Aantal vergunningen voor expediteurs sterk ingekrompen Dwingende maatregel ten gunste van de Franse spoorwegen Aanslag op hoogleraar al eerder verwacht Duitsland verwijdert anti-Joodse smetten Express uit rails: vijftien doden INVOER VAN RUSSISCHE TARWE STERK GESTEGEN BROOD MAANDAG CENT DUURDER BEWIJSSTUK IN SCHROOTFRAUDE ZOEK GERAAKT Geketend geraamte in put gevonden Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Annuleringen 0 Ook Franse export Bevriezen Parijse ministerie: naar oude peil VEEL BEGRIP VOOR BULGAARSE STUDENT - MET STRENGE EN SNELLE STRAFFEN - BURGEMEESTER VAN OOSTBURG MET ZIEKTEVERLOF v> LAATSTE NIEUWS Waarschuwend geluid van E. G. Stijkel Veertig procent van totaal VEEL GOEDKOPER De Bilt: Kouder Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317. bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189: Zierikzee. Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. 3. BREGKER Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 1 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van f 1,— i5e jaargang No. 4452 Woensdag 6 januari 1960 TEGENSLAG VOOR WEGVERVOER Van Don nnvor uprdafffrpvorc Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Wat gevreesd werd, is gebeurd. Het Franse ministerie van verkeer heeft het aantal vergunningen (autorisa ties) voor het vervoer van goederen uit Nederland over de weg naar Frankrijk sterk ingekrompen. Daardoor is gisteren onmid dellijk een penibele situatie ontstaan. Aan honderden aanvragen om een autorisatie kon geen gevolg worden gegeven en tal van Nederlandse expediteurs moesten hun wagens in de garage hou den. Zaterdag meldden wij reeds, dat het Franse ministerie van verkeer bezig 'was een reorganisatie voor te bereiden waarbij het in het voornemen lag het aantal ritten van vrachtwagens uit Nederland naar Frankrijk sterk te be perken. De Niwo, de Nederlandse internationale wegvervoer organisatie, ont ving gisteren slechts honderd autorisaties, waardoor het totale aantal voor januari op slechts 250 stuks kwam. Daarmee werd de Niwo direct voor het grote probleem geplaatst hoe deze vergunningen te verdelen onder de vele honderden gegadigden die allen met hun afnemers in Frankrijk een plicht waren aangegaan de bestelde goederen naar Frankrijk te vervoeren. voorkeur aan het vervoer over de weg. De vrachtauto rijdt van huis tot huis. Er is minder emballage voor nodig, er behoeft onder normale omstandigheden niet te worden overgeladen; de kans op beschadigen is geringer en het transport gaat veelal sneller. Alle hoop is nu gevestigd op het op treden van de staatssecretaris voor in ternationale vervoerszaken, mr. Stijkel, en van de produktschappen, die reeds in actie zijn gekomen. Het treft wel ongelukkig dat mr. Stij lcel zich nu in de Verenigde Staten be vindt om te onderhandelen over de mo gelijkheid tot opening van een luchtlijn van de K.L.M. op de westkust van Amerika. Hoewel aan transporten van goede ren die sterk aan bederf onderhevig zijn, voorrang wordt verleend, kan in het algemeen de urgentie van bepaal de transporten ambtelijk niet worden beoordeeld. Er zijn gisteren al tal van bestellingen geannuleerd; sommige vervoerders hebben hun afnemers mee gedeeld. dat zij nu zelf maar moeten zien hoe zij de goederen in Frankrijk krijgen. Bij dit alles wordt het vervoer van kaas wel buitengewoon zwaar getrof fen, daar Frankrijk juist voor dit ar tikel een nieuw contingent had ge opend, wat weer tal van nieuwe bestel lingen tot gevolg had. Het zijn in hoofdzaak de expediteurs die door de Franse maatregel worden getroffen. De eigen vervoerders, expor teurs dus die over eigen vrachtauto's beschikken, kunnen voorlopig door gaan. Toch is ook voor hen de toekomst onzeker geworden, daar het nog niet zeker is, of ook dit transport door de nieuwe maatregel wordt getroffen. Enkele expediteurs trachten de eer ste moeilijkheden op te vangen door de wagens waarvoor reeds een autori satie voor een maand was afgegeven, telkens heen en weer te laten rijden tot aan de grens, waar de goederen uit andere vrachtwagens worden overge laden Ook het vervoer van goederen uit Frankrijk