woningen binnen Slechte verbindingen tnssen de reddingsorganisaties VERZEKERING DEKT DE SCHADE NIET GROOTSCHEEPSE HULP Ijzig water sloop als een dief de KWAM PAS UREN NA EERSTE ALARM Financiële hulp Vrijdag 15 januari 1960ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Te laat Rampenfonds stelt gironummer open Honderden bleven liever achter fc 1 RAAD VAN AVEREEST BRENGT OFFER smm OM ACHT UUR klonken de eerste nieuwsberichten van het A.N.P. door de luidsprekers ge volgd door de angstaanjagende mededeling dat om het uur de nieuwslezer zich weer zou laten horen. Op straat verschenen mensen met huisraad onder de arm. Zij haastten zich weer ijlings naar binnen, de trap op. In de straten patrouilleerden politiewagens, waarvan de bemanning de mensen tot kalmte maande. Veel gevaar dreigde er niet. Het water zou maar tot een meter vijftig kunnen stijgen. Men zat immers op twee meter tien beneden Amsterdams peil? Intussen werden steeds grotere brok- ken van de dijkkoppen afgekalfd. Het water stroomde steeds driester door de straten. Tussen negen en tien uur reden de eerste zware vrachtauto's van de vlakbij gelegen Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij op hun hoge wielen door de straten om vluchtelin gen op te halen. Voorlopig werd hun onderdak in de kantine van de NDSM verschaft. Veel meer hulp werd er in die eerste uren niet geboden. Wel verscheen er een politiemacht zoals men die zelden in Amsterdam bijeenziet. De agenten kwamen echter niet verder dan tot aan de watergrens. Arbeiders van de NDSM, die in het tuindorp woonden, snelden naar hun woningen terug om er te redden wat er te redden viel. Alles werd naar de bovenverdiepingen van de lage huisjes gesjouwd. De ouden van dagen echter, die tot zeven uur gistermorgen een rustig, kommerloos bestaan aan de stadsgrens sleten, stonden alleen. Het was een af schuwelijke aanblik, hen door het kol kende water te zien zwoegen, een kat, een kistje kostbaarheden of een bun deltje kleren onder de arm. Een oude man kwam met een bromfiets aan de hand uit een zijstraatje strompelen. Op het kruispunt kreeg de stroom hem te pakken. Hij viel, maar met een tot bloedens toe verbeten lip krabbelde hij weer overeind. Zijn vehikel hield hij vast omklemd. Toen dit alles, uren na het eerste alarm gebeurde, toen een deel van Nederlands hoofdstad het beeld was van plotselinge smart, zaten de bestuurders van Amsterdam met de handen in het haar. Er waren geen boten, legerwagens waren niet opgetrommeld; men hield zijn hart vast bij de gedachte wat er gebeurd zou zijn als polder en dorp •lager hadden gelegen dan ruim twee nieter beneden A.P. Een overzicht van het rampgebied. Steeds verder is gistermorgen het water uit westelijke richting opgerukt. Steeds verder werden de vluchtelingen ver jaagd en de helpers teruggedrongen over de Kometensingel, de Meteoren weg en tenslotte via de Klaprozenweg Tuindorp-Oostzaan hit Tuindorp-Oostzaan, verlaten, over rompeld door Nederlands grote vijand: het water. Macaber is het zwart van het water, waartegen de besneeuwde daken van de getroffen stadswijk afsteken. Alleen de bedrijven in Noord, het stiefkind onder Amsterdams buurten, hielpen. Pas om vijf minuten over half elf, drie en een half uur na de dijk breuk, gleed de eerste vlet het water in. Die was over land van de kade van de NDSM weggehaald. Toen had een groot deel van de bevolking door het ijskoude water al een goed heenkomen gezocht. In het begin van de middag kondigde het hoofd van de Bescherming bevol king, ir. Mahieu trots aan dat zijn dienst de zaak in de hand had. Toen echter was het ruim zes uur na het eerste alarm. 