Water veiraste duizenden in veiligTuindorp Onderzoek naar schuldvraag! gang HEIWERK VLAKBIJ DIJK FUNEST GEBLEKEN? DIJKDICHTING STAGNEERT Interpellatie DRIE EN EEN HALF UUR LATER: DE EERSTE VLET Radio was er bii De Bilt: Kouder De heer Worms krijgt steun van schroothandelaren PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Waterstaat: een raadsel Raad in spoedzitting Dam wand weggeslagen I**» Met geweld Zie verder pag. 5 Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4460 Vrijdag 15 januari 1960 REDDING WAS COMPLETE CHAOS Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Hoe is het in vredesnaam mogelijk dat van het ene ogenblik op het andere een dijk, die een jaar geleden van de provinciale waterstaat van Noordholland nog een brevet van uitmuntendheid kreeg', voor de druk van het water bezwijkt? Deze vraag is in Amsterdam op ieders lippen. De officier van justitie in Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, stelt in opdracht van de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof een onderzoek in. Hij wil weten of hier sprake is van schuld bij de instanties die over de dijk moesten waken. Gisteren heeft hij met de rechter-com- missaris, mr. Kamminga, het gat bezichtigd. Vandaag gaat hij weer, ditmaai met een deskundige: professor Thijsse van de T.H. te Delft. De dijk valt onder de jurisdictie van het bestuur van de Noorder IJ- polder, dat een eigen opzichter in dienst heeft. De provinciale waterstaat houdt uit Haarlem een oogje in het zeil. Een hoge functionaris van die dienst constateerde gisteren dat, voorzover hij het kon bekijken, er niets bijzonders met de dijk aan de hand kan zijn geweest. Het overgebleven deel van de dijk verkeerde in een prima staat. De provinciale waterstaat spreekt van een raadsel. Voorlopig blijft alles onduidelijk, maar vast staat dat er tot voor enige maanden dicht bij het gisteren ontstane gat binnen een afstand van duizend meter van het gemaal is geheid en ge baggerd. Voor dit werk had het polderbestuur (voorzitter mr. G. van 't Huil) géén toestemming gegeven. Het werd uitgevoerd door de dienst van publieke werken (wethouder mr. G. van 't Huil). Niemand trekt nog definitieve conclusies. De komende dagen zuilen leren wat er precies aan de hand is geweest met de dijk, waarachter dui zenden Amsterdammers jarenlang rustig hebben gewoond. Vanmiddag komt de gemeenteraad in spoedzitting bijeen om de zaak te bespreken. Uren lang hebben politiemannen door het Ijskoude water gewaad, hier helpend bij, daar verplichtend tót de evacuatie. Tuindorp-Oostzaan is gisteren tot verboden gebied verklaard. Niemand mocht er achterblijven. Alleen het hoogst noodzakelijke konden de vluchtende bewoners meenemen. Van onze Amsterdamse redactie Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De dichting van het gat in de dijk van het zijkanaal H. stagneert. Om half acht gisteravond had men met het storten van zand wil len beginnen, maar om twaalf uur vannacht was er nog niets gebeurd. Wel lagen toen enkele met zand geladen lichters en een reusachtige schuifkraan gereed in het zijkanaal. Ze werden beschenen door het felle licht van enkele schijnwerpers. Een striemende oostenwind joeg intussen het overdag de polder binnengestroom de water weer naar buiten. Naar wij vernemen zijn ver na middernacht de laatste mensen uit Tuindorp-Oostzaan geëvacueerd. Oor spronkelijk zouden zij in hun huizen blijven. Hier, even ten noorden van het elektrische gemaal aan het zijkanaal-H van het Noordzee kanaal, bezweek de dijk en massa's water stortten zich uit het kanaal (links) in de polder, kolkend en vernielend in de richting van Tuindorp-Oost- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Enige tijd geleden is haaks op de nu doorbroken dijk een damwand in het water van het zij kanaal-H aangebracht ter bescherming van de woonschepen, die er zouden komen te liggen. Deze damwand is nu verdwenen. Het gevaarte werd even als de aanlegpalen langs de dijk, dooi de dienst van publieke werken te Amsterdam aangelegd. HILVERSUM Een tiental Neder landse radioverslaggevers zijn gisteren van 's morgens vroeg tot het midder nachtelijk uur in de weer geweest om de luisteraars op de hoogte te houden van de overstroming. In een samenwer king van K.R.O., N.C.R.V., AVRO en Wereldomroep werden bij elkaar vijf radio-uitzendingen verzorgd, waarin di recte reportages uit het rampgebied wer den gegeven. De eerste Uitzending zou al 's morgens om ongeveer elf uur worden uitgezon den, maar doordat de politie-autoriteiten vrijwel de hele dag de verslaggevers wei nig medewerking hebben verleend, kon de eerste uitzending pas om 12.40 uur plaatsvinden. Jan de Visser, de verslaggever van de N.C.R.V., wilde met een patrouilleboot gaan. maar dat lukte niet. Wim Rut van de AVRO is er gisteravond nog in ge slaagd om met een politieboot een tocht door het rampgebied te maken, vanwaar hij 's avonds om vijf minuten voor twaalf nog een korte reportage gaf. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zowel in de schroothandel als in kringen van de Nederlandse industrie, is nogal beroering ontstaan na de ontstellende mededelingen, die de heer L. Worms heeft gedaan in zijn commentaar op het rap- AMSTERDAM De voorzitter van de socialistischefractie in de Provinciale Staten van Noordholland, mr. J. Roelse, heeft de staten toe stemming gevraagd om naar aanlei ding van de overstromingsramp die Tuindorp-Oostzaan heeft getroffen dinsdag de volgende mondelinge vra gen te mogen stellen: 1. Is de Noorder IJpolder, gelegen op het grondgebied van de gemeen te Amsterdam, nog onderworpen aan het toezicht van het provinciaal be stuur? 