EZ/EN DE BULGAREN DOEN ER NIET AAN MEE DE NATUUR Tragische dood van jong gezin KAPPIE en de KONINGSRUIL Trijdag 8 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Van de tv-antennes naar de sneeuw in de Zwitserse bergen Petje mm mm mm Eisenhower niet naar Azië KAS WERD AS Flinke mensen wintersportgasten in Adelboden teas deze Kan slechter GEKETEND SKELET GEÏDENTIFICEERD De commissaris Andere keer Voor kerkbouw actie bijna 10 miljoen Kan niet anders DE TINTELS Jack Dunkley in en om uw huis Uit de kerken Frankrijk op stapel liH ADELBODEN „De tijd van de Bulgaar Georgi Varoclikin is 67 seconden rond'". De luidsprekers galmen het tegen de witte wanden van de Lohnerschanz op en beneden, vlak achter het doek „Ziel", hijgt Georgi uit en gespt zijn ski's los. EERGISTEREN zat ik in Rotter- j dam girostroken voor „Onze Kinderen" te tellen; gisteren I nam de Rheingold-expres me mee door Brabant en langs de Rijn en vandaag loop ik in Adelboden in Znid-Zwitserland en sta tot mijn knieën in de losse sneeuw te ktjken naar de internationale skiwedstrijden. -ïr De sneeuw ligt dit jaar nog met zo gek dik hier. De toppen van de bergen zijn wit, ja, ja, dat wel. Maar overal trekken kleine zwarte beekjes dooiwa ter hun voor de wintersportliefheb bers verraderlijke zwarte lijnen door al die wittigheid. Beneden, in Adelboden, zijn de stra ten nat. maar hier boven op die Lohnerschanz, waait mij de sneeuw van alle kanten om de oren en op mijn petje. Jawel, ik draag hier een petje en ik heb het zojuist even en voorzichtig afgenomen voor de Italiaan Pedron- celli, die met zo'n ongelofelijke vaart naar beneden kwam, dat ik in gedach ten voor hem al drie doktoren en ze ven kilo gips bad besteld. Maar niks. de Italiaan ging mees terlijk door alle poortjes van de sla lom, zette' zich onderaan nog even vlug met drie harde zetten af en vloog door de finish. Om tweede te worden van vijf en negentig skiërs uit veer tien landen. WASHINGTON (Reuter, AP) Pre sident Eisenhower zal geen bezoek brengen aan verscheidene landen in het Verre Oosten, in tegenstelling tot be richten in de Amerikaanse pers, waar dit in werd beweerd. Eisenhowers pers chef Hagerty sprak deze berichten gis teren tegen. Er was gesproken over bezoeken aan een groot aantal landen in Azië, na de reis van de president door de Sowjetunie in juni. In Moskou verluidde gisteren dat premier Kroesjtsjef op weg naar Indo nesië volgende maand, niet alleen Indië zal aandoen, maar ook Birma. Volgende maand zal het staatshoofd van de Sowjetunie, president Worosjilof, een staatsbezoek van drie dagen aan Nepal brengen. Eerder gaat hij nog naar Indië. ROTTERDAM In een kantine, aan de Waalhaven, van eèn Rotterdams buffetexploitatiebedrijf is gistermiddag een bedrag van ongeveer vijfhonderd gulden verbrand. De caissière zat het geld te tellen en legde zo lang een sta peltje bankbiljetten op een oventje. Een buffetjuffrouw stak het oventje aan en even later kon men nog wat ver koolde resten redden". De nationale Reclasseringsdag zal dit jaar op of omstreeks zaterdag 1 oktober worden gehouden. 6 Hij vergat niets, niet de kleinste belediging, niet het geringste on recht. Jimmy Doige, eigenaar van ee» textielzaak, die eens geweigerd had om Harry op krediet te verkopen, werd door diens toedoen geruïneerd. Uit de omliggende mijnen, waarin Oalces aandelen bezat en dat wa ren bijna alle kocht niemand meer bij hem. Doige moest sluiten en Harry zag hem met pleizier ver trekken. Een paar jaren later hoor de hij dat het einde van zijn slacht offer naderde. „De schurk", zei Oakes en gaf en zei; „Fijn dat je opbelde, hel was leuk je stem eens weer te ho ren. ik heb het werkelijk op prijs gesteld!" En Cragg liep door, zich afvra gende, wie er nu gek was, hij of Harry. De laatste demonstreerde te pas en te onpas hoe slecht hij zich wel thuis voelde in de beschaafde we reld. Hij scheen alle manieren ver geten en hanteerde mes en vork alsof het voorhamers waren. Tijdens