Bedrijvigheid in Zeeland is niet onbelangrijk toegenomen Welke werken voert de regering uit in Sloe? GUNSTIG JAAR VOOR HANDEL EN AMBACHT Jongelieden in Ovezande waren te galant Niet-verzekerden worden zwaar gestraft Damuitslagen BRAND IN CAFETARIA JAARREDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL Recreatie vraagt reglementering Donderdag 7 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Kunstmaand Orkest in Zierikzee Kernen en Sloe „Fan de dansvloer naar de rechtzaal Kamer v. Koophandel herkoos voorzitter Industrie Bindingsfeestavond van reserve gemeentepolitie Plannen v.v. Kloetinge Inwonertal van Borssele liep sterk terug ROND DE KERSTDAGEN Burgemeester verliet Oostburg en keerde niet terug RAAD BESPRAK DE SITUATIE Geen ziekteverlof KANTONGERECHT MIDDELBURG De PZEM verlaten Bejaardensoos had gezellige start ONTSLAG INGEDIEND Scheepvaart Vlissingen „De heer van Donadieu" in Goes op de planken Burgerlijke stand GOES. De bedrijvigheid in Zeeland is in 1959, over het al gemeen gezien, niet onbelangrijk toegenomen. De export van in- dustrieprodukten en hoogwaardi ge bodemvoortbrengselen was belangrijk hoger dan in 1958. Een stroom buitenlandse toeristen heeft in belangrijke mate bijge dragen tot een goed economisch resultaat in Zeeland. De voorzitter van de Kamer van Koophandel én Fabrieken C. A. KAMMERAAD meer bedrijvigheid ZIERIKZEE. Na 'het succesrijke op treden van verleden jaar zal het Kunst maand Orkest 45 musici, dirigent An ton Kersjes op.woensdag 13 januari in de Concertzaal in Zierikzee een epil eert geven, waaHbij de heer Jan Huck- riede, piano, als solist zal optreden. Er zullen werken ten gehore worden ge bracht van Rossini, H. Andriessen. Mo zart en Mendelssohn-Bartholdy. O De oliebollenverkoop, georganiseerd door de N.C.V.B. te Koudekerke, ten ba te van de aktie 4 x Z.N. bracht zeshon derd gulden op. voor de Zeeuwse Eilanden, de heer C. A. Kammeraad, kon in zijn gisteren uitgesproken nieuw' jaarsrede gewag maken van een gunstige ontwikkeling in nage noeg alle sectoren van het be drijfsleven in het district der kamer. Met betrekking tot de recreatie merk te de heer Kammeraad op dat het cam' pingtoerisme toeneemt. Het gevaar be staat echter dat bij onvoldoende regle mentering ontoelaatbare en gevaar voor de volksgezondheid opleverde situaties ontstaan. Daarvan zal dan het gevolg zijn dat de gegoede en bonafide pen siongasten de omgeving van dergelijke campings gaan schuwen. Hier ligt, al dus de heer Kammeraad, een taak voor de overheid. Hij meende dat, vooral iwaar verwacht mag worden dat het j toerisme nog zal toenemen, het de hoog ste tijd wordt dat het recreatievraag- jstuk van de provincie onder de loep j wordt genomen. Verheugend noemde de heer Kammeraad het initiatief van het provinciaal bestuur om een Provin ciale Recreatiecommissie in te stellen. Zeer belangrijk ter bevordering van de industrialisatie en de werkgelegen heid was de aanwijzing van ontwikke lingskernen. De eerste resultaten zijn reeds zichtbaar. Moeilijker ligt het met het altijd nog in voorbereiding zijnde Sloeplan, meen de de heer Kammeraad. Het water staatkundige onderzoek naar de gevol- gen van de afdamming van dit groten deels aangeslibde gebied is nog steeds niet beëindigd. Zolang nog niet defini tief vaststaat welke werken de rege ring hier zal gaan uitvoeren om een ge schikte accommodatie te scheppen, zal het zeer moeilijk zijn gegadigden te vin den. die bereid zullen zijn zich daar te vestigen. De werkzaamheden aan het Drie-ei landenplan vorderen gestadig en het zal niet lang meer duren of het e Rand Noord-Beveland is voorgoed uit zijn iso lement verlost. Vooraleer Zeeland ten volle profijt zal kunnen trekken van de gunstiger wordende mogelijkheden tot industrialisatie, zullen ook de