Ondergrondse organisatie met ruime geldmiddelen HAAGSE REL N1EEW EN ERGER DAN RELLETJE MACMILLAN ZIJN RONDE BEGINT AAN VAN AFRIKA Ir. N. Snijders: Afbreken de enige juiste daad Vallende kraan doodt drie kinderen LEES en DOE HET ZELF TOPJAAR VOOR WOLINDUSTRIE Dinsdag 5 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. 5 ONGEWENST CEES LASEUR IN HAAGSE RAAD HERDACHT Eisenhower naar Brazilië Hoogo venbedri j f in Europoort verantwoord ISRAËLISCHE MENING OVER INCIDENTEN Optreden geëist In vele landen Spoed MEDELEVEN MET JODEN Landingsrechten K.L.M. Delegatie naar Amerika Bot geweld - drang tot vernielen Ö1 I Rode Kruis rapporteert over Algerije VOORBEREID zöe&rna dubbel-ribsteek ondergoed H. MANNAERTS Rus contra gedwongen verplaatsing BERLAGE'S BEURS WANKELT TIEN MILJOEN EEN N.V.? TYPISCH HAAGS Sabater ontsnapt weer aan troepen van Franco Nieuwjaarsweekeind met record aantal doden ruim gebroken Te veel auto's spatten nog zonder lappen T rekking prem ielenin g Rotterdam 1952 I Van onze correspondent DEVENTER Met de beschik king van de minister van justitie in de zak dat hij zich niet in Overijsel en Gelderland mocht vestigen of er tijdelijk verblijf mocht houden, voegde de SD-er Antonie Berends zich veertien dagen geleden bij zijn gezin in Deventer. Pas na de jaarwisseling lichtten kranteberichten justitie en politie in de oostelijke provincies over deze voorwaarde in. Zij konden echter niet handelend optreden omdat iedere instructie van het ministerie ontbrak. Voormalig verzet Nederland heeft daarna op maatregelen aan gedrongen. Commissaris J. Oosting van Deventer, door de officier van justitie te Zutphen geïnstrueerd, heeft Berends toen aangezegd Deventer ogenblikkelijk te ver laten en zich te melden bij zijn toezichthouder in Amsterdam. Commissaris Oosting diende tijdens de oorlog als inspecteur van politie in Almelo, waar Berends door de bezetters als korpschef was aangesteld. Berends heeft als leider van een Sonder- kommando een aantal verzets groepen opgerold, onder andere in Almelo, Arnhem en Tiel. Zeker honderd Nederlanders hebben door zijn optreden het leven verloren. Bij de behandeling van zijn zaak door het Bijzonder gerechtshof te Arnhem werd de doodstraf tegen hem geëist. Het vonnis luidde levenslang. Dat is later veranderd in een gevangenisstraf van 22 jaar. Daar Berends twee derde van zijn straftijd had uitgezeten, was hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de raadsvergade ring van gistermiddag heeft de burge meester mr. H. A. M. Kolfschoten Cees Laseur met gevoelvolle woorden her dacht. Deze onbetwistbare leider van het Haagse gezelschap, aldus de burge meester, heeft tienduizenden stadgeno ten jarenlang doen genieten van zijn kunstenaarschap, dat bovenal uitmuntte in die scherpe en fijne intuïtie voor het algemeen-menselijke, dat de rastoneel speler kenmerkt. Vandaag begrafenis Vanochtend van half elf af wordt het stoffelijk overschot van Cees Laseur in de hal van de schouwburg opgebaard. Van hier uit vertrekt de rouwstoet om elf uur naar de begraafplaats Rhijnhof bij de Haagse Schouw, waar Albert van Dalsum het woord zal voeren. De wet houder van kunstzaken J. van Zwijn- dregt en de directeur van de Haagse Comedie Paul Steenbergen zullen in de schouwburg spreken. WASHINGTON (Reuter, UPI). De regering van Brazilië heeft bekend ge maakt dat president Eisenhower in het verloop van zijn komende reis dóór Zuid-Amerika een officieel bezoek aan Brazilië zal brengen op 24 en 25 febru ari. Hoewel het Witte Huis zich ten aan zien van de reisplannen van de presi dent nog in zwijgen blijft hullen schijnt het nu toch wel zeker te zijn dat Eisen hower verscheidene Zuidamerikaanse Janden wil gaan bezoeken. Ook Uru guay, Argentinië en Chili zouden op zijn reisschema staan. In diplomatieke kringen neemt men aan dat het in de bedoeling ligt dat Eisenhower op 17 februari de reis naar Rio de Janeiro zal aanvaarden en dat hij na een bezoek aan Brazilië ge bracht te hebben, op de terugweg de drie bovengenoemde landen zal bezoe ken. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat ook nog een kort bezoek aan Peru ingelast zal worden. Naar verluidt zal Eisenhower de reis gedeeltelijk per vliegtuig en gedeeltelijk op een Amerikaans oorlogsschip maken. WESTLANDSCHE MEER HYPOTHEKEN IN 1959 DEN HAAG. De hypothekenpor- tefeuille van het concern der West- landsche Hypotheekbank is in 1959 be langrijk uitgebreid. Voor het e erst in de geschiedenis van het concern over trof het bedrag aan afgesloten eerste hypothecaire leningen de honderd mil joen gulden. Dit bedrag beliep 107 miljoen. Afgelost werd voor 76 miljoen zodat de portefeuille vooruitging met 31 miljoen. Pandbrieven en leningen op onder handse schuldbekentenis werden ge plaatst tot een gezamenlijk bedrag van 44 miljoen. Eind 1959 stond aan pand brieven en schuldbekentenissen uit 310 (v.j. 230) miljoen. De directie verwacht ook in de financiële uitkom sten een opgaande lijn. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De studie over een hoogovenbedrijf in Europoort zal naar verwacht wordt binnenkort worden be ëindigd. Dit deelde gistermid dag mr. dr. K. P. van der Man- dele mee als voorzitter van de kamer van koophandel te Rot terdam. Hij voegde eraan toe: Dan zal blijken, dat het voor de Nederlandse economie aanbeve lenswaardig en verantwoord is zulk een project uit te voeren. In zijn opsomming van pro blemen van stad en haven ge waagde hij ook over ar nood zakelijke verlenging van de startbaan op het vliegveld Zes tienhoven. Hierover zei hij ver der: Een opzettelijke tegen werking ten aanzien daarvan is op den duur onduldbaar voor stad en bedrijfsleven. Van onze correspondent LONDEN. Naarmate er meer berichten binnen komen uit een groeiend aantal landen over het klodderen van baken- kruisen en anti-Joodse leuzen, neemt de verontwaardiging hier over toe. Bijzonder groot is de ontsteltenis in Israël, waar een der politieke partijen om een de bat over deze kwestie in bet par lement heeft gevraagd. Israëlische regeringskringen menen, zo verluidt in Jeruzalem, dat in West- Europa een ondergrondse organisatie bestaat die de hand heeft in de inci denten. Deze organisatite heeft de be schikking over ruime geldmiddelen. Het Joodse Wereldcongres riep giste ren alle landen waar uitingen van an tisemitisme voorkomen, op met spoed krachtige maatregelen te nemen, om de resten van het nazisme met wortel en al uit te roeien. Met name aan de Westduitse regering wordt dit ge vraagd- Terwijl nazistische verschijnselen in steeds meer Westduitse plaatsen voor komen, wordt de druk op de regering voortdurend groter om met kracht te gen vandalen die zich er aan schuldig maken op te treden. Politici van vrij wel alle partijen dringen aan op het houden van een debat in de Bondsdag over de neo-nazistische verschijnselen. De regering evenwel, wil eerst de re sultaten van het officiële onderzoek afwachten dat aan de gang is. Tal van Westduitse parlementsleden eisen dat met spoed het wetsontwerp behandeld wordt, dat lieden die haat verwekken tegen minderheden in de bevolking bedreigt met gevangenis straffen van tenminste drie maanden. werd in West-Berlijn gearresteerd. Hij had op een wasserij geschilderd Juden raus. Als reactie op deze gebeurtenissen in de stad stuurde een aantal niet-Jo- den geldelijke bijdragen aan de Joodse gemeente van de stad. Neo-nazistische opschriften versche nen maandag o.a. nog in Kassei, Mainz en Bingen. „Heil Hitier", stond ergens op een schutting, „we komen terug!" Het Westduitse kabinet komt niet eer der dan 13 januari bijeen; dan zal de golf