Aantal inwoners van Zeeland met slechts 300 gestegen Bond van Ambtenaren in pand Singelstraat Het platteland vertoont nog steeds een daling Loop der bevolking in cijfers C Hefarme 4 Groot werk voor Vlissingse scheepssloperij Charmant TV-bezoek beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Zweeds bedrijf vestigt zich Goes in Zesjarige jongen door ijs gezakt en verdronken Raad Middelburg komt bijeen Oud en nieuw in St. Annaland Woensdag 13 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwscli Dagblad Commissie LOOP DER BEVOLKING IN 1959 Beschouwingen Noord-Beveland Schouwen-Duiveland Tholen, St. Philipsland Zeeuwsch-Vlaanderen Antwoorden Inwonertal Baarland liep met vijf terug LOOP DER BEVOLKING VAN YERSEKE Veere gisteren, vandaag en morgen Teelt van aardbeien onder glas in Kapelle Drie „SamueF'-clubs in Kapelle Zielental Nisse daalde Aantal inwoners van Bruinisse teruggelopen Bevolking Vlissingen liep terug Aantal inwoners van Middelburg steeg Kinderen zongen voor 4 maal Z.N. Ontwerp Joods monument in Zierikzee klaar Pag. 3 Protestants-Christelijk TYE GEMEENTERAAD van Goes heeft maandagavond opnieuw ge stemd over de samenstelling van de commissie, die een onderzoek zai in stellen naar het door burgemeester en wethouders gevoerde beleid. Het op 23 december 1959 genomen besluit betreffende de samenstelling van de commissie is door de raad ingetrok ken. Voor maandagavond tot stemming werd overgegaan hebben enkele raadsleden opmerkingen gemaakt over de noodzaak tot het instellen van de commissie en het werk, dat het vijftal zal moeten verrichten. Het zal moeten gaan om recht en recht vaardigheid, werd opgemerkt, maar daarbij mag de naastenliefde niet wor den vergeten. Het was de heer Heij- GOES. Het aantal inwoners van de provincie Zeeland is in het jaar 1959 vermeerderd met slechts 313 personen. In enkele steden valt een toename te constateren, het platteland veroont nog seeds een daling. De oorzaken hiervan zijn bekend. Rationali satie en mechanisatie in de landbouw en het ontbreken van nieuwe arbeidsmogelijkheden ten plattelande. In diverse dorpen is ook het ontbreken van voldoende woonruimte van invloed op het vertrek- overschot. Voorts is het aantal geboorten in diverse dorpen vrij boer, die dit laatste speciaal onder laag als gevolg van de veroudering der bevolking; veel jongeren de aandacht bracht en mevr. Van hebben in de afgelopen jaren elders werkgelegenheid en woon- Willegen accentueerde dat daarna rujmte gevonden, nog eens met enkele woorden. Men mag verwachten, afgaand op Walcllcrcn Nisse bijv. vestigden zich 17 personen, de niet in twijfel te trekken verkla- WdltlHMcII ringen van een aantal commissiele- WALCHEREN. Het aantal inwo- den, dat de grootst mogelijke spoed ners van Walcheren, met uitzondering zal worden betracht bij het onder- Yan Vlissingen, steeg in het afgelopen jaar met 12o. Het inwonertal van Vlis- z0 singen liep met 246 terug in 1959. De Wij willen tenslotte nog gaarne on- daling op Walcheren is derhalve beperkt derstrepen de woorden van de heer tot 121. In een andere Walcherse stad, Van iler Buret die nnmerkte dat het Middelburg, vond het afgelopen jaar een an «er Kurgf, uie opmerkte, dat het geringe bevolkingstoenema plaats, na melijk met 57 inwoners. In Middelburg overtrof overigens het vertrek de vesti ging met 119 personen. In negen Walcherse gemeenten nam in het afgelopen jaar de bevolking toe, in eveneens negen gemeenten vond een daling van het inwonertal plaats. De toename valt het meest in het oog in Souburg (100), in Zoutelande (40), in Sint Laurens (80), in Vrouwenpolder (42) en in Koudekerke (41). In' West- kapelle liep het inwonertal met 119 te rug. in Serooskerke met 44. in de an dere gemeenten, die verlies boekten, bleef dit beneden een aantal van der tig. Wat de vestigingen en het aantal ver