euws it ie Iters en STOPPELMANS TRADITIE 98 Lagere Landbouwschool Eindje de Rondte in EXTRA voordelige aanbiedingen Prof. dr. G. Brillenburg Wurth pleit voor een andere vorm voor de kerkdienst op zondagavond Bij benoeming „hogere" ambtenaren achterstelling van katholieken? 2.*9 ALS KLAP OP DE VUURPIJL Maandag 4 januari 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Geen wijziging in ophalen huisvuil Schulddelgingsactie iverd succes •D Lusteloos amusement 1 Interland op tv Artiestencafé wilde weer niet vlotten M* Ijsbaan in Wemeldinge ARMBESTUUR WORDT „SOCIALE ZORG" STOELEN IN DE RAADSZAAL JAMAÏCAAN DOOR DRIE MANNEN OVERVALLEN SLEEP VAN DE ELBE Vijf runners vinden het welletjes Vrijgemaakte predikant herenigt zich met Gereformeeerde kerken Ontmoeting Afscheid bij Gemeente- reiniging RAPPORT EN REACTIES DAAROP R.k. commentaar kleine advertentie* 1,95 2m 3,98 TIJDENS DEZE VERKOOPACTIE WORDEN GEEN STALEN GEZONDEN BOSSTRAAT 20 TELEFOON 5779 BERGEN OP ZOOM Portugees prot. theoloog bezoekt Nederland Problemen van jemeente wi i 's-HEERENHOEK. De gemeente raad heelt besloten de woning Werrilaan 21 onbewoonbaar te verklaren. De heer P. Raas (k.v.p.) hield een algemene beschouwing naar aanleiding van de be handeling der begroting. Hij bepleitte een goede bejaardenzorg. De heer P. Bos (gem. bel.) trok in twijfel of stich ting van een badhuis gewenst is. Beter is het meende hij voor het aanleggen van douches in particuliere woningen subsidies beschikbaar te stellen. Hierna werd de begroting vastgesteld. De raad voelde niet voor een gemeenschappelij ke regeling voor het ophalen van huis vuil. Men vreesde dat de kosten te hoog zouden worden en opnieuw verhoging der rechten noodzakelijk zou zijn. B. en W. zullen voorstel doen tot verbetering van de huidige situatie. Aan de stichting voor Maatschappelijk Werk werd een garantie verleend waardoor het moge lijk wordt een maatschappelijk werkster te benoemen. KAPELLE. Als adviseurs van de schulddelgingscommissie van de Herv. gemeente in Kapelle heeft de plaatselij ke predikant ds. E. P. J. Jebbink in de oudejaarsdienst officieel aan de Kerk voogdij overgedragen het geld van de schulddelgingsactie die in 1959 is ge voerd. Het totale bedrag van deze actie is 13.515,95. Op symbolische wijze werd dit ter hand gesteld aan de president kerkvoogd de heer A. J. van Liere. Het bedrag zal dienen om oude schuld van de kerkvoogdij af te lossen. Ds. Jebbink wees erop dat de opbrengst groter is dan werd verwacht. De heer A. J. van Liere dankte na mens kerkvoogden en notabelen voor de offervaardigheid. KRUININGEN De raad besloot een partipiële wijziging in het uitbreidings plan aan te brengen. Deze wijziging omvat het bestemmen van een terrein in het uitbreidingsplan in het Eindje de Rondte voor de bouw van een Lagere Landbouwschool. Dit terrein was oorspronkelijk bestemd voor het bouwen van ongeveer dertig woningen. De voor zitter deelde mede, dat het in de be doeling ligt om reeds in januari a.s. een begin te maken met het bouwrijp maken van dit uitbreidingsplan. De postduivenvereniging ,,De Blauwe Doffer" te Hansweert heeft veel kosten moeten maken vooor het verplaatsen van haar gebouwtjes in verband met de aanleg van de nieuwe gemeenteberg-' plaats. B. en W. wilden de vereniging daarom een tegemoetkoming verstrekken van honderd gulden. Op aandrang van de heer W. J. Pouwer (C.H.) werd dit bedrag verhoogd tot 150 waarmee alleen de heer G. Willemse (S.G.P.) het niet eens was. Aangekocht werd de woning Nieuw- straat 24 te Kruiningen voor de prijs van 2100 gulden. De woning is gelegen in een saneringsgebied en zal t.z.t. be stemd worden voor afbraak. Aan de eigenaar van het postkantoor, de heer C. de Jonge, werd een bijdrage toegekend in de kosten van herstel van een muur van zijn woning. Door de afbraak van de naastgelegen garage door de gemeente is de heer De Jonge aanzienlijk gedupeerd geworden. Doordat het herstel van de muur mede op aestetische gronden wenselijk is, meen den B. en W. het bedrag van de bij drage te moeten stellen op 400 gulden, waarmee de raad akkoord ging. In de vakature R. A. Westdijk, die om gezondheidsredenen ontslag heeft geno- kritisch bekeken ER komen mensen op een kopje thee om verder het avondje te passe ren, zo luidt de titel van een der hoofd stukken uit Hildebrands Camera Ob- scura. Wij moesten daaraan denken, toen zaterdag het N.C.R.V.