BURGEMEESTER DREGMANS ERE BURGER VAN KOUDEKERKE HANDBALUITSLAGEN Den Haag in tijdnood Tragiek van priester-arbeiders: solidariteit streed met ambt K.N.V.B. kiest Zeist zijn sportcentrum voor Vier dagen basiscongres van Jeugd en Evangelie te Laren Nieuwe boeken Winterzitting van de geref. synode gisteren begonnen Vlaams schilderij verdwenen uit Haarlems museum Dinsdag 5 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Kwarteeuw als hoofd van de gemeente Afscheid bij PZEM Zeventig jongeren in een jeugdherberg MELKWAGEN IN SLOOT Vermomcfa booswichten en avor tuur lijk viertal Museum Schielandshuis N1EUW-BENOEMDE DIRECTEUR TREKT ZICH TERUG Overijssel wacht met smart op afvalwaterwet Raad Aardenburg richt zich tot de minister Gevonden voorwerpen Vandaag de gezangen aan de orde Friesch-Groningsche verdere vooruitgang WILSVEEN WRAAKZUCHT? Ook de nieuwe paus verbood verdere activiteit Schip te water gelaten in stijgende Rijn Mission de Paris een mislukking? Naar buitengoed Dhjimat Geen probleem KOUDEKERKE Talrijke vlaggen hingen triest en vochtig toen gisteren burgemeester J. L. Dregmans zijn zilveren ambts jubileum vierde. In de gymnas tiekzaal bij het gemeentehuis heerste echter een sfeer van warmte en hartelijkheid, daar zat de burgemeester temidden van tientallen dorpelingen om een grootscheepse hulde in ontvangst te nemen. Een stroom van waar derende woorden ging vergezeld van belangrijke geschenken. Een hoogtepunt was daarbij de be noeming van de heer Dregmans tot ereburger van Koudekerke, waarbij hem ook de bijbehorende penning in goud werd aangebo den. Daarnaast werd de burge meester door het echtpaar P Stoppels-Vader het eerste paar, dat de burgemeester in de echt verbond namens de bur gerij een televisietoestel aange boden. De turnzaal was tot de laatste plaats bezet, toen de locoburgemeester de heer J. J asperse een buitengewone raadsver gadering presideerde, tijdens welke de raad eenstemmig het besluit nam tot be noeming van het ereburgerschap. Hierna leidde een commissie van ontvangst de familie Dregmans binnen. De heer Jas- perse sprak vervolgens een rede uit. Hij schetste de heer Dregmans als een krachtdadig bestuurder. „U heeft zich steeds een waar democraat getoond, ter wijl u ook een man van regelmaat en orde bent". De heer Jasperse vertelde, dat Koude kerks burgemeester zijn ambt aanvaard de in een moeilijke tijd van crisis en werkloosheid. Onder zijn energieke lei ding werd echter al gauw een begin ge maakt met het ontwerpen van uitbrei dingsplannen. Helaas, zei de wethouder, werd 't Zand in 1941 bij Middelburg toe gevoegd. Er heerste grote vreugde toen de heer Dregmans op 9 november 1944 na onvrijwillige afwezigheid letterlijk en figuurlijk weer voet aan wal zette in het dorp. Zijn devies luidde: „Het water moet gekeerd". Sprekende over de naoorlogse proble men bracht de loco-burgemeester Dreg mans agressieve leiding in herinnering, waar het er om ging hindernissen tot het behoud van natuurlijke recreatie mogelijkheden uit de weg te ruimen. Het rapport van de zogenaamde snel- commissie Walcheren wilde Koudekerke als badplaats van de kaart vegen. Men kijken, wat er van dit fabeltje terecht is gekomen, aldus de heer Jasperse, die daarna de heer Dregmans van het zo juist genomen raadsbesluit op de hoogte stelde. Daarna spraken oa. de heren K. van Sparrentak namens de A. R.-fractie en P. Flipse namens de fractie gemeente belangen en de gemeentesecretaris, de heer L. A. van Splunder. In zijn dank woord noemde de heer Dregmans het verworven ereburgerschap de grootste onderscheiding die hij zich denken kon. De afgelopen kwarteeuw was bijzonder moeilijk. In vele jaren kon niets aan de opbouw van Koudekerke worden gedaan. Tot slot richtte nog een hele rij van sprekers waarderende woorden aan het moet nu maar eens aan de duinen gaan adres van de jubilerende burgervader. OUD-VOSSEMEER. Maandagmid dag heeft de heer L. Filee, electricien bij de Provinciale Zeeuwsche Electri- citeitsmaatsehappij op het eiland Tho- len, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, afscheid ge nomen van bedrijf en personeel. De heer Filee, die vergezeld was van zijn vrouw, werd ontvangen in het verenigingsgebouw, waar het gehele P.Z.E.M.