trokken personen betreft valt het op, dat 168 personen Westkapelle verlieten en zich slechts 24 personen in deze ge meente vestigden, in Serooskerke ves tigden zich 67 personen, terwijl 135 in gezetenen verhuisden naar een andere gemeente. Uit Arnemuiden vertrokken personen, 39 personen leverden hier van groot belang is dat de commissie in een zo rustig mogelijke sfeer kan werken. Aan het niet verhinderen van die sfeer kan medegewerkt worden door te vertrouwen op de onpartijdigheid van de commissie en in dit vertrou wen nu rustig het rapport van de vijf raadsleden af te wachten. JN STATEN EN RADEN worden ter gelegenheid van de behande ling der begroting algemene beschou wingen gehouden. In de statenver gaderingen der provincies is dit ge bruikelijk, in de raden der grote ge meenten ook. In kleine gemeenten wordt van dit gebruik wel afgeweken, j ^stigden^Jch5jpersonen^e» vertrok- Overigens zonder bezwaar, want inj^en er 73. Koudekerke geeft de volgen kleine gemeenten doet zicli geregeld)de cijfers: vestiging 236, vertrek 181. In de gelegenheid voor op algemene za- Ritthe,m vestigden zich 24 personen het aantal vertrokkenen was eveneens 24. ken van beleid de aandacht te ves tigen; meestal ook zijn de raadsleden Op 1 januari 1959 woonden op Wal- daar zeer direct en intensief bij be- S?®*™ in,tota;i1 82-069 personen tegen UT' u± i 4. i '81.948 op 1 januari 1960, een vermmde- trokken. Wij achten het een goede ge- rius dus met 121. woonte, dat algemene beschouwingen worden gehouden. Duidelijk blijkt Zllicl-Bevelaild dan hoe over de grote lijnen van het beleid wordt gedacht. Het aantal inwoners van Zuid-Beve- Ook in de winter/ïttins van Prn- land is in het afgelopen jaar met 541 "f winier^,um§ van rro- toegenomen. De sterkste groei was aan- vinciale Staten van Zeeland plegen, J wezig in Goes met 349 personen en Kil ter gelegenheid van de behandeling land met 301 personen. Wat de dorpen der begroting, algemene beschouwin- bereft zette de vermindering van het «tam to n-nRn../inn inwonertal, die in de laatste jaren tel- gen te worden gehouden. Het ts ook kens is geconstateerd, zich voort. In verleden week weer het geval geweest en de fracties hebben gezegd, hoe zij over de ontwikkeling van Zeeland denken. Gedeputeerde Staten kregen gelegenheid naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen hun visie te geven. Deze uitwisseling van gedach ten is van groot belang. Algemene beschouwingen dienen naar ons gevoelen in de fractiever gaderingen te worden voorbereid. Het is gewoonte dat doorgaans de voor zitter van de fractie wordt belast met het houden van de beschouwing. Wat hij zeggen zal, dient vooraf in de fractie onderwerp van bespreking te zijn. Wij nemen aan, dat dit in de fracties van Provinciale Staten van Zeeland ook het geval is. Het verbaast ons echter wel eens, dat bij de algemene beschouwingen drie of vier leden van een fractie het woord voeren. Naar ons gevoelen zon een algemene beschouwing aan waar de winnen als deze werd gehouden door één lid van elke fractie, bij voor keur de voorzitter, die zo beknopt niettemin toch ook duidelijk de in zichten van de fractie naar voren brengt. Dit is in de laatste zitting van de Provinciale Staten niet het ge val geweest, evenmin als verledc jaar bij de behandeling van de br groting 1959. 