Openbaremeningin achter Nederland KROESJTSJEF OOK NAAR ALGERIJE Golf van betogingen tegen neo- nazisme MILJONAIRSDOCHTER PROTESTEERT MEE TRAMVERKEER STOKTE DOOR PECH EN SNEEUW Vandaag vervolg FRANSJE TIJDELIJK ONDERDAK onderhandelingen landingsrechten St. Caecilia-koor: uniek ensemble FRANSE WAARSCHUWING AAN LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJEN Prof. ir. W. de Jong overleden B Montgomery naar Peking GEEN MEERMIN MEER IN MEER ZEEUWSCH DAGBLAD In geheim Bouw dam Assoean begonnen Niwo: nog tweehonderd vervoersautorisaties Churchill licht verkouden FLORA'S LEVEN IN GEVAAR Vooruitgang Brieven Druk Weldra ontploffing A-bom in Sahara Langs monument Gift Materieel B.B.-kring door brand verwoest OPLUCHTING Duitse firma heeft alleenrechten voor t.V. Olymp. Spelen Wissel ver warming te laat ingeschakeld Schrik op schrik in Birmingham DEFECT OMGELEID VERRAST SCHRIJVERS GAAN PRATEN MET MINISTER AKKOORD Leen Timn re^seert Songfestival Maandag II januari 1960 Pag. S WASHINGTON (Reuter/UPI) De onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Nederland over landingsrechten voor de KLM in Calif or nië worden van daag voortgezet. Vrijdagmiddag waren ze geschorst. De Nederlandse delegatie onder lei- ding van de staatssecretaris van ver keer en waterstaat E. G. Stijkel zou vrijdag haar standpunt uiteen hebben gezet, waarop de Amerikanen enkele vragen hadden gesteld. Volgens de schatting van een Neder landse afgevaardigde zullen de onder handelingen een dag of veertien duren. De onderminister van buitenlandse zaken Dillon wordt over tien dagen van economische besprekingen in Parijs te rug verwacht. Het vermoeden bestaat dat hij dan verslag zal vragen van de onderhandelingen en vervolgens overleg zal plegen met de minister van buiten landse zaken Herter. Teneinde een vlot verloop van de be sprekingen te bevorderen, zullen zy in het geheim worden gevoerd totdat er iets belangrijks uit voortkomt, zei een van de deelnemers. Intussen blijven van verschillende kan ten blijken van steun voor het Neder landse standpunt binnen komen. De Washington Star schrijft in een hoofd artikel: „Nadat de Verenigde Staten aan de BOAC, de Lufthansa, de Air France en de SAS landingsrechten aan de westkust hebben verleend, is het moeilijk te begrijpen hoe zij ze niet aan Nederland kunnen toekennen zonder de indruk van oneerlijke discriminatie te wekken." Het blad besluit met de woor den: „Het ministerie van buitenlandse zaken zal, naar wij vertrouwen, aan het Nederlandse verzoek een aandachtig en welwillend oor lenen". KAIRO (Reuter) President Nasser van de Verenigde Arabische republiek heeft zaterdag twintig ton springstof met een druk op een knop tot ontplof fing gebracht. Hiermee zijn de werk zaamheden voor de bouw van de dam van Assoean officieel begonnen. Duizenden Egyptenaren dansten en zon gen uitgelaten toen miljoenen stukjes graniet de lucht in vlogen. Nasser ver klaarde in een toespraak, dat de stuw dam een overwinningsmonument wordt van de Arabische wereld. De stuwdam wordt gebouwd met be hulp van Russisch kapitaal, Russische technici en Russisch materiaal. De bouw zal tien jaar duren en een zeer grote oppervlakte tot nu toe on vruchtbaar en droog land regelmatig kunnen irrigeren. Tevens zal het een uitermate belangrijke bijdrage zijn voor de elektriciteitsvoorziening van het land. DEN HAAG (ANP) De Nederland se internationale wegvervoersorganisatie NIWO heeft bij verrassing nog tweehon derd autorisaties gekregen voor wegver voer van goederen naar Frankrijk. Daarmee is het aantal vergunningen voor januari tot vijfhonderd gestegen. Het gemiddelde aantal vergunningen per maand bedroeg in 1958-59 ruim zes honderd. De Nederlandse vervoerders hopen nu, dat voorshands maandelijks een aantal vergunningen in overeenstemming met de maandgemiddelden van 1959 zal wor den verkregen. Van onze correspondent PARIJS Sir Winston Churchill, die op uitnodiging