-personeel van Sehouwen-Dui- veland, St. Philipsland en Tholen aan wezig was. De directeur der P.Z.E.M., jr. T. Michielsen, bracht de scheiden de dank voor de aan het bedrijf bewe zen diensten, memoreerde in het bizon der het aandeel, dat de heer Filee had gehad in het herstel na de ramp in 1953 en wenste hem en zijn echtgenote nog veel goede jaren toe. Vervolgens voerden o.a. het woord de hoofdinge- genieur, ir. M. Beun, en de technische ambtenaar, de heer P. Leenhouts, die namens het personeel een blijvend aan denken aanbood en aan mevrouw Filee enkele planten. Van een medewerker LAREN (N.H.) De eerste vier da gen van 1960 zijn door een kleine ze ventig christenjongeren, die belangrijke plaatsen innemen in „Jeugd en Evan gelie", gebruikt voor een zgn. basiscon gres in De Hoeve te Laren, waar zij de vragen die in J. en E. leven gron dig hebben doorgesproken. Als gast heb ben enkele voortrekkers van de eerste lichting en uit de eerste helft van de jaren vijftig het congres bijgewoond, ter wijl ook van de adviseurs o.a. de Am sterdamse hoogleraar dr. J. H. Bavinck aanwezig was. Het congres had niet de bedoeling be sluiten te nemen, maar was opgezet als „praatcongres", waarbij aan het spre ken richting werd gegeven door inleidin gen van prof. dr. P. J. Roscam A'b- bing, van ds. R. C. Harder en van ds. S. J. Popma. Eerst maandagavond wer den de besprekingen afgesloten. Open contact? Van de vele in de diepgaande discus sies aangeraakte zaken willen we er twee naar voren halen. Langdurig is gesproken over de functie van de con tactkring, de informele samenkomst waarin buitenkerkelijke en christenjon geren elkaar in groepsverband ontmoeten en die dient ter ondersteuning van het persoonlijke contact, waarop de hele be weging J. en E. berust. Moet deze kring een „neutraal" (men begrijpe dit woord niet verkeerd.), open karakter hebben, of dienf daarbij direct het evangelisch klimaat duidelijke kleur aan de kring te geven? Het congres concludeerde, dat een „gastheer" zijn huisregels niet laat vervallen, als er gasten zijn, maar ook de gast ten volle als ontmoetings partner tot zijn recht laat komen. Overigens: de evangelische regels, de GOES. Even voorbij het rooms- katholiek ziekenhuis werd gistermiddag de motorbakliets van de melkhandelaar P. Hollestelle het „slachtoffer" van een ongebruikelijke botsing. De bakfiets die aan de kant van de weg gepar keerd stond werd zonder aanwijsbare oorzaak plotseling door een luxe auto geramd en in de sloot gedrukt. De ge volgen waren chaotisch. Roomboter, melk en eieren werden samen met tal loze glasscherven door elkaar geklutst tot een smerige brei. Afgezien van de vertraging voor de klanten van de heer Hollestelle had dit incident ook nog aan zienlijke schade tot gevolg. Ds. M. L. W. Schoch „Vernieling en Vernieuwing" (toespraken voor jonge mensenUitgave W. ten Have n.v. Amsterdam. De bekende Rotterdamse jeugdpredi- kant ds. Schoch, die regelmatig radio diensten voor en met Middelbare scholie ren houdt, geeft in deze nieuwe bundel toespraken ons weer een verrassende vi sie op het Evangelie. Bijzonder waarde ren wij de manier, waarop ds. Schoch de jeugdigen aanspreekt. Concreet, helder en evangelisch, zonder te vervallen in goedkope woordspelingen of quasi popu laire uitspraken. Prettig is dat ook de tekst van de klankbeelden opgenomen is. Zeer aanbevolen, vooral voor hen, die werkzaam zijn in het Evangelisatie werk. Elja Vlas „Ik ben een moorde naar". Uitg. W. D. Meinema n.v. Delft. Prijs f 1.25. Dit eertijds in „De Goede Tijding" als feuilleton geplaatst verhaal brengt ons in een rusthuis. De heer Dorlijn, de hoofdpersoon, kan de ware vrede met God niet vinden: Zijn eigenwaan zit hem in de weg. Mede door gesprekken met mej. Aris, evenals de heer Dorlijn wonend in het bejaar dencentrum, komt hij tot de ontdekking dat ook hij in wezen een moordenaar is. Een bekeringsverhaal schrijven is een moeilijk werk. Hier en daar lukte het de schrijfster de gebeurtenissen voor ons aannemelijk te maken, doch niet altijd heeft zij ons overtuigd. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de Pocketgids, verschenen bij Semper Avanti n.v. te 's-Graven- hage. Prijs 0.50. Voor deze luttele prijs een volledig overzicht van de pocketuitgaven van bijna alle Nederlandse uitgevers. Ter oriëntatie zeer waardevol. „Met Rozerood en Zonnehoed" Peter Jaspers. Uitg. Hollandia n.v. Baarn. Deze bundel kindergedichten bevat heel aardige versjes. Vooral het eenvou dige strakke rythme zal de kinderen boeien. De gedichten zijn bestemd voor kinderen van plm. negen jaar. De teke ningen van I. Spreekmeester zijn erg leuk. Eigen nieuwsdienst STUTTGART Voor de liefhebbers van spanning en sensatie op het beeld scherm heeft de Duitse televisie goe de plannen. Vanuit de studio's in Stuttgart komt begin maart een vrolijk tv-spel: „Gas ten op Woodcastle" Booswichten, ver- m >md als nette mensen maken hier in jacht op een beroemde diamant. voorschriften van het Evangelie, gaan boven de regels die bij de alledaagse ontmoeting gelden. Een andere zaak is, dat voor ver schillende jongeren, die van christelij ke huize zijn, J. en E. meer een zaak van gezelligheid dan van opdracht lijkt te zijn. De spankracht van het geheel, het elan van de beweging, is daarmee uiteraard niet gediend. Wat daaraan te doen? Er zijn plannen geopperd voor een „orderegel", die allen zou binden en ook voor een gelofte die alle J. en E.- ers zouden moeten afleggen. En daar over is lang en zwaar gesproken. Ten slotte heeft het congres in een brief aan alle J. en E.-ers zijn con clusie meegedeeld. Niet een orde, niet een gelofte, maar een stilzwijgen de afspraak geldt voor alles in J. en E. Die afspraak behelst: trouw en zo mogelijk dagelijks bijbellezen; bid den voor het werk van J. en E. en voor de mensen die men daar ont moet; bewuste inzet voor het werk en eerst dan daaruit terugtrekken wan neer men zijn taak heeft overgedra gen. Daarnaast blijft het mogelijk in kleiner verband een paar concrete be loften te vragen van trouw en mede volharding. Is er verschil tussen J. en E. van X944 en dat van nu?, vroegen we aan een oudgediende uit de begintijd. Het Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het ziet er naar uit, dat mejuffrouw P. Beydals, de scheiden de directrice van het Historisch museum te Rotterdam, toch nog de gelegenheid zal worden geboden de door haar voor bereide restauratie van het museum, die zij als levenswerk beschouwt, te vol tooien. Haar door het gemeentebestuur per 1 januari benoemde opvolger, de heer E. van Gulik uit Oegstgeest, heeft het gemeentebestuur verzocht zijn benoe ming in te trekken. Een van zijn overwegingen daartoe zou zijn dat hij geen vorm van samenwer king meent te kunnen vinden met de scheidende directrice die voor de uit voering van de restauratie zich verze kerd weet van de steun van de stichting Historisch museum Schielandshuis, in welker curatorium tal van vooraanstaan de en invloedrijke Rotterdammers zitting hebben. Van onze correspondent HENGELO Tal van gemeenten in Overijssel vragen zich af wie de water zuiveringsinstallaties moet betalen, die beslist nodig zijn om het water in de Overijsselse Vecht en de Regge tenmin ste te sparen voor de ergste vervuiling. Het wachten is op de wet op de wa tervervuiling. Al in mei werd het ont werp er voor „met de grootste spoed" uitgewerkt, maar het is nog steeds niet ingediend. De gemeente Hengelo is het wachten beu en heeft de minister van binnen landse zaken nu om een speciale finan ciële regeling gevraagd voor de bouw van een zuiveringsinstallatie van riool water, die om te beginnen zeven en half miljoen gulden gaat kosten. Niet alleen Hengelo wacht met