Vermindering van maar niet van strijdkrachten bewapening Veiligheidsdienst onderzoekt achtergrond antisemitisme SECRETARIS VAN BERGEN OFFICIEEL BESCHULDIGD Studenten protesteren tegen toestanden in Franse kampen KOUDEGOLF van TOT IN NOORD-AFRIKA Kesselring wil mythe van Duitse soldaat doen herleven Dillon en Luns confereerden in Parijs 1.200.000 SOLDATEN NAAR HUIS - SPANNING BLIJFT NEO-NAZISME GRONDIG AANGEPAKT Dr. Van Baal legt functies neer Bankroof zonder sporen. De tiroGm van KroesjtsjefRusland heeft vuurkracht als geen ander SEPP DIETRICH BEZETEN VAN WROK WEERBAAR HONGAREN F erhouding volk-krijgsmacht kan nog veel verbeteren Vrijdag 15 januari 1903 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Geen controle Nog onopgelost Naar top Mislukken Deze zomer luchtlijn Sch ou wen-Rott erd am Toch nog verzet van Chinezen op Java Steekpenningen aangenomen Arrestaties Geen boycot Ambassaderaad voelt IteÊ®n martelingen van Algerijnen zich diep geschokt t a dt atvtta Adenauer op reis Benzine goedkoper in West-Duitsland TERAARDEBESTELLING PROF. IR. W. DE JONG GOEDE BUUR WORDT VERRE „VRIEND" EERSTE GANNETS NAAR DJAKARTA België Attent LANDINGSRECHTEN KLM Rijnvaart nog steeds omstreden punt ADVIES AAN MINISTER Zuiveringsbeheer in Delfland aangehouden WASHINGTON Een gis teren door premier Kroesj- tsjef aangekondigde verminde ring van de Russische strijd krachten met 1.200.000 man, kan slechts een der oorzaken wegnemen van de bestaande spanning in de wereld. Aldus blijkt uit een verklaring die het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteravond uitgaf, naar aanleiding van de rede die Kroesjtsjef eerder op de dag hield in de Opperste Sowjet, het Russische parle ment. De Russische strijdkrachten, aldus Kroesjtsjef, omvatten thans 3.623.000 man. De aangekondigde vermindering is mogelijk, omdat de Sowjetunie haar defensieve kracht voor het grootste deel heeft gebaseerd op raketten en kern wapens. Het land beschikt volgens de Russische premier over een wapenarse naal en over een vuurkracht, zoals geen enkel land ooit bezat. De voorgestelde vermindering der strijdkrachten, aldus het State Depart ment in Washington, kan slechts als een aanduiding worden opgevat, omdat er geen enkel middel bestaat om deze maatregel te controleren. Amerika zal bij het komende ontwapeningsoverleg in Genève voorstellen indienen om af doende controlemaatregelen voor de ontwapening te bereiken. Men is in Washington niet verrast door Kroesjtsjefs aankondiging, omdat de Sowjetunie als zoveel andere lan den meer de nadruk legt op de nieuwe, moderne wapens. Bovendien wijst het ministerie van buitenlandse zaken op Kroesjtsjefs verzekering, dat door de vermindering van de strijdkrachten Ruslands gewapende macht niet minder krachtig zal worden. De Verenigde Staten hopen, dat de Sowjetunie bereid is bij het komende overleg mee te werken aan het tot stand komen van een afdoend internationaal controlestelsel voor alle ontwapenings maatregelen. In zijn rede voor de Opperste Sowjet betoogde Kroesjtsjef, dat Rusland alle landen voor is op het gebied van inter continentale raketten van elke grootte het kan elk aanvallend land. waar het zich ook bevindt, van de aardbodem wegvagen. Er is in de Sowjetunie nog een onvoorstelbaar verschrikkelijk wa pen in staat van voorbereiding; dit be vindt zich om het zo eens uit te druk- ken nog in de mappen van geleerden en j ontwerpers. ven met kernwapens zouden hebben gegoocheld met cijfers. Nog steeds is in de Geneefse confe rentie het kernpunt, de uitoefening van doeltreffend internationaal toezicht op een verbod van proeven met kernwa pens, onopgelost. Oost en West willen van geen