Rotterdamse bedrijven bouwen barakken voor de Zeeuwen Schelde's grootste gast vertrokken ZWITSAL Rector christelijk lyceum vertrekt naar Haarlem HOEST UW KIND...? Vier maanden voor inbreker, die met slachtoffer danste ZUIGKRACHT WORDT STEEDS GROTER Oostzeeuwsvlaamse arbeiders pendelen elke dag twee en een half uur immense drijvende werkplaats Andes'9 tot cruise schip verbouwd Brand van heg voor rechtbank Enkele decimeters Drankmis bruiker kreeg drie weken Hinderpaal kinder honing siroop^ Wervingsolievlek over heel Zeeland Gunstiger werkloosheidsbeeld ten opzichte van vorig jaar Zeeland toch nog vierde in rij van provincies Drie leiders verlieten zondagsschool in Wemeldinge Verlies voor middelh. onderwijs Dr. B. BARENDS MAAKT LOPENDE CURSUS AF Rechtbank Middelburg Zaterdag 9 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S Vaal morgenlicht hangt over het sluizencomplex als de Andes passeert. VLISSINGEN. Op de hoge zwarte boeg de gele letters „An des". Honderden lampen. Gekrioel van werklieden aan boord en op de kade van het dok van de Kon. Maatschappij de Schelde. Onder de kranen kringelt dunne donkere rook vanuit de hoge gele schoor steen omhoog. De loods komt aan boord. In de vroege donkere mor gen nemen enkele officieren hun plaats op de brug in. Dan geeft kapitein G. M. Fletcher enige korte commando's. De trossen worden losgegooid. Vijf kleine sleepboten beginnen driftig te grommen, doen het dokwater rondom de schroeven bruisen en trekken de kabels strak. De zware kolos komt in beweging, langzaam en traag. In het inwen dige van de zwarte reus heerst koortsachtige bedrijvigheid. Bijna honderd mannen schilderen, leggen Werklieden in top-vorm. MIDDELBURG. In 's-Heer Abts- kerke stond een heg*. Zij kwam aan haar einde door een brand, die zoals de politie zei was veroorzaakt door de vee houder J. J.. die over de heg ruzie had met zijn buurman. In eerste in stantie was J. reeds door de kanton rechter veroordeeld tot 75 boete, waarvan 40 voorwaardelijk, maar de veehouder kon zich hiermee niet ver enigen en ging in hoger beroep. Zo stond hij gisteren terecht voor de Mid delburgse rechtbank. De heggebrand gebeurde op 21 augus tus van het vorig jaar. J. had de heg, die eigendom van een buurman was, weg willen hebben, omdat zij schadu wen wierp in de zonnestralenbanen. Maar buurman was teveel gehecht aan zijn heg om op J.'s voorstel in te gaan. De veehouder stak toen maar het ge was in de brand. Hij deed dit met dro ge takken van frambozenstruiken. Ter zitting zei J. echter het niet gedaan te hebben, maar getuige G. S., de buurman, beweerde het zelf te hebben gezien. ,,Ik heb niets met dat brandje uitstaande gehad", zei J. weer, waarop de president, mr. P. v. Empel, opmerkte, ,,u hebt het ook niet uitgemaakt!" ,,Ik heb ook niets met die hes te maken", antwoordde de veehouder. De officier, mr. J. L. Andreae. was ervan overtuigd, dat J. de brandstichter was. Hij vroeg bevestiging van het von nis van de kantonrechter. Uitspraak 22 januari. vloeren, verbinden leidingen of timmeren in het interieur. Een im mense drijvende werkplaats, het grootste schip dat ooit onder de Scheldekranen een ligplaats had, glijdt voorzichtig uit het dok. Naar de buitenkeersluis, naar open zee. De oceaanreus „Andes", zes en twintig en een half duizend ton groot, toebehorend aan de Royal Mail Li nes te Londen arriveerde de 26ste november van het vorig jaar in Vlis- singen om in nog geen anderhalve maand tijd gedeeltelijk tot cruise ship" te worden verbouwd. Gister, morgen in alle vroegte werd het van het dok naar de rede gesleept, vol met werklieden van de Schelde die de laatste hand aan het vernieuwde of bijgebouwde interieur legden. Het schip kreeg een schoonmaakbeurt, won er enige series gloednieuwe en zeer luxe hutten bij. Vandaag om twaalf uur moet de Andes klaar zijn. Er moesten nog vloerbedekkingen worden gelegd, plafonds geschilderd, lampekappen aangebracht. De ruim tachtig werklieden van de Schelde