span ning op het ministeriële besluit. Ook Oldenzaal, Borne, Rijssen, Wierden en Hellendoorn willen waterzuiveringsinstal laties bouwen, maar ook zij tobben met de financiering. Enschede heeft intussen voor eigen rekening al een installatie gebouwd, Almelo heeft onder druk van de bevolking besloten tot de bouw van een tweede installatie. Zesenvijftig procent van de Engelse tv-kijkers kijkt regelmatig naar de commerciële ITV, 26 procent regel matig naar de BBC, 8 procent kijkt nu eens naar het ene en dan weer naar het andere programma, en 10 procent weet het niet zo precies. Dit is de uitslag van een opinie-onderzoek, ingesteld door de BBC. AARDENBURG De vijf jarige praktijk, die als voorwaar de gesteld is voor het verkrijgen van een teeltvergunning voor groenten en fruit was onderwerp van bespreking in de gisteravond gehouden gemeenteraadsverga dering. Besloten werd een adres te richten tot de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening teneinde te bewer ken dat de gestelde normen kun nen worden verlicht. Voor Aarderaburg heeft zich de geluk kige omstandigheid voorgedaan dat een aantal kleine landbouwers willen over schakelen op de groente- en fruitteelt. Er zijn reeds een aantal cursussen ge organiseerd om zich in deze richting te bekwamen. Stagnatie treedt evenwel op, omdat de teeltver,gunningen mede af hankelijk gesteld worden aan een vijf jarige praktijkervaring en deze ervaring betoben deze afgestudeerde cursisten uiteraard niet. TER'NEUZEN. De Korpschef van de Gemeentepolitie te Terneuzen maakt bekend dat omtrent de volgende gevonden voorwer pen inlichtingen zijn te bekomen: zwart da meshoedje, rood-wit-blauwe kinderwant, blauw met grijs gekleurd kinderwantje, ka narie, paar blauwe gymschoenen, double ketting, kentekenplaat ND-58-97, afdekplaat voor reservewiel van auto, soort gouden da mesarmbandje, paar zware dameshandschoe nen, oranje kleurige kanarie, paar groene glacé's, vergulde medaille, kinderwanten, sleutels, paar wanten (zwart met wit), paar grijze willen wanten, zwart lederen motor handschoen, zadeldek, plastic boodschappen tas, bruine damesglacé's, zwart klompen- leer. BERGEN OP ZOOM, 4 jan. Savoye kool 27—36; prei 29—44; rode kool 13—32; witte kool 12—18; andijvie 46—58; boeren kool 23—28; bloemkool 16—86; spruiten 38— 1,44: waspeen 16—25; uien 16—25; breekpeen 21—24; kroten 18—30; witlof 44—66; jona than 4862; comtesse de paris 5562; saint remy 3642. Goes, 4 januari Groenten, per stuk: Bloem kool AI 80, All 74, BI 43—58, BH 46, afw. 16—34. per kg: Spruiten AI 64—69, All 59, Bil 39, afw. 28—30. Witlof AI 92. All 81—85, BI 7390, afw. 5982. Groene sav. kool 17 34. Rode kool 2935. Witte kool 9. Boerekool 20—30. Andijvie 71—91. Uien 16. Uien (ge schoond) 31—35. Prei I 3542, II 16. Kroten 18. VISMIJN VEERE, 4 JAN. Exportgar- antwoord: Laten er wat accentverschil- 5®!ec45?,6„k&; 3ï!?~4£Q} Ec?,a,r,62 I?~?5; len ziili* het is noc »v(>n Knrinplpv^nil s. wijting 511 kg 2538, ka* "jn. net is nog even springlevend be!lauw 162 kg 40—76; tong 5 kg 2,59—3,31; In onze tijd. sprot 43 kg 49—55; onges. vis 67 kg 42—65. als Van een medewerker UTRECHT. De generale synode der Gereformeerde kerken kwam gis teravond in de Utrechtse Westerkerk bijeen om te trachten in veertien da gen het restant van haar agendum af te werken, dat zij begin oktober onaf gemaakt moest laten liggen na zes we ken gestage arbeid. Mocht zij in de ko mende twee weken het gestelde doel niet bereiken, dan komt de synode waarschijnlijk in april opnieuw een week bijeen, een week waarin men stel lig verwacht de slotzitting te kunnen houden. Onmiddellijk na zijn goede wensen voor 1960 moest de praeses, ds. C. wan der Woude woorden spreken van gedachte nis aan drie vooraanstaande gerefor meerden die sinds de vorige zitting zijn overleden: dr. W. G. Hy-renstein uit Amsterdam, ds. F. C. Meijster uit Rotterdam en ouderling H. J. W. A. Meijerink uit Arnhem. Dr. Harrenstein, de grote stimulator van het