35 verlieten de gemeente, Wolfaartsdijk boekte 48 vestigingen, doch 101 INGEZEï tenen gingen naar elders, in Borssele zijn de cijfers resp: 25 en 74. Wemel- dinge 74 en 123. In de andere dorpen is de situatie ongeveer gelijk, al is het ver schil tussen vestiging en vertrek in het merendeel van die gemeenten wel ge ringer dan in de hierboven genoemde. Zuid-Beveland had op 1 januari 1959 een bevolking van 61.619 personen tegen 62.159 op 1 januari van dit jaar. Het aantal inwoners van de twee ge meenten op het eiland Noord-Beveland is in 1959 met 27 verminderd. Door ver trek liep het inwonertal met 215 terug, er vestigden zich 146 personen. Op 1 januari 1959 woonden op Noord- Beveland 6861 mensen en op 1 januari van dit jaar was het aantal inwoners in totaal 6834. In de meeste dorpen op Schouwen-Dui veland is het inwonertal in het afgelo pen jaar teruggelopen. Min of meer op vallend is echter ook de vrije grote te ruggang in Zierikzee. namelijk met 140 inwoners. Van opvallend grote teruggang kan niet worden gesproken, het zijn kleine aantallen, die echter al vele jaren zijn geconstateerd en waardoor het gemeen schapsleven op de dorpen toch gehandi capt worden. Diwijls zijn het ook hier de jongeren, die het eiland verlaten. Op 1 januari 1959 telde Schouwen-Dui veland in totaal 23.429 inwoners tegen 23.241 op 1 januari I960 een terug gang dus van 188. Het aantal inwoners van de eilanden Tholen en St. Philipsland is in het jaar 1959 is toegenomen met 28. Dit is slechts een zeer gering aantal. In alle Thoolse gemeenten heeft het vertrek het aantal vestigingen overtroffen, weliswaar niet met frappante cijfers, maar toch blijkt dat de in de loop der jaren voortgaande vermindering van het inwonertal door vertrek zich ook in 1959 heeft voortgezet. Het zijn vooral de jonge gezinnen die veelal de eilanden verlaten. Meermalen komt het voor dat een huwelijk in een der gemeenten wordt voltrokken, doch dat daarna de jonggehuwden zich el ders gaan vestigen. Een curiositeit is dat het inwonertal van St. Maartensdijk geen verandering onderging in 1959: het was zowel op 1 januari als op 31 decem ber 2707. Op 1 januari 1959 woonden op Tho len en St. Philipsland 17.476 personen en op 1 jan 1960 in totaal S504; een stijging dus van 28. De bevolking van Zeeuwsch-Vlaande ren is in totaal genomen gestegen, hoe wel de winst uiterst gering is. De be volking bedroeg begin 959 91.903 en is in de loop van het jaar toegenomen met De grote winstmaker was zoalste jaren een verlies boekte van zestig in woners. De bevolking daalde daarmee 7746. Deze achteruitgang moet op rekening geschreven worden van de co- kesfabriek. Uitbreiding van het fabrieks complex kostte de gemeente n.l. een flink aantal woningen. Oostburg de grootste plaats van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Aardenburg moest met een verlies van 111 personen hoofdzakelijk als gevolg van het vertrekken der Ambon- nezen dus de eerste plaats afstaan. 1 jan. 1959 1 jan. 1960 toe- of afname Tholen en St. Philipsland 17.476 17.504 -f* 28 SchouwenDuiveland 23.429 23.241 188 Walcheren 82.069 81.948 121 Zuid-Beveland 61.618 62.159 541 Noord-Beveland 6.861 6.834 27 Zeeuws Vlaanderen 91.903 91.983 -f> 80 Totaal Zeeland 283.356 283.669 -f 813 Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl, f. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.50 GOES. In de eerste week an maart zal een nieuwe indus- rie in Goes starten met de pro ductie. Een Zweeds bedrijf, dat Wij betreuren dit, want de belanr zich heeft gespecialiseerd in de Stelling voor de beschouwingen vei fabricage van b.h.'s heeft giste- ren definitief besloten zich in de flauwt op deze wijze. ]\^A HET ANTWOORD van Gedepu teerde Staten van Zeeland op de algemene beschouwingen van een aantal leden van Provinciale Staten is in tweede instantie door de staten leden met enige teleurstelling ge constateerd, dat gedeputeerden een aantal vragen en opmerkingen onbe antwoord hadden gelaten. Hoe komt dat? vroegen de statenle den. Wisten Gedeputeerde Staten geen antwoord te geven op de in de algemene beschouwingen gestelde vragen? Het antwoord lijkt ons vrij eenvou dig. Wij zullen door middel van het stellen van een vraag een suggestie doen in de richting van een antwoord; Hebben Gedeputeerde Staten tijdens de algemene beschouwingen wel nauwkeurige aantekeningen gemaakt van het