werkten urenlang onafgebroken door en merkten waarschijnlijk niet dat het schip in beweging is. En dat... ...het gevaarte de ronding van het dok naar het Verbindingskanaal slechts met enkele decimeters speling neemt. Op de kadehoek zijn voor alle zeker heid rietmatten neergehangen. Tiental len gespannen blikken zijn op de klei ne ruimte tussen wal en schip gericht. Aan de overzijde bij het arsenaal op het Eiland is ongeveer twintig meter van de wa! weggegraven. De loods geeft zijn aanwijzingen aan de vijf sleepboten. De Andes draait er door, MIDDELBURG. Drie weken on voorwaardelijke gevangenisstraf legde de Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda, de schilder W. den E. uit Middelburg op. Den E. zou onder in vloed op de fiets door Souburg hebben gereden. Het was reeds de vijfde maal dat Den E. voor eenzelfde feit terecht stond. Hij verklaarde zelf slechts vier bor rels en drie bier te hebben gedronken. Zijn slingeren werd volgens hem ver oorzaakt door een mankement aan het been. Hij had twee getuigen a déchar ge laten verschijnen. Die verklaarden dat Den E. inderdaad wel het een en ander had gedronken, maar niet on der invloed verkeerde. De officier van Justitie noemde het een hopeloos geval. Vooral omdat ver dachte nog een voorwaardelijke straf van vijf weken heeft lopen. Het von nis luidde conform de eis. De Souburgse koopman C. J. V. reed op 25 november door zijn woonplaats en kwam met zijn bromfiets te vallen. Hij zou onder invloed hebben gereden. Zelf verklaarde hij zes bier te hebben gedronken. Hij werd conform de eis tot een boete van f 75 of vijftien da gen veroordeeld. Op 29 augustus zat er voor de Vlis- singse metselaar L. D. die op Schou wen Duiveland werkzaam was, weer een week op. Met een collega reed hij welgemoed op zijn bromfiets naar huis. Onderweg bezocht hij echter enkele ca- fé's. Dit werd hem in Souburg nood lottig, waar hij een hindernis in de vorm van een lantaarnpaal niet kon ontwijken. Gevolg: hersenschudding, gekneusd sleutelbeen en naar het zie kenhuis. ,,De alcohol geeft botsingen", ver klaarde de officier van Justitie. Hij meende dat verdachte door de botsing en de gevolgen reeds een zware straf had gekregen, en vorderde twee we ken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar met toezicht, en een boe te van 30 of zes dagen, en een jaar ontzetting uit de rijbevoegdheid. Wat de voorwaardelijke gevangenisstraf be treft luidde het vonnis conform. De po litierechter legde verdachte geen boete op en ontzette hem voor de tijd van zes maanden uit de rijbevoegdheid, Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met en glijdt rustig verder naar de Buiten keersluis. Het wordt dag. Vaal morgenlicht hangt over het sluizencomplex. Bij het station, en van af het emplacement van de veerboot volgen tientallen men sen het drijvende gevaarte met de ogen. De sleepboten bij de achterste ven beginnen in de tegenovergestelde richting te trekken. Het schip vermin dert vaart en komt voor de dichte sluisdeur te liggen. Inmiddels zijn groepen timmerlieden, electriciens, stoffeerders, meubelmakers met hun arbeid klaar gekomen. In de hutten rusten ze uit. Ze roken, zitten dromerig tegen de kasten of zijn in slaap gevallen. In de halls, in de trap' penhuizen verzamelen zich kleine groe pen werklieden die niets meer om handen hebben. Ze hebben hun laatste hand er aan gelegd. Een eindje ver der staan zes schilders koortsachtig in een smalle gang aan een plafond te werken. „Kwestie van een uurtje" me nen ze. Stoffeerders knippen, plakken en leggen haastig hun vloerbedekkin gen. Anderen zoeken en controleren. Hier of daar blijkt plotseling een lei ding niet te zijn aangesloten, ergens een lek te zitten, een paneel niet te zijn aangebracht. Er wordt snel werk van gemaakt. De sluisdeuren gaan open. Er komt een sterke stroom naar binnen. Het achterschip wordt in de richting van stuurboordwal gedrukt. Er volgen commando's. De slepers beginnen nog harder te