-program- ma in een lusteloos tempo over de beeldbuis voortstrompelde. De kennismaking met het cabaret van Luc Lutz was enigermate sym pathiek, maar het geheel kwam niet los van de planken, zodat het publiek in de zaal stommetje bleef spelen. Maar daarmee zij het nieuwe groepje niet veroordeeld. Na wat meer los- spelen zullen de prestaties zeker leven diger worden. Chris Reumers Roodkapje, getoon zet op brokken operamelodieën, was een goed bedoelde grap, maar te lang en te zoet om van enthousiasme uit de gemakkelijke stoel te veren. Van Bommels Scherzo haalde weer veel overhoop en was zo braaf, dat men lust kreeg in de studio een van de jaarwisseling overgebleven voet zoeker te gaan afsteken. Jammer, want zowel Diek van Bommel als Jelle de Vries verstaat zijn vak. Zij borduren echter te veel door op hetzelfde stramien, waardoor op zichzelf knappe prestaties, zoals van Ennie MolsDe Leeuwe en Bueno de Mesquita nauwelijks meer de aan dacht trekken. Eenzame hoogtepunten vormden de voordracht van de vitale 75-jarige Jan Lemaire en de ontroerende herden king door Paul Steenbergen van Cees Laseur. programma's In het kort] I RADIO De interland voetbalwedstrijd Italië —Zwitserland komt woensdag 6 janu ari op de televisie. Deze wedstrijd wordt in Napels gespeeld en komt in de Nederlandse huiskamers van 14.20 tot 16.30 uur. HILVERSUM I, 402 M ochtend iVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws, 8,15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Water- st; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Pianospel; 11.15 V d zieken. middag 12.00 Lichte muz; 12.20 Begeringsuitz.; Landbouwrubriek: Limburgse landbouw problemen I; 12.30 Land- en tuinb me ded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Theaterork en te nor; 13.55 Beursber; 14.00 Gram; 14.40 V d jeugd; 15.00 V d vrouw; 15.30 Viool en plano; 16.00 Van mens tot mens, le zing; 16.15 Gram; 16.30 V d jeugd; 17.30 Amateursprogr. avond 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Radio- Volks- diversiteit Letterkunde als strijd perk der overtuigingen, d. Dr. A. Saai- born. Eerste lezing: De deemoedigen; 19.00 V d kleuters; 19.05 Paris vous par- le; 19.10 Tussen Keulen en Parijs, wed strijd; 19.50 Journ; 20.00 Nws; 20.05 Ge- var progr; 22.00 Stereofonisch conc; 22.30 Nws en beursber New York; 22.40 Ka- mermuz; 23.00 Voordr; 23.15 Jazzmuz; 23.55—21.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 Gram; 10.00 V d kleu ters; 10.15 Lichtbaken, praatje; 10.25 Gram; 10.35 Lichte muz; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaan.... vooruit, praat je. middag 12.00 Middagklok - Noodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws: 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Gram; 13.40 Lichte muz; 14.00 Klass muz; 14.35 V d plattelandsvrou wen; 14.45 Gevar progr; 15.50 Gram; 16.00 V d zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd: 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuitz Land in zicht! Waarop is de koers ge richt? De zilvervloot begint een span nende zeereis: een quiz met aantrekkelij ke prijzen. avond 18.00 Lichte muz; 18.20 Pol praatje: 18.30 Gram; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memorandum; 19.30 Gram: 20.30 Pianore cital; 21.05 In het begin schiep God he mel en aarde, lezing (dl. 11): 21.25 Ra diokoor; 21.40 In het begin schiep God hemel en a°r de, i^-ntr r<jj 12): 22.00 