Engels-Duitse betrekkingen naderen snel het vriespunt ONDERNEMINGSRAAD IN DE FRAKTIJK VAN HET BEDRIJF i VERGIF m INGEWANDEN VAN OVERLEDEN BROERS SNEEUW EN MEER WIND BESTAAT STEEDS: HIJ NOG DE „ÜBERMENSCH" Kandidaatstelling per afdeling noodzakelijk ove over bouw van Starfighter gedood door eigen ;eweer Industrieel schot uit Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontÈijt! PEKING BGIGT VOOR DJAKARTA „gezondheid' Donderdag 14 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Vaag Kerken waarschuwen Graven geschonden BEEN AFGEKNELD Mysterieuze dood in Eindhoven Straffen van Deense koning K VERLANGEN w Gewilde lectuur Klachten Wie? PERSOONLIJK de moderne wijze van pijnstillen is: snel! AKKERTJES Voor de slanke lijn! Kroesjtsjef door zuid-oost Azië DAMPO GROEIEN EIGEN LIJST Nieuw deel Rij ksweg 15 volgende maand open Problemen rond Wieringermeer Kleuter aangereden Aavertentie Van onze correspondent LONDEN De Brits-West- duitse betrekkingen, die de laatste maanden verre van hartelijk waren, zijn de afge lopen dagen verder verslech terd. Het is zelfs niet over dreven te stellen, dat de ver houding tussen beide landen sinds de tweede wereldoorlog nog niet zo slecht is geweest. De antisemitische uitbarstin gen in de hondsrepubliek zorg den ervoor dat liet zover i kwam. Het gonsde gisteren in Londen van de onbevestigde berichten: Brit se firma's zouden Duits personeel op staande voet ontslagen hebben. Een groot warenhuis in Londen zou alle Westduitse artikelen uit de eta lages verwijderd hebben, bestellin gen in de bondsrepubliek, aldus ver luidde, zijn geannuleerd. Zowel de Westduitse ambassade als het Britse ministerie van buitenlandse zaken, weigerden gisteravond elk com mentaar op deze berichten. Eerder op de dag, toen een woordvoerder van de ambassade gevraagd werd hoeveel Duitsers hun ontslag hebben gekregen, kreeg men ten antwoord, dat men geen aantal wenste te noemen, noch de namen van de betrokken zaken. Wel onthulde de ambassade dat er veel dreigbrieven binnenkomen, in verband met de antisemitische uitingen in de bondsrepubliek. Vast staat dat de Westduitse zaak gelastigde in Londen op een vertrou welijke persconferentie met Westduitse correspondenten in de Britse hoofdstad, van zijn bezorgdheid over de anti- Duitse stemming in Engeland heeft laten blijken. Intussen is bekendgemaakt dat een - tocht van een Duitse autobus door dm£en opgenomen. Engeland, om propaganda te maken voor West-Berlijn, voorlopig niet door gaat. Een Westduits vlootbezoek aan een aantal Britse havens daarentegen wel. Onze correspondent in Bonn tele foneerde ons gisteravond: Terwijl het aantal arrestaties van hakenkruiskladderaars nog steeds toe nam, besprak h,et Westduitse kabinet gisteren de antisemitische verschijnse len van de laatste weken. In West- Berlijn alleen al werden woensdag drie lieden opgepakt. Twee mecaniciens in Frankfurt kre gen gisteren ieder drie weken gevange nisstraf omdat ze hakenkruisen op een auto hadden geklad. De deelstaat Sleeswijk-Holstein gaat ruim een mil joen mark betalen aan Joodse organi saties, als vergoeding voor de schade aan synagoges, aangericht tijdens de beruchte „kristalnacht" van 1938. Aldus werd gisteren meegedeeld. De overheid in Beieren ging woens dag tot maatregelen over tegen de lieden die daar twee antisemitische tijdschriften verzorgen. De twee Hon gaarse hoofdredacteuren ervan is aan gezegd, dat zij voor juni West-Duitsland moeten verlaten. Zowel van de zijde der Evangelische als de r.k kerk in West-Duitsland is gisteren een vermaan tot de bevolking gericht Het is niet voldoende dat men het verfterrorisme afwijst, aldus de strekking van hun oproepen, men moet de jeugd helpen een zuiver oordeel te vellen over de periode van het Derde Rijk en de geschiedenis die eraan vooraf ging. O Ook in Zuid-Rhodesië blijken be paalde lieden door de epidemie van het ogenblik besmet: een Joodse zakenman in Salisbury ontving woensdag pak ketten waar swastika's op waren ge schilderd. Joodse graven in het West duitse Bückeburg ondergingen gisteren het minderwaardige kliederwerk van onverlaten. Datzelfde was het geval met de muren van het universiteits gebouw in Frankfurt. Ook op Malta en Cyprus zijn gisteren weer mensen met verfkwasten aan het werk geweest om hakenkruisen te schilderen. Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN. Bij het afmeren bij de Shell te Vlaardingen werd van de achttienjarige J. G. N. Matthesing uit Den Haag, dekknecht op het overslag schip Niets Blijvend, gisteravond door een staaldraad een been af gekrield. De jongeman is in het ziekenhuis te Vlaar- G// De Heer J. Engels, schrijver van een drie tal artikelen over de ondernemingsraden, vvas jarenlang werk zaam bij het N.V.V Hij werd gepensio neerd als redacteur secretaris van de tex- tielarbeidersbond. In bijgaand artikel schrijft hij o.m., dat de leden van de ondernemings raad in deze kv/aliteit verder moeten zien dan uitsluitend de belangen van de groep werkers, die zij in die raad vertegen woordigen. 3 NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN. Het onder zoek dat op last van de Inspec teur voor de volksgezondheid in een laboratorium te Utrecht is ingesteld naar de mysterieuze dood van de drie zonen van de familie Van rfeusden heeft uit gewezen, dat de jongens zeer waarschijnlijk de dood hebben ge vonden door vergif dat zij op de een of andere manier in hun maag en ingewanden hebben ge kregen. Men heeft in de ingewan- In deze stad werd gisteren voorts een agent van politie geschorst, nadat aan het licht kwam dat hij bij de S.S. heeft gediend. Dat had de man bij zijn sollicitatie verzwegen. In saak-Anastasia Documenten gevraagd HAMBURG (UPI) De advocaten van de vrouw, die beweert Anastasia te zijn, de laatste nog in leven zijnde telg van de Russische tsarenfamilie, hebben de Koning van Denemarken ge vraagd geheime documenten, die in zijn bezit zijn, aan de rechtbank in Ham burg over te dragen. De koning bezit dossiers, die ruim der tig jaar geleden zijn verzameld door de Deense ambassadeur in Berlijn. Een deel van die documenten is, na Westduitse inmenging, al naar de Ham- burgse rechtbank, die zich bezig houdt met de zaak-Anastasia, gestuurd. Ook de raadsman van de tegenpartij, hertogin Barbara von Mecklenburg, zou het op prijs stellen als die documenten werden overgedragen. De hertogin van Mecklenburg beweert, dat de vrouw, die zich Anastasia noemt, een Poolse vrouw is, die Franziska Schanzkovski heet. Van onze weerkundige medewerker In de algemene toestand .van het weer was ook gisteravond nog nauwe- lijks enige verandering te bespeuren. In het hoge Noorden blijft de luchtdruk j hoog, in het Middellanse Zeegebied 1 over het algemeen laag, zodat de wind in een groot deel van Europa in hoofd- zaak uit richtingen tussen noord en oost blijft waaien. Voor .vandaag staat er bij ons enige toeneming van de wind op het pro-' gramma, omdat het gebied van hoge druk boven Scandinavië zich wat naar het zuiden beweegt en boven centraal Europa de invloed van een depressie zich doet gevoelen, wat daar veel sneeuw tot gevolg heeft. Het sneeuw- gebied breidde zich gisteren steeds ver der over Duitsland naar het westen-uit; het bevond zich gisteravond reeds aan onze oostgrens. Er is daarom voor vandaag ook in ons land sneeuw te wachten en dat bij toenemende wind, dus ziet het weer er niet erg aangenaam uit. Maar de vorst zal door dit alles wat worden getem perd, ofschoon dit door de sterker wordende wind voor het gevoel niets te betekenen zal hebben. Gisternacht heeft het op de Veluwe plaatselijk vijftien graden gevroren, overdag bleef het in Zuid-Limburg on afgebroken ten minste tien graden vriezen en gisteravond om acht uur werd van de Veluwe al weer veertien graden vorst gemeld. Maar later steeg de teperatuur weer; om tien uur vroor het op de Veluwe en in Noordbrabant twaalf graden en in de noordelijke pro vincies maar