Birmingham leeft in vrees voor de waanzinnige moordenaar 1959 speelde er mooi wee van DRIE BROERS STIERVEN BINNEN VIER MAANDEN Twee mannen met auto in kanaal - een verdronk Problemen in Kongo bleven Weigerachtige directeur door bestuur ontslagen Goud gedolven in Zaandam INTERESSANT NUMMERTJE KOORDDANSEN VERWACHT Nieuwe burgemeester in nieuw Hellevo Hittegolf in Australië Onderwijzers ongerust over baldadige Haagse jeugd „JUWEEL" Verf 'n juweel van 'n verf ZEEUWSCH DAGBLAD 6000 ondervraagd Nederland-Venezuela: sfeer gunstiger Mysterie in Eindhoven Verdeelde eerste prijs in de pool Spoor: Schipper ontslagen van rechtsvervolging Andere moord Spaaroverschot 1959 25 miljoen ARRESTATIE NA ONGELUK Ontslagaanvraag voor textielarbeiders Roerige zateH-g in vechtlustig Amsterdam Overleden na vijf weken bewusteloosheid N.Y. Times over Kroesjtsjefs reis: WONDERLIJKE TOESTANDEN BIJ TILBURGS TEXTIELMUSEUM Aero Contractors naar Nigerië en Ethiopië Handel en scheepvaart SMFT T TANKERS benoemd om een. onderzoek in te stel- VELE PLANNEN Maandag 4 januari 1960 Pag. 5 Van onze correspondent LONDEN. Birmingham is een stad vol vrees geworden, vrees voor de geheimzinnige moordenaar die de lieftallige Stephanie Baird op gruwelijke manier ombracht op kamer 4 van van het Y.W.C.A.-huis in Whee- ley's Road. Hij onthoofdde haar. verminkte haar lichaam zo weer zinwekkend, dat de politieman,1 die haar vond, een dagen lang durende zenuwinzinking kreeg, en viel een tweede meisje aan in een nabijgelegen kamer, dat hem echter met een angstschreeuw op de vlucht deed slaan en daaraan haar leven dankte. Vooral in Wheeley's Road en de rest} van de voorstad Édgibaston waar dej straatverlichting tussen de vreemde1 mengsels van riante villa's en krot-1 woningen karig is, gaat geen en'kel meisje meer alleen over straat. De verpleegstertjes van het naburige zus- terhuis gaan in groepen van en naar hun werk, terwijl in het gehele land gezocht wordt naar de jonge maniak met het 'blonde krulhaar, die bebloed per bus op de vlucht sloeg. Scotland Yard en de plaatselijke po litie hebben de afgelopen twaalf dagen en nachten twaalf bebloede mannen ondervraagd (het was Kerstavond en vele Ieren vierden losbandig feest) maar allen hadden een alibi. Enkelen van de getuigen hebben dreigbrieven ontvangen omdat zij met de politie praten, dreigbrieven waarop een be bloede dolk was getekend. In totaal heeft de politie reeds zesduizend men sen ondervraagd, maar nog steeds waart de maniak rond. Dit weekeind heeft de politie opnieuw met luidspre- - kers op straat, bij sportvelden en in DEN HAAG. De K.N. V.B.-toto keert bioscopen om hulp gevraagd en weerdit maal nog twee prijzen uit. Het zal gewaarschuwd, dat de moordenaar elk1 echter de laatste maal zijn geweest. De ogenblik opnieuw zou kunnen toeslaan.volgende toto krijgt ook een derde prijs. K De eerste prijs 155.940 zal wel m stukken naar alle windstreken gaan; vijftien deelnemers van de 431.000 die de inzet van de toto tot 636.493,— hadden opgevoerd, kwamen tot 13 goede resul taten. De deelnemer met alle uitslagen goed laat op zich wachten. Voor de twee de prijs van 66.832 kreeg de K.N.V.B. toto 35 gegadigden. De Caritaspool kon slechts een voorlo pige uitslag geven. Met de definitieve wacht men tot woensdag. Er waren_ 30740 deelnemers en 33.877 als inzet. Eén ge. gadigde kwam met 12 punten uit de bus. De kans is groot dat de eerste prijs van 6606,— naar Rheden gaat. Voor de twee de prijs 3557,— staan er reeds 23 deel nemers gereed. CARACAS (AFP> De Venezolaan se president Romulo Betancourt heeft zaterdag in zijn nieuwjaarsrede ver- I klaard dat het recente ..incident" met Nederland zich nu ontwikkelt in een gunstige richting, omdat de Nederland se autoriteiten in Den Haag en op de bezittingen" bij de Venezolaanse kust, I hebben erkend dat Venezuela geen on dermijnende verzetshaarden kan tolere ren tegen zijn democratische stelsel. Men gelooft in Venezuela dat de Ne derlandse regering spoedig zal antwoor- den op de Venezolaanse protestnota over zoons van de weduwe H. J. van Heus- de kwestie. Er is al een „voorlopig" den-van Dijk uit Eindhoven gestorven? Nederlands antwoord ontvangen, dat Dat is een mysterie dat met alleen men op het ministerie van buitenland- iedereen in Eindhoven die de drie kna- Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN. Hoe zijn de drie se zaken in Caracas bevredigend acht. een zelfstandig geval. De hiervoor ge zochte man. de 47-jarige voorman Charles Goodby, heeft zich in Londen bij de politie gemeld. Een uit de psychiatrische gevangenis Broadmoor ontsnapte maniak, Leslie Parr, is nog steeds op vrije voeten on danks klopjachten in de omgeving, waarbij het leger is ingeschakeld. In Swansea stellen chirurgen wan hopige pogingen in het werk om met een serie hersenoperaties het leven te redden van de zesjarige Alan Carter, die zaterdag getuige was van de moord op zijn moeder. Alan werd zwaar mis handeld en bleef bewusteloos liggen in de ouderlijke woning in Cowbridge. Zes uur later werd hij door zijn vader bij diens thuiskomst gevonden. De politie acht verband met de moord op Ste phanie niet onmogelijk. Ook de ver moorde mevrouw Carter kwam uit Birmingham. Tussen twee rechercheurs in werd de 47-jarige Charles James Goodby, verdacht van de moord op zijn 18- jarige vriendin Pauline Blanen, van Londen naar Birmingham gebracht. Deze man heeft de leiding van de jacht in geheel Engeland op de nog onbekende moordenaar van Stepha nie Baird. Het is Detective Superin tendent James Haughton. De knap ste speurders van Engeland staan hem bij. Een van hen is Reginald Spooner, de man die dertien jaar geleden een andere lustmoordenaar, Neville Heath, ontmaskerde. DUBLIN <AFP) Schipper Harteveld: van de Scheveningse treiler Frank Vro-| lijk, die vrijdag door een Iers korvet', was aangehouden op beschuldiging vani het vissen binnen de Ierse territoriale; wateren, is zaterdag door een recht-' bank in Dublin ontslagen van rechtsver volging. Nadat de heer S. Harteveld vier uur was ondervraagd, verklaarde de pre sident van de rechtbank dat de schipper, naar zijn oordeel, niet iemand was die! willens en wetens de internationale be palingen zal overtreden. Voorts was hij van oordeel, dat er twijfel over bestaat of de treiler inderdaad binnen de per 1 januari vergrote territoriale waterenl had gevist. Daarom ontsloeg hij de ka-' pitein van rechtsvervolging. Gisteren heeft een voormalige pa tiënt van een nabijgelegen zenuwinrich ting gemeld, dat een medepatiënt, een zeker G. I.. die precies aan de beschrij ving beantwoordt en een zeer opvlie gend karakter heeft, hem had verteld dat hij een vriendinnetje in de Y.W.C.A. had. Verscheidene patiënten hadden op de betrokken avond toestemming om uit te gaan. Dit is een van de vele spo ren, die Scotland Yard volgt, maar de speurders vrezen, dat de jonge maniak ergens door zijn kortzichtige familie verborgen wordt gehouden. In Edg-baston wonen veel Europese immigranten. De politie heeft Interpol daarom gevraagd om gegevens over soortgelijke gevallen op het vasteland. Met plakkaten op de patrouilleauto's probeert de politie van Birmingham het raadsel van de moord op Ste phanie Baird op te lossen. „Moord. Hebt u haar op 23 december gezien?" Inmiddels is in