Voorzitter van nazi's „Wij zijn democraten" Gedeputeerden: run op Zeeuwse grond LEIDERS IN KONGO VRAGEN BOUDEWIJN ONAFHANKELIJKHEID Ondanks krachtig optreden van Westduitse justitie ASSEN ZOEKT MEER LIEFDE De Bilt: Zacht Zacht einde Wij kunnen niet naar de maan VLIJMSCHERPE POLITIEK Ministers Benelux in februari bijeen Koch, de beul, vraagt gratie ZORG VOOR EUROPOORT: GAS TE VEEL - WATER TE KORT ie&ad ap oudejaarsdag* Twee opvarenden verdronken KROESJTSJEF AKKOORD J WACHTMEESTER DOOR VERLOOFD PAAR BETRAPT WIM SONNEVELD VANAVOND VOOR WERELDOMROEP Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kleuter onder auto Blad in beslag „Indringers" Scherpe commentaren Premie bij 72 fondsen COMMISSARIS WAT IS SPECULATIE INDUSTRIEKOLEN GOEDKOPER De Elbe te Honoloeloe Top op 16 mei Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER X Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e jaargang No. 4448 Donderdag 31 december 1959 GOLF VAN ANTI-JOODSE TERREUR Van onze correspondent BONN Een golf van antisemitische en neo-nazistische wandaden is op het ogenblik in West-Duitsland merkbaar. Het ontwijden van de synagoge van Keulen door twee jonge leden van de uiterst rechtse Deutsche Reichspartei is gevolgd door een reeks soortgelijke daden. Het heeft er alle schijn van dat er sprake is van een georganiseerde actie. De ergste gevallen die gisteravond bekend waren, zijn: "I een monument ter nagedachtenis van slachtoffers van het naziregiem in Brunswijk is met rode hakenkruisen volgeklad. „Dood aan de Joden" en „Joden eruit" kalkten de onverlaten die dit op hun geweten hebben, op zeven banken bij het monument; o in de stad Offenbach bij Frankfurt braken onbekenden een garage open van een half-Jood en krasten hakenkruisen en het woord Jood op zijn nieuwe auto (onlangs werd ook in deze stad de synagoge ontwijd) een 85-jarige man in Seligenstadt, de enige Joodse inwoner daar die Hitiers schrikbewind in Theresienstadt overleefde, ontving dreigbrieven waarin o.a. de zin voorkwam: „Jullie Joodse adem mag onze atmosfeer niet langer verpesten". De man durft de straat niet meer op. Men heeft hem met kruisiging bedreigd; A Ook op de r.k. kerk in Gelsenkirchen werden in de nacht van dinsdag op woensdag hakenkruisen gekladderd. Men meent hier te maken te hebben met een politieke demonstratie als gevolg van de wandaden in Keulen. Prof. G. v. fl. Bergh in boeiend t.v.-programma Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Ruimtevaart door levende mensen Is onmogelijk en bo vendien niet wenselijk. En wij behoeven daar niet om te rouwen, want de mens heeft een prachtige taak op aarde. In deze geest sprak prof. mr. dr. G. van den Bergh (bekend uit „Anders dan anderen") gisteravond nog eens weer, deze maal voor de televisie in een vraaggesprek met Bert Garthoff. Als een belangrijk beletsel ziet prof, Van den Bergh dat de raketten altijd te zwaar worden, ongeacht of ze nu worden voortgestuwd door chemische branastof, kernenergie, zonne-energie of ionenaandrijving. Het construeren van een raket op een station in de wereldruimte is volgens hem ook illu soir omdat zo'n ruimtestation alleen al veel te kostbaar zou worden. De ex perimenten met de „astronauten" in Amerika acht prof. Van den Bergh daarom „zinloze martelingen", die niets bewijzen omtrent de eigenlijke ruimte vaart en die alleen maar een politieke stunt zijn in de koude oorlog. Beletsels Mocht het raketprobleem ooit worden opgelost dan blijven nog de gevaren onderweg zoals stralengordels en me teorietenregens. De maan is bovendien een onvoorstelbaar verschrikkelijk oord, waar het luchtledige heerst, ge weldige temperatuurverschillen voor komen, spreken onmogelijk is en fel licht en