Het raadsel pension op van no. Invoer per binnenschip loopt hard achteruit OUD-SD'ER BERENDS WEER IN ARREST UNGOIOBIOJN is het halve werk^ hh hhuHH'de klerkein Mr. VAN WALSUM IN NIEUWJAARSREDE: li pf Schoolstrijd i Vlagtwedde Lugubere verdichtsels brachten duizenden op Deskundigenstralend horloge geen oorzaak van misvormingen Maandag melk in bruine flessen Record in schepen -se--staasüftit UUp. H Elbe weer op weg naar Japan Vrijdag 8 januari 1960 ZEEUWSCII DAGBLAD Fag. 5 DRIE BROERS STIERVEN KORT NA ELKAAR EN NIEMAND HEEFT EEN VERKLARING Geen contact Druk pension Kransen Geen reden KLM voelt zich door Amerika achteruitgezet i Kinderen met vakantie, juf met groot verlof ".POEBEHSS'"" Verkeer kivartier lang opgehouden Zich noemende journalist GOEDE SIER VLOT CAUSEUR Minister Beerman besluit: en tonnage Altijd bezig 3Ï S;»■-- Wil**"b,dd" Vergeefs Frans gobelin voor koningin Juliana Kamercommissie bezoekt Schouwen-Duiveland PARTIJENVERKOOP 18.90 WEINIG LOF TÉ LAAG Tweetal nieuwe kaassoorten DRAAG GERUST UW POLSHORLOGE Vragen over wegvervoer naar Frankrijk De Rotterdam baart opzien in Buenos Zoekgeraakte granaat was door jongen meegenomen Van onze speciale verslaggever EINDHOVEN „Hij is zieker dan u denkt, laat hem maar bedienen." Dit liad de veertig jarige weduwe H. J. van Heusden-van Dijk op 26 november gezegd tegen de dokter, die haar zestienjarige zoon Gijs had geopereerd in het ziekenhuis te Tilburg. Zij reageerde met die woorden, toen de chirurg had verklaard, dat alles goed was gegaan en dat zij rustig naar huis kon gaan. Mevrouw Van Keusden heeft die woorden gesproken, waarschijnlijk om dat zij drie maanden tevoren op 21 augustus haar zoon Jacques verloren had na een mysterieus ziektebeloop en bij voorbaat in dit geval een juist blij kend voorgevoel had. Zij ging nochtans naar huis, maar nauwelijks was de voordeur achter haar dicht, of de bood schap kwam. dat spoedige komst naar het ziekenhuis opnieuw nodig was. Toen zij weer aan het bed van haar vijftienjarig kind stond, was het leven al geweken. OVER deze gang van zaken heeft zij gesproken en kele weken voordat ook haar dertien jarige zoon Arie na een korte, hevige ziekte stierf met mevrouw Lins- kens, die tegenover haar woont, bij een toevallige ontmoeting in een van Eindhovens winkelstraten. Zij kenden elkaar niet, maar wederzijdse kinde ren legden het contact. Zo is het ook met de meeste be woners van het Lodewijk Napole onplein. Men weet, dat mevrouw Van Heusden er sinds jaren 'een pension drijft en dat de 59-jarige N. Ho- vens er even lang verblijft, maar met beiden was er nagenoeg geen contact. Het doet wat merkwaardig aan, dit langs el kaar leven in deze buurt van de lichtstad ook omdat de pension houdster en haar trouwe gast bei den Limburgers zijn, dus ook van een slag mensen, dat in het alge meen niet eenken nig is. Pastoor Zwage- makers van de kerk. die een paar honderd meier van het pension verwil derd staat, kende uiteraard deze vijf als een gezin levende mensen. In ver band met de sterfgevallen kwant hij er op bezoek, ook weieens daarvoor, hetgeen eveneens de kapelaan deed Zii kwam hier in 195a, toen zij het pension kon kopen, vertelde de pas toor. Hij is een gescheiden man en is er pensiongast met huiselijk, verkeer. Haar kinderen waren normale jongens, vond hij. Mevrouw van leeuwen. een van haar naaste buren, was toentertijd er blij om. dat iemand anders het pension had overgenomen.; Sedert vele jaren wordt op dit plein druk pension gehouden. Hier verbleven veelal van Philips de eerste employes, die van elders werden aangetrokken. Op den duur verspreidden de pensions zich over een groot deel van de sterk groeiende gemeente. Het pension op no. 5 had een wat rommelig karakter gekregen, waaraan direkt een einde kwam, toen mevrouw Van Heusden het overnam. Zij en „Oom Nico", zoals haar kinderen hem noem- WKLP ARIE gezonde kwajongen justitie ingelicht over de twee droeve