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Wij en de kinde ren, lezing; 22.50 Kamerork; 23.10 Gram; 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NEDERLAND NTS: 19.30 Intern agrarisch nws; 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 Wetensch film; 20.40 Film. DUITSLAND 17.00 V d jeugd; 17.25 V d jeugd; 17.50— 18.15 Psychologisch experiment; (Regionaal progr.; 18.45 NDR: Die Nordschau: 18.45 WDR: Hier und Heute: 19.25 NDR: Seh- pferdchen zeigt De vrolijke camera: 19.25 WDR: Intermezzo: So ein Seemann V, 20.00 Nws; 20.20 Biografie; 21.05 Speelfilm. BELGIË FRANS 10.00 Film; 19.30 Nulpunt: 20.00 Journ; 20.35 Comédie: 21.05 Dansmuz; 21.35 En 1 direct de Chamonix: 22.05 Gevar muz; 22.35 Journ. BELGIË VLAAMS 19.00 Fllmrep; 19.15 -ilmrep; 444.66 Rep; 20.45 Film; 21.10 22.00 Nws en journ. 19.30 Nws, Eenakter; kritisch I beluisterd IET Artiestencafé wilde het giste- - ren weer niet vlotten. Opzet en regie van dit programma zijn goed, maar vooral de teksten blijven het zwakke punt. Carmiggelts Parlando's, vorige keer zo goed, waren nu gewild grappig. Tott Moens, helemaal uit Canada gekomen, imiteerde beurte lings Charles Trenet en Maurice Che valier in een oeroud chanson. En wat te zeggen van de zouteloze, platvloerse parodie op Badelochs droom uit de Gijsbrecht? Het beste nummer vonden wij Jossie en Jacques Halland met hun Jiddisch liedje. Over de hele lijn bezien bleek het zondagprogramma van de Vara toch vooruit te zijn gegaan, omdat twee sprekers vlotter en meer ontspannen voor de camera's kwamen. In Filmvenster voelde Jan Blokker zich kennelijk iets minder onbehage lijk dan de vorige keren, en zijn on derwerpen, hoewel goeddeels gekozen uit de filmhistorie, waren zeker boeiend. Ook dr. Van Egeraat sprak onge- dwongener dan anders in zijn goed geïllustreerde documentaire over Noorwegen, waardoor ook zijn rubriek aan overtuigingskracht won. men, werd tot bestuurslid van de instel ling voor Maatschappelijke Zorg benoemd de heer R. F. M. Rammeloo te Hans- weert. De voorzitter deelde mede, dat het aangelegde recreatieoord „Den Inkel" nabij de Veerhaven in het a.s. seizoen als officiële „camping" zal worden aan gewezen. De burgemeester sprak zijn veront rusting uit over het uitblijven van de goedkeuring van het rioleringsplan i Hansweert-West, de woningbouw blijft voor de gemeente Krifiningen een voort durend probleem. Thans vermeldt de lijst van woningzoekenden nog een aan tal van 150 serieuze aanvragen. De 12 woningen aan de Langeviele, die hun voltooiing naderen zullen voorlopig beschikbaar moeten blijven voor gezin nen die vrijwillig hun woning tijdelijk willen verlaten teneinde herstelling van de naschade te kunnen verrichten. WEMELDINGE. Ged. staten heb ben de gemeenteraad medegedeeld geen bezwaar te hebben tegen de post restau ratie gemeentetoren op de begroting. Binnenkort zal de raad een voorstel voor de uitvoering van het werk ontvan gen. Architect Van Beveren overlegt op het ogenblik met monumentenzorg. De raad stelde een krediet van 550 gulden beschikbaar voor het maken van een plan tot aanleg van een speelterrein achter de woningwetwoningen aan de Prinses Beatrixweg op een braakliggend terrein en een gedeelte van de aangren zende boomgaard. Naar aanleiding van vragen van de heer A. P. Schouwenaar (soc.) en na een toelichting van de voorzitter machtigde de raad B. en W. om onder na vast te stellen voorwaarden aan het initiatietco- mité voor het in exploitatie brengen van een ijsbaan toestemming te verlenen nog deze winter een dergelijke baan aan te leggen op een gedeelte van het speel weideplan. In de vacature J. Mieras (niet her kiesbaar) werd als lid van het burger lijk armbestuur gekozen de heer L. Mie ras. De woningwetwoning Bierweg 19 werd voor 7.45 verhuurd aan A. P. Bolle en de woning Prinses Julianastraat 50 voor 7.60 per week aan J. F. Bolle. De begroting 1960 werd aangeboden. Het te kort op de gewone