trekken. Het 25 en een hal ve meter brede schip ligt scheef in de 35 m brede sluis. Het wordt recht ge trokken en glijdt dan behoedzaam naar buiten. Het inspannende werk van loods Van Oosterhuis is afgelopen. Op de rede gaat het schip voor an ker, blinkend in een milde winterzon. Tegen elf uur in de morgen komt de sleepboot ,,De Nolle" van de Schelde met een nieuwe ploeg werklieden bij de Andes aan. Een deur in de boeg van het schip wordt opengedraaid. Ervoor hangt een ladder in de kabels, er achter wachten ongeduldig de schilders, timmerlieden, stoffeerders, kopersla gers en electriciens. Opgetogen begroe ten ze de nieuwe ploeg, vrolijk gaan ze over de hangladder naar de Nolle varen terug naar Vlissingen. Achter hen rijst de Andes, de Scheldes groot ste klant, hoog uit het water op. Over anderhalve maand zien ze hem weer terug. Dan is de Andes inmiddels op een cruise naar Florida geweest. Nog gron diger zullen ze hem aanpakken met hamers, bijtels, kwasten en vaardige handen. Dan hebben ze twee maanden de tijd voor het sluitstuk van de verbouwing. Vandaag om twaalf uur moet de Andes van de rede van Vlissingen vertrekken. Een voorlopig tot ziens. MIDDELBURG. Het aantal wervingsakties van Zuidholland se ondernemingen en de daaruit voortvloeiende pendelreizen van Zeeuwse arbeiders begint de laatste tijd onrustbarende vor men aan te nemen. Met name de toevloeiing van Zeeuws arbeids potentieel naar het havengebied van Rotterdam, Dordrecht en Vlaardingen is bijzonder groot Was het tot dusver zo, dat na genoeg alleen werknemers van Schouwen-Duiveland en Tholen naar het Nieuwe- en Oude-Maas- gebied trokken, thans heeft de wervingsolievlek zich al uitge breid tot geheel Zeeland. Juist deze week is een regelmatige pendeldienst begonnen van Hulst naar Rotterdam-Zuid en het is te verwachten, dat Axel spoedig zal worden ingeschakeld. In een gisteren te Axel gehouden ver gadering werd namelijk opnieuw een beroep gedaan op arbeiders dienst te nemen in Rotterdamse en Vlaardingse bedrijven. „Wij kunnen dit alles natuurlijk niet tegenhouden", vertelde ons de hoofdin specteur-directeur van het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening in Zee land, de heer K. v. Dijk. „Rotterdam is uitgegroeid tot een wereldhaven van betekenis en de bïoei van deze stad hangt nauw samen met de Nederland se welvaart, maar wij zien toch het wegtrekken van jonge gezinnen uit on ze provincie met lede ogen aan". De heer Van Dijk beseft, dat ook zijn werk bestaat in het zorgen voor een goede boterham voor de Zeeuwse be volking, maar wanneer het erop gaat li ken steeds meer mensen te registreren, die naar Holland verhuizen, dan gaat de aardigheid eraf. „En straks komt ook de Europoort weer zijn deel opeisen. Op het ogenblik heeft Rotterdam al een te kort van duizend man aan personeel. Wanneer de werken op Rozenburg ge reed zullen, zijn, alsook de aanverwante projekten, zal de vraag stellig nog gro ter worden! Het is duidelijk, dat het veeld van de werkloosheidscijfers in Zeeland door de toeneming van het aantal pendelarbeiders enigszins scheef wordt getrokken, omdat de werkgele genheid elders die cijfers wat vertroe belt. Niettemin staat Zeeland altijd nog op de vierde plaats in de rij van provincies en dit zal wel zo blijven zolang de grootte van de struktuur- werkloosheid geen ingrijpende wijzi ging zal ondergaan. De wervingsakties in Oost-Zeeuws- Vlaanderen, met name in het gebied rondom Hulst, hebben tot resultaat ge had, dat nu dagelijks dertig arbeiders, voor het merendeel losse werknemers en vroegere landarbeiders, met bussen over België naar Rotterdam rijden. Op het ogenblik zijn deze mensen nog twee uur en een kwartier onderweg, maar wanneer straks de nieuwe weg van Hulst naar St. Niklaas gereed zal zijn, zal de reistijd stellig korter worden. Dit zal ongetwijfeld weer leiden tot een groter aantal pendelaars. De leiders van de ondernemingen in Zuid-Holland laten het echter niet bij het -organiseren