Besneeuwd Zeeland REIS 36™ Zender wordt verplaatst RODE KRUIS TERSTOND IN ACTIE BUITENLAND LEEFT MEE Ui Burgemeester van Haamstede verwacht veel van dit jaar Aanleg van vier insteek- havens in Goes Straks geen ontvangst meer van in Zeeland Bespreking gezinsvorming wordt op synode van Arnhem (1961) hervat door Zee/and Vrijdag 15 januari 1960 Pag. 4 AANTAL TURNLEDEN LIEP WAT TERLIC HELPSTERS JEUGD Slippende auto reed op kleuters in Vele botsingen door gladde wegen Generale synode der Geref. kerken ongemak plezier stagnatie vervoer Reisje naar Duitsland Geref. jeugdkoor in Souburg opgericht Serooskerke kent nu de keukengeheimen Project begroot op ruim een miljoen Jonge Kerkforum werd overladen met vragen Bestuur Beatrixschöol Zierikzee bijeen A.R.-kiesvereniging Meliskerke vergadert Beroepbare predikanten Nieuwe banketfabriek Zoals bekend, is dr. A. Wind, missio nair predikant van de Gereformeerde Raadslid overleden ZEEUWSCH DAGBLAD MIDDELBURG. Het voornemen bestaat de t.v.-zender Rijssel ruim tweehonderd kilometer in zuidelijke richting te verplaatsen. Zodra dat het geval is kan Rijssel (Lille) in Zeeland en met name op Walcheren niet meer worden ontvangen. Het is thans reeds zo, dat handelaren in televisietoestellen kopers adviseren geen Rijssel- antenne aan te schaffen, omdat dit volgens de winkeliers wegge gooid geld zou zijn. Deze mededelingen doen B. en W. van Middelburg aan de raad naar aanleiding van een gerezen kwestie over het cen- traal-antennesysteem van het complex van 55 woningen aan de Nieuwe Vlis- singseweg en de Piet Heinstraat. Een van de bewoners van dit complex, de heer J. J. de Boer. had een brief ge zonden aan het kollege, waarin hij klach ten uitte over de werking van het sys teem. Dit systeem nu biedt de moge lijkheid tot het ontvangen via een cen trale mast van de zenders Goes en Ant werpen. Daarnaast kan de zender Rijs sel worden ontvangen indien Goes nietl uitzendt. Er kan geen vrije keuze tussen Goes! en Rijssel worden gemaakt, omdat Goes zendit in kanaal 7 en Rijssel in kanaal i 6. Bovendien is het technisch niet moge-1 lijk twee televisiesignalen, die in naast elkaar liggende kanalen zijn gelegen, te versterken en vervolgens in een kabel verder te geleiden. Op het momnt van de aanleg, zeg gen B. en W. naar aanleiding van de ze klacht, zou de enige technisch ver antwoorde oplossing zijn geweest het aanbrengen van een dubbel systeem, namelijk een voor de zenders Goes en Antwerpen en een voor de zender Rijs sel. B. en W. achten dit echter finan- cieel niet verantwoord, omdat slechts onder zeer gunstige omstandigheden, ook bij het gebruik van een eigen an-, tenne, Rijssel een redelijk beeld op het scherm brengt. Het kollege wordt in zijn opvatting gesteund door het feit, dat in Middelburg het overgrote deel van d e tele vis ietoestelbezitters geen antenne voor het ontvangen van Rijssel laai aanbrengen. Om niettemin aan mogelijke bezwa ren van bewoners die op centraalanten- nesysteem moesten aansluiten, zoveel mogelijk tegemoet te komen, is bij de aanleg als voorlopige voorziening toch een Rijssel-antenne aangebracht. maar( dit werd toch gezien als een noodoplos sing. Een Middelburgse NV, die de instal latie aanbracht, deelde mee, dat naar een oplossing van dit probleem wordt gezocht. Deze is intussen gevonden door een frekvventiewisselaar om te vormen Van een enter versUggerers DEN HAAG. Uitgebreide maat regelen zijn terstond door het Rode Kruis genomen tot hulp van zieken, invaliden en andere evaeué's te Am sterdam. Het nieuwe tiospitaalschip J. Henry Dunant is gistermiddag om vijf uur uit Rotterdam vertrokken naar het evacuatiecentrum, dat op