Schuldigen moesten eigen fouten onderzoeken De Gaulle op slappe koord GOUDDROOM IN BERGEN VERSTOORD weehrec Raderwerk van zwendel kost miljarden SUCROSA DE HEER WORMS: OOK KNOEIERIJEN MET SCHROOT UIT VER. STATEN DE HEER WORMS betwistte de mededeling van de Hoge Autoriteit, dat bij de invoer van schroot uit Amerika niet zou zijn geknoeid. Mis-poes Gemeentesecretaris in arrest wegens bemiddelen bij de wilde grondspeculaties VAN DE BLAF VERLOST busje 0PL0SK0FFIE (50 gr.) voor EEN GULDEN Een pak FESTIVAL-BISCUITS voor 45 cent Een pak CORNFLAKES voor 60 cènt aUgndetf""! Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Pag. 5 Akkertjes zijn er 't snelst bij om kou of griep te bestrijden AKKERTJES Hoogste prijzen Eigen rechercheur Ondeskundig Interpol Ingelicht LAATSTE HOOP ONDER DE DRUK BEZWEKEN Macmillan in Ghana Invoer van elektrische apparaten in Amerika sterk toegenomen Roes Vlotte winst Weer 32 miljard roepiali Monetaire maatregel haalde niets uit Steekpenningen Als een bom altijd Donderdag 7 januari 1960 Advertentie flitsen uw klachten weg Is het de Hoge Autoriteit dan niet bekend, aldus vroeg de heer Worms, dat zelfs de Amerikaanse president persoonlijk geïntervenieerd heeft om aan de schandelijke toestanden bij de export van het Amerikaanse schroot een einde te maken? Uit Amerika werd ongeveer vijf en een half miljoen ton schroot naar de landen van de E.G.K.S. getranspor- teerd. Deze hele affaire werd ambte lijk behandeld, hoewel enkele privé personen er een behoorlijk percentage commissieloon voor ontvingen, terwijl zij er zakelijk praktisch geen bemoeiing mee hadden. Deze ambtelijke inkoop geschiedde bij één Amerikaanse firma. Alle andere werden uitgeschakeld. Er werd niet gekocht op concurrentiebasis en de prijs die de bevoorrechte firma vroeg, werd prompt betaald. Op kwaliteit werd niet gelet. MET NADRUK zei de heer Worms, dat met de kwali teiten van het Amerikaanse schroot op grote schaal is geknoeid. Het verschil in prijs tussen de kwaliteiten schroot is zeer aanzienlijk. Toch betaalde de E.G.K.S. de hoge eenheidsprijs voor inferieure kwaliteit en ondanks dit zegt de Hoge Autoriteit, dat er niet is geknoeid met het Amerikaanse schroot. De heer Worms vond dat in het rap port op een schandalige manier de feiten werden verdoezeld. Zonder er doekjes om te winden zei de heer Worms, dat hij twijfelde aan de goede trouw van de samen stellers van dit rapport. De voorlopige cijfers in het rapport van de Hoge Autoriteit zijn gezien de omvang van de fraudes, aldus de heer Worms, zo onvolledig, dat goede trouw is uitge sloten. Hij wees er op, dat dit mogelijk was, doordat de heren van het Ver eveningsfonds (de kas in Brussel) op erbarmelijke wijze hun plicht hebben v erzaakt. Aan deze heren nu brengt de Hoge Autoriteit hulde en dank, omdat zij hebben meegeholpen het rapport op te maken samen met het Zwitserse accountantsbureau Fiduciaire Suisse, dat in de periode waarin gezwendeld werd ook de boeken controleerde van de kas! 1N WERKELIJKHEID was J- het zo, aldus de heer Worms, dat degenen die hadden gefaald, nu zelf voor rechercheur moesten spelen om eigen fouten op te sporen. De Hoge Autoriteit is daar achteraf dan nog dankbaar voor ook. De heer Worms stelt, dat deze personen en instanties nu juist de laatsten waren, die met het onderzoek zouden mogen zijn belast. Hij noemde het een ..pertinente leugen", dat het Vereveningsfonds de Hoge Autoriteit krachtig heeft gesteund o.a. bij de terugvordering van de gestolen bedragen. Integendeel. ,.De mensen van dat fonds hebben al het mogelijke gedaan om dit onder zoek te saboteren" aldus de heer Worms. In dit verband wees hij op de hou ding van de elf Duitse fabrieken, die openlijk hun medewerking aan het onderzoek en de acties van de Hoge Autoriteit onthielden, op grond van de voorwaarde dat de schuldvraag van het ten onrechte uitgekeerde perekwatie- geld inzake Hansa niet mocht worden