Birmingham' een; staat met vette letters op de voor- ii daim non rlo nrrl liioonfn'c MELBOURNE (Reuter) Het nieuwe jaar is voor een groot deel van Austra lië begonnen met een ondraaglijke hitte golf. Drie kleine kinderen en twee vol wassenen zijn tengevolge van uitputting om het leven gekomen. De hoogste tem peratuur die ooit in Australië werd ge registreerd, kwam voor in Oodnadatta. Daar zuchtte de bevolking onder een hitte van 51 graden Celsius. De hittegolf gaat gepaard met bosbran den, wervelstormen en vloedgolven. Een gebied langs de grens van New South Wales en Victoria heeft zeer onder een cycloon geleden. In Tallangatta liepen zeer vele huizen schade op door een wervelstorm, die met een snelheid van 145 kilometer per uur over het land raasde. In de omgeving van Sydney braken gisteren verscheidene bosbranden uit. Aan de stranden in de omgeving van Sydney was het overstelpend druk. Het gebied, dat nu onder de hitte lijdt, is tweemaal zo groot als geheel Euro pa. Ook de inheemse bevolking zucht onder de warmte. De meteorologen ver wachten snel een verandering van het warme weer. SPAARBANK ROTTERDAM ROTTERDAM Het totaal van de stor tingen bij de Spaarbank te Rotterdam lag in 1959 ƒ20,02 miljoen hoger dan dat van 1958. Het bedroeg 116,77 mil joen. De terugbetalingen stegen met ƒ4,19 miljoen tot ƒ91,76 miljoen. Het af gelopen jaar leverde een spaaroverschot op van 25.009,000, hetgeen ruim 2% maal zoveel is als in 1958. Het aantal spaarders nam toe met 12.759 tot 446.422. hetgeen overeen komt met ongeveer 61 procent van de gehele •bevolking van Rotterdam. Zij hadden een tegoed van ƒ223.780.000, waarin een ren tevergoeding zit van ƒ6.150.000. pen heeft gekend bezig houdt, maar ook aanleiding is geweest voor een diep- i gaand, nog lang niet afgesloten onder zoek door medici en justitie. De vijftienjarige Jaques (Jacobus Ma- j rinus) van Heusden is op 21 augustus j van het vorige jaar in een ziekenhuis in Tilburg overleden. Binnen vier maan den volgden zijn twee broers hem in het 'graf: op 26 november Gijs (toert Johan nes) en op 28 december, vorige week dus, Arie Frans. Gij-s is zestien jaar geworden, Arie dertien. Na de dood van Arie, die slechts kort maar hevig heeft geleden, begon het onderzoek. Niemand begrijpt wat de oorzaak kan zijn. Hoofdinspecteur Mat- la van de Eindhovense politie sprak van een volslagen mysterie. AARDIGE JONGENS Mevrouw Van Heusden-van Dijk is sinds 1947 weduwe. In het voorjaar van dat jaar werd haar man, die bij de mijnopruimingsdienst was, gedood bij een ontploffing in Muiden. De weduwe tweede meisje vermoord, maar 'dit lijkt deur van de politieauto's. TILBURG (ANP) De directie van Van Dooren en Dams textielfabrieken N.V. te Tilburg heeft voor een twintig tal maandloners uit het bedrijf een ontslagaanvraag ingediend. Verwacht wordt dat binnenkort voor nog een zes tig tot zeventig andere werknemers ontslag zal worden gevraagd. Al jaren lang heeft het bedrijf met moeilijkhe den te kampen, die nu hebben geleid tot drastische maatregelen. Al eerder moesten in Tilburg oude en verouderde wollenstoffenfabrieken tot li quidatie of fusie overgaan. Het gewes telijk arbeidsbureau in Tilburg zal zich over de ontslagaanvragen beraden. De uitvinder van de verkeerslichten, de Amerikaan George Alexander Wal ters, is zaterdag in Fairfield, in de staat Connecticut, overleden. Hij werd 86 jaar. Van onze correspondent MAASTRICHT In een beruchte wijk van het Belgische grensplaatsje Klein Ternaayen bij Maastricht is in de nacht van zaterdag op zondag de 39-jarige monteur J. H. Weerts uit Maastricht, vader van vijf kinderen, met zijn auto in het kanaal Maas tricht-Luik terechtgekomen en ver dronken. Een nogal raadselachtig on geluk, waarbij de 25-jarige Leo R., een ex-Maastrichtenaar uit Lixle bij Vièé (België) op het nippertje aan de verdrinkingsdood ontsnapte. Hij zat nog maar enkele seconden in de auto toen het ongeluk gebeurde. In doodsangst heeft hij onder water het portier geforceerd; door een toevallige late voorbijganger is hij aan de wal getrokken. IN ARREST Zondagmiddag werd R. door de Bel gische rijkswacht gearresteerd. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat hem dood door schuld te last wordt gelegd. Weerts en R. waren zaterdagnacht op stap in Klein Ternaayen, waar nogal wat café's zijn. Het was half drie. Er was >n een nachtkroeg al enkele keren ruzie ge weest tussen beide mannen. Toen de herrie weer begon ging Weerts er van door. Hij liep naar zijn auto, startte en reed weg. R. was echter .achter hem aangeko men en sprong in 'de auto toen Weerts vertrok. Twintig meter verder schoot de optrekkende auto van de weg, ram de een ijzeren hek en verdween in hei diepe kanaal, dat langs de weg loopt. VECHTEN Waarschijnlijk hebben de mannen in I de auto gevochten, waardoor Weerts de macht over het stuur verloor. Het inte rieur van de auto toonde sporen van geweld. Zijn die het gevolg van de ruzie of van de geslaagde poging van R. om uit de wagen te komen? Het parket van Tongeren zal dat vandaag ter plaat se uitzoeken. Het lijk en de auto zijn in beslag ge nomen. De Maastrichtse brandweer heeft nog dezelfde nacht de auto uit het water getakeld. Een portier met verbrijzelde ruit stond open en er zat niemand in de auto. Pas zondagmor gen werd het lijk van Weerts na uren zoeken opgedregd. Na bezoek van Boudewijn BRUSSEL (Reuter, ANP) Gedu rende zijn reis van vijftien dagen door Belgisch Kongo ontving koning Boude wijn 800 personen. Aldus deelde minis ter De Schrijver zaterdag mee op het vliegveld van Brussel, na de terug komst van de koning en zijn gezel schap. ,,Er is vreugde in Kongo over het bezoek van de koning", zei de minis ter. ,,De spanning is verminderd, maar de vraagstukken zijn gebleven. De ron de-tafelconferentie in Brussel is er ech ter om de problemen op te lossen", voegde hij er aan toe. „Eerder overleg!" Over het tijdstip waarop de confe rentie tussen de Kongolese politici en de Belgen moet beginnen, bestaat nog geen overeenstemming. Minister De Schrijver wil het overleg niet eerder begon een pensionbedrijf om voor de drie, toen zeer jonge, kinderen te kun nen zorgen. Zij groeiden op tot aardige knapen, die veel vriendjes hadden. Jaques was ziek geworden, toen hij in Brakel logeerde. De dokter heef* als doodsoorzaak hersenvliesontsteking op gegeven. Gijs had, voor hij stierf, over buik- en hoofdpijnen geklaagd. Ook Arie kreeg plotseling last van hevige buikpijn; hij stierf in het ziekenhuis. Dr. J. Zeldenrust, gerechtelijk genees kundige, zei ons: „Een vreemd geval. Wij zoeken naar vergiftigde stoffen, tot dusver vergeefs". De hond van de familie Van Heusden is in quarantaine geplaatst. Gijs zou, voor hij stierf, een niet ernstige beet van het dier hebben gekregen. De politie heeft enkele mensen ver hoord, onder wie de moeder en een pensiongast die al vele jaren de Van Heusdens kent en door de kinderen „oom Nico" werd genoemd. Van onze Amsterdamse redactie. AMSTERDAM. De Amsterdamse binnenstad is in de nacht van zaterdag op zondag het toneel geweest van wilde taferelen. Op de Nieuwendijk moest een groep van driehonderd mannen en vrouwen met geweld uiteen worden ge dreven. De menigte had zich omstro '-s sluitingstijd van de talrijke café's verza meld rond een groepje