zo spoedig na elkaar in één gezin voor gekomen feiten, waarvan de doodsoor zaak niet kon worden vastgesteld. De verschijnselen, die na 'het verrichten van sectie op het lichaam van de oud ste jongen bleken, waren dat op de misselijkheid een toestand van bewus teloosheid intrad ten gevolge van zwel ling der hersenen, waarna vrij spoedig de dood volgde. Zo verging het weer een maand la ter ook de dertienjarige Arie, hoewel zijn moeder angstvallig over zijn ge zondheid waakte. De knaap bezocht elke week de dokter. In ziekenhuizen te Tilburg en Vught werd hü onder zocht en buitenshuis vertelde hij, dat hij volgens de dokter niets mankeerde. Vlak voor Kerstmis had hij nog kaar sen voor de padvinderij verkocht en op de ochtend van Eerste Kerstdag speelde hij met enkele vriendjes uit de buurt, 's Middags werd hij ziek: hevig onpasselijk. Twee dagen later bleek ook in dit geval redding onmogelijk. De sectie wees hier eveneens zwelling van de hersenen aan. Sindsdien is de dood van de drie broers een onderwerp geworden, waar aan op verschillend terrein veel aan dacht wordt besteed. DE buurtbewoners zamelden na elk sterfgeval geld in voor een -krans. Zü baden 's avonds in de nabijgelegen r.k. kerk de rozen krans. Dat deden vooral ook de kinde ren van de ambachtsschool, waar Jacques op was, van de lagere school, die Arie bezocht en van de padvinde rij, waarbij de jongste welp was. justitie, politie en geneeskundige specialisten togen aan het speuren naar aanleiding en oorzaak van deze drie opzienbarende sterfgevallen. Zeer spoe dig verwacht men nu het resultaat van de proeven met sporen van bepaal de stoffen, die in de lichamen van de twee het laatst gestorven jon-gens zijn gevonden. Die chemische onderzoekingen ge schieden in het academisch ziekenhuis te Utrecht en in het gerechtelijk labo ratorium in Den Haag. Aanvankelijk bereikte men in beide instellingen van 'elkaar afwijkende conclusies. De veronderstelling is geopperd, dat de jongens op de een of andere ma nier giftige bestrijdingsmiddelen van insekten in het lichaam hebben gekre gen. Mevrouw Van Heusden heeft ver klaard. dat zij die nooit gebruikte en de politie zegt na ijverig zoeken daar van ook niets In het huis te hebben aangetroffen. DE politie 'heeft met vele tientallen mensen gespro ken in Eindhoven en tal van andere gemeenten, vooral ook omdat het pen sion een nogal vlottende bevolking huisvestte. Waaronder de jeugdige Con- chita Domingues, leidster van het dans- trio Tropical Girls, dat nu optreedt in de nachtclub Palermo. Dit Jamaieaanse meisje vertelde: In de nacht van 1 op 2 januari slie pen wij er. De volgende dag ging ik naar mijn pleegouders in Amsterdam. Mijn pleegvader 'had in de krant het adres gelezen en gezegd: Wonen jullie daar ook niet? Kort erna belden de andere twee meisjes op, dat de re cherche geweest was en dat zij niet lan ger daar wilden blijven. Ik vond dat goed en -besloot zelf ook niet te blijven. Ik besefte toen, dat ik de ka-mer van een van de jongens had gekregen. Dat vond ik niet prettig en 'bovendienartiesten zijn -bijge lovig. De politie vond geen reden tot enig werk ei lik vernoor. Tot op heden tast men in het duister. u WASHINGTON (A.P.) De KLM heeft de Amerikaanse raad voor de burgerlucht vaart (CAB) gisteren verzocht een re cente beslissing over het charteren van vliegtuigen te veranderen. De KLM zei, dat de CAB de expedi teurs moet toestaan vliegtuigen van buitenlandse maatschappijen te charte ren evenals zij dit deed met betrekking tot Amerikaanse maatschappijen. De CAB heeft de afgelopen maand fir ma's die zich toeleggen op het vracht vervoer door de lucht toegestaan vlieg tuigen te charteren voor grote zendingen, maar verbood vliegtuigen van buitenland se maatschappijen te charteren indien een Amerikaanse maatschappij op dezelf de route vliegt, tenzij de Amerikaanse maatschappij hiervoor toestemming geeft. De KLM meent, dat de CAB discrimi nerend