De heer Worms: ontstellende achtergronden 6 miljard te veel betaald via fraude D' PRIJSVERLAGINGEN IN VOORBEREIDING J Bonn wil haast bij maatregelen tegen nazisme SURSÉANCE VOOR BANK BOAZ RUINERWOLD De Bilt: Buien Het raadsel van het bewijsstuk STRAALJAGER NEERGESTORT Goede wensen voor vorstelijk paar Frontale botsing: twee doden Zoon doodde zijn vader met IS messteken INVITATIE SLOEG IN ALS ROM Eén brief PRIJZEN ONGEKEND HOOG OPGEJAAGD Kroesjtsjef naar Indië AGEETH SCHERPHUIS IN IIET GIPS OECUMENISCHE ONTMOETING Ontspanning tussen Djakarta en Peking Mortiergranaat door kinderen mee naar Grote waarde Vicieuze cirkel In vier jaar GEEN VLIEG-WEL EEN LAKEI huis genomen: Verzet tegen kunst Leni Riefenstahl in Londen RAADSELS ROND GEKETEND SKELET Apart zitten, apart kijken en apart, betalen ZOON HELPT ONVERZOENLIJK Vliegtuig stort neer: 34 doden TWEE MANNEN IN BOOT VERMIST Eisenhowers reisplan vastgesteld Elaven voor grote tankers bij Hamburg Vreemde vogel met grote snavel Het weer overal ft Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: G1100-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26; Vlissingen. Nieuwendük 33, tel. 01184-3224, Postbus 24: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzec, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur .TACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BRECKER Zeeuwse'! Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummer» 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van t 1,— jaargang No. 4453 Donderdag 7 januari 1960 BODEMLOZE SCHROOT-PUT Van onze correspondent BONN Op een onverwachts vervroegde vergadering van het Westduitse kabinet zijn maatregelen besproken om een einde te maken aan alle uitingen van neo-nazisme, die zoveel beroering hebben ver wekt. Kanselier Adenauer riep zijn ministers gisteravond bijeen. Besloten werd: 1. zo spoedig moge lijk alle lieden te laten berechten die in de bondsrepubliek in verband met de verontrustende gebeurtenis sen zijn gearresteerd. Het kabinet verwacht dat er vonnissen worden geveld, in overeenstemming met de ernst van de vergrijpen. 2. de Bondsdag zal worden ge vraagd zo spoedig mogelijk het wets ontwerp van de regering aan te ne men, dat straffen stelt op het ver wekken van haat op het gebied van nationaliteit, ras of godsdienst. Het wetsontwerp werd in maart vorig jaar ingediend. I De heer Worms: Van een onzer verslaggevers DORDRECHT „Bij de stukken die ik ter beschikking van de overheid heb gesteld, zijn bewijzen waaruit blijkt, dat de eerste valse verklaring die de inmiddels veroordeelde referendaris van economische zaken J. v. d. G. had af gegeven, zowel bij de schrootkas in Brussel als in Dusseldorp onvoldoende werd bevonden om tot uitbetaling van subsidie over te gaan. Daaruit blijkt, dat deze valse verklaringen niet die waarde hadden als er aan werd toe gekend in de processen." Dit deelde de heer Worms gisteren mee op een persconferentie, waar hij tevens verklaarde, dat er sterke aan wijzingen zijn waaruit blijkt, dat het Nederlandse regionale bureau kennis droeg van deze eerste frauduleuze transactie. Deze aanwijzingen zouden compleet zijn met één brief, zo ver klaarde de heer Worms Hij heeft het ministerie van economische zaken mee- - gedeeld waar die brief te vinden is. Het i van schroot Van een onzer verslaggevers ORDRECHT. De schrootfraude heeft de Europese gemeenschap geen zestien miljoen gekost, zoals het rapport van de Hoge Auto riteit zegt, maar miljarden, aldus de heer L. Worms in zijn commentaar op dit rapport. Aan subsidies (ook perekwatiegeld of vereveningsbedragen ge noemd) is volgens de berekening van de heer Worms al tweehonderd miljoen gulden ten onrechte uit