Twee bedrijfsmaatschappelijk werksters in geheel Zeeland GED. STATEN WIJZIGEN HERINDELINGSPLAN I KONINKLIJK ZILVER VOOR GOUDSMID P. KOSTER Calvinistische wijsbegeerte Vlissingse mottenballenvloot wordt onder handen genomen D. Vleugel Sr., Wolfaartsdijk koninklijk onderscheiden Uit de kerken Onderscheiden Zeeuwsch Dagblad Pag. 3 Tien jaar medezeggenschap ADVISERENDE, ORGANISERENDE EN STIMULERENDE TAAK WEINIG BELANGSTELLING VOOR BOEIEND EN DANKBAAR BEROEP LELIJKE NASLEEP Kind in brandend wiegje Parkieten waren benauwd verpakt Voerman kreeg ring tegen hoofd „Lelijk eendje" nam bad Botsing bij kruising Velerlei aspecten Loop van de bevolking Veertig jaar hij Faberij de Jonge Raad Domburgonaanvaardbaar Installatie in aanbouw om ernstige corrosie tegen te gaan Gevonden voorwerpen Scheepvaart Vlissingen Actief in het verenigingsleven Burgerlijke stand Dinsdag 5 januari 1960 Protestants-Christelijk ZEEUWSCH DAGBLAD UET IS ONGEVEER trèn jaar ge- •n leden, dat de wetten op de be drijfsorganisatie en de ondernemings raden door de beide kamers der Sta ten Generaal zijn aangenomen. Sinds dien is er in de structuur van het maatschappelijk leven iets veran derd. Ontmoet vooral de wet op de bedrijfsorganisatie, de PBO, nog ern stige tegenstand van de zijde van de werkgevers, met de medezeggen schapscommissies gaat het iets beter. Nog verschillende takken van be drijvigheid ontberen een bedrijfschap en in feite wordt er helemaal geen haast gemaakt met de instelling er van. De medezeggenschapscommis sies functioneren echter op vele plaat sen tot volle tevredenheid. De ontwikkeling gaat langzaam, omdat men zowel van de zijde der werknemers als van die van werkge vers moet wennen aan de gedachte, dat bepaalde zaken, die het bedrijf aangaan, in deze commissies behan deld moeten worden. Toch, er is nog geen reden de vlag uit te hangen. Er zijn raden, die wel iswaar met veel vriendelijke woor den zijn ingesteld, maar die zelden of nooit vergaderen. Aan de verplich ting tot instelling van de raad is vol daan, maar het is duidelijk, dat op deze wijze een caricatuur geschapen is van wat de ondernemingsraad dient te zijn. Het is moeilijk hiervoor een schul dige aan te wijzen. Dikwijls is de in teresse van de werknemer minder dan verwacht mag worden. Vaak ook, is de belangstelling van de werk gever voor hetgeen in de raad ge zegd wordt, beneden het noodzakelij ke minimum. Niettemin zal men moeten blijven streven naar verbetering van de si tuatie. De christelijk-sociale gedach te gaat er van uit, dat een bedrijfs- gemeenschap slechts kan worden op gebouwd, indien men eerlijk tot een samenwerking komt. Een samenwerking, die ook voor de werknemer van groot belang is, omdat zijn belangen niet minder zijn dan die van aandeelhouder of direc tie. Tien jaar medezeggenschap bete kent slechts een klein stapje in de richting, die de christelijke vakbewe ging wil afleggen naar een waarlijke ondernemingsgemeenschap. GOES In geheel Zeeland zijn slechts twee personen die zich bedrijfsmaatschappelijk werkster mogen noemen. Een van hen is mevrouw M. B. A. Bos-Israëls uit Goes. Zij oefent het beroep uit, dat, hoewel uiterst boeiend en dankbaar, toch niet overal die plaats in het bedrijfsleven inneemt, die het verdient. Zowel van de zijde van de sociaal werkers als van de zijde van directies van bedrijven ontbreekt het veelal aan belangstelling. Toch schijnt er een kente ring te komen, omdat de modern ingerichte bedrijven meer inte resse tonen voor een schakelpersoon tussen werkgever en werk nemer. Mevrouw Bos is bijna vijftien jaar werkzaam als sociaal werkster, waar van de laatste vijf jaar in het bedrijfs leven. Zij was de eerste bedrijfsmaat schappelijk werkster in de wasserij-in dustrie en tot voor kort zelfs de enige. Dit beroep, waarvoor een gedegen op leiding vereist is, richt zioh geheel op menselijke verhoudingen. Verhoudingen, die ertoe leiden dat productieverlies wordt voorkomen en dat het arbeidspro ces wordt opgevoerd. Het