dienst is 31.000. ELLEWOUTSDIJK. De gemeente raad heeft besloten een bijdrage te ver lenen in de vervoerskosten naar het con sultatiebureau. In principe werd mede werking toegezegd aan een gemeen schappelijke regeling voor het ophalen van huisvuil. Mej. M. W. van Wijngen werd beëdigd als waarnemend gemeen te-secretaris en besloten werd de naam Burgelijk armbestuur te wijzigen in Dienst voor Sociale zorg. De aftredende leden van deze dienst werden herkozen evenals de leden van de woonruimtecommissie. De hoge kosten van verpleging van beihoeftigen deden de raad besluiten de daarvoor geraamde begrotingspost met 2000 gulden te ver hogen. De begroting werd vastgesteld. De gewone dienst heeft een tekort van 3000 gulden. DRIEWEGEN De gemeenteraad heeft besloten een bijdrage toe te ken nen voor bezoek aan het consultatiebu reau. Deze bijdrage betreft de vervoers kosten. De begroting 1960 werd vastge steld. Voor de hondenbelasting is de aangifteplicht ingevoerd. De raad besloot niet deel te nemen aan de door B. en W. van 's Heer Arendskerke voorgestelde vuilnisophaal dienst. Aan de stichting Dorpshuis Driewegen zal een startkapitaal ter beschikking worden gesteld. De raad besloot de banken in de raads zaal te vervangen door stoelen. DU IV EN KEU RING TERNEUZEN De jaarlijkse dui- venkeuring van de duivensportvereniging EMM waarvoor grote belangstelling be stond had de volgende uitslagen: oude doffers; M. van den Akker, jaarling dof fers: J. Dhaeze, jonge doffers: O. de Kubber, najaars doffers: F. Verhelst, oude duivinnen; J. Dhaeze, jaarling dui- vinnen: J. Haak (Zaamslag), jonge dui vinnen; J. Dhaeze, najaarsduivinnen: J. Dhaeze. De mooiste duif was van de heer M. van den Akker. Mes in hartstreek Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Drie nog onbe kende mannen hebben gisteren in het begin van de avond een van Jamaica afkomstige neger, de in Londen wo nende 35-jarige fitter H. v. Lewis, op de Zeedijk te Amsterdam overvallen en hem een mes in de hartstreek ge stoken. Het motief van deze daad moet voorshands worden gezocht in minnenijd. De Jamaïcaan zat met twee Ame rikanen in het café De Vlek aan de Zeedijk, toen hij door een oosters uit ziende vreemdeling naar buiten werd gewenkt. Hij volgde de man volgens getuigen schoorvoetend. Op straat werd hij door degene, die hem had weggeroepen en nog twee anderen overrompeld. Na het vol voeren van hun daad zijn de drie mannen met medeneming van hun wapen verdwenen. Zij lieten hun slachtoffer bloedend op straat achter. Aan de barman van De Vlek heeft de Jamaïcaan nog verteld, dat hij zijn aanvallers niet bij naam kende. Hij had echter het vermoeden, dat zij wraak op hem namen, omdat hij met een meisje was uit geweest dat hjj vroeger in het gezelschap van zijn overvallers meende te hebben gezien. De Jamaïcaan is in ernstige toe stand in het Binnengasthuis opgeno men. De twee Amerikanen, met wie het slachtoffer in het café heeft ge zeten, zijn voor een verhoor meege nomen naar het bureau Warmoes straat. De ondervraging leverde even wel geen aanknopingspunten op. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Wij weigeren de reis voort te zetten. Dit zou volgens enkele persbureaus de 56-jarige Rotter dammer Gerrit Vermeulen te Honoloe- loe hebben gezegd namens vijf van de zestien runners, die de twee vliegdek schepen bemannen, waarmee dinsdag de sleepboot Elbe de reis naar Japan gaat voortzetten. Van de ontevredenen wordt ook de dertigjarige J. Oudheus uit Monniken dam genoemd. Zij vinden de reis te gevaarlijk en Vermeulen voegde eraan toe; Wij zijn getrouwd en moeten aan onze vrouwen en kinderen den ken. Als ik sterf, sterf ik voor een doel en niet voor een armzalige honderd dol lar per maand. De 23-jarige Rotterdammer Hendrik de Roode zei evenwel: Zij hebben heimwee en willen naar huis. Maar de anderen gaan door. Wij wisten, dat het een moeilijke tocht zou worden, toen