wijken weten. De Sowjetunie stelt net, in strijd met de bevindingen van de eerste deskundigenconferentie van 1958, zo voor, dat alle controle op afstand met instrumenten zou kunnen worden uitgeoefend. Het Westen heeft met cijfers en rapporten aangetoond, dat dit, wat betreft verheimelijkte ondergrondse proeven, niet mogelijk is en steunt hierbij op de, ook door de Russen onderschreven, technische be vindingen van de zomer van 1958. Van onze correspondent BONN Niet de politie, maar de veiligheidsdienst het bu reau ter bescherming van de grondwet voert in West-Duits land het onderzoek uit naar de achtergrond van de antisemiti sche en neo-nazistische verschijn selen van de laatste weken. Aldus deelde een woordvoerder van de regering gisteren mee. Kroesjtsjef, zo bleek uit zijn rede verder, wil de onderhandelingen over een verbod van proeven met kernwa pens. die na 15 maanden in Genève zijn vastgelopen, overhevelen naar de voor genomen topconferentie. Met dit voor stel heeft hij de na langdurige bespre kingen gelegde grondslag voor de ver wachte topconferentie weer verzwakt. „De Sowjetunie", zei Kroesjtsjef, 1 wenst, dat de topconferentie zal sla gen en vruchtdragend zal zijn. Voor opgesteld dat aan alle kanten goede wil wordt getoond, kan in het belang van de vrede elk dringend internatio naal vraagstuk opgelost worden." Uit het feit dat Kroesjtsjef de kern wapenkwestie op de agenda yan de top conferentie wil plaatsen blijkt, dat het al 15 maanden durende overleg in Genève over een verbod van proeven met kernwapens tot mislukken is ge doemd. Dat laatste viel in december al te voorspellen. Toen zagen de Russen in Genève geen andere uitweg meer dan het uiten van de beschuldiging, dat de Amerikanen in de tweede deskundigen conferentie over de mogelijkheid van uitoefening van internationaal toezicht op naleving van een verbod van proe- Ook dit beeld Sn de Parijse Tuilerieën werd door verfterroristen beklad met wat zij voor een hakenkruis hielden. Zelfs het neerkladden van een swastika blijkt nog moeilijkheden op te leveren DEN HAAG (ANP). Het oordeel van de Nederlandse regering over de uitoefening van onwettige censuur in Nederlands Nieuw-Guinea, is voor de vorige gouverneur van dat gebied, dr. J. van Baal, aanleiding geweest enkele functies, die hij in Nederland had aanvaard, neer te leggen. Dr. Van Baal is afgetreden als waar nemend voorzitter van de Koninklijke vereniging Oost en West. als voorzit ter van de Gereformeerde vereniging voor ziekenverpleging en als voorzit ter van de commissie van advies in zake Nederlands Nieuw-Guinea van de Antirevolutionaire partij. Vliegveld Haamstede goed, dan: HAAMSTEDE. De plannen voor een luchtverbinding in de zomermaan den tussen Haamstede en Rotterdam kon den deze zomer wel eens worden ver wezenlijkt. De dienst aal vermoedelijk worden onderhouden door een maat schappij waarvan de directie in Rotter dam zal zetelen en die gebruik zal ma ken van een De Havilland Dragon rapi- de, geschikt voor het vervoer van acht mensen. De burgemeester van Haamstede, jhr. R. J. H. Q. Röell. die dit dinsdagavond in de raadsvergadering meedeelde, zei dat het al of niet instellen van de lucht-, lijn afhangt van de uitslag van de keu ring door de Rijksluchtvaartdienst van het vliegveld Haamstede, die binnen kort zal geschieden. DJAKARTA (UPI) De militaire commandant van West-Java, kolonel Ko- sasih, heeft opnieuw gerapporteerd dat personeel van de Chinese ambassade obstructie pleegt tegen het bevel aan alle Chinese handelaren in West-Java om zich naar de grote steden te be- geven. In totaal 11.332 buitenlandse hade laren, van wie bijna tienduizend Chine zen zouden op