van de reder Onassis in het hotel de Paris te Monte-Carlo ver blijft, heeft een lichte verkoudheid. De grijze staatsman schijnt zich ook ver der niet al te best te voelen. Van een bijzondere medewerker HET is in uw tuin misschien als in de onze: onmiskenbare tekenen van uitbottend leven in bloem en struik en heester. Die welhaast driftige groei heeft de milde temperatuur op haar ge weten. Vruchtbomen, gouden re gen en magnolia bloeien en zul len straks, bij echt winterweer, daarvoor moeten bloeden. Boom- en heesterknoppen doen ook al verdacht, ze zwellen van pure levensdrift. Zij echter kun nen zich tenminste nog pantseren als de kou de aanval heropent en dat zal ze deze winter warem pel toch nog wel eens doen. Veel erger is, dat struik- en klimrozen „hoogte beginnen te krijgen". Louter een krachtsverspilling, want half maart moet het snoei mes er toch al in, althans in de struikrozen. Het kleingoed doet het ook al zo angstig vroeg: de violen bloei en alsof het voorzomer is, de primula's doen hetzelfde. Kortom, we hopen dat een sneeuwdeken zich ontfermend zal uitspreiden over dit tere, prille leven, zodat vadertje vorst er niet bij kan met zijn ijzige vingers. Sneeuw zal ook welkom zijn voor het gazon, dat door de droogte in het naiaar toch al laat is gezaaid. Dicht groeien doet het wel. in het voor jaar. De toverhazelaar en de naakt- bloeiende jasmijn zijn in dit ge zelschap eigenlijk met de kerst roos de enigen, die zich normaal gedragen. Het peperboompje laat zijn warme, paarse kleur al door zijn knoppen schemeren, maar het zal zich nog wel even bedenken. Waaghalzen als de crocussen en narcissen rekenen echter op een dekentje bij winters weer in de vorm van een tak sparregroen, turfmolm of desnoods gewone grond. Sneeuwklokjes hebben geen dek nodig, want hoe anders is hun naam te verklaren. Van onze correspondent PARIJS. Kroesjtsjef zal tijdens zijn bezoek aan Frankrijk, dat van 15 De Baltimore Sun voert een pleidooi voor Nederland met de argumenten dat Nederland vrijheid van vestiging moet hebben om in leven te blijven. „Ofschoon de V.S. de bezwaren van hun eigen luchtvaartmaatschappijen niet over het hoofd kunnen zien, moeten zij ook nota nemen van de hogere beginse len, die het Nederlandse verzoek met zich brengt", schrijft het blad. Het dagblad Los Angeles Examiner citeert het congreslid P. Lipscomb, een republikein van Californië. Hij zei: „Ik geloof dat een directe dienst tussen Los Angeles en Amsterdam een goede vooruitgang zou betekenen voor onze vlieghaven en het gehele gebied ten goede zal komen doordat meer lading en meer passagiers worden vervoerd". Senator Thomas H. Kuchel. republi kein, en senator C, Clair Engle, demo craat, beiden van Californië, verklaar den tegenover het blad dat zij een „in drukwekkende" hoeveelheid brieven uit Californië hadden ontvangen waarin wordt aangedrongen op steun aan het verzoek van de KLM. Het vakorgaan voor de luchtvaart Aviation Daily acht het tot dusver wei nig waarschijnlijk dat de KLM haar zin zal krijgen. „De Nederlandse onderhan delaars werken hard voor hun zaak", aldus de Aviaton Daily, „maar zij heb ben geen enkele nieuwe reden naar voren gebracht, waarom de V.S. de KLM zou toestaan Los Angeles te be dienen". Het vakorgaan schrijft voorts: ,,Oin hun zaak te steunen hebben de Nederlan ders een krachtige campagne gevoerd in en rondom Los Angeles. Dit is de eerste maal dat een buitenlandse luchtvaart maatschappij haar best doet om de steun van pers en publiek te krijgen voor iets wat gewoonlijk een kwestie is van ver trouwelijke diplomatieke onderhande lingen". „Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen die zich meer en meer bezorgd maken over het grote en toenemende verkeer in de V.S. door buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, zijn vooral verstoord door de openbare pogingen van de KLM druk uit te oefenen op het departement van buitenlandse zaken." „De