spreekt van zelf, dat de directie sterk geporteerd moet zijn voor dit werk, omdat eerst dan een harmonisch functioneren van het bedrijf mogelijk is. Mevrouw Bos weet, dat zij thans ge heel is opgenomen in de gemeenschap die ,,haar" bedrijf, wasserij De Zon, vormt. Natuurlijk ging dat alles niet zo maar. Zij had vele kritische blikken (wat moet dat mens hier) en smade lijk gefluister (we kunnen het toch ze ker best zelf) te dulden, voordat zij de alle moeilijkheden-verhelpende-bron was. Alvorens zich te gaan bemoeien met het personeel was het noodzakelijk dat zij de techniek alsmede het personeel (ruim honderd personen) van het be drijf kende. Zij moest de arbeidende klasse (overwegend dames) leren ken nen. Zij diende te weten dat de rappe handen aan de persmachine bij het vou wen van lakens niet even rap kunnen zijn, omdat ieder individu nu eenmaal anders reageert. Immers, het is de taak van de bedrijfsmaatschappelijk werkster mede zorg te dragen voor een econo misch beleid. ST. MAARTENSDIJK. Het ongeval, dat zaterdagavond in de zaal van de heer Lindhout plaatsvond heeft een lelijke na sleep gehad. Zoals bekend is de heer A. v. d. H. toen zeer ongelukkig op een stoel gevallen. Een .geraadpleegde arts constateerde dat overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzake lijk was. In het ziekenhuis kwam echter aan het licht, dat de heer v. d. H. een gescheurde nier had. BERGEN OP ZOOM. Maandag middag werd de brandweer te hulp ge roepen voor een begin van brand in de woning van de familie Soeters in de Ni- colaas Beetsstraat. Bij aankomst bleek, dat een 2-jarig dochtertje met lucifers in haar wiegje had liggen spelen waar door de dekentjes en daarna het wiegje in brand was geraakt. De ouders, die beneden bezig waren werden er door het huilen van het kind opmerkzaam op gemaakt. De kleine had zeer ernstige brandwonden aan het lichaam opgelo pen en werd in allerijl naar het alge meen burger gasthuis overgebracht. BERGEN OP ZOOM. De politie werd maandagmiddag door de Neder landse spoorwegen gewaarschuwd, dat een zending vogels onderweg was waar mee klaarblijkelijk moeilijkheden te wachten waren. Het bleek, dat een vogelhandelaar uit een dorpje bij Vlissingen in een zeer klein kistje 75 parkieten had verzonden naar een zakenrelatie te Eindhoven. De vogels werden onmiddellijk in be slag genomen en snel naar een volière gebracht. Hoewel enkele beestjes reeds geen te ken van leven meer gaven, hoopt men de dieren toch nog in leven te houden. Tegen de verzender zal proces-verbaal worden opgemaakt. BERGEN OP ZOOM. De expeditie knecht A. Besters uit Halsteren reed maandagmorgen met een paard en wa gen geladen met koperen ringen door de Zuivelstraat, toen plotseling een deel der ringen er af gleed en op de straat viel. De heer Besters verzamelde de ringen en wilde ze weer op de wagen gooien toen een auto passeerde die over een van de ringen reed. De wagen sloeg de ring omhoog en trof B. tegen het hoofd, waardoor hij bewusteloos op de grond viel. Hij werd de nabij gelegen apotheek van Van Kalmphout binnelgedragen waar een lid van de transportcolonne van het Rode Kruis de eerste hulp verleende. Een dokter en de politie werden even eens gewaarschuwd. De eerste achtte het nodig dat B.. die een flinke wonde en een hersenschudding had opgelopen, naar het ziekenhuis werd overgebracht. Kantoorhouder Van der Dussen neemt afscheid SINT-PHILIPSLAND. De heer G. v. d. Dussen, kantoorhouder van de P.T.T., neemt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd vandaag afscheid van collega's en andere inwo ners. De plechtigheid vindt plaats in het Ned. Herv. Jeugdgebouw. 