optreedt tegen buitenlandse maat schappijen en de Amerikaanse maat schappijen begunstigt. Van onze correspondent GRONINGEN. In het Groninger dorp Vlagtwedde, dicht bij de Duit se grens, lopen de ouders van school gaande kinderen met van woede fon kelende ogen rond. Het zijn de va ders en moeders van leerlingen van de eerste en tweede klas van de openbare lagere school. Zij zijn boos, heel erg boos zelfs. Zij hebben ruzie met het gemeentebestuur, omdat dit college een nieuwe onderwijzeres be noemd heeft voor de gecombineerde eerste en tweede klas. Het is de echt genote van het hoofd der school, die echter, zo zeggen de verbolgen ouders de kinderen niet voldoende kan le ren. Voor het overige hebben zij ech ter niets op haar aan te merken. Mejuffrouw E. Scheltens, die meer dan 38 jaar lang voor de klas heeft ge staan, moest enige tijd geleden wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd afscheid nemen. Een echt afscheid werd het echter niet, want men kon niet zo gauw een nieuwe leer kracht vinden. Mejuffrouw Scheltens bleef dus les geven tot grote voldoe ning van de ouders, van wie de mees ten nog -bij haar in de klas hebben ge- VERDWUNEN Plotseling kreeg zij de mededeling, dat zij wel kon verdwijnen, omdat B. en W. hadden besloten de echtgenote van het schoolhoofd tot tijdelijk onder wijzeres te benoemen. Dit zint de ouders van de 43 leerlingen niet. Toen de nieuwe juf dan ook voor de eerste maal haar klas -betrad, zaten er sleclits vijf kinderen in de banken. De anderen werden thuisgehouden. Zij mochten niet naar school. ,,Onze kinderen zullen op de oude vertrouwde wijze les moeten krijgen, anders komen zij niet", zeg gen de ouders. NAAR BOERTANGE De jongste schoolkinderen van Vlagt wedde leren nu echter helemaal niets. Vanaf maandag hebben zij al vakantie. De oud-onderwijzeres heeft inmiddels ander werk gekregen. Zij geeft nu les op een school in Boertange. In Vlagt wedde gaan nu stemmen op om geza menlijk een bus te huren en de kinde ren naar de nieuwe school van juf frouw Scheltens in Boertange te bren gen. Anderen willen hun kroost naar de christelijke school zenden. B. en W. zit ten er intussen mee. Advertentie pel een hatdige (ml latick. kfcjtsighcid bi) gevang kou, laar lerfMadT'dbK in ilasljc HUISAPOTHEEK linf. MEENKiS POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^jHfci hoofdpijn, kies pijn, hoest, gri" ïrarrhee, influenza, rheumatiek, koortsfeid bij gevatte kou, periodieke pijnen ™z. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 iroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. .rtook in nlnrti- UI ITO A PATUCCV BERGEN OP ZOOM De Ko ninklijke Holla-ndia, die haar melkprodukten over vrijwel ge heel Zeeland in de handel brengt, komt maandag a.s. met een nieuwe verpakking van de dag melk op de markt. De gepasteuriseerde melk, die anders aan het publiek verkocht werd in de be kende witte flessen, zal van die dag af in bruine flessen worden verkocht. Deze verpakking is nieuw voor Nederland, maar werd reeds in landen als Dene marken en Finland doorgevoerd. De voornaamste reden om deze nieuwe verpakking in te voeren is dat het bruine glas het daglicht beter tegen houdt, het geen uit hygiënische oogpunt van be lang is. Niet alleen zal de merlk een redelijke bescherming hebben tegen smaakbederf, doch ook het vitaminegehalte zal minder snel teruglopen. Bovendien zal de melk in de bruine flessen langer houdbaar zjjn. BERGEN OP ZOOM. Functionaris sen van de gemeentepolitie, de ver keerspolitie en de Koninklijke mare chaussee waren gistermorgen in actie op de rotonde te Bergen op Zoom. De bestuurder van een militaire leswagen moest n.l. snel afremmen, hetgeen niet werd opgemerkt door een achterop rij dende automobilist. Hoewel de materië le gevolgen niet ernstig waren werd het verkeer een kwartier lang opgehouden. Tegen beide bestuurders werd proces verbaal opgemaakt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het