deftige diners spuwde hij de sinaas- appelpitten achteloos over het da masten tafelkleed, nu en dan rekte hij zich ongegeneerd uit. Zoals de de wereld kent: magnaten voor wie het geld nooit ophoudt te rollen. Hij heeft ongetwijfeld vele vrouwen le ren kennen die de linkse miljonair om velerlei redenen aantrekkelijk vonden. Maar zijn wantrouwend ka rakter moet belemmerend hebben ge? werkt. In 1923 overleed zijn moeder. Harry raakte hierdoor zo van streek dat hij weer de zee opging om zijn rust terug te vinden. Op deze reis ontmoette hij Eunice Maclntyre, een vrouw van 24 jaar, dochter van een hoge regeringsfunc tionaris, Zij woonde in Sydney waar ze als stenotypiste werkzaam was. Haar zachtheid, haar onschuldig voorkomen, haar spontaniteit waren de faktoren die de harde ziel van de toen 48-jarige Harry Oakes ontdooi den. Hij durfde haar vertrouwen, een eer die tot nu toe alleen voor zijn familie was weggelegd. Hetzelfde jaar nog trouwde hij met de 24 jaren jongere Eunice, die in elk opzicht zijn tegenpool was, maar die in staat bleek de mens Harry Oakes te waarderen en lief te hebben. Zij werd voorgesteld aan de rest van de familie. Tijdens een gesprek tussen Harry en Louis merkte ze daarna zijn secretaris opdracht voor meeste goudzoekers zag '.lij er veel dat de broers over bomen spraken i a« 1->;4 v. u>Anl.Ai:tl.iJ no iinviKoocri hnnrrtn Ta nna vooht to dezelfde „schurk" een cheque van 10.000 uit te schrijven., Tegenover oude vrienden gedroeg hij zich hoogst zonderling. Shirley Cragg, zelf een bekend en. zeer ge zien goudzoeker, hoorde dat Harry Oakes in Toronto was en belde hem op, alleen maar om de stem van ouder uit dan hij in werkelijkheid was. Een van zijn nare gewoonten was iemand die met hem sprak, plotseling de rug toe te draaien en weg te lopen of te gaan fluiten als de ander aan het woord was. Hij had oog voor het dramatische. Hij deed niets om de talloze, vaak een oude kennis weer eens te horen, .verzonnen legendes, die over hem Cragg was rijk en had niemands hulp nodig. de telefoon werd van de haak genomen .Harry „Ja", de stem klonk ijzig koel. „Met Shirley, Shirley Cragg „O" „Ik hoorde dat je in de stad was en dacht bij mijzelf, kom laat ik „Klik" Cragg bemerkte tot zijn verbazing dat de andere kant had opgehangen. Hij smeet de telefoon op de haak en zwoer dat hij nooit weer een woord met die Oakes zou wisselen. Enkele dagen later kwam hij Oakes op straat tegen en hij liep snel door, vastbesloten niet te groe ten. Maar Oakes zag hem gaan en hield hem tegen: „Shirley!". Hij legde zijn arm op Cragg's schouder de ronde deden tegen te spreken. Een ervan was dat een conducteur hem eens uit een trein had gezet, omdat hij geen geld genoeg meer had om de reis verder te betalen. Op de plek waar hij was achter gelaten zouden nu zijn goudspuwen- de bezittingen staan. De conducteur, zo zegt de legende verder, werd la ter vorstelijk door Oakes „voor zijn medewerking" beloond In Kirkland liet Harry zich een groot buiten bouwen, maar toen dit klaar was, verging hem de lust om er in te trekken. Hij was nu bijna 50 en een echte vakantie had hij nog nooit gehad. Hij besloot te gaan rei zen en schafte zich daarvoor een groot jacht aan. Veel is van zijn reis niet bekend. Oakes moet in aanraking zijn geko men met de machtigste mensen die en verbaasd hoorde ze hoe zacht, ja bijna liefkozend de stem van haar man toen klonk. Later vertelde deze haar met een brede grijns hoe hij eens een paar houtvesters van zijn landgoed had gejaagd, omdat zij bomen aan het hakken waren. „Maak dat je weg komt, of ik hak jullie koppen er af", had hij toen geschreeuwd. „Geef mij een grote boom", zei Harry, „en je kunt alle orchideeën in de wereld van mij cadeau krijgen." „De kop pen afslaan".... Zo was het inder daad. Harry Oakes kon dergelijke din gen zeggen. Hij was absoluut heerser in zijn domeinen. Alleen tegen Eunice bond hij in. Bij anderen deed hij primitiever en ongelikter dan ooit tevoren. Zijn