de scheepswerf N.D.S.M. in gereedheid werd gebracht. Dit schip 'heeft een normale capa citeit van zeventig bedden, maar in het uiterste geval kunnen er nog tweehonderd bedden bijgeplaatst wor den. In de eerste plaats is het be doeld om er de zieken en invaliden een plaats te geven, maar wanneer de Amsterdamse geneeskundige dienst zou beslissen, dat deze mensen in de ziekenhuizen moeten worden opgeno men, dan kan de J. Henry Dunant ge bruikt worden om onderdak te bieden aan andere door het water verdreven mensen, die elders geen tijdelijke huis vesting kunnen krijgen. De Amsterdamse Rode-Kruiscolon- ne heeft helpsters beschikbaar ge steld voor het Binnen- en Wilhelmina- gastiiuis. Eveneens i3 deze kolonne ingeschakeld bij tiet inrichten van de kantine van de N.D.S.M. als evacu atiecentrum voor driehonderd men sen. Daarvoor wordt het materieel van drie zg. rampendepots gebruikt. Het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Den Haag heeft ook honderd bedden beschikbaar gesteld, vijfhon derd dekens en tweeduizend paren kousen en sokken, alsmede een hoe veelheid lieslaarzen. Bedden en dekens zijn voor tijdelijk gebruik beschik baar gesteld aan gezinnen, die fami lie willen opnemen, maar er eigen lijk niet op ingesteld zijn. In reserve houdt men in Den Haag drie grote vrachtauto's, vol met bed den en toebehoren, die op het eerste alarm naar de hoofdstad kunnen ver trekken. Het Jeugd Roode Kruis heeft gis termiddag voor ongeveer vijfhonderd kinderen speelgoed en spelmateriaal naar Amsterdam gezonden voor de kinderen in de evacuatiecentra. GOES Het aantal aangesloten ver enigingen bedroeg per 1 januari 1959 33. In de loop van het jaar is Excelsior te Poortvliet toegetreden, zodat de Kring momenteel weer 34 verenigingen telt. Dit lezen wij in een fraai uitgevoerd boekje van de Zeeuws-Brabantse Turnkring, waarin de ze Kring het wel en wee over 1959 ver telt. Was tot 1958 een geregelde stij ging van het leden-aantal te constate ren, zo lezen wij verder, thans moeten wij berichten dat het aantal leden is teruggelopen. Deze teruggang is te be treuren, maar geeft aan de andere kant toch een belangrijk winstpunt te zien. In de jongen&gróep is een kleine stij ging van het ledental te constateren en dat stemt tot grote vreugde voor de toekomst van het herenturnen, zo ver- ■volgt het verslag. Wat de terugloop van de overige groepen betreft is geen di rect aanwijsbare factor te vinden. Het Kringbestuur, zo vernemen wij, heeft echter het volste vertrouwen dat deze van het signaal van de zender Rijssel. teru®IooP spoedig zal worden ingehaald. Het zal echter nog wel een jaar duren voordat een voldoende betrouwbaar ap paraat op de markt kan worden ge bracht. Nu de zender Rijssel zuidelijker De Cefa filmdienst vertoont zaterdag wordt verplaatst, zal dit apparaat nog! in het Verenigingsgebouw te W. Seroos- wel ettelijke maanden op zich laten kerke de film „Adelborst Easy", wachten. De gemeente Middelburg is 1 Met ingang van 1 februari is de hoofd- dan ook niet bereid ten behoeve van j assistente titulair J. Naegelkerke van een ruimere ontvangstmogelijkheid van Lobith verplaatst naar de afdeling con- de zender Rijssel enige voorzieningen1 trole van de inspectie der belastingen te te treffen. Zierikzee. Alleen schaafwonden KAPELLE. Toen W. V. uit Krui- 1 ningen de Dijkwelsestraat inreed kwam zij nauto te slippen. Daar hij de wagen BERGEN OP ZOOM. Omstreeks j „iet vlug genoeg tot stilstand kon '"•en- vier uur gistermiddag naderde uit de j gen en hij tengevolge van de glacNridi Wassenaarstraat een auto, bestuurd doorschoof kon een botsing niet mtorj (..olleCte VOOT geestelijke door