COMPLETE NIEUWE STAD Pagina 13 ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 31 december 1959 Thuis III** spill VZmmmZ DEN HAAG Randstad groeide onstuimig harder is gegaan dan wij samen toen dachten. Alleen Zuid-Holland al heeft er ieder jaar een veertigduizend men sen bijgekregen, woningnood of niet. Wat wilt u, als er een soort premie wordt gezet op de groei der gemeen ten? Het iverd een wedloop tussen de burgemeesters: fijn groot worden, zo gauw mogelijk! Toen werden we met elkaar een soort sneeuwbal, die al rollend ging uitdijen naar alle kanten. Er bleek veel meer ruimte nodig om te wonen dan om te werken. Mét het levenspeil gingen de eisen omhoog; er moesten dus „voorzieningen" komen, steeds meer in omvang en aantal. Ik doe mee, was de reactie van het verkeer, en 'zijn honger is nog lang niet gestild. Inmiddels stond de vol gende ruimte-slokop al weer ongedul dig te wachten. We gingen er sociaal toerisme tegen zeggen en probeerden haar, wat buiten adem, hard hollend bij te houden door het inrichten van kampeerterreinen, bungalowdorpen en meer nieuw-modische begrippen. Op warme zondagen riepen we om het hardst „Ruimte!" en renden dan ge; motoriseerd bij voorkeur allemaal naar dezelfde plekjes. Zo ontdekten we een nieuwe angst: Waar moeten wij recreëren? Eén ding is meegevallen: de „werk plaatsen" namen een minder grote hap uit de beschikbare voorraad dan onze huizen. Maar we hebben er de petro-chemische industrie bij gekre gen, die in verhouding tot het aantal arbeidsplaatsen erg veel grond nodig heeft. Gezien het feit dat zij zich aan de Rijnmond heeft genesteld, zal dat nog wel meer gaan kosten. Zo gaan wij van de Randstad Hol land 1960 in, dringend, duwend en zoekend naar een plekje voor steeds meer mensep, in een wereld vol la waai. Deze schels van de groei van Am sterdam sinds 1950 spreekt bijna voor zichzelf. U behoeft slechts te weten, dat de gestippelde vlakken stukken stad zijn, die na 1950 aan Amsterdam werden gebouwd. De oude stad is in zwart weergegeven. Alleen een vergelijking van de groot te van het nieuwe en van het oude toont al aan hoe snel Amsterdam is gegroeid. Wanneer zal het zo zijn, dat u van Amsterdam naar Haarlem tussen de hulzen rijdt? DIT is het verhaal van wat in tien jaar tijds kon gebeuren: een complete nieuwe stad bou wen voor om en nabij de honderd- duizend mensen. Zij heet ook Am sterdam, maar doet in niets den ken aan het oude. M'n gastheer sprak met een liefde in zijn stem als een kunstverzame laar voor zijn kostbaarste stukken. Toch réden wij niet door het Amster dam van de toeristen, maar in het nieuwe Westen. Waar in 1950 nog de koeien graasden heeft Amsterdam er een tweede stad bij gebouwd, zo groot als Arnhem. Op gemiddeld tien kilo meter afstand van de Dam wonen nu al een 85.000 mensen, over een paar jaar zullen het er 110.000 zijn, ver deeld over de vier tuinsteden Sloter- meer, Geuzenveld, Slotervaart en de jongste telg Osdorp. Waar een vorige generatie in 1930 ophield, en de stad als met een mes lijkt afgesneden, zijn de na-oorlogss Amsterdammers in het begin van da vijftiger jaren opnieuw begonnen aan de andere kant van de Westland- gracht, en volkomen anders. Nieuw West woont, om te beginnen, op plm. 2,10 -N.A.P., dat is twee meter lager dan de oude stad, want zand is duur en schaars. Hier geen pittoreske plekjes, wel nieuwe vormen geen benauwde en be nauwende opeenhoping, wel ruimte. Hoe komt het toch, dat ik hier zoveel vrijer kan spelen dan vroeger bij ons oude huis?, vroeg het tienjarige meis je Joke Makel haar vader. Omdat hier op dezelfde ruimte maar een kwart van de mensen woont, legde hij haar uit. Wat het kind aanvoelde ondergaan de volwassenen. Hun leven is anders dan vroeger in de oude stad geworden. Uitgaan? Er is geen enkele bioscoop. Het enige hotel in de nieuwe tuinstede heeft het wel geprobeerd, maar het sloeg niet aan. De mensn zitten 's avonds in hun huizen, al dan niet bij de televisie. De huren liggen voor het gros van de bewoners aan het pla fond van hun vermogen, zodra het eer ste kind is geboren en de jonge me vrouwtjes hun betrekking vaarwel hebben gezegd. Vandaar dat er ook minder eigen auto's voor de deur staan dan elders en dat het avondje uit meestal vrien den of