van antisemitische verschijnselen zeker ter sprake komen. Twee jongens werden gisteren nog gearresteerd in Duisburg en Kassei. Ook zij hadden hakenkruisen geschilderd. Veel indruk maakte maandag het be zoek dat de nieuwe Westduitse ambas sadeur in Kopenhagen bracht aan de opperrabbijn van Kopenhagen, dr. Mel- chior. Hij deelde hem mee dat zijn regering de antisemitische incidenten in de Bondsrepubliek betreurt. In Londen waren er maandag weer nieuwe gevallen van het ontwijden van synagoges en andere Joodse gebouwen. Zes winkels van Joden in Leeds waren in het nachtelijk duister ontsierd met enorme hakenkruisen. Uit de badplaats Bournemouth kwam ook al een melding van geklad met swastika's. Soortgelijke berichten waren er voorts nog uit Bel fast, de Ierse hoofdstad Dublin. Athene, Rome. de Noorse havenstad Stavanger en zelfs uit Melbourne in Australië. New Yorks burgemeester Robert Wagner heeft de politie van zijn stad opgedragen een streng onderzoek in te stellen naar het ontwijden van een aan tal synagoges. Hij noemde dit ontwijden een daad waar men zich diep voor moet schamen en bovendien zeer laf. In New York een stad met de grootste Joodse bevolkingsgroep ter wereld is -geen plaats voor dit soort nazistische prak tijken, aldus Wagner. De New Yorkse politie bewaakt op het ogenblik alle Joodse gebouwen in de stad. De Zweedse acteur Victor Sjoerslroem is gisteren overleden. Zijn laatste rol speelde hij in de nieuwste film van Ing- mar Bergman, Het Aardbeienplekje, die kortgeleden is uitgebracht. Het Westberlijnse stadsparlement zal donderdag het verschijnen van haken kruisen en dergelijke bespreken. Ook in deze stad waren er gisteren weer nieuwe tekenen dat er verfterroristen aan het werk waren. Een 23-jarige man Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Neder landse vereniging van ex-poli- tieke gevangenen heeft in een telegram aan de Duitse ambas sadeur in Nederland gezegd, met afschuw vervuld te zijn over de laaghartige schendingen van monumenten, die voor de slachtoffers van het nazi-regiem in Duitsland zijn opgericht en over het bekladden van Joodse kerken en huizen, dat ook elders is voorgekomen. De vereniging is van mening dat dergelijke wandaden een beledi ging zijn voor ieder beschaafd land en verwacht dat de da ders met de uiterste gestreng heid worden gestraft, in het bij zonder in Duitsland waar de waanzin van de rassenhaat nog steeds aanhangers vindt en waar neo-fascistische organisaties en tijdschriften ongehinderd hun misdadige activiteiten kunnen voortzetten. Tenslotte merkt de vereniging in haar telegram nog op, dat het wantrouwen tegen het nieu we democratische Duitsland al leen kan worden weggenomen indien onmiddellijk tot verbod van alle neo-fascistische orga nisaties en tijdschriften wordt overgegaan en indien alle pro minente aanhangers van Hitier uit het openbare leven worden verwijderd. Op de nieuwjaarsbijeenkomst maandagavond in Weesp van de P.v.d.A. heeft de landelijke voor zitter, de heer Evert Vermeer, zich fel gekeerd tegen de golf van anti-semietisme die zijns in ziens niet mts te verstaan is. De P.v.d.A. verwacht dat de Neder landse regering nauwlettend zal toezien op hetgeen ex-nazi's en elementen, die in de oorlog en daarvoor verkeerd zijn geweest, nu nog proberen aan te richten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op 7 januari beginnen te Washington de besprekingen tussen Nederland en Amerika over de verkrij ging van landingsrechten voor de KLM op de westkust van Amerika te Los An geles. De KLM stelt zich voor indien de rechten worden verleend een recht streekse lijn via de Noordpool Amster damLos Angeles te openen. Europa zal er dan een directe verbinding bij krijgen met dit. gebied, dat door zijn sormachtige ontwikkeling een belangrijk knooppunt voor