ondergeschikten behandelde hij naar willekeur. Eens ontsloeg hij 6 arbeiders om dat zijn ski's niet op de plek ston den, waar hij ze verwachtte. (Wordt vervolgd) _i, a Bijzonder in trek bij alle vrouwelijke blonde Fin, de langste vertegenwoordiger ran de skigroep uil het verre noorden. Dat was skiën. Als die wind me Overigens: zijn succes bleef beperkt tot niet al die sneeuw zo op het smalle bewonderende uitroepen vim de winter. gelaat blies, zou ik blozen. Daar stond sportende dameswanneer hij allerhande ik. nog nablazend van de ruim twee- stuntjes en grapjes op zijn lange latten honderd meter omhoog klimmen, ^m uithaalde. Want bij de wedstrijden teas m'n sneeuwschoenen en onder dat eerdergemelde petje. En ik vond hel een kwartier geleden, samen met me vrouw P. E. C. Verbeeck, al gewel dig dat ik zo hpog was gekomen. En nu deed die Italiaan net of het niks was die klimmerij van mij. Als een adelaar, gebogen maar trots, stoof hij me voorbij. Er zijn toch een hoop flinke men sen in de wereld, denk ik dan op die momenten. Stoere mensen. Mensen, die geen pleisters op hun vingers heb ben. omdat ze zich sneden met een aardappelmesje en die nooit aspirien tjes nodig hebben tegen de hoofdpijn, zoals u en ik dat at en toe behoeven. Welnee, bomen van kerels, paarden van afdalers. Zomer vorig jaar ook. Ik zat toen in mijn autootje weg te drijven onder een schroeiende zon in de Tour de France en moeilijk reed ik tussen vele wielrennertjes de Puy de Dóme op. En toen fietste meneer Ba- hamontes me voorbij. Ja, fietste. Of het gewoon was. Tegen een berg op. De Spaanse adelaar. En nu hier die Italiaan. Hup, met sneltreinvaart de afgrond in, op twee houten latten. Oók of het gewoon was. Die adelaars schijnen me wel te moeten hebben, vandaag de dag. -55- Overigens vraagt u zich wellicht al waarom ik nu in Adelboden zit Wel, dat is niet zo ingewikkeld. Internatio nale skiwedstrijden worden hier dus gehouden en er zijn hier mensen die deze krant altijd lezen en die dachten: Zou dat niks voor Russel zijn om hier te komen kijken? Ze schreven me dat. of u er Van onze correspondent LONDEN. Het geketende skelet i dat enkele dagen geleden werd gevon- den in een gemetselde put van een ver laten marinekamp in het Engelse graaf schap Devon is geïdentificeerd. Het blijkt van de sedert 21 maart 1958 van huis verdwenen 23-jarige acteur James Duncan Dunn te zijn. Dunns vader, kapitein-luitenant ter zee Duncan Dunn, die destijds in hel marinekamp gelegerd was, heeft giste ren zijn antiekwinkel in het nabijgele- j gen Cirencester gesloten en is met zijn vrouw met onbekende bestemming ver-i trokken. De politie is niet van plan het onder zoek voort te zetten. De patoloog vond' geen enkel teken dat op moord wees; Dunn bleek aan een geestelijke afwij king te lijden. Ken speurder van Scotland Yard her-, Innerde zich. dat iemand zich enkele ja- j ren geleden aan het hek van een onbe woond huis in de Londense wijk Ken sington had geketend. Een in de put gevonden horloge met inscriptie beves tigde zi.in vermoeden, dat het gevonden skelet dat van de verdwenen Dunn was. hij, zoals men dat wel noemt, nergens. iets voor voelt die dagen onze gast te zijn in hotel National", dat schreven ze. Nou en als je dan net een stel drukke weken achter de rug hebt, dan voel je er alles voor. Dat schreef ik j dus terug. Zodoende. j Nu moet u die „drukke weken'" vooral geen indruk op u laten maken, j want ik zit hier prinslieerlij'k. Nor-1 maal is dat ik u zit te schrijven ach ter een machientj'e en als ik dan naar buiten kijk, dan zie ik oneindig veel daken van Rotterdam met on eindig veel TV-antennes. Als ik nu naar buiten kijk vanuit dit Adelbo- dense raam op veertienhonderd me ter hoogte, dan zie ik witbesneeuwde bergtoppen, waar de zon af en toe overheen speelt, dan zie ik chalets, waar Zwitsers-die-het-doen-kunnen hun wintervakanties aan het doorbrengen zijn en dan zie ik alles links en rechts omzoomd door bergpieken en