aaptenmakerï WEESJE VAN DEO GLORIA IN LONDEN I SUCROSA DE NATUUR KAPPIE en de KONINGSRUIL Donderdag 31 december 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Enorme omzet Broeinest T Naar Andorra? FLITS j GORDON in het 1 heelal Oranje vertraagd door ruw weer s!iiiiiiiiiiiiiiihiiiiwiiihiiiiwiiu in en om uw huis UITSPRAAK VAN HOF Gevangenisstraffen in sehrootaffaire Viering bevrijdingsdag 5 mei 1960 Jack Dunkley Koninklijk paar naar Brussel Uit de kerken Duivententoonstelling SLUITINGSTIJD VOOR TANGER Van onze correspondent TANGER Het volgend voorjaar komt er een ..einde aan het duistere en romantische leven van de vrije stad Tanger. De regering van Marokko heeft tegelijk met de afkondiging van drastische monetaire maat regelen, het Internationale Statuut van Tanger definitief ingetrokken en dat betekent dat het volgende jaar dit nest van internationale deviezen- handel en -zwendel, van smok kelaars en gelukzoekers, van spionnen, oplichters en ruzie makers, van teleurgestelde zwervers, van publieke vrou wen, woekeraars, spelers en tenslotte ook nog van enkele tienduizenden gewone mensen een dode stad zal worden in vergelijking met wat het tot nu toe geweest is. De 42 banken en 54 wisselkantoren zullen hun deuren moeten sluiten. De 6000 vennootschappen die zich met de meest uiteenlopende en voornamelijk duistere zaken bezig houden, .zullen voor het merendeel verdwijnen. De cabarets, publieke huizen, casino's en dancings zullen hun neonlichten moe- tei! doven bij gebrek aan klanten, want het uitzonderlijke wereldje van de vaste bezoekers zal zijn heil elders moeten zoeken. Tanger zal het ruste loze en spectaculaire leven van een gelukzoeker moeten beëindigen. \TAAR nu kan Tanger zijn kotters t'l pakken en zich gereed maken om de enorme bedragen zwart geld en de viezen die op de vele Banken en bank jes gedeponeerd zijn, terug te beta len. Want onder de nieuwe monetai re koers van de regering in Rabat moeten die ongecontroleerde bankre keningen verdwijnen. Verdwijnen moet ook de ongelimiteerde geldhan del, die was geconcentreerd in meer dan vijftig kleine winkeltjes, die voor namelijk door Joden werden gedre ven en waar het enige meubilair be stond uit een rekenmachientje en een stevige safe. Deze handel leverde de wisselaars één tot drie procent op, bij een fantastische omzet. En na slui tingstijd gingen de wisselaars, die er sjofel en als arme duivels uitzien, in een Cadillac van het laatste model naar huis. Langs de Boulevard Mohammed V en de Rue Pasteur; langs de Rue de la Liberté, die loopt van het Place de la France naar de Gran Zoco, telt Slot Nu was hij gewapend en hij keer de zich naar Angelita, die de mond al opende om te gillen toen hij naar de deur stapte. Hij hoor de snelle voetstappen op de trap en had nauwelijks de tijd zijn wa pen te heffen toen Mattei naar binnen snelde, eveneens met hel wapen in de hand. Hij bewoog zich zo snel dat Andrea hem niet kon raken. Doch Angelo stond vlak achter zijn meester. Toen de lakei even aarzelde ging Andrea op de tenen staan en liet 2ijn vuist met het wapen neerkomen op de nek van de man even onder de schedel. Het was een woeste slag, waarmee An drea uiting gaf aan al zijn opge kropte woede over de lange en pijnlijke uren die hij in de kelder ïad doorgebracht. Angelo sloeg zonder een kik te geven tegen de vloer. Voor wat er daarna gebeurde kon Andrea geen verklaring vin den. Pas later kon hij zich voor stellen wat zich aan Mattei's blik ken