vastgesteld. Het Vereveningsfonds was toch samengesteld en opgericht door de fabrieken? De kas die ten onrechte uitbetaalde was de fabriekskas. Dit Vereveningsfonds, dat thans hul de en dank krijgt toegezwaaid door de Hoge Autoriteit, betaalde maar uit op waardeloze vodjes papier, aan welke een kind kon zien. dat er bedrog mee werd gepleegd, aldus de heer Worms. DEGENEN die namens de fabrieken en namens de Hoge Autoriteit in dit Vereveningsfonds zich hebben laten bedotten, zijn de hoofdschuldigen in de schrootfraude, zo betoogde hij. Deze mensen worden ver volgens nota bene met het onderzoek be last en zij komen met het cijfer van 16 miljoen op tafel. De Hoge Autoriteit durft een dergelijk rapport in circulatie te brengen en wil het doen voorkomen dat een serieus en diepgaand onderzoek is ingesteld naar de ontstellende frau- j des die a-ia gepleegd! Als het Hof in Luxemburg over deze zaken moet oordelen, kan het slechts één schuldige aanwijzen: het Vereve- ningsfonds, waarvoor de Hoge Autori teit zelf de verantwoording had, aldus de heer Worms. In een voorbeeld gaf de heer Worms aan, hoe ondeskundig het onderzoek I naar de fraudes werd aangevat. Op aandrang van het Europese parlement, zo deelde de heer Worms mee, stuurde j de Hoge Autoriteit de directeur van j de Fiduciaire Suisse op 1 oktober 1958 naar hem toe. om inlichtingen. De heer i Worms had in november 1957 reeds j aangifte van de fraude gedaan. In die tussentijd had de heer R. P. Bentz van den Berg, die voorzitter was van het Vereveningsfonds, een onderzoek doen instellen, dat naar de heer Worms mee deelde drie dagen had geduurd. Na enkele maanden nam de Hoge Auto riteit zelf de leiding van het onderzoek in handen. De directeur van het Zwitserse ac- countantskantoor, die ook het onder zoek voor de heer Bentz van den Berg had verricht, zei aldus de heer 1 Worms dat hij nu andere volmach ten had om de zaak te onderzoeken. Dat duidde er al op, zo meent de heer Worms, dat het eerste onderzoek niet veel om het lijf kan hebben gehad. TT ET s chr ootr a-pport werd door de heer Worms ge kwalificeerd als pover en rammelend. Met dit rapport is een nieuwe affaire aan het hoofdstuk schroot toegevoegd, de affaire van de onvolledige rappor ten van de Hoge Autoriteit, aldus de heer Worms. Er is gesteld, dat de schuldigen streng moeten worden gestraft, zo be sloot de heer Worms. Tot nu toe ben ik alleen gestraft; hét lijkt wel of de I bestolenen de man die hen er op op- I merkzaam maakt dat zij bestolen wor- t den. als de hoofdschuldige zien. Hij deelde mee, dat hij alleen aan winst derving door de meedogenloze boycot I die nog steeds tegen hem voortduurt, een half miljoen schade heeft geleden. De strijd die hij heeft moeten voeren tegen de zwendel en het onrecht, heeft zijn gezin onvoorstelbare ontberingen gekost. Advertentie Voor de slanke lijnl de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is! bleef hoe na te gaan of bepaalde docu menten waren vervalst. De heer Worms erkende graag, dat een accountant snel bepaalde knoeie rijen in een administratie kan ontdek ken. maar hij betwistte dat een ac countant de authenticiteit van overge legde documenten kan vaststellen. Jus titie en politie beschikken daarvoor over uitgebreide laboratoria en een keurkorps van specialisten. Bij de schrootfraude is op grote schaal met vervalsingen gewerkt, maar in het rap port van de Hoge Autoriteit wordt ner gens vermeld, dat deskundigen op het gebied van vervalsingen aan het onder zoek hebben meegewerkt. Dat had men in ieder geval moeten doen, zo meent de heer Worms. De Hoge Autoriteit is, zoals zij zelf zegt, toch al zo onmachtig om op te treden. Mede hiervoor wordt ook de nationale justitie die wilde meewerken in het werk geremd. Het supranationale ka- raktér van de hele zaak vormt een ernstige belemmering voor de ten uit voerlegging van het recht. OMDAT er strafbare hande lingen zijn gepleegd