's-GRAVENPOLDER. De auto van de heer H. L. is, toen er iets in werd geladen terwijl hij niet op de rem stond, van de Molendijk afgereden. Een kraanwagen hielp het ..lelijke eendje"' op het droge, waarna bleek dat het eni ge deuken had opgelopen. TERNEUZEN. Bij de kruising van de Schoolweg, de Noordstraat en de Herengracht ontstond gistermiddag een botsing tussen twee personenauto's. De heer W. de B. die de Schoolweg uit kwam moest plotseling stoppen. Voor P. C. de G. die achter B. reed ging j dit alles te snel in zijn werk. Beide j auto's liepen bij de botsing die volgde aanzienlijke schade op. BRUGLEUNING GERAMD TERNEUZEN. De heer P. D. J., die bij de brug van Ribbens wilde stop pen slipte daarbij met zijn personen auto en ramde de leuning van de brug. De schade aan de auto was aanzien lijk. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Zij heeft te maken met vèrleïlei aspecten; onder andere éen technisch organisatorisch en een sociaal aspect. Voor wat betreft het eerste adviseert zij bij interne kwesties, plaatsingen en promoties, terwijl bij het tweede de onderlinge verhoudingen en arbeids omstandigheden naar voren komen. De bedrijfsmaatschappelijk werkster dient mutaties in de personeelsbezet ting te vermijden en wat dit aangaat is de personeelsvereniging een belang rijk object tot binding aan het bedrijf. Dank zij haar werk ook zal de nieu weling" zich eerder aan de nieuwe si tuatie aanpassen, zodat hij zich niet De P.T.T.-besteller A. v. d. Reest te Sint PhiUpslaaid is in gelijke betrekking benoemd te Grijpskerke. In zijn plaats is benoemd de, heer L. Boudeling, thans hulpbesteller te Sint Philipsland. De collecte voor de slachtoffers van de watersnoodramp in Fréjus bracht in Colijnsplaat 614,71 op. als de bekende vreemde kat in het nog meer bekende vreemde pakhuis voelt. Zij vangt verder de moeilijkheden die het personeel heeft op en al blijft haar werk in dit opzicht beperkt tot advise ren, gebleken is wel dat het nuttig is, zeer nuttig. Via de afdelingschef worden haar de moeilijkheden voorgelegd; problemen en probleempjes die variëren van huisves ting, belasting, onhandelbare kinderen en andere persoonlijke moeilijkheden. Zij gaat tevens op huisbezoek en infor meert en telefoneert zo lang, totdat zij in staat is een afdoende oplossing aan de hand te doen. Het is een frappant verschijnsel dat het beroep (bcdr\jfs) maatschappelijk werker over het algemeen door dames wordt uitgeoefend. De verklaring hier voor wordt gezocht in het feit dat in vroeger jaren het maatschappelijk werk een uitsluitend verzorgende, op de mens en het gezin gerichte taak had. Nu het werk steeds meer facetten kent, waar bij verschillende minder „typisch vrou welijk'*, blijken toch weinig heren zich voor dit werk te interesseren. Wellicht dat ook hier de factoren „gevoeligheid en intuïtie doorslaggevend zijn. Feestelijke bijeenkomst GRIJPSKERKEDe Gereformeerde J. V. „Onesimus" hoopt dezer dagen haar zestigjarig bestaan te herdenken. De Gereformeerde M. V. „Dient den Heere" viert tegelijkertijd haar 35-jarig bestaan. Deze feiten zullen gezamenlijk herdacht worden in een feestelijke 'bij eenkomst in. dé Gereformeerde Kerk op donderdag a.s. Op deze bijeenkomst •hoopt ds. J. Goumare, gereformeerd pre dikant te Hilversum, een feestrede uit te spreken. 'De titel van zijn toespraak luidt: ,,'s Koniiigs dagorder bij onze pa rade". De aanvang van de-ze vergadering is vastgesteld op zeven uur. TERNEUZEN. De heer Fr. van der Hooft, die ruim veertig jaar in dienst is op de Oudelandse Hoeve, mocht ter ge legenheid van dit jubileum de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uit handen van de bur gemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, ontvangen. De plechtigheid vond plaats ten huize van de heer L. de Feyter. De heer D. Maas, notabel van de Nederlands Hervormde Gemeente, kreeg ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjuibilum in deze kerkelijke functie eveneens uit handen van de burgemees ter een onderscheiding uitgereikt. De tachtigjarige mocht deze zilveren ere medaille in ontvangst nemen in aanwe zigheid van zijn famiiie, de voorzitter van de kenkeraad en kerkvoogden en no tabelen. ZILVEREN JUBILEUM TERNEUZEN. De heer H. W. Staal, hoofdassistent 'bij 's Rijks belastingen, herdacht dezer dagen het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij deze in stelling. Bijzonder verdienstelijk heeft hij zich gemaakt by het oprollen van grote Belgische en Zeeuwsch-Vlaamse smokkelcomplotten. De heer Staal heeft in zijn vrije tijd veel voor het vereni gingsleven gedaan. 