van pendeldiensten. Zij zijn ervan overtuigd, dat men de men sen beter vasthoudt wanneer ze woon achtig zijn in het gebied waar zij wer ken. Vandaar dat verschillende bedrij ven er al toe zijn overgegaan huisves ting te scheppen in de onmiddellijke na bijheid van de plaats van arbeid. Fa brieken in Delft bijvoorbeeld hebben voor arbeiders van Schouwen-Duiveland een conferentieoord in de Prinsenstad ingericht voor onderkomen. En in Vlaar dingen is er reeds een grote Zeeuwse kolonie van ongeveer honderd arbei ders, die geleidelijk woonruimte zullen krijgen in de zich zeer snel uitbreiden de stad aan de Nieuwe Waterweg. BARAKKEN Er zijn verder plannen om Zeeuwse werknemers, die te ver van hun werk in Rotterdam wo nen om er dagelijks naar toe ,,op en neer te gaan", onder te bren gen in barakken even buiten de Maasstad, zodat zij toch de eigen sfeer van de landelijke omgeving blijven behouden. Het verblijf in de barakken is echter van zeer tijdebjke aard, omdat het in de bedoeling ligt op korte termijn voor de pendelaars een aantal eengezinswoningen te doen ver rijzen. De mogelijkheid, dat de arbei ders daardoor in vaste dienst worden genomen, wordt dan gro ter. Vooral cargadoorsbedrijven in Rotterdam passen deze tak- tiek toe. Nog deze maand zal de eerste barak in gebruik worden genomen. Het zijn echter niet alleen bedrijven in de zuidelijke Randstad, die een gro te zuigkracht op de Zeeuwse arbeiders uitoefenen. Ook de Noord- en Zuid-Hol landse Vervoer Maatschappij in Leiden plaatst steeds meer advertenties in de dagbladen en naar het schijnt is er ook voor dit bedrijf animo van Zeeuwse zij de. Bekend is ten slotte ook de grote trek van Tholenaren en Zuidbevelanders naar fabrieken in Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom, terwijl er ook zijn, die Oss (vleesconservenindustrie) tot hun werkterrein hebben gekozen. Advertentie LAAT U NIET OVERMEESTEREN! In ons jure klimaat liegen verkoudheid en bronchitis altijd op de loer. Wapen U met de vermaarde, baciitendodende Potter's Ca- tarrh Pastilles! Apotheken d f. 1.10 IHK K TI* HEIKEL K.T. 11 V E t S U MIDDELBURG De Zeeuwse werkloosheidscijfers over decem ber 1959 geven - een gunstiger beeld te zien dan eind 1958.. Een verheugend verschijnsel, al staat Zeeland nog dik op de vierde plaats in de rij van provincies Van de afhankelijke beroepsbe volking bedroeg het promillage geregistreerde arbeidsreserve Na vele uren van bijna onafgebroken werken zal de „Nolle" hen weer naar de wal brengen. voor onze provincie 83 tegen Drente 162, Friesland 102 en Gro ningen 98 enNoord-Brabant 3,1! Na Zeeland komt na een hele tijd Overijssel met 37. In decem ber bedroeg de arbeidsreserve in Zeeland 4813 tegen december 1958 5524. Zoals verwacht werd vertoont het de- cember-cijfer een aanzienlijke stijging ten opzichte van november (2391). Op vallend is dat het rayon Vlissingen, dat overigens overwegend industrieel is in gesteld, in vergelijking met november (325) een daling te zien geeft: 319. In alle andere Zeeuwse rayons steeg de arbeidsreserve en in sommige zelfs aan zienlijk. De cijfers voor de rayons Hulst (763684), Sas van Gent (6742), Ter- neuzen (428387) en Zierikzee (411 348) liggen zelfs aanmerkelijk hoger dan in december 1958. Kruiningen (160— '274), Middelburg (524819) en Oostburg (8871090) daarentegen een flink deel lager. Van de 4813 bij het arbeidsbureau ingeschrevenen waren er 3728 geheel werkloos, terwijl er 1085 werkzaam wa ren op aanvullende werken. Dit geldt dan voor mannen. Bekijken we de cijfers over de ver schillende bedrijfsklassen en beroeps groepen, dan zien we, dat er in de bouwnijverheid heel wat meer te doen is geweest dan verleden jaar. De da ling van het cijfer in deze bedrijfs tak werd voornemalij'k bereikt in de b. en u.