„Stoffelijke" wanorde in Tëihurgs museum Hele kluif voor nieuwe directeur Makarios naar Londen KAPPIE en de KONINGSRUIL I DE NATUUR Donderdag 7 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Hoe kon dat? Geen catalogus Waar naar toe? Als er iets verkeerd bij U valt - en zuurbrand laait hoog op uit Uw maag Eén of twee Kennies nemen en alle leed is geleden. Onduidelijk Optimistisch geluid uit Frankrijk Paleiswacht weer goed gemutst ISota spreiding hoger onderwijs op komst Volgende wel I FLITS j GORDON in het j heelal Dan Barry De Oude Tonge te water gelaten Spit, Spierpijn lizi'i Indonesië wil olie- exploitatie in eigen beheer hebben in en om uw huis Minister Visser vloog per straaljager Kortenaer snel terug Uit de kerken Caryl Chessman wegens wangedrag bestraft an onze correspondent rpiLBURG De kwestie-textielmuseum te Tilburg is nu wel afgedaan, zo is op bet ogenblik de opvatting in .verschillende kringen. Het bestuur heeft niet algemene stemmen besloten de di recteur. de heer Brandenburg, onder pressie te zetten om ontslag te nemen en dat is gebeurd. E zal nu een nieuwe directeur komen en dan zal de zaak heel gauw op normale voet gaan lopen. Toch zijn er in Tilburg ook mensen die het minder licht inzien. Zij menen, dat het algemene ge brek aan beleid \an de heer Brandenburg niet alleen staat, maar ook het bestuur niet vrijuit gaa. LfOE is het immers mogelijk, zo n vragen zij zich af, dat zulk een directeur na een proeftijd van een jaar een vaste aanstelling krijgt, terwijl zijn prestaties in dat jaar bepaald niet spectaculair waren? Verder had in de loop van de jaren toch al gauw duidelijk moeten zijn dat de gedragingen van de directeur wat zonderling waren. Hij toonde uitgesproken perfectio nistische neigingen, die zich voorna melijk richtten op pietluttigheden, als het vaststellen van de juiste plaats van asbakken en lucifersdoos jes. Hij verzamelde in de kasten van het museum alle cartonnen bekers waarin koffie was geschonken, zodat er na verloop van tijd een vreemde verzameling van bij elkaar stond. steeds „voorlopig" geboekt staat op allerlei briefjes, die geen enkele sa-| menhang vertonen. En ten slotte was reeds bij de voorlopige indienststelling bekend dat hij op het gebied van de textiel niet deskundig was. Hij kon er niet in slagen een naar zijn mening perfect sluitend systeem te bedenken voor het catalogiseren van de twaalfhonderd boeken in de bibliotheek, met het gevolg dat er helemaal geen catalogus kwam. Hij zag geen kans om de duizenden spe cimina van verschillende weeftech- nieken en stofsoorten op een over zichtelijke manier te ordenen, met het gevolg dat deze collectie nog Advertentie En dat Is dan eigenlijk het hele verhaal - verhaal met 'n blij slot voor iedere lijder aan. brandend maagzuur. Neem óók Rennles. Tienduizenden gingen U voor en zegenen da dag waarop ze Rennies .leerden kennen - en waarderen... tegen brandend maagzuur Dat alles doet de vraag rijzen of het bestuur wel wist waar het met het museum naar toe wilde. Of men er zich bij de oprichting wel reken schap van heeft gegeven welke func- tie men dit museum wilde laten ver- j vullen: Propaganda onder de stadsbevol king voor de textielindustrie? Het1 geven van schematische overzich ten van diverse spin- en weeftech- i nieken? Demonstraties van oude en moderne stoffen voor een wat gro ter publiek? Of alleen een documen tair instituut voor technisch en we tenschappelijk geïnteresseerden? Wilde men een enigszins verbaal overzicht geven van de diverse werktuigen, die door de historie, heen in de textiel gebruikt werden? Of heeft men alleen vastgesteld dat Enschede een textielmuseum heeft en daaruit geconcludeerd dat Til burg er ook een moest hebben? Deze vragen heeft het bestuur nooit openlijk beantwoord, zodat het Tilburgse publiek er nog steeds geen idee van heeft wat deze instel ling, die toch jaarlijks een aanzien lijk bedrag aan gemeentelijke sub sidie toucheert, nu precies beoogt. Nog altijd geen goud voor Harry Oakes. In de koudste maanden van het jaar verdiende hij er wat geld bij als assistent m een ziekenhuis of hij werkte als