betaald. DEZE tweehonderd miljoen splitste de heer Worms in honderd miljoen die te veel zou zjjn uitgekeerd op het ingevoerde Amerikaanse schroot (waarvan het rapport van de Hoge Autoriteit zegt dat daar niet mee geknoeid zou zijn), voorts zeventig miljoen gulden, te veel betaald op schroot dat op andere wijze uit derde landen binnen het gebied van de E.G.K.S. werd ingevoerd, een dertig miljoen te veel op schroot dat van sloop- schepen afkwam. In de trieste sfeer van zijn volkomen ontmantelde bedrijf aan de Kilkade te Dordrecht, waar de heer Worms gisteren de Nederlandse en internatio nale pers zijn commentaar op de schrootfraude gaf, heeft hij ontstellende achtsrgronden van de internationale schrootzwendel belicht. Het rapport van de Hoge Autoriteit licht maar eeen tipje op van de sluier die de zwen- delpraktijken bedekt, aldus de heer Worms. Hij zei, dat het rapport van de Hoge Autoriteit hem doet denken aan Madurodam, zo worden de zaken er in verkleind. Van onze correspondent LEEUWARDEN Een Hunter M.K. 6-straaljager van de vliegbasis Leeuwarden is gisteren neergestort op een weiland bij Marssum. De vlieger, de 21-jarige gehuwde dienst plichtige sergeant Th. van Markwijk uit Hardegarijp, is om het leven ge komen. De straaljager verloor tijdens een oefenvlucht plotseling hoogte en stortte in een sloot. De brokstukken vlogen ver in het rond, de romp boorde zich diep in de modder. Enkele boeren, die in de buurt aan het werk waren, schoten toe. Zij vonden de vlieger op een dertig meter van het vliegtuigwrak. Hij had nog wel kans gezien het toestel met zijn schietstoel te verlaten, maar dat was in zulk een ongunstige si tuatie gebeurd, dat het hem niet meer kon redden. MOSKOU (UPI) Van officié.e zij de is nu bevestigd, dat premier Kroesjt sjef volgende maand, als hij naar In donesië gaat, ook een officieel bezoek zal brengen aan premier Nehroe van Indië. Eigen nieuwsdienst ZAANDAM Ageeth Scherphuis, teïe- levisieomroepster van de Avro, heeft bij een skitocht tijdens een korte vakantie in het Oostenrijkse dorp Sankt Anton een been gebroken. Na een verblijf in hec ziekenhi\is al daar is zij per auto naar ons land ver voerd. Het gebroken been is intussen in loopgips gevat. Als gevolg van het ongeluk is zij al enige tijd niet op het beeldscherm ver schenen. HAARLEM. Op initiatief van de zogenaamde Couturier-kring in Haar lem, bestaande uit predikanten, r.k. priesters en leken, wordt op maandag avond 18 januari in het concertgebouw te Haarlem een gemeenschappelijke bij eenkomst voor gelovigen van alle ge zindten gehouden. Het onderwerp luidt: Wachten protestant en katholiek op een ontmoeting?". De commissaris der Koningin in Noordh'olland dr. M. J. Prinsen zal de bijeenkomst openen, waarna ds. R. W. F. Golterman, secretaris van de Oecu menische Raad in Nederland en dr. J. C. Groot pr. theoloog te Warmond, het woord zullen voeren. DJAKARTA (Reuter-UPI). Er schijnt enige verbetering te gaan intre den in de betrekkingen tussen Indonesië en communistisch China. Minister Su- bandrio verklaarde gisteren dat bij een onderhoud, dat hij die dag met de Chi nese ambassadeur had gehad, „veel vooruitgang" was geboekt. De ambassadeur had volgens hem en kele constructieve voorstellen gedaan. De voorstellen, zo zei hij. bevatten ele menten, die nuttig zijn bij het zoeken naar een oplossing voor alle problemen, die tussen Indonesië en China bestaan. De minister en de ambassadeur zullen elkaar zondag waarschijnlijk weer ont moeten. Zelfs de naam was van het bedrijf van de heer Worms verdwenen. Ten einde zijn gasten voor de persconfe rentie een oriëntatiepunt te geven, schreef hij met krijt zijn naam op de poort van de fabriekshal. ministerie