mogelijk heden voor de bouw van arbeiderswo ningen daarmede gelijke tred moeten houden. In verhouding tot het t otale woningeontingent is het slechts een be trekkelijk gering aantal woningen, dat hier voor de dekking van de eerste be hoefte nodig is. Indien zekerheid kan worden verkregen, dat aan Zeeland naast het aanwijzen van de ontwikke lingskernen tevens de nodige woonruim te ter beschikking zal komen, zal dit voor gegadigden, die een vestiging' overwegen een stimulans te meer zijn dit gewest daarvoor uit te kiezen. De arbeidsmarkt ondervindt nog steeds de invloed van de voortgaande mechanisa tie in de landbouw, terwijl ook de be staande industrieën door rationalisatie en automatisering van de produktie po gen het aantal arbeidsplaatsen te be perken. Mede tengevolge daarvan was de arbeidsreserve in 1959 gemiddeld 5,7 procent van de mannelijke looii- trekkenden tegen 5,6 procent in 1958. MIDDELBURG „Ik had een vrolijke avond gehad", veront schuldigde de landarbeider Chr. S. uit Nieuwdorp zich voor de Middelburgse kantonrechter mr, J. Moolenburgh, toen hij terecht stond voor openbare dronken schap. Op 16 november had hij „prettig gebiljart enzo" en werd daarna in de Dorpsstraat van woonplaats in kennelijke staat aangetroffen. De kantonrechter moest evenwel opmerken dat verdachte al een paar keer meer voor eenzelfde feit werd veroor deeld en bovendien nog een voor waardelijke straf heeft lopen. „Maar het gaat tegenwoordig heel goed", zei verdachte, „op die ene keer na." „U ziet het wat te optimistisch", meende de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, en vorderde 30 boete of zes da gen. Het vonnis luidde conform. ..Alles functioneerde goed", zei de garagehouder J. M. uit 's Heer Arends- kerke die in de Voorstad te Goes zon der achterverlichting in z:jn auto gere den zou hebben. ..Achterlichten en ken tekenplaat-verlichting brandden niet", luidde de verklaring van de verbalisant die als getuige aanwezig was. ..Het kan voorkomen dat er iets los- trilt". meende kantonrechter en vonnis te met 10 voor de achterlichten, 5 lager dan de eis, en met 3 voor de kentekenplaat-verlichting conform. In Ovezande en omgeving blijken ver schillende galante ridders te wonen die in hun galanterie echter vergeten over tredingen te begaan. De landbouwer J. J. G. had met zijn vriendin een ge zellige dansavond achter de rng en bromde gezellig naar huis. daarbij zijn vriendin op de fiets voortduwend. Het kostte hem 6 of een dag, waarbij de kantonrechter de eis van 5 zelfs nog met 1 had verhoogd. Mej. A. H. uit Ovezande liet zich door een motor voortduwen terwijl ze zelf met de fiets gekomen was. Ook dit ge beurde na een avondje dansen, wat mr. Moolenburgh de bezwerende opmerking: „Van de dansvloer naar de rechtszaal" uitlokte. De officier vorderde tegen haar een boete van 10 of twee dagen. Mr. Moolenburgh maakte er 7.50 van. Twee Middelburgse schilders bromden gezamenlijk naar huis. Dat deden ze in Middelburg echter te snei Bovendien vergaten ze de hand uit te steken bij het omslaan van een hoek. Die snelheid kostte de schilder J. de B. uit Middel burg 10 of twee dagen, de schilder B. V. 15 of drie dagen. Het niet aan geven van de richting kostte beiden 3. Alles conform de eis. Op Zijn verjaardag moest de landbou wer H. de V. uit Goes voor de kanton rechter te Middelburg verschijnen om zich te verantwoorden voor het feit dat hij op 14 december in het donker bij Arnemuiden met een personenauto reed zonder de koplampen te hebben aange stoken. Het al te bescheiden gebruik van stadslichtjes werd op zijn verjaar dag met 20 of vier dagen gehonoreerd. De officier van justitie had 15 of drie dagen gevorderd. Een agent van politie te Koudekerke kwam tot de ontdekking dat de stop lichten van de auto van de Biggekerkse landbouwer F. de W. niet op de juiste wijze waren aangesloten op de werking van de remmen. Deze technische onvol komenheid kostte de landbouwer 15 of drie dagen conform de eis. GOES. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, heeft de heer C. A. Kammeraad. met al gemene stemmen herkozen evenals de beide andere voorzitters, de heren K. van Everdingen en C. F. van der Peyl. De heer A. Langjan (St. Maartens dijk) werd als lid geïnstalleerd. Me degedeeld werd dat van de Nederland se Spoorwegen bericht was ontvangen dat in de zomerdienst op de Zeeuwse lijn enkele verbeteringen doorgevoerd wor den. De heer L. J. van 't Westende be antwoordde de nieuwjaarsrede van de voorzitter. Hij betreurde het dat weinig concreets bekend is t.a.v. de uitvoering van het Sloeplan en dat de toewijzingen voor woningbouw niet sneller afkomen. Voorzitter Kammeraad zei nog dat z.i. de overheid een sterke stimulans moet geven voor het Sloe. Het bedrijfs leven zal dan, meent spreker, belang stelling tonen. Voor het thans ingetreden jaar wordt een verdere stijging van de gemiddelde geregistreerde arbeidsreserve verwacht, als gevolg van een vermindering van de werkgelegenheid in de herverkave lingsobjecten, de landbouw, de vlasnij verheid. Deze verwachte afneming van de werkgelegenheid zal slechts ten de le worden gecompenseerd door toene ming van de werkgelegenheid in enke- De industriële bedrijvigheid heeft zich in het afgelopen jaar op een zeer be vredigend peil kunnen handhaven, merk te de heer Kammeraad op. De scheeps bouw heeft echter de nadelige gevolgen van de aanhoudende malaise op de scheepsvrachtenmarkt ondervonden, waardoor de reders een grote terughou dendheid aan de dag legden bij het be stellen van nieuwe tonnage. Zolang niet de opgelegde tonnage wederom in de vaart is gebracht of door sloop zal zijn verdwenen, is geen belangrijke opleving in het opdrachtenpeil der werven te verwachten. Wel is er, als gevolg van de slechte zeevrachtenmarkt, tengevolge waarvan vele oudere schepen in de vaart gehouden werden, een vergrote reparatie-activiteit te constateren. Ook worden wel verouderde schepen gemo derniseerd, speciaal in de sector passa giersschepen. In de sector machinebouw is de acti viteit groter, mede als gevolg van de thans wel tot het verleden behorende bestedingsbeperking. Ook de lichtmetaal- industrie heeft in de sector civiele bouw met stijgend succes kunnen werken. De produktie en inkoop van elektrici teit in de centrale Zeeland is in verge lijking met 1958 vooruitgegaan met 3,4 procent. Voor de lampvoetenfabricage is 1959 een goed jaar geweest. De af zet is nog boven het topjaar 1958 uit gekomen, als gevolg van vermeerderde vraag in landen overzee. In de confectieindustrie, speciaal de fabricage van jongensbovenkleding, is een hogere omzet gepaard gegaan met een hoger brutowinst bedrag. De order portefeuille is goed gevuld. In de zui velindustrie was tengevolge van de droogte de melkaanvoer lager dan nor maal. Er wkamen weken voor met een verminderde aanvoer van tien tot vijf tien procent. Voor de fabricage van vlasvezelplaten is 1958 een gunstig jaar geweest even als voor de schoolmeubel- en gymnas- tiekwerktuigenindustrie, de emballage- industrie, de glasindustrie, de verfindus trie en de betonwarenindustrie. De heer Kammeraad memoreerde in zijn nieuwjaarsrede de oprichting van twee betonmortelcentrales, een te Mid delburg en een te Goes en merkte op dat door deze vorm van specie-aanmaak het mogelijk zal zijn een produkt van hoogwaardiger en meer homogene sa menstelling direct per speciale auto op de bouwwerken, te brengen. De iets hogere omzet in de fruit- en conservenindustrie wettigt de verwach ting van een ietwat hoger winstsaldo. In de banketfabricage was de onder linge