naar Nederland ondervindt ernstige stagnatie door de beperkende maatregelen. Van Franse zijde bestond namelijk weinig belangstelling voor •het wegtransport over lange afstand, In Frankrijk zijn al stemmen van protest opgegaan tegen de maatrege len. Franse exporteurs en importeurs, die zaken met Nederland doen, hebben zich tot het Franse ministerie van transport gewend met het verzoek om ontheffing. De Nederlandse overheid had reeds in het vooruitzicht van de komende maatregelen aan de Franse regering voorgesteld, deze zaken te bespre ken teneinde een gemeenschappe lijke oplossing te vinden. Op dat verzoek is nog niet gereageerd van Franse zijde. Wel was me degedeeld. dat „wegens reorganisa tie" vertraging zou kunnen ontstaan in de afgifte van autorisaties. Deze aan gekondigde vertraging begon gisteren zo fors, dat direct grote stagnatie in het gehele vervoer ontstond. Naar de mening van de heer E. W. P. Verbeek, directeur van de Niwo, is men te Parijs bezig een contingentering van het wegvervoer op Frankrijk in te stel len. Waarschijnlijk zal Frankrijk zich daarbij beroepen op de ..stilstandsclau sule" van het E.E.G.-verdrag. Dit zou dan neerkomen op het bevriezen van de situatie van 1 januari 1958. wat in de praktijk neerkomt op een aanzien lijke benerking van het wegvervoer De Franse vervoerspolitiek is een spoorwegpolitiek. aldus de heer Ver beek. Frankrijk wil het wegvervoer met dwingende hand ondergeschikt maken aan de Franse spoorwegen, die een staatsmonopolie bezitten. Bovendien vinden de Franse autori teiten het niet nodig, dat bijvoorbeeld plaatijzer, oud papier en andere vrach ten van dien aard over de weg wor den vervoerd. Zij menen, dat die goe deren maar per trein moeten worden verzonden. Tegenover deze ambtelijke mening, staat de praktijk. Zowel in Nederland als in Frankrijk geven de verladers de PARIJS (U.P.I.) Het Parijse mi nisterie van transport heeft gisteravond meegedeeld dat het aantal vergunnin gen voor Nederlandse vervoerders op de weg is teruggebracht tot vijfhonderd a zeshonderd, omdat er geen behoefte meer is aan nood-import van Neder landse voedingsmiddelen. De droogte van de afgelopen zomer, aldus een woordvoerder van het minis terie, dwong ons extra partijen boter en melk uit Nederland te betrekken. Daarvoor zijn in totaal tweeduizend vervoersvergunningen verstrekt. Thans is het aantal vervoersvergunningen teruggebracht tot het oude pei' De woordvoerder zei dat vermoede lijk administratieve vertraging tijdens de feestdagen de oorzaak is geweest van het late aankomen van vervoer- yergunningen in Nederland, Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN. De schietpartij van de Bulgaarse student J. L. op de Wage- ningse hoogleraar mevrouw prof. dr. Reinders-Gouwentak schijnt een merk waardige nasleep te krijgen. Tot verbazing van velen, behalve van ingewijden in het Wageningse hoge- schoolieven, heeft de Bulgaar tal van sympathiebewijzen gekregen. Hij is een gewaardeerd lid van het studentencorps en hij is na het gebeurde niet geroyeerd. Integendeel, sommige studenten liepen zelfs al met plannen rond om geld in te zamelen voor de „beste advocaat die er te krijgen is", die de wanhopige stu dent zou moeten verdedigen. Wel laakbaar De raadsman van L., mr. N. M. Muller uit Arnhem, heeft ons evenwel meege deeld, dat de kosten voor de verdediging niet door de studenten behoeven te worden betaald. Het geld daarvoor komt van andere zijde Van verscheidene kanten is ons voorts verzekerd, dat de explosie van een der studenten van prof. Reinders al lang was voorzien. Men verbaasde er zich zelfs over, dat iets dergelijks al niet veel eerder was gebeurd, al achtte men wat thans is geschied zeer laakbaar. Professor Reinders werd een jaar of wat geleden na het aftreden van haar man, wiens assistente zij was geweest, in zijn plaats benoemd tot hoogleraar in de plantkunde. Zij was bij alle studenten zeer gevreesd. Ook kon zij moeilijk overweg met haar assistenten, die de een na de ander bij haar wegliepen IS iet tevreden Uiteraard deed deze gang van zaken geen goed bij de studie. Ook bij het bestuur van de