vervoer is. De nieuwe leider van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris E. G. Stijkel, hervat de onderhandelingen die in 1957 gevoerd werden door de toenmalige staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. E. H. van der Beugel en die resulteer den in het luehtvaartverdrag met Ame rika. Los Angeles werd Nederland daarbij niet gegund, maar het vedrag bevatte wel de bepaling dat op verzoek van een der partijen nieuwe besprekingen konden worden geopend. Van deze clausule heeft Nederland gebruik gemaakt. De eerste twee besprekingen in Wash ington zullen van Amerikaanse kant on der leiding staan van de onderminister van buitenlandse zaken, Dillon. Deze kan echter niet de gehele duur van het over leg, dat wellicht twee weken in beslag gaat nemen, meemaken. De directeur van het bureau transport en verbindingen van het ministerie van buitenlandse zaken, de heer L. C. Vass, neemt dan de leiding van de Amerikaanse delegatie op zich. Van Nederlandse zijde nemen buiten de staatssecretaris aan het overleg deel mr. H. J. Spanjaard, directeur bij de rijksluchtvaartdienst, mr. J. C. Nieuwen- huysen, verkeersadviseur van het depar tement van buitenlandse zaken, en dr. L. H. Slotemaker, directeur van de KLM. Zij zijn gisteravond vertrokken. In Wash ington voegen zich bij hen de vertegen woordigers van Suriname en de Neder landse Antillen, de heren mr. F. J. Ba rend en mr. E. D. Baiz en van de Neder landse ambassade te Washington dr. J. C. Kruisheer en de heer M. Mourik. PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft bekend gemaakt dat zij terdege rekening zal houden met het rapport van een commissie van onderzoek van het internationale Rode Kruis over de toe stand in de gevangenenkampen in Alge rije. De commissie is tot de slotsom gekomen dat, hoewel in sommige kampen zich nog misstanden voordoen, de toestand over het algemeen zeer duidelijk is verbeterd. Het rapport over het onderzoek, dat de commissie in oktober en november van het vorige jaar instelde, is nog niet ge publiceerd, maar het dagblad Le Monde heeft een volle pagina aan een analyse van de toestanden in de kampen gewijd die, naar men aanneemt, op de inhoud van het nog vertrouwelijke rapport be rust. Streng worden ook In West-Berlijn synagoge's en gebouwen waar Joodse instellingen in gevestigd zijn door de politie bewaakt. Deze politieman staat op wacht voor een Joods gemeen schapscentrum, dat gebouwd is op de plaats waar een synagoge stond die door de nazi"s' in brand werd ge stoken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nog twee her riemakers heeft de Haagse poli tie aangehouden. Het waren alle twee jongens die op nieuwjaars morgen de politie met stenen hadden gegooid. Zondag zijn zij opgespoord. In Den Haag wordt nog druk gesproken over het schandaal van 1 januari. Men ook de politie is het er wel over eens dat zich in Den Haag iets heeft voor gedaan wat tot nu toe in ons land on bekend was: het massaal ruziezoeken met de politie, koste wat het kost. De straatgevechten, van te voren bereid, werden uitgelokt door een aantal gang makers, maar al heel snel deed een groot deel van de schildersbuurt mee. Natuur lijk behoorden de meeste straatvechters tot de jongere leeftijdsgroepen. Maar dat de strijd van uit de huizen werd voort gezet nadat de straat met sabel en gum miknuppel was schoongeveegd, wijst er wel op dat de gevechten de sympathie hadden van de ouders. Alles wijst er op dat de strijd van te voren was beraamd. Daarom ook zorgden de raddraaiers er wel voor, dat de politie toch moest ingrijpen nadat de politie mannen zich meer dan eens uit de op- Advertentie zo goed, gezond, stérk en voordelig! hemdjes 0.75-t.60 broekjes 0.85-1.45; 2-16 jaar; ook in wol en witte katoen Advertentie Maak het zelf in huis beter, mooier