Nederlanders mogen dan de be sprekingen doorzetten en zelfs nog meer openbare druk oefenen, het effect op de Amerikaanse onderhandelaars is het te gengestelde van dat waarop zij hebben gehoopt", aldus Aviation Daily. Fransje Krul laat zien hoe mooi hij er in zijn witte gebreide pakje uitziet dat zijn grootmoeder, me vrouw Wevers-Verwoest te Breda, hem heeft aangetrokken. Hij zal voorlopig blijven bij oma Wevers, die in zijn bijzijn angstvallig ver mijdt te spreken over het lot dat haar dochter en schoonzoon aan boord van de Deo Gloria in de Golf van Biscaje trof. Een golf sleurde hen mee en zij verdronken. Fransje ging mee naar Londen, waar hij een paar dagen logeerde, alvorens naar Nederland te reizen aan boord van een andere kustvaarder. DEN HAAG. Wie zijn -vrije tijd zo weet te besteden als de amateur-koor dirigent Willem Bartz, proeft het geluk. Deze bescheiden, door en door muzikale man is er in geslaagd het St. Caecilia- koor van bijna tachtig liefhebbers te vormen tot een bewonderenswaardig homogeen en zuiver zingend ensemble, dat de vocale kunst van de 15de tot de 17de eeuw (het programma reikte van Josquin des Prés en Heinrich Isaac tot Praetorius en Lotti) dient met een onbe vangen toewijding en een pretentieloze zekerheid, die uniek mogen heten. Het valt niet aan te nemen, dat in het Zeeuwsvlaamse dorp Sint Jansteen en omgeving bij voorkeur mensen met rit misch gevoel worden geboren. Op dit punt moet de suggestieve kracht van Bartz wel zeer groot zijn. Ritmische vastheid lijkt een onmisbare factor die doorgaans snelle tempi, die hij aanlegt en die wellicht aangewezen zijn, wil hij zulk een omvangrijk koor van amateurs volstrekt in de hand houden. Alhoewel, de Gregoriaanse zang van de mannen, als één stem klinkend en woord voor woord verstaanbaar, leek deze bewering te logenstraffen. De instrumentale composities, waarmee de bekwame harpiste Leonie Notermans zaterdag in Diligentia voor afwisseling zorgde, bezaten weinig muzikaal gewicht, doch klonken gaaf en bekoorlijk. Er be stond voor dit concert van de Union Bel Canto veel belangstelling en het succes was groot. De Witte Van onze correspondent LONDEN Duizenden mensen pro testeerden de afgelopen twee dagen in verscheidene landen tegen het kwaad van het neo-nazisme, dat thans voort durend de kop op steekt. Het Vaticaan schaarde zich bij hen door middel van een radiooproep. Daar werd in ge waarschuwd tegen een herleving van het radicalisme en het antisemitisme. Een groep vooraanstaande protestanten in de Verenigde Staten, onder wie de evangelist Billy Graham, gaf een ver klaring uit, waarin gezegd wordt, dat de golf antisemitische wandaden het werk is van een neo-nazistische organisatie. Een groep betogers in Londen, onge veer honderd man sterk, marcheerde za terdag door Londen. Bij de Westduitse LONDEN (Reuter) Op de Londense vrachtenmarkt werden zaterdag afgesloten: 10.600 ton zwaar graan van de Rio de la Plata naar Antwerpen-Hamburg tegen 72/6, ian., 11.600 ton tarwe van Vancouver naar Londen tegen 64 sh., febr.-maart en 10.000 ton suiker van twee havens op Cuba naar Japan tegen 10,50 f.l.o., januari-februari Van onze correspondent [tevoren zuilen worden gewaarschuwd. PARIJS - Frankrijk schijnt binnen i Pie waarschuwing zal via de telexnetten afzienbare tiid ziin atoombom in de3 de ondernemingen en van de weer- aizien Daie tija zijn atoomDom in de dien3ten worden gegeven. Zodra zij is "r, .Yan Regëane 'n de Sahara tot j afgekomen zullen de piloten van de vlieg- ontploffing te gaan brengen. tuigen de volgende instructies hebben Dit leidt men ten minste af uit het na te volgen: feit, dat thans officieel is meegedeeld, dat de Franse regering op 31 december aan de luchtvaartmaatschappijen, waar van vliegtuigen over de Sahara vliegen, heeft laten weten dat zij twaalf uren van Van onze correspondent WAGENINGEN. Prof. ir. W. de Jong, rector-magnificus van de land bouwhogeschool