in het raam van een supranationale markt, zou er een supranationaal opsporings apparaat en een supranationale recht spraak moeten zijn. Nu loopt het on derzoek van de justitie vaak dood, om dat het strafbare feit in een ander lahd is gepleegd. Als de justitie in dat land niets voor vervolging of onder zoek voelt, wat inzake de onderdelen van de schrootaffaire inderdaad is ge bleken, kan de zaak niet verder worden uitgezocht. (Op deze leemte hebben wij onlangs in een hoofdartikel reeds de aandacht gevestigd. red.) De heer Worms vond, dat op zijn minst toch Interpol had moeten wor den ingeschakeld, ofschoon in supra nationaal verband naar een uitweg uit deze impasse moet worden gezocht. OVER het onderzoek zei de heer Worms, dat het hem had verbaasd zowel in Den Haag als in Luxemburg te hebben vernomen toen hij aangifte van de schrootfraude deed, dat men daar al bijna twee jaar op de hoogte was geweest van ge knoei. Frappant noemde de heer Worms het. dat de heer Bentz van den Berg na zijn bliksem-onderzoek^ van Tf In de trieste sfeer van zijn ont mantelde bedrijf te Dordrecht, dat door de meedogenloze boycot van het schrootkartel geheel te gronde werd gericht nadat htf aangifte had gedaan van de schrootfraude, deed de heer L. Worms gisteren aan vertegenwoor digers van de Nederlandse en inter nationale pers ontstellende mede delingen over de grote omvang van de fraudes. De bedragen die door fraudu leuze handelingen werden verduisterd, overtroffen volgens de mededelingen van de heer Worms de zestien miljoen die in het rapport van de Hoge Autori teit zijn genoemd, vele malen. verder geen gevallen van fraude meer geconstateerd waren. Bepaald onrustbarend vond hij het, dat het accountantskantoor, 4at bij de normale controle nimmer had ont dekt dat er gefraudeerd werd, nader hand zelf met het onderzoek werd belast naar fraudes, die dezelfde ac countants niet hadden opgemerkt. Aanval T~YE HEER Worms deed een felle persoonlijke aanval op de heer D. J. Spierenburg, vice- voorzitter van de Hoge Autoriteit, die tijdens de bezetting hoofd van het bu reau voor metalen was geweest. De heer Spierenburg zou ook betrokken zijn geweest bij het sluiten van het Joodse bedrijf van de familie Worms tijdens de oorlog. Hij vond, dat de be noeming van de heer Spierenburg op zulk een hoge post in een Europese instelling waar hij thans ons land vertegenwoordigt een vergissing moest zijn. Merkwaardig vond de heer Worms, dat in het boekje ,,Wie is dat?" waarin alle namen en data van regeringsambtenaren staan, de oor logsjaren van de heer Spierenburg niet zijn vermeld. „Dit alles is wel zeer bedroevend", aldus de heer Worms, die daarna al dus voortging: ,,Zo spijt het mij ook, dat het onderzoek naar de omvangrijke schrootfraudes door de Nederlandse justitie tenslotte op het hoogste niveau wordt bestuurd door de gewezen ad- vokaat van Hansa, Krupp en Oberhau- sen, mr. dr. Beerman, minister van justitie. Ik meen, aldus de heer Worms, dat de minister van justitie deze zaken aan zijn ambtgenoot van economische zaken zou moeten over dragen, te meer, daar door mij een llCi ui.i.uw... O 5 vvil drie dagen officieel had verklaard, dat civiele vordering tegen mr. Beerman aanhangig werd gemaakt naar aan leiding van publikaties in het Alge meen Dagblad van december 1957. Een strafaanklacht tegen mr. Beer man, werd door de officier van justi tie geseponeerd." 