zou, volgens de mededelingen van de heer Worms, de officier van justitie daarvan in kennis hebben ge steld, maar hoewel deze mededelingen al enkele weken geleden zijn gedaan, is tot heden nog niets ondernomen. De heer Worms noemde het onbegrijpelijk, dat de justitie dit belangrijke stuk voor het bewijs van eventuele schuld nog niet in handen heeft. Temeer, daar deze stukken een grote waarde hebben voor de Nederlandse regering, die op grond van het ge knoei van een hoofdambtenaar in vrij waring kan worden geroepen, de schade veroorzaakt door de schroot fraude. te vergoeden. Dat is een kwes tie van ettelijke miljoenen. Naast de directe diefstal en verduis tering van ten minste tweehonderd miljoen, loopt de indirecte schade als gevolg van de schrootfraude in de mil jarden. De heer Worms rekende dit aldus voor* Het onttrekken van binnenlands schroot aan de schaarse schrootmarkt in de E.G.K.S- om te kunnen vol doen aan de frauduleuze prak tijken had to.t gevolg dat de prijs /an het schroot in Europa tot ongekende hoogte steeg'. Men kwam in een vicieuze cirkel terecht. De prijs voor het derdelandenschroot werd ver hoogd. Aan de lopende band werden contracten afgesloten, waarin de ge noemde hoeveelheid z.g. derdelanden schroot „veel hoger was dan in werke lijkheid het geval was. Dit surplus werd aangevuld met het goedkopere binnenlandse schroot, waarop men vijf tien tot twintig dollar per ton extra subsidie kreeg. Zodoende kon men dit binnenlandse schroot ook duurder in kopen, wat weer tot gevolg had dat door de grotere vraag ook de prijs van het binnenlandse schroot volko men onnodig omhoog ging. LONDEN (A.P.) Johnny, de lie- velingsterrier van prinses Margaret is in de kennel opgesloten omdat hij een lakei een venijnige beet boven diens oog heeft gegeven. De koninklijke huishouding telt zes honden: al elf jaar maakt Johnny daar deel van uit. Het conservatieve Lagerhuislid Sir Jocelyn Lucas, die de hond heeft ge fokt, en hem in 1948 aan de prinses schonk, is diep geschokt door het ge drag van Johnny. „Het is een van de zachtaardigste dieren die ik ken. Hij zou misschien een rat kunnen doodbijten, maar volgens mii zou hij geen vlieg kwaad kunnen doen", al dus Sir Lucas De heer Worms stelde dat de schroot prijs in de vier jaren waarin deze zwendel zich afspeelde en waarover het rapport van de Hoge Autoriteit han delt, door de zwendel gemiddeld vijftig gulden p*»r ton hoger was geworden. In die periode werd 120 miljoen ton schroot verwerkt, waarvoor dus zes miljard te veel werd betaald* Met na druk betoogde de heer Worms, dat de door hem gestelde vijftig gulden een zeer lage raming betekent in verge lijking met de prijzen voor binnenland se schroot in Engeland en Zweden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De gesprekken, die verscheidene ondernemingen en be drijfstakken met minister De Pous heb ben gevoerd over mogelijke prijsver lagingen, schijnen de eerste vruchten te gaan dragen. Unilever bereidt een verlaging voor van de prijzen voor was middelen van een cent en twee cent per klein en groot pak, alsmede die van Diamantvet met 4 ct. p. kg. Ook bij een tweede groot concern, Philips, zijn ver lagingen in overweging, naar verluidt op het gebied van verlichtingsartikelen, waaronder gloeilampen. Het overleg van de minister van economische zaken met de bedrijven vloeit voort uit het systeem van de vrijere loonvorming. Overtreft immers de produktiestijging bij een bedrijf of bedrijfstak de gemiddelde nationale stijging, dan mag die stijging niet ge heel verdisconteerd worden in een loonsverhoging, maar moet een deel ten goede komen aan de consument in de vorm van prijsverlaging. De besprekingen op het ministerie van