zes tot acht graden. Een Liberiaanse tankboot van 8309 ton is gezonken voor de oostkust van Spanje ter hoogte van Kaap San Anto nio. De gehele bemanning is gered en aan boord genomen van een Spaans schip. Het vaartuig was bestemd voor de sloop. De giftige tong der nazi's spreekt nog van hoge plaatsen. den van een der slachtoffers een soort vergif gevonden dat men wel eens aantreft bij bestrijdings middelen tegen plantenziekten. Indien de drie kinderen inder daad gestorven zijn aan dit ver gif, dan is de allesoverheersende vraag hoe zij dit vergif hebben binnengekregen. Steeds talrijker worden intussen de mededelingen omtrent andere gevallen, waarin kinderen uit één gezin aan de zelfde verschijnselen zijn overleden. Ook een dokter heeft de officier van justitie vertrouwd gemaakt met zijn ervaring. VIER VAN DE ACHT Heel belangrijk acht mr. Dony, de of ficier van justitie in Den Bosch, de brief van een moeder te Amsterdam. Van haar acht kinderen stierven in de afge- door J. Engels RACHTENS de wet van 1950 zullen er op den duur in Neder land circa 4800 ondernemingsraden komen. Op het ogen- blik zijn er al ruim 2700. Van de leden dier ondernemingsraden is 12cc gekozen uit door de vakorganisaties gestelde kandidaten. Het feit, dat het bedrijfsleven met zulk een net van onderne mingsraden wordt overdekt, maakt op zichzelf reeds deze raden tot een belangrijke aangelegenheid, die wel de moeite waard is nader te worden bezien. Te meer is het grote aantal reeds be staande ondernemingsraden een nadere beschouwing waard, omdat zij uitein delijk ontstaan uit een vrij overleg tus sen de werkgevers en de vakorganisaties. Wel verplicht artikel 2 van de wet prak tisch elke ondernemer die 25 of meer mensen in dienst heeft, een onderne mingsraad in te stellen, maar indien hij het niet doet bestaat er geen enkele wettelijke sanctie op deze overtreding. Populair gezegd: ,,Ze maken hem niks". Bij de behandeling in de Tweede Kamer heeft de regering dit destijds gemotiveerd door erop te wijzen, dat het. welslagen van het instituut der ondernemingsraden ,,in hoofdzaak, zo niet uitsluitend afhankelijk is van de goede wil der belanghebbenden. Mocht er onverhoopt iets haperen, dan be schikt het georganiseerde bedrijfsleven toch altijd wel over zoveel invloed, dat het orde op zaken zal kunnen stellen." Aldus de regering, die op deze wijze een groot deel van het initiatief en de ver antwoordelijkheid overliet aan de orga nisaties van werkgevers en arbeiders. TROUWENS, indien onder het perso neel in een bepaald bedrijf een sterk verlangen naar de instelling van een O.R. tot uiting komt, zal een verstandig, modern personeelsbeleid daar zeker niet dwars tegen in gaan. Het ontbreken van sancties, dus feitelijk het ontbreken van dwang', heeft vooral in dit geval zijn j lopen twintig jaar vier kinderen. In dezeaantrekkelijke kant in verband met de opmerkelijke gevallen kwamen de uiter- plaats en de taak van de onderneming»- ilijke symptomen in zekere opzichten raad. In de wet wordt immers gesteld, -IE in West-Duitsland wil zwelgen in bloed- en bodemtheorieën kan terecht bij Frau dr. Mathilde Ludendorp in het Beierse Tutzing. Deze 82-jarige vrouw leidt een kleine groep verstokte nationaal- socialisten, die op besloten bijeenkomsten filosoferen over Hitiers geestelijke nalatenschap. De zeer actieve bewe ging is genoemd naar wijlen veldmaarschalk Erich Luden- dorff, een dergenen die Adolf Hitler aan de macht hielpen komen. Mathilde was zijn vrouw. In de organen Die Quelle en Die Volkswarte kan men lezen wat de Ludendorff-beweging zoal bezig houdt: 'het begrip Übermensch leeft nog sterk in deze extreem rechtse groep. Antisemitisme en anti-vrij- metselarij zijn vanzelfsprekende uitgangspunten van de discussies van de beweging, die wel eens genoemd is „de heilige bron van de Duitse kracht". Er zijn in de bondsrepubliek meer van dergelijke politieke „studie- klieken" in de uiterst rechtse hoek. Zij