concurrentie zeer sterk, mede als gevolg van de geringere vraag in de war me zomermaanden. De bakkerijgrond- stoffenindustrie is tevreden over de re sultaten van 1959. Dit is ook het geval bij de fabrikanten van draineermachi nes, landbouwmachines en verpakkings machines. GOES. De reserve gemeente politie hield gisteravond een bindingsfeestavond in Luteyn's lunchroom, die aan alle kan ten geslaagd mag heten. De heer P. J Hamelink, die een ope ningswoord sprak, memooreerde dat het corps thans bijna twaalf bestaat, waarbij de bezetting van 8 tot 24 man kon wor den opgevoerd. In aanmerking genomen dat de maxi male sterkte 25 leden kan omvatten is dit resultaat niet ongunstig. Onder de aanwezigen bevond zich ook burgemeester H- K. Michaëlis, die de heer I. Reyerse een medaille voor tien jaar trouwe dienst op de borst kon spel- den. Een slotwoord werd gesproken door brigadier J. Borrie. IN ZIJN NIEUWJAARSREDE heeft de voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwse Eilanden, de heer C. A. Kammeraad, gis teren medegedeeld dat het afge lopen jaar voor de groothandel, de detailhandel en het ambacht in het algemeen als bevredigend kan worden gekenschetst. Vooirde houthandel was het jaar be vredigend, doch waar de houtbedrijvig heid is achtergebleven bij die in de rest van het land, heeft deze omstandigheid ertoe bijgedragen, dat een gezonde ex pansie is achterwege gebleven. In de groothandel in metalen en afval stoffen is het verbruik boven dat van 1958 uitgekomen. De vooruitzichten voor het ingetreden jaar worden met voor zichtig optimisme beoordeeld. De groot handel in land-en tuinbouwprodukten ondervond de gevolgen van de droog, te. De opbrengst van consumptie-aardap pelen is naar schatting dertig procent beneden normaal gebleven. De teelt van pootaardappelen is door de droogte praktisch mislukt. De teelt van plant- uitjes heeft veel van de droogte te lij den gehad. De prijzen zijn laag, zodat de handel niet naar wens verloopt. De teelt van wortelen wordt elk jaar klei ner. De boomkwekerij boekte gunstige resultaten evenals de handel in bestrij dingsmiddelen. De handel in zaden, gra nen en peulvruchten klaagt evenmin. In kunstmeststoffen bleef het prijspeil vrij wel ongewijzigd. De veehandel was vrij stabiel. De paardenhandel is van weinig be lang meer in Zeeland. Voor de handel in bouwmaterialen was 1959 bevredi gend. Bij de groothandel in ijzerwaren, ge reedschappen en huishoudelijke artike len hebben zich met betrekking tot de vraag naar verwarmingstoestellen ver schuivingen voorgedaan in de vraag van olie- naar kolenhaarden. De reclame van de kolenhandel is daar o.m. de oor zaak van. doch ook het feit, dat olie- haardfabrikanten en installateurs fou ten hebben gemaakt. De handel in en import van landbouw machines en -gereedschappen is in 1959 zeer bevredigend geweest. De groothan del in pharmaceutische artikelen ver toonde een stijging van ongeveer twaalf procent. DETAILHANDEL De uitzonderlijk mooie en langduri ge zomer was gunstig voor de detail handel. De sterk verhoogde toeristen- stroom deed de omzetten stijgen. De voorjaarsopruiming was goed, doch de najaarsverkopen kwamen slechts lang zaam op gang en tot op heden is in de specifieke winterartikelen slechts een matige omzet bereikt. een te laag niveau om tot een verant woord bedrijfsresultaat en een redelijk ondernemersloon te komen. VERKEER Het goederenvervoer per spoor daal de iets evenals het zeehavenverkeer. De resultaten van het kolen- en bunkerbe drijf waren in mineur tengevolge van de ongunstige toestand in de wereldscheep vaart en de toenemende concurrentie. Het tanfcerclamingbedrijf te Vlissingen krijgt steeds groter bekendheid. De klei ne binnenschepen verliezen steeds meer terrein aan de vrachtauto's. Het vervoer op de