had voorgedaan, toen die bin nenkwam. Angelita stond midden in de kelder met de kaars nog steeds omhooggeheven alsof ze iemand anders bijlichtte. Op de vloer lag Dominic's slappe ge daante en naast de deur stond An drea, gereed om iedereen die bin nentrad aan te vallen. Voor Mat tei, die nooit iemand had ver trouwd, kon er slechts één verkla ring zijn: verraad. Mattei sprong naar voren. Met één beweging van zijn zwaard doodde hij Angelita. De kaars ontviel haar hand. Met een vatte het droge stro vlam. Bij het licht van de vlammen zag Andrea Mattei op hem toe sprin gen, het zwaard, waarvan het bloed van zijn vrouw nog afdroop, in de hand. Hij wist opzij te sprin gen en de steek te ontwijken. Vaag hoorde hij het geschuifel van voeten op de trap, er werd geschreeuwd, maar hij had geen tijd om zich af te vragen wat dat allemaal betekende, daar hij Mat tei's woeste houwen moest afwe ren. Andrea kreeg niet eens de gele genheid hem zelf aan te vallen en op een gegeven moment voelde hij hoe de punt van het wapen in zijn rechterschouder drong. Hij voelde FRANK S-. SLAUAHTCi een stekende pijn, maar die klei ne overwinning bleek Mattei's noodlot. Mattei was nu binnen het bereik van Andrea's linkerhand. De rechterhand kon hij niet ge bruiken, want de dolk was hem ontsnapt toen het wapen in zijn schouder drong. Maar Andrea had in zijn linkerarm meer dan vol doende kracht om de tengere Mat tei bij de kraag te grijpen, hem heen en weer te schudden, zoals een kat een muis doet, voordat hij hem tegen de mur slingerde. Met een smak belandde Mattei tegen de muur. Hij zeeg langzaam tegen de vloer. Het rapier dat hij nog steeds had omklemd, werd uit Andrea's schouder getrokken. Daarna liet hij het los. Andrea wankelde naar zijn half broer toe met de bedoeling een eind te maken aan deze snelle strijd, toen een hand zijn schou der greep en hem met zachte dwang terugtrok. Hij draaide zich om. In de deuropening verdron gen zich verschillende personen, onder wie Dom Bertholo di Pres- trello. De man, die hem had te ruggehouden was Cadamosto. „Laat Mattei Bianco leven hij moet boeten voor zijn wanda den, sinjor Andrea!" zei de Vene- tiaanse kapitein. „Nu kan hij geen kwaad meer doen!" ..Andrea!" Leonor snelde naar binnen en sloeg de armen om hem heen. Toen ze zijn bloed op haar vingers voelde, trok ze zich terug. „Maar ge bloedt!" riep ze uit. „Waar zijt ge gewond?" „Och, het is maar een prik in mijn schouder". Hij trachtte te glimlachen, toen hij de andere arm om haar heen sloeg. „Hij was me nog te vlug af!" Mannen in de uniform van de politie van Lissabon drongen nu de kelder binnen, doofden het brandende stro en sloegen de be- wustloze gedaanten van Mattei en zijn twee helpers in de boeien. „Zorg voor Angelita!" riep An drea Cadamosto toe. „Mattei ge loofde dat zij mij had bevrijd en doorstak haar!" „Angelita is dood" zei de Ve- netiaan. „Nu zal alleen hij op de galeien sterven." Veel later, toen Andrea's wond stevig was verbonden door een dokter in het huis van vrienden van Dom Barthölomeu, kon An drea pas de vraag stellen die hem bezig hield. „Hoe is het mogelijk dat ge juist op het goede moment kwaamt?" vroeg hij Cadamosto. „We kwamen niet op het juiste moment. De daad was gepleegd voordat we binnen kwamen." Hij schudde het hoofd. „Drie gewapende mannen tegen één die ongewapend was.,.. Het was een ongelijke strijd, mijn vriend, doch voor u betekende het niets!" Andrea lachte. „Toch schijnt het mij alsof gij uit de