gesprokene? BAARLAND - Het inwonertal is het afgelopen jaar me^t vijf personen terug gelopen. Op 31 décember 1958 bedroeg het aantal inwoners 747 (366 mannen en 381 vrouwen). Dit aantal vermeer derde door geboorte met zeventien (zes mannen en elf vrouwen) en door vesti ging met 22 (tien mannen en twaalf vrouwen). Het verminderde door over lijden met tien (zeven mannen en drie vrouwen) en door vertrek met 34 (der tien mannen en 21 vrouwen). Op 31 de cember 1959 bedroeg het aantal inwo ners dus 742 (362 mannen en 380 vrou wen). Er werden vier huwelijken vol trokken en er werden geen echtscheidin gen ingeschreven. YERSEKE Het inwonersaantal van Yerseke nam met vijftien personen toe. Op 31 december bedroeg het aantal 4987; aan het einde van 1958 5002. Er werden 36 huwelijken voltrokken. Er kwamen geen echtscheidingen voor. Zui'dbevelandse kerngemeente te vestigen. Het ligt in de bedoeling in een noodgebouw gedacht wordt aan de oude werkplaats voor minder valide arbeiders te be ginnen met twintig personeels leden, in hoofdzaak meisjes. Men heeft het voornemen zo spoedig mogelijk een bedrijfspand te bouwen op het nieuwe industrieterrein in zuid. Aan architect Weertman is reeds op dracht gegeven' een schetsplan te ont werpen voor een dergelijk gebouw, dat een oppervlakte zal beslaan van onge veer achthonderd vierkante meter. Naar wij vernemen zal de productie in het atelier te Goes voorlopig bestemd zijn voor de export. Het zal van de omstan digheden afhangen, in welke mate het aantal personeelsleden zal worden uit-' KAPELLE. In de kantine der vei- gebreid. Het Zweedse bedrijf, dat onder |lmgsvereniging ^..Kapelle-Biezehnge en een Nederlandse naam in Goes zal gaan VEERE. Tijdens de vergadering van de a.r. kiesvereniging heeft de heer D. Kasse, wethouder, gesproken over het onderwerp: „Veere gisteren, van daag en morgen". Hij vertelde de ge schiedenis van Veere met zijn vele diep te- en hoogtepunten, zoals in vroeger ja ren de aanleg van een marinebasis, vliegtuigfabriek van Fokker. De tragiek hiervan s dat hetallemaal is verdwe nen. aldus de heer Kasse. Na de wereldoorlog werd de opbouw van Veere stevig ter hand genomen. Dit jaar bijv. zal een nieuwe christelijke school verrijzen. Het beeld voor morgen is niet bepaald gunstig, omdat de vis sersvloot, zowel als de reddingsboot zul len verdwijnen en waarschijnlijk de veerdienst Veere—Kamperland. Ook het samengaan van Veere, Gapin- ge en Vrouwenpolder is een belangrijk punt op de agenda van morgen. De heer Bakker werd herkozen tot be stuurslid en in de plaats van de heer D. Kasse werd gekozen de heer H, Meyers. werken heeft drie fabrieken in Zweden; hier werken in totaal ongeveer vijfhon derd meisjes. VLISSINGEN. De scheepsslopers hebben in de huidige recessieperiode in de wereldscheepvaart bepaald niet over gebrek aan werk te klagen. Oude en te langzame tonnage, die tot voor enkele jaren, tijdens en na d eSuez-hausse bij voorbeeld, rendabel in de vaart gehou den kon worden maken momenteel geen kans meer voor de reder nog enige winst op te leveren. Simon's metaalhandel, gevestigd aan de binnenhaven heeft op het ogenblik een dermate groot aantal sloopopdrach- ten dat de tanker „Katendrecht". die reeds geruime tijd in Rotterdam op de slopershamer ligt te wachten, niet naar Vlissingen gehaald kan worden wegens gebrek aan plaatsruimte. Onlangs werd begonnen met het slo pen van het Engelse koelschip „Mem- ling" (ex. Vancouver Star). Het schip werd door eigen bemanning gebracht en is dus rechtstreeks uit de vaart naar zijn laatste bestemming verhuisd. Zijn te kleine snelheid ongeveer tien knoop maakte een economische ex ploitatie van het bepaald niet oude schip, onmogelijk. Voorts arriveerde dezer dagen de tan ker „Julietta" die tot voor kort in het C.araïibsche gebied in bedrijf is ge weest. Deze tanker werd door