en gezelliger. Het bekende maandblad DOE HET ZELF wijst U de weg. Ook het januarinummer staat boorde vol tips en uitvoerbare ideeën. Koop het voordat het is uitverkocht bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. TILBURG (A.N.P.) Voor de wol industrie kan gesproken worden van een zeer goed of zelfs een topjaar. In de sector dameskledingstoffen verkeert men echter nog in grote onzekerheid. Door de langdurige warme zomer zijn er bij de handel nog grote onverkochte voor raden en bestaat er zelfs een aarzeling om tot aanvulling voor het nieuwe sei zoen over te gaan. Dit zei gisteren de heer H. Mannaerts in zijn jaarrede als voorzitter van de Tilburgse Kami r van koophandel. De linnen- en vlasindustrie ondervond aanvankelijk de concurrentie van vlas soorten uit Oosteuropese landen door de dumping van vlasgrondstoffen. Maar deze situatie heeft zich gewijzigd, zodat in de tweede helft van 1959 de vlas- prijzen sterk aantrokken en Oosteuropese landen zelfs kopers werden. De cijfers in de schoenindustrie wijzen op een recordjaar in 1959. In de eerste drie kwartalen w-d een produktiestij- ging van 17 procent geboekt en een ex portstijging van 32 procent. Maar de import van schoenen steeg nog krach tiger, nl. met bijna 50 procent, aldus J de heer Mannaerts. MOSKOU (Reuter) De regering van de Sowjetunie heeft Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, formeel verzocht de mogelijkheid te bestuderen van maatregelen ter voor koming van verdere gedwongen verplaat sing van inheemse bevolkingsgroepen in het mandaatgebied Zuidwest-Afrika. Het Sowjetrussische persbureau Tass publiceerde pas gisteren de tekst van de op 30 december verzonden brief over deze kwestie. De brief was ondertekend door Arkadi Sobolef, de permanente Rus sische vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties. Van onze correspondent LONDEN. Minister-president Macmillan zal vanavond zijn reis naar Afrika beginnen, waar hij eerst Ghana, dan Nigeria, Rhodesia en Nyassaland en ten slotte Zuid-Afrika zal bezoeken. 1960 is het jaar der beslissingen voor Afrika. Tal van belangrijke gebeurtnissen liggen voor de boeg en de tijd van de Europese hegemonie zal voorgoed voor bijgaan en plaats maken voor een Pan- Afrikanisme, dat geheel en al is gericht jop onafhankelijkheid, maar helaas nog niet in alle gevallen op vrijheid, recht en broederschap. Bovendien zullen voor ten minste de I huidige en volgende generatie nog Euro pese technische en economische hulp onontbeerlijk zijn. De democratie in de AMSTERDAM. In een intern rap port, dat de directeur van de Amsterdam se Havens- en handelsinrichtingen, ir. N. Snijders, aan B. en W. van Amsterdam heeft uitgebracht, wordt met klem ge adviseerd de beurs van Berlage radicaal te slopen. Het gebouw staat te wankel op zijn fundamenten, vertoont scheuren en voldoet bovendien niet meer aan de eisen die er in redelijkheid aan kunnen worden gesteld. Het rapport, waarin wordt voorgesteld Berlage's schepping te vervangen door drie kantoorgebouwen met twee beurs- zalen daar tussenin, is Uitgebracht op verzoek van het Amsterdams gemeente bestuur. Zoals bekend lieten B. en W. van Am sterdam in de loop van het vorige jaar reeds blüken dat zij sceptisch stonden tegenover de mogelijkheid om de ver zakking van de beurs van Berlage af doende te bestrijden. Met een provisori sche reparatie van het wegglijdende fun dament zou alleen al 250.000 gulden zijn gemoeid. Een zelfde bedrag zou moeten worden uitgetrokken voor een grondig derzoek naar de algemene toe^tan-1 waarin de basis van de beurs zich be vindt. Behoorlijke tekeningen waarop het vol ledige heiplan staat aangegeven zjjn er niet. Mocht blijken dat een algehele res tauratie nodig zou zijn, dan zouden er zeker tien miljoen gulden op tafel moe ten komen. Een