A. S. uit Steenbergen. Hij wilde worden voorkomen. A. J. v. d. W. die de Van Hasselstraat indraaien. In de juist de in de Dijkwelsestraat zijn huis rzeZOIlclIieiflsZOr0' bocht slipte de wagen en reed het trot- verlaten had en uit tegenovergestelde w toir op. Daar stonden de kinderen van richting met zijn personenauto wilde Van een meaewerker de kleuterschool op een rijtje te wach- j passeren kon onmogelijk meer voor de ten om de straal over te steken. De idool-schuivende auto uitwijken met hetUTRECHT. Van de gisteren gehouden kleuters wisten niet waar ze moesten gevolg, dat beide wagens met elkaarzitting van de gereformeerde synode blijven. Als een bonte kluwen werden] jn botsing kwamen. Persoonlijke onge- zij langs de muur van een woning ge- lukken deden zich niet voor, maar de drukt. Gelukkig stond daar nog een i beide auto's liepen wel materiële scha- poort, waarin de kinderen een veilig i de op. heenkomen konden zoeken. Velen liepen echter toch nog schaafwonden op. Daar het ongeluk juist tegenover het politie- KRABBENDIJKE. Ter hoogte van bureau gebeurde was er spoedig politie het pompstation zijn op de rijksweg! en j men deputaten. Deze moeten een her- valt als voornaamste Besluit iets te melden, dat in feite slechts een uitstel van beslissing betekent. De behande ling van het rapport over de gezins vorming die in besloten zittingen heeft plaats gevonden resulteerde in een opdracht aan nieuw te benoe- aanwezig. VLISSINGEN. Schipper Schroevers pen en praeses Van der Woude moest zo nu en dan de hamer hanteren om stilte te krijgen. De diakonale zaken leverden niet veel op: het vluchtelingenprobleem van meer dan een zijde de synode voor gelegd kwam volgens ds. P. N. Kruyswijk (Am-sterdam) niet concreet genoeg uit de verf. Op zijn voorstel komt de zaak nu in de aprilzitting aan de orde, dan toegespitst op zaken als de NOVIB, de sa-menwerking met andere kerken en de plaats van liet Alg. diakonaal bureau ten deze. Met blijdschap begroette de synode co ördinatie van geref. organisaties die werkzaam zijn op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg en levens- en gezinsmoeilijkheden; zij besloot te vens hier-voor een collecte te bestem men. Loonoverleg gevolge van het gladde wegdek twee zjen rapport samenstellen en daarin i auto's met elkaar in botsing gekoemen. verwerken de blijkbaar tot uiting ge- H/f - Een grote vrachtauto kwam in de s] git brachte kritiek, die vooral de opzet van 17 7,7/7 til Visnet terecht. Persoonlijke ongelukken deocn het oude rapport betrof. J zich niet voor. maar ook hier was de Het nieuwe rapport moet voor oktober materiële schade aanzienlijk. vertrouwelijk ter kennis van de kerke- BERGEN OP ZOOM. Een jeep. raden komen, zodat tiet oordeel van EEN INTERESSANT punt legde de Amsterdamse kerkeraad aan de sy node voor: het verschil in salariëring tussen mensen die rechtstreeks in I vissen voor de Zeeuwse kust was hetstraatweg. Dit stoppen werd te iaat door Op één punt kwam er al vast een uit- dienst van de kerk staan, en anderen 1 voorwerp in de netten terecht gekomen. J. T. uit Aardenburg opgemerkt. Ten- spraak: een verzoek aan de deputaten die werken voor een gesubsidieerde Na onderzoek door de demontageploeg jgevolge van de gladheid van de weg voor correspondentie met de hoge, kerkelijke instelling e.d. Het zou zelfs van de Kon. Marine bleek het een ver- schoof deze auto tegen de jeep. Bei-, overheid, of zij in het CIO (het con- loren oefenmijn te zijn. Met een kraan- de wagens liepen schade op. had bij terugkeer in dé vissershaven bestuurd door de militair E. v. d. B. i aan boord van zijn vaartuig. Vlissingen uit Bergen op Zoom moest opdePa- 17. een even onheilspellend als moeilijkrallelweg stoppen om voorrang te ver te consumeren zeeproduct. Tijdens het i lenen aan het verkeer op de Wouse- de kerkelijke vergaderingen kenbaar gemaakt kan worden aan de volgende synode te Arnhem in 1960. die dan tot verantwoorde besluiten kan komen, DEN HAAG. Opnieuw heeft Zwe den het eerst de helpende hand ge boden bij het ter zijde staan van Ne derlanders, die slachtoffers van het water zijn geworden. Het Zweedse Rode Kruis belde gisterochtend al op om zijn hulp aan te bieden. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag was zeer verrast door die snelle buitenlandse reactie en hoewel men uiteraard zeer erken telijk voor dit ruime gebaar is. meent men dat er thans nog geen reden is om er gebruik van te maken. Behalve uit Zweden heeft het Rode Kruis in de loop van de middag ook hulp aangeboden gekregen uit Enge land en Zwitserland. Zowel het Brit se Rode Kruis als de liga van Rode- Kruisverenigingen in Genève ^hebben laten weten dat zij bereid zijn hulp te verlenen. Het Rode Kruis lieeft ech ter ook deze hulp niet behoeven te accepteren. In de geref. gemeente van Sint Anna- land is tot ouderling herkozen de heer M. van der Klooster en tot diaken de heer Lt. Heyboer. I 1UJ-C11 UtftlUlUJ 11 lie. a-1J «.e-v VV11 I wagen werd het instrument van boord gehesen. De netten werden ernstig be- 1 schadigd. OOSTERLAND De plaatselijke reis- vereniging: ,.De Vriendenkring" hield een algem,cne ledenvergadering. De heer J. G. Boot, opende met een welkomstwoord de goed bezochte bijeen- i komst. Nadat hel verslag was voorge lezen volgde bespreking voor de reis in het aanstaande seizoen, die gehouden zal worden op 5 en 6 juli a.s. Beslo ten werd door België naar Duitsland i te gaan en te overnachten in Valken- burg'. In het bestuur kwam enige veran dering onrdat de heer J. Z. Meerman als bestuurslid werd opgevolgd door de heer Jac. van Dijk. SOUBURG Als onderafdeling van het Gereformeerd evangelisatiekoor is opgericht een jeugdkoor voor jongens en meisjes in. de leeftijd van tien tot veertien jaar. Niet minder dan 50 kinderen hebben zich reeds opgegeven als lid van het 'jeugdkoor. Het koor is gesplitst in twee 1 groepen, de repetities zijn dinsdag- en i woensdagavond. De heer A. R. v. d. 'Driest uit Souburg is tot dirigent aan- I gesteld. Fuik Breskens onklaar Prins Hendrikhielp VLISSINGEN. Door het onklaar ra- ken van de grote fuik in Breskens kon de veerboot Prinses Beatrix" geduren de enige tijd de dïenst niet onderhou den. De kleinere boot Prins Hendrik" maakte een tweetal reizen voor voet- gagers en wielrijders naar de oude haven van Breskens. Om tien over ze ven gisteravond kon de normale die it hervat worden. SEROOSKERKE CW). Op leuke wij ze heeft een tweetal dames van de tact tussen de Nederlandse kerken in overheidszaken) de vraag aan de or de willen stellen: Kan het dienstig zijn de regering te wijzen op de taak om bij het bepalen van het woningbe- leid ernstig rekening te houden met de nood van hen, die door gezinsuit- breiding te klein behuisd raken? kunnen gebeuren dat een jeugdwerk- leider meer gaat verdienen dan een predikant, maar Amsterdam had meer het oog op categorieën als predikants- assistentes, diakonale maatschappelij- PZEMvoorlichtingsdienst de geheimen HET WAS gisteren overdag roezig. uit de keuken prijs gegeven. Gisteravond! rr~'-' werden diverse elektrische apparaten -I demonstreerd en lieten deze dames zien i wat er alzo gebakken kan worden. Ei- werd op deze avond ook noge en filmp- je vertoond. De belangstelling was goed. ke werksters en jeugdleiders. Daar komt voor de hoofdstad bij, dal al dit werk