de zee sleper „Tasmanzee" van L. Smit en Co. van Curacao naar Vlissingen ge bracht. omgeving" werd een bijeenkomst ge houden van de kwekers van glas-aard beien. Er werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de teelt van aardbeien onder glas. vooral over de punten het luchten, aanplanten en de waterbeheer sing. Besloten werd, over te gaan tot het collectief aanschaffen van plantenmate- riaal. Deze vergadering werd practisch door alle aardbeienkwekers (onder glas) uit Kapelle en omgeving bijgewoond. KAPELLE. Wegens uitbreiding van het aantal leden heeft het bestuur van de chr. jongensclub „Samuël" besloter haar twee clubs uit te breiden tot drie- Jammer genoeg zijn er niet genor leiders. Besloten is de bijeenkomst va de derde club te houden op maandag avond. De andere twee clubs blijven op zondagavond samenkomen. NISSE. Het zielental is het afgelo pen jaar met twaalf afgenomen. Op 31 december 1958 bedroeg het aantal inge zetenen 613 (325 mannen en 288 vrou wen). Dit vermeerderde door geboorte met dertien (zeven mannen en zes vrou wen) en door vestiging met zeventien (vijf mannen en twaalf vrouwen). Het verminderde door overlijden met zeven (drie mannen en vier vrouwen) en door vertrek met 35 (achttien mannen en ze ventien vrouwen). Op 31 december 1959 bedroeg het inwonertal dus 601 (316 mannen, en 285 vrouwen). Er werden twee huwelijken voltrokken; echtschei dingen vonden niet plaats. Daling zielental Zaamslag ZAAMSLAG Het aantal inwonen is in 1959 met 42 teruggelopen. Op 31 de cember 1958 bedroeg het inwonertal 3278 (1676 mannen en 1602 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboor te met 60 (31 mannen en 29 vrouwen) en door vestiging met 84 (37 mannen en 47 vrouwen). Het verminderde door overlijden met 44 (26 mannen en 18 vrouwen) en door vertrek met 142 (69 mannen en 73 vrouwen). Op 31 decem ber 1959 bedroeg het zielental dus 3236 (1649 mannen en 1587 vrouwen). Er werden 24 huwelijken gesloten. Echt scheidingen vonden niet plaats. BRUINISSE De bevolking bestond op 1 januari 1939 uit 2395 personen. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 43 en door vestiging met 72 personen. Er overleden 28 personen, terwijl 112 personen naar elders vertrokken. Op 31 december 1959 stonden dus 2370 burgers ingeschreven, 1166 mannen en 1204 vrou wen. De teruggang van het inwoner tal is vooral te wijten aan het vertrek van arbeiders, werkzaam bij de Del tawerken. Kleine stijging zielental Meliskerke MELISKERKE. Het bevolkingscij fer is in 1959 met zeven gestegen. Op 31 december 1953 bedroeg het aantal inwo ners 745 (383 mannen en 362 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 25 (elf jongens en veertien meisjes) en door vestiging met elf (vier mannen en zeven vrouwen). Het verminderde door overlijden met tien (zes mannen en vier vrouwen) en door vertrek met negentien (zes mannen en dertien vrou wen). Het inwonertal bedroeg dus op 31 december 1959 752 (386 mannén en 366» vrouwen)Er werden het afgelopen jaar twee huwelijken voltrokken en geen echtscheidingen ingeschreven. Zoon burgemeester Schipper KRUININGEN. De zesjarige Erik, een zoontje van burgemeester A. Schip per, is gistermiddag omstreeks half zes door het ijs gezakt en verdronken. Het jongetje speelde met andere kin deren op het vrij sterke ijs van de brandvijver achter de Ned. herv. kerk. Erik is echter op een dunne plaats, waar eenden het water lange tijd heb ben opengehouden, terecht gekomen. Hij zakte door het ijs. De vijftienjarige broer van het slachtoffer slaagde er spoedig in de drenkeling met een hark op het droge te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer ba ten. MIDDELBURG. Het aantal inwo ners van Vlissingen heeft de 30.000 nog niet bereikt. Het ziet er naar uit, dat deze mijlpaal voorlopig niet zal worden gehaald, omdat het zielental