Landbouwhogeschool schijnt men over „plantkunde" niet helemaal tevreden te zijn. Uitvloeisels daarvan zijn ongetwijfeld de niet bevestigde geruchten in Wageningen, dat een speciaal samengestelde commissie zal worden belast met een nauwkeurig on derzoek naar de voorgeschiedenis van de schietpartij. Intussen heeft het openbaar ministerie in Arnhem de zaak in onderzoek. Daarbij wordt ook aandacht geschonken aan eventuele verzachtende omstandigheden. Professor Reinders zou in het bijzonder over de talenten van de Bulgaar her haaldelijk denigrerende opmerkingen hebben gemaakt en duidelijk hebben laten blijken, dat hij er nimmer iets van terecht zou brengen. Sympathie Andere hoogleraren willen, in het bijzon der wanneer het buitenlandse vluchte lingen betreft, die in bepaalde vakken niet mee kunnen, wel eens rustig met de kandidaat praten, hem raad geven of zelfs wanneer hij in andere even be langrijke vakken een buitengewoon goed student is. een oogje dicht doen, en proberen de man ten koste van veel persoonlijke opofferingen er doorheen te slepen. Prof. Reinders evenwel scheen andere opvattingen te huldigen. Het is in dit licht bezien misschien niet zo heel merkwaardig, dat de sympathie van velen in het Wageningse hoge- schoolieven meer naar de dader dan naar zün slachtoffer uitgaat. Eigen nieuwsdienst BERLIJN Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft het goede voor beeld gegeven. Met kracht maakte het gisteren een begin met het paal en perk stellen aan alle verschijnse len van neo-nazisme van de laatste dagen, die een ware golf van klad- derij van hakenkruisen en antisemi tische leuzen in tal van landen te weeg bracht. Tijdens een verrassende actie van de Westberiijnse politie werden dinsdag zeventien jonge neo-nazi's gearresteerd, die zaterdagavond deelnamen aan de betoging bij fakkellicht waarbij liede ren uit de Hitlertijd werden gezongen. Voorts werd gisteren de 23-jarige Westberlijner Rolf Woliny tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij had maandagnacht hakenkruisen en anti-Joodse beledigingen op enkele huizen gekladderd- De eis luidde een jaar. MEIN KAMPF West-Berlijns gemeentebestuur gaat nog verder. Het is van plan alle acti viteiten van neo-nazistische jeugdgroe pen in de stad onmogelijk te maken. In de huizen en kantoren van de gisteren gearresteerde lieden vond de politie exemplaren van Adolf Hitlers Mein Kampf en van de Mythe van de twintigste eeuw van de beruchte Al fred Rosenberg. Dolken zoals die bij de Hitler Jugend in gebruik waren, leren riemen met nazi-emblemen, stempels met hakenkruisen, geluidsbanden met redevoeringen van nazi-leiders en pot ten vol verf, haalden de politiemannen verder nog uit de huizen van de in ar rest gestelden. Studenten aan de twee instellingen voor hoger onderwijs in West-Berlijn, die lid zijn van de Nationale Duitse jeugdliga of de Liga van nationale stu denten, worden van de colleges uitge sloten- Vier leerlingen van middelbare scholen in de stad die zich met nazis tische activiteiten inlieten, zijn van school verwijderd. Een ambtenaar is in verband hiermee ontslagen PROTESTEN Driemaal is er gisteren in de vroege re Duitse hoofdstad door betogers ge protesteerd tegen het geklad met hakenkruisen. Leden van de socialis tische jeugdbeweging staan op wacht bij het monument ter nagedachtenis van de nazi-slachtoffers in de Harden- berg-Strasse, om te voorkomen dat het besmeurd wordt. Terwijl in verschillende Duitse ste den ook gisteren weer hakenkruisen werden gekliederd op gebouwen en huizen, verzekerde bondskanselier Ade nauer nogmaals, dat alles gedaan wordt om uit te zoeken wie er achter al deze verschijnselen zit en ook alles om de schuldigen te straffen. Adenauer zei dit op zijn verjaardags receptie hij werd gisteren 84 jaar tegen dr. Hendrik van Dam, een der voormannen van de Joodse gemeen schap in de bondsrepubliek. Dr. van Dam behoorde tot de velen die hun gelukwensen aanboden. Adenauer zelf was over de uitingen van antisemi tisme begonnen, aldus dr. Van Dam. In vijf gevallen konden dinsdag jonge Duitsers gearresteerd worden die mu ren hadden beklad