vechtende lieden en nam een dreigende houding aan toen de politie zich met het geval bemoeide. Een kwartier later moesten agenten op het Damrak met de gummistok n strijd beslechten tussen twintig Amster dammers, wie de alcohol te machtig was geworden. Zaterdagmiddag om vier uur leverde een agent in de Haarlemmerstraat een gevecht met een 38-jarige sloper, die zich bemoeide met de arrestatie van een onbekend geblevene, die een vrouw had mishandeld. De gent kreeg een kaakslag en kon slechts na gebruik van de gummistok de sloper overmees teren. De vrouwenbelager wist te ont komen. De sloper werd gearresteerd. Eigen nieuwsdienst SCHERPENZEEL. Na ruim vijf weken onafgebroken bewusteloos t« 'ijn geweest, is zaterdagavond in en Utrechts ziekenhuis overleden de zes 'g- jarige heer Chr. de Leeuw, landbouwer in Scherpenzeel. Hij was op 26 npvemb-r bewusteloos naast zijn bromfiets op de weg gevonden. dan half januari beginnen, maar een aantal Kongolese politieke partijen dringt aan op opening van de bespre kingen nog voor dat tijdstip. Reeds de ze week worden de eerste deelnemers aan het overleg in Brussel verwacht. Er zijn aanwijzingen dat de Kongo lese leiders, hoewel zij zullen blijven. aandringen op het verlenen var. onmid dellijke onafhankelijkheid aan de kolo nie, met België willen blijven samen werken. In elk geval op economisch en technisch gebied. Intussen raakten in Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai in Kongo, leden van de stam der Loe- loe's de laatste dagen weer slaags met Baloeba's. Ruim twintig mensen wer den gewond. Verscheidene inboorlingen werden gearresteerd, een groot aantal wapens is in beslag genomen. NEW YORK (Reuter) Het plot selinge en onverwachte besluit van premier Kroesjtsjef om Indonesië en Indië te bezoeken, is duidelijk een politieke manoeuvre van de grootste betekenis, aldus schrijft de New York Times. Dat wordt onmiddellijk duidelijk als men bedenkt, dat de betrekkingen van die landen met communistisch China op het ogenblik zeer gespannen zijn. De eerste indruk is dat alleen de aankon diging van de reis al een dubbele klap SCHIPHOL (ANP' De directeur van! naar N°gerifïeltrokkerTom'1"een'"wlrk-1 in"het «ezicht van PekinS is' omdat de plan op te stellen voor de onlangs op- 1 gerichte Aero Contractors Nigeria ltd. Het doel van de nieuwe luchtvaart- r^pcfnilFQAAn T7I Cin O* Ril rik" maatschappij is het verrichten van OcblUUI bWIJZIglIlg DdllK transporten door de lucht in Nigerië. rT T 1 ROTTERDAM Mr. S. J. R. de Mon- chy is in ver'band met zijn gevorderde leeftijd op 1 januari uitgetreden uit de raad van commissarissen van de Bank voor Handel en Scheepvaart. Tot pre sident-commissaris is benoemd prof. mr. P. W. Kamphuisen, die al deel van het college uitmaakte. TILBURG. Aan een zeer onover- Het bestuur heeft in het verledenal tuigen, die onder Nederlandse registra- zichtelijke toestand in het textielmu-meermallen getracht daarin verandering !tle viiegen. Reeds zijn enkele vliegers seum te Tilburg is een einde gekomen: te „nj|en j ei\ Br^.ntechnici naar Nigerië vertrokken, de directeur, de heer J. A. I. M. Bran- "en'feJd^ het°bestuur tegemoet te komen' Aer0 U'ontractors heeft ook een con- denburg, is door het stichtingsbestuur weigerde hij een grootboek aan te trac.t afgesloten met Ethiopean airlines ontslagen met ingang van 1 juni 1960 leggen en was hij er met geen mogelijk- Add^sh„Ad^a™,01' t?