van de Sclieldestad in het afgelopen jaar een dalende lijn te zien heeft gegeven. Op 31 december 1958 bedroeg het aantal in woners 29.603, op 31 december 1959 29.357 (14.756 mannen en 14.601 vrou wen). Dit betekent dus, dat er eind vo rig jaar 246 mensen minder in Vlissin gen woonden dan een jaar ervoor. Er werden vorig jaar in Vlissingen 366 mannen en 345 vrouwen geboren, ter wijl 103 mannen en 104 vrouwen overle den. Er vertrokken niet minder dan 2383 personen (1426 mannen en 957 vrouwen) uit de stad aan de Wester- schelde, honderdeenennegentig huwelij ken werden voltrokken en 15 echtschei dingen uitgesproken. Het inwonertal van Middelburg daar entegen vertoonde een stijging van 57. Weliswaar had ook deze stad met een vertrekoverschot (1334 655 mannen en 679 vrouwen) te kampen, maar het geboorteoverschot was groter. Op 31 december 1958 bedroeg het inwonertal van Middelburg 22.363 (10.849 mannen en 11.514 vrouwen); op 31 december 1959 was dit aantal 22.420 (10.848 man nen en 11.572 vrouwen). In Middelburg werden in 1959 390 personen als baby's ingeschreven bij de burgerlijke stand, 214 personen overleden (107 mannen en 107 vrouwen). Er vestigden zich in de Zeeuwse hoofdstad 1215 mensen (584 mannen en 631 vrouwen), maar er vertrokken er meer. Er werden 140 huwelijken voltrokken. Elf echtparen gingen uiteen. Het aantal douche-baden in het gem. badhuis te Kapelle bedroeg over de maand december 674. Tot kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente te Yerseke is benoemd de heer C. J. v. d. Velde. Bij wachtmeester Duine te St. Anna- land zijn inlichtingen te verkrijgen over de gevonden voorwerpen: een zilverbon van 2,50, sleuteltje actetas en dames handschoen. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wordt U dikwijls geïnviteerd voor een „tv-soiree" bij vrien den? Toon U de hoffelijke medekijker - breng de gast vrouw zo nu en dan een kleine hulde! Een kleurig bosje bloe men, een fijn doosje bonbons - of wat Uw dankbaarheid U maar ingeeftEn duelleert U gerust een beetje over de beste kijk plaats: U wilt die niet hebben. Kritiek op het kijkspel? De tv-journalist van Uw dagblad neemt die taak met plezier van U over! Over de sigaretten die op zo'n avond gepresenteerd zullen wordenGladstone natuurlijk! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. king a size VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F MIDDELBURG. De gemeenteraad van Middelburg komt op maandag 18 januari des middags om twee uur bij een om een betrekkelijk kleine agenda SINT ANNALAND. Oud en nieuw gaan samen in de gemeente Sint Annaland. Terwijl de oude haven met behulp van draglines wordt gedempt, lopen de schepen reeds binnen in de nieuwe haven. Het beeld rond de haven is de De oliebollenaetie van de Korfbal vereniging „Elto" te Kapelle bracht 460 op. In totaal werden 4600 oliebollen ver kocht. Men is voornemens deze actie jaarlijks te herhalen. laatste maanden wel aanzienlijk gewijzigd. De Sint Annalanders zijn er niet rouwig om. De ge meente heeft thans de beschikking over een ruime en moderne nieuwe haven, hoofdzakelijk bestemd voor het transport van landbouwpro- dukten. Trouwens, het gehele eiland kan van deze nieuwe haven profiteren. De haven is nog niet officieel in gebruik gesteld. Naar wij vernemen zal de ingebruikne ming wel met enige tam-tam ge schieden. Waarschijnlijk in het voorjaar. THOLEN. De dochtertjes van de heer P Vis hebben ziich actief getoond voor de actie 4 maal Z.N. Voor elke huisdeur in de stad Tholen hebben zij een liedje gezongen en wisten daarbij een bedrag van 13F in de wacht te slepen. Deze som zal donderdagavond tijdens de steravond aan Johan Bode graven worden overhandigd. te behandelen. Bij de voorstellen be vindt zich een intrekking van het bes *iit tot aankoop van het pand Singelstra. 