met swastika's. OOK OOST-DUITSLAND Voor het eerst is ook gemeld dat in Oost-Duitsland dat evenals de an dere communistische landen moord en brand schreeuwt over het gebeuren in de bondsrepubliek hakenkruisen zijn geschilderd. Dit zou gebeurd zijn in Oranienburg bij Oost-Berlijn. In Wenen wachtte men gisteren in spanning wat er zou gebeuren, nadat onbekenden de politie hadden opgebeld met de mededeling dat de synagoge zou worden opgeblazen. Er gebeurde niets. De Italiaanse politie deed dinsdag een overval op een hoofdkwartier van een neo-fascistische organisatie. Er werden enkele personen gearresteerd. Uitingen van de golf van nazistische en antisemitische verschijnselen wer den gisteren o.a. gemeld uit Milaan, Eupen in België, Londen, Bordeaux, Genève, de Finse hofstad Helsinki, Durban in Zuid-Afrika en Melbourne. Voor de Westduitse ambassade in Londen demonstreerden gisteravond enkele mensen tegen de gebeurtenissen in de bondsrepubliek. Een ernstige waarschuwing over de gevaren van het herleven van inazisme en antisemitisme, zal dezer dagen door het parlement van Israël tot alle lan den worden gericht, aldus werd giste ren in Jeruzalem besloten. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. De commissaris van de Koningin in Zeeland heeft met ingang van gisteren na een onderzoek voor onbepaalde tijd ziekteverlof ver leend aan de burgemeester van Oost burg, mr. K. Hoekzema. De commissaris van de Koningin heeft dit besluit genomen na overleg met het ministerie van binnenlandse zaken, in verband met het persoonlijk optreden van de burgemeester in zijn functie. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG Het waterwit-, het volkswit- en het volksbruinbrood wordt maandag in vele plaatsen vahrtas land een cent duurder per achthonderd gram. De broodprijs zal niet worden ver hoogd in de plaatsen waar de bakkers indertijd het advies van de Nederland se bakkerijstichting tot prijsdaling niet hebben opgevolgd. Daardoor zal de prijs na maandag in het hele land weer gelijk zijn aan die van 17 januari 195S ROTTERDAM - Ik geloof niet dat wij de antisemitische relletjes voor wat Nederland betreet al te ernstig moeten zien, zo zei ons de pas benoem de opperrabliijn van Rotterdam, de heer L. Vorst. Ik ben er van overtuigd dat wij in Nederland het sturen van dreigbrieven en het bekladden met hakenkruisen veel meer moeten zien als het optreden van kwajongens, net zoals dat het geval was met de nozems en de nieuwjaars relletjes. Zij willen alleen maar pro beren een soort paniekstemming te ver oorzaken. Wat wij wèl ernstig moeten bezien is dat men deze acties, die dertig jaar ge leden niet voor mogelijk werden ge houden, thans aandurft. Dat bewijst maar al te duidelijk dat er voor der gelijke schaamteloosheid een klank bodem aanwezig is. Op gezette tijden wandeLm in Londen in de omgeving van het ministerie van koloniën langs het het trottoir mannen en vrouwen die borden met anti-koloniale op schriften dragen. Dat zijn leden van de beweging die strijdt voor de bevrijding van koloniaal be stuurde volkeren. Luidruchtig zijn zij allerminst en zij vallen alleen op door de onopvallendheid die zy nauwlettend in acht nemen en door liun primitief geschilderde borden. Dezer dagen liepen ze er weer en wel om te pleiten voor een boycot-actie tegen Zuid-Afrika. „Koop de vruchten der onder drukking niet; Koop geen Zuid- afrikaanse goederen", staat op het bord waarmee deze dame wandelt. -#■ Deze telegrafisch overgebrachte foto geeft een indruk van het afschuwelijke ongeluk, dat gisterochtend bij Milaan gebeurde. Een wagon werd door de lucht geslingerd en kwam op zijn zij kant op het dak van een fabriek terecht. Treeplank en buffers van het rijtuig steken tussen het gegolfde plaatijzer van het dak uit. Het heeft uren ge duurd voor men het vernielde rijtuig op de begane grond had. LONDEN (Reuter) Voor de vierde maal binnen twee weken is in Engeland een vrouw vermoord. Een zwaar verminkt lijk, naar men aanneemt van een buitenlandse vrouw, werd gisteravond gevonden in Bury (Lancashire) ten noorden van de grote industriestad Manches ter. De vermoorde