geconcentreerd vanuit één gebouw pebeurt. zodat de verschillen, die soms wel 2500 per jaar bedra- gen, des te wranger gevoeld worden. I Voordat dit tot wrijving gaat leiden wilde Amsterdam de instelling van Kerkeraadsvergaderingen met d-iake- i een soort kerkelijk georganiseerd over- nen zijn zoals bekend veel rumoeriger leg (zoals de ambtenaren dat kennen), sommigen zeggen: gezelliger dan waardoor er wat overeenstemming tus- vergaderingen van de smalle kerke- sen de op en om het kerkelijke erf raad. Met de synode is dat niet an- geldende loonschalen zou kunnen ko- ders: er werd veel gepraat en gelo- men. De synode wilde er nietaan, EERSTE RAADSVERGADERING IN 60 HAAMSTEDE Tijdens de eerste raadsvergadering van Haamslede in 1960 heeft de burgemeester, jhr. RoëlI, zijn traditionele nieuwjaarsrede uitgespro ken. Na een korte terugblik op het verleden, heeft de burgemeester ook enkele wensen voor de toekomst van Haamstede kenbaar gemaakt. Op het programma voor dit jaar slaan onder meer de verwezenlijking van een gymnastiek-Iokaal in Haamstede, uitbreiding van het waterleidingnet, eleetrificatie van een ge deelte van het recreatiegebied richting Duinhoeve en de aanleg van fietspa den in het recreatiegebied. Veroudering De burgemeester constateerde, dat in het afgelopen jaar de veroudering van de bevolking toegenomen is, mede als gevolg van het vertrek van een aantal gezinnen bestaande uit jongeren die el ders een betere werkkring konden krij- gen. t De burgemeester zei voorts, dat m het afgelopen jaar 169 processen-verbaal opgemaakt, „werden, waarvan 111 we géns overtreding van de wegenverkeers wet. Het valt te betreuren,, dat de ge meente nog steeds onnodige financiële schade lijdt door jeugdbaldadigheid; geld dat beter ten behoeve van de jeugd uitgegeven zou kunnen worden. Brandjes De brandweer rukte in 1959 in to taal 19 (in '58 2) maal uitwaarvan lx in Burgfi', 2x in Renesse en lx in omdat o.m. niet duidelijk was of Am sterdam daar plaatselijk wel alles aan had gedaan. Terloops werd opge merkt: betaalt in Amsterdam de kerk te weinig, of betalen de stichtingen te veel? Nadat de synode 's avonds na enige discussie besloot niet in te gaan op een voorstel om de classes Amsterdam Rotterdam en 's Graverthage recht streeks (dus buiten de particuliere sy nodes van Noord-Holland, Zuid-Holland Oost en Zuid-Holland-West om) afge vaardigden naar de generale synodes te laten zenden. ïieeft zij vervolgens gesproken over de zendingsbepalingen in de herziene kerkorde. Vandaag komt o.a. het grote-stadsprobleem tér sprake. GOES. Een Jonge Kerkgroep van de Ned. Hervormde Gemeente te Goes heeft gisteravond in .,'t Soep 'uus" een forumavond gehouden. Mevr. H. Kornet, mej. J. Nijsse en de heren L. Pieterse, C .Burger en vika Hienscli hebben on der voorzitterschap van ds. J. W. Coe- neraad een groot aantal interessante vragen beantwoord. Voor de pauze had de heer Burger de Serooskerke. Verschillende malen:j discussie ingeleid met de, behar/ding moest uitgerukt Worden im verbami van het onderwerp: hoe vullen wij de met duinbranden als gevolg van dei-kerk, die .wij bouwen, naaraanleiding grote droogte. van het artikel van prof. Hoekendijk in „Wending". Spreker belichtte verschil- De opbrengst van collectes bedroeg i lende facetten en sprak onder meer over ƒ4450.67 (tegen 2691.81 in '58). aldus I de kerkbouw gezien in een oecumenisch GOES. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld te besluiten tot de aanleg van vier insteekhavens. De eerste twee dienen, zo spoedig mogelijk uitgevoerd te worden en de an dere twee naar gelang van de behoefte. Voor deze aanleg wordt de gemeenteraad gevraagd een krediet van 1.855.026 te verle nen. In de raadsvergadering van 23 decem ber hebben B. en W. toegezegd, wat De- treft dit project, een exploitatieopzet te züllen verstrekken.De N. V. Gront- mij, die reeds bezig is met de ver schillende werken, zoals de aanleg van de nieuwe dijk van de Oudesingcl naar de Kattendijksedijk heeft van B. en W. opdracht gekregen een berekening te maken van de uit te voeren werken. Met de aanleg van de eerste twee De afdeling Stavenlsse van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam bijeen onder leiding van mevr. Leune-Stoel. De heer I. van Noppen uit Middelburg sprak over het onderwerp: „Zij vliegen het nest uit. En wij?" De heer B. J. Bierhoff, directeur van het Post en Telegraaf kantoor te Terneuzen, is met ingang van 15 januari in gelijke functie benoemd te Alphen a/d Rijn. Het netto bedrag dat door de leer lingen van het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen voor de actie „redt een kind" bijeen werd gebracht bedroeg 1465,90. In het gemeentelijk badhuis te Ter neuzen werden in de maand december 1524 baden genomen. Over 1958 waren hel er 32646 en over 1959 28060. De assistent van 's rijks belastingen te Zierikzee, de heer P. J. van der Welle, is verplaatst naar dc post Haamstede en daar belast met de. functie van dienst- geleider. insteekhavens (plan I) is in D.A.C.W.- verband een aanvang gemaakt. Onmid dellijk hierna is de voortzetting in me chanische uitvoering noodzakelijk, aan gezien verschillende ondernemers zich ROTTERDAM I ons verslag van reeds voor een gedeelte van de nieuwe terreinen hebben aangemeld. Verwacht mag dan ook worden, dat na voltooiing der werkzaamheden de daarbij behoren de terreinen zullen zijn uitgegeven. Zodra plan I is uitgevoerd zal de re alisering van plan II, omvattende de havens 3 en 4 aan de orde moeten wor den gesteld. De mogelijke vestiging van enkekele ondernemers, met wie reeks onderhandelingen zijn gevoerd, zouden tot gevolg kunnen hebben, dat de derde haven niet dient te worden gegraven. Na het gereedkomen van de eerste en tweede haven zal kunnen worden beoordeeld of het tweede plan ook in D.A.C.W.-verband uitgevoerd kan wor den. Indien dit mogelijk is, zou dit een aanmerkelijke besparing van de kosten kunnen betekenen. B. en W. stellen zich voor de gronden aan de nieuwe haven in het algemeen in erfpacht uit te geven. Teneinde een sluitende exploitatie te krijgen dient de canon te worden bepaald op 0.50 per vierkante meter per jaar. Wanneer grotere oppervlakten ineens verkocht kunnen worden, zal de grondprijs op 8.per vierkante meter gesteld wor den. Gezien de diverse ramingen mag worden verwacht, dat de begroting ze ker niet zal worden overschreden. Me de in verband hiermee is het mogelijk een bedrag van 150.000 uit te geven voor het aanbrengen van 90 meter sta len damwand, waardoor een voldoende losgelegenheid ontstaat om de grootste schepen, ook bij verdieping van de haven, voor de wal te kunnen lossen en te laden. Het gehele project is begroot op 1.855.026. Plan I wordt geraamd op 751.500, plan II 900.000, bouw stalen damwand 150.00 0 en renteverlies 53.526. de burgemeester. In 1959 werden er 52 vergaderingen van het College van B. en W. en 7 ge- 1 meenteraadsvergaderingen gehouden. In het plaatselijk bouwbedrijf en de daarmede nauw verbonden nevenbedrij- ven was er het gehele jaar door vol doende werk en waren de resultaten over 1959 gunstig, ondanks de handicap als gevolg van het in de loop van het jaar stopzetten van de premietoewijzin gen en van de bijzondere bedragen. Bouwvergunningen In totaal werden er 111 bouwvergun t ningen afgegeven, waaronder voor de ni •- bouw van 9 woningen, 14 bungalows, 121 DlOCÏÏlCIl lilt ISnCl VOOF zomerhuizen en 1 hotel. De haven door 428 schepen aangedaan, waaronder j Tuinbouw en Plantkunde 56 plezierjachten. Over de haven werd 17.143.000 kg goederen vervoerd. GOES. De leden van de afdeling Goes van de Ned. Maatschappij voor perspectief, over de zelfwerkzaamheden van de gemeente door haar leden naast het financiële offer ook daadwerkelijk aan de kerk onder leiding van bekwa me architecten te laten bouwen. Ten slotte vroeg de inleider nog aan dacht voor de kleine kerken, die mobiel zijn en dus mee kunnen reizen. Na de pauze, volgde op deze interessante inlei ding een uitgebreide bespreking. Het was al laat geworden, toen aan .deze leerza me avond een einde kwam. De heer Bur ger nam als voorzitter van de Jonge Kerk afscheid, omdat hij tol jeugdoudér- iing benoemd was. Hij wordt opgevolgd door de heer G. Joosse. Jaarvergadering N.C.V.B. Meliskerke MELISKERKE De plaatselijke :.f- deling van de N. C. V. B. hield een vergadering onder leiding van mevrouw H. B. van Heezen-de With. Het leden tal is het afgelopen jaar toegenomen en het bedraagt thans 22. De avond werd gevuld met meditatie, declamatie en een fotowedstrijd en vooral de grabbelton viel in de smaak. ST. MAARTENSDIJK VEILING. Uien 40—55 22.40—22.25, 55—55 23.12, bonken 26.12, drielingen 21.50—20.50, picklers 12.33, stek 9.01, aanvoer 120 ton, furore 16.11, eigenh. 11.—, aanvoer 10 ton. ST. MAARTENSDIJK BEURS. Tarwe 3132, gerst 2527, haver 2425, groene erwten 4045, schokkers 4045, bruine bonen ,1.15—1.30, koolzaad 35—40, blaauwmaanzaad 1.10—1.25. ZIERIKZEE. Het algemeen be stuur van de Beatrixschool komt donder, dag 21 januari bijeen in café-restaurant Wondragon". Na verkiezing van de be stuursleden volgt een voorlopige vast stelling van de kapitaalrekening 1959, vaststelling van de ontwerp-begroting 1960, voorstel tot het aanwijzen van een leraar godsdienstonderwijs aan de school en het aangaan van een rekening-cou rantovereenkomst met de gemeente Zie rikzee. Wat het vreemdelingenverkeer betreft, aldus de burgemeester, kan men van een record seizoen spreken. Het totaal aantal geregistreerde gasten bedroeg in 1959 aantal 10.518. waaronder 1428 buitenlanders en het totaal aantal over nachtingen bedroeg 130190. In 1958 be droeg dit aantal 79665. Buitenlanders Van de buitenlanders waren plm. 85 pet. Duitsers. Het gemiddelde aantal verblijfsdagen bedroeg 12,5. Dl hotels verbleven 1605 (1483 gasten), in pensions en gemeubileerde huizen 1829 gasten en op kampeerbedrijven 7074. Men is thans begonnen aan de bouw van het Deltaho tel, terwijl voor andere plannen nog overleg gaande is. De burgemeester zei, dat het moei lijk was om geschikte bouwterreinen in het recreatiegebied te vinden, binnen de grenzen van het uitbreidingsplan. Of de eigenaren zijn niet bereid tot verkoop of de vraagprijzen zijn veel te hoog. De kwestie of ih deze gemeente al dan niet sprake is van wilde grondspe- culaties staat ook bij verschillende over heidsinstanties nog steeds in het middel punt van de belangstelling. Belangrijk jaar Tenslotte zei de burgemeester, dat het voor Haamstede dit jaar een belangrijk jaar wordt. Er wachten nog veel vragen op een antwoord. Wat zullen bijvoor beeld de gevolgen voor Haamstede zijn van de herziening der Wet financiële verhouding tussen rijk en gemeente? Zal Haamstede meer financiële armslag krijgen? Het gemeentelijk budget, zo besloot jhr. Höell, Iaat thans geen bij zondere uitgaven toe. terwijl in een bad plaats in verband met de recreatie zo veel noodzakelijke werken uitgevoerd moeten worden. Tuinbouw en Plantkunde hebben zich gis teravond enige uren in Israël gewaand. Dit gebuerde in de „Landbouw", waar dr. J. Wasscher, rijkstuinbouwconsulen.