economische zaken, die voor de meerderheid van de bedrijven nog niet zijn afgesloten, hebben getoond, dat deze richtlijn in het loonbeleid niet zo gemakkelijk is te verwezenlijken. Bij de behandeling van de begroting van sociale zaken toonde staatssecretaris Roolvink zich in de Kamer optimistisch toen hij deze prijsverlagingen in uit zicht stelde. Dit optimisme is wellicht te ver klaren geweest door de in het alge meen welwillende houding van het be drijfsleven bij de besprekingen, maar in de praktijk blijkt het nog moeilijk ge noeg de welwillendheid om te doen zetten in concrete prijsverlagingen. BERGEN OP ZOOM. Omstreeks de kerstdagen werd door de politie een bordje met het opschrift „levensgevaar lijk projectiel" geplaatst bij een granaat, vermoedelijk een mortiergranaat, ter grootte van ongeveer 20 bij 4 cm, dat was aangetroffen in een. bos aan de Kerkhofbaan. Toen gistermorgen cfë HVD kwam om het oorlogstuig op te ruimen was dit niet meer aanwezig. Het waarschuwings bordje was evenwel blijven staan. Het vermoeden bestaat, dat. kinderen het projectiel hebben gevonden en het mee naar huis hebben genomen. Indien zij er toe zouden overgaan het projectiel te demonteren of het als speelgoed te gaan gebruiken, kunn enernstige on ge- Lukken het gevolg zijn. De commissaris van politie te Ber gen op Zoom verzoekt dan ook met nadruk een ieder, die inlichtingen kan verschaffen, 2ich aan het bureau te vervoegen. Eigen nieuwsdienst Koningin Juliana, gekleed in een bruine bontmantel over een zeegroene robe en met een hoedje van de zelfde kleur, en prins Bernhard in de gala tenue van luitenant- armiraal van de Ko ninklijke marine heb ben gisteren in het pa leis op de Dam in Am sterdam de nieuw jaarsreceptie gehou den voor liet corps Van onze correspondent LONDEN. In brede kringen in En geland is verontwaardiging ontstaan over een lezing die de Duitse cineaste Leni Riefenstahl in april in Londen zal houden. Zo groot is de verbolgenheid dat het hele bezoek van deze vroegere vriendin van Adolf Hitler vermoedelijk niet door gaat. Vrijdag zal de zaak nog eens bekeken worden door het bestuur van het Britse filminstituut, dat Leni Riefenstahl heeft uitgenodigd te komen spreken over haar werk voor de film. Hitier noemde de thans 51-jarige ci neaste eens „de volmaakte Duitse vrouw". Zij bezocht de Führer dikwijls in Berchtesgaden. In de nazi-tijd maakte Leni Riefen-j stahl propagandafilms voor de bewe ging van Hitler, o.a. een documentaire over een partijbijeenkomst in Neuren berg. Zij noemde Hitier eens ..mysteri eus en ongelooflijk fascinerend". Na de oorlog werden tijdens een de- nazificatieproces tegen de cineaste films vertoond, waarop Leni Riefenstahl staat te kijken terwijl Duitse militairen Pool se mannen, vrouwen en kinderen ver moorden. Zij was bij toeval bij I moordpartij aanwezig, verklaarde ze. Men sprak haar vrij. Leni Riefenstahl is thans produktie- leidster van een Westduitse filmmaat schappij. WASSENAAR Twee doden en vijf gewonden vielen gistermiddag toen _m_ omstreeks twee uur een bestelauto uit diplomatiq Beverwijk door onbekende oorzaak naar links uitweek op de Rijksstraat- i weg in Wassenaar en tegen een uit de andere richting komende bestelwagen - botste. De Beverwijkse auto werd bestuurd I door een 65-jarige melkslijter, de heer W. H. de Bie uit Beverwijk. Zijn 32- jarige zoon zat naast hem. Vader en zoon kwamen op slag om het leven. De andere bestelauto behoorde aan een Haagse wijnhandel. In deze wagen zaten de 44-jarige heer C. H. Korvers uit Den Haag. zijn veertigjarige echt genote en zijn elfjarig zoontje. Zij werden alle drie gewond, mevrouw Korvers en het kind ernstig. Bovendien werd de bestuurder van