laatste verhaal van de zich journalist noemende dertigjarige A. R. uit Rotterdam, dat gisteren voor de rechtbank werd verteld was triest en weerzinwekkend. In ruim twee jaar tijds had hij kans gezien an deren meer dan twintigduizend gulden afhandig te maken door op hun gemoed te werken met verdichtsels over ziekte en dood van zijn zoontje, zijn vrouw en zijn moeder. Daarbij bespaarde hij zijn slachtoffers geen enkel detail over het vreselijke lij den, dat zijn familieleden en bloedver wanten hadden moeten doorstaan, waar bij hij tot in bijzonderheden afdaalde over operaties, auto-ongelukken en de re geling van de begrafenissen van hen die allen nog sprin-glevend zijn. Teneinde genoeg geld te kunnen los- praten voor zijn genoegens in bars en nachtgelegenheden, liet hij de ongeluk ken aan zijn zoontje en vrouw overko men zieh afspelen in Amerika, waar de ene keer zijn zoontje in een ziekenhuis te New Orleans een zware hartoperatie moest ondergaan, of waar een andere keer zijn zoontje was gestorven. Met een vrachtvliegtuig kon het lijkje naar Nederland worden vervoerd voor een begrafenis in Rotterdam.mits hij maar over de nodige contanten kon beschik ken. Met een stapel condoleancebrieven, die hij van de hevig geschokte en meeleven de bekenden had ontvangen, wierp de officier van justitie mr. H. van Buuren hem de bundel rekeningen van verterin gen in dure restaurants, naohtcafé's en van taxiritten voor de voeten. Rekenin gen, die waren opgelopen tot 4.107.56 in restaurants; 2471 in bars en 2960 aan taxiritten. Deze keurig geklede jongeman, had in een grote kring van bekenden de uiterlijke schijn vertoond van de onwer kelijke journalist, zoals die in films en Van onze Amsterdamse redactie Amsterdam. Het is aan de minister van j justitie om te beoordelen wat er met AMSTERDAM. De parketgroephem moet gebeuren. dêm herinnert "haar buur zich. woon-van de rijkspolitie te Amsterdam den'er tevoren ook. als pensiongasten, heeft woensdagavond de een week ITnv, 1 nniuiIDV1 VlDflt VftTflPf. 1 .1iv> s Y»i d 1 UITZITTEN Mevrouw Van Leeuwen vindt verder. geieden voorwaardelijk in vrijheid Volgens de wet is het mogelijk hem dat er nu altijd keurige mensen kwa- - ste!de 0Ud-SD'er A. Berends in de' SkwijkdarüestenUr X eng^ëmenï Woning van zijn broer in Amsterdam- in een der Eindhovense uitgaansgele- West gearresteerd. De aanhouding jaIi gestelde oud-SD'er A. Berends in de Sedert geruime tijd waren dat opnieuw voorwaardelijk in vrijheid te stellen. Maar ook bestaat de mogelijk- heid dat Berends de straf van 22 jaar, waarin zijn levenslange veroordeling in dertijd werd gewijzigd, zal moeten uit- -- t i 7 - - - zitten. Dat hij reeds na vijftien jaar is sinds 1947 weduwe. In dat jaar ver- invrijheidstelling van de vroegere po- j vverd vrijgelaten berust op de regeling ongelukte te Muiden haar man m dienst ijtjeman heeft beëindigd. waarbij het mogelijk is een gestrafte na van de Mijnqpruimingsdienst. Van haa; ommekomst van zijn termijn voor- genheden hadden geschiedde op bevel van de minister De tegenwoordige pensionhoudster van justitie, die de voorwaardelijke woonplaats Brakel in de Betuwe ver-- zoajs bekend verscheen de oud-SD'er. huisde zij toen naar haar geboortedorp dle na de tlor[0g wegens tal van ernsti- Wansum bij Venray. Daar in Limburg mjsdaden in dienst van de Duitsers heeft zij de huisschilder Hovens leren 5 het Bijzonder gerechtshof te Am- kennen. Deze was gescheiden van zijnj bem Werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, enkele weken geleden in Deventer, waar zijn vrouw en kin- waardelijk in vrijheid te stellen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het getal der schepen die Rotterdam aandeden, was is 1959 groter dan ooit; het waren er 23.291 tegen 22.252 in 1958. Ook de ge zamenlijke tonnage was hoger; in 1959 bedroeg zij 49,9 miljoen nrt tegen 48,4 miljoen nrt in 1958. Deze cijfers memoreerde burge