arbeider in een goud mijn. Het doel van zijn verblijf in deze barre streken bleef nog steeds onbe reikbaar. Hij mocht dan elke dag meer leren van hel exploiteren van mijnen, ja hij mocht er langzamer hand alles van weten, maar hij vond géén goud Het aantal gevallen waarin hij zich haastte een claim aan te geven was even talrijk als dat van zijn teleur stellingen. In deze jaren werd Harry een le gendarische figuur. Zijn fanatieke grimmige vastberadenheid dwong resnect af. „Hij rustte nooit", zei een oude goudzoeker van hem. ..Elke morgen begon hij met zons opgang en hij hield pas weer op wanneer je geen hand voor ogen meer kon zien". „Hij werkte 7 dagen per week, 52 weken per jaar en in een schrikkel jaar werkte hij een dag extra... Van huis uit werd regelmatig geld gezonden. Louis stuurde zijn bijdra ge zonder meer, zonder iets te vra gen. Gertrude die alles voor Harry over had, gaf elke cent die ze kon missen. De dag kwam waarop een nieuw gerucht de ronde deed. Een zekere Lasseter zou goud hebben gevonden bij Adelaide in Australië. Goud voor het oprapen was het geweest, klom pen góud die tevoorschijn kwamen toen eens een rotsblok naar beneden stortte. Klompen goud! Hij werkte als administrateur op een van de grote schepen die tussen Seattle en de Philippijnen varen. Hij kwam Ln Australië. En ook hier bleef succes uit. Weken, maanden werk in een gloei ende zon, ze waren tevergeefs. Het enige wat dit kokend hete landschap voor hem met het kille witte Alaska gemeen had, was, dat hij er geen goud vond. Harry Oakes betaalde langzaam maar zeker de prijs voor zijn ontbe ringen: Hij verloor de gracieuze welopge voede manieren, die hij thuis en op Bowdoin had geleerd. Hij werd kort af en ruw in zijn gesprekken en scheen erop uit de mensen tegen zich in het harnas te jagen. Hij maakte, waar hij ook kwam, bittere vijanden. In gezelschap van vrouwen voelde hij zich weinig op zijn gemak en toonde hij zich nog onbeholpener dan gewoonlijk Hij keerde Australië weldra de rug toe en begon in Nieuw-Zeeland een nieuw leven. Waren het de bittere ervaringen in Australië die hem de den besluiten het goudzoeken op te geven? Men weet het niet. In elk geval zette hij met weinige midde len een vlasbedrijfje op. dat welis waar geen goudmijn was, maar dat hem toch na betrekkelijk korte tijd goede winsten ging opleveren, Op een zeker ogenblik waren zijn ver diensten opgelopen tot 30.000 pond en dat bracht hem tol een beslissing die niemand zal verwonderen. Harry Oakes ging opnieuw goud- zoeken. De eerste jaren van de 20ste eeuw kon men hem vinden in Californië. Hij zocht daar met grimmige zorg vuldigheid elk plekje in de Death Valley af, zonder enig resultaat te boeken. Zijn verbittering nam hand over hand toe. De droom uit zijn jeugd verander- de in de bezetenheid van een vol wassene. Haat en bitterheid dreven hem ver der. Hij sprak weinig, glimlachte zel den. Goudzoekers die later over hem spraken konden zich niet herin neren dat hij hardop had gelachen. Vrienden had hij niet. Vijanden wel, talloze. Hij probeerde de Belgische Kongo, maar zag weldra het nutteloze in. In 1906 was hij terug in Alaska. In 1910 dook hij op in Ontario. In 1911 vond een Engelsman, Wil liam Henry Wright, goud in de na bijheid van Swastika. Met zijn partner Hargreaves sticht te hij de Wright-Hargreaves mijn, die een van de rijkste ter wereld zou worden. Hargreaves geloofde echter niet in zijn eigen onderneming en trok zich terug. Wright bleef en zette door. Harry Oakes was een van de ve len die in de nabijheid van deze mijn hun geluk gingen beproeven. Hij ontdekte gebieden die roken naar goud maar moest door gebrek aan geld zijn onderzoekingen stoppen. Met het weinige dat hij nog had, vertrok hij overhaast naar Foxcroft, waar hij 14 jaren niet was geweest en waar hij alle steun, maar veel te weinig, van zijn ouders kreeg. Terug in Swastika kwam de kans van zijn leven. Door een toeval ont dekte hij dat een claim, die niet veraf lag van de Wright-Hargrea ves mijn. door de eigenaars was ver waarloosd. Betalingen waren niet ge daan en ieder die het wilde kon de nieuwe