kennissen als doel heeft. Zo groeit tegelijk door de praktijk van het op eikaars kinderen passen het contact tussen al die duizenden nieu welingen. Veel naar de oude stad gaan doen de mensen ook niet. Waarom zouden zij? De dames hebben met tram of bus een half uur tot drie kwartier no dig, terwijl zij dicht bij huis uitgele zen winkelstraten vinden, met alle za ken aan één kant, zodat oversteken er niet bij is. Verhuizen naar Nieuw West, dat is ook: wennen aan het leven in een open stad, aan licht en ruimte, aan veel groen, aan speelplaatsen voor de kinderen, aan. een stukje Zandvoort tussen de huizen. Dat is de Sloterplas, twee maal zo groot als het Vondelpark maar mét strand en twee kilometer water, gewoon een uitkomst voor tien duizenden. Nog is alles niet klaar, maar binnen de Randstad Holland heeft Amster dam binnen tien jaar een flink stuk historie geschreven. zou kunnen denken ne een blik n- op deze keert: Ziet er nog niet zo kweed uit, or is nog ruimt* ge noeg. Meer vergist u zich niet. De opeenhoping ven mensen in Den Heeg, Delft, Rotterdam, Schiedam en Vleerdingen gebruikt die ruimte intensief. Al die honderdduizenden moeten luchtjes scheppen. Ze moe ten werken, ze moeten groenten en fruit kweken. Ze moeten rijden over brede we gen. En tussen el die wegen, spoor lijnen, fabrieken, steden, vaarten, sloten en hoogspanningsmasten moe ten den nog een stuk of wet koei en kunnen rondscharrelen om ons aan melk te helpen. ROTTERDAM. Het verhaal van de groei van Rotterdam behoeven s. wij u niet te vertellen» Deze twee foto's zeggen genoeg. Boven het nieuwe hart van Rotterdam, dat voor het grootste deel in de laatste tien jaar gestalte kreeg. Links het oude centrum, van voor het bombardement van mei 1940. (Luchtfoto's. K,L.M. Aerccarto) Tien jeer geleden was er nog heel wat meer ruimte. Alle zwarte plek ken om en aan de steden op de kaart hieronder zijn or in de laatste tien jaar bijgekomen. En die zwarte plekken groeien hard. Terwijl wij deze kaart tekenden veranderde de situatie nog. Zoals u ziet krijgen niet alleen de grote grijze vlekken die de grote steden voorstellen zwarte uitstulpsels. Delft groeide ook onstuimig. En kijkt u eens naar de randgemeenten om Rotterdam. S<;hiebroek, Hillegers- berg, Overschie, Kethel, Pernis, Hoog vliet. Overal werd snel bijgebouwd. Als u er eens doorheen rijdt kunt u de grenzen tussen de grote stad en de kleine gemeenten al niet meer zien. De zwarte plekken zullen groter worden. Bij de bouw van huizen rekent men niet meer met tientallen, maar met duizendtallen. \iATUURI.IJK. ook Den. Haag kreeg een nieuw gezicht, hier en daar dank zij zeer knappe staaltjes van plas tische chirurgie. Zoals in het westen bijvoorbeeld, waar illustere woon- en werkgelegenheid werd geschapen rond om een gloednieuwe verkeersader. Wij hebben de zuid-noord traverse in twee foto's in beeld gebracht. Van Kijkduin uit gerekend de Segbroeklaan (beneden) de grote opvolgster van de oude Sport- laan. waarvan links alleen nog de to ren van de R.K.-kerk is te zien, dan (op de bovenste, foto) het Stadhouders plantsoen en vervolgens via de Johan de Wittlaan linea recta naar De Witte Brug. voorburs. den haas KIJKDUIN Rijswijk PBLFSAUV# BEHALVE riante flats zijn er allerlei „paleizen" verrezen of in aanbouw: op de onderste foto in het midden het nieuwe Rode Kruis Ziekenhuis en op de achtergrond de huisvesting voor enkele olie- en verzekeringsmaatschappijen. Er wonen en werken duizenden mensen meer dan vóór de oorlog. In het zuid-oosten zag Den Haag een nog grotere ontwikkeling. Moerwijk, Morgenstond en alles wat er achter ligt werden één van de grootste bebouwin gen die ooit tot stand zijn gekomen Tachtigduizend mensen hebben er hun moderne woning gevonden. CEN HOORN DELFT BSRKEl-R'fiiJS SCHlCBROEK ROTTERDAM; VIAARWNSEN OVERSCHIE EN HET gaat nog door: een nieuwe wijk Mariahoeve, plannen voor he Bezuidenhoutkwartier, transform ati van de badplaats Scheveningen. Kij' duin is al lang geen „kind" meer, Ri wijk is een fikse jongeman geword met een spectaculaire „carrière". Den Haag kan langzamerhand 1 bordje „Besproken uitverkocht" ga klaar zetten MAAÏJIUIS schiEpam PERW? TóssetMowae ZUIPWIJK h006vuet A.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 13