te Wageningen, die 22 november bij een auto-ongeluk ernstig werd gewond, is gisteren in een ziekenhuis te Ede overleden. Hij is 64 jaar oud geworden. Zijn vrouw, die bij hetzelfde ongeluk werd gewond, zou vandaag het zieken huis verlaten. Prof. De Jong werkte voor de oorlog als rijksveeteeltconsulent in Arnhem. In 1947 werd hij benoemd tot hoogleraar in de veeteeltwetenschappen aan de A De centrale zone van de explosie, genaamd zone no. 42, die loopt van Reggane tot aan de grens van Algerije en van de Soedan, ongeveer 60.000 vier kante kilometer groot, mag op geen en kele hoogte worden overvlogen. Rondom de zone 42 ligt een tweede1 zone, de zo geheten blauwe zone, die gemiddeld vijftig kilometer breed is. Gedurende zes uur na het uur H mag geen vliegtuig er zich lager dan 3000 m bevinden. Ten slotte is er een groene zone van ongeveer 2000 bij 1500 km rondom het centrum van de ontploffing. Die mag gedurende twaalf uur na de ont ploffing niet worden overvlogen op een hoogte van minder dan 3000 m. Twaalf luchtvaartmaatschappijen, waar onder de K.L.M., hebben deze officiële waarschuwing ontvangen. Franse jacht vliegtuigen zullen toezicht uitoefenen. Het is niet onmogelijk, dat de Fransen be paalde kleine afwijkingen van de groene zone zullen toestaan. De piloten kunnen landbouwhogeschool, waar hij in 1956; dat t.z.t. by de informatiecentra van rector-magnificus werd. Hij was ook Dakar, Niamey en Algiers aanvragen, i diiecteur van het centraal bureau voor Er zal vermoedelijk onder hen weinig' de varkensfokkerij en van dat voor de animo bestaan, zo dicht in de buurt vaii schapenfokkerij. 'de gevaarlijke zone te komen. Formosa telt niet mee LONDEN (A.P.). Veldmaarschalk Lord Montgomery is zaterdag van een bezoek aan Indië in Londen terugge keerd. Bij aankomst verklaarde hij, dat hij in mei een bezoek aan commu nistisch China zal brengen, waar hij met Mao Tse-toeng zal spreken. Ik heb altijd al gezegd, zo verklaar-! de Montgomery, dat het westen een grote fout maakt door te geloven, dat de echte regering van China zich op Formosa bevindt. Ik weet het nu ze ker. Die op Formosa tellen helemaal niet mee. De echte regering zetelt in Peking en bestuurt 600 miljoen Chine zen. Montgomery vervolgde: De westelij ke leiders hebben hun topconferentie en kijken alleen naar de NAVO, in plaats van naar de wereld. Ze zien al le bomen in het NAVO-gebied. maar niet het wereldbos. Als men dc wereldproblemen goed wil bestuderen, kunnen we dat pas doen als we communistisch China er- ambassade werd een resolutie afgegeven, waarin werd geprotesteerd tegen het antisemitisme dat in Duitsland weer aan de dag treedt. Verscheidene honderden Joodse oud- strijders in Manchester eisten zondag op een vergadering een nieuwe wettelijke regeling om anti-joodse uitingen straf baar te stellen. Langs het monument voor de onbeken de Joodse martelaar in Parijs trokken gisteren twee uur lang duizenden men sen. In ijzige koude namen zij deel aan een protestoptocht. De operrabijnen van Frankrijk en vooraanstaande figuren uit de r.k. en protestantse kerken namen er aan deel. Weg met de nazi's, dood aan de beu len, riepen velen die in de stoet mee liepen. Enkele honderden Israëliërs woonden zaterdag in Tel Aviv een anti-Duitse betoging bij, die werd georganiseerd door communistische organisaties. Spre. kers drongen er bij de regering op aan elk contact met de regering-Adenauer te vermijden. Premier Ben Goerion ontving van bis schop Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische kerk, een boodschap waar in verontschuldigingen worden aangebo den voor de antisemitische incidenten in West-Duitsland. De bisschop stuurde voorts een bedrag van honderdduizend mark ten behoeve van immigranten in Israël. Een protestbetoging werd verder o.m. nog gehouden in de Australische stad Sydney. In West-Berlijn woonden zon dag 1200 jongeren de vertoning bij van een Franse documentaire over