bezitter worden. Harry werd het. Tezamen met en kele andere goudzoekers nam hij de claim over. Voor de zoveelste maal beproefde hij zijn geluk. Maar het getij was gekeerd. Na een week van hard werken en zwoegen werd het eerste goud ge vonden. En daar bleef het niet bij. De verwaarloosde claim bleek een goudmijn te zijn, die langzaam maar zeker de moeite en de inspanning van haar eigenaars terugbetaalde. Inderdaad het getij was gekeerd. Harry werkte rusteloos verder. Niet tevreden met de claim die hij met anderen moest delen, zocht hij de omgeving verder af en verkende hij gebieden, waar volgens zijn be rekeningen de goudader zich moest voortzetten. In de zomer van 1913, het jaar waarin zijn vader overleed, werd zijn droom voor goed werke lijkheid. In de gebieden rond het Kirkland- meer vond Harry Oakes zijn miljoen. Vond hij baar goud, dat als het wa re voor het opscheppen lag. Zijn strijd was gestreden. Hij kon zich bezitter noemen van een goudmijn die één der rijkste ter wereld zou blijken. Zijn mijn, die hij de Lake Shore Mine noemde, begon langzaam maar zeker winst op te leveren. Het duur de jaren voordat alle moeilijkheden waren overwonnen, voordat finan ciers bereid werden gevonden geld te steken in deze nieuwe miin. Het duurde jaren. Maar het doel was on tegenzeggelijk bereikt. Harry kocht zich uit de mijn die hij met ande ren deelde en stak de opbrengst, in zijn Lake Shore Mine. ..Niemand zou ze hem afnemen!" Hij verzekerde zich van de hulp van kundige ingenieurs on raadslie den. Hij zette een speciale actie op touw om de wantrouwige zakenwe reld van de waarde van deze nieuwe mijn te overtuigen De roem van zijn goudschat be gon zie*te verspreiden. Nooit tevo ren was een dergelijke vondst in Ca nada gedaan. Experts konden hun ogen niet geloven. De aandelen stegen snel. De Lake Shore Mine werd uitge rust met de modernste machines, ln maart 1918 produceerde ze regel matig en was de netto opbrengst an derhalf miljoen gulden. In 1921 werd een productie bereikt van 2500 ton. De gouden tijd was gekomen. Aanklachten van afgunsti ge collega's, die ten onrechte aan spraken lieten gelden op de mijn, werden afgewezen. Proces na pro ces werd gewonnen. Een droom was verwezenlijkt. Harry Oakes kon bogen op een feit dat door weinigen zou worden ge ëvenaard: Hij had honderden vijan den gemaakt, die hij niet vergat, die hem niet zouden vergeten. Maar hij had nooit iemand bedro gen. Hij had nooit een belofte ge broken. Wat hij had bereikt, was te danken aan zijn eigen werk, aan niets anders. De obsessie een miljoen te moeten verdienen, was verdwenen. Het mil joen was er. Maar een nieuwe ob sessie zou bezit nemen van deze man voor wie zulk een vreselijk ein de was weggelegd. Harry was nu mulli-miljonair. Ieder die hem had geholpen voer er wel bij. Louis Oakes werd rijk. Gertrude Oakes kreeg haar spaar centjes duizendvoudig terugbetaald en Harry haalde haar over naar Ca nada te komen om hem te assisté ren. Harry's moeder werd rijk en dal werden al die anderen die Harry in zijn moeilijke jaren hadden gehol pen. Maar op hen die hem hadden te gengewerkt. of bedrogen en bespot wreekte hij zich grondig. (Wordt vervolgd) LONDEN. Zaterdag over een week zal op voorstel van minister-president Macmillan in Londen een conferentie beginnen tussen de Britten, Grieken en Turken, waarbij de laatste bijzonderhe den voor de oprichting van een onaf hankelijk Cyprus zullen worden gere geld. Zowel de toekomstige president, aarts bisschop Makarios, als de vice-president dr. Kutchuk, en de Griekse en Turkse ministers van buitenlandse za ken, Averoff en Zorloe, zullen van de partij zijn. PARIJS Bijna zestig procent van de Franse industriëlen verwacht voor het zojuist begonnen jaar een verho ging van de produktie. Zij hebben meer opdrachten (voor elf weken in plaats van tien weken vooruit) en zij menen dat ook de lonen en prijzen zullen stij gen. Deze gevolgtrekking kan worden gemaakt uit de antwoorden, welke zijn binnengekomen op een enquête van het Franse nationale instituut voor de sta tistiek. In juni van het vorige jaar verwacht te slechts 37 procent van de onder vraagde industriëlen een verhoging van de produktie. Thans zijn het er 56 pro cent. Daarentegen zijn zij minder opti mistisch voor wat betreft de exporten; het vorig jaar dacht 65 procent dat de ze zouden toenemen, thans slechts 55 procent, dus weinig meer dan de helft. LONDEN (A.P.