enorme dennebomen. U kunt het zich wellicht slechter voorstellen, niet waar? Ik tenminste wel. In de hoteleetzaal zit ik tussen ski lopers uit vele landen. Voor me de Fransen, naast me de Duitsers, aan de andere kant de Bulgaren en verder Canadezen, Finnen en Italianen. Aan alle tafels wordt altijd gela chen grappen gemaakt kansen en mo gelijkheden bij de afdalingen overwo gen behalve bij de Bulgaren. Doodernstig zitten ze aan tafel en I hebben de grootste moeilijkheden met] vorken en messen. Een lepeltje voor: een losgesneden halve grape-fruit1 bleek volkomen onbekend en met 'mes wilt. Ik sprak hem aan en vroeg of wij vijf minuten konden praten. Waar over? wilde hij weten. Over de er varingen van uw groep op de Zwitser se bergen, over de gesteldheid van de baan, over de indrukken van de skiërs van Adelboden, zei ik. „Neen, neen, dat kan niet", zei de Bulgaar. „We zijn moe en gaan naar bed". Intussen wees de klok kwart over acht. De man bestelde vier fles sen spuitwater aan de bar en toog daarmee naar boven, naar ik aan neem, in de verschillende kamers van zijn mensen telkens een fles achter latend, En toen ik hem vanochtend in de hotelhali tegenkwam zei hij; „Neem me niet kwalijk voor gister avond, maar ik kan niet anders". Wellicht heeft u zich afgevraagd wie de in dit verhaal genoemde mevrouw P. E. C. Verbeeck is. Wel, die heeft alles te maken met wat ik zou wil len noemen „de Nederlandse kolonie in Adelboden". Maar daarover wilde ik u gaarne een andere keer verhalen. en vork en de blote hand zat- men te Ioos ;n ^ed Van een onzer verslaggevers OOSTERHOUT. - De 75-jarige grootvader van het jonge gezin A. Verkooyen uit Oosterhout moest gis termorgen tegen half elf tot de gru welijke ontdekking komen, dat in de op zijn erf in Oosterhout staande woonwagen twee kleinkinderen en een achterkleindochtertje de dood hadden gevonden door kolendampvergiftiging. Zowel de los-arbeider A. Verkooyen (21) als zijn negentienjarige vrouw Elisabeth en hun ruin) zes maanden oude dochtertje Cornelia lagen leven- rukken en te trekken, dat het een lust' was. Nu is dat niet het ergste, maar De oude heer Van Gageldonk, die een jaar geleden een plekje op zjjn erf aan de Stuyvesantstraat inruimde naar werd het na de eerste dag. Aan voor de ,joor z.;jn kleinzoon gekochte de finish bij ae skiwedstrijden had een woonwagen, had in de ochtend al een kleine groep mannen, vrouwen en paar keer naar de woonwagen geke. kinderen gestaan en elke keer als or een Bulgaar naar beneden kwari. werd er geklapt en geroepen. Het was de Bulgaarse kolonie uit Bern. speciaal ter aanmoediging overgekomen naar Adelboden. ken, waar alles opvallend stil bleef. Meestal was de jonge vrouw vroeg op en maakte zij een praatje met de grootvader van haar man. Toen alles tot half elf roerloos bleef is de heer Van Gageldonk op onderzoek uitge- Alleen een middag maar. Toen gaan. Hij vond de deur van de wagen J en sjoeg een rujtj(, [n. DEN HAAG (ANP) Voor de her vormde kerkbouwactie is tot en met gisteren 9.503.376 gulden gestort. De laatste vier weken is gemiddeld nog oen bedrag van bijna een kwart mil joen per week binnengekomen. Het no dige bedrag is zestien miljoen, aldus een tussentijds rapport van de Ned. Herv. Kerk. kwam, gisteravond, ineens een zeer somber man aan de tafel van de Bul garen zitten. Hij viel direct op. Niet alleen omdat hij een gewoon pak droeg, tussen al die skibroeken en truien in, maar dat gezicht. Dat was het engste gezicht dat ik in vele ja ren zag. Dode, achter in holle kassen liggende ogen, die zo argwanend rondkeken, als verwachtten 2e elk ogenblik een aanslag. Van zijn eten proefde de man niks: hij gluurde maar, wantrouwend en onderzoekend, van taf») naar tafel. Hij was de po litieke man, de commissaris, die de Bulgaarse groep kwam controleren. Dat bleek al direct toen hij het ho tel binnenkwam. Hij wilde alle ka mers zien waar zijn landgenoten slie pen. keek links, keek rechts, in kas- ten en laadjes, informeerde naar het I eten en maakte steeds maar aanteke-1 ningen oo een papiertje, dat hij dan weer snel in een kleine aktentas onder zijn arm stopte. 