-1 verlenen van Hij is onmiddellijk met ziekteverlof heid toe te bewegen verantwoording af technische assistentie bu het uitvoeren gezonden. te leggen over hef financiële beleid en'van diensten met hefschroefvliegtuigen. over de aard en de opzet van de gang naar Addis Abeba is een groep Het textielmuseum, dat reeds enkele van zaken i vliegers vertrokken om de diensten met jaren bestaat, is altijd een bron van be- Wel maakte de heer Brandenburg zon- helikopters technisch en operationeel te vreemding geweest voor de Tilburgers, der overleg met het bestuur buitenland- leiden. omdat er hoegenaamd niets in gebeurde. se reizen voor studie en representatie,! Er zijn drie exposities gehouden tijdens waarbij hij verscheidene malen verplich- het bestaan, maar die werden door andere tingen aanging zonder het bestuur daarin instanties verzorgd kennen. De reis- en representatiekos-1 De vaste collectie werd aan bezoekers, ten beliepen veel meer dan daarvoor op niet of zeer node getoond, terwijl het| de begroting was uitgetrokken, zodat ook bijna onmogelijk was om de directeur te de algemene begroting enkele malen spreken te krijgen. werd overschreden. Reeds vorig jaar heeft het dagelijks -■ 11 bestuur de directeur in overweging ge- OTfTYDr1 A TVÏTC A HP IT? UT T Seven ontslag te vragen, maar de heer JtJjUllljal 1 IjA 1 1jj Dij Brandenburg weigerde dat te doen. Daar- T rn i uTTrnr^n ?m werd er een onpartijdige commissie Tot commissaris werd benoemd heer F. A. C. Guépin, de c, len. De heer Brandenburg reageerde DEN HAAG Shell Tankers N. V. j da,aroP met verdachtmakingen aan het nu geheel bij Oostvoorne en van Rockan- je, Oostvoorne en Brielle is een aantal Van onze correspondent inwoners wederzijds administratief ver- HELLEVOETSLUIS. Op 1 januari huisd. De nieuwe situatie werd zaterdag nog! reis een vriendschapsgebaar is tegen over beide landen. Het eerste doel van Kroesjtsjefs be zoek is waarschijnlijk om te trachten de geschillen tussen Peking en New Delhi en tussen Peking en Djakarta op te lossen. Lukt hem dat, dan zou dat het prestige van Kroesjtsjef en van Rusland verhogen. MOEILIJK Het minimale doel van Kroesjtsjef zal zijn in ieder geval er voor te zor gen, dat de ontwikkeling van de betrek kingen tussen Peking enerzijds en New Delhi en Djakarta anderzijds de positie i van Rusland in die landen niet zal scha den. Bij het nastreven van die doelein den zal Kroesjtsjef evenwel grote moei lijkheden ontmoeten. Zowel in Indonesië als in Indië zal druk op hem worden ge oefend om in het openbaar de standpun ten van Indië in de grenskwestie en van Indonesië bij de verdrijving van de Chinezen uit de handel op het platte land, te billijken. Indien Kroesjtsjef aan die druk zou toegeven, zal hij het reeds niet bijzonder hartelijke bondgenootschap tussen China en Rusland nog verder op de proef stel len. Weerstaat hij die druk, dan zou zijn reis als een boemerang kunnen werken en kunnen uitlopen op een fiasco. Het zal interessant zijn, aldus de New York Times, hoe Kroesjtsjef op dit Aziatische koord zal dansen. Opmerkelijk is in dit verband, dat het zeer nationalistische Djakartase blad Merdeka zaterdag naar aanleiding van het geschil met communistisch China schreef: Indonesië zal van nu af twij felen aan de vreedzame bedoelingen van het communistische blok, evenals andere neutrale landen het zullen doen. AT ..M lijks bestuur -g de grenswyziging op Westelijk Voor Tankers i verre Oosten) N. v naar act:- Toen de heer Brandenburg aan het ne een feit geworden. Op die dag hiel- eens onderstreept bij de installatie van vvteiten beperken tot bepaald charters- einde V£m het vorige jaar Grtoe overging den de gemeenten Nieuw-Helvoet en jhr. T. A. J. van Eysinga door de com- werk. dat zy in het de verdachtmakingen schriftelijk in Til-Nieuwenhoorn op te bestaan en er ont- te verrichten Haar taak als