DRAMA VLAK VOOR DE KUST IN RAZENDE NOORDWESTER Kom eens kijken, hij kapseist!" STILTE NA DE STORM SPORT OP TELEVISIE J Massu neemt geen woord terug van interview Kapitein en vier jongens verdronken Angstig avontuur op het Volkerak OPERA TOCH OP RAI-TERREIN Bevan stervende De Bilt: Zachter FRASEN VOOR ALLE UITLEG VATBAAR Slagzij Prof. Oud hoopt: Geen kabinetskwestie bij toto-wet Sparta-Glasgoiv Laatste woorden via noodgolf Vergeefs Draad los Terug HOGE DRUK REGEN Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 1X6666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur J ACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeenwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e jaargang No. 4465 Donderdag 21 januari 1960 ZEE VERZWOLG KLEINE KUSTVAARDER DE MEEST GEVREESDE van alle stormen in Ned'rland, de noord wester, heeft een half etmaal lang de kustbewoners in bange span- Zijn er al dijken bezweken, toch heeft de verraderlijke en met grote kracht toeslaande storm grimmig zijn tol aan mensenlevens geëist. Vijf zee lieden vonden hun graf voor de Nieuwe Waterweg, waar de kust vaarder Bermuda zonk. Twee men sen verdronken in de Wester- schelde. Van H.M. mijnenveger Giethoorn sloeg een bootsman overboord. Dramatische tonelen speelden zich af aan boord van het vrachtschip Lieve Vrouwenkerk, dat op de Vliehors aan de grond is geraakt. Ook H.M. mijnenveger Roermond had met moeilijkheden te kampen. Te land verloren bij verkeersongelukken, waarvan in de meeste gevallen met stelligheid de storm als schuldige kan wor- deij aangewezen, vijf mensen het leven. '*g Van onze correspondent PARIJS Generaal Massu is in Parijs op het matje geroe pen bij Guillaumat, de minister van defensie. Daarna heeft het ministerie van defensie een communiqué uitgegeven. Dat is zo dubbelzinnig als het maar kan zijn en in feite is er dus niets veranderd aan Massu's insubordinatie, met dien ver stande dat die officieel dus niet wordt toegegeven, hetgeen eigenlijk voor de hand lag. Generaal Massu, zo zegt het commu- niqué, is naar Parijs gekomen op eigen verzoek om commentaar te leveren op zijn dementi van het interview met Kempski. Hij heeft de minister van defensie verzocht het volgende bekend te maken. Wat betreft de justitie in Algerije heeft hij de generaal alles gedaan om de commissie die door de minister van defensie was gezonden om de republikeinse rechtspraak in overeenstemming te brengen met de revolutionaire oorlog, haar werk te ver gemakkelijken. Hij hoopt vurig dat dit werk concrete resultaten zal opleveren. Wat betreft het vertrouwen van het merendeel van de Mohammedanen in generaal de Gaulle, is Massu ervan overtuigd, dat het streven van de gene raal om de vrede terug te brengen hetgeen ook de voornaamste zorg van de Mohammedanen is hem dat ver trouwen doet behouden. Wat betreft het probleem van de onbehaaglijke stemming binnen het leger (le malaise de Farmée) heeft Massu niet de pretentie van dat leger Kanselier Adenauer en zijn minister van buitenlandse zaken von Brentano zijn te Rome aangekomen voor een of ficieel bezoek aan Italië. Ghana, de onafhankelijke Afrikaanse i staat die vroeger Goudkust heette, zal{ op 1 juli zijn eerste president kiezen. Een geselecteerde ijshockeyploeg uit Moskou heeft te Toronto een zware ne derlaag (91) geleden tegen de Whitby Dunlops, het team, dat in 1958 het we- i reldkampioenschap voor Canada won. De tussenstanden waren 1—0, 4^-0 en 41. de woordvoerder te zijn. Daar de auto riteit van generaal Challe, de opperbe velhebber, door niemand wordt betwij feld, staan hij en zijn legerkorps zonder enige „intellectuele terughoudendheid" achter de opperbevelhebber, van wie noch het