ondervinden blijkbaar weinig moeilijkheden met het uitgeven van hun vunzige lectuur, die de geesten van gemakkelijk te beïnvloeden Duit sers ongehinderd kan vergiftigen. De uitgeverij Druffel bijvoorbeeld, specialiseert zich in werken van oud- nazi's en lieden die fel nationalisti sche geschriften verzorgen. TV/TEMOIRES van groten uit 1V1 de Hitlertijd gaan er in Duitsland blijkbaar in als koek. Die van de oorlogsmisdadiger Rudolf Hess beleefden reeds de veertiende druk. De herinneringen 'van Von Ribbentrop worden weldra uitge geven. Reeksen Westduitse geïllus treerde weekbladen staan week in, week uit, vol verhalen die krijgs- gebeurtenissen uit de tweede wereld oorlog verheerlijken en romantiseren. In tal van grote uitgeverijen in de bondsrepubliek bekleden vroegere nationaal-socialisten van formaat be langrijke posten Allerhande boeken clubs verspreiden hoogst verdachte lectuur. Dat er ook op andere hoge posten lieden zitten, die er op grond van hun verleden in de periode van het Derde Rijk niet behoren, is overbekend. In het staatsapparaat is dat het geval, bij justitie en politie, zo goed als bij het onderwijs en in de industrie. Bonds kanselier Adenauer, die politiek boven elke verdenking verheven is. heeft als rechterhand dr. Hans Globke (staatssecretaris), die eens de com mentaren schreef op de beruchte rassenwetten van de nazi's. Op het verdwijnen van de minister voor de vluchtelingenzaken, prof. Oberlander thans in het middelpunt van de belangstelling is vele malen aan gedrongen. En waarlijk niet alleen door politieke tegenstanders van dc Westduitse regering. Dr. Gerhard Schroder, minister van binnenlandse zaken, vervulde een belangrijke functie bij de S.A. Ook het handhaven van deze man wordt door velen niet bijzonder op prijs gesteld EEN aantal Westduitse con cerns schijnt het niet te deren gebruik te maken van de diensten van de vroegere Obersturm- bannführer van de S.S. Eichmann. Hij werkt naar verluidt voor hen bij de sjeik van Koeweit. Eichmann stond aan het hoofd van Himmlers Dienststelle für die Endlösung der Judenfrage. Voorbeelden zijn er te over van een strenge aanpak door de West duitse justitie van Duitse oorlogs misdadigers. Van het tegendeel helaas ook. Nu eenmaal de publieke aan dacht is gevallen op de kladpartijen met hakenkruisen, treedt men met kracht op. Toen in november in de Noordduitse stad Flensburg een groot aantal soortgelijke dingen gebeurde, deden politie en justitie niets! In Baden-Württemberg is een onder zoek gaande in verband met klachten over het politieke verleden van een aantal rechters die daar werkzaam waren Een van hen schrééf anti semitische brochures. Dat staat vast. Vele malen is reeds de beschuldiging geuit, dat hoofden van de politie in een aanzienlijk aantal plaatsen bij de S.S hoge posten hebben bekleed. Maar er hielpen is meer. Wie de beruchte concentratiekamparts Eisele en de leraar Zind, ijverig propagandist van nazistische denkbeelden, het land uit vluchten? Wie hielden de Hamburgse houthandelaar Nieland lange tijd de hand boven het hoofd, toen hij terecht stond wegens het schrijven en uitgeven van een brochure vol anti semitisch gif? Er was veel juridi sche haarkloverij nodig eer zijn produkt kon worden verboden. En hoe was het mogelijk dat een van Hitiers bekende specialisten op het gebied van de euthanasie het doden van krankzinnigen en onge neeslijk zieken onder een valse naam vele jaren in Sleeswijk-Hol stein als arts en medisch adviseur een bloeiende praktijk kon opbouwen? Al te lang heeft men in West- Duitsland de ogen gesloten voor dit soort schandalen. Zo goed als men maar liever niet meer terugdacht aan wat er tussen 1933 en 1945 gebeurde en het ook de kinderen vooral op school niet, of hoogst onvolledig vertelde. Men vluchtte liever in de weelde van het Wirtschaftswunder. Intussen keert de staat aanzienlijke bedragen uit als pensioen aan man nen die hoge functies bekleedden in het Derde Rijk, zelfs