lijnen der geregel de autobusdiensten heeft in 1959 ten op zichte van het daaraan voorafgaande jaar, weer een kleine daling vertoond. Voor 1960 wordt weer een vermindering verwacht. Het binnenlandse toerwagen- vervoer liep eveneens iets terug, het buitenlandse toeristenvervoer per toer- wagen steeg daarentegen. Het verzekeringsbedrijf spreekt van een toenemende produktie, het bankwe zen had een goed jaar, de oestercultuur ziet terug op gunstige teelt en handel evenals de groente- en fruitteelt. De gla- diolenteelt is sterk uitgebreid, maar de resultaten vielen tegen. De coöperatie ve handel meent terug te kunnen zien op een redelijk jaar. Aan het slot van zijn nieuwjaarsrede heeft de heer Kammeraad nog gewag gemaakt van de omvangrijke werkzaam heden, die het personeel der Kamer in 1959 heeft verricht teneinde de admini stratieve rompslomp, verbonden aan de uitvoering van de vestigingsbesluiten, voor de middenstanders zo gering moge lijk te doen zijn. De administratie der Kamer heeft een groot deel van het werk overgenomen. Nauwelijks hebben we de Kerst met de traditionele sneeuwvisioenen en de oudejaarsavond met z'n vette, loodzware oliebollen achter d.e rug of de donkere winterluchten worden weggeblazen door een vrolijke vroege zon. Een lichte tinteling van voor jaarsactiviteit stroomt door onze aderen en in Vlissingen werd de alom geprezen klapbankal spoedig in zomerse luister hersteld. Een vrolijk plaatje van een fris praatje. Proficiat heren de uogels fluiten en de mensen zijn weerbuiten'.! KLOETINGE De toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" uit Goes zal de v.v. „Kloetinge" op 6 februari met een bezook vereren. De avond die wordt gegeven in het verenigingsgebouw, zal ook voor de donateurs toegankelijk zijn. Voorts staat op hemelvaartsdag weel een juiorentournooi op het programma, terwijl ook de senioren enkele malen in een tournooi zullen aantreden. Ond.rhandelingen zijn hierover gaan de met buitenlandse clubs. BORSSELE. Het inwonertal is vorig jaar met 37 teruggelopen. Op 31 decem ber 1958 waren er 1521 inwoners (784 mannen en 737 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 29 (der tien mannen en zestien vrouwen) en door vestiging met 25 (zeven mannen en achttien vrouwen). Het verminderde door overlijden met zeventien (acht mannen en negen vrouwen) en door ves tiging elders met 74 (33 mannen en 41 vrouwen). Het aantal inwoners bedroeg op 31 december 1959 dus 1484 (763 man nen en 721 vrouwen). Er werden tien huwelijken gesloten. OOSTBURG. De leden van de gemeenteraad zijn gisteroch tend bijeen geweest in het raad huis om te spreken over de situa tie, die is ontstaan na het verlenen van verlof voor onbepaalde tijd aan de burgemeester, de heer mr. K. Hoekzema. Men kwam overeen in de bin nenkort te houden vergadering van de gemeenteraad van gedach ten te wisselen over de eventuele wenselijkheid ^an het benoemen van een derde wethouder. De lei ding van het college van burge meester en wethouders wordt voorlopig waargenomen door de loco-burgemeester, de heer A. P. Modde (K.V.P.). De heer Modde heeft in de gisteroch tend gehouden bespreking een beroep gedaan op alle raadsleden om volledige medewerking te verlenen aan het col lege van B. en W. De commissaris der Koningin ln de provincie Zeeland, jhr. A. F. C. de Casembroot heeft gisterochtend de leden van de Oostburgse raad inge licht. Naar men ons mededeelde moet de aanvankelijk gedane mededeling, dat burgemeester Hoekzema ziekte- MIDDELBURG. De Middelburgse kantonrechter mr. J. Moolenburgh heeft de landbouwer M. H. nit Yerseke, die gisteren terechtstond omdat hij in zijn woonplaats geen voorrang verleende en daardoor met een bestelwagen in aan rijding kwam, tot een boete van f 25 of vijf dagen, en de voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid voor een jaar met een proefijd van twee ST. LAURENS Wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer G- W, de Veij te St. Lau rens, werkzaam bij de mëterdienst van de PZEM, afscheid genomen van het bedrijf en het personeel. Bij zijn 40-jarig jubileum werd de heer De Veij onder scheiden met de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. In de direktiekamer van de PZEM sprak de directeur, ir. T. Michielsen, hem toe, en bracht hem dank voor de aan hst bedrijf bewezen diensten Namens de personeelsvereniging bood de heer H. Leuvelink de scheidende met enkele har telijke woorden een aandenken aan. Van het personeel ontving de heer De Veij eveneens een geschenk. AMBACHT Voor het ambacht in Zeeland is het jaar 1959 gunstig geweest. In het bouw bedrijf waren de resultaten eveneens nog gunstig, ondanks de handicap als ge volg van het in de loop van het jaar stopzetten van de premietoewijzingen en de bijzondere bijdragen. Vele bouw ondernemers hielden hun arbeidskern in dienst zonder voldoende werk voor hen te hebben, teneinde hen niet te ver liezen aan de zeer grote bedrijven. De ondernemingen, die hoofdzakelijk zijn aangewezen op onderhoudswerken en hiervan voornamelijk de schilders bedrijven ondervinden steeds meer last en nadeel van werknemers, die de ze werken uitvoeren en alle sociale las ten ontduiken. Het schijnt niet eenvou dig te zijn deze overtredingen op te spo ren. In de graanmalerij en veevoeder- branche waren de omzetten bevredi gend te noemen. HORECA Voor de horecabedrijven aan de kust en in de recreatiegebieden is het een bijzonder goed jaar geweest, in de ove rige plaatsen was de bedrijvigheid nor maal zonder hoogtepunten. Verwacht wordt dat het bezoek van Duitsers nog zal toenemen. Het bezoek van Fransen was in 1959 hnq-or dan in daar voor, terwijl het aantal Belgische be zoekers, uitgezonderd dagtoeristen, iets terugliep. De prijzen voor logies bewegen zich, merkte de heer Kammeraad op, nog op 's-GRAVENPOLDER. Een lang gekoesterde wens is gister middag in vervulling gegaan: De bejaarden van 's-Gravenpolder hebben hun eigen „soos". In het verenigingsgebouw „Ons Dorps huis" werd de eerste sociëteit gisteren door de initiatiefneem ster, mevrouw C. W. Jansen Timmers, officieel geopend. Op klompen, op schoenen en op pantoffels, waren de deelne mers komen opdagen en het was al spoedig een gezellig ontmoe tingspunt. 's Zomers zal de soos waarschijnlijk niet veel aftrek vinden want de popu lariteit van de „klapbanken" is nog al tijd groot, en als de weersomstandighe den het toelaten is een praatje in de openlucht toch niet te versmaden. Maar een werkelijk ontmoetingspunt voor de donkere winterdagen bestond tot nu toe niet. De veertiendaagse soos in „Ons Dorpshuis" heeft in deze leemte nu voorzien. Hopelijk zal de belangstelling nog groeien, hoewel de gezellige sfeer in dit opzicht wel enige garantie geeft. „SCHERING EN INSLAG" OVER HET „BEELDENDE" Van een medewerker GOES. Van Schering en hislag, het instructieblad voor het gerefor meerde jeugdwerk, verscheen een dubbel nummer, dat geheel gewijd is aan „het beeldende" als bijdrage in het jeugdwerk. Als steeds is ook dit num mer van dit kaderblad een uitgave van het Geref. jeugdcentrum bij zonder oriënterend en instructief. Met nadruk stelt de heer Ad Kuiper in het openingsartikel, dat deze be lichting van het „beeldende" dienst baar wil zijn aan het eigenlijke jeugd werk en het niet wil verdringen met „aardigheidjes" waarmee van menig stuk jeugdwerk een vrolijke kinderbe waarplaats is gemaakt. De bedoeling is slechts „ons doen beter te doen, boei ender, directer". In verschillende artikelen wordt ge handeld over: het woord, dramatische expressie, het lekespel, christelijk be roepstoneel, poppen en maskers, klein kunst, feest in stad en dorp en hulp middelen als filmstroken en geluids banden. De afdeling Colijnsplaat van de N.C.L.B. vergaderde onder voorzitter schap van de heer Ding. van Gilst. De heer M. D. den Hollander te Goes, districtsbestuurder van de N.C.L.B., sprak over het ontwerp ,De vrije loonvorming". jaar met bijzondere voorwaarden ver oordeeld. Verdachte was niet W.A. ver zekerd. Hij zal p'as weer kunnen auto rijden als hij binnen een maand kan aantonen W.A. verzekerd te zijn. Het vonnis luidde conform de eis. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, wilde niet vallen over de door verdachte veroorzaakte aanrijding. Hij meende echter wel dat het feit dat ver dachte niet W.A. verzekerd was van in vloed op de strafmaat moest zijn. „Niets dwingt verdachte in een niet-verzekerde auto te rijden", meende de officier. Hij wees er op dat vaak de grootste moei lijkheden ontstaan met het betalen van schadevergoeding aan derden als degeen die de schade veroorzaakt niet verze kerd blijkt te zijn, en kondigde aan dat in de toekomst rekening gehouden zal worden of een verdachte al of niet ver zekerd is. Hij ontleende deze nieuwe in vloed op de strafmaat aan een door de Hoge raad gesanctioneerde bepaling in een onlangs gewezen arrest. Dit zou niet gelden voor degenen die om zuiver prin cipiële redenen weigeren zich te verze keren. „Maar verzekeren is toch niet verplicht?" vroeg verdachte. „Nee maar in een auto rijden ook niet", luidde het antwoord van de officier van justitie. „Ik ben niet voor verzekering", deelde verdachte daarna mede. „Dan schaft u uw auto maar af", kreeg hij ten slotte te horen. KAPELLE. Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub Kapelle werder. deze week een aantal wedstrij den gespeeld met de volgende uitslagen: J. C. van LiereJ. C. Walrave 20; C. v. d. VlietC. v. d. Overloop 11; I op 't HoofdH. v. d. Vrie 11; J. op 't HofC. Blankenburgh 20; Chr. KorstanjeC. Sulsters 11. AXEL, De heer W. L. Hirdes heeft m.i.v. 1 juli a.s. zijn onslag gevraagd als gemeenteontvanger. Deze aanvrage geldt uiteraard ook voor zijn functie als administrateur van het gemeentelijk woningbedrijf. Naar wij vernemen gaat de heer Hir des naar het vrije bedrijf. Hij heeft een leidinggevende functie aanvaard bij de nieuwe conservenfabriek te Kapelle. Vlissingen aangekomen 5-1 Ned. Oce aan, Ned. m.s. „296", Ned. Konny m, Spa. Artagon 6-1 Ned. Neeltje-b, Ned Expo. Vlissingen vertrokken: 5-1 Ned Zeevaart, Ned. Neeltje-b. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned schepen) 5-1 Rubanto (gnt), Zuiderzee, Aldert-1, Stad Schiedam (gnt), 6;1 Ludo (gnt), Eemdyk. Bern, Rembrandt. Tubo (gnt). Corale. Eagle, Tempo-d, Beta, Alhena, Tjerk Hiddes (tern). Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 5-1 Sloterdyk, Alchiba, Navis. 6-1 Olive, Nassauhaven, Arnoudspolder, Lien. verlof is verleend, worden vervangen door de juister geachte verklaring: „Verlof voor onbepaalde tijd". De commissaris deelde nog mede dat het verlenen van zijn verlof geen ver band houdt met beleidskwesties, doch zijn oorzaak vindt in persoonlijke ge dragingen van de burgemeester. Burgemeester Hoekzema heeft tus sen Kerstmis en nieuwjaar de gemeen te Oostburg verla'ten en is nadien niet teruggekeerd. Hij werd verleden jaar herbenoemd. De Oostburgse raadsleden waren dins dagavond uitgenodigd voor het bijwo nen van de gisterochtend gehouden be spreking. GOES De brandweer heeft gis terochtend in vrij korte tijd een brand in cafetaria Leynse in de Lan ge Kerkstraat geblust. Tegen tien uur werd de brandweer gealarmeerd. In de keuken was brand ontstaan waar schijnlijk als gevolg van het feit dat een gescheurde pan met vet op het vuur stond. De gevolgen schenen aanvankelijk ernstig te zullen