meteorieten de ruimtevaar der bedreigen. En dan moeten zij nog terug naar de aarde! Niet buiten zon Op de andere planeten, vaak met een giftige atmosfeer, is het zo mogelijk nog vreselijker en ruimtevaart tot bui ten ons zonnestelsel is volkomen on denkbaar. De mens, aldus prof. Van den Bergh, is niet ingesteld op de ruim te en het is veel praktischer om waar nemingen in de wereldruimte te laten doen door instrumenten, in raketten. Prof. Van den Bergh is ervan over tuigd dat er elders in het heelal levende wezens zijn, waaronder ook met een hogere ontwikkeling dan die van de mens. Maar hij gelooft dat communica tie met zulke wezens toch praktisch niet denkbaar is. Teleurstelling ,.Voor de jeugd die veel van de ruim tevaart schijnt te verwachten is dit misschien een teleurstelling. Maar het werk van de jongere generatie ligt hier. Er is nog zoveel leed te verzachten, zo veel onrecht te herstellen, zoveel schoons te verrichten op elk gebied van de cultuur. De velden op aarde zijn wit om te oogsten!" aldus besloot de Amsterdamse hoogleraar. BUENOS AIRES (Reuter) De Argentijnse minister van oorlog heeft gisteren in een deftige wijk van de Argentijnse hoofdstad een meningsver schil met Augustin Rodriguez Araya, een parlementslid, op de sabel uitge vochten. De minister, generaal Rodolfo Larcher, stapte ongeschonden uit het strijdperk; zijn tegenstander had twee ondiepe snij- wonden in zijn voorhoofd. Araya, het parlementslid, deelde mee, dat hij zich na het duel met de minister had verzoend. De minister had Araya uitgedaagd, omdat hij president Frondizi en zijn regering voor pionnen van het leger had uitgemaakt Larcher nam deze belediging niet en wilde uitsluitend op de sabel genoegdoening. Van onze correspondent ALKMAAR De vijfjarige Petertje van der Leek uit de Karl Marxstraat in Alkmaar is gistermorgen onder een ach terwiel van een zware vrachtauto geko men .dié achteruit reed. Hij werd op slag gedood. Dit is de enige Joodse inwoner van het Westduitse Seligenstadt, de 85-jarige Izaak Hamburger. Hij durft sinds vorige week zijn huis niet meer uit. Toen ontving hij een brief, waarin men hem met de dood door kruisiging bedreigt. Hij overleefde een van Hitiers concentratiekampen als enige van zijn familie. De Westduitse justitie gaat intussen onverdroten voort met haar optreden tegen al deze uitingen van neo-nazis- me. Gisteren liet zij de nieuwe uit gave van de Reichsruf, het weekblad van de Deutsche Reichspartei, in be slag nemen. Dit zelfde geschiedde met het nieuwe nummer van de Deutsche Woehenzeitung, een orgaan van een uiterst rechtse studentenliga. Beide bla den hebben een gezamenlijke oplage van 25.000 exemplaren. Tegen het hoofd van de persafdeling van de Deutsche Reichspartei is een aanklacht ingediend wegens belediging van de minister van binnenlandse za ken van Noordrijn-Westfalen, Dufhués. De. ex-S-S.-officier, vroegere assistent van Himmler en thans voorzitter van de neo-nazistische Deutsche Reichs partei, Meinberg, poogde gisteren op een persconferentie in Bonn de schuld voor het ontwijden van de synagoge en het monument voor de slachtoffers van het nazibewind in Keulen op de schouders van de Oostduitse commu nisten te schuiven. Van alle bona fide Westduitse partijen was het antwoord hierop een reeks honende commenta ren. Meinberg distantieerde zich van de daders van de Keulse aanslagen, de bakker Strunk en de kantoorbediende Schonen (beiden 25 jaar). Zij hadden, aldus de leider van de D.R.P., voort durend contact met het communistische Oost-Duitsland. Zij hebben gepoogd andere D.R.P.