reder'wordt j burg rond sturen werd de knoop door-| stond een nieuwe gemeente Hellevoet door de N. Petroleum Maatschappij j eehakt en werd de directeur ontslaeen. sluis. De buurtschao Tinte behoort La Carona overgenomen, welke maat schappij voortaan de naam Shell Tan kers N.V. zal voeren. Een en ander vloeit voort uit een in- terne reorganisatie, die ten doel heeft de organisatie van de Nederlandse vloot der Koninklijke/Shell Groep te vereen voudigen. De heer E. H. Larive, tot dusver direc teur van de oude Shell Tankers N.V., zal de directie voeren van beide maat schappijen. De door Shell Tankers beheerde tank- vloot heeft thans een gezamenlijke ton nage van ca. 950.000 ton draagvermogen. DEN HAAG (ANP) De afdeling Den Haag van de Nederlandse onderwyzers- vereniging heeft haar verontrusting uitgesproken over de baldadigheden die in de oudejaarsnacht in Den Haag zijn gepleegd. Het bestuur doet een beroep op zijn leden, ouders, besturen van verenigingen en al diegenen, die in gezin, werkplaats, fabriek en kantoor een opvoedkundige taak Negen tankschepen met een gezamenlij-1 hebben te vervullen, al hun krachten te willen inspannen om een geest te wekken ke tonnage van ca. 300.000 ton zijn voor die afkerig is van baldadigheid in het algemeen en afkerig in het hijzonder van bal- haar bij verschillende Nederlandse wer- dadigheid jegens diensten, zoals de politie en brandweer, die alleen maar aan- ven in aanbouw of bestelling. spraak kunnen maken op de waardering van de bevolking. missaris der Koningin in Zuid-Holland als burgemeester van het nieuwe Helle voetsluis, tijdens de eerste vergadering van de nieuwe, thans uit dertien leden j bestaande raad. Opmerkelijk is, dat de; wethouders van de nieuwe raad zijn de heren Riedijk en Van de Hoek, die voor heen resp. waarnemend burgemeester en wethouder van Nieuw-Helvoet waren, de gemeente die zich het felst tegen de samenvoeging heeft verzet. In de rede, die de commissaris bij de ze gelegenheid uitsprak, liet hij zich slechts met grote terughoudendheid uit over de toekomst van Hellevoetsluis, al wees hij wel op de vele plannen, waar in Hellevoetsluis een taak is toebedeeld en waarin het inwonertal varieert van 40.000 tot 120.000. In dezelfde redevoering werd meege deeld dat, indien enigszins mogelijk, het rapport van de commissie-Klaasesz nog deze maand zal verschijnen. Eigen nieuwsdienst ZAANDAM. Na het gat van Wor- mer, waar de werkzaamheden stil lig gen vanwege het Kerstverlof van de mi litairen. heeft de Zaanstreek thans de schat van Zaandam Tijdens graaf werkzaamheden op de algemene be graafplaats vonden de werklieden een doosje met kostbare inhoud: twintig gou den 20-dollarstukken, die thans per stuk 140 gulden waard zijn. Niemand weet hoe deze goudschat op het kerkhof terectit is gekomen. Moge lijk reeds bij de grondaanvoer. Dc kostbare vondst bevindt zich, in afwachting van de resultaten van het onderzoek, onder berusting van het ge meentebestuur. A LS WIJ HET afgelopen jaar 1959 overzien, kant niet anders worden gezegd dan dat het een heel bijzonder jaar is ge weest. Zeldzaam warm, droog en zonnig, een karakter dat slechts heel zelden door een jaar wordt vertoond. Zo was de gemiddelde temperatuur berekend uit om het uur afgelezen standen van de ther mometer in De Bilt 10,1 graden te gen 9,2 graden normaal. Na 1934 was het niet meer voorgekomen dat een jaar zo warm'was, zodat 1959 het op één na warmste jaar van deze eeuw was. Vooral overdag is het aan de warme kant geweest, de nachten hebben minder daartoe bijgedragen. De warmste maand van het jaar was juli, de koudste februari, die door veel mist een