de Duitse concentratiekampen. Velen moest de toegang worden geweigerd bij gebrek aan plaatsruimte. Het Westberlijnse stadsbestuur besloot zaterdag dat de nalatenschap van Her mann Goring gebruikt zal worden voor de schadeloosstelling van Joodse slacht offers van de nazi's. Het gaat om een bedrag van 756.000 mark. Het Nederlandse Protestcomité vrij lating oorlogsmisdadigers heeft de minis ter van justitie een telegram gezonden in verband met de toenemende antise mitische schanddaden in Duitsland en elders. Het comité beschouwt de overwe ging van de Nederlandse regering tot vrijlating van oorlogsmisdadigers als La- ges, Aus der Fünten, Kotalla e.d. ais een „aanmoediging tot deze onwaardige en verachtelijke activiteit". Van onze correspondent OSS. Bij een brand in opslagplaat sen te Oss zijn gistermiddag al het ma teriaal van kring 6 van de Noordbra bantse B B. en een grote voorraad zaag meel voor de rokerijen van de Unoxfa- brieken verloren gegaan. De schade loopt in de tonnen. De brand is naar al le waarschijnlijkheid veroorzaakt door dat kinderen een vuurtje stookten. De brand is omstreeks twee uur in de middag ontstaan. Gisteravond waren de brandweerkorpsen van Oss, Schayk en Nistelrode nog steeds bezig met de na blussing. maart tot en met de 29e van dezelfde maand zal duren, ook een bezoek bren gen aan de petroleuminstallaties van Hassi-Messaoud in de Sahara. In één dag zal hij, zoals het Parijse dagblad Paris-Jour bericht, van Bordeaux per vliegtuig naar Hassi-Messaoud wor den gebracht en nog dezelfde dag zal hij des avonds naar Marseille terugke ren. De eerste drie dagen van zijn be zoek aan Frankrijk zal hij te Parijs besprekingen voeren. Daar zal hij na tuurlijk ook een krans leggen op het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. Hij zal voorts het Louvre bezichtigen en het nieuwe gebouw van de Unesco, de crypte van de Mont-Valérien en een van de grote Parijse ziekenhuizen. Op 18 maart begint dan zijn ronde van Frankrijk: kastelen langs de Loi re, Bordeaux, de gasinstallaties van Lacq en, na de Sahara, Marseille, Avignon, Lyon, Metz, Rheims, Rijssel en Roubaix, Le Havre, de brug van Tancarville en Rouen. Ten slotte ar riveert hij op 26 maart op het kasteel tje Rambouillet ten zuiden van Parijs, waar hij enige dagen tot aan zijn ver trek zal kunnen uitrusten. Daar zal hij dan weer besprekin gen met de Gaulle en de Franse pre mier voeren. Mocht er nog tijd over blijven, dan zal hij voor zijn vertrek op de 29e maart nog naar Versailles gaan en misschien ook naar de gro te Renaultfabriek te Flin. Men kan zich voorstellen hoeveel zuchten van verlichting ten slotte de Fransen, die verantwoordelijk zullen zijn voor 's heren Kroesjtsjefs veilig heid, zullen slaken, wanneer de Russi sche premier de 29e maart weer in zijn Toepolev-114 van de startbaan van Or- ly zal opstijgen. DUSSELDORP Volgens de direc tie van de Radio-film compagnie te Dusseldorp heeft deze maatschappij voor ruim vijf miljoen gulden alle te levisierechten verkregen van de Olym- pisdhe Spelen, die dit jaar te Rome worden gehouden. De exclusieve rechten gelden voor geheel Europa, de landen in het Mid den-Oosten en rondom de Middelland se Zee. Zij betreffen zowel alle directe tv-uitzendingen als het maken van films, die voor de tv zijn bestemd. In samenwerking met de Italiaanse omroep zal Radio-film directe tv-uit- zendingen voor Europa verzorgen. De mogelijkheid zal bestaan aan speciale gebeurtenissen aandacht te besteden, als er landen zijn die hiertoe uit na tionale overwegingen willen overgaan. Het organisatiecomité van de Olym pische Spelen zou zowel het aanbod van de Eurovisie, die 500.000 gulden had geboden als dat van een Ameri kaanse maatschappij, die bijna 2,3 mil joen gulden wilde betalen, hebben ver worpen. Bij de deelnemers aan een protest tegen de kernwapens, was ook de 23-jarige dochter van de scheeps- magnaat en miljonair Sir Philip Dunn. De