-leden mee te lokken op reisjes naar het oosten. Meinberg probeerde aldus de pers wijs te maken, dat Strunk en Scho nen de D.R.P. waren binnengedrongen op bevel van de Oostduitse geheime dienst. Hij beschuldigde voorts de doortastende minister Dufhues ervan dat deze van de Keulse aanslagen ge bruik wil maken om de D.R.P. te la ten verbieden. Met trots verkondigde Meinberg, dat zijn partij een onderzoek door het con stitutionele gerechtshof in Karlsruhe niet vreest, want „wij zijn democratisch, tegen rassendiscriminatie en wij eer biedigen de grondwet", aldus deze vroe gere S.S. Gruppenftihrer. De verklaringen van Meinberg lokten int Bonn en Düsseldorf gisteren direct bijzonder scherpe commentaren uit. Zo wel de regeringspartij, de C.D.U. als de beide oppositiepartijen hadden geen goed woord over voor de rechtvaardi ging van de D.R.P. De socialisten wezen erop, dat de neo-nazi's van de D.R.P. de beschikking hebben over de steun van diverse kleine uitgeverijen, die maar al te bereid zijn geschriften voor deze partij te drukken. Ook minister Dufhues trok uiterst scherp van leer tegen Meinbergs ver klaring. Hij beschuldigde hem ervan, dat hij zich op al te gemakkelijke wijze tracht te distantiëren van de Keulse wandaden en dat het een gemakkelijke methode is de schuld op anderen te schuiven. Pijnliik precies, aldus Dufhues, heeft Meinberg vermeden de vraag aan te roeren of misschien niet de ideologie van de D.R.P. en de uitdagende rede voeringen van allerlei D.R.P.-groot- heden beschouwd moeten worden als de achtergrond van de schanddaden in Keulen. Een zeer felle discussie ontstond tijdens de persconferentie, die de leiding van de Deutsche Reichspartei gisteren in Bonn hield, tussen de voorzitter, de vroegere medewerker van Himmler, Wilhelm Meinberg (met vinger wijzend) oud-officier van de S.S. en een Oostduits journalist (links). Rechts is zichtbaar Otto Hess, tweede voorzitter van de partij. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een 47-jarige wacht meester van de rijkspolitie, die vorige week in Capelle aan de IJssel van een jonge automobilist een tientje zou heb ben aangenomen om „een overtreding te schikken", is in Rotterdam opgesloten. In de vroege ochtend van 24 december zat de jongeman in Capelle met zijn meis je in een auto. Bij plaatselijke verorde ning is dat verboden. De wachtmeester R„ had hem betrapt, waarna de jonge man om een schikking vroeg. „Loop maar even mee", moet R. toen hebben gezegd. Terwijl dat gebeurde vroeg en kreeg de wachtmees ter tien gulden. Later, toen de jongeman in zijn woonplaats Rotterdam terug was, verbaasde hij zich er over, dat hij geen recu had gekregen. Hij verkeerde in de mening, dat bij met een zogenaamde „betaalde waarschuwing" te doen had gehad. Hij vroeg opheldering aan een surveil lerende agent, die de zaak aan het rol len bracht. R. ontkende na zijn arresta tie geld te hebben aangenomen, maar zowel de jongeman als het meisje her kenden hem pertinent. Zaterdag zal de politieman voor de officier van justitie in Rotterdam worden geleid. BRUSSEL (A.N.P.) De ministerseon- ferentie van Benelux, die aanvankelijk op 19 december zou worden gehouden, is thans vastgesteld voor begin februari, hoogstwaarschijnlijk zaterdag de 6de, te Brussel. De landbouwvraagstukken zullen de hoofdschotel van de agenda vormen. Het is de bedoeling, dat de ministers-presiden ten aanwezig zullen zijn. Vooraf zullen minister Marijnen en zijn Belgische ambt genoot De Vleeschauwer nog afzonderlijk overleg plegen. De Belgische ministers zullen ook de kwestie van de sluis te Terneuzen en de verbreding van hét kanaal GentTerneu zen ter sprake brengen. De tekst van het ontwerp-verdrag over deze aangelegenheid tussen Nederland en België zou gereed zijn met uitzondering van de bepalingen over de havenrechten in Gent en