-sector. De textielnijverheid daarentegen gaf weer een stijging van de arbeidsreserve te zien, het geen mede komt door inschrijvingen van kleine zelfstandigen (vlassers), die de vlasserij naar het schijnt voor goed vaarwel hebben gezegd. Dit is een verschijnsel, dat zich na de oorlog nog niet heeft voorgedaan. De secto ren metaalnijverheid en losse arbei ders gaven weer dalingen te zien. Ook was er ten opzichte van decem ber 1958 meer vraag naar mannelijke arbeidskrachten: totaal provincie Zee land 240 (v.j. 130). Over de verschillen de rayons verdeeld zijn de cijfers: Goes 35, Huist 10, Kruiningen 4, Middelburg 46, Oostburg 15, Sas van Gent 47, Ter- neuzen 19, Tholen 7, Vlissingen 42, Zie rikzee 15. Wat de vrouwen betreft geeft Zeeland een minder gunstig beeld te zien dan het nationale vlak. Het aanbod van vrou wen bedroeg in december 1959 304 tegen december 1958 318. Er was een flinke stijging in de vraag, voornamelijk in de sectoren textiel, kleding en handel. LANDELIJKE CIJFERS De geregistreerde arbeidsreserve in Nederland bedroeg eind december 1959 82.457, waarvan geheel werkloos 69.786 en 12.671 werkzaam op aanvullende wer ken. Vorig jaar waren deze cijfers res pectievelijk 116.371, 98.354 en 18.017. Ten opzichte van vorige maand betekent dit een stijging van de geregistreerde ar beidsreserve van ongeveer 26.000. In december 1958 was deze stijging 35.000. De vraag is in vergelijking met vorig jaar meer dan verdubbeld: mannen 32.487 (v.j. 14.234) en vrouwen 28.204 (v.j. 20.470). Er was vooral een gunstige ontwikkeling waar te nemen in de me taal- en bouwnijverheid. Van de afhan kelijke beroepsbevolking behoorde eind 1959 32 pro-mille tot de arbeidsreserve, in december 1958 46. WEMELDINGE De kerkeraad van de Ned. Herv. kerk en de leiders en leidsters van de zondagsschool namen in het Jeugdgebouw afscheid van de heer A. Veelhoek en de dames M. Bur ger en L. Schipper, die na een dienst tijd van 24 jaar de zondagsschool ,,de Goede Herder" als leiders verlaten. De heer Veerhoek, die ook namens de leid sters het woord voerde, zei dat zij niet heengingen om over een jaar het zil veren jubileum mis te lopen. Maar, al dus de heer Veerhoek, wij zijn gedrie ën gekomen en wij hebben afgesproken gelijktijdig weg te gaan. Wegens per soonlijke omstandigheden van een van de leidsters is het niet langer moge lijk te blijven. De scheidende leiders werden toegesproken door ds. K. W. Slik en ouderling Veerhoek. De heer A. Dominicus werd benoemd tot voorzitter van de zondagsschool en de heer W. P. Westrate tot secretaris-penningmeester. GOES De rector van het christelijk lyceum voor Zeeland, dr. B. Barends, zal het lopende cursusjaar in Zeeland nog afma ken om daarna Goes te verlaten. Dr. Barends is nl. met ingang van 1 september 1960 benoemd tot rector van het eerste christe lijk lyceum te Haarlem, Eigenlijk is de wetenschap dat deze prominente figuur uit de Goese samen leving gaat verdwijnen min of meer onvoorstelbaar. Immers de heer Barends heeft de school vanaf het meest prille stadium geleid en we mogen gerust zeggen dat hij begonnen, is met een bestuur en met een handvol guldens. Meer was er niet leerlingen ont braken nog. Wie met deze wetenschap voor ogen het kolossale gebouw aan de Bergweg gaat bekaken, zal verbaasd moeten toegeven dat daar met grote toe wijding werd gewerkt. De heer Barends kan dan ook niet zeggen dat hij zijn school met een zucht van verlichting gaat verlaten. Integen deel, er liggen in Goes zulke kostbare jaren en er zijn zulke hechte en stabiele banden gelegd, dat Goes ook in de toe komst nog een trekpleister van beteke nis zal blijven. Intussen zijn de vooruitzichten in Haarlem uiteraard aantrekkelijker. De heer Barends gaat de leiding van een school op zich nemen met niet minder dan 775 leerlingen en in totaal een 55 tot 60 leraren. Men zal alleen reeds om de talloze nieuwe namen in zich op te nemen een aanzienlijke tijd achter een bureau moeten zitten, eenzaam, on der een leeslamp. De Haarlemse school heeft trouwens een dependance, een houten noodschooJ met zeven klassen en 200 leerlingen in Heemstede. En dat alles onder de su pervisie van een man. Vliegerofficier