al werden ze na 1945 als oorlogsmisdadigers ver oordeeld! overeen met die te Eindhoven geconsta- j In de Amsterdamse sterfgevallen, wer- den ook .polijae .jtnJüstitie ;gem^ngd'. '{Vlees, uit een- bëpéalde slagerij afkom stig, werd in een laboratorium onder zocht. Op de gestorven kinderen werd sectie verricht, maar nimmer kon ook hier een aanwijsbare doodsoorzaak wor den vastgesteld. DERGELIJK GEVAL Ook de politie te Eindhoven is bekend gemaakt met een geval, dat twee kin deren uit een gezin op geheimzinnig lij kende wijze overleden. Hier ook doen de verschijnselen enigszins denken aan het Eindhovense mysterie. Al deze reacties, die zeer welkom zijn bij politie en justitie, worden zorgvuldig bekeken. Zo moet in het door ons ge signaleerde Rotterdamse geval van een verklaarbare doodsoorzaak sprake zijn. krachtens de wet ambtshalve als voor zitter van de O.R. optreedt. Een be langrijke taak van de O.R. iszoals we nog zullen zien, het toezien op de juiste naleving van de bedrijfstaksge- wijze of met de werkgever individueel overeengekomen arbeidsvoorwaarden. Bij bespreking hierover met vertegen woordigers van de vakbond wordt het hoofd van de onderneming gewoonlijk vergezeld vanen geassisteerd door functionarissen, die als „hoger leiding gevend personeelworden aangeduid. Men voelt in het algemeen deze hogere leidinggevende functionarissen ik denk hier dus aan de allerhoogsten" na de directie niet meer als personeel". Zijzelf zijn zich hun bijzondere positie uiteraard ook bewust. LIUN arbeidsvoorwaarden zijn veelal van zeer persoonlijke aard, lenen zich niet voor „massale" regeling zoals bijv. in een C.A.O. en worden meestal in elk geval afzonderlijk vastgesteld. Het staat in elk bedrijf wel vast wat ,,een" arbeider of „een" kantoorbedien de verdient, maar het salaris van „een' procuratie-houder is ook binnen het raam van hetzelfde bedrijf wellicht aan wijziging onderhevig, al i»aar de taak en de persoonlijkheid van de betrokken functionaris. Uit begrijpelijke overwegingen heeft het hogere leidinggevende personeel gelijk ik meermalen, gelegenheid had zei, dat de rationalisatie (nu ook: de mechanisatie) de kantoren bevolkt, de fabrieken ontvolkt. Zoals de stand van zaken vandaag nog is, staat wel vast, dat kandidaatstelling per afdeling, resp. per personeelsgroep noodzakelijk is. Ware deze mogelijkheid er niet, dan zouden het kantoorpersoneel, het technisch per soneel en zeker het leidinggevend per soneel steeds door de overigen die immers hun vertegenwoordigers kiezen worden overstemd. De O.R. zou daar door dan ook niet meer dé vertegen woordiging van het gehele personeel zijn. Advertentie flitsen de pijn weg dat de ondernemingsraad, „zulks onder te bemerken wel bezwaar tegen een Advertentie de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is! MOSKOU (A.P.) De reis, die pre mier Kroesjtsjef naar Indonesië zal ma ken, belooft nu een grote reis door zuid oost Azië te worden. De Russische premier heeft ook een uitnodiging ontvangen voor een bezoek aan Birma. Indië heeft Kroesjtsjef al gevraagd New Delhi aan te doen tij dens zijn reis en Afghanistan wenst hem ook te ontvangen. In alle gevallen heeft Kroesjtsjef geantwoord, dat hij de uit nodiging hoopt te aanvaarden. Gezien de publiciteit, die aan de uitnodigingen wordt gegeven, verwacht men in di plomatieke kringen in Moskou, dat Kroesjtsjef de uitnodigingen zal aan vaarden. Advertentie en pijn weg- wrijven met erkenning van de zelfstandige functie van de ondernemer", tot taak heeft, „naar vermogen bij te dragen tot een zó goed mogelijk functioneren vari dé onderneming." Naar mijn mening zou dit zo moeten worden opgevat, dat de Ondernemings raad moet beseffen, dat het bedrijf een instrument is, resp. moet worden, in dienst van de gemeenschap. Het is er niet alleen in het belang van de on dernemer, ook niet alleen ten behoeve van de arbeiders, die er min of meer toevallig werken, zijn maatschappe lijke functie is in