Terneuzen. Aan Belgische zijde bestaan bezwaren tegen de Nederlandse voorstellen daarover, die discriminerend worden geacht jegens de Belgische haven faciliteiten en industriële mogelijkheden. Ook deze kwestie zal nog voor de con ferentie afzonderlijk worden besproken door minister Korthals en zijn Belgische ambtgenoot Vanaudenhove. WARSCHAU (U.P.I.) De vroe gere „Gauleiter" van Polen, Erich Koch, heeft ..gratie gevraagd. Koch werd onlangs ter dood veroordeeld door het Poolse hooggerechtshof. Hij was schuldig bevonden aan de dood van honderdduizenden Polen en joden. Koch motiveert zijn gratieverzoek met de opmerking, dat hij volkomen onschuldig is. AMSTERDAM (ANP) Bij 72 fondsen is zo deelt de Ziekenfonds raad mee de premie van de vrijwil lige verzekering met ingang van 1960 verhoogd. De verhogingen lopen uiteen van vijf tot vijftig cent per week per verzekerde van zestien jaar en ouder. Bij 26 fondsen is de premie niet ge wijzigd. Bij negentien van hen bestaat het voornemen in de loop van 1960 tot een verhoging over te gaan. Alle door de fondsen gewijzigde premies zijn dooi" de financiële commissie goedgekeurd. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG In lijnrechte tegenspraak met wat op 18 decem ber drie ministers en twee staats secretarissen de Tweede Kamer hebben meegedeeld, hebben Gede puteerde Staten van Zeeland thans bekend gemaakt, dat zich op Schou wen Duiveland wel grondspecula- tles voordoen. Bij het verkrijgen van zomerterreinen voor de recreatie worden soms abnormaal hoge prij zen betaald, voegen zij aan hun me dedeling toe. Wij hebben jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. de commissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland, ge vraagd hoe het een met het ander te Eigen, nieuwsdienst ROTTERDAM. Bij de verdere uitwerking van het Hoogovenproject op Rozenburg heeft de Staalstudie- stichting de afgelopen weken een aantal voor haar ondergeschikte, maar niettemin vrij ingrijpende pro blemen onder het oog moeten zien. Een belangrijke factor bij de be paling van de kostprijs van het produkt van hoogovens in dit geval veredeld Thomasstaai voor de draadverwerkende industrie is de mogelijkheid om afvalstoffen te gelde te maken. OP ZOEK DE IJMUIDENSE hoogovens leve ren het hoogovengas in grote hoe veelheden aan de nabijgelegen PEN- centrale Ook voor het uit de nieuwe hoogovens op Rozenburg vrijkomende gas moet een afzet wor den gevonden. Sinds de nieuwe Waalhavencentrale in gebruik is, is de behoefte aan elektrische energie voor de komende jaren gedekt. De Van onze correspondent ASSEN De stad Assen gaat het nieuwe jaar met een goed voornemen tegemoet. Het gemeentebestuur wil voorgoed afrekenen met hen die vanachter katheders of in artikelen een vertrokken beeld van de stad geven. Het heeft het plan opgevat om hun die zich in 1960 in het openbaar in woord of geschrift denigrerend over de stad uitlaten op een dag in de zomer van het komende jaar voor een gezamenlijk bezoek uit te nodigen Om niet aan eenzijdigheid mank te gaan, voegt het gemeentebestuur er aan toe, dat ook een aantal menser zal worden uitgenodigd, dat eer positieve bijdrage aan de verbetering van de publieke meningsvorming over de stad levert. gemeente Rotterdam zoekt nu samen met de energiebedrijven in Zuid- Holland naar een mogelijkheid om het overtollige gas rendabel te ma ken. Over een aantal jaren zal het industriegebied rondom de Botlek zelf naar alle waarschijnlijkheid sterke aanspraken op de energievoor ziening doen gelden. UITLOOP NODIG EEN TWEEDE probleem, dat thans in studie is, is dat van de toegangs weg tot de ertshavens van het pro ject. Willen de ertstankers een lange en dus veilige uitloop overhouden