meester mr. G. E. van Walsum in zijn nieuwjaarsrede waarmede hij gis termiddag de eerste raadsvergadering van 1960 opende. Afgaande op een voorzichtige raming meende burgemeester Van Walsum met een verminderde goederenomslag rekening te moeten houden. Deze ach teruitgang zou voornamelijk de secto ren van de kolen en van de minerale oliën gelden; in andere sectoren kon echter vooruitgang worden waargeno- Adve^tentie te Tilburg wonende vrouw en vier kin deren Deze kennismaking leidde ertoe, dat ■l/e-ae kcuihoiurtahlé rv. 1v..v..v, y,x xvy., ««.v - lunnpn zij besloten te Amsterdam te trouwen, deren wonen. Tot een voltrekking van het huwelijk is het niet gekomen. Kort daarna ves tigde beiden zich te Eindhoven. ZIJ LEEFDEN er vrij onopge merkt door de medebewo- VERBODEN GEBIED Zijn komst daar was in strijd met hei j uitdrukkelijke verbod dat hem was op gelegd; Hij mocht zich nimmer meer in de provincies Gelderland en Overijssel, ;>1 rlo iorori '40"45, De- zijn operatiegebied in de jaren ophouden. Zaterdagmiddag sommeerde de ners aan het Lodewijk Napoleonplem. vcnter politie Berends de stad te veria- De heer Friesen. de andere naaste iten Tot dat tijdstip waren de justitiële buur van mevrouw Van Heusden: aut0riteiten in Gelderland en Overijssel Als ik haar zie. groet ik, maar het Se." »niet op de hoogte van het ministeriële beurt weinig. Hem groet ik niet. hij verbod< oit merkwaardige feit werd van mij ook niet. Het waren aardige J°D-|de zijde van het departement van justi- ge?t?" -IT T hoor in tie verklaard met de mededeling dat de j Mevrouw Van Leeu^n ei haar in- desbetreffende oekase door de feestda- wonende dochter mevrouw Van Dom-,gen wat langer Qp dg ambteUjke bu. vraagd ook van de stoep van mevrouw van bewaring aan de wetcrmgscnans ie Van Leeuwen. Hij gaf de jongens dik wijls opdrachten. Deze pensiongast had een grote in vloed op de gang van zaken. Mevrouw Van Heusden heeft tegenover de poli tie hierover gezegd, dat „Oom Nico haar met alles hielp". Het schijnt, dat zij veei verdragen kon. De drie jongens: Gijs, Jacques en Arie, hadden veel vriendjes. Zij deden met alles mee. vooral Arie, de jongste, die soms een echte kwajongen was. Zijn broers waren wat stiller. In augustus van het vorige jaar over leed Jacques na een ziekte van enkele dagen. Tijdens vakantie in Brakel was hij misselijk geworden, had buikpijn gekregen en werd naar Eindhoven te ruggebracht. Medische hulp mocht niet meer baten. Arie, zo herinnert zieh een omwonen de, met wier kinderen hij veel speelde, had verteld dat Jacques enkele maan den tevoren ook al ziek was geweest. Hij praatte toen onsamenhangend en lag te ijlen. Dit heeft geen verdere ge volgen gehad. In de kortstondige ziek te voor zijn overlijden kon hij ook -bijna niet spreken. TJETZELFDE was het geval Tl met de timmermansleer ling Gijs, die bij het voetballen op straat ineens ziek werd. Hij kon zijn mond maar een beetje open krijgen. Na dit overlijdensgeval heeft de in- «pecteur van de volksgezondheid da wijzigingen. Eigen nieuwsdienst SOESTDIJK. Mevrouw J. B. van der Veen-Tissen, de vrouw van generaal- majoor F. van der Veen, heeft koningin Juliana gisteren op Soestdijk namens enige burgemeesters van dorpjes in de buurt van La Courtine een tapisserie - van Jean Lupat aangeboden. De door generaal Van der Veen gecom mandeerde vierde divisie had bij het weer in orde maken van bij de Franse oefeningen veroorzaakte schade een j paar wegen aangelegd, waardoor onder andere twee dorpjes een aansluiting kre gen op het regionale wegennet. Als dank van de bevolking hebben de bur gemeesters van de dorpen daarna een tapisserie voor koningin Juliana laten maken. VLISSINGEN (A.N.P.) De vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer zal woensdag een be zoek brengen aan Schouwen Duiveland met het oog op de voorgenomen grens- ONGELOOFLIJK VOORDELIGE Een partij originele „GRIPPER" AXMINSTER KARPETTEN Een voordelige partij GOLDEN DREAM „EXTRA" BINNEN VERINGS MATRASSEN Golden Dream, de perfecte matras met het wetenschappe lijk uitgebalanceerde veren systeem... de matras die tot slapen noodt en alles in zich beeft om een diepe verkwik kende slaap mogelijk te maken. Sublieme vering, bijzonder de gelijke afdekking en overtrek van extra zware damast met geborduurde zijkanten. 