prestige noch de loyaliteit ten opzichte van het staatshoofd door iemand in twijfel wordt getrokken. Men ziet het: het interview wordt niet gedementeerd en de onbehaag lijke stemming van het leger wordt zelfs nog eens met nadruk genoemd, terwijl de uitdrukking „zonder intel lectuele terughoudendheid" voor veler lei uitleg vatbaar is. NIET OP ELYSÉE Noch de Gaulle noch Debré hebben gisteren Massu willen ontvangen en hij heeft alleen een onderhoud gehad met de minister van defensie, aan wie de Gaulle had verzocht de kwestie disci plinair af te doen. Eerst vrijdag zal Massu op het Elysée worden ontvangen, wanneer daar de conferentie over de Algerijnse problemen zal worden ge houden. VEEG TEKEN Eigenlijk is het communiqué dat gis teren is uitgegeven ais symptoom nog ernstiger dan het interview van Massu aan het Duitse blad. Niet alleen dat Massu dus eigenlijk al zijn bewoordin gen handhaaft, hij doet er nog een schepje bovenop door terug te komen op de „onbehaaglijke stemming in het leger", en die als vaststaand aan te nemen. De sneer van de „intellectuele terughoudendheid" slaat kennelijk op alle personen en richtingen, die een spreekbuis vinden in voortreffelijke bladen als le Monde en l'Express en die van oordeel zijn dat de taak van het leger een dienende, een gehoorzamende is en dat het leger zeker niet een orga nisatie is die de politiek heeft uit te maken. GEEN GEZAG? Heeft, zo kan men zich thans af vragen, de Gaulle, heeft de regering, heeft het ministerie van defensie zo weinig gezag over het leger in Algerije, dat zij genoegen nemen met een com muniqué als dat van thans Of is het er de Gaulle vooral om te doen aan de vooravond van belangrijke beslissingen geen extra moeilijkheden te hebben en heeft hij loyaler tegenover Massu en Challe dan deze beide generaals tegen over hem de kwestie van het inter- I view voorlopig in de doofpot wiilen doen, omdat hij wel weet dat toch straks zal gebeuren hetgeen hij van plan is Mogelijk dat de conferentie van morgen en haar gevolgen, de oplossing zullen brengen. -U- Op van vermoeidheid, de ogen rood omrand, gaf de kapitein van de Gele Zee, de heer M, van Rijswijk, zijn zakelijk verslag van wat zich op enkele kilometers uit de kust had afgespeeld. Dit jaar moet hij met pensioen, want hij is al 68. ''TERWIJL bijna elke Zeeuw nog sliep stak in de nacht van dinsdag op woensdag een zware westerstorm op, van een kracht, die in Zeeland de laatste jaren niet meer werd ge meten. Met snelheden van 120 km per uur joeg de welhaast orkaankracht bereikende storm de schuimbekkende golven van de Westersehelde woedend voor zich uit. Van de mannen aan het roer werd het uiterste ge vergd. 'TOCH heeft de storm zijn prooi gevonden. Bij Wals oorden vonden twee mensen, een scheepskapitein en zijn vrouw, de verdrinkingsdood. In tien minuten tijd ging hun schip ten onder. T\E STORM beproefde ook de dijken.. Een dijklicliaam was er, dat het geheuk van de wind niet ongeschonden kon doorstaan. Het was de nieuwe dijk van de Vlissingse boulevard, waar van de asfahlaag woensdag morgen op verschillende plaat sen over enkele meters werd weggeslagen. Verontrustend was tic toestand echter niet, al zijn rijswerkers een halve woensdag avond en de afgelopen nacht in touw geweest om de gaten te dichten. Onder hel licht van schijnwerpers zwoegden de stoe re mannen voor de veiligheid van de Vlissingers. (Zie verder ook pagina's 3 en 5) De Bermuda had 's ochtends om half zes gemeld dat zij een slagzij van twin tig graden maakte, vermoedelijk door dat de lading brouwgerst was gaan schuiven Zij had ook water in de ma chinekamer gekregen. De kustvaarder was van Kingslynn in Engeland op weg naar