zodra zij op volle kracht zijn binnen gelopen, dan zal óf de havenmond van Europoort verder in zee moeten worden uitgebouwd, óf de noord kant van het voor de hoogovens af gepaalde terrein moet een honderd meter naar het zuiden worden ver plaatst om een bredere manoeuvreer plaats voor de tanken te krijgen. Bij die laatste oplossing laat wel licht het natuurgebied langs de Brielse Maas een veer van een honderd meter. Eieen nieuwsdienst HEERLEN Van 1 april af zul len de Limburgse mijnen voor in dustriekolen prijzen noteren die vijf tot tien procent lager liggen dan de thans geldende. Voor afnemers die in de komende maanden een contract voor levering gedurende het kolenjaar 1960/61 sluiten, zal de prijsverlaging al op 1 januari ingaan. rijmen valt, en of een dergelijke te genstrijdige berichtgeving niet zeer verwarrend werkte. Wat noemt u grond^peculatie, was zijn wedervraag. Een feit is. dat er een run op grond aan de gang is. Het ver moeden bestaat dat er wordt gekocht en verkocht en dat de prijs voor de grond is gestegen. Maar daarmee houdt in feite alles eigenlijk op. Grondspeculatie is een groot woord. Gedeputeerde Staten hebben verder bekend gemaakt, dat de gronden in kwestie op Schouwen Duiveland aan het toezicht van de Grondkamer zijn onttrokken. De provincie kan hier wei nig aan doen. Alleen een wettelijke maatregel zou uitkomst kunnen bie den. Waarschijnlijk wordt hier gedoeld op het streekplan voor het eiland, waarvoor de voorbereidingen reeds in volle gang zijn. Daarin zouden bepaal de stukken grond al dan niet voor re creatie kunnen worden aangewezen. In het eerste geval is verkoop dan uit gesloten. HILVERSUM Er komt toch een Wim op de radio vanavond- Het is niet Wim Kan, maar diens collega Wim Sonneveld. Hij komt ook niet via de Hilversumse zender in de ether, doch over de Wereldomroep. Vier keer brengt Wim Sonneveld fragmenten uit zijn programma Rim Ram, aangevuld met actualiteiten. Zijn medewerkers zijn: Connie Stuart, Joekie van der Valk, Marijke Mor- ley en Joop Do- derer. De uitzendingen zijn: vanmiddag van 12.25 tot 13.25 (11 en 13 meter), van avond van 8 tot 9 uur (13, 19, 25 en 49 meter), in de nacht van donderdag op vrijdag van 1 tot 2 uur (19, 25 en 49 meter) en van half vier tot half vijf (19, 25, 30 en 88 meter). Zoals bekend is de Wereldomroep op de 25 en 49 meter goed te beluisteren NEW DELHI (Reuter) Bijna twee duizend Tibetaanse vluchtelingen drei gen in Nepal van honger en koude om te komen. De meeste van die Tibetanen zijn pas veertien dagen geleden uit hun land. dat door de Chinezen is gezet, gevlucht. Zij kamperen nu bij zeer lage temperatu ren in de open lucht. Volgens berichten uit Katmandoe kun nen de Tibetanen niet naai' Indië door reizen omdat zij vrijwel geen geld heb ben. O God, die droeg ons voorgeslacht in nacht en stormgebruis, bewijs ook ons Uw trouw en macht, wees eeuwig ons tehuis. Gij zijt, van voor Gij zee en aard' hebt door Uw woord bereid, altijd Dezelfde, die Gij waart, de God der eeuwigheid. LEOPOLDSTAD (Reuter, ANP) De leiders van de nationalistische be wegingen in de Kongo hebben koning Boudewijn gisteren tijdens de eerste bespreking die zij met hem hadden gevraagd de Kongo onmiddellijk de onafhankelijkheid te schenken. De veertien leiders drongen verder bij de koning aan op vrijlating van alle po litici die thans gevangen zitten op poli tieke gronden. Zij deelden de koning mede dat zij op 5 januari naar Brussel zullen vertrekken om daar deel te gaan nemen aan een ronde-tafel-conferentie over de toekomst van de Kongo. Goedgezind De sfeer was uitstekend. De Kongole se leiders verzekerden de koning dat zij beslist België niet de oorlog hadden ver klaard, maar integendeel