1 pers. 80x190 64e90 2 pers. 120x190 99»80 20 Jaar garantie. van zuiyere Smyrnawol, 10 m.rn. hoge pool. Keuze uit all- over en Afghan dessins. Uitzonderlijk mooie klassekar petten. 200 x 135 voor 300 x 200 voor 325 x 225 voor 82.5° 175.- 210.- Een ongekend voordelige fabriekspartij ZUIVER WOLLEN MOQUETTE TAPIJT (een origineel K.V.T. product) met vast geweven pool, gegarandeerd motecht. Keuze uit 5 kleuren, 1 00 br,, p. mtr. voor slechts i BINNENWEG „City Centrum" BE1JERLANDSELAAN *OTTSR0AM - DIN HAAG - UTRSCHT VUSSINGEN bij de overslag van men, vooral granen. Doordat de olie-raffinage in West- Duitsland met sprongen toeneemt, daalde daar de invoer van stookoliën. Daartegenover staat een toenemende invoer van ruwe olie via de pijpleiding van Wilhelmshafen naar de Boer. Re latief gezien loopt de invoer per bin- nenschip hard achteruit, wat te Rot terdam terdege wordt gemerkt. In de eerste helft van 1959 werd reeds 31% van de invoer van ruwe olie in West- Duitsland over Wilhelmshafen geleid. Het wordt interessant, aldus mr. Van Walhu-m, hoe zich dat zal ontwikkeien wanneer in de loop van dit jaar de pijpleiding van Rotterdam naar de Rijn in gebruik zal zijn gesteld. Het internationale wegvervoer is vergeleken bij 1958 weer met 15.5% toegenomen. Burgemeester Van Wal sum wilde in dit verband aandacht vragen voor betere verbindingen met West-Duitsland en in het bijzonder ver betering willen bepleiten van de ver binding van Apeldoorn naar Twente en het daarbij aansluitende Westduitse industriegebied. EUROPOORT GROEIT TN het gebied van Europoort 1 is het baggerwerk reeds voor 65% voltooid. Er werden perskaden en havendijken gemaakt en 305 ha grond op vereiste hoogte gebracht. Er werd 9,5 km straat aangelegd en nog dit voorjaar zal de hoofdwaterkering zijn omgelegd, waarna de verbinding met de Nieuwe Waterweg kan worden ge maakt. Dat wordt een tijdelijke aan- takking. Inmiddels is de Shell begonnen met de bouw van een tankpark en met de bouw van een vingerpier. De Caltex begint in juni haar installatie te bou wen en het fabriekscomplex voor de vervaardiging van synthetische rub- mer, waarin de Shell meer dan hon derd miljoen gulden investeerde, zal binnenkort in gebruik kunnen worden genomen. BESTUURSPROBLEMEN OPREKENDE over de be- stuursproble-men in het ge bied van de Nieuwe Waterweg zei bur gemeester Van Walsum, dat het zeer te hopen is dat thans spoedig klaar heid zal ontstaan over de toekomstige positie van Rotterdam en met name van de nieuwe havencomplexen die het bezig is tot ontwikkeling te brengen. De regering heeft, het wetsontwerp betreffende de IJmond ingetrokken. Inplaats daarvan wil zij Beverwijk en Heemskerk samenvoegen. Zou daarin een aanwijzing mogen worden gezien, zo vroeg hij zich af, dat zij voor ons gebied ook de nadruk gaat leggen op grenswijzigingen en geen klemmende redenen aanwezig acht voor een bij zondere bes-tuursvoorziening bij de wet? Of zou het Nieuwe Waterwegge bied daarvoor model moeten staan? Zou het laatste het geval zijn, dan zou ik er vrede mee kunnen hebben, mits men de grenswijzigingen daarop niet laat wachten. avonturenromans wel wordt voorgesteld. Hij was de vlotte causeur op allerlei re cepties en party's, hij wist zich zo in te werken in de kring van zakenlieden, dat hij werd uitgenodigd bij diners en lun ches. Die kant van het door hem zo bewonderde vak speelde hij uit tot in het overdrevene. Hij toverde vrijwel iedereen een briljante schijn voor, die zijn gebrekkige schoolopleiding en zijn duister verleden moest camoufleren. Dat verleden vormde wel