worden. Het vuur was namelijk in de ruimte tussen de houten lambrizering en een buitenmuur ge komen. In deze ruimte werden de vlammen aangewakkerd als in een schoorsteen. Dank zij het besliste optre den van de brandweerlieden, die on middellijk begonnen met het in allerijl wegbreken van de lambrizering en het plafond in de keuken, kon het vuur doeltreffend worden bestreden zonder evenwel meer waterschade aan te rich ten dan beslist noodzakelijk was. De ernst van de situatie bleek overigens wel uit het feit dat de vlammen reeds het dak hadden bereikt. Een ernstige brand, die ook belenden de percelen zou hebben bedreigd, is op het nippertje voorkomen. Was de brand weer tien minuten later gearriveerd, dan zou het vuur reeds het hele dak hebben aangetast. De schade, die op on geveer 1500 gulden wordt geschat wordt door verzekering gedekt. GOES. In verband met het jubileum van de N.C.R.V. werd gisteravond on der zeer grote belangstelling „De heer van Donadieu" in de „Prins van Oran je' op de planken gebracht. Aan het stuk, gebracht door de toneel groep „Speelkamer", werd in onze edi tie van woensdag reeds enige aandacht besteed. Ook in Goes wisten de spelers een aandachtig publiek van het begin tot het eind te boeien. GOES Geboren: Jolanda P N d.v. P C de Wit- J J Scheers; Catharina B, d.v. J P Platteeuw en A den Butter: Janna, d.v. I Mol en A J Goeree; Wilhelmina, d.v. P M van Westen en A Dees; Andries L.d.v. B Dek en R T Dieleman; Salomé, d.v. P Lopulalan en E Latukolan; Maatje T, dv F Verburg en J C Braamse; Norbert A.' z.v. A J Foudraine en P J van Kruijssen; Aarnout K, z.v. J Coppoolse en C J Wijk- huisen; Ester M, d.v. A Westrate en W C van Maasdam; Hubertus H, z.v. W P H Willers. en E Kneefel; Haymundus L, z.v. B F Willemse en C Th Hendriks; Irene M G, d.v. H Courtin en J Vermeulen; Jacoba N, d.v. A C Veerijzer en M E Visser. Ondertrouwd: A J Gillissen 24 j en L Bink 22 j. Gehuwd: M Vleugel 39 j en H Roelfse- ma 32 j; J C Aarnoudse 23 j en M Ge- luk 26 j; C Th van Wieringen 39 i en Th G Th Witkam 31 j. J Overleden: H Griep 9 j; W Israël 85 j e.v. S Bouwense; J Ossewaarde 76 j ev, P Tange; J de Vries 82 wed v J H Has- selmeijer; J Mol 85 J ongeh man; C M de Munck 67 j e.v. A A Maris; W Mol 83 j e.v. J Zuijdweg; W P Koopman 19 j ongeh man. WOLPHAARTSDIJK Geboren: Jan P, z.v. H M Bliek en J L van Oosten; Jan L, z.v. K de Kam en M Geene. Gehuwd: F Zweedijk 23 j en J Geene 21 j; A van de Vrie 29 j en M Kaboord 30 j; J Welleman 24 j en A J Dekker 21 j; M P de Weerd 24 j en M A Rijk 22 j; B M Kole 24 en C M Klippel 23 j; J M Marcusse 30 j en M Verheule 26 j. Overleden: L Overbeeke 84 j wedn v E Butijn; M Viergever 67 j e.v, T Fondse; L Westveer 84 j e.v. A Paauwe. KORTGENE Geboren: Francois J, z.v. J de Looff en M L. van der Poel. Gehuwd: J Walhout 24 j en I Nijsse 25 y, L Boot 24 j en M M van de Ree 20 j. Overleden: N van Steijn 52 j e.v. J M Hage; W Israël 85 j e.v. S Bouwense. WESTKAPELLE Geboren: Apoloni" d.v. B van Vaardegem en J Huibregtse; Catharina J, d.v. L Lous en W Coppoolse; Pieter D, z.v. P D Ver burg en N Lous. Ondertrouwd: J Leiwakabessy 37 j en F A Leatemia 27 j. Gehuwd: C Lievense 24 j en S Minder- houd 22 j. Overleden: M Slabber "6 i e.v. P Hengst' P de Witte 74 j wed v A Kaland; D San- derse 44 j e.v. J Peene; P Joossem 58 1 ongeh man; J Minderhoud 77 j e.v. S Ver hulst; J Pouwelse 54 j e.v. L Brasser: W Houmes 70 j e.v. A Verhage. NW- EN St. JOOSLAND Geboren: Z v N E Baas-Kodde z v T de Nood-Siereveld; d v J W de Visser-de Voogd- ^,.,A A i*0 Smit-Marcusse. Ondertrouwd: H Tilroe 22 j en A Paulussen 21 j. Ge huwd; M Joosse 43 j en J Jeras 38 j; Over- redfnoJt-Mari& ?6 J wedn v C Beekman; J A Baljeu, 79 j wedn v M A Bergmann.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3