1\/TET i de Lzijn volmachten kwam de directeur van het ac countantskantoor samen met de kabi netschef van de Hoge Autoriteit bij de heer Worms inlichtingen inwinnen hoe hij de zaak moest aanpakken. In dat gesprek zou zijn gebleken, dat men niet wist hoe men kon nagaan of er in bepaalde zaken was gezwendeld. De heer Worms heeft de heren daarover ingelicht, waarna nog de moeilijkheid BONN (Reuter) Commil,- nistische propagandalectuur in plaats van afspraakjesDat kre gen de ajgelopen dagen tal van Westduitse soldaten, die op ver schillende postkantoren brieven kwamen afhalen „van een ne gentienjarige blonde schoon heid' Alle betrokken militairen ont vingen onlangs een brief van een meisje, dat te oordelen naar wat ze schreef, een bepaald frivole natuur bezit. De levenslustige jongedame bekende elke soldaat dat ze dolverliefd op hem was en graag eens een afspraakje wilde maken. In een volgende brief die op het postkantoor moest worden afgehaald, zou ze schrij ven wanneer het rendez-vous, wat haar betreft, zou zijn. Het spijt me dat ik je moet teleurstellen, stond er in al deze tweede brieven waarin de aap uit de mouw kwam. En tevoor schijn kwamen een keur van communistische propaganda- blaadjes. De ontvangers werd gevraagd ze na lezing aan hun kameraden te geven. In een garnizoen ontvingen 49 soldaten brieven van het „meis je", dat de communisten voor alle zekerheid maar een aristo cratische naam hadden gegeven: Gertrud von Bülow. Ze menen zeker dat Westduitse soldaten op iets anders niet reageren. Van onze correspondent PARIJS Generaal de Gaulle is voor een korte vakantie naar het plaatsje La Celle in de buurt van Toulon ge gaan. Er zijn Fransen geweest die zich hebben afgevraagd of deze korte re traite niet weer zou betekenen dat de Gaulle belangrijke besluiten heeft te nemen. Voor hij in januari 1946 zijn functie als staatshoofd neerlegde en de Vierde Republiek met al haar politiek gesol eigenlijk eerst recht haar loop baan begon, heeft hij ook enige dagen vakantie genomen in Zuid-Frankrijk. Zo'n vaart zal het deze keer wel niet lopen. Gisteren is tenminste officieel meegedeeld dat De Gaulle van 19 tot en met 22 april in Canada zal verblij ven en dat hij vandaar naar de Vereni- de Staten zal gaan tot het eind van de maand. Toch is de korte rust van de generaal meer dan een gewone vakantie. Hij heeft grote zorgen en die hebben be'- trekking op de toekomst van de Vijfde Republiek. Toen hij aan het bewind kwam, ver wachtte Frankrijk dat hij voor de vele problemen waarmee het worstelde een oplossing zou brengen. In de eerste plaats voor het Algerijnse vraagstuk. In feite is er niets veranderd. Onder handelingen met de Algerijnse natio nalisten zijn nog steeds niet geopend. Bovendien heeft het rapport van het Internationale Rode Kruis dezer dagen de verschrikkelijkste dingen aan het licht gebracht en is gebleken, dat er. nog altijd in het Franse leger figuren zijn die ongestraft deze wandaden kun- nen dekken met hun autoriteit. Er is meer: de schoolstrijd is opnieuw opgelaaid en vrijwel onopgelost geble ven. Daarbij is er het conflict tussen Pinay en andere ministers van het kabmet-Debré. De minister van financiën en economi sche zaken heeft duidelijk laten weten, dat hij met van zins is langer de ver antwoordelijkheid te dragen, wanneer het hem door zijn collega's onmogelijk wordt gemaakt de stabiliteit van lonen en prijzen te handhaven, althans te trachten zulks te doen. Welnu, die sta biliteit kan niet worden gehandhaafd. De nieuwe franc heeft reeds een groot deel van zijn psychologische kracht ver loren: de prijzen blijven stijgen De Gaulle zal zeker bepaalde figuren uit het kabinet moeten laten vallen; Wellicht Debré zelf. Hij zal tegen de ultra's in Algerije in, zijn wil moeten doorzetten en tot onderhandelingen met de nationalisten komen. Hij zal wil niet een nieuwe devaluatie in zicht komen Pinay de hand boven het hoofd moeten houden. Hij zal ook zijn houding ten opzichte van Frankrijks positie binnen de Navo moeten herzien. Frankrijk kijkt nog steeds, maar voor hoe lang met vertrouwen op naar De Gaulle. Het Franse volk heeft zijn hoop op een vrede in Algerije, op sociale rust, op een redelijke levens standaard, op Frankrijks aanzien fn de wereld op hem gesteld. Wanneer het teleurgesteld zou worden, zou de chaos voor de deur staan. BRUSSEL (Reuter). Een 38- jarige Belg zit thans in een cel diep na te denken over het feit hoe riskant het is