8, welk besluit op 31 augustus jl. dooi de raad werd genomen. Na die datum toon de Algemene Bond van Ambtenaren in Den Haag belangstelling voor het pand, dat inmiddels eigendom van deze bond is geworden. Architect M. J. J. v. Be- veren heeft opdraoht gekregen het pand te restaureren. De ABVA heeft intussen zowel op het Rijk, de provincie als de gemeente-Middelburg een beroep ge daan de gebruikelijke subsidie in de res tauratiekosten 'te verlenen. B. en W. zul len tezijnertijd hierover -de raad een voorstel verstrvkken. De aankoop dl r de gemeente kan dus onder deze om standigheden geen doorgang vinden, waarom het college voorstelt het geno men besluit in te trekken. Het bestuur van de Vereniging „De Christelijke Burgerschool" te Middel burg vraagt medewerking tot aanleg van een sportterreintje bij zijn scholen aan de Olmenlaan. Tot op heden hebben de beide scholen niet de beschikking over een eigen gymnastieklokaal. Het onderwijs in de lichamelijke opvoeding ondervindt hiervan vanzelfsprekend na delige gevolgen. Het sportterreintje kan hierin verbetering brengen. Het zal ko men tussen het schoolgebouw aan de Seisweg. B. en W. willen graag mede werking verlenen. De voor rekening van de gemeente komende kosten bedragen 500. Mocht het werk in g.s.w.-verband kunnen worden uitgevoerd, dan zullen deze kosten ongeveer 125 lager zijn. Het bestuur van het tamboers- en pij perskorps „Juliana" diende een verzoek in om een geldelijke bijdrage voor de aanschaffing van uniformen en instru menten. Dit korps krijgt jaarlijks een vaste bijdrage uit de gemeentekas van 100. De aanschaffingskosten van uni formen en instrumenten kunnen echter niet worden bestreden uit de exploitatie kosten. In het belang van de gemeente wil het college van B. en W. steun ver lenen in de vorm van een bijdrage van 500 voor de uniformen en 250 voor de instrumenten. De agenda vermeldt verder o.m.: be noeming leden bestuur burgerlijke in stelling voor de maatschappelijke zorg, benoeming twee leden commissie van advies van de Gemeentelijke Volkskre dietbank, bezichtiging Abdijtoren, klacht centraal televisiesysteem complex 55 wo ningen Nieuwe Viissingseweg-Piet-Hein- strajt, subsidie 1940—1945, subsidie Kath. Reclasseringsvereniging afd. Middelburg, medewerking ex. art. 62 kleuteronderwijswet (stichting kleuter klas aan de Rijksleerschool), lidmaat schap Vereniging voor, Handelsonderwijs, aankoop grond Koudekerkseweg van D. Kaljouw en regeling financiering aan koop eigen auto. De Zierikzeese beeldhouwer Ad Braa heeft het ontwerp gereed voor het monu ment dat aan de Grachtweg te Zierikzee zal worden opgericht ter herdenking van de 22 Joden, die in de oorlogsjaren uit deze stad werden weggevoerd en niet meer terugkeerden. Deze 22 mensen vormden het totaal aantal Joodse inwo- ners van Zierikzee. De kunstenaar Ad Braaf ontwierp een driehoekige zuil van ruim twee meter hoog. Aan de zijde van de Grachtweg zal een afbeelding wor den aangebracht in een hardstenen defc- plaat die de betonkern bekleedt. De se- imi-aibstraete oiitlbeelding op de vijftig cm brede plaat heeft de beeldhouwer afgeleid van de vormen van het mense lijk geraamte. Bij zijn ontwerp is hij na melijk van het lot dat de 22 Joden was toebedeeld, uitgegaan Deze herinnering aan het systeem van de concentratie kampen wil men in mei van dit jaar bij de dodenherdenking, onthullen. De twee overige zijden zullen de namen van de slachtoffers en een inscriptie dragen De Steenhouwerijen van Timmerman eri Lakke zullen het ontwerp op aanwijzin gen van de kunstenaar uitvoeren. De gelden voor het monument werden tijdens een inzameling in augustus van het vorig jaar, van inwoners van de stad Zierikzee verkregen. Het initiatief voor de actie is uitgegaan van burge - meester mr. F. Th. Dijckmeester en de heer G. J, Wilbrink.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3