hemel zijt komen vallen." „Toen we met signora Angelita spraken kreeg ik de indruk dat ze niet de waarheid sprak," ver klaarde Cadamosto. „Wij konden niet bewijzen dat gij of signor Mat tei zich in dit huis bevonden, dus deden we alsof we vertrokken. Toen kwam Dona Leonor op het idee de page te gaan zoeken, die u hierheen had gebracht van La gos. Hij vertelde ons dat ge geen paard had besteld, dus wisten we dat ge nog in Lissabon moest zijn en waarschijnlijk in dat huis. Dom Barlholomeu lichtte de politie in over onze moeilijkheden en zij verklaarden zich bereid ons te helpen." „Signor Piero de Medici is een invloedrijk man in Lissabon", ver klaarde Dom Bartholomeu. „De politie wilde daarom het huis niet binnendringen zonder bewijzen, maar Signor Cadamosto meende dat, als ge hier werkelijk gevan gen werd gehouden, men u gedu rende de nacht ergens anders heen wilde brengen, voor het geval dat we zouden besluiten nog eens te rug te komen." „Dat was inderdaad de bedoeling geweest", bevestigde Andrea. „Toen Signora Angelita gilde", voegde Leonor er aan toe, „is sig nor Cadamosto met de politie naar binnen gesneld." De Venetiaan glimlachte. „Ik kwam te laat om hulp te kunnen bieden. Doch zoals te verwachten was, bleek signor Bianco de toe stand volkomen meester." „Ge kwaamt net op tijd om mij te beletten Mattei te doden", zei Andrea dankbaar. „Dat heb ik dan tenminste niet op mijn geweten." „Voor iemand met zulk een vreedzame aard weet ge u anders goed te verdedigen, signor An drea", zei Cadamosto vol bewon dering. „Ik hoop tenminste dat ge altijd aan mijn zijde zult staan." Toen de deur zich had geslóten achter de mannen, legde Andrea zijn arm om Leonor's middel. „We werden ongerust en waarschuwden de politie", zei Leonor. „De rest weet je." „Mijn vechtlust is gestild, voor lopig tenminste, carissima mia", zei hij, „en ik kan niet zeggen dat het mij spijt." „Daarmee is het voorgoed afge lopen", zei ze, terwijl ze haar ge zicht ophief naar het zijne. „Het is nu tijd om uw gewone bezighe den te hervatten." „Ik heb nu een nieuwe taak die van echtgenoot en vader!" „Een nieuwe taak waarvan ge u even goed zult kwijten als van alle andere", zei ze ernstig. Iedere dag is marktdag in Tanger. deze markt kan blijven die in de cafés en huisjes moeten verdwijnen, de kleine geldmarkt wordt gesaneerd. werd hij genoteerd lager dan de Franse frank. Bovendien vond de rijkdom van Marokko via Tanger een weg naar andere delen van de we reld. Naar schatting werden sedert 1956 tachtig miljard Marokkaanse franken via Tanger illegaal uitge voerd. Het is daarom niet lichtvaardig aan te nemen dat het Internationale. Mo netaire Fonds, dat Marokko met een lening van 25 miljoen dollar h.eeft ge holpen bij de sanering van zijn munt, dwingend tot de intrekking van de M V iance UM. ue sri*.. privileges en voorrechten heeft gead- men met minder dan 42 banken. Dat s q Ti ,<gTi is één bank pp elke 3750 inwoners van 'sct: MET de geldhandel verdwijnt ook dat andere fantastische 'aspect- -.. -t'- i-, ej. jUj Tanger. Telt men daarbij de 54 wis selkantoren, dan wordt de .financiële dichtheid" van Tdnger Vêel groter dan die van Londen of New York. Elke dag om twaalf uur en rond vij ven, komen de wisselaars bij elkaar in een van de banken om daar onder ling de wisselkoers voor die dag vast te stellen. Wanneer er echter een klant komt, die genoeg dollars of Zwitserse franken te verhandelen heeft dan valt er met die koers altijd wel het een