diefstal op je eigen grond te plegen. De man, die in het dagelijkse leven als boer de grond bewerkte, heeft getracht een ondergrondse pijpleiding af te tappen en de op brengst daarvan te verkopen. Het is bij een poging gebleven. De pijpleiding loopt van de ha- van van Zeebrugge naar de Engel se garnizoenen in West-Duitsland en voorziet deze van benzine. Een paar dagen geleden boorde de man, een zekere J. Claessens, een fors gat in de leiding. Zijn poging de diefstal geheim te houden mislukte, want de druk op de benzine was zo groot, dat de vloeistof er met flinke kracht uitspoot. Van „opvangen" was toen geen sprake meer. Claessens rende hard weg toen de stroom hem te machtig werd. Vanzelfsprekend bleef de fontein niet onopgemerkt, zodat de boer korte tijd later de gevangenis aan de binnenzijde mocht bezichtigen Een en ander heeft de Engelsen 27.900 liter benzine gekost. ACCRA (Reuter, UPI) Premier Macmillans grote reis door Afrika be gon gisteren in de hoofdstad van Gha na, Accra. Op het vliegveld van de stad werd hij door premier Nkrumah harte lijk ontvangen. Accra is feestelijk versierd ter gele genheid van Macmillans eerste bezoek aan Ghana; bijzonder druk tijdens de intocht van Engelands minister presi dent was het evenwel niet. Macmillan blijft zes dagen in Ghana. LONDEN De Engelsen zijn bekend om hun honden-liefde, maar mr. X. is daar wel wat ver mee gegaan. De afgelopen anderhalf jaar heeft hij om de tien minuten onbeheerst, vervaarlijk geblaft. ,,A1 sedert mijn schooltijd heb ik af en toe geblaft. Ik ben een groot die renvriend, maar ik geloof dat ik het begon toen de meester me dwong rechts te schrijven al ben ik links", zei de 65-jarige blaffer Op honderden meters afstand kon hij worden gehoord. Vooral bij het naar zijn werk gaan blafte mr. X, en joeg daarmee de andere wachtenden bij zijn bushalte hevige schrik aan. Ten slotte, op zijn 63ste jaar, werd het zo erg dat hij ontslag moest nemen. Het hardst blafte hij bij de kapper en de tandarts. „Het bevrijdt mij van allerlei onderdrukte gevoelens", legde mr. X bedeesd uit. Maar de tandarts protesteerde: „Uw kiezen trekken is voor mij erger dan voor u. Het is honds". Mr. X. is nu, na een zes weken lange behandeling met een nieuw preparaat door de Londense specialist dr. Sidney Boekner, vrijwel genezen. WASHINGTON (UPI) De invoer in Amerika van elektrische apparaten is in 1959 zeer sterk toegenomen. In de eerste negen maanden van vorig jaar bedroeg deze invoer 48,8 miljoen tegen 20,20 miljoen in dezelfde periode van 1958 en 19,25 miljoen in het gehele jaar 1957. De invoer van radiotoestellen en on derdelen daarvan beliep in de eerste negen maanden 43.26 (v. j. 16,55) miljoen. De voornaamste leverancier was Japan, maar ook uit West-Duitsland, Engeland en Nederland werd op flinke schaal geïmporteerd. De export van Amerikaanse elektrische produkten was in de eerste negen maanden van 1959 met 261 miljoen 5% beneden die van 1959. Vermoedelijk doordat zij onwel werd bij het sluiten van een raam op de tweede etage van haar woning aan de Emmastraat in Den Haag, is de 73- jarige mevrouw M. E. Beretta-Bruneau gistermorgen van acht meter hoogte in de tuin van haar woning gevallen. Aan de gevolgen van haar val is zij over leden. Het aantal slachtoffers van de ramp in Fréjus is gestegen tot 332. Pas maan dag vond imen het lichaam van een chauf feur, die op 2 december door het water werd verrast. Van onze correspondent NIJMEGEN In de gouden zanddromen die de boeren van het Noordlimburgse plaatsje Bergen het afgelopen jaar gedroomd hebben, is een flinke deuk gekomen. Hun belangrijkste bemidde laar bij de grondverkopen, de gemeentesecretaris L. M. B. v. E., is door de rijksrecherche gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht, hij geeft dit ook volmondig toe, een fiks deel van de guldensstroom die de laatste maanden naar Bergen heeft gevloeid, naar zijn eigen zak te hebben