^ te Aalsmeer, een lezing hield onder het motto: „Land, volk en bloemen in Is raël". Aan de hand van keurendia's vertelde de heer Wasscher over het Is raël in een ver verleden, maar het Is raël van nu en van de toekomst nam het grootste deel van de avond in be slag. Met name de bloemen in Israël werden zeer op de voorgrond geplaatst en dr. Wasscher toonde hiermee aan, dat, hoewel Israël nog in opkomst is, de bloemencultuur reeds een belangrij ke plaats inneemt. Bij de behandeling van de huishoude lijke zaken werd besloten, dat de afde ling een afgevaardigde zendt naar de .landelijke vergadering, die op 29 janu ari in Utrecht wordt gehouden. Voorts zal een bijdrage worden gezonden nas- de tentoonstelling „Floriade" in Rotter dam en werd er gediscussieerd over de wijziging van het mededelingenblad. MELISKERKE Onder leiding van de heer W. de Buck vergaderde dc A.R. Kiesvereniging. Tijdens deze bijeen komst werd vastgesteld dat de afdeling v-at betreft het lezen van Ned. Gedach ten geen slecht figuur slaat, maar dat liet altijd nog beter kan. De heer de Buck hield een politiek praatje, waar- bi T hij inging op de laatste kamerver kiezingen. Hij propageerde voor goede voorlichting' in de christelijke psrs en wees op het belang van een brede jeugdorganisatie (Arjos). Voor de ver gaderingen in februari en maart zal worden getracht een spreker te krijgen. THOLEN Op 19 januari opent de firma De Waal en Zonen aan de Edi- sonweg een nieuwe banketfabriek. Mr. A. J. van der Hoeven, burgemees ter van Tholen, zal de nieuwe fabriek officieel in gebruik stellen. Men hoopt in dit nieuwe bedrijf een verhoogde Kerk van Sneek. onlangs van Midden- Java teruggekeerd, dr. A. Wind zal wé-~ gens gezinsomstandigheden helaas niet meer naar het zendingsveld kunnen te rugkeren. Hij stelt zich per 1 april a.s. beroepbaar in De Gereformeerde Ker ken. produktie capaciteit te zullen bereiken. Zijn adres is: Loosdrechtseweg 51, waardoor men de afnemers vlugger en 1 Hilversum. met meer regelmaat zal kunnen bedie- Het Zendingscentrum vestigt er te'- De afdeling van de S.G.P.-kiesvereni- ging te Sint Annaland heeft een vergade ring gehouden in het herv. verenigings gebouw. De heer A. Vlasblom uit Delft sprak over het onderwerp: „Dreigend gevaar". In de Opril teGoes belegt de' chr. be sturenbond Goes e.o. op maandag 25 ja nuari a.s. des avonds om acht uur een besturenvergadering. De heer H. Been hakker, distrietsbestuurder van het C.N.V., spreekt over het onderwerp: „Onze sociale verzeakerin.gswetgeving een moeilijke zaak?" Geslaagd voor onderwijzer MIDDELBURG. Bij de heden aan de Rijkskweekschool gehouden herexamens van de derde leerkring (volledig bevoegd onder wijzer) slaagden de volgende candidaten: de Heer G. Otte te Nieuwenhoorn, Mej. J. Neve te Middelburg, de Heer L. J. Gaa- keer te Ovezande, de Heer C. G. van den Hoek te St Maartensdijk, de Heer M. H. J. Koch te Goes, de Heer E. C. de Poorter te Vlissingen, de Heer B. Sorber te Axel, en de Heer A. M. Bauer te Kruiningen. De examens zijn hiermede beëindigd. Geen der candidaten werd afgewezen. vens de aandacht op, dat ook ds. P. van Vliet, missionair predikant van Rot- terdam, beroepbaar is in onze Kerken.. Zijn adres is: Pelikaanweg 15, Soest. OOSTERLAND In ée ouderdom van 88 jaar overleed alhier de heer Jacs. van der Have Fz. De overledene had destijds zitting in verschillende vereni gingsbesturen en was een aantal jaren lid van de gemeenteraad voor de Staat kundig Gereformeerde Partij. f

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4