's-GRAVENPOLDER. Het zielental van de gemeente 's-Gravenpölder nam in het afgelopen jaar toe met 12. Op 31 december 1958 bedroeg het aantal inge zetenen 1376 (702 mannen en 674 vrou wen). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 32 (22 mannen en 10 vrouwen) en door vestiging met 33 (15 mannen en 18 vrouwen), het vermin derde door overlijden met 9 (5 man nen en 4 vrouwen) en door vertrek met 44 (19 mannen en 25 vrouwen). Op 31 december 1959 bedroeg het in wonertal dus 1388 (715 mannen en 673 vrouwen). Er werden 8 huwelijken vol trokken, echtscheidingen werden niet aangevraagd. Vandaag wordt in Sint-Annaland de eerste veiling gehouden. Ook de groep Schérpenisse kan via deze veiling haar aardappelen en uien aan de man brengen. DOMBURG In de gister avond gehouden gemeenteraads vergadering is een brief van Ge deputeerde Staten ter sprake ge weest die handelde over de her indeling van de gemeenten op Walcheren. De zienswijze van Ge deputeerde Staten, die in deze brief was vervat, o-ntlokte gister avond enkele felle reacties. Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten is thans om Domburg met Oostka- pelle en Vrouwenpolder met Veerè tot twee gemeenten samen te voegen, waarbij de grenslijn zou moeten lopen door het waterwingebied. Op dit punt is de raad echter een stemmig van mening, dat de hier voor gestelde situatie absoluut onaanvaard baar is. Bevreemdend vond men het daarbij, dat Gedeputeerde Staten aantekenden dat eventuele bezwaren gaarne tege moet werden gezien, doch uitsluitend VOORLICHTINGSAVOND OVER CANADA GOES. De heer J. van der Vliet, se cretaris van het Immigration Committee van de Reform Church, heeft in de bo venzaal van de Korenbeurs een interes sante lezing gehouden over de emigratie- mogelijkheden naar Canada. De heer van der Vliet noemde Canada een van de meest aantrekkelijke landen temeer daar Canada een jong land is. De leiding van deze geslaagde bijeenkomst was in han den van de heer P. S. Marinussen, secre taris van de Christelijke Emigratiecen trale, afdeling Zeeland. Er zijn nog veel mensen, aldus spre ker, die in de veronderstelling verkeren dat vooral veel boeren naar Canada emi greren. Dit is beslist niet waar. Zij ma ken slechts een klein gedeelte van het aantal emigranten uit. Hun percentage bedraagt zeker niet meer dan zes procent van alle emigranten. Canada heeft een bijzonder aantrekke lijk klimaat met veel zon hetgeen zijn uitwerking op de mens uiteraard niet mist. In Toronto beschikken 1800 Neder landers reeds over een eigen bedrijf. AMSTERDAM De Vereniging voor Calvinistische Wijsbegeerte is in het American-hotel te Amsterdam haar jaarlijkse studieconferentie begonnen. De voorzitter, prof. dr. D. H. Th. Vol lenhoven, gewaagde in zijn welkomst woord zowel van een stijging van het ledental als van zekere mate van con solidatie, die de „stichting bijzondere leerstoelen in de calvinistische wijs begeerte aan openbare universiteiten en hoge scholen" met haar arbeid heeft bereikt. De voorzitter dezer stichting, staatssecretaris M. R. H. Calmeyer, woonde de bijeenkomst bij. De heer W. K. van Dijk uit Gronin gen hield een causerie over het werk der stichting. Hij zei o.m. dat de gees telijke stroming, aangeduid met gere formeerde gezindte, zich thans in een weinig rooskleurige situatie bevindt. Hij wees hierbij o.a. op de voortgeschre den onzekerheid en machteloosheid der protestants-christelijke politieke partij en; op het onderlinge wantrouwen dat het contact tussen kerken dikwijls ken merkt; op de onzekerheid over de rich ting bij het vraagstuk der gereformeer de zede en op de verontrusting bij de geestelijke vorming der jeugd. Dit alles vindt, volgens spreker, ook weerslag op het hedendaagse