vrouw is Tsjechi sche van geboorte, zo bleek later. De politie zoekt in verband met deze moord de echtgenoot van de vrouw. MILAAN (Reuter, A.P.) Tenmin- sten vijftien mensen zijn gisterochtend gedood en 124 gewond toen even voor bij Monza, ten noorden van Milaan, een trein vol forensen en scholieren op weg naar Milaan, ontspoorde en van de spoordijk viel. Er moeten zich af grijselijke tonelen hebben afgespeeld toen de trein die bestond uit een lo comotief en tien wagons in zeer dichte mist verongelukte. Een rijtuig werd door de lucht geslingerd en kwam der tig meter verder op het dak van een spinnerij terecht. Een ander rijtuig schoof op zijn kant als een slede nog honderd meter door. De gehele dag zijn arbeiders met snij branders bezig geweest de vele slacht offers uit de wrakstukken te halen. Het duurde uren voor men het rijtuig van het fabrieksdak had afgehaald. Een rijtuig -was door een losgeschoten stuk rail gespietst. Hierdoor werden al drie mensen, onder wie een pastoor, op slag gedood. NIET GEZIEN Ook de machinist en zijn assistent zijn onder de omgekomenen. Men neemt aan, dat de machinist het waar- schuwinigssignaal door de mist niet heeft opgemerkt. Ter plaatse geldt een snelheids-beperking tot tien kilometer per uur, omdat men werkzaamheden aan de spoorlijn verrichtte. Overlevenden vertelden, dat de ma chinist vlak voor de bocht snelheid heeft geminderd. Onmiddellijk daarna begonnen de voorste wagons te slin geren. De trein reed toen nog zeker 80 kilometer per uur. HULPFONDS Het ziekenhuis in Monza verzocht gisteren enige malen de bevolking bloed voor de vele slachtoffers af te staan. Er verkeren nog verscheidene mensen in levengevaar. In de loop van de dag is een hulp fonds voor de slachtoffers gevormd. Gistermiddag was daarvoor al vijftien miljoen lire gestort. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een van de belang rijke bewijsstukken over het begin van de schrootaffaire is zoek geraakt. Op het ministerie van economische zaken heeft men bij het onderzoek naar de nieuwe bewijsstukken, die de heer L. Worms had ingediend ter ontmaskering van de hoofdschuldige, geconstateerd dat de valse verklaring voor het eerste schrootschip waarmee is gefraudeerd in ons land onvindbaar is. Anderzijds is in Luxemburg vastgesteld dat ook dit schip op papier althans, ten minste tweemaal is gesloopt terwijl in beide gevallen waarin subsidie werd ver leend, de hoeveelheid schroot veel groter was dan ooit van dit schip had kunnen worden gesloopt. De vermissing van dit document be lemmert het onderzoek in hoge mate. Ter completering van het bewijsmate riaal is nog een ander stuk nodig dat zich elders in archief moet bevinden. Samen met deze stukken zal het inge leverde bewijsmateriaal moeten aan tonen, aldus de heer Worms, dat het Nederlandse bureau dat was ingescha keld bij het toekennen van de subsidies, kennis zou hebben gedragen van de gepleegde fraudes. Daardoor zou de schrootaffaire een verrassende wending krijgen. Onthullingen De heer Worms zei ons dat hij over deze zaak onthullende mededelingen zal doen op een persconferentie, die hij vandaag zal houden in zijn bedrijf te Dordrecht, dat door de schrootaffaire al twee jaar stil ligt. Hij zal dan tevens zijn commentaar geven op het rapport van de Hoge Autoriteit over de schroot- fraude. WASHINGTON (TJPI). Staatssecre taris E. G. Stijkel, leider van de Ne derlandse delegatie naar de luchtvaart- onderhandelingen met Amerika, heeft gisteren bij aankomst in Washington de hoop uitgesproken, dat de Nederlands- Amerikaanse vriendschap niet op de proef zal worden gesteld door de kwes tie van de landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles. De heer Stijkel arriveerde per trein uit New York. De besprekingen zullen morgen beginnen. De openbare mening in mijn land, zo zei de heer Stijkel, zal de komende on derhandelingen bijzonder nauwlettend en met zeer grote belangstelling volgen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Dillon, zal donder dag niet, zoals werd verwacht, de ope ningszitting presideren. Hij heeft griep' en zal waarschijnlijk al op de