jonge vrouw is getrouwd met de surrealistische schrijver Jeremy Sandford, een zeer onbe middeld heerschap. Aan het protest namen 82 mensen deel, die voor de ingang van een lanceerbasis met Thor-raketten, let terlijk hun tenten hadden opgesla gen. Alle kampeerders werden ge arresteerd, maar na een zeer kort verhoor vrijgelaten. BIRMINGHAM (UPI) De bewoners van de Engelse plaats Birmingham zijn zaterdag opnieuw opgeschrikt door het bericht, dat een vrouw in het donker door een man is aangevallen. Dit keer was het een achttienjarig meisje, dat op weg was naar de vérga- dering van haar jeugdclub. De onbekende man greep haar plotseling vast en zei: Jij bent dapper, nietwaar, maar je bent de volgende, Het meisje begon te gillen, waarop de onbekende bang moet zijn geworden en snel in de duisternis verdween zonder het meisje te deren. De politie zoekt nog steed< naar de bij betrokken, zo besloot Momgomery, j moordenaar van het meisje, dat drie die in april een bezoek aan Canadaweken geleden in een jeugdhotel werd zal brengen. 'onthoofd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een op een druk ver keerspunt defect geraakte wissel, een plotselinge sneeuwval en een te laat in schakelen van het wisselverwarmings- systeem waardoor talloze wissels in het Rotterdamse tramnet buiten werking ge raakten, waren de omstandigheden die gisteravond een langdurige stagnatie in het tramverkeer veroorzaakten. Omstreeks half tien begon zondag avond in Rotterdam sneeuw te vallen. Een droge poedersneeuw, die hier en daar opwaaide, doch weinig belemme ring van het verkeer veroorzaakte. Ook het tramverkeer had van die sneeuwval aanvankelijk weinig last want tot om streeks half elf bleven de wissels nor maal functioneren. De stagnatie ontstond pas toen om streeks half elf een bestuurder van lijn 12 ontdekte dat een wissel op de Schie- damsevest bij de Westblaak defect was geraakt. Op het spoor van de lijnen 4, 10, 11, 12 en 17 en dientengevolge ook op het spoor van de lijnen 2, 3 en 9 ontstond toen al spoedig een opstopping, waar door de stuivende poedersneeuw de kans kreeg nog tal van andere kritieke wissels buiten werking te stellen. Tevergeefs trachtte het rijdende (beter gezegd: het niet rijdende personeel) met de ten dienste staande middelen de vol- gestoven wissels schoon te maken. In de meeste gevallen moest op bijstand van de technische dienst worden ge wacht waarvan het in allerijl opgetrom melde personeel de handen vol kreeg. In de mechaniek van de wissel op de Schiedamsevest bleek een verbin- dingsstang te zijn gebroken en het duurde dus even voor dit euvel kon worden hersteld. Met alle handicaps van de inmiddels door de sneeuw oniklaar ge raakte wissels werd getracht het tram verkeer via de Coolsingel en het Sta tionsplein om te leiden. Inmiddels was ook het wisselverwar- mingssysteem ingeschakeld zodat om streeks kwart voor twaalf verbetering in een nogal chaotische toestand begon in te treden. Talloze trampassagiers zijn van deze langdurige stagnatie de dupe geweest. Er werd overal veel gemopperd en de weersomstandigheden droegen er toe bij dat 'het publiek slecht te spreken was over het plotseling gestaakte dienstbe toon van de R.E.T. Dat een wissel defect geraakt zullen velen als „force majeure" willen beschou wen, maar het zal velen onbegrijpelijk voorkomen dat gisteravond het wissel- verwarmingssysteem blijkbaar te laat werd ingeschakeld. „De sneeuwbui heeft ons verrast", luidde de verklaring van ir. N. A. Bogt- stra, de directeur van de R.E.T., wiens mening wij daaromtrent vroegen. REYKJAVIK (Reuter) De politie in de hoofdstad van IJsland zoekt een man (of een vrouw, maar dat is nauwelijks denkbaar) die een bronzen zeemeermin met dynamiet heeft opgeblazen. Het beeldje stond in het midden van een meer, waar een meermin trouwens niet thuishoort. Dit was een nogal omstreden meermin. Sommigen vonden het artis tiek bezien meer in mindere, dan