wij monsterden. Bij L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst zei men ons: Vermeulen en Oudheus zijn misschien wat bang. Zij hadden nooit eerder als runner ge varen. De collecte voor de unie Een school met de Bijbel heeft te Serooskerke ƒ510 opgebracht. De chr. gemengde zangvereniging Een in Geest en Streven te Serooskerke (W) heeft onder leiding van de heer J. Suurmond een geslaagde uitvoering gegeven. Mevr. M. Francke-Van de Broeke trad op als soliste en mevr. Den Boer begeleidde op de piano. In enige artikelen in het Gerefor meerd Weekblad heeft de Kamper hoogleraar prof. dr. G. Brillenburg Wurth een andere opzet van de kerk dienst op zondagavond voorgesteld. Hij wilde de dienst in duur beperken en doen volgen door een samenzijn van de gemeente met gelegenheid tot gedachtenwisseling over de preek. Om dat er vele reacties van allerlei zij den zijn losgekomen tracht prof. Brillenburg Wurth in een afslnitend artikel over dit onderwerp tevens een aantal misverstanden uit de weg te ruimen. Hij vertelt hierin onder meer dat het hem alleen ging om de vraag: is het gewenst om naast de gewone dienst des Woords de mogelijkheid van een andere vorm van samenkom sten der gemeente te overwegen? En wel een vorm, waarin op de basis van die dienst des Woords de ontmoe ting en het gesprek nog op wat ande re manier tot hun recht kunnen ko men en de gemeenschap der heiligen nog in een wat andere gedaante in praktijk kan worden gebracht. „Natuurlijk, als in de kerk van „ontmoeting" sprake is, is dat altijd in de eerste plaats de ontmoeting met God en van eikander niet als een kringetje van gelijkgezinden, een ge noeglijk onderonsje, maar als gemeen te van de Heiland, samen gekomen onder de verkondiging van zijn ge zaghebbend Woord, waaronder wij al len met elkaar gelovig ons hebben te buigen", zo schrijft hij. „Maar behoeft dat een andere vorm van ontmoeting uit te sluiten? Kende het Nieuwe Testament al niet samen komsten van een ander karakter? De vraag, of het Nieuwe Testament zelfs samenkomsten, zoals wij die thans hebben, kende, laten wij nu maar even buiten beschouwing; maar in elk ge val was toch aan de communio, de gemeenschapsbeleving, en aan de ho- milia, het gesprek destijds wel een groter plaats ingeruimd dan thans; zoals dat toch ook in de vorm van de z.g. „profetieën" in de bloeitijd van het calvinisme het gewal was. alleen van de activiteit, ook om maar iets te noemen, van de tucht. Het kan natuurlijk niet, dat sommigen, die zichzelf graag horen, al maar aan het woord zijn tot ergernis van de rest. Maar dat risico loopt men toch maar, zullen sommigen zeggen. Ja, maar mag dat een reden zijn om er niet aan te beginnen? Men is op het ge bied van o.a. de jeugdvorming tegen woordig ook bezig met het „groep- werk". En dat is juist mee ook de bedoeling om daardoor elkaar te le ren om op de juiste wijze met elkaar om te gaan d.w.z. zo om te gaan, dat men al meer leert de ander tot zijn recht te laten komen. Welnu, zou zo iets in de gemeente ook niet van heel grote waarde zijn? De ontmoeting in een groep kan zo grote opvoedkundi ge betekenis hebben. Dat begint men op allerlei gebied al beter te bemer ken. Maar wij in de kerken hebben daar nog zo weinig van begrepen. Wat doen wij bijv. om al te beschei den en schroomvallige naturen juist wat naar voren te halen en ze te hel pen om ook hun bijdrage aan het ge heel te geven? Wat zou dat een moeilijk maar ook een dankbaar werk zijn! En wat zou dan iets als „gemeenschap der heili gen" veel meer reële inhoud krijgen! En daarom zouden wij zo graag wil len dat men hier en daar eens, voor lopig dan maar naast de bestaande kerkdiensten, begon te proberen wat hier te bereiken valt. Het komt ons voor, dat juist ook weer voor de an dere, „gewone" kerkdiensten hiervan veel vruchten zouden kunnen worden geplukt. Wat zouden onze predikanten van hieruit ook weer veel stof voor hun