zendingsthuisfront; ds. Meijster die van tal van synodes lid was en ja ren achtereen scriba van curatoren der theol. hogeschool; de heer Meije rink die naast zijn werkkring in on derwijs en politiek de kerken als zen- dingsdeputaat diende, werden door de van hun stoelen opgerezen synodele den met bewogenheid herdacht. In zijn openingswoord heeft ds. Van der Woude, na een korte terugblik op de herfstzitting, het overblijvende agen dum in grove lijnen geschetst en ver der mededelingen gedaan over de duur van de synode. Een aantal ingekomen stukken werd al of niet bij het agendum gevoegd. En kele stukken over de voorgestelde uit breiding van de gezangbundel werden terzijde gelegd, omdat ze te laat wa ren binnengekomen. Van de nieuwe stukken noemen we een brief van de classis Goes, waarin gevraagd wordt naar de financiële regelingen die no dig zijn, wanneer een predikant uit een andere kerkgemeenschap overkomt. Met enige moeite kwam de synode op gang. Enkele kleine zaken konden tot een besluit gebracht worden (uitstel van een definitieve beslissing t.a.v. het stemrecht van diakenen op meerdere vergaderingen; beantwoording van en kele brieven). De kwestie van kansel- ruil, waarover alleen een brief van de AMSTERDAM. Het concern van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank had eind 1959 een hypothekenportefeuille van 361,5 (v.j. 327,4) miljoen. In het afgelopen jaar werd voor 87,9 miljoen afgesloten en voor 53,8 miljoen afge lost. Het bedrag aan in omloop zijnde pandbrieven en schuldbekentenissen steeg tot ƒ336,1 (v.j. 301,4) miljoen. MIDDELBURG. De uitslagen van de zaalhandbalcompetitie, georgani seerd door het Nederlands Handbal Ver bond, afdeling Zeeland, luidden als volgt; Jongens adsp. B. MarathonTonido 2 43. Meisjes adsp. B. Walcheren 2To nido 0—1. Dames jun. 2e kl. A. Olym pus—Tonido 86 Heren jun. 2e kl. Wal cherenTonido 117. Heren jun. Ie kl. E.M.M.Olympus 86 Dames jun. Ie kl. Walcheren—Marathon 0—2. Heren 3e kl. A.E.M.M. 2—Fortuna 1 44. Dames le kl. Walcheren 1Hontenisse 7—1. He ren 3e kl B. Walcheren 2—Fortuna 2 2—2. Dames te kl. Zld. Sport 1—Mara thon 1 16. Heren le kl. Walcheren 1 E.M.M. 1 53. Uitslagen van zaalwed strijden in Goes: Jongens pupillen Vol hardingHellas 143, Meisjes adsp A. O.D.I.Zld. sport 1 162. Meisjes adsp. B.HontenisseOlympus 36. Dames jun. 2e kl A Hontenisse—Neptunus 33. Jongens adsp. A. O.D.I.Olympus 102. Heren jun. 2e kl. O.D.I.Marathon 2 64 Dames 3e kl. Volharding—De Meeuwen 75 Heren jun. le kl. S.I.O.S. Marathon 1 2—30, Dames 2c kl S.I.O.S. S.I.O.S.—E.M.M. 3—3 Heren 3e kl S.I.OS 2—ON.O. 9—8. Heren 2e kl SIOS 1Neptunus 1 712 Heren le kl. Hellas 1Marathon 1 135. Heren le kL Tonido 1—Volharding 146. centrale kerkeraad der hervormde ge meente te Doetinchem ter tafel was, werd naar de syriodecommissie terug verwezen. Vanmorgen om half cif begint de sy node aan de behandeling van het rap port van gezangendeputaten, waarin voorgesteld wordt het aantal* „liederen" op 134 te stellen, naast de 150 psalmen. DEN HAAG. Door het lange uit blijven van de beslissing van de regering over het probleem van de Haagse agglo meratie komt Den Haag in tijdnood. In middels zijn er ontwikkelingen die het Haagse plan-Wilsveen doorkruisen, zoals de uitbreiding van Alphen aan den Rijn, Pijnacker, Leiden. Deze plannen worden door de provinciale autoriteiten goed ontvangen. De burgemeester van Den Haag. mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft over dit alles in zijn gisteren uitgesproken nieuwjaars rede zijn kritiek geoefend. Den Haag en buurtgemeenten wensen een open beslissing over het probleem dat zij reeds in 1957 met een construc tieve oplossing aan de regering hebben voorgelegd. Zolang deze beslissingen bij regering en staten-generaal nog aan hangig zijn, past het lagere publiekrech telijke lichamen niet om ze te beïnvloe den, te doorkruisen of er een ontijdige en onzuivere vorm aan te geven. De burgemeester heeft de betrokken ministers reeds van deze ontwikkelingen op de hoogte gebracht. Regering en kamer hebben om beurten verklaard vgn de noodzaak van een snelle beslissing overtuigd te zijn. De regering zegt daarom haar antwoord op het voorlopig verslag van de kamer, dat in juli vorig jaar werd uitgebracht, tegen Pasen toe, aldus mr. Kolfschoten ietwat ironisch. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. Het onderzoek naar de diefstal van een schilderij uit het bisschoppelijk museum te Haar lem had tot gisteravond geen resul taat opgeleverd. Het schilderij, een paneel van de zes tiende eeuwse Vlaamse schilder Am- brosius Ben som, is zaterdag uit het museum verdwenen. Om vijf uur merkte de waarnemende concierge, de heer G. Groeneveld, dat de zware lijst van het schilderij leeg was. Hij 4f Het schilderij van Ambrosius Ben som, de heilige familie voorstellende, dat zaterdag uit het bisschoppelijk museum van Haarlem is ontvreemd. trachtte de conservator, drs. H. van Haaren, te bereiken, maar dat lukte hem pas de volgende morgen. Toen werd de politie ingelicht. Het paneel, dat 20 bij 15% centimeter groot is, behoort tot het bezit van de Dienst voor 's rijks verspreide kunst voorwerpen. Sinds december 1957 heeft het Haarlemse museum het in bruikleen. Het is afkomstig uit het gerecupieerde kunstbezit en daarom wordt het niet onmogelijk geacht dat een wraakzuchtige Duitser het pa neeltje heeft meegenomen. Het kan echter ook zijn dat een „verzamelaar" aan het werk is geweest. Het schilderijtje hing in een kabinet op de eerste verdieping, in het achterste gedeelte van het museum waar zelden bezoekers komen. Het is verzekerd voor zesduizend gulden. Van onze correspondent ARNHEM De snelle stijging van het rijnwater in de laatste dagen is voor de directie van de Arnhemse Sleephel- ling een welkome gelegenheid geweest om maandagmiddag vlug een 1850 ton metend schip door een van haar vrou welijke kantoorbedienden te water te la ten, voordat het water misschien weer gaat vallen. Het is een vrachtschip, gebouwd voor de Palgrave Murphy Limited te Dublin, dat pas in maart behoeft te worden af geleverd. Voordien zal het nog officieel worden gedoopt en een naam krijgen. Het is bestemd voor het vervoer van stukgoederen en levend vee tussen Ier land en West-Europa en krijgt o.a. uit- neembare stallen, een speciale drinkwa terleiding en andere voorzieningen. De scheepswerf Bodewes in Millingen, die ook al te kampen had" met laag wa ter, heeft haar hellingen vernieuwd, waardoor er ook bij abnormaal lage wa terstand nog voldoende water is om sche pen die gerepareerd moeten worden naar boven te trekken. Het begon met het afleggen van de in Frankrijk gebruikelijke toog en het eindigde met het geheel overnemen van de levensstijl van de arbeider. De Fran se arbeider is veel meer nog dan hier van de kerk vervreemd. De Franse r.k., kerkprovincie heeft dan ook veel meer dan hier zich in het verleden met de bourgeoisie vereenzelvigd. De overgang van de kerkelijke stijl naar die van de arbeider is een bijzonder grote geweest. Sommige priester-arbei ders hebben haar niet kunnen verwer ken. Zij werden communist of socialist. Van een medewerker PARIJS Ondanks pleidooien van een deel van het Franse r.kepiscopaat heelt het Vaticaan onlangs definitief een einde gemaakt aan het werk van de priester-arbeiders. Het bevel van Pius XII in 1954, dat blijkbaar niet door alle priester-arbeiders werd opgevolg, is door Johannes XXIII duidelijk herhaald: de priesters dienden allen terug te komen in de kerk die hen de maatschappij in zond. Men kan allerlei gissingen maken over de vraag, waarom de huidige pausdie beslist niet vreemd staat tegenover de sociale verhoudingen, niet temin deze in Frankrijk niet erg populaire maatregel nam. Bij die gissingen komt men al gauw terecht bij de ambtsopvatting van de roomse kerkdie stel lig bij de gedachtengang van de curie en de paus een rol heeft gespeeld. Het ambt van de priester staat of valt met het opdragen van het misoffer. Maar