45- tf En 's avonds, in de bar van het hotel: skilopers van alle landen za ten er achter de koffie, achter een glas bier of een ander drankje. Be halve de Bulgaren. De aanvoerder van de ploeg stond In de kleine slaap-woonkamer vond hij in het tweepersoonsbed het echt paar dood en daarnaast lag in een ledikantje het lijkje van de baby. De circulatie van de kleine haard kachel bleek geheel te zijn afgesloten. Onder een dikke laag as vond de po litie onverbrande kolen, zodat zij als vaststaand aanneemt, dat kolendamp vergiftiging de oorzaak van deze tra gedie is geweest. De jonge arbeider werkte irt Vlaar- dingen en reisde op en neer. SlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHIHII» ^C^j/rlghl opera mundiHochctte Claude leblontj siiHHiHKiiinmmuiiiiiiiiftttiiiiiii IK WOESTE.. BESTE RAUL, IK HOU SR VAM DAT eeo MAN SU zun W6RK ZINGT. PAN VINDT H'J HET WERKEN EEN VREUGDEjGEEN f PLICHT ZO'N MAN BEWON DER IK EN DAAROM WIL IK JE EEN RAAD GEVEN HEEL GRAAG, MENEER H door rnimwrnimmrammfiiNiinf HOU OP MET DAT VER VLOEKTE LAWOAI VOORDAT WE ALLEMAAL (3ËK WORDEfT NED. HERV. KERK Beroepen te Oudeschoot: W. v. d. Wolk vic. te Zeist; te Veen (toez.); P. de Jong te Kootwijkerbroek. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen TE Schildwolde: A. v. d. Zwaag, kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leerdam: J. C. van Ra- venswaaij te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-Centrum: M. Blok te Rijssen. Appels en peren die men voor win terprovisie heeft opgeslagen zal men regelmatig moeten controleren: eigen lijk moet dat wekelijks gedaan worden, doch het is nog beier indien men hel dagelijks doet. Telkens zitten er aan gestoken exemplaren tussen en die zou den het gave fruit kunnen aansteken en daarom kan men niet genoeg controle ren. Als appels gaan rimpelen liggen ze beslist te warm en te droog, dan zal men eens de deuren en ramen open aan de tapkast of de bar, zo u moeten zetten bij niet vriezend weer. 65 Terwijl koning Libertien zijn man nen in vrijheid stelde, was Kappie na derbij gekomen Deze hoorde nog juist, waar de meester het over had „Maak je geen zorgen over wat er met ons gebeurt, jong!" sprak hij mon ter. .Wij gaan straks immers onze goeie Kraak opzoeken en huistoe. Ko ning Libertien blijft hier voortaan fijn regeren en daarmee is de kous af!" Het nieuwbakken opperhoofd bleek dat ik hier de baas ben, blijf je net zo- bertien. „Ten eerste, omdat de kapitein Europese Hawk in lang hier als ik het wil!" de enige is, die de taal van mijn onder- „Krakende krukassen en daarnet danen verstaat, .ten tweede omdat ikzelf wat aanspraak wil hebben en ten derde, omdat Fricandelle en zijn leer ling ook zonder jullie wel in Niez ko men!" heb je ons in vrijheid gesteld!" riep de meester verontwaardigd „Mooie vrij heid, zeg „Pas op, of je gaat de kooi weer in!" dreigde Libertien en het was hem me nens. „Maar waarom moeten wij nou met alle geweld hier blijven?!" riepen de bleek echter een andere mening toege- mannen op jammerende toon. daan. „En wie brengt Fricandelle en Grote „Daar komt niks van in!" antwoorde Trom naar Niez?" wilde Kappie weten, hij kort. „Jullie zijn mijn gasten en om-I „Jullie blijven hier!" herhaalde Li- Zo moesten Kappie en zijn mannen even later machteloos toezien, hoe al les in gereedheid werd gebracht voor de tocht van Baron de Fricandelle en de wilde koning naar de beschaafde we reld. PARIJS (Reuter), De bouw van een fabriek voor de vervaardiging van lucht doelraketten van het type Hawk door in dustriële ondernemingen uit vijf landen, waaronder de Philipsfabrieken, is donder dag te Saint Médard Jalles nabij Bor deaux begonnen. Men verwacht dat de fabfiek in het begin van het volgende jaar de eerst» Hawks kan afleveren.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2