last van de militaire auto riteiten van het platteland haar de ste den moeten verhuizen. Aanvankelijk verliep alles naar wens, zo meldde Ko- sasih gisteren aan het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken. Func tionarissen van de Chinese ambassade hebben echter daarna verscheidene Chi nezen bewogen de orders van de mili tairen te negeren. Het staat vast, aldus Kosasih dat van de Chinese ambassade uit een welover wogen verzet wordt geleid. Minister Su- bandrio, die op het ogenblik een bezoek brengt aan West-Java, had eergisteren juist in Tasikmalaja verklaard dat Pe king de Indonesische regering had laten weten, dat het zich heeft neergelegd bij de maatregelen tegen de Chinezen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de minister van het rapport van de militaire commandant in kennis ge steld. Waarschijnlijk zal hij spoedig een ontmoeting hebben met Kosasih. NIJMEGEN. Na de kwestie van de vervalste notariële akte is de gemeentesecretaris van het Noordlimburgse Bergen, L. M. B. v. E., thans officieel in staat van beschuldiging gesteld voor het aannemen van steekpenningen. Een daartoe strekkende vordering is donderdagmiddag door de officier v.an justitie te Roermond, mr. J. H. W. Houben, ingediend bij de recht bank. Het voorarrest van v. E. is verlengd. Doordat v. E. het vervalsen van de notariële akte bekend heeft, kon het voor onderzoek in dit deel van de Bergense affaire gesloten worden. Het vooronder zoek richt zich nu verder op de kwestie van steekpenningen. Mogelijkheden niet in strijd zijn met zijn plicht. In dit geval gaat de geldgever vrijuit en is slechts de ambtenaar strafbaar. Worden de steekpenningen evenwel verstrekt om een ambtenaar te bewegen tot handelin gen, die in strijd zijn met zijn plicht, dan is ook de geldgever strafbaar. Het voor onderzoek strekt zich uit over beide mo gelijkheden. Hangende dit onderzoek kon mr. Houben ons niet meedelen of nog nieuwe arrestaties in deze geruchtma kende zaak te verwachten zijn. zioh uit aLle derda« te kennen dat er in Londen geen groeperingen die men van nazistische - tendenzen verdenkt. Vooral met het oog op het eventuele buiten de wet stellen van bepaalde organisaties, heeft men het onderzoek aan de veiligheidsdienst opgedragen. Zowel in Bonn als in West-Berlijn deed de politie gisteren invallen in woningen van uiterst rechtse jeugdorganisaties. In Bonn werd een aantal arrestaties ver richt. Terwijl ook donderdag weer haken kruisen werden geklad, o.a. in Bruns- wijk, werd een 49-jarige bouwvakarbei der in Munster tot tien maanden gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij anti- joodse opmerkingen had gemaakt. De Westduitse Bondsraad, waar verte genwoordigers in zitten van de tien staten der bondsrepubliek, besloot giste ren er op toe te zien, dat al het moge lijke wordt gedaan om een einde te ma ken aan de golf van antisemitisme. In West-Berlijn gaat men een her nieuwd onderzoek instellen naar het po litieke verleden van alle leraren, vooral van hen die geschiedenis onderwijzen. Zij zullen speciale instructies krijgen. Een aantal historici gaat verder een on derzoek instellen in alle schoolbibliothe ken en zal alle boeken verwijderen die tijdens de naziperiode zijn gedrukt. Onze correspondent in Londen telefoneerde: Met nadruk ontkende gisteren een groot aantal Londense firma's, dat zij Duits personeel ontslagen zouden heb ben, zoals eerder was gemeld. Er is ook geen sprake van een boycot van West duitse goederen, naar aanleiding van de antisemitische uitbarstingen in de bonds republiek. Ook van Westduitse zijde gaf men don- m r ranse kampen. Hierbij gaat het om diverse bedragen, die door