en ander te doen. Dan be gint de wisselaar te rekenen of neemt hij zijn klant mee naar een van de vele terrasjes, waar bij een pittige Arabische dronk de zaak snel en ge makkelijk gesloten wordt. ANGER, ofwel Tirtgis moet oor derzetting geweest zijn, die in de loop der eerste eeuwen bij toerbeurt door de Cartagers, de Romeinen en de Berbers werd bezet. Later werd de stad veroverd door Portugezen, Span jaarden en Engelsen. Tegen het einde van de zeventiende eeuw werd de stad ingelijfd bij het Marokkaanse keizer rijk. In 1856 werd Tanger de diplo matieke hoofdstad van Marokko. In 1906, door de overeenkomst van Alge- ciras, kreeg de stad een internationaal statuut. De stad werd in zekere zin geregeerd door de consuls van de bij Noord-Afrika nauw betrokken mogend heden. Ook Nederland is ei vertegen woordigd. De stad bleef het diplomatieke knooppunt bij alle moeilijkheden in Noord-Afrika. Gedurende de beide we reldoorlogen was het een geduchte ontmoetingsplaats voor spionnen van beide partijen. Het werd een broei nest van duistere activiteit, waar de zonderlinge handelaren van de stad zijde bij sponnen. Maar bij de over dracht van de souvereiniteit aan Ma rokko, werd reeds aangekondigd dat het Internationaal Statuut eerlang zou worden ingetrokken en de stad als een normale plaat* in het Marokkaan se koninkrijk zou worden ingelijfd. De banken van Tanger hebben de laatste jaren constant de monetaire maatregelen van de Marokkaanse re gering tegengewerkt. Alle pogingen tot sanering van de Marokkaanse frank liepen stuk op de onwil van de wis selaars van de vrije stad. Wanneer zij dat wilden, liep de Marokkaanse frank in minder dan geen tijd terug en van de vrije stad 'de smokkel. Met kleine, snelle, zeewaardige motorbo ten werd door de handelaars" van Tanger. aan elk willekeurig strand langs de Middellandse Zee, tussen Gi braltar en Alexandrië, van alles afge zet, van aanstekers, tabak, zijde en horloges tot verdovende middelen en mensen toe. Vooral dit laatste heeft de stad en zijn duistere Casbah 'een lugubere naam in de wereld gegeven. Blanke slavinnen verdwenen van hier naar alle windstreken der aarde. Mis dadigers vonden er een onderkomen en door de vaklieden van Tanger wer den de laatste tijd de moordcomman^ do's van de F.L.N. in Frankrijk aan land gezet. Dat gaat voorbij. De romantische stad van „Pépé, le Mocco" verdwijnt; sterft uit. Wellicht zal Tanger de hoofdplaats worden van de zich steeds meer uitbreidende toeristenindustrie. De Marokkaanse noordkust met zijn verrukkelijke stranden en mysterieu ze atmosfeer is hard op weg de Franse Rivièra naar de kroon te ste- Acivprientie Voor de slanke lijn! ken. Misschien zal de haven een vrij haven blijven, zoals Ceuta en Menilla. Maar de schrijvers van „thrillers" zullen naar een andere stad moeten zoeken om er hun sinistere hoofdper sonen te situeren. 1\/TISSCHIEN zulen zij voor de toe- komst in Andorra terecht kun nen, de miniatuurstaat tussen de Franse en de Spaanse Pyreneeën. Se dert kor.t heeft .de Spaanse regering, zónder voorafgaande aankondiging de grens van dit staatje weer voor Span- - jaarden opengesteld en het is bekend i&Mt véle van de handelaars in Tan ger een onderkomen voor hun „nego tie" in Andorra zoeken. Zo zal ook de Amerikaanse radiozender, die in Tan ger opereert.en Noord-Afrika en Zuid- Europa bestrijkt, wellicht een heenko men zoeken naar Andorra, temeer daar Marokko terugtrekking van de Amerikaanse bases op zijn grondge bied