prediking kunnen ontvangen! Er komen bijv. in een kring vragen aan de orde, waar men ten slotte niet be vredigend uitkomt. Welnu, een paar mensen gaan daarover eens met de dominee spreken met het verzoek een van de volgende zondagen daarop in de preek eens nader in te gaan. En wat zou dan naar zo'n preek vermoe delijk ook weer intensiever worden ge luisterd!" Het dagblad Trouw berichtte, dat ds. F. van den Bos, predikant der Ge reformeerde kerk (vrijgemaakt) te Goes, besloten heeft zich te herenigen met de Gereformeerde kerken in Ne derland. Hij heeft van dit voornemen kennis gegeven aan de raad der Ge rei kerk (vrijgemaakt) te Goes en meegedeeld zich te willen stellen fn- der het opzicht en de tucht der Gere formeerde kerk te Goes. Wij zijn sinds eeuwen aan een be- paalde vorm van kerkdienst gewend, waarin de gemeente in hoofdzaak slechts actief kan zijn of ze het steeds is, is nog een tweede in het luisteren en het zich de waarheid la ten verkondigen. Bij die andere vorm wordt van de activiteit van de ge meente veel meer gevraagd en niet VL1SSINGEN. In de versierde ga rage van de Gemeentelijke Reinigings dienst is afscheid genomen van de rei- nigings employé Dies de Nooyer, die 26 dec. jl. de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. Voor de afscheidsreceptie bestond grote belangstelling. Naast vele colle ga's waren onder meer aanwezig de wethouder van Openbare Werken de heer Van Poperinig, de adjunct-directeur van Gemeentewerken de heer K. C. Box en de heer J. C. Dert, chef administra tie Gemeentewerken. De heer Van Popering memoreerde op geestige wijze het 23(4-jarig dienstver band van de heer D. de Nooyer. Ver volgens voerden de heren Box en Dert het woord. De heer De Nooyer ontving een elektrisch scheerapparaat. „Het vraagstuk van de achterstand in bezetting van de hogere ambtelijke functies door katholieken" heet een rapport, dat de vorige maand is uit gebracht aan de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging (ARKA). Samenvattend komt dit tlip- port tot de volgende conclusies: 1. er is een intellectuele achterstand der rooms-katholieken, met name op die gebieden der intellectuele vorming, welke voor de bezetting van overheids functies noodzakelijk is; 2. er moet gesproken worden van een indirecte (niet altijd opzettelijke) discriminatie en dus achterstelling; 3. ongunstig werkt de sociaal-geografische structuur van het overheidsapparaat; 4. belem merend werkt de ambtelijke levens stijl. In De Protestant van 5 december wordt het rapport door ds. J. van Rossum kritisch belicht. Zo merkt de ze schrijver ten aanzien van de twee de genoemde conclusie aan de hand van enige sprekende voorbeelden op dat het voor de opstellers van het rapport een hachelijke zaak is in ver wijtende zin over groepsexclusivisme te spreken. In dit verband is er reden ook een rooms-katholieke persstem te citeren. Het weekblad De Bazuin van 5 decern- ber bevat namelijk een hoofdartikel. getiteld Getaisemancipatie, van Bert Krijnen, die onder meer het volgende schrijft: „Men krijgt dikwijls de indruk dat: de emancipatie, die aanvankelijk een vrijmaking uit een om godsdienstige redenen ontstane minderwaardigheids positie was en als zodanig gestuwd werd door een religieuze bewogenheid, in plaats van een strijd om recht steeds meer een streven naar macht is geworden. Als dat zo is, en er zijn weinig aanwijzingen die in een andere richting duiden, dan moeten we helaas concluderen dat het emancipatiestre ven langzamerhand dreigt te verwor den tot een soort groepsexclusivisme, dat in onze op levensbeschouwelijke zuilen berustende samenleving blijk baar bijzonder goed gedijt, Een typi sche uiting van deze mentaliteit is het scrupuleuze nagaan of men mogelij kerwijs niet ergens te kort komt. Een symptoom van deze levenshou ding, die zich als een voortdurende be koring opdringt aan de Nederlandse katholieken, menen we waargenomen te hebben in wat er zoal is gezegd en geschreven bij het begin november ge houden A.R.K.A.