België goed gezind zijn en blijven. Woensdagavond heeft minister Schey- ven, die is belast met de financiële en economische aangelegenheden van de Kongo, de 10.000 Belgische ambtenaren in de kolonie gerustgesteld. Sprekende over de ongerustheid die bij het Bel gische bestuursapparaat is ontstaan sinds België heeft toegezegd Kongo naar de onafhankelijkheid te leiden, zei de minister, dat de Belgische regering waarborgen voor de toekomst van deze ambtenaren heeft verstrekt in de vorm van drie wetsontwerpen, die woensdag door de vaste commissies van het par- lement zijn goedgekeurd. Ambtenaren van het Belgische be- stuur in de Kongo, leden van de gerech telijke macht en militairen die hun loopbaan in de Kongo niet zullen kun nen voortzetten, zullen volgens deze •wetsontwerpen kunnen kiezen uit een aantal mogelijkheden. Daarbij behoren een herscholingscursus die zal opleiden tot een dienstverband bij een internatio nale organisatie voor tewerkstelling in een onderontwikkeld gebied of tot een verdere carrière bij een overheidsin stelling in België zelf. Uitkering De ambtenaren die de overheids dienst willen verlaten zullen van de Belgische staat een uitkering ontvan gen, waarvan de grootte wordt bepaald door het aantal dienstjaren en de be klede functies in de Kongo. Voorts is voor de ambtenaren die na de over dracht van de souvereiniteit de Kongo zullen verlaten, een speciale pensioen regeling getroffen, aldus deelde minis ter Scheyven in een voor de Kongo be stemde radiorede mede. SLEEPBOOT OVERVAREN ROTTERDAM. In de mond van de Waalhaven is gistermorgen de motor sleepboot Zwaluw van de n.v. Stoom- sleepdienst Maas overvaren door het 884 ton metende Duitse motortankschip Rheinpreusz II, een stroomopwaarts varende „hardloper", die te Pernis een lading olie had ingenomen. De motorsleepboot zonk vrijwel meteen en daarbij geraakten de drie opvarenden, de kapitein en twee passagiers, te water. Kapitein L- Garthof (22) uit de Rak straat te Rotterdam werd gered door het personeel van een te hulp snellende motorvrachtboot van Koenigsfeld, maar naar de beide andere drenkelingen werd tevergeefs gezocht. Dat waren de 58- jarige Archibald Borland uit Glasgow, eerste machinist van het 8500 ton me tende Engelse zeeschip Baron Berwick, en de zestienjarige lichtmatroos Won Pong Tfang, die aan het Schoonveld te Rotterdam-Zuid woonachtig was. Beiden zijn verdronken. Machinist Borland had zich door de Zwaluw van boord laten halen, omdat hij oud en nieuw in huiselijke kring had willen vieren. Personeel van een bergingsmaatschappij heeft gistermiddag de plaats bepaald waar de gezonken sleepboot ligt. Van daag zou men trachten de Zwaluw te bergen. ROTTERDAM. Kapitein Poot is met de Elbe te Honoloeloe aangekomen, maar tot dusverre staat nog niet vast, wat zijn volgende opdracht behelst. Eer der was daar al gearriveerd mr. W. F. P. C. Viëtor, directeur van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, om schip met opvarenden te begroeten en te be spreken wat er verder gebeuren moet. In de haven van de hoofdstad van Hawaii liggen de afgedankte Amerikaan se vliegdekschepen Manila Bay en Nato- ma Bay, die de sleepboot Clyde er ach terliet om een van de vliegdekschepen op te pikken, die de Elbe had verlo ren. Kapitein Poot rekent erop, naar een bericht van het persbureau U.P.