verscheidene makelaars en han delaren in grond gedurende de vele transacties van de afgelopen zomer aan de gemeentesecretaris betaald zouden zijn. Daarbij doen zich twee mogelijk heden voor. In het eerste geval, dat aan de secretaris geld is gegeven voor het verrichten van handelingen (als bijv. het verstrekken van bouwvergunningen) die DEN HAAG (A.N.P.) Een delegatie van tien Amsterdamse studentenverenigingen die teza men ruim tweeduizend studenten, vertegenwoordigen, heeft gister ochtend op de Franse ambassade een open brief aangeboden, waar in ernstig wordt geprotesteerd LONDEN (Reuter) Zonder een en kel spoor achter te laten hebben dieven zich in de nacht van woensdag op don derdag meester gemaakt van meer dan 100.000 pond sterling (meer dan een mil joen gulden) uit een brandkast onder een bank in de Londense wijk Hackney. Zij moeten de sleutels van het gebouw en van de safe in hun bezit hebben ge had, want er is geen enkel spoor ge vonden van braak of geweld. Om de buit te Vervoeren leenden zij in een bo ven de bank gèvestigd kantoor een ac- tetas. De bank was gisterochtend gewoon open, hoewel de politie druk bezig was met het zoeken naar achtergelaten voor werpen en vingerafdrukken. I I j I I j BONN (UPI) Dit voorjaar, waar LONDEN (Reuter) Van de noor delijkste punt van Lapland tot in Nóord-Afrika strekte zien gisteren een gebied van winterse koude, storm en sneeuw uit en het zag er niet naar uit, dat het zich in de eerstvolgende dagen zou laten terugdringen. De kou degolf heeft a] verscheidene slachtof fers gemaakt en overal het verkeer in de war gestuurd. NOORI) Langs de Oostzeekust van Zweden woedden gisteren de gehele dag stormen die de schepen dwongen een schuilplaats te zoeken in de havens. Zware sneeuw vlagen reduceerden het zicht. Lucht- en wegverkeer kwamen tot stilstand en dej treinen hadden, zo zij al reden, vele' uren vertraging. Op het eiland Bornholm in de Oostzee werd alle verkeer gisteren totaal onmo gelijk. De Deense wateren beginnen al dicht te vriezen; een schip dat in het drijfijs beklemd was geraakt ramde een brug in het noorden van Jutland. In het zuiden van Jutland hebben zich over stromingen voorgedaan nadat de storm het water tot diep het land in had ge jaagd. Twee mensen zijn in Denemarken als gevolg van de koude om het leven ge komen. In verscheidene havens moeten al ijsbrekers worden gebruikt om de scheepvaart in stand te houden. MIDDEN Langs de Britse kust heeft de scheep vaart veel last gehad van verblindende sneeuwstormen. Tientallen schepen» zoch ten een veilige haven op cn het verkeet op de wegen langs de kust kwam tot stil stand. De Britse automobilistenbond heeft al zijn leden aangeraden, zich niet met auto's op de wegen te begeven, tenzij het absoluut noodzakelijk is. Er zijn plaat waar- l schijnlijk in maart, zal kanselier Ade-1 nauer een bezoek brengen aan de Ver- j enigde Staten en aan Japan. Volgende week gaat hij voor een officieel bezoek naar Rome. sen, vooral in het zuiden, waar rijen auto's op de wegen ingesneeuwd staan. In Parijs is het sinds 1918 niet meer zo koud geweest als gisteren. Het vroor 1 er ruim elf graden. Bijna overal in Frank rijk ligt veel sneeuw. Zo is het ook in j Duitsland en België. Zelfs in het uiter ste zuiden van Italië, berucht om zijn hete klimaat, is zoveel sneeuw gevallen, dat de treinen er last van hadden. Nabij Milaan is een man doodgevroren gevon den. In de Appennijnen zijn verscheidene dorpen door de sneeuw geïsoleerd. In Algerije en Tunesië viel gisteren sneeuw terwijl een zware storm grote schade aanrichtte. Eigen nieuwsdienst WAGENINGEN De door een ver keersongeluk overleden rector-magni- ficus van de