een scooter uit Wassenaar, die moest remmen en slipte, licht gewond, even als zijn duopassagier. bassadeur van Pakis tan, de Begum Raana Liaquat Ali Khan. be stijgt hier de treden van het paleis. Naast de erewacht van honderd man van de artillerieschoo! in Den Helder was dit maal voor het eerst een man opgesteld, die slechts met zijn hiel op een terzijde aange bracht contact be hoefde te drukken om de wacht te alarme ren, indien dat nodig mocht zijn. LONDEN fReuter) De politie in het graafschap Devon verplaatst en on derzoekt op het ogenblik tonnen aarde in de omgeving van de gemetselde put, waar een boer enige dagen geleden een geketend geraamte heeft gevonden. Het geraamte is afkomstig van een vrij lange, jonge man, die ongeveer twaalf jaar geleden hangend in kettin gen is gestorven. De politie hoopt de sleutel van het slot te vinden waarmee de kettingen om het lichaam van de man vastzaten. Indien men de sleutel vindt, kan de politie vaststellen of hier sprake is van een afschuwelijke moord, of van een bizarre zelfmoord. Het kan ook mogelijk zijn, dat iemand zichzelf heeft vastgeketend en de sleutel daarna heeft weggeworpen teneinde te bewijzen dat hij zonder hulp van bui tenaf kon loskomen. NEW YORK (Reuter) Tuskegee in de Amerikaanse staat Alabama heeft voor de doorvoering van de rassenschei ding in de plaatselijke bioscoop het volgende gevonden: aparte doeken voor blank en zwart. Het bioscoopgebouw, dat zaterdag open gaat, heeft aparte ingangen en cassa's voor zijn neger en blanke bezoekers. In de lengterich ting van de zaal loopt voorts een af scheiding. Aan de ene kant ervan komt blank te zitten, aan de andere zwart. Voor beide huidskleuren precies dezelf de faciliteiten. De bioscoop werd in 1957 gesloten, als gevolg van een boycot van de negers tegen blanke zakenlieden. Het film theater krijgt ook twee soorten perso neel.... Van onze Amsterdamse redactie kwaal. De vader vatte dit op als een onverzoenlijke en vijandige houding en AMSTERDAM. In een woning er volgde een hevige woordenwisseling. aan de Amsterdamse HillegomstraaV Volgens de verklaringen van de twee heeft een heftig conflict tussen een j".?e kamer aanwezige vrouwen zijn vader en een zoon gisternacht een beide matm<?n toen Plotseling in gevecht j en een zoon gistelnacni een geraakt Daarbi, heef, de 200n het mcs diamatisch einde gekiegen. De zoon. getrokken om er in blinde drift mee de 25-jarige B. G., stak er in een rond te steken. Achttien maal raakte hij aanval van woede zijn vader neer. met het bijna twee decimeters lange Het slachtoffer, de 55-jarige Bernar- mes zijn vader. Ook de vriendin werd dus G. moest met achttien steekwon den naar het Wilhelminagasthuis wor den overgebracht. In het O.L.V. zie kenhuis, waarheen men de man we gens gebrek aan plaats in het W.G. later vervoerde, is hij tegen de och tend aan zijn verwondingen bezwe ken. De zoon werd in overspannen toestand gearresteerd. Hij is in het bureau Overtoom opgesloten. Aan de verschrikkelijke vechtpartij tussen de vader en de zoon gaat zo is de politie gebleken een langdurige vete vooraf. Het slachtoffer was in 1946 van zijn eerste echtgenote gescheiden. Uit dit huwelijk waren twee dochters en. een zoon voortgekomen. Ook het tweede huwelijk van G. was gestrand, Tijdens het echtscheidingsproces knoop te de man weer relaties aan met. een 21-jarig meisje. Inmiddels dreigde zijn zaak in ver warmingsinstallaties te verlopen. De va der nodigde daarom zijn zoon, die in middels als installateur voor verwar mingen op schepen in Hamburg een uit stekende baan had gevonden, uit om hem in Amsterdam te komen assisteren. De zoon gaf daaraan gevolg en ver huisde met zijn Duitse vrouw naar Am