Ï. mee deelt, dat hij beide naar Japan moet brengen. Hij heeft ook verteld, hoe de tegen slag zich heeft toegedragen: ,,Op 15 de cember tijdens regenbuien en harde wind liep de Elbe op golven van vijf tot zes meter, toen om vijf uur 's och tends een metalen ring aan het eind van een der sleeptrossen brak. Daar door geraakte een van de vliegdeksche pen op drift. Een uur later werd de sleepboot door een golf gegrepen en te ruggeworpen over de manillatros. Die tros geraakte toen in de schroef ver ward, zodat de Elbe niets meer kon uit richten. De tros van het andere vlieg- dekschip werd gekapt om er een aan varing mee te vermijden." MOSKOU (Reuter, UPI)w- Bij zonder snel heeft de Sowjetunie ge reageerd op de jongste westelijke voorstellen met betrekking tot de topconferentie. Gisteren liet de re gering in Moskou weten, dat zij er akkoord mee gaat dat het overleg van de vier regeringsleiders in Pa rijs op 16 mei begint. De Russische minister van buiten landse zaken Gromyko, overhandigde woensdag nota's aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Daar was het antwoord van premier Kroesjtsjef in vervat op de voorstellen die hij pas een dag tevo ren van het Westen had ontvangen, V oorbereidingen In Washington begonnen gisteren de voorbereidingen van de westelijke mo gendheden voor het komende overleg op het hoogste niveau. Onder leiding van minister Herter kwamen diploma tieke vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland en West-Duitsland bij een. om over het standpunt te be raadslagen dat het Westen tegenover premier Kroesjtsjef zal innemen. Voor alle belangrijke vraagstukken o.a. ontwapening, de kwestie Berlijn en het Duitse probleem nullen subcom missies worden gevormd, zo verluidcle in Washington. In het nieuwe jaar wordt het voor bereidende overleg intensief voortge zet. Het K.N.M.L in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt en over wegend droog iveer. Zwakke tot matige zuidwes telijke wind. Aan houdend zacht weer. MIESJE: Mogen de olie bollen smaken. 1 januari: zon op 8.48, zon onder 16.38; maan op 10.19, maan onder 20-32. 2 januari: zon op 8.48, zon onder 16.39; maan op 10.51, maan onder 21-46. Van onze weerkundige medewerker Het jaar is bijna ten einde, maar al komt er dan een nieuw jaar, het weer blijft zo oud als het is of mogelijk ook zo nieuw als het zich iedere dag weer voordoet. Zelfs kan gezegd worden, dat er bij de jaarwisseling geen verandering gekomen zal zijn in het uitzonder lijk zachte weer van de laatste dagen, dat ons bijna zou doen ver geten, dat wij dicht bij het hartje van de winter zitten. De diepe depressie, die boven de Noordzee gisteren stormweer heeft gebracht, was gisteravond al boven de Oostzee aangekomen. Zij is ge volgd door een rug van hoge druk, die ook weer door iets gevolgd wordt, namelijk door een nieuwe depressie, die de warm lucht op nieuw in beweging heeft gezet. Het oude jaar belooft zodoende met temperaturen van omstreeks tien graden (boven het vriespunt) te zullen eindigen en het nieuwe jaar zal met zacht weer beginnen. Kans op regen is er wel, maar die is vooral in het zuiden van het land minder groot geworden, nu de depressies op vrij grote afstand blijven en zich boven Zuid-Frank rijk en Spanje een gebied van hoge druk bevindt. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. Helsinki geh. bew. Stockholirgeh. bew. Oslo regen Kopenh. regen Aberdeen h. bew. Londen zw. bew. A'dam zw. bew. Brussel bew. Luxemb. Zw. bew. Parijs zw. bew. Bordeaux regen Grenoble zw. bew. Nice i. bew. Berlijn i bew. Frankfort zw. bew. Miinchen regen Zürich zw. bew. Genève zw bew. Locarno onbew Athene onbew Rotne onbew Ajaccio geh bew. Madrid onbew Mallorca onbew Lissabon onbew Wenen geh bew Innsbruckmist Belgrado zw. bew. wind c. in mm ONO -1 0 O 3 0 NO 4 0.2 WNW 7 11 zzw 7 0 zzw 9 0 w 10 0 wzw 10 0 w 9 1 w 12 0 stil 13 2 N 11 0.2 NW 14 0 W 10 2 WNW 12 1 W 10 2 W 10 1 ZZW 12 0 stil 9 0 N 14 0 ZZO 15 0 ONO 15 0 stil 14 0 stil 18 0 ONO 12 0 WNW 11 0 stil 5 0 WZW 9 0

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1