landbouwhogeschool te Wa- s geningen. prof. ir. W.de Jong. is gis teren begraven. Voor de herdenkingsdienst die aan de teraardebestelling voorafging, bestond zoveel belangstelling dat de aula van de landbouwhogeschool te klein bleek. De grote zaal van het naast de aula gele gen sociëteitsgebouw, daarmee door luidsprekers verbonden, raakte ook ge heel gevuld. Onder de belangstellenden bevonden zich de ministers mr. V. G. M. Marij- nen en ir. S. H. Visser, de oud-minis ters S. L. Mansholt en prof. mr. I. Sam- kalden. de commissaris van de konin gin in de provincie Gelderland, mr. W'. Bloemers, alle hoogleraren en oud-hoog leraren, lectoren en docenten van de landbouwhogeschool, het gemeentebe stuur van Wageningen en vele studen ten en oud-studenten. FRANKFORT 'A.P.) In West-Duits-, land is de verwachte daling van de ben- j zineprijzen een feit geworden. De grote Westduitse oliemaatschappijen hebben gisteren de prijzen met een tot drie pfennig per liter verlaagd en voor de gehele Bondsrepubliek en West-Berlijn nieuwe uniforme benzineprijzen inge- voerd. Super-benzine zal nu 67 pfennig per liter gaan kosten en gewone benzine 60 pfennig. De onafhankelijke firma's leveren de benzine goedkoper. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De wrok die de dertigjarige landbouwer J. O. G. uit Sappemeer tegen zijn buren koesterde, uitte hij alleen maar als bij dronken was. Dan was het echter raak ook. Zo zou hij van de zomer modder in de olietank en in de cylinders van de zelfbindermaaimachine van zijn ene buurman hebben gegooid en de brand hebben gestoken in een stroberg van zijn andere buurman. Als goede buur sloeg hij daarna brandalarm en hielp hij met het blussen. De goede buur zal binnenkort wel een tijdlang een verre vriend worden. Zijn euveldaden kwamen uit en zo eiste de officier von justitie van de rechtbank in Groningen gisteren tien maanden ge vangenisstraf tegen hem. HET BEELD van de Duitse soldaat moet weer in het hart van iedere Duitser wor den gegrift. Dit meent generaal-veldmaar- schalk Albert Kesselring, eerste Bundesführer van Der Stahlhelm, Bund der Frontsoldaten een der grootste organisaties in JVesi-Duitsland van oudstrijders. KESSELRING Ook de Stahlhelm kan het, als zovele andere gelijkgezinde groe peringen, bepaald nog niet vinden met de democratische bestuursvorm die in de bondsrepubliek bestaat. Ook de leiders van deze bond dromen op dikwijls ongezonde wijze van hel glorieuze verleden en van iets „anders" voor de toekomst. Bij eenpansmaaltijden, Fahnen- weihe en taptoe's met schetterende fanfares, uiten zij op luide toon hun ongenoegen over alles wat de staat aankleeft, vinden ze dat de Stahl- helmgeest „de beste medicijn is voor het Duitse volk", menen ze dat de Duitsers weer soldateske opofferings gezindheid moet worden bijgebracht en verliezen ze zich in vage denk beelden omtrent „de nieuwbouw van het Duitse Huis". Dus weer een organisatie die de staat wel eens radicaal zal herorganiseren. BIJZONDER radicale geluiden val len er ve/der nogal eens te be luisteren in de hoek van de veel omstreden HIAG (Hilfsgemeinschaft auf Gegenzeitigkeit ehemaliger An- gehöriger der Waffen-SS), eveneens een oudstrijdersorganisatie, die het naar de naam aanduidt vooral te doen is om hulpverlening aan be hoeftige kameraden. Een voorname rol in de HIAG, die in tal van westelijke landen zuster organisaties heeft, spelen de vroegere generaal-majoor der Waffen-S.S. Kurt Meyer, beter bekend als „Pan- zer-Meyer" en Sepp Dietrich, eens commandant van de Leibstandarte Adolf Hitler. De HIAG vindt dat er maar eens een einde moet worden gemaakt aan het belasteren van de Waffen-S.S., door