-congres. Het bestuur van de r.k. ambtenarenbond heeft voor die gelegenheid een rapport laten sa menstellen, dat, uitgaande van in 1954 gepubliceerde gegevens, uitweidt over liet zogenaamde probleem van de ach terstand in de bezetting van hogere ambtelijke functies door katholieken. Wanneer het hoofdbestuur in een ten geleide bij dit rapport schrijft dat het voor ieder weldenkende Nederlander duidelijk een landsbelang is dat be langrijke groeperingen zich niet als tweederangsburgers beschouwd zien. doch volwaardig"hun-bijdrage kunnen leveren aan 's lgnds bestuur .en 's lands welzijn, wor^f al onmiddellijk gesuggereerd dat hier een ernstig pro bleem aan de orde is en dat de vinger op een duidelijke mistoestand wordt gelegd. Men wordt meteen in een strijdhou- ding gebracht om liet hier gesigna leerde onrecht eens even ongedaan te maken. Wanneer echter in liet rapport gesteld wordt dat een directe achter stelling moeilijk aantoonbaar is en in ieder geval niet geconstateerd kan worden, dan komt de lezer onvermij delijk tot de conclusie dat in het ten geleide wel erg hoog van de toren wordt geblazen." Aldus Bert Krijnen in De Bazuin. Gekleurde lederen dames jasjes, reclameprijs nu 69. Vraagt zichtzending. St. An- toine, Roosendaal. 4Ë Wij leiden op voor alle rijbewijzen: A (scooter en motor), B-E (personenauto), C-E en D-E (vrachtauto en bus). Autorijschool Jasperse, Nieuwe Vlissingseweg 366, Middelburg, tel. 01180—3387. Koop nu op erg prettige voorwaarden een breima chine en thuis verdient U een knap extra inkomen! Geld royaal terugverdienen. Want bij aankoop van een „Orion"-breimachine geven wij gratis onderricht le veren wij wol tegen extra lage prijzen en kopen wij (als U wilt!) alle artikelen die U breit met uw „Orion"- breimaehine van U terug tot een bedrag gelijk aan de aanschaffingsprijs. Dat be tekent: geheel gratis de eige nares van de super-snelle „Orion"-breimachine, voor jaren-en-jaren voordeliger breien! Vraag beslist van daag nog inlichtingen aan M. P. Roos' Breimachine- handel - Prinsengracht 117 Amsterdam-C. Tel. 34761. 4t Gezonden mensen. Geluk kige mensen. Het maandblad Spreekuur Thuis geeft een gezonde kijk op Uw gezond heid. Het is het voorlichtings blad van de Kon. Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst. Bijna alle Nederlandse artsen zijn hierin verenigd. Doktoren met een grote praktijkervaring vertellen in begrijpelijke taal hoe U ge zond kunt zijn enblijven. Zij houden als 't ware „Spreekuur bij U thuis". Spreekuur Thuis bevordert Uw gezondheid en die van Uw naasten. Het nieuwste nummer is overal in den lande verkrijgbaar bij kios ken, boek- en tijdschriften handelaren. Voor abonne menten: Postbus 705, R'dam. 4f Wenst u goed stencilwerk en snel geleverd? Ga dan in onze stencilafdeling praten. Kreukelmarkt 11, Goes. Fa. S. Birkhoff en Zn. Vanaf zaterdag 2 januari 1960 en volgende dagen van 9 uur tot 18 uur IN JANUARI IS EN BLIJFT 41- Wat doet U in Uw vrije tijd? Doe Het Zelf! Het is een nuttige aangename vrije tijdsbesteding die ontspan ning geeft en geld spaart. Het maandblad Doe Het Zelf biedt beginners en gevorder den de helpende hand. Het is de vraagbaak voor actieve mensen, die graag zelf de handen uit de mouwen ste ken. Het maakt U óók weg wijs on het gebied van ama teurfotografie, electronica en de verzorging van bloemen en planten. In Doe Het Zelf staat voor elk wat wils. Koop het nieuwste nummer bij een kiosk, boek- of tijd- schriftenhandel. Voor abon nementen Postbus 955, terdam. 4f Aangeboden in Goes een geheel vrije 4-kamerwoning met geiser en douche, nieuw bouw. Huur 14,35 per week Gezocht in Rotterdam een 3 of 4-kamerwoning. Br. onder no. D 9593 Bur. v. d. Blad. 4L Te koop gevraagd: Mid denstandswoning met of zon der garage te Middelburg Juli te aanvaarden of eerder. Brieven A 1202. Kantoor Z. D. Middelburg. 