verlangt. De toekomst zal het le ren. Van onze correspondent LONDEN Fransje Krul, de tien maanden oude baby die plotseling wees werd toen zijn ouders zondag door een stortzee van de Nederlandse kustvaarder Deo Gloria werden ge slagen in de Golf van Biskaje, zal oud en nieuw doorbrengen bij En gelse pleegouders, de familie Bije. Jos Krul, de 28-jarige machinist van de Deo Gloria, had in Londen vriendschap gesloten met de 45-jari- ge Leonard Bije toen zij samen op het Nederlandse schip De Hinde werkten. Verleden zomer nam Jos zijn 27-jarige vrouw Hanny en Fransje mee naar Londen, en zocht de Bije's op. Naar grootouders Arie Huizing, de kapitein van de Deo Gloria hoopte vandaag in de vroege ochtend de Londense West Indian Docks binnen te varen. Maandag zal Jos Kruis zwager, kapitein Hazenberg van De Hinde, hier uit Nederland aankomen en Fransje aan boord nemen voor de tragische terugreis naar het vader land, waar zijn grootouders verder voor hem zullen zorgen. de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is! Rood en wit zijn de dominerende I kleuren met kerstmis. doch met oud en nieuw zijn hel de blauwe en gele tin ten die de toon aangeven Blauwe hya-1 cinthen zijr er nu wel te koop en ook gele 2ijn er, trouwens ook gele narcis sen heeft men nu al in bloei en de ^bloemenwinkelier kan u ook wel gele tulpen leveren en een takje van de gele mimosa uit het zuiden van Frankrijk zal het toch ook goed doen. Die takjes moet men vooral niet te warm zetten; een zeer matig verwarmde kamer is voor hen al ruim voldoende. DEN HAAG (A.N.P.) Het gerechts- nof in Den Haag heeft gisteren de Vlaar- dingse sloper-ijzerhandelaar S. C„ een der drie directeuren van de Zeeuwse metaalmaatschappij, in hoger beroep ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De procureur-generaal had eenzelf- de straf geëist. C. was schuldig bevonden aan het mede plegen van omkoping van een ambtenaar van het ministerie van economische za ken, de referendaris Van der G„ hoofd van de afdeling ijzer en staal, die in 1956 en 1957 tegen betaling van vele duizen den guldens aan steekpenningen valse derde-landenverklaringen had afgegeven betreffende de herkomst van door de Zeeuwse metaalmaatschappij gekochte partijen schroot. De malversaties van de Zeeuwse metaalmaatschappij hebben de kas van de K.S.G. een schade opgeleverd van ruim anderhalf miljoen gulden. Ongeveer zeven ton hiervan verdween in de zakken van de drie directeuren van de Zeeuwse metaalmaatschappij. De leider van het trio, M., werd door het gerechtshof tot anderhalf jaar gevan- genisstraf veroordeeld. Hij is echter SUVA (UPI) Het Nederlandse pas- voortvluchtig. De administratieve dl£ec- sagjerSSchip Oranje, met duizend Austra- 1 im K~\ ...A—rt drtAr rln VfidhtnOlllr PPR nPIT - hsche toeristen aan boord, heeft door het ruwe weer in ,de buurt van de Fiji- eilanden een vertraging van veertien uur opgelopen. Het wordt vandaag in Suva op de Fiji-eilanden verwacht. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Er is een Nationaal comité viering bevrijdingsdag 5 mei 1960 opgericht, dat adviezen en richtlijnen mei een staatsbezoek aan Belgie za] geven voor de feestviering. De bur- brengen. Het Nederlandse vorsten- gemeester van Den Haag. mr. H. A. M. paar wordt op 30 mei in Brussel verwacht De duur van het bezoek en het programma zijn nog niet vastgesteld. Dat zal pas kunnen gebeuren als koning Boudewijn in België terug is van ziin onverwachte bezoek aan Kongo Het schijnt echter al vast te •taan. dat cnke'c nlaatspn hi"ter> Brussel, o.m. Antwerpen, zullen m-den bezocht Koning Boudewijn bracht dit jaa' en bezoek aan Nedprland: koningin Juilana bezocht België voor de laat ste maal tijdens de wereldtentoon stelling van 1958. teur O werd door de rechtbank een half jaar opgelegd. Het arrest van het hof 'houdt bevestiging van het vonnis van jde rechtbank in. BRUSSEL (A.N.P.) Koningin luliana en prins Bernhard zullen op litnodiging van koning Boudewijn in iniiiiiitiiiiitiiiiiiMiiiiiiiiiiiitifniiimiiiiMtiiHiHiiiinittintniiiitiiiiiHtiiiiitiHiitiiiiiitiiMiiiiiiiiimininiiiniiiHMiitiiiitiiiiiiitiiiiiMiiiitiinitiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijii /cu uciag, uii. ii. itx, ui, T. Kolfschoten, voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten, heeft zich bereid verklaard voorzitter van het comité te worden. Het is opgericht op initiatief van het Nederlands cultureel contact, de Neder-1 landse jeugdgemeenschap, de Stichting [nationaal overleg voor gewestelijke cul- tuur, de Stichting 1940 - 1945. de Neder- j landse vereniging van ex-politieke ge-niet elkaar te hebben gesproken, vroe vangenen uit de bezettingstijd en de gen Kappie en Baron de Fricandelle het nationale federatieve raad van hel j opperhoofd te spreken, voormalig verzet Nederland. De oprich ting heeft de instemming van de rege- 59 Na een tijdlang op fluisterende toon, „Mijn troon! Kwili-kwala! Dan moet i ring. j Het bureau, van het nieuwe comité is gevestigd te Amsterdam, Heerengracht 168. hij gerepareerd worden!" riep het op perhoofd. Hij schudde eens aan zijn ze tel. „Ik merk er niks van...." stelde Wat nu weer?" vroeg de wilde, toen hij verwonderd vast. het tweetal voor hem stond. Kappie schudde het hoofd ..Leg jij het „Ja, eh. ziet u begon Kappie [maar uit," sprak hij tot de Fricandelle zoekend naar woorden. „We komen i en tot de wilde: „Dit is een machtig to- eigenlijk om u te zeggen, dat uw troon I venaar. Hij kan precies zeggen wat er gevaar loopt!" met een koning gebeurt. Hij weet zelfs wanneer iemand een echte koning is of niet!" „Kwili-kwala!" antwoordde de inboor ling bewonderend. „Hij moet een groot man zijn. Laat hem zeggen, of ik een echte koning ben en wat er met mij ge beurt Baron de Fricandelle glimlachte stijf jes en schraapte zijn keel Gereformeerde Kerken Beroepen te Bolsward, T. J. Hagen, evangelisatiepredikant te Deventer; te Stad aan 't Haringvliet, A. v. d. Zwaag, kand. te Groningen. Bedankt voor Berlikum, R. Petersen te Oudemirdum; voor Ferwerd, S. Greving te Wildervank. Christeijk Geref. Kerken Beroepen te Sint Jansklooster, M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. TERNEUZEN. Op de tweede kerstdag hield ,,De Sluiskilse Reisduif" in haar club lokaal een tentoónselling, waar de heer J. trad. De uitslag luidt als volgt: Oude doffers, le prijs en beker J. du Puij Dhaeze uit Terneuzen als keurmeester op- 93.5 punt: 2e prijs A. Snoeck 93 punt (plus 4): 3e prijs E. Lambert 93 punten (plus 3). Oude dui vinnen. le prijs en diploma A. Goetgals 93 punten: 2e prijs A. Snoeck 92.5 punt (plus 2); 3e prijs M. Stockman 92.5 p. (plus 1). Jonge doffers, le prijs en medaille B. de Kraker 93 punten (plus 1); 2e prijs J. du Puij 93 punten. Jonge duivinnen. le prijs Gebr. Ivens 92.5 punt (plus l): 2e prijs G. Coone 92.5 punt. Najaars. le prijs F. Nott 92 punten; 2e pt. Gebr. Ivens 92 punten (plus 1).

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2