opheldering te verschaffen over de werkelijke rol die dit onderdeel van de Duitse strijdkrachten heeft gespeeld. Dat de HIAG nog altijd veel wantrouwen ontmoet, is niet verwonderlijk wanneer men leest wat een van haar voormannen eens zei: „Wij hebben te eisen dat de demo cratie eindelijk haar theorieën eens waar maakt, opdat wij in deze demo cratie kunnen geloven". Maar al te dikwijls helaas ontbreekt een werkelijk positieve instelling ten opzichte van de democratische staats instellingen en een duidelijk afwij zende houding tegenover het afschu welijke verleden. Vergeefs zoekt men een openhartige erkenning van het onheil dat 'het land over de wereld heeft gebracht. ER zijn in West-Duitsland nog meer organisaties van oudstrijders. Zij allen stellen zich ten doel bij hun leden liefde en trouw ten opzichte van het vaderland te kweken, de geest van kameraadschap sterk te houden, ervoor te ijveren dat Duits land weer een gelijkberechtigde plaats onder de volkeren kan innemen, enz. Het aankweken van een flinke, vooral weerbare houding bij het volk, is ook meestal een van de doelstellingen. NAAST de oudstrijders spelen in de bondsrepubliek de vele miljoenen omvattende Landsmannschaften en andere organisaties van vluchtelingen en verdrevenen uit de vroegere Duitse gebieden in het oosten een zeer voorname rol. Onder deze men sen vooral treft men elementen aan die bezeten zijn van wrok ten opzichte van Duitslands vroegere vijanden. Zij zijn immers van huis en haard verdreven? dat de grond oorzaak ervan bij Adolf Hitler en de zijnen te zoeken is, laten ze buiten beschouwing. Zo dromen vele Sude- ten-Duitsers, eens aanhangers van Henlein, van een heropvoering van het Heim ins Reich en anderen van een inlijving van de zg. Oder-Neisse- gebieden. Mocht de bondsrepubliek zich eens neerleggen bij een defini tieve afstand van al deze en andere gebieden, dan zal de wrok en de haat bij velen in de organisaties der Vertriebenen zich zeker ontladen en ook bij hen tegen de jonge demo cratie die nog zo slecht wortel schoot. Ï'EN veel onmiddellijker gevaar J komt van de zijde van sommige Hongaarse vluchtelingen, die na 1956 uit hun land naar West-Duitsland zijn gevlucht. Er bevinden zich onder hen lieden, die tijdens het fascistische tijdperk in hun land, in de Pijlkruisersbeweging, een zeer kwalijke rol speelden. Dat men dat 'in Duitsland eindelijk begint in te zien, bleek dezer dagen uit het uit wijzingsbevel aan twee Hongaarse hoofdredacteuren van antisemitische krantjes die in Beieren worden ver zorgd. Er zijn zelfs beschuldigingen geuit en niet uit communistische bron! dat bepaalde Hongaarse groepen in West-Duitsland onder leiding staan van Ferene Fiala, die na de oorlog in Hongarije ter dood werd veroor deeld (voor de communisten aan de macht kwamen) wegens zijn ver raderlijke rol tijdens de nazi-periode. Het vonnis werd gewijzigd in levens lang, maar dank zij de opstand ont kwam deze man en thans schijnt hij in de bondsrepubliek te werken In de open brief staat onder meer dat Frankrijk door het tolereren van de gehekelde methoden het morele recht verliest deel te nemen aan de verdedi ging van de menselijke waarde, in Europees verband. Het is daarom nood zakelijk, aldus de brief, dat Frankrijk maatregelen treft om op korte termijn de maatstaven in praktijk te brengen, die beschaafde landen behoren aan te leggen bij de behandeling van hun ge vangenen. BELEDIGD De delegatie werd ontvangen door de ambassaderaad H. Ruffin. Hij wilde zich niet in een discussie met de stu denten begeven, maar hij zei wel dat hij diep geschokt was en zich als Frans man beledigd voelde door enkele zin sneden uit de brief. De