studen tenleven. In de ook onder de studen ten veel gehoorde leuze „wat koop ik er voor?" klinkt niet alleen een mate rialistische inslag, doch evenzeer een vraag naar meer zekerheid. Bij al de- ze vragen staat de stichting met haar arbeid te midden der calvinistische stu denten aan de openbare universiteiten en hoge scholen. VLISSINGEN De mottenbal lenvloot in Vlissingen zal worden ingeschakeld in de proefnemin gen van de Koninklijke Marine met betrekking tot de bestrijding van corrosie. In de haven van Den Helder is de onderzeeboot „Utrecht" reeds proefkonijn ge weest. Op het ogenblik is men in de Vlissingse haven bezig met de bouw van een voor dit doel ge construeerde installatie. Oor spronkelijk zou 'deze installatie gisteren in gebruik zijn genomen, doch naar de Koninklijke Marine te Vlissingen ons mededeelde, is dit niet het geval geweest, althans in zoverre niet dat op grote schaal met de proeven kon worden begonnen. Naar Het Parool weet te melden, ver- schilt de Vlissingse apparatuur in uit voering van die welke op de „Utrecht" wordt toegepast, maar hij berust op het zelfde principe. De opgelegde schepen in Vlissingen zijn tot nu toe met veel succes tegen corrosie beschermd in tegenstelling tot de varende schepen, die nog altijd veel last hebben van de De 19-jarige W. K. uit Wemeldinge is overleden in het Sint Johanna Zieken huis te Goes. Hij was betrokken bij het over de kop «laan van de auto van L. J. W. ook uit Wemeldinge op de rijksweg bij Rilland. MIDDELBURG. Aan het politie bureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voor werpen: verschillende portemonnajes met inhoud, verschillende handschoe nen en wanten, grijze capuchon, brui ne capuchon, schroevendraaier met geel plastic heft, pop, groen gekleed, paar blauwe nylonkoysen. toeristen hoofddoek, geblokte boodschappentas, rode nylonsjaal, vierkante damespols horloge met zwart bandje (goudkleu rig), broche met zwarte steen, is stuk gereden. linker wit kinderschoentje, paar grijze kinderkousen. 2 kinder schorten, sponsrubber blok waarin twee autolampen, grijze muts, blauwe hari ge muts, dubbele fietstas (bruin), auto spiegel. een muntbiljet, witte sjaal met strepen, puntenslijper, houten duimstok, wit zakmesje (souvenir Oostvoorne), autosleutels, huissleutel, kettinkje waar aan 2 grote en 2 kleine sleutels en. het Wapen van Middelburg. kwalijke aantasting. Er treden echter bij de mottenballenvloot wel hinder lijke bijverschijnselen op, zoals corrosie van de verf. De Amerikaanse methode beoogt hierin verbetering te brengen. In de Vlissingse haven wordt nu een walinstallatie gebouwd. Naast de sche pen worden in het water metalen anodes gehangen, die via kabels in verbinding staan met de wal. Zes schepen kunnen worden aangesloten op een installatie. Naar het Amsterdamse dagblad ver der meldt berust de Amerikaanse vin ding op een reeds eerder toegepast sy steem. Bij de galvanische werking tus sen de metalen scheepsromp en het zeewater, waardoor corrosie optreedt. verlaten neutronen het schip, waardoor positief geladen ijzerdeeltjes loslaten en zodoende putten in de scheepshuid ver oorzaken. Met zwakke stroomimpulsen kan de uitstromende hoeveelheid neutronen worden aangevuld, waardoor alle ijzer- deeltjes hun binding met hun schip be houden. Vlissingen aangekomen 3/1 Ned. Capri- cornus 4/1 geen. Vlissingen vertrokken 3/1 Ned. Capricor- nus 4/1 geen. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. sche pen) 3/1 Laarderkerk, IJssel 4/1 Alchiba, Coenraad-k.. Mare Liberum. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 3/1 Alpha, m.s. 296, Aagtedijk. Isis, Oranjefon- tijn 4/1 geen. voor zover deze op de geprojecteerde grenslijn betrekking hebben. Duidelijk werd in de raad nl. naar voren gebracht dat G.S. thans het grondprincipe, dat in de m emorie van toelichting bij het wetsontwerp was vastgelegd, hebben losgelaten. De ver schillende bezwaren zijn gisteravond dan ook kernachtig gemotiveerd. Onbegrijpelijk Onbegrijpelijk dcht men het, dat Ga- pinge als zuiver agrarische gemeente toegevoegd zou moeten worden aan de recreatiegemeenten. Eveneens werd in het oorspronkelijk ontwerp vastgesteld, dat Veere een totaal afwijkend karak ter heeft en geen reële mogelijkheden tot combinaties heeft. Met verwondering heeft, rrrgn thans evenwel opgemerkt, dat Gedeputeerde Staten deze zienswij ze totaal hebben losgelaten. Een com binatie van Veere met Vrouwenpolder zou per saldo dus wel mogelijkheden bieden. In de raadsvergadering werd voorts herinnerd aan het bezoek van minister Toxopeus aan Domburg Op een vraag van de minderheid uit de raad had de minister geantwoord dat in verband met de bestuurskracht het noodzakelijk zou zijn dat de ge meenten na samenvoeging minstens vierduizend inwoners moesten tellen. De thans voorgestelde regeling voor ziet ecliter in een tweetal Gemeenten, die beiden beneden de drieduizend in woners blijven. Ten slotte werd nog gememoreerd, dat op een vorige brief aan Gedepu teerde Staten geen antwoord was ont- vangen^ Men had namelijk de vraag gesteld of de wijze waarop G.S. de on derhavige kwesties afdoen zich wel ver draagt met de in de gemeentewet neer gelegde procedure. De kwesties waar het om gaat zijn immers allerminst van ondergeschikt belang. Het gaat om gemeenten, die dwars tegen hun oorspronkelijk karak ter in een geforceerde eenheid moeten vormen, aldus werd in de raad naar voren gebracht. i - ty fü JhfJ L GOES Koninklijk eremetaal, in zilver, voor goudsmid P. Kos ter te Goes. Dat was het hoogte punt van de bijeenkomst, die gis termorgen in de winkel van de firma T. Faberij de Jonge werd gehouden ter ere van de heer Koster, die veertig jaar in dienst was van deze firma. Burgemees ter H. K. Michaëlis speldde hem de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau, op in het bijzijn van de echtgenote van de heer Koster, zijn patroons en het personeel. De heer P. Koster is reeds 55 jaar als goudsmid werkzaam, waarvan 40 jaar bij de fa. Faberij de Jonge. Bo vendien is de heer Koster in de Zeeuw se voetbalwereld een bekende figuur. Tijdens de ongedwongen samenkomst sprak de heer D. Faberij de Jonge hem in hartelijke bewoordingen toe en roem de zijn nooit aflatende ijver en trouwe plichtsbetrachting. Hij overhandigde de heer Koster een enveloppe met inhoud. Ook zijn jongste patroon, de heer J. Fa berij de Jonge, liet zich zeer waarde rend uit over het werk van de heer Koster. „De samenwerking is altijd van hijzonder prettige aard geweest". Mevrouw Faberij de Jonge-Goris bood mevrouw Koster een prachtig bloem stuk aan en de wed. J. M. Faberij de Jonge-Herdink had voor het echtpaar Koster ook enkele cadeaux meege- gebracht. Namens het personeel uit de werk plaats en de winkel bood de heer G. van Koeveringe zijn gelukwensen aan. Ook deze spreker liet zijn woorden ver gezeld gaan van enkele geschenken. En toen was het grote moment aan gebroken, dat de burgemeester de heer Koster de ere-medaille in zilver opspeldde. De heer Michaëlis getuigde eveneens van de waardering voor de arbeid van de heer Koster. De burge meester had echter wel een wens „Dat de voetbalvereniging Goes enkele plaat sen op de ranglijst mag stijgen". De heer D. Faberij de Jonge bood de draagmedaille. behorende bij de konink lijke onderscheiding, aan. Diep onder de indruk sprak de heer Koster een dank woord. Als elljarige knaap kwam de heer Koster al in het ambacht. Eerst bij de firma J. Frank te Middelburg. In 1920 verhuisde hij naar Goes. Sindsdien heeft hij altijd bij de firma Faberij de Jon ge gewerkt. „Ik heb hier steeds prettig gewerkt. En ik ben dan ook niet van plan om er voorlopig mee op te hou- 'den". Na het uitreiken van de konink lijke onderscheiding is burgemeester H. K. Michaëlis in een gezellige con versatie gewikkeld met het echtpaar Koster. WOLFAARTSDIJK. Jn alle eenvoud heb ik mijn plicht gedaan. En niets meer." Met deze simpele woorden tekent de heer D. Vleugel Sr., Ring 31 te Oud-Sabbinge, zijn