geleid. Eensdeels verkreeg hij die door zijn bemiddeling bij de grondverkopen, anderdeels naar het schijnt door hulp bij de afgifte van bouwvergunningen. De gemeentesecretaris is op las van de officier van justitie, mr. J. H. W. Hou- ben, opgesloten in het huis van bewa ring te Roermond. Heel Bergen leeft nu al meer dan een jaar in een complete roes. De zandgrond waarop generaties keuter boertjes een armelijk bestaan hebben geleid, bleek plotseling goud waard te zijn. Voor hectaren grond die voor de ooriog drie tot vierhonderd gulden waard waren, werden prijzen betaald tot het tienvoudige. Kon de rulle aar de niet weg voor de bouw van bunga lows, dan waren er altijd wel zand- en grindba-g-geraars die royaal wilden be talen. Voor meer dan anderhalf miljoen gulden is in het afgelopen jaar door de baggeraars in het stervensarme Bergen gepompt. Vele tientallen boeren ver kochten bij elkaar bijna vijfhonderd hectare grond. Het zijn terreinen, die voorbestemd zijn om in de verre toekomst afgegra ven te worden tot metselspecie maar die de boeren, extra voordeel, tot dat ogenblik nog ongestoord mogen bewer ken. Geen wonder dat men in Bergen ging denken dat de welvaart niet meer op kon. Ook het gemeentebestuur zelf werd aangestoken door de algemene goud koorts. Enige tijd geleden aanvaardde de raad een voorstel om ruim dertig hectaren grond te verkopen aan de N V. Ballastmaatschappij De Merwede te Rotterdam. De N.V. verkrijgt bij die verkoop tevens het recht om 437 hec tare gemeentegronden af te graven. Deze verkoop moet overigens nog haar beslag krijgen. Maanden lang hebben de kopers vcor de ontzandin-gsmaatschappijen want er zijn meer gegadigden voor het kost bare Maaszand dat bij hopen ligt op getast in de Bergense aarde boer na boer afgelopen. De bedragen die be taald werden varieerden van anderhalf- tot drieduizend gulden per hectare. Tussen deze opkopers door liepen ook speculanten, die mogelijkheden zagen in een vlotte winst bij een inkoop en verkoop, waartussen slechts enkele uren behoefden te liggen. In die maalstroom geraakten ook ge meentesecretaris v. E. en wethouder S. bekneld. Zij verleenden hun bemidde ling en, naar in het geval van de secre taris al wel is vast komen te staan, be paald niet uitsluitend ten gerieve van de boeren. Zo stelde de secretaris no tariële akten op betreffende de verko pen, waarin niet de prijzen voorkwa men. Op deze wijze kon aan de koper een ander bedrag in rekening worden gebracht dan aan de verkoper. Het verschil was een zoete, zeer zoete winst. Vele boeren voelen zich op een on prettige manier bij de neus genomen nu deze praktijken aan het licht ge komen zijn. Boer Damen, die op de Kamp te Well een bedoening heeft, behoort niet tot hen. Hij verkocht met hulp van een makelaar rechtstreeks dertig hectare grond aan een ontzan- dingsmaalschappij Daarvoor beurde hij DJAKARTA (U.P.I.) In Indonesië is thans weer net zoveel geld in omloop als in augustus, voordat de monetaire maatregelen werden getroffen, nl. 32 mil jard roepiab. Dat blijkt uit de jongste weekstaat van de Bank van Indonesië. In augustus verlaagde president Soe- karno de waarde van de bankbiljetten van duizend en van vijfhonderd roepiah met negentig procent. Bovendien wer den van alle bankrekeningen de tegoeden boven de 25.000 gulden geblokkeerd. Op die wijze werd ongeveer twaalf miljard roepiah aan de circulatie onttrokken. bijna een ton en de moeilijkheden die thans gerezen zijn laten hem dan ook goeddeels koud- Zijn buurman, Toon Jenneskens, kan minder lachen. Ook hij verkocht grond en wel veertien hectare. Via de firma Blankevoort uit Nijmegen raakte hij in contact met de Amsterdamse Ballast maatschappij. Deze maatschappij wilde zijn slechte bouwgrond best hebben en betaalde een goede prijs. Het verhaal van de heer Jenneskens is overigens tekenend voor de sfeer van gouddorst en halve intimidatie rondom de verkopen. De dag voordat