heer Kuffin meende dat het onjuist was dat de studentenverenigingen zich mengden in de politiek van een bevriend land. De studenten zeiden daarop dat het hier niet gaat om een politieke maar om een morele zaak. De studenten hebben ongeveer 2500 exemplaren van de open brief verzonden, onder meer aan alle kamerleden en aan hoogleraren. LONDEN (Reuter). De eerste twee van de achttien vliegtuigen van het type Fairey Gannet, die Indonesië in Enge land heeft besteld, zijn gisteren op het vliegveld van de Fairey-fabrieken officieel aan de Indonesische ambassa deur overgedragen. De toestellen, die speciaal zijn uitge rust voor het opsporen van onderzeebo ten. zullen later deze maand naar Indo nesië worden gevlogen. De komende paar weken volgen er nog vier. De Fai rey-fabrieken zullen aan het eind van dit jaar nog zes Gannets aan Indonesië leveren. De overige zes volgen in 1961. anti-Duitse boycot gaande is. In België zullen op alle openbare scho len speciale lessen gegeven worden, ten einde de leerlingen te waarschuwen voor het gevaar van een herleving van het nazisme. Onze Haagse redactie meldt nog: Minister Beerman heeft alle procu reurs-generaal gevraagd hem onmid- delijk mogelijke antisemitische uitin gen in het land te melden. De minister van justitie verzocht scherp te letten op antisemitische uitlatingen en alle gebeurtenissen die enig verband hou den hiermee. Al deze verschijnselen moeten de minister terstond ter ken nis gebracht worden. PARIJS (ANP/Reuter) De Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken, Dillon, heeft minister Luns toege zegd dat de Verenigde Staten in de luchtvaartonderhandelingen geen be slissing zullen nemen, voordat hij in Washington terug zal zijn. Hij beloofde voorts de tussen Nederland en Amerika bestaande luchtvaartproblemen „met zorg te zullen bestuderen". Minister Luns en onderminister Dil lon nemen op het ogenblik in Parijs deel aan economische besprekingen. Zii heb ben van die gelegenheid gebruik ge maakt om verscheidene onderwernen, zoals de kwestie van de landingsrechten voor de K.L.M. te Los Angeles, te be spreken. Eerder is in Washington bekend ge maakt dat de luchtvaartonderhandelin gen vandaag voor tien dagen zullen worden verdaagd. Deskundigen zullen in die tijd voortgaan nadere gegevens te verzamelen. De Amerikaanse persbureaus hebben tot dusverre nog niet anders gemeld dan dat er geen enkel teken is, dat er op zou kunnen wijzen dat de Amerikaan se regering bereid is het afwijzende standpunt van 1957 te wijzigen In krin gen van de Nederlandse delegatie even wel is men geneigd uit het feit dat des kundigen zullen blijven doorwerken, af te leiden dat Amerika het Nederlandse standpunt niet a priori afwijst. Nederlands-Duitse onderhandelingen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op 19 januari komen de Nederlandse en Duitse onderhande laars, staatssecretaris dr. Van Houten en ambassadeur dr. Lahr, bijeen in het buitenhuis van staatssecretaris Van Hou ten, ,,het mospad" te Bennekom, voor voortgezet overleg. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer E. G. Stijkel, die tien dagen rust krijgt van de luchtvaart- onderhandelingen in Washington en dan in Nederland vertoeft, zal aan dat over leg deelnemen. Het is een gelukkige bijkomstigheid dat staatssecretaris Stijkel daar gelegen heid voor heeft, aangezien de bespreking voor een groot deel gaat over de Rijn vaart. Nog steeds zijn Den Haag en Bonn het niet eens over de formulering van de cabotage-bepalingen, die beide partijen willen voorleggen aan het in ternationale hof van justitie. Deze for mulering maakt een wezenlijk deel uit van het Nederlands-Duitse overleg, dat