2. Als deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kunnen Gedepu teerde Staten dan mededelen hoe het toezicht is en wordt uitgeoefend? 3. Kunnen Gedeputeerde Staten dan reeds verklaren waardoor de ramp werd veroorzaakt? 4. Bestaat er reeds inzicht in de wijze waarop gedupeerden door hen geleden schade vergoed kunnen krij gen? Directeur benoemd van het geref. Alg. diak. bureau UTRECHT. De generale synode der Gereformeerde kerken heeft giste ren de heer L. van Klinken ec. drs. uit Groningen benoemd tot directeur van het Algemeen diakonaal bureau, als op volger van de vorig jaar overleden heer A. Hofman, De heer Van Klinken, Groninger van geboorte, is 32 jaar. Hij zou aanvanke lijk als sociaal-econoom in zendings dienst gaan, maar daarvan kon door om standigheden niets komen. Hij kwam in contact met het maatschappelijk werk: in 1955 werd hij directeur van de pro vinciale Groninger gereformeerde stich ting voor sociale zorg. De heer Van Klinken promoveert dit voorj.ar op een sociologisch onderwerp bij prof. dr. R. van Dijk aan de Vrije Universiteit tot doctor in de economie. port van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeen schap over het onderzoek naar de schrootfraude. Er zijn stemmen opgegaan die aan- sluiten op de eis van de heer Worms, dat het onderzoek in deze fraude beter en objectiever ter hand moet wprden genomen. In de schroothandel wil men daarnaast krachtig stelling nemen tegen de activiteiten van het in de praktijk nog altijd actieve schrootkartel. In deze kringen acht men het tijdstip aangebroken zich thans openlijk achter de heer Worms" te scharen. Het idee is geopperd om gezamenlijk een demonstratieve bijeenkomst te houden, waarop men de heer Worms alle steun wil toezeggen in zijn strijd tegen dwang en onrecht De heer Worms) is door een aantal van zijn collega s gevraagd een zodanige demon stratieve bijeenkomst te beleggen. De heer Worms heeft in principe toegezegd dat hij dit verzoek wil aan vaarden, indien hij ervan verzekerd kan zijn dat de goedwillende schroot- handelaren, die hierdoor mogelijk ook ruïneuze tegenwerking riskeren, bij hun protest .voet bij stuk zullen houden Hij zei ons dat hij uiteraard verheugd is over de blijken van sympathie met zijn strijd, die in de afgelopen twee jaar vaak een hopeloze strijd leek. Hij is blij met de steun die hij thans van zijn collega's schroothandelaren krijgt maar hij is zich ervan bewust dat op velen zware druk zal worden geoefend, die onmiddellijke financiële verliezen voor hen zal kunnen opleveren, zoals "I de„,laatste tw«e jaar in alle schei pte heeft gevoeld. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Half- tot zwaar bewolkt en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Overdag lagere tempera turen dan gis teren. MIESJE: Voor Tuindorp-Oostzaan! 16 JANUARI: zon op 8.42, zon onder 16.58; maan op 20.03, maan onder 9.34. AMSTERDAM Achtdui zend Amsterdammers ontwaak ten vanmorgen niet in hun eigen woning. Zij waren ver dreven uit de gewaande gebor genheid van huis en haard door het geweld van de overstro ming, die gistermorgen het stadsdeel waarin zij woonden trof. Binnen enkele uren in de morgen van gisteren was het drama gebeurd. Mensenlevens zijn niet ver loren gegaan. Dit is het enige goede dat kan worden gezegd van een zaak die nog lang de gemoederen in beweging zal houden. Groot is de ontsteltenis omdat dit heeft kunnen ge beuren en allerwegen rijst de vraag, hoe het mogelijk is dat zo iets heeft kunnen gebeuren. Om ongeveer zeven uur gis termorgen, na een nacht van vredige sneeuwval, brak plot seling, zonder dat iemand dat ook maar in de verste verte had vermoed, de dijk die de Noorder IJpolder moet be schermen tegen het water in een zijkanaal van het Noord zeekanaal. Langzaam siepelde het wa ter door het aanvankelijk klei ne gat de weilanden achter het zijkanaal-H binnen, waar kleine boerderijen stonden te dromen als landelijke voorposten van bet Amsterdamse Tuindorp- Oostzaan. In minder dan geen tijd breidde de breuk zich uit tot over tientallen meters, en met zwaar geweld brak de stroom zich een weg. Toen het daglicht nog maar enkele uren oud was stond het water anderhalve meter hoog in de straten en in de 2750 pro pere huisjes van de beschei den, in 1920 gebouwde uithoek van Amsterdam-noord. De chaos, die in de laaggelegen uithoek van Amsterdam-noord ont stond, was verschrikkelijk. Het eer ste alarm, dat om zeven uur werd gegeven, werd maar door weinigen ernstig genomen. Militairen, die op de dijk van de IJ-polder de wacht hielden bij een lager gelegen munir tie-bunker, brachten met ontstelde boeren de onheilstijding aan de sla perige stedelingen. Slechts weinigen reageerden prompt. Waarom ook zou men menen dat er werkelijk gevaar dreigde? Men woonde immers in de hoofdstad des lands, be schermd door dijken die door polder bestuur en provinciale waterstaat ter dege werden gecontroleerd? Strekten zich niet duizenden meters polder uit tussen dijk en stad? Toen zag men ineens het water ko men. Eerst druilerig stromend langs de straatkant, later over de trottoirs, tot er plotseling geen houden meer aan was. Hoger en hoger steeg het water, het deed de vloermatten in de portaal- vloer bewegen, het beklom de treden van de trap.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1