> De wacht voor Buckingham Palace zal over enige tijd weer piekfijn voor den dag kunnen ko men. Op het ogenblik is hei maar zo-zo. De beremuts. het bekendste onderdeel van het gardeter.ue. is de laatste tijd onderwerp van scherpe kritiek geweest. De hoofddeksels zagen er bepaald ver sleten uit. maar de regering van het Britse imperium wist niet zo snel aan glanzende berevellen te komen. De burgemeester van Timmins. een dornje in d<> Canadese staat Ontario, heeft nu het gehele bereprobleem met enkele rake schoten opgelost. Hij riep de jagers onder zijn dorpe lingen bijeen en vertelde hun kort en goed, dat er spoedig beren geschoten moesten worden. Na een inspannende jachtpartij keer den de jagers met 62 berevellen terug. Gisteren zijn de zware vachten in Lon den aangekomen. Alle oude beremutsen van de garde, vijftig in getal, kunnen nu worden afge dankt. Er komen nieuwe voor in de plaats, zodat het imperium weer gerust kan zijn Van onze correspondent DEVENTER Volgens de voorzit ter van het Deventer universiteitsfonds, de heer H. J. Ankersmit, zal minister Cals de Tweede Kamer in de loop van januari of februari in een nota het standpunt van de ministerraad uiteen zetten over de spreiding van het hoger onderwijs zoals dit wordt voorgesteld in het rapport van de commissies Piekaar en Neher. Op het ogenblik bespreekt de minis terraad het rapport. Dat bevat zoals be kend als belangrijkste aanbevelingen de stichting van een nieuwe universiteit in Deventer en van een derde technische hogeschool in de buurt van de IJmond. Er is een gebouw in de Gasthuis straat, er is een verzameling stof fen, e ris een aantal oudere en min der oude werktuigen, maar het ge heel toont geen eenheid. De bezoe ker die er toevallig komt treft er niets anders aan dan enkele grote ruimten, waarin een of ander ma teriaal is opgesteld, waarvan de be doeling niet duidelijk is. Daaraan is dan vijf jaar gewerkt, in welke tijd er nog geen vijfhon derd bezoekers zijn geweest. Het is buiten kijf dat het de directeur heeft ontbroken aan een gericht be leid, maar het bestuur heeft zich dan toch wel met opmerkelijke zorg vuldigheid onthouden van het geven van concrete richtlijnen. EE door jüiiiimiiimiiiiiiMiimt Van één onzer verslaggevers LOBITH Het personeel van scheeps werf De Hoop te Lobith slaakte gister middag een zucht van verlichting toen het grootste ooit in Lobith gebouwde vrachtschip de 20.400 ton metende Oude Tonge statig en rustig van de helling afgleed. Het schip werd gedoopt door mevrouw Rober-Verolme, dochter van de scheepsbouwer Verolme. De Oude Tonge een bulkcarrier is bestemd voor de dienst tussen Nige* rië en West-Europa. Zij wordt gebouwd voor de Nederlandse vracht- en tank- vaartmaatschappij in Den Haag. De lengte van het schip is 170.46 me ter. de breedte 22,25 meter. De Oude Tonge krijgt een Stork-scheepsdiesel- motor met een vermogen van 9850 pk. waardoor een snelheid van 15.8 knoop kan worden bereikt. Het schip zal in Rotterdam worden afgebouwd. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Men hoopt nu in Tilburg, dat de volgende directeur wel verstand zal hebben van textiel, dat hij zal ko men met een duidelijk omlijnd plan en dat hij, in tegenstelling tot de tot dusver gevolgde gedragslijn, spoe dig eens een bezoek zal brengen aan het museum te Enschede, om te zien hoe het daar wordt gedaan. Pas dan zal in Tilburg het vertrouwen in zijn textielmuseum algemeen kunnen zijn. Wetsontwerp ingediend DJAKARTA fReuter) Bij het Indo nesische parlement is een wetsontwerp ingediend tot staatsbeheer van alle olie- bedrijven in Indonesië. Het is de bedoe ling de olie-exploitatie binnen 25 jaar geheel onder beheer van de regering te brengen. De huidige concessies blij ven geldig tot hun vervaldatum en in ieder geval niet langer dan 25 jaar. De houders van