eerste zit ting worden vervangen door de heer Vass, directeur vervoer en verbindingen van zijn departement. TURIJN (Reuter) Vijftien jaar lang heeft een Italiaanse familie bij Pinerolo lief en leed gedeeld, terwijl enkele me ters boven haar hoofd een onontplofte mortiergranaat lag. De familie wist niets van het gevaar, totdat een metselaar tij dens een klein karwei toevallig de gra naat tussen plafond en dak zag zitten. Deskundigen hebben de granaat be hoedzaam verwijderd en in een open veld tot ontploffing gebracht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De import van Russische tarwe is met een enorme sprong toegenomen tot bijna veertig procent van alle ingevoerde con- sumptietarwe in ons land. Over de jaren 56/57 en 57/58 importeerde Nederland slechts 3700 en 8500 ton tarwe uit de Sowjetunie. Over het jaar 1958/59 schoot deze hoeveelheid omhoog tot 308.000 ton. De totale hoeveelheid geïmpor teerde tarwe bedroeg in dat jaar 779.500 ton. Deze geweldige verschuiving ten gun ste van de Russische tarwe is gegaan ten koste van de Canadese. Dit land zag zijn export naar Nederland dalen met 330.000 ton. Het is in de eerste plaats een kwestie van prijzen. De Russen boden hun tar we in 58/59 aan voor een prijs, die per honderd kilogram plus de vervoers kosten net iets voordeliger uitkwam. Bij deze grote hoeveelheden is dit klei ne prijsverschil zeer belangrijk ge weest. Rusland bezit thans met inbegrip van het Aziatische deel, bijna een derde van het wereld-tarweareaal. Zijn aan deel in de wereldproduktie bedraagt ongeveer 25 procent. Deze gegevens verstrekt de regering in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot goedkeuring van de internationale tarweovereenkomst. Zij toont zich nogal pessimistisch gestemd over het probleem, hoe de overproduktie van tarwe op de wereld moet worden op gelost. De regering is van oordeel dat de verhoogde tarwe-invoer uit de Oost- europese landen en dus in het bij zonder uit Rusland de handelsbe trekkingen met die landen kan hel pen uitbreiden. Dit ondanks het feit dat de handelsverdragen met die lan den niet meer zo stringent zijn, dat verhoogde invoer van tarwe noodzake lijkerwijs^ tot evenredige aankopen van de zijde van die landen in Neder land behoeft te leiden. De hele oogst van 1959, ongeveer tien ton gedorste granen en peulvruch ten, van de heer Stevens uit Steenbergen is verloren gegaan toen gisteravond zijn schuur in de Graaf Hendrikpolder af brandde. Van onze correspondent LONDEN Een boer in het Engelse graafschap Devon heeft op zijn land een voormalig marinekamp in een gemetselde put een geketend geraamte gevonden. Volgens een voorlopige schatting van medische deskundigen is het ongeveer vijftien jaar oud. De politie van Devon heeft nog geen idee van wie het kan zijn. Lijsten met ongeveer vijftien jaar geleden vermiste personen worden naarstig nagezocht De gruwelijke ontdekking heeft her inneringen opgeroepen aan de in 1947 in deze buurt verdwenen rijke 64-jarige theekoopman Richard Swann. wiens veel jongere vrouw anderhalf jaar geleden toestemming kreeg te her trouwen. Maar volgens eerste schattin gen betreft de vondst een man van tussen de vijfentwintig en dertig jaar. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur; Opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige noordweste lijke wind. Kouder. MIES JE: Zou de winter toch be ginnen? 7 januari: zon op 8 47, zon onder 16.45; maan op 12.59, maan onder 2.20. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind c. in mm 1 3 4 7 5 3 8 6 11 Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Belgrado Rome Aiaccio Madrid Mallorca sneeuw regen geh. bew. geh. bew. regen onbew. regen regen regen zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. geh. bew. regen 1. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew zw. bew. mist onbew onbew 1. bew. 1. bew. ZZW zzw stil WNW WNW NW WNW U WNW WZW WNW O stil N ZZW zw zzo zzw stil O z stil O NO ONO stil stil 0 0.1 0 1 4 0.1 0.3 0 0 0 0 0.5 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 k

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1