in tegenstelling tot de verwachtingen vorig jaar nog niet kon worden afge sloten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Over de verhouding volk—krijgsmacht heeft de Nationale raad welzijn militairen aan de minister van defensie een advies uitgebracht. De raad meent, dat er aan die verhouding nog heel wat hapert, hetgeen verschei dene oorzaken heeft. De 'technische ontwikkeling van de defensie is zo revolutionair, dat het voor velen onduidelijk is hoe Nederland daar in nog kan meekomen, waardoor een gebrek aan vertrouwen in onze krijgs macht is ontstaan. De grote geldelijke offers voor onze defensie, de lange dienst plicht van achttien tot twintig maanden en pacifistische denkbeelden, ontstaan door de atoomwapenen, hebben hiertoe bijgedragen, zo meent de raad. DRIE PUNTEN Als conclusies beveelt hij o.m. aan: 1 naar taken voor het leger te zoeken, waarmee de maatschappij ook in vredestijd wordt gediend (voorbeelden hiervan zijn de hulpverlening bij de over stromingsramp en recent het bietenver- voer voor boeren, die door de droogte geen veevoer meer hadden red.); O in de hogere klassen van de scholen, waar leerlingen zitten die vlak voor hun dienstplicht staan, een aantal lessen te geven over het hoe en waarom van die dienstplicht; 3 beter inzicht geven aan de dienst plichtigen welke variaties van func ties er in de krijgsmacht te, vervullen zijn en zo tot uitbreiding van de keuze van beroep te komen. PERS-RADIO-T.V. Uiteraard valt de raad ook terug op de voorlichting die pers, radio en televisie kunnen geven. Hij meent, dat het nuttig is de voorlichtingsdiensten van de krijgs machten een meer autonoom karakter te geven, discussies uit te lokken over de defensie-inspanning, van overheidswege grotere waardering op te brengen voor de bekwame beroepsmilitairen (door hen in eervolle functies in de burgermaat schappij te benoemen), contacten tussen de burgerlijke'1 en militaire opleiding te leggen e.d. Een tegenstelling tussen burger en mili tair valt bij de invloed van de techniek en de vakman in de krijgsmacht niet meer te construeren nu de grens tussen combattanten en non-combattanten in oorlogstijd niet meer is te trekken. De raad dringt er voorts bij de regering op aan dringende vragen zoals over de tijdsduur van de dienstplicht op korte termijn te beantwoorden, alsook de mili taire wetten op de krijgstucht in overeen stemming te brengen met de moderne opvatting. DELFT. Het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland tot in stelling van een zuiveringsbeheer, dat ten doel zou hebben het afvalwater op de Nieuwe Waterweg te lozen, is niet aangenomen. De vergadering aanvaardde met ne. gentien tegen negen stemmen een motie van mr. J Heusdens, burgemeester van Vlaardingen, tol aanhouding van het voorstel. In de motie werd het college van dijkgraaf en hoogheemraden niettemin verzocht, met de bestaande middelen de verdere vervuiling van de boezem van Delfland tegen te gaan. De dijkgraaf mr. dr. J. Winsemius achtte de motie onaanvaardbaar omdat aanhouding van het voorstel een ontoe laatbaar tijdverlies mee zou brengen. Wel namen dijkgraaf en hoogheem raden een andere motie van mr. Heus dens over. Daarin stond dat moest wor den voortgegaan met de besprekingen met de gemeenten en de ministeries van binnenlandse zaken en waterstaat, om tot een keuze te komen uit de mogelijk heden tot zuivering van de boèzem. NORDDEICH Het Duitse vracht schip Marmara 2693 ton uit Bre men is vannacht op zeven mijl afstand van Borkum op een mijn gelopen. Radio Norddeieh heeft even na middernacht noodseinen van de Marmara opgevanget^

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7