Wyneghem bij Antwerpen. Door de zware wester storm was hij zo ver uit de koers ge slagen dat hij drie mijl uit de Neder landse kust was geraakt. Hoewel de 24 jaar oude Bermuda niet om assistentie van redding- of sleepboot had gevraagd, voer de red dingboot President Jan Leis een kwar tier later al uit. Binnen het uur was zij ter plaatse, maar kapitein Westers vond dat er nog geen reden was het schip te verlaten. De reddingboot bleef niettemin nog in de buurt, omdat er zoveel zee voor de Waterweg stond dat zij toc'h niet binnen zou kunnen komen. Om negen uur kwam de sleepboot Gele Zee van L Smit Co., die van de Hoek was uitgevaren, ter plaatse, Van onze correspondent DINTELOORD. Zes jagers hebben dinsdagavond en in de nacht van dins dag op woensdag een hachelijk avon tuur beleefd op het Volkerak nabij Din- teloord. Met een buitenboordmotorboot je van Krebbe uit Breda waren zij gaan jagen op wilde ganzen. Maar door de hevige rukwinden sloeg het motor bootje om en nadat de jagers na een kwartier in het koude water te hebben gezwommen, eindelijk op een der zee hondenplaten .droog" stonden, kwam het bootje ook weer binnen hun bereik. De jagers waren bang geworden en durfden niet meer met het bootje te ja gen, zodat 'Aj besloten op de zeehon denplaat vast te leggen. Toen het na twee uur eb werd zijn zij door de ho ge golven gaan wandelen en kwamen na een uur terecht op het Steenbergse Sas. Dat was het einde van hun avon tuur. PURMEREND (A.N.P.). Prof. Oud heeft gisteravond de hoop uitgesproken dat de regering niet de kabinetskwestie zal stellen als het wetsontwerp betreffen de de voetbaltoto in de Tweede Kamer in behandeling komt. De regering, zo zei hij, behoort de beslissing over de totowet geheel over te laten aan de Kamer. Prof. Oud sprak o.m. over dit onder werp tijdens een openbare vergadering van de V.V.D. te Purmerend, zijn geboor teplaats. Ten aanzien van dit punt bestaat duidelijk verschil van visie tussen de ministers onderling. Het is echter wense lijk, aldus prof. Oud, dat de huidige samenwerking in de regering niet ver- j broken wordt door deze zaak, die welis waar- principiële kanten heeft, maar anderzijds buiten het sociaal-economische beleid valt. Het weriselijkst achtte hij een compro mis, waarmee allen zich zouden vereni gen, maar het was de vraag of dat kon worden bereikt. De kwartfinale van de Europese voetbalbeker, die in Rotterdam wordt gespeeld, komt op de tele visie. Het zijn de ploegen van Sparta en Glasgow, die tegen el kaar in het veld treden op woens dag 9 maart. 9 Volgende week woensdag, 27 januari, verzorgt de Vara een te levisiereportage van een spectacu laire ijshockeywedstrijd. Het is een ontmoeting tussen de Haagse IJshoekeyclub en een ploeg van de Canadese luchtmacht. De re portage duurt drie kwartier, van 21.00 tot 21.45 uur. De N.T.S. gaat ruime aandacht besteden aan de Europese kam pioenschappen kunstrijden op de schaats, die van 5 tót en met 7 februari in Garmisch-Parten- kirclien worden verreden. De Eurovisie-uitzendingen van vrij dag 5 en zaterdag 6 februari komen 's avonds op het scherm resp. om 21.00 en 21.45 uur, zo dat hiervoor de programma's uit Bussum onderbroken zullen worden. Zondagmiddag 7 febru ari kan men twee uur lang van deze sierlijke sport genieten, van 16.00 tot 18.00 uur. van fesmitia aan öatezae vwzeeX» onmlddoUijk te eieppBr.» tri» «êt fceiSsp.oit tfêSs getWkKm zulten trachten tras ep andere bolder opnieuw te betten 'e e beleggen' steen inmiddels gestopt De eerste boodschap: van de Bermuda Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND - Vier jongens van nog geen twintig jaar met een oudere kapitein zijn gistermiddag voor de kust van Hoek van