de concessies zullen worden verplicht te voldoen aan de binnenlandse behoeften aan olieproduk- ten, aldus de memorie van toelichting. Dit betekent dat in beginsel in Indonesië gewonnen olie ook daar moet worden geraffineerd. De exploitatie door particulieren is slechts een deel van een overgangs periode, waar Indonesië doorheen moet, zo luidt het in de memorie. De oliemaatschappijen in Nederland konden voorlopig nog geen commentaar op de maatregel leveren. Men wijst er op, dat de maatregel nog pas 'in het parlementair stadium is gekomen. Het is derhalve nog niet bekend wat Indo nesië zal doen met eventuele toe komstige concessies. Tegelijk met het wetsontwerp op het staatsbeheer van de oliebedrijven heeft de Indonesische regering bij het parle ment ook een algemene beheerswet voor de mijnen ingediend. Deze heeft dezelf de strekking als de oliewet. lyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiimiiiinnriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiitifitiiitiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiitiiiMiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij Als boom en struik nu overdekt zijn met een laag ijzel zal men hen zo veel mogelijk met rust moeten laten; snoeien kan-men 's winters wel doen als het niet te hard vriest, doch in geen geval als er ijzel op de takken en bla deren ligt. IJzel is niet best voor uw bomen en struiken en zeker niet voor uw groenblijvende planten en coniferen, doch men kan er beslist niets tegen dien; laat ze dus alleen maar met rust en hoop maar dat het niet te lang zal duren. DEN HAAG. Omstreeks drie uur i gistermiddag landde op het vliegveld Ypenburg een Hunter Trainings-straal- j jager. Met het vliegtuig reisde de minis-j ter van defensie» ir. Visser, van dei vliegbasis Woensdrecht, waar hij zijn! werkbezoek had gebracht, naar Den Haag terug. Het was de eerste keer in zijn leven, dat minister Visser in een straalvliegtuig vloog. DEN HELDER Het marine-fregat Hr. Ms. Kortenaer dat gistermiddag voor een reis naar Nieuw-Guinea uit Den Helder vertrok, lag daar een paar uur later weer voor de wal. Nadat ongeveer veertig mijl was ge varen, ontdekte men aan boord dat de turbo-generator was uitgevallen; de re paratie moest worden uitgevoerd in de thuishaven. Het zal enige dagen duren voor de Kortenaer weer kan vertrekken. 64. Libertien III besloot zijn bewind over het eiland te beginnen met een goede daad. ,.Het is de gewoonte, dat bij een troonsbestijging gevangenisstraffen wor- d -wijtgescholden.sprak hij bij 7 i. Daarop begaf hij zich hoogst- uijk naar de kooi, waarin Kap- pie t mannen nog steeds waren opgeslo ten. „Gij zijt vrij, mannen!" sprak hij plechtig. „Zoals ge hebt gezien, ben ik nu de koning van het eiland en kan met u handelen naar eigen goeddunken... Dit laatste was niet direct geruststel lend. „B-betekent dat, d-dat u nu de b-baas bent over de wilden?" vroeg de maat. „Allicht, beste kerel," was het opge wekte antwoord. „Zij moeten mij in al les gehoorzamen! Eindelijk kan ik eens echt regeren, zonder dat verduivelde pro tocol.. eindelijk ben ik een vrij vorst!" „Welgefeliciteerd, Sire.. gaf de meester beleefd ten antwoord. En wel bedankt, dat u ons in vrijheid 'aebt gesteld! Maar. ik zou wel eens willen weten, wat gebeurt er nu verder met ons Bedankt voor Harlingen: J. v. d. Werf te Naarden. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden (vac. J. C. Hagen): R. Strijker fe Emmeloord. Beroepbaarstelling: de heer W. Bak ker, kand. te Amsterdam. 1ste Helmers- straat 293 huis za! met ingang van 15 februari een eventueel beroep in over- j weging nemen. SAN FRANCISCO (A.P.l Caryl Chessman en vier andere ter dood ver oordeelden in de gevangenis San Quen- tin, zijn bestraft omdat zij op nieuw jaarsdag aan het vechten zijn geweest. Vijf dagen lang zullen zij geen voor rechten mogen genieten. De voorrechten bestaan uit een dagelijkse „luchtperiode" van drie uur, het beschikken over boe ken en tijdschriften, het gebruik maken van de kantine, en een nagerecht bij hu- twee daeelijkse maaitijden

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2