vele en velerlei werkzaamheden, gedurende een reeks van jaren ver richt in dienst van de gemeenschap van Wolfaartsdijk. Gisteren vierde de heer Vleugel zijn 70ste verjaar dag. En terwijl hij, te midden van zijn echtgenote, zijn kinderen en verdere familie deze dag in gepaste feestvreugde doorbracht, stapte gisteravond burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny binnen. Hij deel de mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Vleugel met de ere-medaille in Goud, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau, te onderscheiden. Met deze koninklijke onderscheiding kreeg de heer Vleugel de waardering voor zijn vele verdiensten in het maat schappelijk leven. Ontroerd dankte hij dan ook voor deze hoge onderscheiding. En al is de heer Vleugel dan rus tend landbouwer, van een rustig leven kan hij moeilijk spreken. Hij vervult een respectabel aantal functies: sedert 1930 lid en vanaf 1957 voorzitter van de gemeentelijke instelling voor maat schappelijke zorg, sedert 1949 kerke lijk ontvanger, van 1931 tot 1957 was hij bestuurslid van „Kinderzorg". sinds 1952 is de heer Vleugel voorzitter van de stichting maatschappelijk werk en gezinsverzorging (een interkerkelijk or gaan) en vanaf 1952 bestuurslid van de prot. chr. stichting van maatschappelijk werk in west-Zuid-Beveland. Voorts is de heer Vleugel 31 jaar diaken en ouderling geweest in de Ned. herv. kerk ter plaatse. Nu hij de 70- jarige leeftijd heeft bereikt was de heer Vleugel niet meer herkiesbaar. Zijn zoon volgt hem in het ambt op. De heer Vleugel is eigenlijk van jongsaf in het verenigingsleven ge groeid. Het begon al op de zondags school en later op de knapen- en jon gelingsvereniging. „Ik heb altijd actief meegeleefd". Ja, natuurlijk, ik heb het er wel druk mee met al deze functies. Het is ook wel eens moeilijk geweest om me vrij te maken. Ik had een flink gezin (zes kinderen), maar dank zij mijn vrouw heb ik me volledig kunnen geven aan het verenigingswerk. En als een wijze raad gaf de vitale heer Vleu gel mee: „als je vrouw er niet tegen kan om veel alleen te zitten, dan moet je er nooit aan beginnen om actief te zijn in het verenigingsleven. Ik be schouw het altijd als een aangename vrijetijdsbesteding. En ik kan er echt nog niet toe komen om alles vaarwel te zeggen". Dat is het oordeel van de 70-jarige D. Vleugel Sr., die a.h.w. ver grijsd is in het verenigingsleven van de gemeente Wolfaartsdijk. En ook daarbuiten. Om nog even wat van de voetballerij te zeggen: 25 jaar was hij voorzitter van de voetbalvereniging Goes (thans erevoorzitter),. 15 jaar voorzitter van de scheidsrechtersvereniging Zuid- en Noord-Beveland, meer dan 25 jaar is de heer Koster voorzitter van de straf- en protestcommissie van de K.N.V.B. in Zeeland en voorzitter van de veteranen- vereniging Middelburg. ELLEWOUTSDIJK Overleden: L. H. Meertens, wed. v Pik kaart, 37 j. 's-HEER ABTSKEKKE Gehuwd: Q. A. Reminse, 47 j. en C. Al- mekinders, 45 j. Overleden: P. W. Schipper, 87 j. wed. v. A. M. P. Koning. ZIERIKZEE. Geboren: Clazina, d.v. C. A. Hagenaars en A. J. Hoekman. Josina S„ d.v. J. J. Dogger en P. Snijders; stoffel J., z.v. J. van der Wekken en L. den Boer; Marianne, d.v. P. Coppoolse en M. J. van Rooijen; Margaretha W„ d.v. H. Koevoets en J. J. Verwijs. Overl.A. Kwaak, 80 j„ weduwn. van W. van der Have te Oosterland; L. K. Lindhout 79 j„ echtg. van J. van der Werf te Noord- gouwe; M. W. van den Berge, 70 j„ echtg. van G. Viergever; C. Buijse, 75 j., echtg. v. W. Plikweert; C. L. A. Ornée, 22 J. te Enk huizen. VLISSINGEEN. Ondertr.: J. G. Steinhauer, 28 j. en M. M. de Ridder, 38 j.: T. Ras, 24 j. te Vught en J. A. van Olm, 21 j.; J. de Nooijer, 27 1. en T. J. van Boven, 27 j.; K. Keijmel, 24 i. en D. E. Jonkman, 23 j. Geboorten: Adriaan G„ z.v. G. Geertse en E. Goud; Jan c., z.v. J. c. Willemsen en A. Marijs; Jolanda, d.v. L. van Eenennaam en L. van den Broeke; Hendricus J„ z.v. H. J. Tax en G. Sluis; André G„ z.v. H. van 't Holt en