's Middags ook kwamen twintig vletten van de marine met 250 man 'personeel ter plaatse en ook twintig vletten van het Kampenfonds arri veerden. In het Binnengasthuis werden veer tig bedden gereserveerd voor de zie ken, in het Wiihelminagasthuis even eens veertig (daarbij nog dertig voor besmettelijke zieken). In de quaran taine Zeeburg stonden twaalf bedden klaar, in het Weesperplein ziekenhuis vijftien, in de Roeterstraat en de Amstelhof honderd, het hospitaalschip J. Henri Dunant zette met zeventig bedden koers naar Amsterdam en mi- nister Korthals van Verkeer en Water staat maakte het voor elkaar dat ook het vroegere emigrantenschip De Zui derkruis zich voor het opnemen van 750 daklozen in gereedheid bracht. Men rekende op drieduizend daklozen. De ervaring in dergelijke gevallen heeft geleerd dat de vijfduizend anderen, zes tig procent van de getroffenen, wel dooi familie worden geholpen. Een jong echtpaar, kort tevoren nog in de waan een veilig eigen nestje te bezitten, vlucht. Het water stijgt. Verbaasd, ontsteld werpt de man een laatste blik op wat hem is ontrukt. En in een geïmproviseerde reiswieg bren gen zij het liefste dat zij hebben in veiligheid: hun kind. Het peil van het Noordzeekanaal werd gistermiddag door spuiingen in IJmuiden omlaag gebracht om ae stroom door het inmiddels tot zeventig meter uitgegroeide gat m de polderdijk zoveel mogelijk te temmen De sluizen van het IJ naar de grachten m dt stad werden afgesloten om te voor komen dat binnen Amsterdam het wa ter te veel zou dalen en de talloze woonschepen zouden kantelen. De bur gemeester van Amsterdam vaardigde een algemene maatregei van bestuur uit, waardoor het hem mogelijk were mensen, die hun verdiepingen en zol ders in Tuindorp-Oostzaan met wenster te verlaten uit hun huizen te verdrij ven. Gisteravond waren agenten druk bezig 's burgemeesters bevelen uit voeren. Onmiddellijk begonnen mannen van de dienst publieke werken met pogin gen om het gat in de dijk te dichten 's Ochtends om elf uur had men ge tracht een lichter met keistenen in d( gaping klem te zetten. De stroom wa: echter zo krachtig dat het drijvend- gevaarte met kracht door de dijk naa' binnen werd geslagen en in de over stroomde polder aan de einder ver thveen. Lichters met zand werden uit d' Vlothaven, waar een silo in aanbouv is, naar het zijkanaal gesleept, en ovp de bedreigde dijk reden grote vrach' auto's met zakken zand af en aan. Het gat breidde zich echter gestad Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Het Fonds waters nood Amsterdam, dat van 1916 dateert, zal thans hulp bieden aan de gedu peerden van de overstroming in Amsterdam-noord. Bijdragen kunnen wor den gestort op girorekening 768. Reeds bereikten ons mededelingen van geld- schenkingen op dit nummer: vijfdui zend gulden van de Orde van vrij metselaren onder het Grootoosten der Nederlanden en tienduizend gulden van de Caritaspool. Het Nationaal Rampen fonds richt zijn werk voorlopig op werkelijke hulpverlening en heeft over een financiële hulpactie nog geen be slissing genomen. uit tot aan het poldergemaal, dat ge- aar liep in te storten. Zandzuigers en pompen van de N.V. Jaggermaatschappij Bos en Kalis wer den eveneens aangevoerd. Zij zullen, als het gat gedicht is, een week, op zijn Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het Nationaal rampenfonds doet een algemene oproep tot steun aan de vele duizenden door de ramp Tuindorp-Oostzaan getroffenen. Het heeft daartoe zijn postgironummer 95 75 opengesteld. Het geld waarover het fonds nog beschikt na de ramp van 1953 zal ook worden aangewend voor de slachtoffers van de overstroming van gisteren. De oproep tot storting op postgiro nummer 768 van het Fonds watersnood Amsterdam wordt niet doorkruist door het Nationaal rampenfonds omdat het Amsterdamse fonds daarin is opgenomen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Naar schatting Keb- bert enige honderden Amsterdammers de nacht doorgebracht in het rampge bied Tuindorp-Oostzaan. Hoewel de po litie de bevoegdheid had hen zo nodig onder dwang naar elders over te bren gen heeft men hen met rust gelaten. De daken en raamkozijnen van de hui zen waren door de vorst te glad ge worden om bij nachtelijke reddingsacties als betrouwbaar steunpunt te worden gebruikt. Verder zijn ongeveer drieduizend slachtoffers in daarvoor aangewezen ge bouwen ondergebracht. Een kleine vijf duizend hebben kennelijk onderdak ge vonden bij familie of kennissen. Een betrekkelijk klein aantal mensen heeft gebruik gemaakt van de beschikbare bedden in ziekenhuizen. VANDAAG DICHT Overigens is bij de (voorlopige)offi ciële nabeschouwing wel gebleken dat het gisteren op het punt van communi catie tussen de verschillende reddings organisaties en de bestuurlijke instan ties aan heel wat ontbroken heeft. Welke maatregelen men gaat nemen om in de toekomst bij eventuele calamiteiten, iets dergelijks te voorkomen kon men nog niet mededelen. Het gat in de dijk zal vermoedelijk vandaag gedicht worden. Gisteravond durfde men daarover echter .geen al te zekere voorspellingen te doen. Als het gat eenmaal gesloten is zal men met. een aantal zuigers van een totale capaciteit van drieduizend kubieke meter per uur met droogmaken beginnen. Naar schatting staat op het over stroomde gebied (200 hectare) ongeveer vier miljoen kubieke meter water. AANBIEDINGEN Het regende gisteren aanbiedingen voor onderdak. Negen grote Amsterdam se hotels stelden honderd bedden voor de slachtoffers van de ramp beschik baar. Er kwamen ook .aanbiedingen van hotels elders in het land In Dinteren, Heeswijk en Hollandse Rading richtte men bungalows voor de getroffen gezinnen in. De dienst sociale zaken van de ge meente Amsterdam zal de mogelijkheden tot het uitkeren van schadevergoedin gen bestuderen. Men neemt aan dat de procedure die bij deze overstroming zal worden gevolgd overeen zal komen met de in 1953 voor Zeeland gevolgde me thoden. pV .V-i Het enig mogelijke vervoer in een deel van de hoofdstad des lands is sinds gisteren: per bootje. Er zijn klauterpartijen voor nodig om dat bootje te bereiken. gunstigst drie of vier dagen, nodig hebben om de polder en het dorp van het water te zuiveren. Dan zal het nog weken duren voor het normale leven weer zijn loop neemt. Gas en elektri citeit zijn er niet meer. Ook niet in de buurt. Tegen de avond had zich de wet van de communicerende vaten aan Tuin dorp-Oostzaan voltrokken. In het gaf bedaarde de stroom. Een trieste nachl daalde over een troosteloze water vlakte. Als nu de wind maar zou willci blijven liggen en de vorst niet al ti streng zou willen regeren In het verlaten dorp leken de huize en autodaken als vreemde spookse' boven het zwarte water een vreemd lugubere rijdans uit te voeren. In h nabije en hoger gelegen Tuf' Frutti-kwartier pinkelde achter de r men de kaarslichtjes. Van een onzer verslaggevers AVEREEST - De gemeenteraad val Avereest, die gisteren vergaderde, heeff burgemeester Van Hall van Amster dam zijn medeleven met de ramp be tuigd. De raad heeft het presentiegeld van zijn vergadering beschikbaar ge steld als bijdrage in de hulpverlening aan de getroffenen. AMSTERDAM De Zuiderlmn wachtte gisteravond.. Er waren 75' bedden gespreid. Hete koffie ston; klaar. Eten was bereid. Verzorgende handen waren uit de mouwen gesto ken. Vannacht hadden er echter nog maar vijf gedupeerden aangeklopt. Als de nood aan de man is, laat de man zien dat hij man is. - SM Het eindpunt van een bus van lijn C. Van een onzer redacteuren ROTTERDAM De overslromings- amp van februari 1953 was er oorzaak an dat de verzekeringsmaatschappijen naniem besloten verzekering tegen de evolgen van dijkdoorbraken te schrap en uit de algemene inboedel- en woon- lïspolissen. De schade, die nu o.m. in unsterdam-noord is aangericht, is du< Igens de normale polissen niet ge kt. Dat heeft ons mr. H. van Manen, orzitter van de Nederlandse Unie var hadeverzekeraars, meegedeeld. Sommige polissen dekken wel een be- 'i'kte schade. Ook is het mogelijk een ■arte verzekering tegen dijkdoorbra- n te sluiten. Naar een assurantie- ikelaar ons echter meedeelde, is de z.g. markt voor een dergelijke polis bijzonder klein. Herverzekering door de maatschappijen van zulk een ver zekering is zeer moeilijk De ramp van februari 1953 heeft na- melijk geleerd, dat de verzekerings maatschappijen onmogelijk alle schade kunnen vergoeden, die uit een moge- 'Jk grotere ramp zou voortvloeien. AMSTERDAM De ministers mejuf- rouw dr. M. A. M. Klompé en drs. H. A. Korthals hebben gisteren het ramp gebied bezocht. Minister Klompé be zocht de opvangcentra, drs. Korthals heeft de plaats van de dijkbreuk in ■genschouw genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5