bijzonder onaan gename maand is geweest. De warmste dag van het jaar was 9 juli, toen koning Boudewijn een be zoek aan ons land bracht. In Venlo is toen 36,6 graden gemeten, bijna de lichaamstemperatuur van de mens dus. De laagste temperatuur werd in Spijk, tussen Delfzijl en Roodeschool. gemeten: het vroor daar op 16 januari veertien graden. Te weinig VV7AT DE neerslag betreft moet van grote tekor ten worden gesproken. Over het hele land is gemiddeld ongeveer 540 mm neerslag gevallen, tegen 719 mm normaal. Het was het droogste jaar sinds 1921 en daarmee het op één na droogste jaar tot dusver in deze eeuw. In 1921 viel er slechts 434 mm. In de oostelijke provincies is min der regen gevallen dan in het wes ten; in Zuid-Holland en ook in het noorden van Noord-Holland en op de Waddeneilanden is over het alge meen de zeshonderd mm nog bij na bereikt, maar in het oosten is men niet aan de vijfhonderd mm toegekomen. De natste maand was januari, september was de droogste maand op de voet gevolgd door het misti ge februari. Acht maanden waren te droog, alleen januari, maart, april en december waren gemiddeld over het algemeen te nat. Records DE ZONNESCHIJN heeft het eveneens tot records ge bracht. Aan de kust heeft men hier en daar tweeduizend uren zonne schijn gekregen, dat is ongeveer driehonderd meer dan normaal. Geen enkel jaar sinds het begin van de waarnemingen, in het begin van deze eeuw, had ooit zoveel zon opgeleverd. September mocht wel de zonnigste maand van het jaar worden genoemd, als men het aan tal uren zonneschijn vergelijkt met de daglengte; de somberste maand was december. Alleen februari, maart en december leverden een tekort aan zon. Warm DE SEIZOENEN waren alle aan de warme kant, de winter was daarbij te nat, de lente aan het einde zeer droog en zonnig, de zomer en herfst bijzonder droog en zonnig. Stormen kwamen voor in de nacht na Nieuwjaarsdag en op 18 en 27 oktober; overigens liep het in ons land nogal los met het stormweer. Wel heeft het op zee gedurende de dag vlak voor Kerst nog zwaar gestormd. De feestdagen hebben niet steeds het beste weer gebracht: Van Pa sen was de eerste dag mooi, maar op de tweede dag viel tijdelijk re gen. Hemelvaartsdag was over het algemeen zeer goed, Pinksteren bracht vooral op de tweede dag vrij koud weer en op de Kerstdagen was het weer buiig en winderig. Koninginnedag was niet ideaal, vooral niet in het westen van het land, waar het in de ochtenduren regende. Uitschieters 'TENSLOTTE nog enkele 4 weerkundige feiten die over het algemeen niet op prijs werden gesteld. De mist van eind januari en de veertiendaagse mist- periode van februari hebben het verkeer moeilijkheden bezorgd. Maar de rijp, die het gevolg was van de mist, was prachtig. Januari bracht bijzonder veel sneeuw, nog nooit was er in die maand op zo veel dagen sneeuw gevallen. Ook op 7 april kwamen nog talrijke sneeuw en hagelbuien voor. In een groot deel van het land kwam het op 16 april tot zware on weersbuien, die een bijna zomers karakter hadden. Grote hagelstenen en rukwinden veroorzaakten op 11 juli in Drente en Groningen veel schade. Tot op 10 oktober heerste in de zuidelijke provincies nog zo merweer, daarna zijn wij zoetjes aan de herfst ingegaan, die door een verre van koud begin van de winter is gevolgd. Het is dus wel een jaar geweest dat nog zeer lang over zich zal doen spreken, vooral omdat de grote droogte zulke ernstige gevolgen heeft gehad. Die gevolgen zijn zelfs op dit ogenblik nog te zien, al heeft de regen die na half oktober is gevallen, nog heel wat goed kunnen maken. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5