een schrille tegen stelling met de jonge salonheld waartoe hy zich had opgewerkt. Twee veroordelin gen wegens diefstallen en oplichtingen. In 1949 een jaar gevangenisstraf en twee jaar later nogmaals een jaar gevangenis straf, waarvan de helft aanvankelijk als voorwaardelijk was gesteld, maar die ten slotte toch ten uitvoer werd gelegd op last van de rechtbank, omdat hij zich weer aan misdragingen had schuldig gemaakt. Reeds toen gewaagden de rapporten over hem van een neurologische fanta sie, verwaandheid, eigenwijsheid, sluw heid en listigheid. Deze terminologie werd ook nu gebruikt in de rapporten die over hem zijn uitgebracht, ofschoon nadruk kelijk werd gesteld, dat hij volkomen -toerekenbaar was voor hetgeen hy had gedaan. Heel het jonge leven, dat in het ver hoor van de president van de rechtbank, mr. C. W. de Visser, het requisitoor van de officier van justitie, mr. H. van Buu ren en zijn verdediger mr. M. A. van Peski, werd nagegaan, was vol oplich ting, diefstal en leugen. In zijn kinder jaren is hij ontzettend verwend. Hij kreeg buitensporig veel zakgeld toen hij nog op de lagere school was. Hü genoot toen reeds van uitstapjes waar een andere jongen gelukkig niet van droomt. Op school gin-g het niet best. Hij doubleerde bijna elke klas. Daarna werd hij leerling monteur in een garage, vervolgens nam hij plaats achter het stuur van een taxi en begon een eigen zaakje, als taxisnor der. Al die tijd droomde hü van het grote leven. Enkele jaren terug kreeg hij zijn kans. Hij werd medewerker aan een weekblad, waarvoor hij ook commer cieel werk moest doen. Hij maakte zich snel populair in vele kringen. Bij feesten en recepties was hij de eerste die kwam en de laatste die wegging. Hü liet zich fêteren en vond op het laatst dat hij daar wat tegenover moest stellen. Als niemand hem uitnodigde, nodigde hij zichzelf. Hij begon zelf diners aan te bieden; iedere nacht bezocht hij allerlei bars en huizen van amusement. Om aan geld te komen zocht hü zün slachtoffers onder diegenen van wie hij veronderstelde dat zü geen aangifte bij de politie zouden doen. omdat zij zieh zouden generen, dat zij zich hadden la ten beetnemen. De officier van justitie maakte hem duidelijk, dat hü zich daarin had ver gist. Daartoe waren de verhalen die hij had opgedist te tragisch, dat wie dan ook zich zou schamen blük te hebben gege ven van zijn medegevoel met een zo zwaar getroffen mens, als R. voorgaf te zijn geweest, De officier vond zijn manier van op lichten ver beneden het toch al la-ge peil van de gewone oplichters, die meestal neg blij-k geven van geest bij het samen stellen van hun listige verhalen. R. heeft botweg op het hart en het sentiment ge speeld, dat ieder goed mens bezit. Gezien al deze omstandigheden, eiste de officier, dat R. veroordeeld zal wor den tot twee en een half jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. R. was op 15 augustus gearresteerd in een nachtgelegenheid en sindsdien heeft hij in voorarrest gezeten. Zijn raadsman pleitte clementie, juist omdat R. zo'n sleehte opvoeding had ge had. Bovendien is hü in zijn cel tot in keer gekomen, zo zei mr. Van Péski. Hij schaamt zich diep en heeft echt berouw. Snikkend en zijn tranen verbijtend zei R. ten slotte: Mynheer de president, ik heb mij minderwaardig gedragen. Ik heb diep berouw. Met myn optreden heb ik een smet op de journalistiek geworpen. Ik bied de journalisten daar mün ver ontschuldiging voor aan." De president bepaalde de uitspraak op 21 januari. BERGEN OP ZOOM, omdat in het Nederlandse kaasassortiment een speci fieke dessertkaas ontbrak hebben de N.V. Koninklijke Nederlandse Maatschap pij van kaas- en roomboterfabrieken te Snee-k als producent en de Hollan- dia fabrieken voor melkproducten en voedingsmiddelen N.V. te Vlaardingen als verkoop kantoor een tweetal nieuwe kaassoorten in de handel ge bracht. Anderhalfjaar geleden werd met de ontwikkeling hiervan begonnen. Het