de eerste plaats: te voorzien in de behoeften van de ge meenschap. In alle gevallen houdt dit in, dat de leden van de Ondernemingsraad in deze kwaliteit verder moeten zien dan hun persoonlijke belangen, zelfs verder dan uitsluitend de belangen van de groep van werkers, die zij in de O.R. ver tegenwoordigen. TAIT kan echter niet als een wettelijke •L' verplichting worden opgelegd. Het moet groeien ïn de praktijk van het werk, het is een kwestie van scholing en opvoeding naar twee kanten. Daarom is het ontbreken van sancties niet zulk een ernstig bezwaar als velen ook schrijver dezes aanvankelijk wel ge dacht hebben. Het ledental van de ondernemingsraad is afhankelijk van de omvang van het personeel. Bij de verkiezing van de le den hebben zich vooral in de aanvang toen men nog praktische ervaring moest krijgen enkele vraagstukken voorgedaan, die niet nalieten een zekere bewogenheid te veroorzaken. Ik denk hier aan de vertegenwoordiging van het leidinggevend personeel en van de niet- georganiseerden. Met deze laatsten wer den in de discussie steeds bedoeld: de niet bij een „erkende vakorganisatie" aangeslotenen. Wat de eerstgenoemde groep betreft: de ondernemingsraad kan in zijn regle ment bepalen, dat het hogere leiding gevend personeel „voor zover dit geacht kan worden door de voorzitter te zijn vertegenwoordigd", van de uitoefening van het kiesrecht en ook van de ver kiesbaarheid, is uitgesloten (art. 10). Dit betekent dus, dat dan de leden van de „staf" niet als afzonderlijke groep in de O.R. zijn vertegenwoordigd. Dat ligt wel in de aard der dingen. Immers, het is het hoofd of de be- stuur der van de onderneming, die bespreking van zijn salarissen, jaar wedden, tantiemes in de Ondernemings rad/Deze bezwaren constateert men ifcrouwens al bij het lagere leidinggevende personeel als men komt boven de rang van voorman of onderbaas.) Als deze functionarissen met hun positie niet tevreden zijn, geven zij er de voorkeur aan, hun belangen indivi dueel met de directie te bespreken. De ondernemingsraad is daarvoor in verre weg de meeste gevallen niet de meest geëigende plaats. Er is echter ook nog een „lager lei dinggevend personeel": afdelingscnels, bazen, onderbazen. De ontwikkeling van het instituut der ondernemingsraden is nog niet zover gevorderd, dat de arbei der daarin een orgaan ziet ter bespre king van algemene zaken, het bedrijf rakende. Veel meer gevoelt hij behoefte, dat in dit lichaam zijn belangen door zijn vertegenwoordigers behartigd zul len worden. Daarom zou in een metaal- fabriek de draaier vast niet stemmer- op een kandidaat, die op de tekenkamer werkt en in een textielfabriek zal de Jacquard-wever geen man kiezen uit de voorspinnerij. T/N om precies dezelfde reden, maar met nog te meer klem, zal de ar beider niet stemmen op éen baas of een onderbaas of een dergelijke functio naris. Het is daarom goed, dat de wet de mogelijkheid heeft opengelaten, dat elke afzonderlijke afdeling, maar ook elke afzonderlijke personeelsgroep in het bedrijf (dus ook het kantoorperso neel, ook de technici) haar eigen kandi daten stelt, „met een eigen lijst uit- j^ornten dus eigen vertegenwoordigers In het algemeen kan gezegd worden, dat in vrijwel elk bedrijf, de „hand arbeiders" nog het overgrote deel van het personeel vormen, hoewel er een ontwikkeling in tegenovergestelde rich ting gaande is. Reeds Hendrik de Man Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met zijn Westduitse ambtgenoot Strauss zal minister Visser maandag in Bonn besprekingeïï voeren. Op de agenda staat behalve allerlei andere defensieaangelegenhedèn ook het onderwerp - ,^tarfighter,\ Nu Nederland besloten heeft deze-straaljager te kopen; komen vers.cfyp(Jéne produktieaangelegén- heden aan de ord-e-.