noodzakelijke nieuwe verwarming zou rnim een miljoen gaan kosten. De directeur van de Havens- en han- delsinriehtingen meent dat de bouw van een nieuwe beurs van Amsterdam geen grote financiële offers zal vragen. Vol gens hem bestaat er intense belangstel ling voor een betere accommodatie bij het bedrijfsleven. Ir. Snijders meent dat een n. v„ waarin ook de gemeente Am sterdam deelneemt, de verwerkelijking van zijn gedachten ter hand zal kunnen nemen. De voordracht van B. en W„ waarin terloops de mogelijkheid van sloping werd aangestipt, ontketende vorig jaar in de kringen van degenen die de beurs van Berlage als een onvervangbaar cultuur monument beschouwen een storm van protest. Het denkbeeld voor een nieuwe beurs aan het Damrak met daaronder garagekelders zoals de directeur van de Havens- en handelsinrichtingen dat nu heeft ontwikkeld, zal evenmin nalaten de gemoederen in beweging te brengen. In de kringen van de gebruikers van de tegenwoordige beurs staat men uit gesproken welwillend tegenover de ge dachten van ir. Snijders. Op het stadhuis houden sommigen er al rekening mee dat de beurs van Berlagr door de lande lijke overheid zal worden aangemerkt als een cultuurmonument. 'reeds vrij geworden staten maakt ern stige kinderziekten door. In niet alle ge vallen is het zeker, dat de democratie die zal overleven en het blanke voor beeld is helaas niet overal inspirerend. Allereerst Ghana. Dat is vrij geworden en is een unie aangegaan met Guinea (voormalig Frans). Premier Kwame Nkroemab heeft er politieke tegenstan ders bepaalde democratische rechten ont nomen. Maar ook al wordt er aan alle kanten bijzonder veel goed werk verzet zal Ghana nog veel Europese technische en geldelijke hulp nodig hebben. Nkroe- mah zal zeker voor Macmillan zijn hand ophouden en die misschien gevuld krij gen. Maar Macmillan wel zeker Nkroe- mahs wensdroom: leider te worden van een Verenigd Afrika, niet verwezenlijkt zien. Macmiilans tweede pleisterplaats is Nigeria, de grootste overgebleven Britse kolonie, die dit jaar onafhankelijk wordt. Hier krijgt hij zeker zijn warmste ont vangst. Het land is vrij van antiblanke demonstraties gebleven en maakt een kans de leiding te nemen onder de vrije zwarte staten. Hier is reeds veel be reikt. De moderne umversitet-itsgebou- wen en fabrieksinstallaties zijn daarvan een teken. Ook in Nigeria zijn er nog tal van bittere conflicten tussen de stam men en godsdiensten van het land. Na Nigeria komt de federatie van Rhodesia en Nyassaland aan de beurt, waar de drie miljoen zielen tellende zwarte bevolking van het laatste deel niet wil worden gedwongen tot samen smelting met Noord- en Zuid-Rhodesia en waar de kiem ligt voor een tweede apartheidstragedie. Lang niet alle Britse ambtenaren zijn daar tegen. Dr. Has tings Banda. de leider van het zwarte bevolkingsdeel zit al tien maanden ge vangen zonder terecht te hebben ge staan, op zichzelf al een aanfluiting van het recht in het moederland. Macmillan zal beslist met zijn plaatsvervanger spreken, en het is lang niet onmogelijk, dat hij Banda de vrijheid zal geven. Aan het einde van zijn 25.000 km lange reis komt Zuid-Afrika, welks prod-ukten de Britse Labourpartij en vakbonden vol gende maand zullen gaan boycotten als protest tegen de apartheidspolitiek en waar op 18 januari een nieuw landver- raadproces begint tegen een groep ne gers. Gisteren hebben drie Engelse conser vatieve parlementsleden, onder wie de secretaris van de commissie voor buiten landse zaken, en de televisiesterren Cha- taway en Johnson-Smith, zitting genomen in de protestcommissie. Macmillan wil zeker de deur van het ouderlijk huis niet dichtslaan, maar zal aan de andere kant waarschijnlijk vader lijk werken op het blanke geweten en op de hoop der zwarten roerige straten terugtrokken. De