4<- Woning te koop aan de rand van de stad met voor- en achtertuin en vrije poort. Te bevragen bij: A. Simpe laar. Langeviele 60, 2 maal bellen, Middelburg. Attentie. de gehele maand januari extra extra koopjes, en op alle korting in Speciaalzaak. Textielgoederen 10% Rot-1 Interlockhuis Viola, Lange Vorststraat 45-47, Goes. KATOENEN RUITEN vele frisse dessins, was-, zon- en kleurecht Voor blouses en regenjasvoering, enz.80 cm Satin Feutre PEIGNOIRSTOF fraaie dessins, onze beroemde kwaliteit, zeer geschikt voor bedjasjes en pyama's. NU bijzonder voordelig 80 cm COCKTAILZIJDE een feestelijk jurkje EFFEN JAPONSTOF o.a. Merita 80 cm 130 cm Draline imprimé Mousseline de grote mode, nu voor elke beurs l 90 cm centen i.95 i.95 Structuur Japonstoffen div. kleuren, dat is een bijzonder koopje130 cm KAMGAREN RUITEN zuiver wol WERELDMERK130 cm Gebloemde Tinneroy prachtige kinderdessins, poolvast en wasecht ZWARTE ROKSTOF buitengewone kwaliteit Mohair Rokstoffen in streepdessins en effen, vederlicht 90 cm 150 cm 140 cm 3.99 3.98 8.50 TRAVERA de wonderstof, 45 kamgaren en 55 polystre, zeer geschikt voor pantalons, herenpakken, deux pièces, normale waarde 18.90 150 cm Extra mooie Heren Fantasie Kamgarens effen voor pantalons, nu ook 150 cm 9.50 9.5° Postorders worden behandeld in volgorde van binnenkomen Op uitnodiging van de Nederlandse afdeling van het Internationaal refor matorisch verbond zal prof. G. A. Meyer, docent aan het theologisch se minarie te Carcavelos in Portugal, in de periode van 30 januari tot 10 februa ri in ons land lezingen houden over het protestantisme in Brazilië en Portugal. Hij is een van de leidende personen in het Portugese protestantisme; o.m. voor zitter van de Portugese afdeling van het Uniao Portuguesa de fe reformada. De lezingen worden gehouden in Rot terdam, 's-Gravenhage, Amsterdam, Utrecht, Kampen, Leeuwarden en Gro ningen. Ds. D. Oosten te Enschede, wiens referaat over de wijkgemeente, be stemd voor de landelijke vergadering van de Ver. van Vrijzinnige Hervorm den te Deventer, verleden zomer we gens tijdnood moest worden uitge steld, heeft deze inleiding onlangs te Utrecht op een vergadering van een honderd bestuursleden en predikan ten, afgevaardigd door vele afdelingen der vereniging gehouden. Aan een ver slag van ds. D. Lamberts te Deven ter in het gemeenteblad Contact is het volgende ontleend. "(Ds. Oosten) ziet enerzijds de mo gelijkheden voor de wijkgemeente in de grotere plaatsen: een sterker be sef van saamhorigheid en verbonden heid; ook het samen leven vanuit de achtergrond van het evangelie, zon der dat alles meteen naar richting op gesplitst wordt. Toch ziet hij ander zijds ook weer de ingewikkelde pro blematiek, die de vooral vlak na de oorlog Is ..normaal" aanvaarde ..één- manswijkgemeente" heeft, juist op het gebied van de richtingen, of mo daliteiten, 2oals dat tegenwoordig im mers heet Enerzijds is er de moda- liteitsbinding: we horen als vrijzin nigen bij elkaar en we vinden elkaar over wiikgrenzen heen; anderzijds zegt de hervormde binding veler, on zer ook heel wat. Naar geen van bei de kanten mag worden geforceerd; krampachtigheid mag niet voorkomen. Drie mogelijkheden zijn er in de praktijk: de éénmanswijkgemeente (waarbij inleider ruime mogelijkheden van grensoverschrijding wenst, waar door in contact met naburige wijkgc- meenten de modaliteitsgroepering toch ook haar plaats krijgt) ten tweede; de indeling van de gemeente naar mo daliteit, waarbij in een orthodoxe meerderheid de vrijzinnigen een ..men tale' groepering kunnen zijn ten derde: de tweemansgemeente, waar bij zo eendrachtig mogelijk wordt sa mengewerkt. met een niet-scheidend accent op het eigen richtingswerk. Al naar de verschillende plaatselijke situaties zal zich een van deze figu ren ontwikkeld hebben of ontwikke» len.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4