boer Jen neskens het contract met de Ballast maatschappij tekende, verschenen de bemiddelaars van De Merwede bij hem. Ook de gemeentesecretaris v. E. was onder hen. Het gezelschap kreeg de heer Jenneskens zo ver, dat hij toe zegde zijn grond aan hen te verkopen, indien de Amsterdamse maatschappij ervan afzag. Dit deed de Ballastmaat schappij echter niet en twee dagen la ter heeft de heer Jenneskens de ge meentesecretaris dan ook gemeld - dat de grond verkocht was aan de concur rent. Met die ontwikkeling waren de be middelaars niet tevreden. Zij begonnen met te verklaren dat de heer Jennes kens zijn grond aan hen had verkocht en dus moest opleveren. Toen deze drei gementen niet hielpen lieten zij beslag op de grond leggen- Het beslag rust er tot de dag van vandaag op, zodat de heer Jenneskens nog steeds niet de verkoop aan de Ballastmaatschappij door heeft kunnen laten gaan. Welke rol de gemeentesecretaris in deze laat ste ontwikkeling heeft gespeeld, is niet goed duidelijk. Dit soort intimidaties schijnt sche ring en inslag geweest te zijn in Ber gen. Er werd over gefluisterd en ten slotte luidop over gesproken. Zo raakte het ook bekend aan de rijksrecherche in Roermond. Maanden lang heeft deze gespeurd en verhoord voordat zij vol doende gegevens bezat om tot de ar restatie van de gemeentesecretaris over te gaan. Tijdens hun speurtocht stuitten de rechercheurs op nog andere feiten, die duidden op het aannemen van steek penningen door de heer v- E. Behal ve voor ontzanding wordt in Bergen ook grond aangekocht voor de bouw van bungalows. Kernpunt bij de ver koop van grond voor dit doel is tel kens of er bouwvergunningen worden afgegeven, ja dan neen. De gemeente secretaris wordt er nu o.m. van ver dacht voor een bepaald stuk grond eerst geen bouwvergunning te hebben afgegeven. Pas na de verkoop kwam die plotseling af. Dat de grond hier door aanzienlijk in waarde was geste gen, kon hij toch niet helpen? Aldus het standpunt dat de heer v. E. schijnt in te nemen. Bij het parket te Roermond heeft hij toegegeven geld te hebben ontvangen, ettelijke duizen den guldens zelfs. Die zijn niet bii de belastingen verantwoord. Maar dat is een bijkomstigheid waarover hij voor lopig niet zo hard zal worden geval len. Het vermoeden van aanvaarden van de steekpenningen klemt voorals nog meer. De heer v. E. stelt zich even wel op het standpunt niet in strijd met zijn ambtelijke plicht te hebben ge handeld en daarom vrijuit te gaan. Ondanks alle geruchten die maanden lang in Bergen hebben gecirculeerd, sloeg het bericht van zijn arrestatie in als een bom. Burgemeester A. van Mackelenbergh vertelde ons nimmer ook maar enige verdenking tegen de heer v. E. te hebben gekoesterd. Zijn arrestatie kwam voor mij als een don derslag, aldus zei hij ons. De gehele affaire ligt trouwens in de particuliere sector. De gemeente staat er gelukkig volkomen buiten. Dit mag rechtstreeks misschien waar zijn, zijdelings is het dat beslist niet. Vele boeren zouden hun grond niet hebben verkocht wanneer de heer v. E. hen hiertoe niet bewogen had. Zijn overwicht ontleende hij aan zijn func tie van gemeentesecretaris. Dat hij daarbij ook nog een fors deel van de winsten in zijn zak stak, en het schijnt werkelijk om tienduizenden guldens te gaan, is een grief die velen hem nu achterna houden. Bij 250 gr. koilie ot een busje (50 gr.) Oploskoflie van 205 cent De Gruyter geeft U ruim een gulden voordeel om U Oploskoffie te laten proberen. Nergens 20 vers en zo pittig. van 55 cent Een kersvers biscultje met een heerlijke kokossmaak, met suiker bestrooid. Trakteer maar. van 79 cent Extra bros en vers door speciale cellofaanverpakking Niet vergeten een pak mee te nemen. het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f,4,- De Gruyter-artikelen. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 6 jan. t/m 1 2 jan. 1960

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5