herrie schoppers namen uit dakramen brand weerauto's onder vuur en etalages van middenstanders die met de gevechten niets hadden te maken. Lang van te voren hadden de rad draaiers voorraden projectielen aange legd. Voor de barricades had men wel bewust planken met spijkers aange schaft, zodat de banden van de politie en brandweerauto's gevaar liepen. Wel bewust werden verschillende pakhuizen opengebroken en de opgeslagen materi alen die men daarin vond, werden de straat op gesleept. Een man heeft voor dit doel zelfs een bakfiets gehuurd. De bakfiets werd overigens ook een prooi van de vlammen. Dit alles wijst er wel op dat men niet te doen heeft met een wat onschuldige vorm van baldadigheid, die uitgroeide tot een relletje. De Schilders- buurt heeft door de gebeurtenissen op 1 januari een bijzondere slechte naam gekregen. Het was echter altijd al een wijk waar de politie veel aandacht aan besteëdde. Afgezien van de goede burgers, die nu nog meer dan vroeger zo snel mogelijk wilen verhuizen., wonen in deze trieste buurt vrij wat a-socialen. Men vindt er veel los-werklieden, scharrelaars en zwarte-handelaren in ruste. In die wijk, gebouwd aan het begin van deze eeuw, toen men nog maar nauwelijks begrip had voor goede woningbouw, leven velen tegen de zelfkant aan. Er is wel eens gezegd dat de moeilijk heden die zich nu zo duidelijk hebben voorgedaan typisch in Den Haag thuis horen, omdat deze stad bij gebrek aan een voldoende aantal grote moderne in dustrieën een vrij slecht sociaal en maat schappelijk klimaat kent. Dat zou er toe leiden dat de minst welgestelde groepen snel afglijden en een grote rancune vormen tegen de „officiële" samenleving met haar verordeningen, voorschriften en autoriteiten. Mogelijk schuilt er enige waarheid in deze rede nering. De diepere oorzaak van deze mas sale vechtpartijen, die duidelijk niets te maken hebben met het „nozemprobleem" (wat dat ook moge zijn) lijken op een andere wijze nauwelijks verklaarbaar. MARSEILLE (AP) Gillend van angst renden gisteren ruim honderd kinderen naar alle kanten weg, toen zij een grote constructiekraan op de speelplaats zagen vallen waar zij juist waren. Drie kinderen konden niet snel genoeg wegkomen, ze werden door het neervallende gevaarte verpletterd en waren op slag dood. Dit drama speelde zich maandag morgen in Marseille af, tijdens het speel kwartier van een der kleuterscholen in de stad. Een nog onbekend aantal kin deren raakte gewond. Van zeker twee hiervan is de toestand zorgwekkend. Naast de plaats waar de kinderen speel den bevindt zich een bouwterrein. Daar stond de enorme kraan op. Zeker honderdtwintig kinderen in de leeftijd van vier tot zes jaar waren op de speelplaats toen de kraan begon over te hellen. Een aantal van hen stond juist onder toezicht van twee on derwijzeressen de handen te wassen. Een van de onderwijzeressen keek toe vallig op, juist op het moment dat de kraan begon te vallen. De vrouw gilde het uit om de kinderen voor het vrese lijke gevaar te waarschuwen. Het metalen gevaarte verbrijzelde eerst een muur voor het op de speel plaats neerstortte. In de cabine be vond zich de kraandrijver; de man werd zwaar gewond. Voor het eerst in drie jaren was dezer dagen in Egypte het gezin Zarb weer bijeen. James Zarb, een Engelsman, die een langdurige gevangenisstraf wegens spionage in Egypte uitzit, zag tijdens het hier op de gevoelige plaat vastge legde bezoek van vrouw en kind zijn twee. en een half jaar oude zoontje Gerald voor de eerste keer. Mevrouw Zarb vond dat haar man er beter uitzag dan de foto's van hem lieten vermoeden die zij in Engeland gekregen had. Een week lang mogen mevrouw Zarb en haar zoontje hun dierbare gevangene om de andere dag be zoeken. Daarna worden de be zoeken verminderd tot een maal per week. Eigen