sterdam. Aanvankelijk ging alles goed. maar toen de vader zijn jeugdige vrien din in huis nam. ontstonden er steeds ernstiger wordende wrijvingen. De zoon bleek nl. een uitstekend vakman en hij slaagde erin de zaak van zijn vader weer tot bloeiende resultaten te bren gen. De laatste trok hieruit de conclu sie, dat zijn zoon hem trachtte uit de zaak te werken. De ene ruzie volgde op de andere en enkele weken geleden hakte de zoon de knoop door: hij zou samen met zijn vrouw, die ieder ogen blik een baby kan verwachten, de va derlijke woning verlaten. In gezelschap van zijn dochter en zijn vriendin vierde G. sr. dinsdagavond zijn 55ste verjaardag. Even na het midder nachtelijk uur kwam de zoon met zijn vrouw thuis. Zij meden het verjaardags feestje en bleven aanvankelijk in hun kamer, die in het souterrain is gelegen. Omdat de zoon reeds doende was met het inpakken van zijn eigendommen liep hij naar de eerste etage om uit zijn bu reau op het kantoor een mes te pakken. Volgens zijn verklaring aan de politie, zou hij dat mes nodig hebben gehad om papier en touw te snijden. Halverwege ontmoette hij echter in de gang zijn va der, die hem uitnodigde om een borrel mee te drinken. De zoon weigerde. Hij drinkt nooit omdat hij last heeft van een maag- aan de pols gewond. De zoon zelf liep enkele verwondingen aan het achterhoola en de rug op, toen de vriendin van zijn vader zich met een stalen bijzettafeltje tegen de woedeaanval verdedigde. Gistermiddag was de dader nog steeds volkomen overstuur. Zijn vrouw had men inmiddels elders ondergebracht. Voordat de vader in het O.L.V. zieken huis bezweek had hij, nog even bij ken nis gekomen, de volgende verklarfig afgelegd: „Het was een laffe streek van hem om er een mes bij te gebruiken. Ik was ongewapend." MIAMI (Reuter) Een DC-6B van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij National Airlines is onderweg van New York naar Miami neergestort nabij het dorpje Bolivia in North Carolina. Alle 34 inzittenden, onder wie 29 passagiers» kwamen om het leven. De oorzaak van de vliegramp is on bekend. Het wrak van het grote passa giersvliegtuig is in een moerassige streek gevonden. De wrakstukken lagen over een grote afstand verspreid. Onder de omgekomen passagiers was een Amerikaanse admiraal. Men vermoedt dat het vliegtuig in de lucht is geëxplodeerd. CASABLANCA (Reuter) Men heeft de hulp van radio-amateurs in de ge hele wereld ingeroepen, om te probe ren contact te krijgen met twee Fran sen, die in een zelfgemaakte boot op de Grote Oceaan sinds een maand worden vermist. Zes maanden geleden verlieten de wee mannen, Dniel Persen (40) en An dre Chartier (31), Casablanca voor een reis om de wereld. Aan boord hadden zij een radio zend- en ontvangstinstallatie. Een radio-ama teur in Frankrijk heeft vijf maanden lang contact met de twee mannen on derhouden, maar sinds zij het Panama kanaal passeerden, heeft men niets meer van hen gehoord. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower en zijn vrouw zullen eind februari en begin maart Brazilië, Ar gentinië, Chili en Uruguay bezoeken, aldus is gisteren officieel te Washing ton bekendgemaakt. Zijn reisplan is als volgt: Brazilië van 23 tot 26 februari, Argentinië van 26 tot 29 februari, Chili van 29 febru ari tot 2 maart en Uruguay 2 en 3 maart. De reis zal geheel per vliegtuig wor den gemaakt, aldus de bekendmaking, die door het Witte Huis is uitgegeven. Op de terugreis zal de president mis schien op Porto Rico rust nemen. GOUDA. Ir. C. van Loon is per ultimo 1959 afgetreden als directeur van de N.V. Koninklijke Stearine Kaarsen fabrieken Gouda-Apollo. Al enige jaren geleden had hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Ir. Van Loon was 38 jaar aan de vennootschap verbonden, waarvan 36 jaar als directeur. Hij blijft adviseur van het bedrijf. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: VELP (Gld.) ..Afblijven!" waar schuwde een politieman toen hij door de telefoon van een dame uit Velp (Geld.) de inhoud hoorde van een postpakketje, dat zij zojuist had ontvangen: een fles, waarin een wit staafje stak; aan dat staafje zat een lont. Dc politie was spoedig ter plaatse om de „helse machine" nader te onderzoeken: toen bleek het een uitnodiging te zijn tot het bijwonen van een koperen bruiloft. Het staafje was een opgerold velletje papier met een gedicht. Aan de lont was een thermometer bevestigd: om de stem ming van het feest te meten...» HAMBURG. Op de rede van Prei burg zal een ligplaats voor supertank schepen tot 60.000 ton worden uitge baggerd in de beneden-Elbe tussen Stadersand en Cuxhaven, Het gebied heeft een afmeting van 1000 m leng te, 400 m breedte en heeft bij normale laagwaterstand een diepte van 12 m. De werkzaamheden hieraan zullen be gin april aanvangen. Van onze correspondent HENGELO Een zoontje van de Hengelose familie Webbink heeft een grote zwarte vogel van een onbekend soort gevangen, die nu een beetje terug getrokken verblijft in het kippenhqk. Wellicht zou hij wat opgewekter zijn als de kippen Russisch kakelden; op een ring aan een poot van de vogel ontdekte vader Webbink de inscriptie: ..Moskwa E 546944" en in het Russisch de woor den: „bericht", „bureau" en „ring". De vogel lijkt op onze kraai, maar heeft een grotere snavel. Van onze correspondent ASSEN. De Asser rechtbank heeft surséance van betaling ver leend aan de Coöperatieve spaar- en voorschotbank Boaz te Ruinerwold, die met een tekort van ongeveer een kwart miljoen gulden zit als gevolg van frauduleuze handelingen van de overleden kassier J. M. De advocaten H. J. Dons en W. R. F. Vermeulen te Assen en Meppel zijn door de rechtbank tot bewind voerders benoemd. De krediteuren, het bestuur van de bank en de be windvoerders zullen op zaterdag 5 april worden gehoord, alvorens tot het definitief verlenen van surséan ce wordt beslist. Inmiddels is het grootste deel van de ruim zevenhonderd spaarbank boekjes gecontroleerd. Slechts 49 werden nog niet nagezien. Vermoe delijk zal het tekort nog iets gro ter blijken te zijn dan de 239.414 gul den, die op 30 december was becij ferd volgens de toen beschikbare ge gevens. Het tekort zal met 94.708 gulden kunnen worden verkleind uit de na latenschap van de kassier en nog eens met 34.000 gulden, voor welk bedrag de leden van de bank hoof delijk' aansprakelijk zijn. Dan res teert een tekort van 110.706 gulden, hetgeen er op neer zou komen dat de spaarders vermoedelijk vijftien tot twintig procent van hun oorspron kelijke tegoed kwijt zijn. Veranderlijke bewolking met plaatselijk een lichte bui. Meest matige noord westelijke wind en weinig ver andering in tem peratuur. MIESJE: Bah! s jan. zon op 8.47, zon onder 16.46; maan op 13.27, maan onder 3.22. wind Helsinki sneeuw nno Stockh. sneeuw NNW Oslo zw. bew. stil Kopenh. 1. bew. w Aberdeen zw. bew. w Londen l. bew. nw A'dam regen NW Brussel zw. bew. stil Luxemb. onbew. WNW Parijs onbew. NNO Bordeaux half bew. ONO Grenoble 1. bew NW Nice onbew. N Berlijn onbew. WNW Frankf. zw. bew. W München zw.Lbew. w Ziirlch zw. bew. NNW Genève onbew ONO Locarno onbew O Wenen regen NW Innsbr. sneeuw wz\V Belgrado sneeuw w Athene onbew. NW Rome 1. bew. ONO max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. c. in mm -0 4 2 1 4 0 6 0 7 0 7 0 A e 8 U.b 0.2 4 0 6 0 12 0 10 0 14 0 6 0.6 6 0 2 1 6 0 7 0 13 0 5 1 5 0.2 5 0.5 12

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1