Holland verzwolgen door de zee. Zij za ten gevangen in de met planken dichtgespijkerde stuurhut toen hun schip tegen drieën kap seisde. Een uur later zonk de bijna tweehonderd ton meten de kustvaarder Bermuda. De opvarenden waren de gehuwde' kapitein A Westers (43) uit Suffolk, de bestman J. Schokkenbroek (19) uit Stadskanaal, de matroos J. Sturn (17) uit Vlissingen, de matroos onder de gage F. Kats (19) uit Den Haag en de kok A. L. Hofstra (16) uit Leeuwarden. De eigenlijke kapitein van de Ber muda, de heer A. Smit uit Groningen, stond samen met de vertegenwoordi gers van de rederij Bermuda te Delf zijl in de rapporteerpost van Dirkzwa ger in Hoek van Holland met een ver beten gezicht te luisteren naar de be richten van de reddingboot President Jan Leis, die samen met een helikopter van de opsporings- en reddingsdienst uit Valkenburg zocht naar overleven den. De heer Smit had zeven weken gele den het commando van de Bermuda overgedragen aan kapitein Westers. Hij moest het bed houden wegens maagklachten. Met moeite kon hij zijn ontroering verbergen toen een droge stem over de noodgolf zei: „Het wil ons voorkomen dat de helikopter de zaak voldoende heeft bekeken. Kan hij terugkeren?" aeeateldlng scheven Insert* solo nul wan 20/i HOO at znnJ aermuaa gezonken 353 graden 4500 meter van noordsrhoöfa hoekvanhoLland cf 353 *500' t rotter-dam sch redio Jv De tweede boodschap: 16.00 uur 1 l zesmelding schevertingenradïo 20/t 7641 at betreffende coaster Bermuda door scheveningenradio ten 1543 gmt noueverkeer 'opgeheven stop reoaingpogingen Téddinsboot janlels en helicopter gestaakt col 154G 9«it recu De derde boodschap: 16.41 uur DE BERMUDA waarna hij om een uur of tien vast maakte. De kapitein van de Gele Zee, M. van Rijswijk (68), vertelde: „Wij sleepten de Bermuda de zee in. De machines draaiden op langzaam. Om een uur of twee, vermoedelijk door de hoge zee, werd de voorbolder van- de coaster, waar de tros op vast stond, uit het dek getrokken en wij waren weer los. Toen hebben wij onze tros inge haald en zijn weer naar hem toege- stoomd. Om vijf over half drie stonden wij weer vast. Ik vroeg daarop de ka pitein van de Bermuda of hij naar binnen wildé. De kapitein vond dat prettig en daarom koersten wij haar de Waterweg. Na een half uur drie kwartier werd er naast mij geroepen: „Kom eens kijken kapitein, hij kapseist." Direct gooide ik de remmen los van mijn sleepdraad, gaf hard bak boordroer en liet mijn draad slippen. Ik stoomde daarop op ongeveer vijf me ter langszij het schip, dat met de bak omhoog lag, om naar drenkelingen uit te kijken, maar er was niemand te bespeuren. Wel zagen wij een gekap seisde sloep drijven, olievaten, ketel pakken en papieren. Wij zijn steeds om het schip blijven cirkelen, totdat het een uur later in de golven ver dween." De President Jan Leis was toen niet in de buurt, want om een uur of half één was zij naar de Hoek terug gekeerd in de verwachting dat de Gele Zee het verder wel zou klaren. Toen het bericht van de gebroken bolder doorkwam, koos zij weer zee. Er bleek echter een lekkage in de knalpot van de reddingboot te zijn gekomen door het woeste water en daarom ging het nogmaals terug naar de Hoek. Het mankement werd provisorisch verhol pen en de bemanning ging even een kopje thee drinken bij de schipper, de heer W. van Seters, thuis. „Over de radio hoorden wij toen de stem van de marconist van de Gele Zee dat de Bermuda was gekapseisd", vertelde de heer Van Seters. „Ik ver schoot van kleur en rende met mijn mannen terug naar de boot. Lange tijd hebben wij daarna nog mee helpen zoe ken naar overlevenden, maar ven Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De