be treft hier in de eerste plaats kaossoort (Maestro), die een zaohtzure smaak heeft, en in de tweede plaats een schim melkaas die men de naam „Bleufort" heeft gegeven. De vraag naar de nieuwe kaassoorten overtreft thans reeds de productiecapa citeit. Bovendien is reeds een behoorlijk afzetgebied gevonden, vooral in Enge land. DEN HAAG. Het is volstrekt onaannemelijk dat de aangeboren misvormingen van een mismaakt geboren kindje het gevolg zouden zijn geweest van de radioactieve uitstraling van het polshorloge (merk Rolex GMT-Master) van de vader van de baby. Onaannemelijk, omdat men zelfs bij de nakomelingen van de overle venden van de aanvallen met atoom bommen op Hirosjjma en Nagasaki geen toeneming van die soort afwij kingen heeft kunnen vaststellen. Hierop komt de voornaamste con clusie neer van de deskundigen die gistermiddag in het ministerie van so- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Welke motieven j hebben de Franse regering er toe be wogen om het Nederlandse wegver keer naar Frankrijk te verlammen? Dat vraagt het Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthumus (arb.) aan de staats secretaris van verkeer en waterstaat. De heer Posthumus vraagt ook of de daad wel in overeenstemming is met de ontwikkeling van de Euto- markt en welke stappen de Neder landse regering zal doen om de maat regel ongedaan te maken. eiale zaken het geruchtmakende ge val van de „gevaarlijke horloges" be spraken. Een tweede conclusie is: In af wachting van een onderzoek van de keuringsdienst van waren is er op het ogenblik voor dragers van gewo ne horloges met lichtgevende wijzer platen geen reden tot ongerustheid. De uitstraling van de Rolex GMT- Master die zoveel ongerustheid heeft veroorzaakt, komt volgens de deskun digen in sterkte overeen met de sterk te van de natuurlijke radioactieve stralingen waaraan iedereen is bloot gesteld. Onderzoek De keuringsdienst van waren zal bij de horlogehandelaren nagaan of er in ons land wellicht horloges :n voor raad zijn welker radioactieve uitstra ling de toegelaten normen overschrijdt De dienst zal daarbij rekening houden met de normen die zijn opgesteld door de internationale commissie voor radio logische bescherming (ICRP), door de Euratom en door de Nederlandse wet gever HONOLOELGE, (Ass. Press) De Nederlandse sleepboot Elbe is met twee afgedankte kleine Amerikaanse vlieg dekschepen, de Natoma Bay en de Manila Bay op sleeptouw van Hono- Loeloe naar Japan vertrokken. Het bemanningslid Gerrit Vermeulen, een 56-jarige Rotterdammer, die vorige week gezegd had de reis niet verder te zullen meen#aken, omdat het te ge vaarlijk was, bevindt zich toch onder de Nederlandse runners aan boord van de vliegdekschepen. BUENOS AIRES (UPI) - Het passa giersschip Rotterdam van de Holland- Amerika lijn is gisteren in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires aangeko men; een groter schip was deze haven nooit binnengelopen. Het verkeer in het negentien kilometer lange kanaal dat naar de haven voert werd stilgelegd om ongelukken te vermijden. De Rotterdam maakt een cruise met zeshonderd toe risten aan boord. BERGEN OP ZOOM. - Het projec tiel dat, zoals wij gisteren meldden, in Bergen op Zoom zoek was toen de Hulpverleningsdienst kwam om het op te ruimen, nadat het sinds d» Kerstda gen onbewaakt in een bos had gelegen is terecht. De jongeman die het projectiel, een mortiergranaat van twintig centimeter Ll1!,8 A op eenJ van Kerstdagen had gevonden en de politie had gewaar schuwd, was later met enkele vrienden langs de vindplaats van de granaat ge- komen. Ondanks het waarschuwingsbord dat de politie erbij bad gezet, nam een van de jongens het gevaarlijke ding mee naar nuis. vvilde Iletnict in huis heb- ben, zodat haar zoon het projectiel aan een buurjongen doorgaf. Die verstopte ae granaat op de plaats waar de politie hem nu heeft gevonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5