We zouden niet graag willen beweren dat de heer Barends niet voluit onder wijsman zou zijn, maar voor een klas- sicus mag de start van zijn carrière Dr. B. Barends, rector van he christe lijk lyceum voor Zeeland, gaat per 1 september naar Haarlem. Op de foto: de heer Barends in zijn werkkamer te Goes. toch min of meer buitengewoon ge noemd worden. De heer Barends is nl. piloot geweest en de oude vlieghei-de van Soesterberg is voor hem een bekend terrein waar vele en goede herinneringen liggen. Hij kreeg zijn militaire opleiding eerst voor waarnemer en daarna voor vlieger tezamen met de bekende bur gervlieger Veenendaal. Ook de vlieger- schrijver Viruly tot voor enkele jaren öhef-vliegdienst van de KLM is een oude Soesterbergse kennis van de heer Barends. Maar de militaire jaren zijn aller minst ongebruikt voorbij gegaan. De studie in de klassieke letteren ging on verdroten voort en resulteerde ten slotte in zeer concrete resultaten. In 1935 ging de heer Barends naar het middelbaar onderwijs. Hij werd leraar aan een school in Bandoeng, waar hij tot 1947 bleef. De oorlogsjaren zijn dan ook niet zonder kleerscheuren aan hem voorbijgegaan. Vernederd onder Japans bewind heeft de heer Barends de onvoorstel bare ellende van maar liefst veertien kampen op Java van nabij leren ken nen. Doch in 1945 openden zich nieuwe perspectieven. Na nog twee „normale" Indische jaren vertrok de heer Barends naar Nederland, waar hij in Goes de leiding op zich na-m van een lyceum zonder leerlingen. Hier moest pionierswerk verricht wor den en nogmaals wie de school op het ogeniblik bekijkt zal weten dat er gewerkt werd. Het nog betrekkelijk nieuwe schoolge bouw, dat in 1952 werd geopend, begint al bedenkelijk aan de krappe kant te worden. Wat dat betreft zal het er in Haarlem niet beter voorstaan. Lerarentekort en ruimtegebrek zijn voor het middelbaar onder wijs voorlopig normale verschijn selen. Moge de heer Barends straks, temidden van deze „normale" problemen een rijke toekomst te gemoet gaan. MIDDELBURG. De fabrieksar beider L. H. uit Sluiskil danste op een zaterdagavond in het najaar van 1959 op een feestje met een meisje uit zijn dorp. Hij had al iets gedronken en kreeg toen merkwaar dige ideeën: hij kon wei eens gaan inbreken bij het meisje thuis. Er was toch niemand. Onderweg kwam hij nog een echtpaar tegen, van welk hij wist dat dit ook ging dan sen. „Ook daar kan ik wel eens mijn slag slaan", dacht H. Zo ge zegd, zo gedaan. Terwijl het meisje en het echtpaar zich vermaakten tij dens een slow-fox, brak H. in beide huizen in en ontvreemdde het een en ander. Voor zijn euvele daden moest H. zich gisteren voor de Middelburgse recht bank verantwoorden. De president, mr. P. v. Empel, bezag verdachte met ge fronst vooi'.ioofd. ,,U vervult uw mede- dorpsbewoners de laatste tijd met zorg", zei hij. Verdachte gaf weinig kommen- taar. Hij was wat men noemt, een ge sloten jongeman. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, vond dat er bij H. geen sprake was van weloverwogen plan nen om in te breken. Het waren op wellingen geweest, die hem parten hebben gespeeld. Wanneer hij gedron ken heeft is hij tot vreemde dingen in staat. Van de omscholing, die H. wenst, verwachtte de officier nog niet veel, omdat de Sluiskillenaar het de reclassering niet gemakkelijk heeft gemaakt. Mr. Andreae wees erop, dat H. nog een voorwaardelijke straf van zeven maanden heeft lopen. Hij zag als enige oplossing nu een onvoor waardelijke straf. En wel van vier maanden met aftrek van voorarrest. De raadsman, mr. J. F. C. v. Dein- se. noemde zijn cliënt een gesloten knaap, met wie moeilijk te praten valt. Hij heeft te weinig houvast in zijn le ven en zijn karakter is niet sterk, merk te pleiter op. Hij vroeg de rechtbank niet uitsluitend een onvoorwaardelijke straf op te leggen, maar zo mogelijk te combineren met een voorwaardelijke hechtenis. Uitspraak 22 januari.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5