nieuwe Am sterdamse opera komt niet aan het Museumplein, niet in het Wetering- plantsoen, niet op het Frederiksplein of op een andere goede plaats, maar op het RAI-terrein aan de Ferdinand Bol straat. De Amsterdamse raad heeft dat gisteravond zo beslist. Het opstellen van een voorlopig schetsplan zal overigens nog een jaar duren, het ontwerpen van het defini tieve plan ook een jaar en de bouw tenminste drie jaar. LONDEN (Keuter) Aneurin Bevan, de 62-jarige ondervoorzitter van de Britse Labourparty, is de uitputting na bij. Gistermiddag verergerde zijn toe stand snel. Drie weken geleden onderging Bevan een zware buikoperatie. Enige dagen geleden was hij zover opgeknapt, dat hij enkele uren per dag in een stoel mocht zitten. Bevans vrouw. Jennie Lee, werd gis termiddag naar het ziekenhuis ontbo den, evenals de chirurgen, die indertijd Bevan opereerden. Jei r.ie Lee heeft sinds haar aankomst de ziekenkamer niet meer verlaten. Voor verder NIEUWS en FOTO'S van de storm zie pagina 5 DE zeer zware storm van gisteren heeft gelukkig niet lang geduurd. Met gemiddelde snelheden van meer dan hónderd kilometer per uur heeft hij over het land geraasd. Tijdens ruk winden zijn in Den Helder zelfs snel heden tot 145 km per uur gemeten. Dit alles is gisterochtend gebeurd, toen het hoogtepunt werd bereikt. De depressie, die de storm op haar geweten heeft, bevond zich toen boven de Duitse bocht; daardoor kon de wind naar noordwest draaien en werd er koudere lucht aangevoerd, waarin regen-, hagel- en sneeuwbuien voor kwamen. Het guurst denkbare weer dus. DE TEMPERATUUR bereikte gisteren overal vier of vijf graden, maar was tijdens buien aanzienlijk lager. Het water van de Noordzee moest, doordat de storm zo zeldzaam hevig was en bovendien een groot deel van de Noord zee beheerste, wel in beweging komen. Doordat zich achter de depressie, die gisteravond al Oost-Duitsland had be reikt, snel een rug van hoge druk naar het oosten verplaatste, duurde de storm gelukkig te kort om de stand van het water tot een gevaarlijke hoogte op te stuwen, zodat er in dit opzicht geen griezelige dingen behoefden te ge beuren. pISTEKAVOND was de wind al gro- *jr tendeels gaan liggen, althans in toet binnenland. In Den Helder bleef nog enige tijd een harde wind door staan maar om negen uur was deze ook afgenomen tot krachtig. De rug van hoge druk bevond zich toen reeds ter hoogte van Londen. Op deze rug volgt een nieuwe depressie, die zich vandaag reeds zal doen gevoelen. De wind zal opnieuw aanwakkeren, maar alles gaat geleidelijker dan bij zijn voorganger, zodat er zich gisteravond geen nieuwe storm aftekende Wel heeft deze depressie de warmere lucht in beweging gebracht, die gisteravond de Scilly-eilanden en ook het zuiden van Ierland had bereikt. Deze lucht zal vanmiddag van het zuidwesten uit ons land binnendringen, hetgeen met re gen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw, staat te gebeuren. Er is dus zacht weer in aantocht, bepaald geen winterweer. ROTTERDAM Bij de Vuilverbran ding aan de Brielselaan te Rotterdam is in een lading vuil, afkomstig uit Kraiin- gen of uit de binnenstad, het stoffelijk overschot gevonden van een vijf of zes dagen oude baby van het vrouwelijk ge slacht. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond te 23.15 uur: Zwaarbewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Tot matig of krachtig toene mende, zuidoos telijke wind. Temperaturen om het vriespunt, maar later in het zuidwesten van het land door dringen van zach tere lucht. MIESJE: Een klein lichtpuntje. 22 .ian.: zon op 8.36, zon onder 17.08 maan op 1.56, maan onder 12.17.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1