ga maar eens mee dat de Utrechtse synode in haar win naar de tuin, daar kan je een volière terzitting deze bijna 64-jarige. niel-ge- zien met allerlei tropische vogels, meest promoveerde Leeuwarder predikant be- parkieten". noemde. De leeftijd is uniek, sinds 1917 Achter de La Vienne ga ik een trap- doceerden alleen gepromoveerde theo- je af van het grote pension aan de logen aan de Oudestraat en zelfs het Loskade. „Breek je benen niet, 't is feit, dat de benoemde zijn „eigen" vak glad in de tuin", zegt hij, terwijl hij zal doceren, betekent een afwijking van met grote stappen wandelt in de rich- de te Kampen in „noodgevallen" ge- ting van de volière. „Wat zeg je van I bruikclijke benoèmingsmethode: het is mijn beestjes? Ze zijn laatst nog op meer voorgekomen, dat bijv. een nieuw- het stadhuis geweest met de vogelten- testamenticus van professie college toonstelling'," moest geven in de vakken van het Oude testament. Geen wonder dus dat Ik ervaar dat het benaderen van ge- - dc benoeming van ds. Van der Woude vederte niet mijn sterkste zijde is. De enig opzien baarde, parkietjes fladderen even druk en krui-Het Friesch Dagblad nu deelt mee, pen dan bij elkaar in een hoek tegen dat de synode bij haar pogingen om het gaas. een opvolger voor prof. mr. G. M. den „Geschenken van Marianne?" vraag Hartogh te vinden op moeilijldieden ik. j stuitte. Er is toen een dringend beroep Hij lacht. ..Nee, ik bemoei me al met i "P hds-Jfra,L/uL^V^-P?33,11' Sfi 5?» vogels vanaf mijn tiende jaar. Binnen V03r de betrekkelijk korte lijd die heb ik nog een stel kanaries". ln,7\ehfH»? eiItaat De Gaulle is vergeten. De taart ook. i ctiiion jaar) beschikbaar zou De vogels zijn plotseling weer „zijn al les" geworden. Och ja. de Franse pre sident is ten slotte ook maar* een mens van vlees en bloed, net zoals u en ik. „Hij is zakenman in het groot, ik in 't klein", zegt De la Vienne nog bij het afscheid. stellen. Ondanks pogingen van dc aange zochte om „de boot af te houden" heeft men hem benoemd. Ds. Van den Woude zou, aldUs nog steeds de in- i formaties van het Leeuwarder blad. ingezien hebben dat deze benoeming niet meer dan een tijdelijke voorzie ning was, maar hem is te verstaan j gegeven dat dit in de gegeven om standigheden de beste oplossing was. De synode benoemt op voordracht van de curatoren (uit elke kerkprovin- cie een), die zich over die voordracht verstaan met het college van hoogle- j raren. Het gereformeerde predikanten- corps telt in ons land tegen de veer tig doctores. s 1

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4