Nieuwsdienst MADRID Bij Bar.olas, zeventien kilometer van de Spaanse stad Cerona, woedde gistermorgen vroeg een verwoe de strijd tussen leden van de Guardia civil en een groep guerrillastrijders die zich verzetten tegen het bewind van Franco. Vier verzetsstrijders werden ge dood; ook éen officier van de Guardia civil, de Spaanse rijkspolitie, k vam om het leven. In de officiële berichten van de Spaanse autoriteiten werden de guerrilla's bandie ten genoemd, die van Frankrijk uit Span je waren binnen gekomen- De guerrilla's stonden onder bevel Van de reeds lang gezochte anarchist Fran cisco Sabater. Deze zou zwaar gewond zijn geraakt tijdens het gevecht, maar h\j wist te ontkomen. Een honderdtal poli tiemannen zocht de gehele dag vergeefs\ in de dicht begroeide bergen bij Banolas) naar de thans 45-jarige guerrillaleider. Herhaalde malen raakte Sabater de af gelopen jaren slaags met de politie; tel kens wist hij te ontkomen. Tijdens de Spaanse burgeroorlog vocht hij aan re publikeinse zijde tegen de aanhangers van Franco. De strijd ontbrandde gisteren toen de Guardia civil een boerderij overviel waar Sabater zich schuil hield Hij is een der meest gezochte mannen van Spanje. CHICAGO (UPI) De drukte tijdens het afgelopen lange weekeinde heeft in de Verenigde Staten meer doden gekost dan ooit tevoren. Gisterochtend had men 360 mensen geteld, die bij verkeersongelukken wa ren omgekomen. Verder eisten branden en andere ongevallen 140 mensenlevens. Advertentie Als U met aambeien sukkelt neem dan Hemotabs de beproefde en eenvoudige behandeling van binnen uit. Een complete kuur in tabletvorm, die U in enkele dagen uit komst brengt. Zalf en zetpillen zijn daarbij overbodig. De complete kuur (fl 1.47) is verkrijgbaar in iedere apo theek of drogisterij. EDINBURGH-LONDEN Wandelrecord dr. Moore LONDEN (Reuter) Een 22-jarige jongeman, Terry Haywood, heeft de af stand EdinburghLonden sneller afge legd dan dr. Barbara Moore. Hierdoor is hij de 2500 gulden rijker geworden, die een garagehouder had uitgeloofd voor de eerste, die het record van dr. Moore zou breken. Dr. Barbara Moore, een in Rusland geboren diëtiste, kwam de avond voor Kestmis in Londen aan, na in zeven en een halve dag de 597 kilometer lange af stand te hebben gelopen Terry Haywood meldde zich in Londen na een wandeling van zes dagen, een uur en vijftien minuten. Hjj had wel enkele blaren op zijn voeten, maar voor de rest voelde hij zich goed. Hij sliep zes uur per nacht. Terry werd in 1957 wegens lichame lijke ongeschiktheid voor militaire dienst afgekeurd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Er rijden nog op vallend veel auto's zonder spatlappen rond sinds op 1 januari deze accessoi res verplicht werden. Het kan liggen aan de schaarste aan spatlappen sinds de automobilisten zich tegen de jaar wisseling bij de garages verdrongen, maar de schuld ligt ook goeddeels bi;, die automobilisten die te lang hebben gewacht. Een aantal merken valt buiten de nieuwe maatregel, maar dat neemt niet weg, dat er naar de smaak van de po litie te veel onwettige auto's op de weg zijn. Er wordt dan ook met klem op het aanbrengen van de spatlappen aan gedrongen, hoewel de politie bij de controle rekening zal houden met de omstandigheden. Van gemeente tot ge meente kan deze soepelheid echter ver schillen. Nummer 83438 50.000 ROTTERDAM (ANP) Bij de uitlo ting van de eerste 214 pet. premiele ning Rotterdam 1952 is nummer 83438 uitgeloot met 50.000. De nummers 71166 en 6552 zijn ieder aflosbaar met 10.000, de nummers 90812, 77094, 72643, 42683. 70140. 75550 77879,^ 62527, 75672 en 73226 elk met De nummers 33940, 7865, 55965, 17307 en 32163 zijn uitgeloot met 500 ieder. Tenslotte zijn 482 nummers elk met 150 aflosbaar gesteld. »-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5