door hun radicale ontmoeting met de proletarische massa kwamen de ambts handelingen in het gedrang. Van sommigen wordt ook beweerd dat zij het celibaat vaarwel zeiden. Hoe dit zij: vast staat dat velen van hen in voorbeeldige trouw het arbeidersle ven deelden en eveneens in voorbeeldi ge trouw hun kerkelijke plichten waar namen, mogelijk in wat andere vorm dan in de officiële parochies gebeurde, maar niettemin voorbeeldig. Dat in de Vaticaanse overwegingen om het experiment stop te zetten vrees voor de waardigheid van het ambt en ook schrik om de afval yai* .enkele priester arbeiders een roï hebben gespeeld, ligt voor de hand. Intussen zijn er nog an dere zaken aan de orde, die tevens van belang kunnen zijn voor ons industriali serend en gedeeltelijk protestantse land. Opmerkelijk is de reeds genoemde wei gering om aan het verbod door de vo rige paus gevolg te geven. De zonen van de kerk keerden niet naar de ka thedralen en kerken terug, ze volgden het capitulatiebevel niet op. Men zegt dat hun door de Griekse orthodoxen alle hulp is aangeboden, die hun eigen bisschoppen moesten weigeren. In elk geval zette een aantal priester-ar beiders het werk illegaal voort: ze ble ven de broeders van de arbeiders aan de lopende band, bij de machines, in de hoogovens en in de pauperbuurten van de voorsteden van Parijs. Capitulatiebevel, zeiden wij zojuist. Daar lijkt het pauselijk verbod veel op. De priester-arbeiders hadden de opdracht weer de weg naar de kerk te wijzen. Daarvan is niets terecht gekomen. In het beste geval vonden zij de weg naar hun mede-arbeider, die priester bleek te zijn. Maar de predikers van de prediking wer den zélf bekeerd. Ze kwamen in een nieuwe wereld, leefden daar onder vreemde wetten, leerden nieuwe levens voorwaarden kennen. In die nieuwe we reld van bedrjjven en werkplaatsen, van organisaties en partijen, vakbonden en belangengemeenschappen had de oude methode van evangelieverkondiging geen succes. Van onze correspondent UTRECHT. Zeist, landelijke tuin stad tien kilometer buiten Utrecht, zal mee gaan tellen in de reeks van steden, die binnen haar grenzen een bezienswaardigheid hebben. De Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) heeft namelijk besloten, dat zijn hypermodern uitgevoerd sport centrum in Zeist zal worden geves tigd, hetgeen deze gemeente eindelijk de kans geeft als sportstad voor „vol" te worden aangezien. Het is al heel lang geleden, dat Zeist een dergelijke kans heeft voor bij laten gaan. De Asser T.T. had na melijk ook Zeister T.T. kunnen heten, wanneer het toenmalige gemeentebe stuur even vooruitstrevend was ge weest als het huidige. De heren Hopster, Martens, Brunt, Schroder en De Nijs tastten echter pas diep in de geldbuidel van de voetbaltoto toen zij het buitengoed Dhjimat aan de Woudenbergseweg hadden gezien, dat met de 25 ha grond hen als een ideaal oord voorkwam. Dhjimat was oorspronkelijk in het bezit van de familif Veder-Hoboken, die het in 1916 liet bouwen. Gelegen aan de Woudenbergseweg naast het conferentie oord Woudschoten en het recreatiecen trum van het Nederlandse Rode Kruis, het Henri Dunanthuis, is het natuur schoon rond het royale buiten volledig intact gehouden. Een tuinmanswoning en een aantal bijgebouwen maken het mo gelijk reeds in maart met de voorbe reidende werkzaamheden te beginnen, terwijl aan de andere zijde van de weg een vlak terrein van 4 ha de gelegen heid biedt twee uitstekende sportvelden aan te leggen. Deze villa vormt liet centrale punt van liet Zeister landgoed, dat door de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond van de K.P.M. zal worden gekocht om er het Nederlandse sportcentrum in onder te brengen. De voorlopige overdracht van het landgoed de koop zal pas definitief worden, zodra de gemeente Zeist aan be paalde wensen aangaande de huidige bebouwing zal hebben voldaan zal morgen geschieden op het Bondsbureau van de K.N.V.B. sintelbaan en recreatiezalen het geheel zullen