-Vast staat dat Neder landse en Duitse industrieën-samen de produktie van de Starfighter ter hand zullen nemen. Een dag later zullen in Den Haag be sprekingen beginnen tussen technici van de Lockheèdfabriëken, die de Starfighter ontwikkelden en de Nederlands-Duitse producenten: Nord en Südflug .en Phi lips, Fokker en Aviolanda. Waarschijnlijk zal het gesprek gaan over de verdeling van; de licentiebouw, die weer afhanke lijk is van de technische mogelijkheden van de deelnemende fabrieken. Alles draagt echter nog een voorlopig karakter. Dit is begrijpelijk als men be denkt dat de eerste Starfighter op zijn vroegst eind 1961 wordt verwacht. De g-versie die Nederland zal kopen heeft het protostadium nog niet verlaten en het zou kunnen dat men nog onver wachte kinderziekten moet overwinnen, die vertragend zullen werken. Eigen nieuwsdienst TIEL. Het deel Metëren-Tiel yah de Rijksweg 15 wordt maandag 8 fe bruari door de directeur-generaal van de rijkswaterstaat ir. A. G. Maris open gesteld. De opening zal een feestelijk tintje krijgen; onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. A. A. H. St.olk van Tiel is daartoe een comité gevormd. Het deel Tiel-Kesteren van de Rijks weg is nog in uitvoering. Het zal in 1961 in gebruik worden genomen. Advertentie Van een onzer verslaggevers ARNHEM. De 45-jarige heer P. J. M. Deiters uit Laren is gisternacht |op tragische wijze bij een jachtpartij om het leven gekomen. I Hij was een van de vier directeuren van de N.V. Eerste Nederlandse dames- jen kindermantelfabriek H. Berghaus, lid van' het hoofdbestuur van het Centraal sociaal werkgeversverbond en voorzitter ivan de hogere textielschool voor de con- fectie-industrie. HERTEN JAGEN De heer Deiters was dinsdagavond j maakt. Blijkbaar door de schrik struikelde laat naar Arnhem gereisd om daar op I de heer ,Deiters met het noodlottige ge grond van baronesse Repelaer van Driel volg dal het geweer dat met scherp was van Spijkenisse te gaan jagen op herten.geladen, op de grond viel. Het schot ging Wegens de overlast van herten had dejaf en een kogel drong de heer Deiters heer Deiters toestemming gekregen om in de borststreek. Hij moet onmiddellijk bij kunstlicht te jagen. Het weer was I dood zijn geweest. evenwel zo helder dat hij geen kunstlicht behoefde te gebruiken. Hij was in gezelschap van zijn chauffeur en van de jachtopziener van de Hoge Veluwe. GESTRUIKELD Nadat de heer Deiters een hert had neergelegd, richtte hij zijn wapen op een volgend slachtoffer Het schot trof het hert niet dodelijk, zodat het op de vlucht sloeg. De heer Deiters zette het achterna om het uit zijn lijden te verlossen. Plotseling vloog het hert tegen een afrastering die daar kortgeleden was ge- „ALKMAAR (ANP). Wieringen en Wieringermeer zijn wel tot probleemge bieden verklaard, maar er zijn geen in dustrialisatiekernen in aangewezen. Welk nut heeft dan de verklaring tot probleemgebied? De heer J F Le Blansch, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Hollands noorderkwar tier, vroeg zich dit af in de nieuwjaars rede, die hij gisteren hield. Pk door hun arbeidspotentieel op Medemblik te richten zoals de minis ter wil is geen oplossing voor de moeilijkheden in deze gebieden të vin den, zo zei hij. De heer Le Blansch betoogde, dat de minister de positie van Hollands noor derkwartier wel wat te rooskleurig en te optimistisch beziet. r JAKARTA (Reuter) Communis tisch China heeft zich-neergelegd bij liet verbod voor Chinezen om handel te drij- .het Indonesische platteland. Hét heeft dat volgens minister Subandrio aan de regering te Djakarta laten weten bubandrio sprak over dit onderwerp met ambtenaren te Tasikmalaja in West- Java, dat hij op het ogenblik bezoekt om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de uitvoering van de maatregelen de Chinezen. De betrekkingen met China zijn nu weer bijna normaal, zei hij. ZEVENHUIZEN Bij het plotseling oversteken van het Noordeinde in Ze- 1 venhuizen is gistermiddag het vierjarige zoontje van de familie Van Leeuwin door een auto aangereden. Het kind is in een Gouds ziekenhuis overleden

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7