in meerdere mate een meermin. Trouwens wie zet er nu een meermin in het midden van een meer, dat geen ver binding met de open zee heeft? Een meermin moet tenslotte peinzend kun nen staren naar wazige verten, of des noods haar fraaie armen of schubbige vinnen eens ferm kunnen uitslaan. In ieder geval is het beeldje op oude jaarsavond in honderden stukjes uit eengevallen. Het meer waarin de meermin stond was dichtgevroren, zodat de onverlaat weinig moeite had de springstof te plaatsen. Het nare is, dat men pas op nieuwjaars dag de verdwijning opmerkte. Eerst dacht men nog, dat de meermin haar geliefde prins achterna was gezwom men, zoals Andersen dat indertijd zo ontroerend had beschreven. De werkelijkheid is echter, dat op oude jaarsavond zoveel vuurwerk is afge stoken en zoveel ontploffingen werden gehoord, dat de vernietiging van de lieve doch omstreden zeemeermin, in het algemene lawaai niet opviel. Aan de verwondingen die hij oude jaarsavond in Ter Apel bij een vecht partij had opgelopen is de 49-jarige H. Bruining uit die plaats gisteren in een ziekenhuis in Emmen overleden. De po litie heeft hem niet kunnen verhoren. De andere vechtersbazen zijn niet achter haald. Ma een val van de trap is de 46-jarige weduwe, mevrouw F, Broekert-van de Spek uit Gouda, zaterdag overleden. Zij had vier kinderen. Honoraria pocketboeken in geding Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Binnenkort zal een delegatie van de Vereniging van Nederlandse letterkundigen op het ministerie van economische zaken een bespreking hebben over de achter gronden van de moeilijkheden, die tussen uitgevers en schrijvers over de honoraria voor pocketboeken zijn ge rezen. Zoals bekend hebben de schrijvers een jaar geleden besloten geen genoegen te nemen met een honorarium van minder dan tien procent. Aan deze beslissing is maar matig de hand gehouden. De uit gevers hebben in de discussie altijd het argument gebruikt, dat zij niet aan de wensen van de schrijvers tegemoet kon den komen, omdat een daarvoor nood zakelijke prijsverhoging van de pockets door het ministerie van economische zaken zou worden geremd. De Vereniging van Nederlandse letter kundigen heeft kortgeleden in een brief aan de minister van economische zaken uiteengezet hoe de financiële situatie van de pocketboekschrijvers er voor stond en de vraag gesteld of een prijs verhoging inderdaad op bezwaren zou stuiten. Op deze brief is een uitnodiging gevolgd om eens ten departemente te ko men praten. Wat de onderhandelingen tussen schrij. vers en uitgevers betreft: zaterdag is in een algemene vergadering van de Vereniging van Nederlandse letterkundi gen in Amsterdam besloten om vo-or de jaren 1960 en 1961 een voorstel van de uitgevers als uitgangspunt voor de ho norering te nemen. Het voorstel behelst het betalen van vijf procent voor een pocketboek tot een oplage van 20.000 exemplaren, voor een oplage van 20.000 tot 40.000 exemplaren zal 744 procent worden betaald. De schrijver van een boek met een oplage van boven de 40.000 exemplaren kan rekenen op een honore ring van tien procent. De Vereniging beschouwt dit voorstel als een overgangsverschijnsel en blijft streven naar een honorering van acht tot tien procent ongeacht de grootte van de oplage. BUSSEM De nationale finale van het Eurovisie Songfestival op dins dag 9 februari zal voor het eerst niet worden geregisseerd door Gijs Stap- pershoef doordat zijn w.'-kzaamh den voor het Hof der zotheid hem te veel 'n beslag nemen. Leen Timp heeft van de N.T S het erzoek gekregen de traditionele mani estatie van het songfestival te regisse- en. Daarmee krijgt voor het eerst ;en regisseur, die niet in dienst is van een omroepvereniging, de leiding van een N.T.S.-programma. Timp heeft per 1 januari de Avr« verlaten, omdat hij van mening is drj hij zich als zelfstandig regisseur bet« kan ontplooien. -

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5