afronden. Wanneer e.e.a. naar wens verloopt zal de ontwerper, prof. G. Holst, zijn geestesprodukt in decem ber klaar zien en heeft de KNVB een sportcentrum dat er zijn mag. Wanneer dit sportcentrum op volle toeren draait, de trainingen en cursus sen aan de gang zijn en ook de huis vesting van het vaste personeel is gere geld, zullen 70 a 80 personen de gebou wen bevolken. Uiteraard is Zeist wel blij met deze Vooral dit laatste is erg belangrijk, omdat in de toekomst het zoeken naar een geschikte plaats voor de centrale training dan geen probleem meer is. uitbreiding van haar ongeveer 50.000 t Moderne aanleg en centrale ligging ga- mensen tellende gemeente. Oorspronke- Vrijwel het volledige bestuur van de|ran(jeren een zo vlot mogeijjk verlopen- lijk rustte op de grond een bouwverbod, KNVB heeft in de laatste week van training waartegen geen enkel club-j daar Zeist een landelijke gemeente wil 1959 meer natuurschoon van Nederland bestuur bezwaar kan hebben blijven met de allure van een tuinstad. Stimulans gezien dan het ooit voor mogelijk had gehouden. Het was niet alleen Zeist dat een sportcentrum wilde hebben, maar ook Apeldoorn en Arnhem trachtten zo ver te komen. De arbeiders lieten zich niet kerstenen en de tragiek van de „heiligen" die „naar de hel" gingen bleek te zijn, dat 'net naar de mens gesproken geen zin had. In hartstochtelijke liefde gaven zij zichzelf prijs, verteerden zij zichzelf in deze ene taak: brug te zijn tussen de wereld van de arbeider en die andere wereld van de kerk, tussen het geloof en de door de techniek genormeerde samenleving. Het ging hun niet meer over het berei ken van de kerkelijke opdracht om de schapen toe te voegen aan de bestaan de kudde, maar ook niet meer over de verovering van het proletariaat voor de kerk. Zij werden in hun solidariteit een beroep op het geweten van de andere christenen. Wanneer ook in ons land maar even goed bijvoorbeeld in Kameroen ge dacht wordt over de benadering van de van het evangelie vervreemde indu striearbeider, dan is daarvoor bij de „kerkelijke achterban" veel meer be langstelling dan zeg tien jaar geleden, leden. De strijd van de priester-arbeider is niet onopgemerkt gebleven. Dat dit mede een gevolg is van niet steeds even zui vere publiciteit, van een enkel tè ro maniserend boek, van verschillende sentimentele en onwaarachtige films moet men dan op de koop toenemen. Of het Franse roomse voorbeeld echter zo maar na te volgen is? In de eerste plaats is de vervreemding in ons land niet zulk een diepgewortelde vijandschap als daar. Maar verder: het algemeen priesterschap der gelovigen geeft veel meer mogelijkheden dan de r.k. ambts gedachte. De kerk komt niet pas in de fabriek als deminee een overall aan trekt, maar in de protestantse gedach tengang is iedere gelovige op zijn werk een priester-arbeider. Ais dit besef door alle publiciteit rondom de Mission de Paris meer gaat leven, dan is het helemaal niet interessant of het pauselijk verbod nu terecht of ten onrechte is uitgevaardigd. En misschien ook niet, of de zending van de prieeter- irbeider nu is mislukt of niet. Dan be hoeft men niet in een valse heroiek de mdergang van dappere mannen tegen- iver een starre kerk te verheerlijken. )f met plezier te roeren in de vuile was -an de altijd wal stroeve verhouding ussen de Franse r.k. kerk en het Va- toaan. Dan blijfi namelijk de vraag: is het Na besprekingen met de KNVB heeftprotes'-ntsc kerklid, zijn de protestantse Op hel terrein van het buitenverblijf burgemeester mr A. P. Korthals Altes kerker in ons Dnd in staat om deze klem zelf, dat 21 ha telt, denkt de KNVB besloten van dezt stelregel af te wijkenop he' geweten om te zetten in een door een open zwembad te bouwen, een gro-|en is toestemming gegever tot een ge-lallen gedragen activiteit, of wordt het te sporthal op te trekken, waarbij een deeltelijke bebouwing van Dhjimat. opnieuw een hobby van enkelen?

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4