A. T. Dijkstra; Jan, z.v. A, M. Rouw en J. Lourens: Maria J. D. C„ d.v. J. de Wolff en J. c. M. Foudraine; Kornelis J., z.v. J. K. Rottier en M. Witte; Robin, z.v. c. de Nooijer en E. Nieuweboer; Karin, d.v. M. Poulisse en J. W. Priem. Huwel.J. van Meel, 26 j. en D. van Krieken, 21 j. Overl.: J. A. Huser, 74 j„ echtg. van A. C. Steketee: C. Dane, 68 j. TERNEUZEN. Geb.: Maria E. Ad v.: de Guytenaere, R. en de Meijer. C. M„ te Sas van Gent; Jaeoba P, d. v.: Korstan- je. J. M. en de Jonge J.; Pieter A., z. v.: Pleijte, J. P. en de Kraker, M., te Axel- Susanna C„ d. v. Vermeulen, L. A. en de Bruijne, C. M.; Anita M„ d. v.: Boone P. E. en van de Wege, J. S.; Ronald C. P. z. v.: Groothaert, I. O. en Vaal, M. te Axel, Willy P. J., z. v.: Schelfhout, en. van Pamelen, M. S. M.; Stefan M. C„ z. v.; Berbers, F. M. en Misseghers, I. J. A. Huw.: Bakker, J. J„ 29 j, te Thorndale, Canada en de Braai C. P., 21 j. Overl. Haak, J. G„ 3 j, d. v.: A. P. Haak en M. M. Boogaard; Julian H. R., 51 j echtg van S. Bilao, te Bilbao Sp.; De 7" 64 wed- van A- Eggermont, te Zuiddorpe; Gtjsel, E., 68 j„ echtg van M. M. M. Dietz, te Sas van Gent; Dees, C„ 88 j, echtg van P, Dingemanse, te Biervliet. BERGEN OP ZOOM. Geboren: Petrus z.v. A. Gijzen-Musters; Jacobus z.v. J. Koop man-van Gegeraat; Lambertus z.v. P. Lan- da-van Es; Irmgard d.v. A. Gijzen-Kramer; Catharina d.v. H. Sakko-Arendse; Maria d v. J. Lanen-van Zandvliet; Johannes z v C. Hopmans-van Overveld; Catharina dv P. v. d. Boom-Valkenburg; Johanna d.v. J Bekendam-Puijpe; Caroline d.v. G. van Gent- Hopster; Daniella d.v. J. Stuijver-Mackeno Huwelijksaang.: Arie Harinck 19 j en He lena van Haperen 16 j; Gerardus van Ha gen 29 j en Margaretha Radder 29 j; Cor nells Heijtenbeek 30 j en Maria Goedege- buure 26 j; Antonius Koch 23 j en Johanna van Capelle 19 j. Huwelijken; Antonius Hagenaars 23 j en Dimphina Haest 23 j: Petrus Verduit 23 j en Elisabeth Moerbeek 19 j; Ludovicus van de Bergh 27 j en Wilhelmina Bollen 21 j- Wilhelmus Gevers 30 j en Maria Mange- laars 21 j; Jacobus Matthijssen 31 J en Ma ria Klaassen 22 j; Petrus van Oevelen 28 j en Cornelia Demmers 22 j; Johannes Fran ken 28 j en Lamberta Loosen 25 j; Ar nold van Broekhoven 28 j en Paulina de Ryk 22 j; Antonius Willemse 28 j en Ma ria Proost 24 j; Cornelis Hendrikse 27 j en Elisabeth Withagen 23 j. Overl: Jacobus Bakx echtg van P. van Dam; Cornelis Malipaard 29 j echtg var E. van de Watering; Maria van Trijen 76 3 geh. gew. met J. D. Smout: Antonetta van Aart 89 j: Adrianus Schepers 49 j echt. van M. Gillesen; Cornelis Bol 56 j echtge noot van A. Andriessen. RITTHEM Geboren: Franclsca E, d v F de Bart en L Schoonderwal; Cornelis P z v W Wisse en L S W Cevaal. BURGERLIJKE STAND MIDDELBURG Geboren: Sjors P. z.v, P. Janse en W. J. Manni; Jacoba M„ d. v. W. J DE Smit en A A. Marctisse; Leuntje ,P d. v. P. Aarnoutse en S. L. Jongepier; Carla, d. v. F. M. van 't Hof en L. A. Vader; Adam S. E. z. v. W. Salhuteru en C. Telussa; Mathilda L. M„ d. v 1. Clarijs en C. Koole Ondertrouwd: J. J. Jongman, 25 j. en L. J. Bouman, 23 j.; F. J. C. Lauer, 27 j. en F. de Rijke, 22 j. Gehuwd: T. Westerterp, 22 j. en C. W. Bouterse, 20 j.; L. van der Maas, 24 j. en S. J. Kasse, 22 j.; J. P. Groenewe- gen, 28 j. en M. Verhage, 25 j. Overleden: D. Machielse, 77 j. wed. v. A. van Slooten; J. Schipper, 77 j„ wedn. v. J. H. Gillissen; W. E. Sin'kt "H j„ e. y. J. Huijsman; J. G. van Schaik, 73 j, e. v. A. L. van Langeraad. UIT DE KERKEN NED HERV KER1 Aangenomen naar Elspeet, tweede be roep: A. Timmer te Huizen N.H. Bedankt voor Eindhoven als predi kant voor buitengewone werkzaamheden (Studentenwerk) toez.: Dr. J. Sperna Weiland te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Tholen-Poortvliet: J. C. van Egmond te Rijnsburg, die be dankte voor Blokzijl, Den Bommel, 's-Gravenmoer, Schildwolde en Weste renden. Beroepen te Aduard: W. J. de Rui ter te Idskenhuizen Fr. (bij acel.). i

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3